Bromfietser 400 meter meegesleurd Indrukwekkende demonstratie Onderwater-TV in Amsterdams haven Vliegtuigje landt in Bergse Plas MET MOGELIJKHEID VAN MÉÉR WANDELING IN PALEISTUIN Vakantietoeslag wordt verhoogd NEDERLAND VLAGT; NIET UITBUNDIG Zaak-ex-rector Helders lyceum geseponeerd Provocerende pamfletten op Schiphol paar Verloofd vrijdag naar Claus' moeder Zonnige perioden ITour en jj tennis op jj t.v. en radio jj Voor technisch werk en bergen van wrakstukken RED NICHOLS OVERLEDEN Enkele anjers bij het paleis Noordeinde Marineschepeling aangetroffen in vreemde situatie Voor modieuze dames- en teenerkleding Gearresteerd wegens poging tot doodslag VLIEGER NIET GEWOND Schuchter Ziekengeldpremie Persona non grata" DINSDAG 29 JUNI 1965 89sfe JAARGANG No. 32084 aparte stijl lage prijzen - C modehuis .Gen. Cronjéstraat 48 Aan zee: DEN HAAG, 29 juni Indien men de hoeveelheid uitgestoken vlaggen in ons land als graadme ter zou nemen voor de nationale vreugde om de verloving van prin ses Beatrix en de verjaardag van prins Bernhard vandaag, kan men vaststellen, dat de bevolking als geheel nog geen blijk heeft gege ven van buitengewone blijdschap. Nederland vlagt, maar niet uit bundig. DEN HAAG, 29 juni Werk gevers en vakbonden in de metaal industrie zijn voor de beambten en de handarbeiders in deze sec tor een collectieve arbeidsover eenkomst aangegaan die drie jaar en vier maanden duurt en op 1 juli ingaat. Er is in vastgesteld, dat voor het begin van elk kalen derjaar zal worden onderhandeld over vijf procent aan verbeterin gen in de arbeidsvoorwaarden. Daarenboven is een clausule op genomen die het mogelijk maakt de lonen elk jaar aan te passen aan de stijging van de kosten van levensonderhoud, met een maxi mum van twee procent per jaar. Een gelukkig paar, prinses Beatrix en Claus von Amsberg, maakte na het officieel bekend maken van hun verloving een wandeling door de paleistuin. (2He ook achterpagina) BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie. W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte Omroepei. 20 cent pet mm rtoo tte. De administratie behoudt zich het -echt voor advertenties eventueel zondet opgaat van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 75 cent pei week, 3,25 per maand, 9,65 pet kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond» lussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. niet duur wel heerlijk ...IETS KWIJTRAKEN WAAR JE EIGENLIJK N/ET NIETS VAN HEBT.' .MIJNHAAR AFSCHEREND WATW/LJE DAT IK DOE Tour de France en Tour de i l'Avenir: KRO-radio nabeschouwingen 1 van 19.5020.00 uur. NTS: filmverslag van 22.25S 22.35 uur. Ji Wimbledon: KRO-radio van 19.10—19.20 uur. i1 NTS: filmverslag van 22.35— 22.45 uur. WOENSPAG: rechtstreekse re- 1 portage op Nederland I van en- i kele halve finales van 14.301 16.00 uur. TILBURG, 39 juni In de nacht vau vrjjdag op zaterdag is te Oirschot een 26-jarige woonwagenbewoner aan gehouden, die ervan wordt verdacht op 18 juni omstreeks middernacht in Maas tricht een 23-jarige bromfietser uit Amby te hebben aangereden en het klem geraakte slachtoffer ruim vier honderd meter te hebben meegesleurd. De bromfietser raakte los, toen de automobilist na herhaaldelijk remmen en gasgeven tenslotte tegen het trot toir botste. De politie vermoedde dadelijk dat de automobilist die met gedoofde lichten weggereden is de genoemde woonwa genbewoner was, die door de politie van Tilburg gezocht werd voor o.m. een inbraak en geweldplegingen in Utrecht, Gilze en Tilburg. Hij is nu in Tilburg in arrest >p beschuldiging van o.m. poging tot doodslag. Een an dere woonwagenbewoner, met wie de gearresteerde de geweldplegingen zou hebben uitgevoerd, is nog voort vluchtig. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 29 jnnl De hoofd stad, of liever de hoofdstedelijke haven, beschikt sinds gisteren over onderwa tertelevisie. Met televisiecamera's on der water hoopt men de werkzaamhe den bg bijv. het afzinken van tunnel- segmenten^ de inspectie van damwan- den en sluisdeuren en het zoeken naar scheepswrakken te vergemakkelijken. De N.V. Reeder jj v/h Gebrs. Goedkoop ls ..nnjnrigs tot de aankoop van deze vrp kostbare televisie-apparatuur kosten 25 mille overgegaan. Naar verluidt zouden rijkswaterstaat en de Nederlandse visserij met argusogen toezien hoe de eerste werkzaamheden met deze installatie verlopen. Men heeft grote interesse, maar wacht voor lopig nog even af. Bij de rederij Goedkoop is gister middag de onderwatertelevisie gede monstreerd. Daartoe daalde een dui ker af in wat men noemde het „sme rigste water van Nederland", waar mee bedoeld werd het vrij drabbige water van het IJ. Desondanks kon men even later ergens boven in het gebouw van de rederij op een televisie- monitor beelden zien van de IJ-bodem en van enkele voorwerpen die men daar had neergelegd, waaronder een paar drums. De duiker liet ook de fundering van het gebouw onder water zien. Het was al met al een indrukwekkende demon stratie. De rederij Goedkoop weet zich verzekerd van vele opdrachten in de Amsterdamse haven, IJmuiden, op het Noordzeekanaal en een groot deel van het Noord-Hollands Kanaal. Men hoopt de werkzaamheden onder water met deze camera te vergemakkelijken. Die werkzaamheden kunnen uiteenlopen van het bouwen aan tunnels (IJ- en Coen- tunnel) tot het zoeken naar delfstof Deskundigen aan de wal zullen niet Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met zonnige perioden. Iets warmer. Overwegend zwakke wind. WOENSDAG: Zon: 4.23-21.04 Maan: 5.22-22.43 Ook morgen droog en overwegend zonnig. Matige wind tussen west en noord. In de middag ongeveer 18 gra den, zeewater vijftien graden. Vooruit zichten: vrjj goed strandweer «iet zon, maar nog een zeewindje. meer uitsluitend afhankelijk zijn van telefonische verslag van de duiker. Zo zouden ingenieurs, die belangrijke werkzaamheden onder water leiden (zoals onlangs het afzinken van een ÏJ-tunnelsegment) aan de wal kunnen blijven en toch, via de monitor, de toe stand onder water waar kunnen nemen. Men verwacht van de camera's ook veel gemak bij het onverhoopt zoeken naar wrakken van vliegtuigen en schepen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 29 juni Motorsto ring noodzaakte gisteravond omstreeks zeven uur de 27-jarige vlieger J. Smit uit Leimuiden met zijn reclamevlieg tuigje van het type Tiger-Moth een noodlanding te maken op de Bergse Plas. Nadat hij eerst zijn sleep had afge worpen. die naderhand in een tuin bij de plas werd gevonden, maakte hij een perfecte landing op het water vlakbij de kant nog geen vpftig meter van de Prinsenmolen, daarbij angstig laag over de broeikassen scherend. Ongedeerd stapte hij uit het toestel in een bootje dat hem naar de wal bracht. Bij de hele manoeuvre had hij zelfs geen natte voeten opgelopen. Het vliegtuigje zakte echter steeds dieper in het water, totdat tenslotte alleen de staart van de PH-UFH nog te zien was. De heer Smit was van het vlieg veld Teuge met zijn toestel, dat eigen dom is van de Nationale Luchtvaart- school, voor een reclamevlucht naar de luchthaven Rotterdam opgestegen. Een vlucht die hij helaas voortijdig moest beëindigen. Het toestelletje is vandaag door een bergingsploeg van de Nationale Lucht- vaartschool gelicht. LAS VEGAS (Nevada) 29 juni (UPI) De Amerikaanse jazzmusicus Red Nichols is gisteren op zestigjarige leef tijd plotseling aan hartzwakte overle den. Hij was leider van „Red Nichols and his Five Pennies", een ensemble waarmee hij vele jaren overal in de Verenigde Staten I» opgetreden. Metaal-c.a.o.: 15 pet. in ruim drie jaar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiüiiiiniiiiiiiiiiMMiiiiiiiiiiiiiii (Van onze verslaggevers) Er was omstreeks elf uur vanmorgen een situatie, die voor ons gehele land deze constatering motiveerde. Toch was, blijkens de berichten van onze verslag gevers en correspondenten nog al wat verschil tussen demate waarin en de wijze waarop in de verschillende plaatsen gisteren en vandaag werdt gevlagd. Om te beginnen met de hoofdstad: Amsterdam heeft gisteren lauw gerea geerd op de bekendmaking van de ver loving. Vlaggen werden uitgestoken van de openbare gebouwen en 'n aantal kan toren in de binnenstad. Sporadisch zag men de driekleur met of zonder oranje wimpel aan woningen uithangen. Van een feeststemming op straat was geen sprake. ...ZelLs niet in de vermaakscen tra. Vandaag Werd iets méér gevlagd dan gisteren. Gevolg van de stimuleren de televisie-reportages gisteren? Overigens gaven die reportages een foed beeld van de contrasten... een uit- undig feestend Breda en een stil Am sterdam, een mogelijk nog stiller Den Haag, een in het centrum 'evendig lij kend Rotterdam. Wat het vlaggen betreft: direct na de uitzendingen over radio en televisie van de gebeurtenissen op gistermiddag wapperden van alle regerings- en ge meentegebouwen het dundoek. Dat gaf wel in de binnenstad de indruk, dat er „groot vlagvertoon met oranjewim pel" was, zoals ook de opdracht luidde. De burgerij volgde echter schuch ter. Vanmorgen werd er behalve in de binnenstad ook langs de route die bij de rijtoer wordt gevolgd, gevlagd, al is de totaal-indruk niet van die van een „overweldigend feestelijk vlagvertoon." In Rotterdam leek het vlaggen van daag iets meer algemeen dan gisteren. Ook in de buitenwijken. Een normaal beeld op de verjaardag van prins Bern- hard. Leiden, waar prinses Beatrix vijf jaar studeerde, heeft met enig vlag vertoon gereageerd na het officieel wor den van haar verloving. Vandaag is dat een weinig uitgebreid. De feestelijkhe den in deze stad, ter gelegenheid van het lustrum van de Leidse universiteit, waren al eerder begonnen. Zij worden gestimuleerd door de verloving van de prinses en de verjaardag van de prins. In Utrecht is de verloving blijkbaar geen aanleiding geworden tot een groot scheeps feestvertoon. Er werd niet uit bundig gevlagd. Het leek of vanmor- f en méér vlaggen werden uitgehangen, n de Beatrix-hal van de jaarbeurs was gisteravond een oranjebal. In Limburg was de feestviering be perkt gisteren zowel als vandaag tot wat men er noemde „uitsluitend verplichte nummers". Maastricht, Heer len, Roermond en Venlo vlagden spaar zaam, particulieren en dorpen spora disch. Hier en daar waren zelfs ge meente-huizen zónder vlag in top. In enkele steden, zoals Maastricht, was het sluitingsuur van café's verschoven, maar noodzakelijk bleek dat niet. Trou wens ook in Brabant (en zelfs in Breda waarvan men een korte levendige tele visiereportage heeft kunnen zien) was van lang feestvieren geen sprake. In het Noorden en Oosten van ons land scheen het vlagvertoon hier en daar meer algemeen. In Groningen b.v. had men gisteren niet alleen van openbare gebouwen maar ook van vele particuliere huizen de vlaggen uitgestoken. Muziekkorpsen en drum bands trokken in de avond naar het centrum van de stad. Vandaag werd er weer gevlagd maar het totaal beeld verschilde hier niet veel van dat op gisteren. Dit geldt ook voor Nijmegen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 juni Onbekenden hebben in het gaas van de hekken rond het Paleis Noordeinde, dat mo menteel wordt gerestaureerd ter her denking van de 25ste Anjerdag een tiental losse anjers gestoken. De afgelopen nacht zijn op tientallen taatsen weer hakenkruisen en anti- 'uitse leuzen geschilderd. (Van onze Haagse redactie) Iets dergelijks bestaat ook in de Phi- lips-cao, die omdat de centrale werk geversverbonden in de Stichting van de Arbeid zich niet met juist deze clausule konden verenigen, aan het College van Rijksbemiddelaars ter beoordeling >s voorgelegd. De bij elkaar vijftien procent aan verbeteringen zal niet alleen worden besteed aan het verhogen van de uur lonen zonder meer. Men zal er ook de huurcompensaties mee verwerken in de lonen, de kosten opvangen van even tuele nieuwe sociale verzekeringen en van wijzigingen in de sociale verzeke ring, de kosten van nieuwe huurcom pensaties, van de verlenging van de vakanties (voor jeugdigen van drie. tot vier weken en voor werknemers van 55 jaar en ouder met twee dagen) en de kosten van de verkorting van de werkweek. (De vijfenveertigurige werk week zal op 1 juli 1967 een en een kwart uur korter worden.) De drie-keer-vpf-procent-afspraak kan als een minimum- noch als een maximumregeling beschouwd worden, maar veeleer als een norm. De moge lijkheid wordt open gelaten er per on derneming bovenuit te gaan. Zelfs wordt het mogelijk geacht, dat men er in een onderneming onder blijft. Maar dat kan alleen in „noodgevallen", ter beoordeling van de twee centrale in stanties voor de loonpolitiek in de me taalindustrie. Men is tot de drie maal vijf procent gekomen door uit te gaan van de pro- duktiviteitsstijging die de metaalindu strie de laatste jaren te zien heeft ge geven. Maar ook is rekening gehouden met de krappe arbeidsmarkt. „De par tijen zijn er zich van bewust", aldus een gezamenlijk communiqué van werkgevers en vakbonden, „dat lang lopende contracten als de onderhavige slechts gerechtvaardigd zijn indien de nodige produktiviteitsstijging inder daad wordt gerealiseerd. Overleg in de onderneming over de produktiviteit is hiertoe van het grootste belang". Ge zamenlijk zullen werkgevers en vakbon den hi eraan „de grootst mogelijke aan dacht" schenken. Voor de aanloopperiode van de nieu we cao's, de tweede helft van dit jaar, die overmorgen begint, zijn ook enke le verbeteringen overeengekomen, waarvan de waarde niet duidelijk is. In ieder geval komen deze verbeterin gen nog op de verhoging van de uur lonen met vierentwintig cent aan het begin van dit jaar, een verhoging waarmee de metaalindustrie de moge lijkheden van het loonakkoord al had uitgeput. De voornaamste verbetering, die ech ter om technische redenen maar voor nog niet de helft van de ondernemin gen in de metaalindustrie opgaat is een andere verdeling van de zieken geldpremie. Voor de werknemers die het aangaat betekent dit een loonsver hoging van 1,8 procent. Van enkele an dere verbeteringen, waaronder het vervallen van aparte loon- en salaris- Advertentie) bepalingen voor vrouwen, wordt ge zegd, dat deze niet een verhoging van de feitelijke bruto verdiensten beogen te bewerkstelligen. Met ingang van 1 juli garanderen de cao's een minimuminkomen van f. 110 per week of f. 477 per maand voor werknemers van 23 jaar en ouder. Met ingang van dezelfde datum wordt de aanbeveling tot het vrijaf geven voor vakbondscursüssen omgezet in een ver plichting. Buiten bezwaar van de vijftien pro cent wordt voorts nog melding ge maakt van een verhoging van de va kantietoeslag van vier tot zes procent in 1966. Dit wordt gemeld achter de mededeling, dat van de mogelijkheid dit jaar een extra uitkering te doen, gebruik zal worden gemaakt. Over verscheidene punten zal tus sen werkgevers en vakbonden nog nader worden overlegd. Nagegaan zal worden of in de looptijd van de cao's de gemeenteclassificatie geheel kan worden opgeruimd. Ook zal wor den nagegaan hoe aan beambten die de weistandsgrens van de sociale verzekering overschrijden een extra salarisverhoging kan worden gege ven, zodat aan de lastenverzwaring in verband met het opvangen van ziektekosten wordt tegemoet geko men. Op korte termijn zal een herziening van de pensioenregelingen in de me taalindustrie worden bestudeerd. Onder meer wordt de vraag onder ogen ge zien of de premie niet met een procent omlaag kan. In vakbondskringen leeft de wens te komen tot één pensioen voorziening van beambten en hand arbeiders. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de mogelijkheden de ge- organiseerdeli voordelen toe te ken nen. Daarbij zal men rekening houden met de resultaten van het overleg dat in de Stichting van de Arbeid wordt gevoerd. Er zal een regeling worden ontworpen voor de behandeling van ge schillen in ondernemingen. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 29 juni. De vroe gere rector van het gemeentelijk lyce um mr. dr. E. J. Jonkers heeft giste ren officieel bericht ontvangen van de officier van justitie, dat zijn zaak is ge seponeerd. Zoals bekend, werd hij door een aan tal leraren van het Gemeentelijk Lyce um ervan beschuldigd, zijn dochter Els in mei verleden jaar te hebben gehol pen bij het schriftelijk examen Engels voor het diploma M.M.S. De gemeente raad verleende de rector twee weken geleden eervol ontslag, nadat deze bij beschikking van de Pensioenraad onge schikt was bevonden voor de uitoefe ning van zijn finctie. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 39 juni. In de nacht van zondag op maandag is hier langs het N. H.-Kanaal de 23-jarige ma rineschepeling T.N., opvarende van het wachtschip „Zuiderkruis" aangetroffen. De man was slechts gekleed in een hemd en een broek. Toen de politie hem vond, sloeg de man wartaal uit. Hjj wist niet te vertellen hoe hij langs de weg terecht was gekomen, evenmin kon hij opheldering geven waar, de rest van zijn kleding was beland. Op enige afstand stond een auto geparkeerd, waarin drijfnatte kleding lag. Deze be hoorde toe aan de marineman. Het eni ge wat de matroos de politie kon ver klaren was, dat hij die avond met een meisje had gewandeld tussen Alk maar en Bergen. Maar Alkmaar ligt ruim veertig kilometer van Den Hel der af. De matroos wist evenmin hoe hij van Alkmaar naar Den Helder is gekomen. KAALHEID WORDT VERONDERSTELD een teken van manne lijkheid te zijn y ON. NEE... DAT ZOU BEDROG 'ZUN y O SCHIPHOL, 29 juni De mensen die gisteren bij een krantenkiosk op Schiphol een ochtendblad hadden ge kocht keken vreemd jp toen zij bij het ontvouwen van hun blad een provoce rend pamflet aantroffen met het por tret van de verloofde van prinses Bea trix, Claus von Amsberg Met grote zwarte letters stond onder dit portret: „persona non grata". Het bleek een uit gave van „Provo", een anarchistisch maandblad dat in Amsterdam wordt uitgegeven. De pamfletten werden door een tij delijk op Schiphol werkzame, negen tienjarige krantenverkoper in de och tendbladen geschoven. Hij verving een zieke collega in de kiosk op Schiphol. Nadat er al ettelijke pamfletten op de ze manier waren verspreid werd het restant ingenomen door de N.V. Lucht haven. De marechaussee en de rijkspo litie op Schiphol werden gewaarschuwd, die een onderzoek instelden. Voortzet ting van de actie van de jongeman werd verboden, maar er .verd geen pro ces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG, 29 juni Prinses Bea trix en haar verloofde zullen vrijdag naar Uelsen reizen om daar een be zoek te brengen aan de moeder van de heer Von Amsberg, die daar in een ziekenhuis wordt verpleegd. De rei» gaat van Soesterberg naar Hamburg per vliegtuig en vandaar per auto. Het is de bedoeiing van het paar diezelfde dag weer terug te zijn in Nederland. Dit bezoek wordt overigens als een privé-aangelegenheid beschouwd. Het is nog niet bekend wanneer prin ses Beatrix en Claus von Amsberg een bezoek aan Hitzacker zullen brengen, waar de familie van de heer Von Ams berg woont. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1