Werken van Harrie Kuvten in Nieuw Vennep en Badhoevedorp Politie-VII wint toernooi van D.W.R. Eeuwfeest parochie op 18 juli HVGB prijkt op eerste plaats ..Da F a glorievol Rijke collectie bijgoed in het Krelagehuis PEKING-PARIJS PER A UTO Na ruim een halve eeuw het objectieve verslag H Maak spoed met Rijksweg 7 Rob Rijbroek snelste bij Excelsior Opening 5 juli in het Trefpunt Voor het eerst wielerronde in Vijfhuizen Waterpolo Zivem-Z evenkamp van Neptunus Nieuw-Vennep Weer doorgaande busdienst van Haarlem naar Den Haag Gasontploffing Schipholdijk Variëteiten op keuring Grandioze prestatie uit 1907 dwingt nog steeds bewondering af Haarlems matrassenhuis Fraaie zege van Rood en Wit 2 Waterpolocompetitie Gedeputeerde Staten Noordholland DINSDAG 29 JUNI 1965 PAGINA 2 Charles Godard was de charmante, opgewekte en wellicht ook tè optimistische bestuurder van de Nederlandse Spyker, die de rit Peking-Parijs bijna tot een goed einde bracht. Deze historische opname van de Spyker werd gemaakt in Moskou. (Door Vic. Sniekers) et grootste wapenfeit uit de geschiedenis van de automobiel is de monsterrit geweest, die door een handjevol moedige coureurs werd onder nomen van Peking naar Parijs. De hèdendaagse auto mobilist, verwend met een uitgekiende auto, zou het die pioniers uit 1907 niet graag nadoen. Tussen Peking en Parijs liggen 16.000 kilometers ongelooflijk zware kilometers, zoals wei blijkt uit de verhalen van de cou reurs, die de tocht reden. Verhalen, die overigens alle maal zeer eenzijdig zijn. Drie maanden na de tocht publiceerden vier schrijvers, die aan de tocht Peking- Parijs hadden deelgenomen, een boek. Maar de feiten uit het ene boek klopten beslist niet met die uit het andere. Het heeft tot deze dagen moeten duren, voor dat een onderzoeker trachtte van deze tocht een niet alleen compleet, maar ook zo objectief mogelijk verslag te geven. Het is de Engelse schrijver Allan Andrews geweest, die tenslotte in zijn boek „That Mad Motorists" het relaas heeft gedaan van die verschrikkelijke mon sterrit. De Italiaanse prins Borghese was de eerste, die op 10 augustus 1907 na een avontuurlijke tocht Parijs bereikte. Ongelooflijk: met een dergelijk voertuig, een Contal, startte Pons voor de rit Peking-Parijs. Hij is er nog een heel eind mee gekomen. uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10,- tot f 25,- voor uw oude spiraal of ledikant NIEUW VENNEP, 29 juni Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer heeft in nauwe samenwerking met de culturele raad Noordholland de hand kunnen leggen op een mooie ten toonstelling. Deze keer is het een ex positie van schilderijen van Harry Kuyten die te Nieuw Vennep en Bad hoevedorp zal worden tentoongesteld. De tentoonstelling kan worden bezich tigd te Nieuw Vennep in gebouw het Trefpunt van 5 tot en met 12 juli op werkdagen van 19-22 uur en 's zater dags van 14-18 uur en te Badhoeve dorp in het Haarlemmermeer Lyceum van 15 tot en met 25 juli op werkdagen van 19-22 uur, 's zaterdags van 14.30- 18 uur en 's zondags van 14.30-18 en van 19-22 uur. De expositie te Nieuw Vennep wordt officieel geopend op maandag 5 juli 's avonds om acht uur. Harry Kuyten werd in 1883 geboren in Utrecht. Hij tekende in zijn jeugd op het atelier voor kerkelijke kunst van Mengelberg onder andere ontwerpen voor muurschilderingen, die in het Rijnland werden uitgevoerd. In 1904 ging hij naar Amsterdam waar hij VIJFHUIZEN, 29 juni. .Van de wie lerronde van Vijfhuizen, die door de activiteiten van oud-stayerkampioen Henk Buis op donderdagavond 1 juli voor de eerste keer kan doorgaan, zul len 84 amateurs en nieuwelingen van het Halfwegse De Bataaf en De Kam pioen uit Haarlem deelnemen. Door drukke werkzaamheden kan de Vijfhuizenaar Henk Buis, driemaal in successie de snelste amateur-stayer van Nederland, zich niet meer ten volle aan de wielersport wijden. Hij heeft echter wel tijd vrij kunnen maken om de Ronde van Vijfhuizen voor te be reiden. Overal in het dorp heeft Henk aangeklopt voor een prijsje of premie en hij kreeg allerwege volop medewer king. Het Halfwegse ,,De Bataaf" heeft zich met de organisatie belast. De start is 's avonds om zeven uur. Het 950 meter lange parcours, dat ge vormd wordt door de Spieringweg, Vgf- huizerweg en Dyserinckweg, moeten de amateurs tachtig keer en de nieuwe lingen zestig keer afleggen. HAARLEM, 28 juni "Jamlner dat wij het zonder Jan Sint moesten stel len", klonk er ietwat bitter uit de mond van een fervent DWR-strijder. Terecht. Het kranige groenwitte zevental was belangrijk ontwricht door het gemis van haar stuwer en koningsschutter Jan Sint. die door familie-omstandig heden buitenhuis vertoefde. Het viel DWB wel erg ongelegen. Omdat zij op haar nationale waterpolotoernooi persé hoge ogen wilde gaan gooien. Een pleis ter op de wonde was er voor de Haar lemse zwemclub „De Waterratten" ech ter ruimschoots aanwezig. De overwel digende schare belangstellenden. Bij de strijd om de trofeën wiekte het Nederlandse Politie-zevental danig in de kopgroep. Met een 04 zege op gast- vrouwe DWR lonkte men al reeds in de openingswedstrijd naar de ereplaats. Het vervolgde zijn zegepralen; Donk werd het tweede zevental dat het lood je moest leggen. 17. En het was uit eindelijk AZC die tegen NPSB (Ned. Politie Sportbond) tegenkracht van be tekenis kon ontvouwen. Pas tijdens de laatste minuten kon NPSB de overwin ning veilig stellen, 03. Ook de andere wedstrijden waren aanschouwelijk voor het publiek. Zelfs de adspiranten verkochten hun huid zo duur mogelijk. DWT dat met haar rap pe, jonge spelers zeventallen als DWR (3—0), HVGB (80) en Donk (3—1) wist te overklassen. Het werd dan ook ongeslagen kampioen in de adspiranten poule. HAARLEM, 28 juni. In de oude Westzaanse Bad- en Zweminrichting organiseerde het Zaanse Neptunus bij gebrek aan beter haar internationale zwem-zevenkamp. De Deense club uit Viborg had niet veel te betekenen, want zij werd laatste van de zeven deelne mende clubs. DWT uit Haarlem en Zwemclub Haarlem werden resp. vierde en vyfde met 114| pt en 128 pt achter de winnende Zaanse Watervrienden met 66 pt, het organiserende Neptunus met 96j pt en Zwemclub Enschede met 99 pt. Hoe zwaar het zwemmen in dit bad wel ging bewezen de matige tijden op de 100 m vrije slag heren, Mirtien van Goor van Haarlem won in 1.06.8 voor maar ten Bernink van DWT 1.07.6. Beide hadden kort tevoren de 50 meter vlinder slag gezwommen, welke vanzelfspre kend voor Van Goor was in 29.8. De tijd van 1.07.2 voor Gerda Heijke van de Zaanse Watervrienden op dit nummer voor dames moet in dit licht hoog gewaardeerd worden, zij bleef ver voor op I. Keppels uit Enschede met 1.12.6. Op de 100 m rugslag dames ook al matige tijden: H. Witmans van Haar lem derde met 1.30,6, gevolgd dooMarja Dirkse en Marjolein Bernink, beide van DWT als no. 4 met 1.32.9 en no. 5 met 1.33.2. Bij de heren 100 m rugslag bereikte Jos van Schooten van DWT een ge deelde derde plaats met een tijd van 1.19.5, hij tikte gelijk aan met J. Doets van Neptunus. Jan Watertor van Haar lem werd met 1.19.2 goede tweede ach ter Blankenstein uit Enschede met 1.16.7. De 100 m schoolslag gaf de enige Deense overwinning te zien van Nielsen In 1.24.9, Hans Kleinhout van DWT kwam met 1.27.4 niet verder dan een zesde plaats. Ton v. d. Veldt van DWT kwam aan met 1.29.4. Op de drie estafettes, de 4 x 50 m wis selslag dames en heren en de 8 x 50 m vrije slag bereikte DWT drie vierde plaatsen. Zwemclub Haarlem werd tweemaal vijfde en eenmaal zesde. leerling van de Academie werd: De Vriendt was daar zijn leermeester. Na zijn academische studies volgde een zwerftocht door Europa: Londen, Pa rijs, Duitsland, Zweden en Noorwegen. In 1914 kwam hij. weer naar Amster dam. Enige jaren later kreeg hij een subsidie van koningin Wilhelmina. Na de eerste wereldoorlog werkte hij in Wenen en Boedapest. Uit die tijd stammen zijn tekeningen van café-in terieurs en musici. Nog een maal werkte hjj hierna in Parijs, waar hij veel studies naar naaktmodel maakte. In 1926 kwam Harry Kuyten terug in Amsterdam, waar hij tien jaar werk zaam was. In die tijd was hij lid van Arti en de Onafhankelijken, tekende en schilderde naakten en stillevens en verwerkte de schetsen die hij tij dens zijn reizen had gemaakt. In 1936 kwam de schilder naar Groet, waar hij bleef wonen tot zijn dood in 1951. De laatste periode van zijn leven getuigt van een ongelofelijke werkdrift en scheppingsdrang. De tekeningen en schilderijen met het strand als onder werp zijn bijna allemaal in die tijd ontstaan. Harry Kuyten is in kunstenaarskrin gen zeer bekend. Behalve voor een groot aantal particuliere collecties is het werk van Harry Kuyten aange kocht door het Rijk en het Stedelijk Museum te Amsterdam. De inwoners van Nieuw Vennep en Badhoevedorp doen een goede keuze, als zij de ten toonstelling in hun agenda opnemen. NIEUW VENNEP, 29 juni Het eeuwfeest van de parochie van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Nieuw Vennep zal worden gevierd op 18 juli. Hoogtepunt van de viering is de pon tificale hoogmis die de bisschop van Haarlem mgr. dr. J. A. E. van Doodewaard, 's morgens om negen uur zal opdragen. De officiële receptie wordt gehouden 's middags van half twee tot drie uur in hotel de Rustende Jager aan de Venneperweg. HA.ARLEM, 29 juni. Met ingang van II juli hervat de N.Z.H. het door gaande verkeer Haarlem-Noordwijk-Den Haag via lijn 20. De provinciale weg tussen De Zilk en Noordwijkerhout is dan zover hersteld, dat tussen De Zilk en Ruigenhoek de normale route kan worden gevolgd. De eerste weken zal tussen Ruigenhoek en Noordwijkerhout nog via het Langeveld moeten worden gereden. Tussen Haarlem en Katwijk zal als vanouds een half-uurdienst worden ge reden, welke vjjf minuten na het hele en halve uur van Haarlem-Station ver trekt en om zeventien minuten over elk heel en half uur in omgekeerde rich- I ting van Katwijk-Vuurbaak. Tussen Kat- i wijk en Den Haag wordt in combinatie met ljjn 21 de gebruikelijke kwartier- j dienst gereden. De tijdelijke verbinding tussen De Zilk en Hillegom vervalt ui- j teraard. Al deze wijzigingen zijn opge nomen in een wijzigingsblad op de" Zo- wordt verstrekt. merdienst, dat door de N.Z.i gratis Terwille van de volledigheid vermel den wjj nog dat in de dienstregeling van de lijnen 22 en 23, die in de af gelopen maanden een belangrijk deel van de taak van lijn 20 hebben over genomen, geen verandering komt. HAARLEM, 28 juni Het Haar lemse HVGB staat precies op de helft van de bondscompetitie op de eerste plaats van de ranglijst. Hoewel men nog een strijd tegen de Neptuneanen uit Zaandam moet aanbinden. In de tweede klasse B van de reserves slaagt HVGB er ook nog steeds in om punten weg te slepen. Tijdens twee duels tegen het Amsterdamse Dolfijn, respectieve lijk uit en thuis gespeeld, streed het met een enorme dadendrang en vechtlust dat uiteindelijk in twee overwinningen resulteerde, 35 en 31. De Njord-dames, dit seizoen wat pie tepeuterig spelend, blijken niet erg standvastig. Zo daagde men niet op in de strijd tegen ZWV uit Zaandam. Men zweeft nu ergens in de onderste linie van de 3e klasse A. HOOFDDORP, 29 juni. De brand weer uit Hoofddorp en Badhoevedorp heeft gisteren een drukke dag gehad( 'a-Morgens rukten beide posten uit naar de Slotenveg, waar de vlam in de pan was geslagen en brand in de keuken ontstond. De keuken brandde vrijwel geheel uit. Omstreeks drie uur werd wederom alarm geslagen. Nu was het aan de Sehipholdijk, tegenover perceel 220, waar gas uit de hoofdleiding stroom de. Werklieden waren hier bezig werk zaamheden te verrichten in verband met de omschakeling voor aardgas, toen zich plotseling een ontploffing voordeed. Eén van de werklieden die in de kuil bezig was kon ternauwernood het vege lijf redden. Er deden zich geen persoonlijke on gevallen door. De Schipholdijk was in verband met het gevaar dat het uit stromend gas opleverde, geruime tijd voor het verkeer afgezet. y y SANTPOORT, 29 juni. De R.K. zangvereniging ,,Da. Pacem" heeft een gloriedag beleefd. Het koor heeft bui ten mededinging deelgenomen aan het Zangconcours-Festival in Leiden, dat uit geschreven werd door de R. K. bond van Zangverenigingen in Noord- en Zuid-Holland. In de stadsgehoorzaal te Leiden trad het koor op en oogstte een' enorm ap- laus met de uitvoering van Messa Bre- vis K.V. 194 van W. A. Mozart, die twee jury-beoordelingen kreeg. Jurylid Anton Vis omschreef „Da Pacem" als een prima koor met veel klankrijkdom, terwijl jurylid Jos ten Velde bij zijn lof over de uitvoering ook nog de lei ding van de heer L. Tervoort en het goede pianospel vah de heer J Heere mans in het geding bracht. Een succes dus voor ,,Da Pacem" uit Santpoort en een gezellige dag, met verder veel zang ook buiten de gehoor zaal. HAARLEM, 29 juni Rijke collec ties bijgoed prijkten gisteren op de ta fels van de keuringszaal: ranonkels, tritonia's, lelies, eremurussen en vele andere. Een zeer uitvoerige collectie pioenbloemige ranonkels bracht de fa. A. Philippo '/j Zn. te Hillegom voor het voetlicht. Hét geheel was aantrekkelijk opgesteld en trok veel aandacht. Tot de meest in het oog springende variëtei ten behoorden de oranje Floriade, de rode Brilliant Star en de gele Golden Ball. Jonkman Hulsebosch uit Sassen- heim etaleerde .pniemv gladiolen van het vrije veld, waarvan de knollen niét speciaal waren behandeld. Echte vroe gertjes dus. Joli Coeur heeft goed ge bouwde tak en een flonkerend rode kleur, terwijl Ma Jolie lichtrood van tint 'is en een donkerrood merk in het hart heeft. Maas van Stein, de be kende vaste plantenkwekers uit Hille gom, brachten o.m. de bekende Atstroe- merica aurantiaca spendens en de zeer diep oranje Alstroemeria Moerheim's Orange voor het voetlicht. Er was nóg een Alstroemeria-varië- teit en we] Orange King. Deze werd gepresenteerd door de Oegstgeestse kweker Hogervorst, die tevens een nieu we Achillea exposeerde. Deze aanwinst naam van finnaar onbekend en ook is niet bekend welke planten als ouders hebben gediend houden wij voor een vorm van Taygetea, die sterk uit de kluiten is gewassen. Om in tulpe termen te blijven: een max-vorm. Van de fa. Hogervorst noteerden we verder nog een heel interessante plant: Ligu- laria Preswaiskii, een uit Mongolië en West-China stammende vaste plant d:e tot anderhalve meter hoog kan worden en die de kleine gele bloempjes in lan ge cylindervormige aren heeft staan. De plant is genoemd naar een Russi sche botanicus, die in het midden van de vorige eeuw veel planten verzamelde en determineerde. Van Gebrs. Taan uit Bovenkarspel waren er mooie lelies. Vooral de gele gespikkelde bloemen van Citronella deden het goed. Nog mooier vonden we de exemplaren die Gebrs. Hoff uit Hem ten tonele voerden. Daar stonden onder meer mooie takken van de gele Royal Gold die men wel een gele Regale zou kunnen noemen. Ver der: de kloeke witte lelie Sentinal, die een geel hart eheft en een sport hier uit die een groene tekening in de keel heeft. Heel mooi vonden we ook de - V. V. en collegiaal heeft gedragen. En dit treft des te meer, aan gezien de man financieel een rakker moet zjjn geweest. Dit ja. Pa it zijn de feiten: op 3: januari 1907 nodigt het Parijse dagblad ,,Le Ma- tin" automobilisten uit, om Peking—Parijs te rijden. Tien equipes melden zich aan, maar als er tenslotte in Pe king wordt gestart, zijn het er nog maar vijf. De belangrijk ste kanshebber is de rijke Ita liaanse prins Scipione Borghe se, die deelneemt in een Ita liaanse Itala. Verder doen mee de Fransman Godard in een Nederlandse Spyker, de Fran sen Collignin en Cormier, die allebei in een 10 pk De Dion- Bouton rijden en Auguste Pons, een knap en vermetel rijder, die start in een Contal-Tricar, een driewieler, welke tenslot te niet tegen de zware tocht zal blijken te zijn opgewassen. Er wordt afgesproken, dat de equipes elkaar onderweg zo veel mogelijk zullen helpen, maar al gauw blijkt, dat de Italiaans prins zich heeft voqr- genoméri, dè rit op zijn eigen manier en op eigen kracht te rijden. Hij beschikt over in vloedrijke relaties, geeft op dracht een behoorlijk bevoor radingssysteem te ontwerpen en neemt, dank zij zijn finan ciële mogelijkheden, voldoen de voorzorgsmaatregelen. Zo laat hij bijvoorbeeld royale voorraden reserve-onderdelen vooruit sturen. Ook de equi pes in de Dion-Boutons kun nen op grote medewerking van hun fabriek (en van het Parijse dagblad, dat graag de Franse auto-industrie wil hel pen) rekenen. Pons heeft het minder gemakkelijk en Charles Godard in zijn Spyker heeft het uitgesproken moeilijk, want hij bezit geen cent en de Spy- kerfabriek behandelt hem dan wel niet Spyker-hard, maar geef: hem toch niet zóveel mee, als voor zo'n rit nodig is. Het gevolg is, dat Charles Godard al in Parijs zijn reser ve-onderdelen van de Spyker moet verkopen, om aan het geld te komen, nodig om zijn wagen naar Peking te laten verschepen. Arme Godard, hij is zo'n on verbeterlijke optimist, zo'n charmeur, zo'n opgewekte door zetter. Maar hij zal he< eind- pun niet halen. Achtervolgd door financiële problemen die hij overigens met een glim lach terzijde schuift reist hij naar Peking. Het is boeiend té vernemen, op welke in- gewikkelde manieren hij er toch in slaagt, de rest bij te houden. Het kost hem zijn enige waardevollt bezit, zijn horloge ketting, maai het lukt hem. Als hij met zeer weinig geld in Peking in de zorgen zit, kf opt hijeen Peklneesje waaraan hij zich bijzonder hecht. Maar als hij het beestje onderweg vergeet, weigert hij, ten koste van een paar liter (kostbare) benzine om te ke ren, om het hondje te gaan ha len. In de strijd was Godard hijzonder serieus. Terwijl de Italiaans- prins, gereserveerd en een tikje hooghartig, aan de kop ligt, volgen Godard in zijn Spyke en de twee Dion- rijders. Pons heeft al eerder moeten opgeven. De moeilijkheden die de rijders ondervinden, zijn niet gering. Rivieren moeten wor den „genomen": bij gebrek aan brugge worden de auto's met ij constateert: „Waar om het zo lang heeft ge duurd, eer de waarheid verteld kon worden? Vier schrijvers, die aan de tocht deelnamen, publiceerden een boek, maar ieder van hen was partijdig. Ieder van hen gaf een eenzijdig verslag en om kleedde zijn relaas Dovendien met leugens. Leugens, die voortkwamen uit eigenbelang of uit het belang van hun werk gevers, dan wei uit het feit, dat bepaalde, wellicht minder prettig aandoende gebeurtenis sen om du een of andere reden in een gunstiger daglicht moes ten worden gesteld. De enige man, die niets zei, was degeen die het méést te verteilen had. Het was Charles Godard, de bestuurder1 van de Nederlandse Spyker de meest briljante automobilist uit het oogpunt van uithoudingsvermogen durf. zjj het dan misschien niet wat betreft de voorbereidende organisatie-maatregelen. Go dard was de enige die niet door een fabriek gesteund werd en die ook niet over de persoonlijke middelen beschik te, om de rit te bekostigen. Aan het begin van het verhaal treedt hij op als een Parijse circusartiest. Aan het eind zit hij opgesloten in een Franse cel. En toch, toch is het juist deze figuur, die voornl de Ne derlandse lezer het meest boeit. En dat komt dan niet alleen, omdat de Fransman Godard in een auto rijdt van Neder landse makelij een voortref felijke auto, zo blijkt wel over duidelijk uit het gehele boek maar ook, omdat Godard in feite de enige was van de vijf equipe-leiders, die zich in en alle opzichten warm-menselijk behulp van paarden ei. ossen door het water gesleept (ter wijl de magnoet-ontsteking er voor de veiligheid maar is uit genomen) en af en toe zakt er een auto tot de assen in de modder. Opnieuw een handicap voor Charles Godard: hij heeft niet zo bar veel verstand van de automobielen en hij heeft uiteraard ook geen geld ge had, om een kundige monteur mee te nemen, zoals bijvoor beeld de Italiaanse Prins. Wei stuurt Spyker ontroerd door de grote reclame, die er van deze rit blijkt uit te gaan tenslotte 'n monteur, om moei lijkheden aan de ontsteking en aan de achteias te verhelpen, maar in Moskou moet deze monteur ziek achterblij ven. Hoe groot de technische ken nis is van de rijder, wordt aar dig geschetst in het volgende gesprek: „U hebt toch wet een paar reserveborstels?" vroeg de in genieur uit Tomsk, bij wie Go dard tenslotte hulp had ge zocht. voor een defecte ontste king. „Borstels...?", herhaalde Go dard en pijnigde zijn hersenen om te ontdekken, wat de man daarmee kon bedoelen. ..Bor stels..." „Ja, u weet wel, borstels." „Nou nee," zei Godard, „bor stels heb ik niet." Hij trachtte zich te herinneren hoeveel hij in Parijs voor zijn reserve magneet gekregen had en ver vloekte zichzelf bij de gedach te, dat het bedrag niet veel meer was geweest dan de prijs van een paar drankjes. „Het spijt me, geen bor stels." „Hmmm," zei de ingenieur. „Contactpuntjes versleten, bor stels versleten. Als u de zaak me; zo verwaarloosd had, was het zo err niet geweest. Maar nu is de magneet onbruikbaar, vrees ik." „Onbruikbaar," vroeg Go dard ontzet. „Maar dat is ver schrikkelijk. Hoe kom ik in 's hemelsnaam aan een nieu we?" „Tja, kijk eens de magneet op zichzelf is nog wel goed hoor", zei de ingenieur. Het gaat meer om de inductieklos: die is totaal verbrand, ziet u." „Verbrand". ,,U had ook een oogje moe ten houder op de contactpun ten." „Contactpunten...?" „En u had de borstels moe ten vervangen." „Oh ja, de contactpunten," herhaalde Godard opgelucht omdat hij dat woord al eer der had gehoord." „Nee bor stels heb ik niet." „Nou," zei de Ingenieur mon ter „dan zullen we de hele zaal: voor u moeten herwin- dc.i." „Die borstels?" vroeg Go dard dankbaar. „Nee, de inductieklos die verbrande windingen. Hebt u me dan niet begrepen?" „Jazeker wel, zei Godard... En toch, ondanks dit gebrek aan technische kennis, zag Godard kans zijn Spyker tot bijnr in Parijs te brengen. E.i hij zou Parijs zonder twij fel hebben gehaald, als hef Frrnse blad geen proces tegen hem had aangespannen „we gens oplichting", hetgeen zijn arrestatie in Duitsland tof ge volg had Godard mocht niel hi een Nederlandse auto Pa rijs binnenrijden als triomfa- to- het ging toch immers om de Franse automobielin dustrie. In het boek krijgt de lezer een duidelijk beeld van de enorme prestaties die Godard verrichtte, 'n zijn auto uit 1907 De bestuurder zat soms 24 uur achter elkaar achter het stuur, en moest dan opgeven, omdat hij te pijnlijke blaren kreeg aa' zijn handen. Op 28 juli legde hi1 met zijn auto In to taal 630 kilometer af. De vol gende dag stak hij in Kolyvan de Obi rivier over, daverde de gehele dag en nacht door de steppen en bereikte Omsk om 8 uur in de morgen in 29 uur nonstop rijden moet hij toen ongpveei 865 kilometer ziln ge vorderd. e mannen, die de rit Pe king—Parijs hebben ge reden, waren var, een andere generatie. Een generatie, die nog moest leren, om met de automobiel te le ven. Dal de wakkere bestuur ders van toen kans hebben ge- zier het Peking—Parijs avon tuur tot een goed einde te bren gen, is een prestatie di° ons automobilisten van vandaag, verwend met automatische bakken en tientallen andere snufjes to' diepe bewondering brengt. Wij hebben het boek „The Mad Motorists", dat zrjulst in ee (voortreffelijke) Neder landse vertaling door Gijs BerK („De Razende Race") is verschenen bil Van Holkema en Warendorf in Amsterdam 13,90) niet alleen met ple zier, maar óók met ontzag ge lezen. zuiver oranje Mid Century-hybride Har mony die P. Hoogland uit Dirkshorn tentoonstelde. Een tafel vol lelies liet J. S. Dyt uit Texel zien, naast de won derlijk mooie maar moeilijk te kweken goudgele Hansomii, zagen we de Mar- han-hybride Mrs. R. O. Backhouse, die lila met oranje getekende bloemen heeft en verder ook nog de mooie lili- um Martagon album. De Lissese bij goedkweker P. Drost verraste de ks- kers met een groot sortiment Tritonia's. Fraaie enigszins ietwat op freesia's ge lijkende snijbloemen, die prachtige tin ten hebben. We noemen de zuiver oranje Printemps, de oranje met rose gloed overtogen Hyaline, de zalmkleu rige Salmon Queen, de crème Tea Ro se en de zachtrose Isabella. De fa. Rui ter uit Uitgeest was opnieuw present met fraaie Eremurussen. Naast een grote vaas gemengde hybriden, werden geëxposeerd de met een getuigschrift van verdienste bekroonde rose Parade, de bronsachtige Orange Day en de wit te Obelisk, die eveneens een getuig schrift van verdienste kreeg. (Advertentie) h. de graaff HAARLEM, 29 juni Wederom heb ben gedeputeerde staten van Noord- holland bij de Minister van Verkeer en Waterstaat aangedrongen op bespoedi ging van de verdere aanleg van Rijks weg 7. Deze weg, die aansluiting geelt op de weg over de Afsluitdijk, is slechts gerealiseerd voor het gedeelte tussen 'eu Oever en De Hulk b(j Scharwoude. De verdere doortrekking in richting tot een punt, waar deze rijks weg moet aansluiten op de toekomstige noordelijke ringweg om Amsterdam, staat wel op het ontworpen rijkswegen plan, maar zou volgens het programma niet dan pas na 1970 ter hand kunnen worden genomen. Gedeputeerde staten hebben met het oog op de toeneming van het irregionale verkeer, dat volgend jaar is te verwach ten met de openstelling van de Coentun- nel, opnieuw de aandacht van de be windsman gevraagd voor de urgentie van de verdere aanleg van Rijksweg 7, tenminste wat betreft het wegvak De HulkPurmerend. Het is naar hun me ning van het grootste belang, dat het doorgaande verkeer, zodra de Coentun- nelweg tot Zaandam-noord gereed is en daarop de provinciale weg in de Wijde Wormer alsdan voorzien van een tweede rijbaan wordt aangesloten, ter hoogte van Purmerend zijn route over de aldaar geprojecteerde Rijksweg 7 zal kunnen nemen. Er zal anders, aldus ge deputeerde staten, voor het van en naar Westfriesland en via de Afsluitdijk van en naar Friesland komende ver keer in Purmerend een onhoudbare si tuatie ontstaan. Teneinde tussen genoemde gebieden, de Zaanstreek en het gebied bezuiden het Noordzeekanaal een goede en vlotte verbinding tijdig tot stand te brengen, zal dan ook, aldus gedeputeerde staten, met de verdere voltooiing van Rijksweg 7 niet na 1970, maar al voordien be gonnen moeten worden. Het college dringt er bij de minister voornoemd op aan om dit te bevorderen. 28 juni Op het par- iik werd zondag door HAARLEM cours in Schalkwij de Haarlemse Raceclub „Excelsior" een rit om dagprijzen gehouden en daarbij ging Rob Rijbroek bij de A- en B-klas- sers met de hoofdprijs aan de haal. Hij bleef zijn tegenstanders in de sprint de baas. HAARLEM, 28 juni Het tweede elftal van Rood en Wit heeft tegen Sparta een verrassend goede partij cricket laten zien. Het resultaat was een ruimschoots verdiende overwinning, die een einde maakte aan een reeks teleurstellende resultaten en voor de Haarlemmers tot gevolg had dat de laatste plaats op de ranglijst kon wor den verlaten. Sparta gebruikte bijna vier uur aan speeltijd voor een totaal van 162 runs, waarvoor Sonneveld en Arie van der Linde met scores van respectievelijk 30 en 50 runs de voornaamste producen ten waren. De wickets werden ver overd door Leyer 4-26, de Boer van der Ley 3-51 en Luining 2-19. Na een ope ningsstand van 21 voor 2, traden de Haarlemse batslieden Engelenberg 50 en Luining 69 de Sparta-bowlers onbe schroomd tegemoet. Vooral het optre den van Luining vormde een verras sing. Captain De Nijs deed met 22 runs een nuttige duit in het zakje, waarna de Boer van der Ley en N. Leyer de zege der Haarlemmers ten koste van vijf wickets veilig stelden. Het ontbrak niet aan de nodige spanning. Er waren nog slechts enkele overs te spelen, al vorens de winning-hit kon worden ge slagen. Bowling Sparta: Sonneveld 1-16, De Bruyn 2-13, Meyers 2-56.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2