Parlement zingt verloofden Wilhelmus toe Nederlands in het Zuiden ^^vakantie? Slechte keuze samenvatting tv-reportage Beatrix en Claus zien vuurwerk Claus kom er onderhand eens aus Natuurzuivere PREMIER CALS: Prinses Beatrix kent dienende gezindheid van het Or één film: Universal Prof. De Quay:Leer ■énZt tfaït «/eet fit/ Chaos in Den Haag Ongeduldig kind: Telegrammen van Erhard en keizer Hirohito 't Mooiste bruin Wodka Doorpraten In zuiden Plotselinge hoofdpijn Opkomende verkoudheid? Laat uw vakantie niet bederven Neem 'ASPRO' mee Want u weet 't: 2ASPRO5 en beschermt tegen zonnebrand Pigmaderm.Tube f 2,95 frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. PAGINA 5 WOENSDAG 30 JUNI 1965 V r voor kleur èn zwarte wit voor dag-èn flitslicht 631011 F" M Prinses Beatrix en Claus in ge zelschap van twee premiers Cals en Pengel) werden op het Binnenhof luid toegejuicht. Op het Malieveld werd 's avonds vuurwerk afgestoken, door de twee verloofde paren van het koninklijk huis, gemakkelijk gezeten, enthousiast bekeken. Vele handen zijn er geschud. Handen van ministers, Kamer leden en parlementaire redac teuren. Prof. dr. De Quay advi seerde Claus: „Leer Nederlands in het zuiden". De fotografen, verenigd in „Pool 25" boden Beatrix en Claus via burgemees ter Kolfschoten, een grote fraaie kleurenfoto aan, de dag tevoren in Soestdijks paleistuin gemaakt. Enthousiasme voor Claus in Den Haag (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 juni Claus von Amsberg is tijdens zijn eerste ontmoe ting met het Nederlandse publiek, gis teren in Den Haag, geestdriftig be groet. Op de rondrit door de stad met prinses Beatrix en het koninklijk paar is enthousiasme doorgebroken na alle reserve, hoogstens welwillendheid, van de afgelopen weken. Er werd luid ge juicht. Op vele plaatsen klonk „Lang zullen ze leveD". Ook bij het Nederlandse parlement vond het paar een gunstig onthaal. De afgevaardigden hebben Claus von Ams- berg en de kroonprinses in de Ridder zaal het Wilhelmus toegezongen, dat spontaan werd aangeheven na de toast van de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman. De Haagse dag van de verloofden bestond uit: voorgesteld worden aan de regering in de Trèveszaal, een receptie voor de leden van de Eerste en Tweede Kamer en de parlementaire pers in de Ridderzaal, een rit naar de Haagse raadszaal voor kennismaking met de gemeenteraad, een rit naar het Huis ten Bosch voor een familiediner ter viering van de verjaardag van prins (Advertentie) BUSSUM, 30 juni De middag- kyk (st)ers waren gisteren een paar uur lang niet van hun t.v.-toestel weg te krjjgen. Zij waren getuigen van de Haag se gebeurtenissen rond de verloving van prinses Beatrix en Claus von Ams- berg: de samenkomst van de Tweede Kamer, de zitting van de Eerste Ka mer, twee nogal formele evenementen, waaraan voor de camera's niet veel eer te behalen viel. Maar het waren ten slotte historische gebeurtenissen. Het Haagse feest kwam ook voor de kijkers pas tot volle bloei, toen zjj konden mee leven met de hartelijke ontvangst van de jongverloofden en het koninklijk paar in de Trèveszaal door de regering. Hier geen hoogdravende en van ernst loodzware woorden, maar een gezellige en vooral gemoedelijke receptie, welke door de speelse en geestige toespraak van mr. Cals een hartverwarmende en menselijke ontmoeting werd. Zo werd ook de ontmoeting met de Haagse be volking: een verrassend en luisterrijk feest, spontaan en recht uit het hart gevierd. De camera's hebben dat allemaal nauwgezet geregistreerd en aldus werd een reportage gebracht, die de kijkers nog lang zal heugen. De mensen van de t.v. hebben een paar zware dagen ach ter de rug, maar zij hebben de orkaan uitstekend doorstaan. Daarom is het des te meer te betreuren, dat de samen vatting, welke gisteravond werd gegp- ven, zo'n grote teleurstelling is gewor den. Alleen van de hoogtepunten zou een beeld worden gegeven, zo werd ter inleiding gezegd. Het is echter op vallend, dat de „samenvatters" zelden begrijpen, wat voor het publiek, in dit geval de kijkers, de hoogtepunten zijn. Zeker niet de officiële gebeurtenissen in de Kamers, waarin vrijwel niets te beleven viel en waaraan de meeste aan dacht werd besteed. Ernstige gezichten hadden we al genoeg gezien. Waarom het uitbundige plezier in de Trèveszaal niet opnieuw in beeld gebracht om ook de avondkijkers te laten meegenieten van het vriendenfeestje, waarvan mr. Cals de voortreffelijke aanstichter was? Dat was een hoogtepunt. Gelukkig was er nog 'n Jo de Roo, die in de Tour de France ons liet ge nieten van een andere Hollandse glo rie. Dat doet het vaderlandse hart weer goed. Het programma van gisteravond toverde ons nog de befaamde Hazel op het scherm, een amusant niemendalletje. Boeiend was de documentaire over „Portugees Afrika", welke naar ons ge voel dank zij het kritisch, niettemin voorzichtig, commentaar, een betrouw bare indruk gaf van de toestand in die gebieden. W. H. (Advertentie) Bernhard en het bijwonen van een vuurwerk op het Malieveld. Tekenend voor de officiële ontvangst door de regering in de Trèveszaal op het Binnenhof was de afwezigheid van protocollaire geremdheid. Dat kwam niet op het minst door de studentikoos getinte toespraak van mr. Cals. Hij wees op de aanwezige schilderingen, die hoofddeugden als trouw, reinheid, voor zichtigheid en matigheid allegorisch uitbeelden. Uit de geschiedenis van de Trèves zaal puttend, herinnerde de minister president aan bezoeken die daar lang geleden waren afgelegd door tsaar Peter. „Dikwijls verliet de keizer de zaal om zich te laven aan wodka. Ik hoop, dat de heer Von Amsberg zijn spirituele aspiraties op een hoger ni veau heeft." De tsaar vermomde zich vaa'k, om niet herkend te wor den. „In tegenstelling tot hem is de heer Claus von Amsberg een en al openheid. Hij heeft zichzelf niet ver borgen, noch zijn verleden." Mr. Cals gaf namens het kabinet ui ting aan „grote, onuitsprekelijke, vreugde". Zich richtend tot de heer Von Amsberg, zei hij te vertrouwen, dat deze het Nederlandse volk ten vol le waard zal zijn. De receptie in de Trèveszaal werd mede bijgewoond door de gouverneur en de minister-president van de Ne derlandse Antillen, respectievelijk mr. N. Debrot en E. Jonckheer, en door de minister-president van Suriname, de heer J. A. Pengel. Voordat het verloof de paar, de koningin en prins Bern hard de Trèves-zaal betraden, bood de achtjarige Marga Cals prinses Beatrix bloemen aan; de koningin kreeg bloe men van de veertienjarige Mark Bies heuvel. Inmiddels wachtten in de Ridderzaal de parlementariërs van beide Kamers, roezemoezerig bijeengroepend, op de komst van het koninklijk gezelschap. Kort vóór dit binnentrad ontstond er met moeite enige overzichtelijkheid, doordat de Kamerleden zich in rijen opstelden, waarbij het opviel dat de senatoren zich gewilliger in formatie voegden dan de Tweede Kamerleden. De fracties van de P.S.P. en de C.P.N. bleken afwezig. Om principië le redenen lieten ook enige leden van de P.v.d.A., zowel uit de Eerste als uit de Tweede Kamer, verstek gaan. De Ridderzaal was rijkelijk met bloe men versierd. Bonte boeketten vlekten feestëlijk tegen de witte wanden. Een hartelijk applaus klonk op, toen de ko ningin en de prins binnenkwamen, ver gezeld door de Eerste Kamervoorzitter mr. Jonkman, met achter hen het ver loofde paar, begeleid door de Tweede Kamervoorzitter mr. Van Thiel. De ko ningin kreeg bloemen aangeboden door de senatrix mejuffrouw Tjeenk Wil link, prinses Beatrix door mevrouw Stoffels van Haaften van de Tweede Kamer. Alle parlementariërs werden één voor één in een volgorde, bepaald door de tijdsduur van hun Kamerlidmaatschap, door de beide Kamervoorzitters, voor zover nodig, voorgesteld aan de konin gin, de prins en de beide verloofden. Vele begroetingen hadden een persoon lijke kleur. Mej. Klompé drukte_ met beide handen de hand van de jarige prins, en oud-premier Marijnen, die achteraan in de rij liep wegens zijn kort stondig Kamerlidmaatschap, kreeg na een opvallend hartelijke begroeting door de koningin twee handen van de prins en onderhield zich langer dan an dere Kamerleden met het verloofde paar. Met de één werden meer woor den gewisseld dan met de ander, maar de blijdschap en hartelijkheid, waren algemeen. Mr. Jonkman zei in een namens al len uitgebrachte toast: „Ik verzeker de heer Von Amsberg dat hij zeer welkom is Hij is begonnen aan een gelukkige, vermoeiende tocht, bij de aanvang waarvan wij hem geen examen wil- len afnemen, maar hem steun toe wensen." Die steun zou de heer von Amsberg kunnen putten uit wat prins Bernhard tijdens zijn verloving eens zei, namelijk dat hij zich zou laten leiden door de bijzondere betrekkingen (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 juni Het vuur werk op het Malieveld trok vele dui zenden burgemeester Kolfschoten schatte in een toespraakje „misschim wel tienduizenden" Hagenaars. Zij waren er getuige van hoe een rij hof- auto's door een haag van fakkeldra gers uit het Haagse Bos naar het be kende reizende podium kwam gereden. Daar heeft de voltallige koninklijke fa milie, daarbij begrepen Don Carlos en Pieter van Vollenhoven en ook de moe der van prins Bernhard, prinses Arm gard, de schoonzus van de prins, prin ses Simone, en de zusters van Claus von Amsberg, mevrouw Sigrid Jenc- quel en Theda von Amsberg naar het vuurwerk gekeken. Na afloop van de knallende kleuren- regens brak een enorme chaos los, toen de menigte achter de hekken van daan het veld op kwam hollen en de hofauto's volkomen vast zette. Het ge zelschap was juist op tijd Ingestapt. Iedereen wilde het verloofde paar zien, wat in het donker inderdaad alleen nog maar goed mogelijk was door de neus op de autoruiten te drukken. De rui- terpolitie had de grootste moeite een weg vrij te maken voor de auto's. Tel kens wanneer de paarden een stukje Malieveld hadden schoongeveegd, ston den weer nieuwe drommen kluar. Tot ver op de Benoordenhoutseweg deed het publiek zwaaiend en juichend de verloofden en hun familie uitgeleide uit Den Haag. tussen Oranjehuis en volk. „Als U vindt", zei mr. Jonkman tot de heer Von Amsberg, „dat niet iedereen het U gemakkelijk maakt, moogt U denken aan Wilhemina's woorden: In een land met een beperkte vrijheid is voor Oran je geen plaats." Staande in een grote kring om het koninklijk gezelschap zongen de Ka merleden het Wilhelmus, hetgeen een socialistisch parlementariër niet ver hinderde druk gesticulerend te blijven doorpraten met twee hem flankerende vrouwelijke collega's. Ook de leden van de parlementaire pers werden voorgesteld en de ontmoetingen waren in dit geval niet minder vriendelijk van aard dan die met de Kamerleden. Nadat er ai zoveel ijs gebroken was, vormden zich groepjes van hoogst informeel met de koninklijke gasten pratende Kamerleden, dunne tjes met journalisten vermengd. Een Kamerlid attendeerde prinses Bea trix vrijmoedig op zijns inziens onge lukkige uitdrukking „Ich hab' es nicht gewusst", door de heer Von Amsberg in het televisie-interview gebruikt toen het ging over de ver nietigingskampen. Prinses Beatrix antwoordde, dat tevoren was bespro ken, dat Claus alles in volstrekte eerlijkheid zou zeggen. Ook dit. Had hij wel van de bedoelde wandaden geweten, dan zou hij dat ook hebben gezegd, zo gaf de prinses te ver staan. Mr. Thomassen, burgemeester van Rotterdam en tevens senator sprak met de heer Von Amsberg over de eco nomische betrekkingen van Nederland met Duitsland en over de doorbraak die de Duitse Week in Rotterdam ook in mentaal opzicht heeft betekend. Prof. De Quay hield een taalkundig gesprek en meende, dat de Duitse hu welijkskandidaat hei best in het zuiden des lands Nederlands kan leren, omdat men daar de zachte „g" heeft. En prin ses Beatrix zag een spannende wed strijd in het verschiet tussen schoon zoon en schoonvader In het zo accent loos mogelijk spreken van onze taal. Diverse Kamerleden hoorde men in eigen kring zeggen, dat hun gevoelens jegens de verloving en jegens de Duit se huwelijkskandidaat in het bijzonder, positiever waren geworden. Het ver trouwen was gegroeid. De rondrit had al begonnen moeten zijn, toen de gasten uit de Ridderzaal vertrokken. Een zeer Nederlands „Lang zullen ze leven", enthousiast meege zongen door koningin en prins, klonk op aan het adres van het verloofde paar. „Dit was het mooiste geschenk wat ik op mijn verjaardag maar had kun nen wensen", zei prins Bernhard toen hij de Ridderzaal verliet. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 juni Tijdens het verblijf van de koninklijke familie in Trèves- en Ridderzaal wachtte op het Binnenhof een groot aantal mensen in groeiend ongeduld. Een kleine jongen gaf aan dit ongenoegen uiting met een speelse variant op een de laatste tijd op Haagse troittoirs gekalkte leuze: „Claus kom er onderhand eens aus". Toen het dan eindelijk zover was dat prinses Beatrix en haar verloofde het Binnenhof in een open hofauto verlie ten, moet het paar onmiddellijk geWe- ten hebben dat hun rijtoer een groot succes zou worden. Op het Buitenhof hield een over weldigend grote menigte de auto's op. Ook overal elders langs de route stonden de hartstochtelijk juichende toeschouwers vele rijen dik. Het mo nument op Plein 1813 bood aan vele honderden een eersterangs zitplaats. Bij de raadzaal in de Javastraat werd de rondrit voor korte tijd on derbroken. Toen toeschietende bedienden de por tieren van de vele meters lange wagen openden, verhinderde een deken van onderweg toegeworpen boeketten dat de verloofden onmiddellijk uitstapten. Ter wijl de heer Von Amsberg de confetti uit kleren en haren borstelde, bood mevr. Kolfschoten aan prinses Beatrix alweer een nieuw bloemetje aan. We' houders en raadsleden werden bij rose champagne aan het vorstelijk gezel schap voorgesteld. Namens de „Pool van 25" een groep van totojourna listen, die opgericht is tijdens de zil veren bruiloft van koningin Juliana bood burgemeester mr. H. A. M. T. Kolfschoten een enorme gekleurde foto aan, die gisteren in de paleistuin ge maakt is. Prinses Beatrix stond erop enkele fotografen, haastig van hun ne deriger plaatsen bijeengezocht, per soonlijk voor deze attentie te bedanken. BONN, 30 juni (UPI) Bondskanse lier Ludwig Erhard heeft gisteren de Nederlandse mfnister-president een te legram gezonden waarin hij zijn blijd schap uitdrukt over de verloving van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg. Keizer Hirohito en keizerin Nagako van Japan hebben gisteren een tele gram gezonden aan koningin Juliana om haar te feliciteren met de verlo ving van haar dochter prinses Beatrix. Maandag ontving het Japanse kei zerlijk paar een telegram van het Ne derlandse koninklijke paar waarin de verloving werd bekend gemaakt. (Advertentie) DEN HAAG, 30 juni Mr. van Thiel heeft gisteren in de Tweede Kamer prinses Beatrix en Claus gelukgewenst. De rede van mr. Van Thiel werd door een grote meerderheid van de kamer leden met applaus begroet. Alleen de pacifistische socialisten en een deel van de fractie van de PvdA onthielden zich van applaus. De banken van de com munisten bleven geheel leeg. De tv-lampen en -camera's richtten zich daarna op de minister-president mr. J. Cals. die zich allereerst bij de gelukwensen van de kamervoorzitter aansloot. „In zijn .Vita Nuova'", aldus mr. Cals, „vermeldt Dante van Beatrice, dat zij zo genoemd werd omdat men niet wist hoe haar anders te noemen. Had onze prinses deze naam niet steeds ge dragen, dan zou men haar moeilijk anders kunnen noemen om de charmante wijze, waarop zij onder ons volk ver keert en om het geluk dat zij anderen weet te geven." Te groter achtte mr. Cals daarom de vreugde om het geluk, dat haar is ten deel gevallen. De minister-president ging daarna in op de staatsrechtelijke kant van de plannen van onze kroonprinses. Het leven van een troonopvolgster is zo nauw verweven met het leven van het volk, dat bijzondere rechtswaar borgen by haar huwelijk noodzakelijk zijn. Haar echtgenoot heeft wel geen deel aan haar staatsrechtelijke taak, maar staat haar persoonlijk het naast. Het huwelijk van een troonopvolgster is daarom een aangelegenheid, waar mede het welzijn van de staat duidelijk is verbonden. Daarom is goedkeuring bij de wet een gerechtvaardigde eis. Bovendien gaat in ons staatsbestel de Kroon bij erfopvol ging over, hetgeen het sluiten van een huwelijk door de troonopvolgster ook voor de toekomst van ons koninkrijk tot een stap maakt, die slechts na ge meen overleg met de Staten Generaal mag worden gezet. Dit grondwettelijk voorschrift legt een zwaar servituut op de persoonlijke vrij heid, welke een beginsel van ons demo cratisch staatsbestel is, aldus de minis terpresident. Desondanks hebben beide verloofden dit aanvaard, niet alleen als harde rechtsnoodzaak, maar ook zoals ik heb kunnen ervaren in bereidheid en verlangen om het land te dienen. Bij beiden is deze instelling aanwezig. An ders dan al te snelle beoordelaars meen den, heeft prinses Beatrix reeds duide lijk doen blijken, hoe sterk ook bij haar de dienende gezindheid van hef Oranje huis leeft. Hij, met wie de Prinses zich verloofd heeft, bezit diezelfde bereid heid om zich met overgave te wijden aan wat het leven aan de zijde van Prinses Beatrix van hem tal vragen. Het kabinet is er, aldus mr. Cals, van overtuigd, zeker wanneer men de verloofde van Prinses Beatrix nader zou Ieren kennen, dat de Kamer tol de zelfde conclusie zal komen. Deze ze kerheid steunt ook op de mening vpn onze koningin en prins Bernhard. Daar om sprak de minister-president namens het kabinet in vol vertrouwen de ver wachting uit, dat de komende verbinte nis voor de verloofde personen een bron van geluk zal zijn en mede daardoor ten zegen zal strekken van Konink rijk en volk. Dat geve God. De heren R. van den Bergh, wethou der van Amsterdam en S. van der Ploeg, oud-Eerste-Kamerlid. zijn op deze fees telijke dag in het schijnsel van alle luchters en lampen, die in de Kamer maar kunnen worden aangestoken, als nieuwe leden beëdigd. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5