EEN DER GROOTSTE TER WERELD Westerbork heeft eind '67 enorme radiotelescoop Reg ering betaalt bouw kosten: f 15miljoen Slimme Christine Truman bij laatste Maria Bueno nu tegen weer vier alles ee kan met cEta LOON EN INKOMSTEN (III) E' D P.T.T. A.s. moeders kunnen onvruchtbaarheid helpen genezen a ASCO Bossche fabrikant in bestaan bedreigd door serie inbraken Miele er is geen betere! A.N.W. B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-eii BUITENLAND Billy Jean Moffitt Mysterie Werk van jeugdige vandalen? Ds. Diekerhof neemt ontslag Lutherse novicen bi] Benediktijnen A. van Eeten als Kamerlid beëdiffd Engelsen dol van vreugde op Wimbledon Wat kinderen ervan zeggen bij pjjn Doden in verkeer Lauw en steriel Pater M. Hensen o.p. verlaat Nijmeegse studentenwereld Elektronisch brein Aftrekbedragen Bing betaalt Uitslagen de beste medicijn P. INGWERSEN RIDDER O.N. Gereformeerden weer terug in CIO-M WOENSDAG 30 JUNI 1965 C Margareth Smith, de favoriete voor de titel van Wimbledon, die het in de halve eindstrijden zal hebben op te nemen tegen Christine Truman. WIMBLEDON, 30 juni Het woord van een tennisgrootheid uit het verleden wordt in Enge land altijd als de waarheid geac cepteerd. Deze week liet de 95-jarige mevr. Charlotte Sterry-Cooper weten dat in haar tijd de tennis sters „meer met het hoofd speel den dan die van tegenwoordig". En „Katje" Sterry, nu al sinds 1936 doof en bijna blind, won vijfmaal het toernooi van Wim bledon. Het laatst in 1908, dus... zij kon het weten. Het Engelse tennisidool van nu, de 34-jarige Christine Truman, heeft echter de woorden van de oude mevrouw Sterry gisteren duidelijk gelogen straft. Christine plaatste zich voor de vierde maal in haar car rière bij de laatste vier. De tri bunes rond het centre court leken op die van Wembley na afloop van een voetbalwedstrijd. Minu tenlang applaus, schreeuwende mensen met de handen juichend omhoog. Alle tradities werden gebroken, juist een dag nadat er schande van was gesproken dat zomaar twee toeschouwers we gens de hitte hun hemd hadden uitgetrokken. heeft incasseren kwitanties scherp verhoogd Gireer Uw abonnements geld. U bespaart extra kosten. Gireer automatisch. U bespaart tijd. Vraagt ons toezending machtigingskaart. DE ADMINISTRATIE. 20 tabletten 95 cent. (Van onze universitaire correspondent) LEIDEN, 30 juni In Westerbork, tien kilometer ten zuidoosten van As sen, komt een van de grootste radio telescopen ter wereld. Gisteren is de opdracht van de bouw der staalcon structies gegund aan Bronswerk Eijen- oord N.V. te Schiedam. Er komen elf volledig draaibare radiotelescopen, ieder met een diameter van 25 meter. Deze telescopen, die in oost-west rich ting staan opgesteld, over een lengte van 1,6 kilometer, zuilen tezamen de zelfde gevoeligheid hebben als één spie gel met een doorsnede van één kilo meter, het construeren van een draai bare telescoop van zo ^en afmeting is NIJMEGEN, 30 juni (KNP) Pater M. Hensen O.P. zal op eigen verzoek ontheven worden van zijn arbeid als studentenmoderator aan de katholieke universiteit; 15 augustus aanvaardt hjj een nieuwe werkkring bij het oecume nisch vormingscentrum „Venwoude" te Lage Vuursche. Dit centrum is dit jaar met zijn werkzaamheden begon nen, die nog verder moeten worden op gezet en uitgebouwd. Het verzoek van patet Hensen om ontheffing komt niet geheel onverwacht daar het werk onder de studenten te Nijmegen bijzonder zwaar is. Hjj acht de geloofsbewogenheid onder de vijf duizend katholieke studenten te gering, in tegenstelling tot die bij andere uni versiteiten. In een interview met het Nijmeegse universiteitsblad wijt pater Hensen ,,de lauwheid en probleemloos heid" van de katholieke studenten in Nijmegen vooral aan het „vrijwel ex clusief roomsJkatholieke karakter van de universiteit". ,,In feite belijden de meeste studenten dezelfde godsdienst en mist men de confrontatie van vele vormen 'van kerkzijn. Onvermijdelijk betekent dit een zeker isolement, een oriëntatie op de eigen Roomse kerk," aldus pater Hensen. Verder zegt hij dat de eenzijdige samenstelling van de Nij meegse universiteit geen aanleiding geeft tot het botsen van de meningen en dat zij daardoor „enigszins steriel blijft." De studenten worden van bui tenaf niet geprikkeld tot bezinning en stellingname. De lauwe instelling van veel Nijmegenaren wortelt op de twee de plaats in hun conformisme, aldus pater Hensen, hetgeen gedeeltelijk kan worden teruggebracht tot het exclusie ve roomse klimaat, gedeeltelijk door de regionale afkomst (Brabant, Lim burg. Twente). „Het is jammer", zo besluit de schrijver van het artikel, „dat juist de man, die onvrede heeft met de religieuze situatie in Nijmegen gaat verdwijnen." STOCKHOLM, 30 juni (KNP) Twee Zweedse Lutheranen zijn zonder katho liek te worden ingetreden als novicen bij de Benediktijnen van Erlach in Oostenrijk. Zij blijven Lutheranen. Na hun noviciaat keren zij terug naar Zweden om daar een Lutherse klooster gemeenschap te stichten volgens de re gels van Benedictus. Zij konden in het Benediktijnerklooster intreden na een overeenkomst tussen mgr. Franz Zau- ner, bisschop van Linz in Oostenrijk, en de Lutherse bisschop Olof Herrlin van Visb.v in Zweden. De Zweedse bisschop zegende de habijten, die de beide novicen bij hun intrede in het klooster ontvingen. Het is de bedoeling van deze bisschop om in de Lutherse Kerk van Zweden een kloostergemeenschap te bouwen op oecumenische grondslag. DEN HAAG, 30 juni Tot lid van de Eerste Kamer is gisteren bij de aanvang van de openbare vergadering, toegelaten en beëdigd de heer A. VAN EETEN te Nieuwerkerk (Zeeland). De heer Van Eeten werd ln deze func tie benoemd in de vacature van mr. dr. I. A. Diepenhorst, thans minis ter van Onderwijs en Wetenschappen. iimiiMmmiiiimiumimmiuimmiimMHiiiihiuuimiium Wegens tamilie-omstanUigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdienst ln Den Haag, tel. 070-814381. dagelijks van 3 tot '22 uur. BENELUX. Echtpaar Schifflers uit Amsterdam, varend op blauw zeilschip met in het zeil nummer BK 84, over Haarlem naar Katwijk. De heer van Diermen uit Amsterdam, ln grijze Renault Ondino, JG-54-24, ergens in België of Luxemburg. OOSTENRIJK. G. Springorum uit Amsterdam, in beige VW. PD-13-85, in Tirol of Zuid-Beieren. ITALIË. Echtpaar Schrauwen uit Hil versum, in witte Austin Glider met klein aanhangwagentje, JU-31-32, kamperend op camping Paradiso in Porlezza aan het Lago di Lugano. Echtpaar SmitDe Witte uit Sant poort, in Mercedes 190 d, kentekennum mer onbekend, ergens aan Lago d'Iseo. JOEGOSLAVIË. K. F. W. Blickwedel uit Rotterdam, op trektocht langs berg hutten in omgeving Ljubljana. ZWEDEN. Echtpaar Otten uit Am sterdam, in blauwe Flat 1800 met Zweed se caravan, op camping Raettvik aan het Siljameer bij Oestersund. technisch en financieel onmogelijk. De bouw die tegen het eind van 1967 ge reed moet zijn, geschiedt onder auspi ciën van de stichting radiostraling van zon en Melkweg, waaronder ook de be staande radiosterrenwacht te Dwinge- loo ressorteert. De stichting staat onder voorzitter schap van prof. dr. J. H Oort, hoog leraar in de sterrenkunde te Leiden en directeur van de Leidse sterrenwacht. Vijf jaar geleden is de basis voor dit project gelegd. Daar de t adiotelescoop te Dwingeloo slechts objecten van el kaar kan onderscheiden ais z;j meer dan 36 boogminuten van elkaar liggen, vatte men het plan op een instrument te bouwen dat bij radiogolflengten een „oplossend vermogen" van één boog- minuut zal hebben, d.w.z. dat .et in staat zal moeten zijn objecten die slechts één boogminuut uit elkaar lig gen te onderscheiden. Door een samen voeging van de signalen van afzonder lijke kleinere telescopen krijgt men bet zelfde effect als in het brandpunt van de (onuitvoerbare) reuze-telescoop. Door een kruisvormige opstelling va - deze telescopen kan men een spiegel van één kilometer doorsnede naboot sen. Dit principe is vereenvoudigd dooi in plaats van twee onderling loodrech te rijen er slechts één te maken, en wel in oost-west richting. Loor de draaiing van de aarde zal deze rij zich in de loop van de nacht draaien ten opzichte van de sterrenhemel en zal men dus toch dezelfde gegevens kun nen krijgen als met de kruisantenne. Een elektronisch brein moet de ge gevens van de eerste waarneming ont houden om ze met latere waarnemin gen te kunnen combineren. Aa* een uiteinde van de rij komt een telescoop op een railbaan te staan. Deze tele scoop wordt telkens in een andere stand gereden, zodat het niet nodig is de rij geheel met telescopen te vullen; de volledige „vulling" wordt nagebootst door de gegevens van de verrijdbare telescoop, steeds in een andere stand, te combineren met die van de „vaste" telescopen, die op een afstand van 150 meter van elkaar zijn opgesteld Daar deze elf telescopen in de plaats staan van één reuze-telescoop, zou men, al dus prof. Oort, het nieuwe instrument „Westerbork synthese-telescoop" kun nen noemen. In Cambridge wordt reeds met hetzelfde principe gewerkt, maar daar is slechts sprake van drie tele scopen op een rij. waarvan één ver plaatsbaar. De Nederlandse regering zal vla de Nederlandse organisatie voor zuiver- wetenschappelü'k onderzoek (ZWO) de bouw (die ongeveer 15 miljoen zal gaan kosten) financieren. De nieuwe radio-sterrenwacht za! even als Dwingeloo ter beschikking «men van alle Nederlandse astronomen; bovendien zullen Belgische sterren kundigen aan de waarnemingen gaan deelnemen. Het onderzoek zal zich vooral richten op de structuur en de evolutie van het heelal. Het is niet onmogelijk dat men uit waarnemin gen bjj de afstanden die de radio- astronomie mogelijk maakt iets over de kromtestraal en de totale af me- ting van het heelal te weten zal kun- nen komen, terwijl men tevens wel eens nieuwe inzichten over de ont staansgeschiedenis van bet heelal zal kunnen verkrijgen. Het grote oplossende vermogen van de nieuwe telescoop zal bij deze onder zoekingen een factor van essentiële be tekenis zijn. Dit werk zal nauw ver vlochten zjjn met onderzoekingen over de structuur van de op het jgenblik nog zo volkomen raadselachtige radio bronnen of radio-sterrenstelsels, waar toe ook de zogenaamde quasi-stellaire bronnen behoren. De bestudering van radiobronnen en van het heelal vormt op het ogenblik een van de meest vruchtbare richtingen van wetenschap pelijk onderzoek. Een tweede groot terrein van onderzoekingen waarvoor het grote oplossende vermogen van het thans te bouwen instrument de moge lijkheid opent is dat van de spiraal structuur en de dynamica van andere sterrenstelsels. Deze onderzoekingen zullen nauw aansluiten bij de uitge breide pioniersarbeid die aanvankelijk in Kootwijk, en later ln Dwingeloo, ge daan is over de spiraalstructuur van ons eigen Melkwegstelsel. (door KOOS DE BOER) Christine Truman zette voor de tweede maal een geplaatste speelster op haar nummer. Na Carol Graebner, nu de Amerikaanse nummer één, de 22-jarige Nancy Richey. Zij kan dit om dat Christine Truman met meer over leg speelde. Oma Sterry had dus toch ongeluk. Met Christine Truman bereik te Maria Bueno, Margareth Smith en Billy Jean Moffitt de halve finales bjj de dames. Margareth Smith speelde pas haar eerste party op het centre court. De 22-jarige Justa Bricka, achtste op de ranglijst van de Verenigde Staten, deed het eerst nog niet zo slecht. Vinnig sloeg zij op alle ballen maar naarmate het spel vorderde, was de tennisrobot Margareth Smith toch oppermachtig. Dat bleek niet alleen toen Justa Bricka door de services van de Australische tot driemaal toe het racket uit de han den werd geslagen, maar vooral toen zjj in de tweede set slechts twee punten kon scoren. Maria Bueno speelde kat en muis met de 19-jarige Jane Albert, de jongste van de laatste acht. Jane zei zelf: „Ik heb het al verder gebracht dan ik ooit had durven dromen." Jane versloeg achter elkaar Norma Bay- lon, Helga Schultze en Frangoise Durr. Tegen Bueno was zij echter niet opgewassen. „Ik voel me nu zo goed in vorm, dat ik denk de titel te kunnen behouden", zei Maria Bueno zelf na afloop. De Braziliaanse zal dan echter eerst de Amerikaanse Bil ly Jean Moffitt moeten passeren. De febrilde Billy Jean vertoonde tegen de uidelyk niet geheel fitte Lesley Tur ner echter een vorm, allround, harde services en dodelijk gevaarlijk aan het net dat Bueno heel wat in haar mars zal moeten hebben. Zij heeft zich daarvan zelf op de tribunes naast haar Duitse verloofde Elsen- broich kunnen overtuigen. Christine Truman rekende in dubbel opzicht af met het verleden. Allereerst met de kritiek van oma Sterry, die het verhaal wel zal horen van haar zoon, de Advertentie) (Door F. Vries) en volkomen nieuwe loot aan de stam der aftrekbare kosten voor de loon- en inkomstenbelasting zijn de reiskosten tussen de woning en de plaats van werkzaamheden. Vroe ger waren die reiskosten niet aftrek baar tenzij zij hun oorsprong vonden in een algemeen geldende omstandigheid (bijvoorbeeld de woningschaarste)De oorsprong van het vroegere standpunt lag hierin, dat men een scherpe een te scherpe scheiding gemaakt tussen het persoonlijke en het maatschappelijk leven. Op de achtergrond stond daarbij de overweging, dat men alleen maar zo ver van zijn werk woonde, met de nood zaak reiskosten te maken omdat men het persoonlijk prettiger vond niet zo dicht bij het werk te wonen: het villaa tje in de voorstad. Dat standpunt is nu gelukkig achterhaald. Want men moet uitgaan van het persoonlijke om niet alles te gaan verzakelijken. Men neemt immers als persoon, als mens, deel aan het maatschappelijke leven. En dat maatschappelijke leven van alle dag be gint indien we uit het hekje van de voor tuin stappen om „naar het werk" te tij gen. De regeling van de aftrekbare reiskos ten vanaf de woning tot aan de plaats der werkzaamheden komt er op neer, dat ln beginsel de kosten aftrekbaar zijn indien die afstand niet verder is dan 40 km. De kosten voor de meerdere af stand zullen slechts in aanmerking ko men, indien zij gegrond zijn op een alge meen geldende omstandigheid (ai kun nen de bijzondere omstandigheden van het geval daar wel eens tot uitgroeien). Tot een afstand van 10 km. zijn deze kosten verdisconteerd in de forfaitaire 5% regeling en zijn daarbij afgestemd o de kosten van plaatselijk openbaar ver voer. Ook degene die „naast" zijn werk woont geniet deze aftrek. Bedraagt de afstand meer dan 10 km. doch niet meer dan 40 km., dan wordt de aftrek forfai tair bepaald en bij ministeriële beschik king afgestemd op de kosten van inter lokaal openbaar vervoer. Deze regelingen gelden zowel voor de Inkomsten- als voor loonbelasting. Een bijzonderheid is nog, dat de reiskosten beneden de 10 km. opgenomen zijn in het tarief van de loonbelasting, zodat enkel voor de hogere afstanden een ex tra bedrag wordt toegepast. Voor de reiskosten, die door de werkgever wor den betaald is daarbij dan nog een apar te regeling opgenomen om er voor te zor gen, dat men niet enerzijds de vergoeding geniet om anderzijds nog eens het be drag der forfaitaire reiskosten af te trek ken; de vergoeding wordt, dan bij het in komen geteld. De bedragen die men kan aftrekken zijn door de minister als volgt vastge steld in art. 3 der uitvoeringsbeschikking inkomstenbelasting 1964: a. indien de afstand niet meei dan 10 km. beloopt 120,- per jaar; b. indien de afstand beloopt Meer dan Doch niet 120 p.j. ver meer dan meerderd met 10 km 12 km 145 12 km 15 km 210 15 km 20 km 320 20 km 25 km ƒ430 25 km 30 km 540 30 km 35 km 650 35 km 40 km 760 Deze bedragen kunnen worden becij ferd op 22,- per km., een bedrag dat ligt tussen de tarieven van de le en 2e klasse der Nederlandse Spoorwegen. Men mag dus niet zelf de kosten gaan berekenen die een openbaar vervoer middel kost, noch uitgaan van de prijs van het spoor-, tram-, of buskaartje. Ook is het niet van belang of men tus sen de middag naar huis gaat en of men loopt dan wel in een Cadillac rijdt. Voorts wordt het regelmatig reizen bin nen de volgende woongebieden gelijkge steld met reizen over een afstand van niet meer dan 10 km.: a. de gemeente Amsterdam; b. de gemeente Schiedam en Rotter dam, met uitzondering van de delen van laatsgenoemde gemeente, genaamd Hoek van Holland, Pernig. Hoogvliet en Kralingse Veer; c. de gemeenten 's-Gravenhage, Rijs wijk en Voorburg; d. de gemeente Eindhoven en het deel van de gemeente Geldrop. genaamd 17- voli; e invoering der reiskostenaftrek zal in de meest e gevallen een voordeel voor betrokkenen bete kenen. In sommige gevallen kan het echter ook een nadeel zijn. Met na me voor hen die vroeger reeds een af trek genoten op grond van woning- schaarste en dergelijke algemeen gel dende omstandigheden en de aftrek ge baseerd was op de reiskosten per auto. Normaliter zal het zo zijn dat zij nu enkel op basis der bovengenoemde ta bel een aftrek kunnen ontvangen Slechts in bepaalde gevallen wan neer van de werknemer onmogelijk ge- eist kan worden per openbaar vervoer- middel te reizen lijkt een beroep op de hardheidsclausule baat te zullen opleveren. Wat voor de aftrek geldt Is ook weer van toepassing op degene die een ver goeding van zijn werkgever ontvangt voor de door hem gemaakte reiskosten van de woning naar de plaats van het werk. Indien de werkgever de kosten vergoedt is er in beginsel geen reden aanwezig om de betrokkenen bovendien nog eens een aftrek te geven. Doch in dien de vergoeding door de werkgever hoger is dan de in de tabel opgenomen bedragen dient ter gelijkschakeling van alle werknemers, die hogere vergoeding bij het inkomen te worden geteld. Toch heeft de wetgever de werkgevers een zekere speelruimte gelaten om een iets hogere vergoeding te geven dan de bedragen van de tabel; de vergoeding mag tot 150% der tabelbedragen stijgen voordat er een bijtelling op het loon behoeft te geschieden. Vergoedingen die daar boven uit gaan bijvoorbeeld op basis der autokosten worden door de wetgever echter ais bovenmatig beoor deeld en vallen dus onder het belastbare loon. Er zullen hierover nog wel eens „sa- laris-gesprekken" moeten worden ge houden. Wil de werkgever de werkne mer niet laten vallen en diens besteed baar inkomen op gelijke basis als vroe- ?:er handhaven dan zal de extra belas ing via een vermoedelijk wel eens nete lig gesprek recht moeten worden ge trokken door het bruto-loon hoger, te stellen. Dat komt dan via een omweg toch weer voor 50% of meer ten laste van de fiscus! tegenwoordige vice-voorzitter van het organisatie-comité. Vervolgens ook met de figuur van Nancy Richey, die qua uiterlijk zo uit een portrettengalerij van de jaren dertig scheen te zijn ge stapt. Zij droeg een grote witte zonne- klep en een broek tot aan haar knieën. Het was propvol op de tribunes en dus ook een goede dag voor de hande laars in zwarte kaartjes, die er zelfs al in geslaagd zijn Bing Crosby voor tachtig gulden beet te nemen. Dal schandaal was gisteren echter spoedig vergeten want iedereen was in voor Christine. Zij bezorgde echter in de eerste set al haar supporters de ene teleurstelling na de andere. Vooral in het begin. Later zei ze „vaak voel ik me te log en te oud. Ik loop nu ai zo'n tien jaar mee." Inderdaad speelde haar traagheid haar duidelijk parten. Nancy Richey werd echter onnodig voorzich tig, bang als zij was om naar het net te gaan en verspeelde ondanks haar voorsprong de eerste set. Het leek een frote vergissing, dat de Amerikaanse e tweede set met 6-1 won, want in de derde kwam Christine Truman ongeloof lijk terug. Veel vaker dan voordien kwam zij naar het net om de drives van Richey af te maken. Dat werkte zo demoraliserend op de Amerikaanse dat zij dubbelfout op dubbelfout sloeg en na tachtig minuten na een love game van Truman de set met 8-6 gewonnen moest geven. Van de Nederlandse ploeg zou Els Spruyt met haar Chileense partner Pin to Bravo uitkomen tegen Tony Roche en Judy Tegart. Tony Roche had echter samen met John Newcombe zo veel tijd nodig om in het herendubbei af te rekenen met Drysdale en Diepraam, dat de partij van Els Spruyt werd uit gesteld. Zij speelde wel in het troost- toernooi tegen de Zuidafrikaanse Ema nuel. Tot twee maal toe haalde Els Spruyt een grote achterstand op, maar tot tweemaal toe vergat zij ook door te drukken. Na 0-5 in de eerste set verloor zij met 6-8; na 1-5 werd het in de tweede 5-7. Jenny Ridderhof-Seven bewees later ook nog eens dat de Ne derlandse dames niet uitblinken door hun wedstrijdmentaliteit. Lage ballen en volleys halfcourt liet Jenny tegen miss Tym zo maar lopen. Zo'n vijfentwintig auto's rijden per dag in ons land rond om fles jes met urine van vrouwen die pas in verwachting zijn naar de Orga- non Fabrieken in Oss te brengen. De reden daarvan is, dat die urine zeer waardevol is. Niet voor deze vrouwen zelf, maar voor sommige andere, die geen kinderen kunnen krijgen. Wanneer een huwelijk kin derloos blijft, betekent dat meestal én voor de man én voor de vrouw een groot verdriet. Maar in enkele gevallen zjjn vrouwen, die geen kin deren konden krijgen, geholpen met een preparaat, dat alleen uit de uri ne van vrouwen, die pas zwanger zijn, kan worden gemaakt. Boven dien kan het preparaat, dat Preg- nyl heet, een goed geneesmiddel zijn voor vrouwen en meisjes met men- struatie-stoornissen. Verder wordt het Pregnyl ook wel gebruikt om bij jongens en mannen onvrucht baarheid op te heffen. Ongeveer dertig jaar geleden is men al begonnen met het maken van dit preparaat. De urine-inzame- lingsactie was toen alleen bekend bij vrouwen in Oss en omgeving. Nu doen iedere periode van drie maanden ongeveer 2300 vrouwen aan de actie mee. Het wervingsge- bied heeft zich uitgebreid tot de gro te plaatsen in Limburg, Noord-Bra bant, Nijmegen en Utrecht en Amsterdam. Misschien zal over een maand of zes de actie ook gestart worden in Rotterdam. Alle jongge trouwden in deze gebieden krijgen van Organon een stencil, waarin over de actie wordt verteld en waarin ook de naam van de acqui- sitrice voor dat gebied staat ver meld. De adressen krijgt Organon van de Burgerlijke Stand. Wanneer een vrouw te kennen geeft, dat zij mee wil doen, komt de acquisitrice haar opzoeken om de praktische punten te bespreken. De naam van de huisarts of vroedvrouw moet dan worden opgegeven. De uitslag van het eerste onderzoek van de urine wordt dan ook aan hem of haar doorgegeven. De artsen en vroed vrouwen weten allemaal van deze actie en geven er dan ook graag hun medewerking aan. 0 Auto's zonder enig opschrift ko men de flesjes met urine flesjes worden door Organon ter beschik king gesteld bij de vrouwen thuis afhalen. Overigens hoeven de vrou wen niet alleen mee te doen voor „het goede doel", maar in de eer ste periode van de „levering" krij gen zij 3,50 per week, later 2,— zodat zij in het geheel 32.kun nen verdienen. En dat kan (hoe men het ook bekijkt) een welkome aan vulling voor de baby-uitzet beteke nen. Het stormde. De bomen zwiepten heen en weer onder het geweld van de wind. „Wie maakt nou eigenlijk de wind?", vroeg mijn jongste dochtertje. Haar oudere zusje (7) antwoordde: „Dat doet Jezus". Onze benjamin keek ongelovig: „Zit Jezus dan in de boom?" (Mevrouw Blijleven, Amsterdam). Dames enkelspel; Margaret Smith lAustv Justina Bricka (VS) 6-3, 6-0; Billie Jean Moffitt (VS)Lesley Turner (Austr) 6-2, 6-1; Maria Bueno (Braz)Jane Albert (VS) 6-2, 6-2; Christine Truman (GB) -Nancy Richy (VS) 6-4, 1-6, 7-5. Heren dubbelspel: Fletcher-Hewitt (Austr) Cooper-Ruffels (Austr) 6-3, 9-7, 6-4: Beust- Contet (Fr)Carmichael-McMillan Austr- ZA) 6-3, 3-6, 6-1; Diepraam-Drysdale (ZA) Barnes-Koch (Braz) 4-6, 6-3, 8-10, 6-4, 6-4; Ralston-Richardson (VS) Howe-Krlshnan (Austr-Ind) 9-7, 5-7, 7-5, 5-7, 6-4; Newcombe- Roche (Austr)Diepraam-Drysdale (ZA) 6-3, 2-6, 6-8, 7-5, 6-4. Dames dubbelspel: Truman-Truman (GB) Coronado-Estalella (Sp) 6-0, 6-2; Graebner- Richey (VS)—Rosser-Wade (GB) 7-5, 6-2; Blackman-Lesh (Austr)Craven-O'Donnell (GB) 6-2, 6-2. Gemengd dubbelspel: Howe-Baylon Austr. - Arg.)—Baulch-Allen (Austr-GB) 6-4, 6-3; Weedon-Nell Truman (ZA-GB)Lejus-Dmi- trieva (Rusl) 6-2, 6-3; Battrick-Shaw (GB)— BIuett-Bentley (GB) 7-5, 4-6, 8-6; Stolle-Tur- ner (Austr)Ambrose-Ambrose (GB) 6-1, 6-0; Steele-Éisel (VS)Phillips-Walkden (ZA- Rhod) 6-3, 3-6, 6-4; Barclay-Durr 'Fr) Knight-Knight (GB) 6-4, 3-6, 6-3; Ralston- Bueno (VS-Braz)Wooldridge-Williams (GB) 6-1, 6-4; Graebner-Graebner 'VS)—Hann- Wade (GB) 6-2, 6-1; Zarazua-Sublrats (Mex) Keldie-Macanally (Austr-GB) 12-10. 6-2; Buding-Buding (Did)— Fletcher-Clark (GB) 3-6, 6-2, 6-3; Zeeman-Sherriff (ZA-Austr)— Matthews-Lloyd (GB) 7-5, 6-2. Advertentie) (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 30 juni Een reeks van brutale inbraken, waarbij weinig gestolen werd maar telkens •pnieuw ergerlijke vernielingen werden aange bracht, die in totaal nu al voor rond 10.000 gulden schade hebben veroor zaakt, heeft de Bossche meubeliabri- kant P. van Opdorp langzamerhand tot wanhoop gebracht. Hjj ziet zich genood zaakt zijn nog vrij jonge bedrijf, dat zonder deze schade behoorlijk geren deerd zou hebben, te sluiten wanneer hij geen zekerheid krijgt dat deze nach telijke bezoeken zullen ophouden. Het ziet er naar uit dat de inbraken, die nu al tien maal hebben plaats ge had, gepleegd worden door ieugdige vandalen. Herhaaldelijk is op de ge reed staande meubels en op machines een brandblusapparaat leeg gespoten, waardoor de meubels waardeloos wer den en de machines zodanig bescha digd, dat zt eerst dagen daarna weer gebruikt konden worden. Ook de „knutselhoek" moet het ontgelden, een door een zoon van de heer Opdorp op gericht nevenbedrijf voor doe-het-zelf- ers. Daar werd onder meer een boor- set ter waarde van 150 meegenomen. De heer Van Opdorp is wel tegen brand- en bedrijfsschade verzekerd, maar niet tegen diefstal. De Bossche recherche ziet de zaak somber in, vooral omdat het bedrijf tamelijk afge- Advertentie) VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ MIELE. GOUDSESINGEL 92, ROTTERDAM. HEEMSTEDE, 30 juni De heer P. INGWERSEN in Heemstede is be noemd tot ridder in de Orde van Oran je Nassau. De heer Ingwersen is direc teur van het kantoor Haarlem van de bankiersfirma H. Oyens en zonen n.v. te Amsterdam. Hij is gisteren, na 54-jarig dienstverband, op 71-jarige leeftijd met pensioen gegaan. VAALS, 30 juni Gisteren is de ne gentienjarige J. Boon uit Simpelveld bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Hij raakte met zjjn auto van de weg en reed tegen een bermpaaltje, schoot vervolgens dwars over de weg en botste tegen een boom. De jonge man was op slag dood. VENLO Een vrachtauto met aan hangwagen van een groenten exportbe drijf is gisteren op de autobaan bij Hannover achterop een Duitse vracht auto gereden. De achttien-jarige hulp chauffeur H. Halder uit Venlo werd bij deze botsing op slag gedood. De be stuurder van de auto, eveneens uit Ven lo afkomstig, is met ernstige verwon dingen naar een ziekenhuis overge bracht. De vrachtauto werd zwaar be schadigd. WOORDRAADSEL. 1. soort ui; 2. erwtensoep; 3. paal voor wegafsluiting; 4. samenvatting; 5. raadge ver; 6. vernuftig. Op de streepjes: leider van staatsgreep in Algerije. OPLOSSING VAN 29 JUNI Horizontaal: 1. figuratief; 2. inbreker; 3 le, Alaska; 4 Iran. nto; 6 strikt, era; 6 mul, stuf; 7. (jl. melisse; 8 nee zoek 9 efemeer, ui; 10 Gulpen: 11 mals nog Verticaal: 1 Filistijnen; 2 Inert lef: 3 GB, arm, eega; 4 uranium, mul; 5 rel kiezels; 6. akant, loep; 7. test, sieren; 8 Irkoetsk, n.o.j Kus; 10. fa, lafenis. legen is gevestigd. Het ligt op enige afstand tussen de Indische buurt en de AA-wijk Zuid. De ervaring ieert, dat er zolang er controle wordt uitgeoefend niets gebeurd, maar dat de inbrekers terugkeren, zodra er geen controle meer is. Opvallend is dat ln Den Bosch reeds meer van dergelijke inbraken zijn ge pleegd in scholen, waar eveneens wei nig werd gestolen, maar veel vernield, onder meer door inktpotten over de banken leeg te gooien. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 30 juni Ds H. J. Die kerhof uiti Eindhoven heeft ontheffing gevraagd uit zjjn functie van krijgs machtpredikant bij de luchtmacht. Et wordt van kerkelijke zijde echter aan drang op ds. Diekerhof uitgeoefend om op zijn besluit terug te komen. Het CIO-M (Contact in Overheidszaken- Militair) van de samenwerkende kerken moet nog advies uitbrengen aan de mi nister van Defensie. Volgende week komt het CIO-M bijeen. Ds. Diekerhof was overgeplaatst naar de luchtmacht na te voren hoofd van de opleiding van legerpredikanten te zijn geweest. Die overplaatsing kwam tot stand na een advies van een com missie van drie „wijze mannen" (prof. G. Scholten, mr. Fockema Andreae en ds. Le Cointre), welk advies nodig was ter beslechting van het bekende geschil voor „atoompacifisme" tussen ds. Die kerhof en de toenmalige hoofdleger- predikant ds. B. A. Bos. Ds. Diekerhof wenste ook bij de op leiding van legerpredikanten ernst te maken met de opvatting van de Gene rale Synode van zijn Kerk, de Ned. Hervormde Kerk, dat ieder gebruik van atoomwapens zedelijk ongeoorloofd moet worden geacht. Ds. Bos (gerefor meerd) vond, dat een hoofd van de op leiding van legerpredikanten zulk een opvatting niet diende te propageren. Na het advies van de drie wijze man nen nam ds. Bos ontslag als hoofdleger- predikant. De oud-hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smit neemt nu zijn functie waar. De redenen waarom ds. Diekerhof ontheffing heeft gevraagd uit zijn nieu we functie schijnt te zijn gelegen in het feit, dat hij als luchtmachtpredikant niet is toegevoegd aan de directie van het vormingscentrum „Beukbergen", of schoon hem dat in het vooruitzicht was gesteld. Intussen heeft de Generale Synode van de gereformeerde kerken het besluit genomen dat zij weer zitting zullen ne men in het CIO-M. Na de ontslagname van ds. Bos als hoofdlegerpredikant hadden de gereformeerde leden zich uit dit interkerkelijk contactorgaan te ruggetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7