Tegen Italiaan 20 jaar geëist Haagse raad ongerust over nozembenden H. BERENDS nieuwe NVV- voorzitter De Nieuwe regeling studietoelagen Vermoeide lijnrechter laat Emerson set te veel spelen op Wimbledon Okker smeekt om regen. Els Spruijt vol energie CRYLOR; kunstvezel die niet lubbert Dankbaar m m m de meest beveiligde obligatie biedt in zijn prijsklasse veruit het meest! Reeds voor 78.- een camera met: MOORD OF NOODWEER Reconstructie in rechtszaal van dodelijk gevech t Boeiend gesprek Utrecht-Den Haag helt „op straal99 Represaillefonds in Zuid-Afrika tegen Nederland Van 3400 naar 3200 en 3850 De Schelde bouwt serie schepen voor Rusland Verschil in loon Don Spero roeit in recordtijd Wat kinderen ervan zegden Veertien getuigen Nederlander eerste particuliere spreker via Early Bird Geen aftrek In de „koets Complex Uitslagen „Verrassende cijfers Wel en niet geschoold stevig gedaald H R H 3 DONDERDAG 1 JULI 1965 PAGINA 7 Een hypothecaire obligatie van het BELEGGINGS FONDS BINNENVAART betekent gecedeerde hypothecaire zekerheid en 6% rente. Uitgiftekoers 99% (Advertentie) (Door KOOS DE BOER) WIMBLEDON, 1 juli De regen van de vorige week werkt nog na op Wimbledon. Door het grote aantal achterstallige par tijen raken de linesmen over werkt. Zij hollen van de ene naar de andere baan, hebben geen tijd voor eten, zelfs niet voor hun tea en... maken fouten. Een statige grijsaard, in geruit colbert met vlinderdas en de grijze wenkbrau wen van vermoeidheid diep over de ogen werd gisteren gehoond op het centre court. Het was dat de titelverdediger Roy Emerson in een ongenaakbare vorm stak en de linesman bovendien zijn gun sten verdeelde, anders had door zijn schuld misschien niet Emer son, maar de Amerikaan Ralston de finale bereikt m het heren enkel tegen Fred Stolle, die zich plaatste door een zege op Cliff Drysdale. Nadat hij eerst een door Emerson uitgeslagen bal had goedgekeurd en de Australiër aan een matchpoint geholpen, schonk de linesman later deze derde set aan Ralston toen hij een goed ge slagen service van Emerson af keurde. Emerson nam echter wraak door de volgende set met groot machtsvertoon (61) te winnen. a Cryior-jurk in cameLkLeur. Mouwen, kraag en ceintuur zijn gebreid in visnet-steek. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 1 juli Twintig jaar gevangenisstraf heeft de officier van justitie, mr. J. Muntendam, gister» avond geëist nadat de Groninger recht- CAdvertentie) Prospectus bij ban ken, commissionairs en het beleggings fonds, Den Texstraat 25, Amsterdam-C., Tel. 22.18.12.* (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 1 juli Vanuit de ge meenteraad z(jn aan burgemeester en wethouders vragen gesteld over het ernstige nozemprobleem, waarmee Den Haag te kampen heeft. De heer D. VV. Dettmeyer toont zich verontrust door het stjjgend aantal berichten in de dag bladen over nozembenden, die op een laffe manier gewelddaden plegen en Den Haag de naam van „Nozemstad by uit stek" bezorgen. De heer Dettmeyer herinnert B. en W. aan een brief over ditzelfde onder werp van de Tucht Unie, een vereni ging van huismoeders, die een aantal gestrenge opvoedingsmethoden voor staat. Hfj wil wéten welke maatrege len er tot beteugeling van de nozems overwogen worden. AMSTERDAM, 1 juli Het ver- bondsbestuur van het NW neeft zich bezig gehouden met de opvolging van D. Roemers als voorzitter van het NV\Het verhondshestuur uesloot de aangesloten organisaties tot 15 septem ber de gelegenheid te geven een kan didaat voor voorzitter te stellen. Ge bruikmakend van zijn recht tot kandi daatstelling besloot het bestuur de heer H. Berends, secretaris van het NW, voor deze functie kandidaat te stellen. BUSSUM, 1 juli - De NCRV opende gisteravond (op Nederland I) de ril met een Attentie-gesprek met de be kende Amerikaanse negerauteur James Baldwin. Interviewer Nic Heizenberg wist de schrijver tot een aantal inte ressante uitspraken te verleiden. Het Tweede Net „vergastte" ons op een filmmontage over het leven van Lodewijk de Tweede van Beieren, gees teszieke telg van een onevenwichtig geslacht. Deze onevenwichtigheid heeft de makers van deze BBC-produktie klaarblijkelijk parten gespeeld, want het geheel maakte een bijzonder rom melige indruk. Zo ontgaat het ons ten enen male, wat een achtclubscène te maken heeft met een negentiende eeuw- se Beierse vorst. Al rnet al wisten we na afloop over Lodewijk met meer dan aan het begin, en dat was met erg veel. Dan boeide de daarop volgende film „Het gebeurde op een avond van de oude rot-in-het-vak Frank Capia meer al was het alleen maar vanwege het plezier twee groten uit de hoogtijdagen van Hollywood, Clark Gable en Clau- dette Colbert, weer eens terug te Zlen. Men kon hierbij constateren, dat de oudjes het nog best doen, ofschoon op bepaalde momenten het sterk aange zette spel van de hoofdpersonen toen wel liet zien, dat de dertiger jaren reeds lang achter ons liggen. Nederland l bracht ons tenslotte „Play Bach", een serie composities van Johan Sebastian Bach in moderne stijl (met de klemtoon op „moderne") §e" danst door leden van het Parijse Opera ballet. Ondanks het feit dat er met ver ve werd gedanst, was het geheel weinig overtuigend. Modern ballet is nu een maal meer dan alleen een serie ritmi sche oefeningen op muziek. Men moet als choreograaf van goede huize komen, wil men een modern ballet creëren, dat de toeschouwer van begin tot einde boeit. Hierin is de Fransman Claude Bessy niet geheel geslaagd. T. Cr. (ad int.) bank zich zes uren lang bezig gehou den had met de zaak tegen een 33- jarige Italiaan, die ervan beschuldigd wordt op 10 februari zijn 71-jarige kostbaas, P. v. Dijk, te hebben gedood. De officier van justitie achtte moord bewezen, tot ontzetting van verdachte, die de rechters bezwoer dat hfj geen schuld had. De officier van justitie stelde dat verdachte regelrecht naar huis was ge gaan met het plan om af te rekenen met zijn kostbaas, uit wraak omdat deze een vriendinnetje van verdachte voor hem, verdachte, had gewaar schuwd. De kostbaas had het meisje verteld dat hij agressief en gevaarlijk was, met als gevolg dat zij de Italiaan de bons had gegeven. Het verhaal van verdachte geloofde de officier niet. De raadsman, mr. W. v. Vloten, stelde daarentegen dat de verklaring van zijn cliënt heel wat logischer was dan de constructie van de offi cier van justitie, waaraan elk bewijs ontbrak. Mr. Van Vloten concludeer de tot vrijspraak subsidiair ontslag ven rechtsvervolging wegens nood weer. Volgens de raadsman was verdachte de woonkamer van zijn kostbaas bin nengekomen om hem ter verantwoor ding te roepen over hetgeen hij het meisje had verteld. De kostbaas was bang voor de verdachte en had een mes gegrepen. „Verdachte wilde hem het mes ontfutselen, de angst van beide personen heeft ze aan elkaar gekluis terd tot het laatste moment", aldus de verdediger. Hierbij is de kostbaas verschillende malen aan hals en borst geraakt. Verdachte is daarop wegge rend en regelrecht naar het noofdbu- reau van politie gelopen om te ver tellen wat er gebeurd was. Het slacht offer is naar buiten gekomen en voor zijn woning in elkaar gezakt en kort daarna overleden. Er werden in deze zaak veertien ge tuigen gehoord. Enkelen hunner ver klaarden dat verdachte in het bezit was van een stiletto, hetgeen hij ont kende. Verdachte kreeg ter zitting ge legenheid tot een reconstructie van het gebeurde zoals hij meende dat het dra ma zich voltrokken had. Rechercheur H. Schut speelde de rol van slachtoffer en verdachte kreeg een mes van gum mi om zo getrouw mogelijk het gebeu ren na te Dootsen. Verdachte gaf daarna een beschrij ving van het tafelmes dat na het dra ma spoorloos is verdwenen en ondanks naspeuringen van de politie niet is te ruggevonden. De getuige-deskundige, prof. dr. H. N. Hadders, bevestigde dat de verwondingen met een dergelijk mes als verdachte had beschreven toe gebracht zouden kunnen worden. Wel betwijfelde hij of dat tijdens een worste ling zou kunnen gebeuren waarbij het slachtoffer zelf het mes vastgeklemd hield, gezien de plaats van de verwon dingen en de aard daarvan. De recht bank zal 13 juli vonnis wijzen. (Advertentie) SPORTSMAN sneltransport, met één draai weer startklaar, blokkeerinrichting, gecoate 2,8 lens, die. alles haarscherp ziet, heldere grote lijnkaderzoeker, onverwoestbare „all metal constructie, bliksemsnelle filmwisseling, uitgebalanceerde rustige handligging. Er is een Sportsman serie vanaf 78.-; met ingebouwde belichtingsmeter vanat 117.5U; met gekoppelde belichtingsmeter vanaf 147.50. Natuurlijk in iedere camera een FP3, de fameuze ILFORD fijnkorreifilm. l'lfORo ^Aüro SPORTSMAN KLEINBEELDCAMERA'S Wereld-topklasse produkten van CIBA ILFORD N.V. ALPHEN A/D RIJN, 1 juli Vorige week is zonder dat de abonnees er iets van gemerkt hebben een deel van de telefoonverbindingen Den Haag Utrecht ,,op straal gegaan", zoals ze bij de PTT zeggen. Dat wil zeggen dat de verbinding tussen die abonnees tot stand komt vla een straalverbinding. In augustus wordt Rotterdam op dit straalverbindlngsnet gezet. Amsterdam volgt in het eerste kwartaal van het volgende jaar en dan zal het zogenaam de „inter-a-net", het straalverblndings- net in het westen van het land volledig functioneren. Tijdens een persconferen tie die hier gistermorgen werd gehou den, werd verder meegedeeld, dat om streeks 1975 het straalverbindingsnet over het hele '.and gereed zal zijn. Straalverbinding betekent minder kans op storing, al is die niet geheel uitgesloten. Door omschakeling op een reservestraal kan men die echter veel sneller opvangen dan een kabelstoring. Bh de opbouw van het straalverbin dingsnet wordt o.m. rekening gehouden met stadsuitbreidingen, geplande hoge gebouwen etc. De grote klapbrug in de Van Brienenoordbrug was bijna een ernstige hindernis voor een straalver binding geworden (een straalverbinding bestaat uit radiogolven van zeer korte lengte, die gebundeld van het ene punt naar het andere worden gestuurd en daarvoor vrij baan moeten hebben). De bouw van het straalverbindings net betekent overigens niet, dat de PTT van telefoonkabels gaat afstappen. Nu al is men bezig met de ontwikke ling van zogenaamde coaxiale kabels die het voordeel zullen hebben dat men er oneindig veel meer gesprekken te gelijkertijd over kan voeren dan over de huidige. President Mikojan van de Sowjet- Unie heeft gisteren in het Kremlin de Nederlandse parlementaire delegatie ontvangen. De Nederlandse ambassa deur, mr. E. Star Busman, was bh de ontvangst aanwezig, die ook werd bh- ewoond door vertegenwoordigers van gew het Russische parlement JOHANNESBURG, 1 juli (UPI) De ,N ederlands-Suid-Af rikaanse werkge- meenskap" heeft gisteren uit represail le tegen de gift van 100.000 gulden van de Nederlandse regering aan het „De fense and aid fund" een fonds opge richt „ter verspreiding van goede publi citeit voor Zuid-Afrika in Nederland". De secretaris van de werkgemeen schap, Robert van Tonder, verklaarde gisteren dat de oprichting van het fonds „de juiste manier is om terug te slaan tegen de acties van de Neder landse regering". Op de vergadering van de werkge meenschap werd voorgesteld dat elk Nederlands bedrijf met vertakkingen in Zuid-Afrika voor een contributie be naderd zou worden, evenals elk lid van de „Nederlands-Suid-Afrikaanse werk gemeenschap". Inmiddels is vernomen dat een niet nader geïdentificeerde luchtvaartmaat schappij de organisator van de anti-Ne derlandse protest mars in Pretoria, F. W. Bourquin, een gratis retourblljet naar Nederland heeft aangeboden om daar de zaak van de Nederlandse Im migranten in Zuid-Afrika te bepleiten. ROTTERDAM, 1 juli Het eerste particuliere telefoongesprek via de Amerikaanse satelliet Early Bird is vanuit Nederland gevoerd en wel door de president-directeur van het Ne derlandse bedrijf van Mobil Oil, de heer D. J. Freeken, die 20 minuten sprak met de raffinaderij in Ferndale (Wi Washington). (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG, 1 juli In verband met de stijging van de kosten van levens onderhoud en studie heeft de minister van onderwijs en wetenschappen, prof. mr. I. A. Diepenhorst, besloten het maximale bedrag van de rijksstudietoe lage met ingang van de cursus 1965-1966 van 3.400.- te verhogen tot 3.850.-. De nieuwe regeling houdt evenwel tevens in, dat voor een bepaalde groep studen ten de toelage in feite verlaagd wordt tot 3.200.-. Bij de vaststelling van het nieuwe maximale bedrag van 3.850.- is uit gegaan van de kosten van studie en levensonderhoud van een op kamers wonend student voor een periode van twaalf maanden. De maximumtoelage zal alleen worden toegekend, wanneer is vastgesteld, dat de student van zijn ouders in het geheel geen financiële steun kan verwachten en hij zelf niet over eigen inkomsten beschikt. In het algemeen zal bij de vaststelling van het bedrag van de rijksstudietoelage ervan worden uitgegaan, dat ook ouders die geacht worden niet of nauwelijks in de studiekosten te kunnen bijdragen, aanspraak blijven maken op enkelvou dige kinderbijslag en kinderaftrek. Deze aanspraak is wettelijk gebonden aan een ouderlijke bijdragen in de kosten van studie en levensonderhoud van 650.-. Door de toelage 650.- beneden het maximum te stellen verwerven de ouders dus aanspraak op de genoemde financiële tegemoetkomingen, waardoor de ouderlijke bijdrage geheel of in zeer belangrijke mate wordt gecompenseerd. Zün de organisatoren dus blij met de weldadige zon die meehelpt het pro gramma snel af te werken, in het Ne derlandse kamp wordt naar de regen gesmacht. Na de nederlagen van de twee damesdubbels EUy Krocké en Betty Stöve in de kwartfinale en Trudy Groenman en Els Spruyt in de vierde ronde en na die van Els Spruyt en haar partner de Chileen Pinto Bravo in het gemengd dubbel, is Wimbledon in feite uit voor Nederland. Alle hoop op toch nog enige glorie is gevestigd op Tom Okker, die in staat moet zijn het troosttoernooi te winnen. „Maar dan moet het wel gaan regenen" ver zuchtte gisteravond de leider van de Nederlandse ploeg, de Haagse arts Stuur. Tom Okker heeft namelijk last van aanvallen van hooikoorts. Ook de vorige week klaagde hij daar reeds over, maar door de hitte en de droge wind, was hij er gisteren wel heel slecht aan toe. Met tabletten en de opdracht in de schaduw te blijven heeft de heer Stuur het gisteren kunnen red den. Tot vijf minuten voor de partij tegen de Zuid-Afrikaan Maud was het echter nog steeds mogelijk dat Okker zou opgeven. Toen hij zelf „spelen" had beslist deed hij het nog goed ook en gaf Maud met 6-3 6-2 geen schijn van kans. Met een lach op het gezicht bestelde de heer Stuur dan ook gisteravond de zwart glanzende Austin, haast een ko ninklijke koets, waarmee de ploeg elke avond naar het hotel wordt gereden. ,De cijfers waren slecht, maar het ver toonde spel gaf toch reden tot tevre denheid. Daarmee doelde heer Stuur op de „herboren" Els Spruyt die met de Chileen Pinto Bravo de partij van haar leven had gespeeld tegen het Aus tralische paar Judy Tegart en Tony Roche. Af en toe grimassen makend naar de Nederlanders langs de kant spotte Els Spruyt met alle prognoses. Tony Roche en Judy Tegart wonnen de ?erste set alleen, omdat Pinto Bra vo, ondanks zijn zuidelijk tempera ment, achterbleef op het vinnige tempo van Els. Toen ook hg meer op dreef was, wonnen zij dan ook de tweede set. Hoe hard Tony Roche ook serveerde, Els Spruyt had altgd een return. Zij durfde alles. Er stond immers niets op het spel. Aan de baseline of aan het net, Els Spruyt stuurde de Australiërs alle kanten op. Pinto Bravo met wie zij zo wei nig had samengespeeld, dat zij eerst na de partij zijn voornaam leerde kennen, vulde haar met lepe tikjes bovendien goed aan. In de derde set ging het van het zelfde laken een pak. Toch ging die tenslotte verloren, omdat Els Spruyt kennelijk teveel van haar krachten had gevraagd en bij 9-9 haar servieegame verspeelde met drie dubbele fouten. Dat Tony Roche en Judy Tegart geen „kleine kinderen' waren bleqk uit het verdere verloop van de dag, toen de Australiërs nog twee partijen achter elkaar wonnen en zich bij de laatste acht plaatsten in dit gemengd dubbel. Van heel wat minder allure waren Helga Schultze en Edda Budlng, het Duitse damesdubbel waartegen Els voor was duidelijk nog vermoeid, dat bleek vooral in haar services. Maar Trudy Groenman was nog zwakker. Op één na verloor zij al haar servicegames, terwijl zij juist daarmee eerder op de middag in het troosttoernooi Heidi Schildknecht had verslagen. Bovendien bleek zij voor de tweede maal deze week veel te schuchter voor een dub bel. Ze liet veel teveel ballen passe ren. In de tweede set werd iets beter en met meer overleg gespeeld, maar de kwalificatie „dom" blijft op haar plaats. De kwartfinale had er in geze ten tegen de geheel niet imponerende Duitse tennismannequins, zoals Schultze en Buding hier genoemd wor den. Verschrikkelijk, zei Trudy zelf na afloop. Kansloos waren natuurlijk EUy Krocké en Betty Stöve in de kwart finale tegen Maria Bueno en Billy Jean Moffitt, die na het uitschakelen van Margaret Smith en Lesley Tur ner de beste kans op de titel maken. Het begon veel belovend onder het oog van bijna 6.000 toeschouwers, toen Elly Krocké haar eerste service op love won. Daarna was het afge lopen. Dat Elly Krocké en Betty Stove in de tweede set nog drie pun ten konden scoren was niet haar ei gen verdiensten, maar een vriende lijk gebaar van de overkant. „Ik ben bang voor dubbele fouten" had Amerlka's nummer één, Dennis Ralston, gezegd voor de halve finale tegen Roy Emerson. Van dubbele fou ten heeft Ralston tijdens dit toernooi langzamerhand een complex gekregen. Gisteren ging hij zelfs zo ver om twee rackets naar de baseline mee te ne men. Een om te serveren, de ander om de return van Emerson op te van gen. Het heeft niet mogen baten. Ral ston sloeg opnieuw op de besUssende momenten dubbele fouten. Dat het toch nog vier sets duurde lag aan de bo vengenoemde Unesman. De incidenten waren bovendien niet bevordelijk voor de concentratie en daaraan moet wor den toegeschreven dat Emerson in die derde set maar Uefst vijf matchpoints erspeelde. Emerson-StoUe belooft anders geen bijzonder aantrekkelijke finale te wor den De twee wonen in Londen in dezelfde flat, kennen elkaar door en door en weten dat hij, die het hardst slaat, wint. Het „klap-boem-uit" is echter niet bepaald een propaganda voor de tennissport. Tegen Drysdale hoefde Stolle gisteren niet voluit te spelen. Hij had zelf gezegd „met zijn tweehandige backhand moet Drys dale altijd veel eerder bg de bal zgn dan een andere speler en dat is op eras een veel te zware opgave. Bo vendien is zijn spel veel vermoeien der Het is allemaal precies zo uit gekomen. Slaagde Drysdale, de pin- ud boy van Wimbledon, er eens in Stolle te bedreigen, dan volgde er wel zo'n harde ace of volley, dat hem de lust voor een volgende keer werd ontnomen. HEREN. Emerson (Austr. (-Ralston (VS) 6-1. 6-2, 7-9, 6-1. Stolle Austr. I-Drysdale <ZÉmbbeL3' Fletcher-Hewitt (Austr.)-Busnet- Contet (Fr) 6-2. R-4. 6-2. Lmebnei-RJessen (VS) Osuna-Palafox (Mex) 6-0. 6-1. 3-6. 4-6. 6-0. nAMES Dubbel: Maria Bueno-ö-llie Jean MoffU (BraZ-VS)-EUy Krocké-Betty Stöve 6-1 6-3. Buding-Schultze (Dld)-Groenman- Spr'uyt 6-2, 8-6, Swan-Walkden (ZA-Rhod.)— Berner-Habieht (VS) 7-5. 3-6, 6-3. Crraeb- ner-Rlchey (VS)—Truman-Truman (GB) 2-6. Gemengd dubbel: Roche-Tegart (Austr)— Pinto-Spruyt 4-6, 9-7, 9-11, Kelso-Roberts (GB)Howe-Baylon (Austr-Arg.) tl-St 5~7' 6-2, Maud-Swan (ZA)-Weedon-Nell rruman (ZA-GB) 6-0, 6-2, Ralston-Bueno (VS-Braz)— Kelso-Roberts (Austr.-GB) 6-0, 6-2, Baielay- Durr (Fr.)—Zarazua-Sublrats (Mex) 8-6. 6-2 stolle-Turner (Austr.)- Steelse-Elsel (VS) 6-2, 6-2, Dell-Richej (VS)—Zeeman-Sherriff (ZA-Austr) 7-5, 8-6, Roche-Tegart ^Austr)- Buding-Budig (Did.) 4-6. 6-3, 6-4, Fletrher- Smlth (Austr.)—Sharpe-Lesh (Austr.) 3-6, 6-2, 6-2. Scott-Blake (VS)—Mills-Mills (GB) 14-12, 6-3. Deze gedragslijn kan uiteraard alleen van toepassing zijn in die gevallen, waarin de kinderbijslag en de kinder aftrek effect sorteren. Dit laatste is niet het geval bij de volgende groepen: A. de studerenden, die de leeftijd van 27 jaar en ouder hebben bereikt; B. de studerenden, wier ouders als zelf standigen geen aanspraak kunnen maken op de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind en/of kinder- In deze gevallen zal, indien het in komen van de ouders geen ruimte biedt voor een bijdrage in de studiekosten, het maximum van 3.850.- worden toe gekend. Daarnaast zal nog een derde groep voor deze maximale toelage In aanmer king kunnen komen en wel: C de studerenden, wier ouders over een dergelijke laag inkomen beschikken, dat een niet volledige compensatie van de ouderlijke bijdrage ad 650.- door kinderbijslag en kinderaftrek een bezwaar vormt. Met uitzondering van de gevallen ge noemd onder A, B en C zal het bedrag van de rijksstudietoelage derhalve ten hoogste 3.200.- bedragen. In de gevallen, waarin de ouders in staat kunnen worden geacht een bij drage in de studiekosten te leveren, zal tevens bij de vaststelling van het bedrag van de toelage daarmee rekening wor den gehouden. Dit geldt eveneens voor het eigen inkomen van de student. Het bovenstaande brengt geen wijzi ging in de thans geldende regeling, dat bij toekenning van een gemengde toe lage, het gedeelte, dat als renteloos voorschot wordt verleend, beperkt blijft tot 1.200.-. Met nadruk wordt erop gewezen, dat de beslissing, het maximale bedrag met ingang van de aanstaande cursus te bren gen op 3.850.-, niet inhoudt, dat op grond hiervan de voor de cursus 1964/'65 toegekende bedragen van rijksstudietoe lagen zouden kunnen worden verhoogd. (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 1 juli Gistermiddag is op de werf van de NV Koninklijke Maatschappij De Schelde na een ge slaagde proeftocht het motorkoelsehip Rembrandt overgedragen aan V.O. Sudoimport te Moskou. De Rembrandt is het eerste van een serie van vier visverwerkende schepen die bij De Schelde voor Russische rekening wor den gebouwd. De schepen hebben een draagvermo gen van 2600 ton. Aan boord van deze schepen wordt de door trawlers aan gevoerde ris verwerkt, ingevroren en in koelruimten opgeslagen. Elk schip is in staat per dag 25.000 kilogram ris in pakketten in te vriezen. Morgen ver trekt de Rembrandt onder kapitein Po- pow naar Moermansk. UTRECHT, 1 jnU Het verschil in beloning tussen geschoolde en onge schoolde werknemers is lussen 1959 en 1962 afgenomen van twintig tot twaalf procent. Dit is de conclusie van een onderzoek dat het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft ingesteld naar aan leiding van de klacht, dat de laagst betaaalde van procentuele loonsverho gingen steeds het minste voordeel heb ben, waardoor de loonversehillea steeds groter zouden worden. Het CNV noemt de resultaten van zgn onderzoek zelf nogal verrassend. HENLEY, 1 juli Don Spero, de -jarige Amerikaanse sculler, heeft de grootste indruk gemaakt op de eerste dag van de vierdaagse Royal Henley- roeiwedstrgden. Spero bleef in de se ries acht seconden beneden het Dia mond Sculls-record in zijn race tegen de Oostduitser Achim Hill, die hij met twee lengten versloeg. De tijd van Spe ro was 7 min 46 sec voor de ongeveer 2300 meter lange baan. Brazilië heeft in Stockholm in een vriendschappelijke interland voetbal wedstrijd met 2-1 van Zweden gewon nen. De atleten van het Groningse GVAV hebben woensdagavond het Nederlands record op de Zweedse estafette ge bracht op 1 min 54,8 sec. Het nieuwste zusje van de kunst vezel leacryl is crylor. Ze worden beide toegepast voor gebreide kleding. Truien van leacryl of crylor hebben het voor deel dat ze na een wasbeurt snel droog zijn, niet gestreken behoeven te worden en ze hun kleur behou den ook na tientallen maler, wassen. Een nadeel op zuiver wollen jum pers is dat ze gauwer onfris rui ken, een eigenschap, die zij overi gens gemeen hebben met alle kle dingstukken uit kunstvezel. Dat be zwaar wordt echter weer opgehe ven doordat ze zich zo gemakkelijk laten wassen. Het enige verschil tussen leacryl en crylor is gelegen in de stevig heid van de draad. Leacryl-kleding loopt gauw de kans te lubberen, ter wijl maaksels van crylor, mits goed behandeld, hun vorm beter behou den. Dat er met crylor evenveel mo gelijkheden zijn als met gewone wed werd ons bewezen op een show in het Internationaal Cultureel Cen trum te Amsterdam. We kregen jumpers te zien veelal met een con trasterende streep, truien met jacquard-randen aan zoom en mou wen en ook aardige deux-pièces met fantasie-steken en japonnen met visnet-gebreide mouwen en kraag. Geheel nieuw in deze kleurige col lectie zijn de jumpers met bloemen of streepjes in vele nauwkeurig op elkaar afgestemde tinten. Het is nauwelijks zichtbaar dat men hier met een gebreid weefsel te doen heeft. Door de kleuren, dessin en de fijnheid van steek, ziet het er veel meer uit als een bedrukte stof. Ons dochtertje van vier jaar had voor het eerst met ons in een restaurant gegeten. Het was haar blijkbaar goed bevallen. Toen we opstonden om naar huis te gaan, liep ze op de ober toe, stak hem haar handje toe en zei: „Dag meneer, bedankt voor het lekkere eten". (Mevr. Van de Berg. Heemstede). (Advertentie) IN TOMATENSAUS MAKREEL NATUREL KRUISWOORDRAADSEL Oplossing van 30 juni: 1. knoflook; 2. snert; 3. slagboom; 4. resumé; 5. adviseur; 6. ingenieus. Op de streepjes: kolonel Boumédienne. Horizontaal: l. rimpel, reeks; 2. eetgele genheid; 3. profijt, meisjesnaam; 4. stap, sterrenbeeld; 5. mandragora. Uchtbuls; 8. zonnestilstand; 7. lofdichten, ongeluksgo din; 8. eerzucht; 9. koppel, Indogermaan; 10 bladzijde; 11 politieke partij. Afrikaans dier. Verticaal: 1 persoon met te sterke ver beeldingskracht. plaats in België: 2. plaats in Gelderland, boom: 3 plaats op Veluwe. Duitse vennootschapsvorm; 4. Engelse ont kenning. zulk: 5. autokenteken Suriname, insgelijks, symbool nikkel; 6. niet te In casseren: 7. strak, technische graad; 8. on dernemingsgeest; 9. besluit; 10. merkteken, plaats in prov. Antwerpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7