TIENERS GAAN TE KEER IN OPENLUCHTTHEATER Soekarno: „Ik heb invitatie voor Den Haag Uitslag van eindexamen uitgesteld Twaa If doden en vele gewonden Bang voor ex-minnaar Wielrenner lost paniekschoten op caféhouder Zondags geen vrachtauto's op de weg Hitler mijn voorbeeld5 Verzengende hitte in overig Italië Papoea voetballer vraagt asiel Russen willen eerder een week de ruimte in Jeuk na zwemmen in speelvijver van Kennenierduin en DEELNEMERSCONCERT In belang van kandidaten9 Vietnams leider: Pastoor overliidt week na afscheid KRITIEK OP HERDOOP VAN' LUC! JOHNSON Iets minder koud TOUR DE FRANCE OP RADIO EN TV Spanning op Voorburgse MMS W est-Duitsland Man verongelukt in koker fabriek Speler Indon. elftal Snelweg Restaurant MAANDAG 5 JULI 1965 89ste JAARCANC No. 32089 Prinses Beatrix en haar verloofde Claus voeren zaterdag door de Amsterdamse grachten en het IJ. Zij werden luider toegejucht dan menigeen verwachtte. Het ver loofde vaar wuifde vrolijk naar de duizenden. HOLLAND FESTIVAL HAARLEM J PARMA, 5 juli (Rtr, UPI) Minstens elf mensen zijn om het leven gekomen en vele tientallen raakten er gewond tengevolge van een zware wervelstorm, die vrijwel het gehele gebied van de Po-vlakte, maar ook de streek bij Genua in noord-Italië zondag geteisterd heeft. Op verschillen de plaatsen werd het aardedon ker, ging de wervelwind gepaard met hagelstenen van wel tien centimeter groot, werden auto's als speelgoed opgenomen en tegen muren of bomen gekwakt, woeien daken van de huizen en werden telefoonverbindingen verbroken omdat telefoonpalen en bomen uit de grond gerukt werden. WAAR IS CUE ONDEUGENDE aAN. DIE WE MADGE EN ARNOLD ZOUDEN STUREN? y r JA, VANMORGEN r OH... MOEDER.! niet duur we/ heerlijk (Van een verslaggever) BLOEMENDAAL, 5 juli Tweedui zend opgewonden jongelui, waarvan vijftienhonderd betalende jongeren en vijfhonderd voor het merendeel onder de ogen van de suppoosten over de hek ken geklommen jongens en meisjes, hebben zaterdagavond het Bloemen- daalse openluchttheater op zijn kop ge zet. Opgezweept door de muziek van een achttal elkaar afwisselende gitaar ensembles hebben zij in een paar uur tijd kans gezien bijna dé helft van de zitbanken af te breken, de verlichtings- apparatuur voor een deel te vernielen en aanzienlijke schade toe te brengen HAARLEM, 5 juli De Dienst van de Volksgezondheid en net Laboratori um voor Parasitologie in Leiden stel len een onderzoek m naar de oorzaak van de huidirritatie, die ontstaat na het zwemmen in een openbaar bad in Overveen. De directie van de stichting Het Nationale Park Kennemerduinen in Overveen verklaarde dat kinderen last hebben gekregen na een bad in de speelvijver Oosterpias. De jeuk ontstond ook in het voorjaar van 1964, toen echter m due speelvij vers van de Kennemerduinen. e jeuk treedt alleen op bij zeer zon"'S.we,e.r in het voorjaar. In de zomer is dit verschijnsel verdwenen. Sindsi nat ./Uni van dit jaar zijn er geen klad geweest. De directie acht het du vrj wel zeker dat voor dit jaar ge lijkheden voorbij zijn. De h u zou een zeer onschuldig karakter ben en na korte tijd verdwJ11®' theorie, dat in de speelvijvers aa zige waterplanten de schuldigen zij naar alle waarschijnlijkheid niet juisi. Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur) Wisselende bewolking met aanvan kelijk nog enkele lokale buien. Matige tot zwakke noordwestelijke wind, la ter draaiend naar zuidwest. Koude nacht, morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Dinsdag. zon: 4.2821.01 maan: 13.42—00.38 aan de beplanting van een van Neder lands mooiste openluchttheaters. Dat alles gebeurde tijdens het door de Haarlemse jongerensociëteit „La Fonternelle" georganiseerde Beat-Con- cours 1965. De baten van dit concours waaraan tienerorkesten uit de wijde omgeving van Kennemerland en zelfs Amsterdam deelnamen, zouden worden bestemd voor de bouw van een nieu we sociëteit. Daarvan zal voorlopig ech ter niet vee! komen, want de aange richte schade is aanzienlijk en overtreft waarschijnlijk de inkomsten. Het rumoer barstte reeds los tijdens het optreden van ZZ en de Maskers, die buiten mededinging, voor een ent housiast begin van de tieneravond zou- Sen zorgen Het op de maat van de muziek meedeinen van de jongelui had tot gevolg dat van le banken vele leuningen als luciferhoutjes afkanpten. De uitbundigheid ging over m verniel zucht waarbij de stukken hout over de hoofden van de bijna hysterische twis tende jongens en meisjes m de vijver tussen het publiek en de optredende gitaargroepjes terecht kwamen. Daarin zocht gaandeweg de avond ook een tiental jongelui, onder luide aanmoedingskreten van honderden op de tribune, wat verkoeling. De bijna 25 Dostende agenten van de Bloemen daalse polftie zuiverden de omgeving vin hetP podium van ongewenste in sluipers Het handhaven van de orde If het optreden tegen al opgewonden jongelui zou waarschijnlijk geej1 doende uitwerking.hebben gehad, zo dat men hiervan tijdig aizag. PARIJS, 5 juli (AFP) President De Gaulle heeft zaterdag een onder houd van drie kwartier gehad met pre sident Soekarno Na afloop zei het In donesische staatshoofd dat het uitstel len van de Afrikaans-Aziatische confe rentie niet helemaal als een misluk king moet worden beschouwd. ,,De verklaring van de vier staatshoofden die in Cairo hebben vergaderd, heeft de Afrikaans-Aziatische eenheid duide lijk aangetoond. Wij zijn van plan de conferentie in november in Algiers te houden," aldus Soekarno. Op een vraag over de oorlog in Vietnam weigerde Soekarno in te gaan. Over de betrekkingen met Ne derland zei hij desgevraagd: „Onze betrekkingen met Nederland gaan vooruit. Ik heb een uitnodiging om naar Den Haag te komen, maar ik heb het in Indonesië erg druk." MAANDAG 5 JULI. VARA-radio nabeschouwing Tour de France van 22.05-22.10 uur. NTS: filmverslag van 23.00-23.10 uur. (Advertentie) Internationaal Orgelconcours 1965 HEDENAVOND 20.00 UUR Grote of St. Bavokerk KAARTVERKOOP aan de ingang van df kerk (Van onze verslaggever) VOORBURG, 5 juli Bij het eind examen van de afdeling m.m.s van het Sint Maartenslyceum alhier heeft zich vrijdag het zeldzame voorval voorge daan, dat de kandidaten en hun ouders te horen kregen, dat zij op de uitslag, welke volgens het examenrooster die middag bekend zou worden gemaakt, nog enige dagen moesten wachten. Het ging om de uitslagen voor de eerste examengroep, die negentien meisjes telde. Deze kandidaten zullen de uitslag eerst woensdag vernemen tezamen met de kandidaten van de tweede groep. De examenregeling van de middel bare scholen voor meisjes bevat een be paling, welke zegt, dat de uitslag aan de kandidaten wordt meegedeeld „on middellijk nadat de beslissing (omtrent het verlenen van getuigschriften) is ge vallen". Van de zjjde van de leiding der school wordt desgevraagd meege deeld, dat het uitstel van de bekendma king van de uitslag niet met deze be paling in strijd is: voordat er beslis singen vielen is namelijk besloten de uitslag van de eerste groep niet op 2, doch op 7 juli bekend te maken. Deze maatregel, getroffen „om tech nische redenen" en „in het belang van de kandidaten", heeft bij de meisjes en hun ouders uiteraard vele vragen doen rijzen. De eindexamenreglementen van het gymnasium en de h.b.s. bevatten bepalingen, waarin gesteld wordt, dat „geen kandidaat later dan de vierde dag na de beëindiging van zijn monde ling examen de uitslag verneemt". Een dergeljjke bepaling komt in de examen regeling van de m.m.s echter niet voor In Voorburg wordt thans met dubbe le spanning gewacht op de uitslag a.s. woensdag. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. 'Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf vae redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week. 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. ZWARE WERVELSTORM TEISTERT PO-VLAKTE (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 5 juli De 28-jarige beroepswielrenner Joop C., heeft in de vroege zondagochtend met drie pistool schoten de 37-jarige caféhouder L. van I. levensgevaarlijk gewond. Hij kreeg schoten in de borst, in een bovenbeen en een schampschot over de buik. Het slachtoffer, dat is opgenomen in het Weesperpleinziekenhuis, is thans buiten levensgevaar. Joop C. is ingesloten in het bureau Daniël Meyerplein. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Volgens de politie heeft Joop C zon dagmorgen zijn pistool gegrepen, omdat hij bij het verschijnen van de caféhou der in paniek raakte. Oorzaak van alles is het feit dat Joop C. nu ongeveer een jaar samenwoont met de 46-jarige Jelletje L. Deze vrouw had daarvoor een jaar of acht een verhouding gehad met de caféhouder. In die jaren dre ven beiden twee café's aan de Zeedijk. Toen Jelletje L. ruim een jaar geleden de wielrenner ontmoette bleef er ai spoedig van de vriendschap met de ca féhouder weinig meer over. Ingewijden menen te weten, dat het de caféhouder vooral hoog zat, dat Jelletje haar nieu we vriend fêteerde van geld, dat ook van hem was. Zo zou Joop C. onlangs een dure auto cadeau hebben gekre gen. De caféhouder, die reeds enige malen een gevangenisstraf heeft uitge zeten wegens mishandeling van de wiel renner en Jelletje, zou Joop C. meer malen hebben gedreigd hem en zjjn be minde te zullen neerschieten. Om het dreigement kracht bij te zetten vertelde de caféhouder Joop C. dat hjj met dat oogmerk een pistool had aangeschaft. Joop C. raakte daardoor in angst en kocht voor een eventueel tegenwicht werkelijk een 9 mm Baretti-pistool. Zondagmorgen was het de caféhouder blijkbaar genoeg. Om kwart over zes belde hjj aan aan de woning Plantage Kerklaan, waar Joop C. en Jelletje L. een kamer bewonen, waarop iemand in het huis opendeed. De caféhouder wist door het geblaf van de hond van Jel letje snel de kamer van het paar te (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 5 juli Met grote gestreng heid wil de Westduitse politie vanaf 25 juli zondags-rijverbod voor vrachtauto's óp de Autobahnen en -wegen handha ven. Dit houdt verband met het feit, dat dit jaar de zomervakantie in de twee grote industrie-deelstaten Noord- rijnland-Westfalen en in Beieren en voorts in het Saarland gelijktijdig be ginnen en wel op 21 juli. In Baden- YVürttemberg begint de zomervakantie op 26 juli. In het weekeinde van 24 tot en met 26 juli kan derhalve op de Westduitse wegen en Autobahnen een enorm verkeer worden verwacht. Het bedrijfsleven is er op geatten deerd in die dagen zo mogelijk klei nere vrachtauto's de wegen op te stu ren en de grote „camions" (met aan hangwagens) in de garages te laten. Ontheffingen op het zondags-rijverbod zullen voor genoemd weekeinde niet worden verleend. ENSCHEDE - De 44-jarige L. Prins is zaterdagmiddag bjj een bedrijfsonge val in de textielfabriek Rigtersbleek om het leven gekomen. Bij het schoonmaken van een verticaal gelegen kanaal op de eerste verdieping bleek de kabel van zjjn looplamp niet lang genoeg te zjjn Toen de man daarop zonder lamp in het donker verder kroop, stortte hij in een verticaal op het kanaal aangesloten koker 4'/s meter omlaag op een beton nen vloer. Hjj overleed later in een zie kenhuis. vinden. Toen hjj op de deur begon te beuken nam Joop C. geen risico en schoot in paniek dwars door de kamer deur heen. Dit schot raakte de café houder in de borst. Hij zeeg ineen, maar vond nog kracht genoeg het on derste deel van de deur in te trappen. Door dit gat loste Joop C. vanaf zjjn bed nog twee schoten. Joop C. beweert, voordat hjj de eerste voltreffer afvuur de een waarschuwingsschot te hebben gelost. Jelletje vond tjjdens de schiet partij een veilig heenkomen op het plat van de buren. Op het slachtoffer heeft de politie geen vuurwapen kunnen vinden. Men neemt aan dat zijn dreigement Jel letje en Joop C. neer te zullen schie ten grootspraak is geweest. Bjj een nader onderzoek in de kamer van C. trof de politie nog tien patronen aan. aan. SAIGON, 5 juli De nieuwe Zuid- vietnamse minister-president, en „ster ke man", vice-lnchtmaarschalk Nguyen Cao Ky, heeft in een vraaggesprek inet het Londense blad Sunday M'rror Adolf Hitler zijn enige voorbeeld genoemd. Hij zei Hitier te bewonderen omdat deze zijn land tot een eenheid gesmeed had toen het zich in het begin van de jaren dertig in een verschrikkelijke toe stand bevond. „Maar in Zuid-Vietnam is de toestand nu zo wanhopig, dat één man niet meer voldoende zou zijn. Wij hebben vier a vijf Hitlers in Vietnam nodig. De mogelijkheid van een „tweede pauze, langer dan de eerste" in de bombar dementen op Noord-Vietnam „is in studie", zo heeft de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zondag in een televisie-interview meegedeeld. Hij waarschuwde echter dat de Amerikaanse regering daarmee de weg naar de vrede wenst te bereiken „en niet zomaar een gebaar wil ma ken dat van geen enkel nut voor de vrede zou zijn". Van de andere kant was er „tot dusver geen enkele aan wijzing gekomen die deed veronderstel len dat een pauze de zaak zou veran deren". (Van onze correspondent) DOETINCHEM, 5 juli In het zie kenhuis in Venlo is gisteravond, nog geen week na zijn afscheid als pastoor van de parochie van O.L. Vrouw ten Hemelopneming in Doetinchem, overle den VF. Amse. Pastoor Amse was 73 jaar en geboortig uit Zwolle. Under tragische omstandigheden had pastoor Amse zondag afscheid geno men van de tot voor kort enige paro- Doetinchem, die hij vanaf begin 1933, heeft geleid. Alles was voor het afscheidsfeest in gereedheid gebracht, maar pastoor Amse moest vanwege een plotselinge inzinking het bed houden. Hy verscheen slechts even voor een raam van de pastorie, toen de harmo nie St. Gregorius hem in aanwezigheid van veel parochianen, op het plein voor de pastorie een muzikale hulde bracht. De pastoor zou na zjjn afscheid gaan wonen in Arcen bjj Venlo. Hjj werd een week geleder vanuit Doetinchem naar het ziekenhuis in Venlo vervoerd. Daar stierf hij. Hij zou in augustus in Arcen zijn 50-jarig priesterfeest ge vierd hebben. Dit alles, terwjjl het midden en voor al het zuiden van het land nog altijd zuchten onder een verzengende hitte golf. In Palermo was het gisteren 42 (Van onze Haagse redaktie) DEN HAAG, 5 juli Van het Indonesische nationale voetbalelftal, dat vorige maand in ons land heeft ge speeld, is één speler niet mee terug gegaan. Het is de Papoea Dominggus Wawejai. Hij wordt sinds half juni bin nen gehouden op het hoofdbureau van politie te Rotterdam. Daar wacht hij op de beslissing die de minister van justitie, prof. I. Samkalden, nog moet nemen over zijn verzoek om asiel. Wawejai geldt als „een van de uit blinkers" van het Indonesisch elftal. Dit elftal heeft, zoals men zich wel licht herinnert, op 9 juni tegen Feyen- oord gespeeld. Na die verloren wed strijd verdwenen vier spelers. Drie van hen doken na drie dagen weer op. Zij hadden feest gevierd met oude kamera den die hier wonen. Wawejai meldde zich, pas nadat het elftal ons land had verlaten, bij de Rotterdamse vreemdelingenpolitie. Deze heeft zijn verzoek om in ons land te mogen blijven doorgegeven aan de mi nister van Justitie. In het rapport dat de politie over hem heeft gemaakt, staat, dat hij hier zijn hbs af wil ma ken. Wawejai is in Sorong op een school van de missie geweest. Daar is hij ook als voetballer ontdekt. Hij was een ge ducht voorhoedspeler in MVV, de Mis sile Voetbal Vereniging. Na de over dracht van Nieuw Guinea werd hij naar Djakarta gehaald om getraind te wor den voor het nationale elftal. Hij was de enige Papoea in het team. Op het politiebureau is Wawejai on dergebracht in het verblijf voor vreemdelingen. Hij wordt er, naar men van de zijde van de politie verklaart goed verzorgd. graden Celsius in de schaduw, in Rome was het nauwelijks koeler en de enige troost voor de Romeinen zou het feit kunnen zijn, dat hun vuilnismannen en straatvegers thans niet meer staken. Op Sicilië kreeg de politie tientallen brandmeldingen van graanakkers als gevolg van de broeihitte. Wat noord- f'a'ië betreft: waar de tornado's niet huishielden, onweerde het. Vooral Mi laan en omgeving hadden het zwaar te verduren: hagel en blikseminslag, ver scheidene straten onder water, spoor wegverkeer gestremd. In de buurt van Florence, aan de oever van de Arno, bezweek een waterleiding. Het gevolg ivas een aardverschuiving, waardoor een persoon om het leven kwam en twee gewond raakten. De wervelstorm zocht zich vooral een weg tussen Parma en Piacenza, beide provinciehoofdsteden. De plaat sen Busseto, Sissa, Encole en Ragaz- zola in de provincie Parma, en Cor- temaggiore, Cadeo en Fiorenzuola in de provincie Piacenza zijn wel het zwaarst getroffen. Het aantal inwo ners van deze plaatsen varieert van enkele duizenden tot tienduizend. Ook een streek ten noordoosten van f „ffara r?ierc' boor wervelwinden ge-, trotten Tientallen huizen werden er vermeld. De politie zegt dat wervel stormen ook trokken over de „Snelweg van de zon" ciie noord- met zuid-Italië verbindt. Tientallen auto's werden door de wind van deze weg geblazen. Som mige auto s kwamen op meer dan honderd meter afstand van de snelweg op de akkers terecht. In een groot ge bied viel de electriciteitsvoorziening weg. Eer. wervelstorm woedde ook ten noorden van Venetië. Een .grote ravage werd bijvoorbeeld aangericht in een restaurant langs de Snelweg v&n de Zon te Fiorenziola d'Arda. De glazen muren van het res taurant versplinterden. Er waren tien tallen toeristen, velen uit West-Duits- land, in het restaurant toen de wervel storm overtrok. Velen raakten gewond tijdens de vlucht uit het gebouw Het was een hel", meldde een personeels lid aan de politie, „het duurde twee of drie minuten, maar die waren een ver schrikking. Het was aardedonker Het begon verschrikkelijk te hagelen.' Het leek of het nacht was. Toen kwam de wervelstorm". (Van onze ruimtevaartmedewerker) MOSKOU, 5 juli Uit de jongste Russische lanceringen van Kosmos-sa- tellieten valt te concluderen, dat de Sov jets het plan hebben om binnen twee weken een of twee bemande ruimte schepen te lanceren. Het is waarschijn lijk, dat de eerstvolgende Woschjd, de derde in de serie, langer dan ten week in de ruimte zal blijven. Westerse deskundigen verwachten, dat de Sovjets tijdens de komende vlucht zullen proberen twee ruimtesche pen in hun baan aaneen te koppelen. Zoals bekend hebben de Amerikanen een dergelijk experiment voor oktober vast gesteld. In de tweede helft van augus tus moeten de astronauten Cooper en Conrad voor een week de ruimte in gaan, wat op het moment nog een re cord betekent. De Russen /uilen waar schijnlijk trachten vóór die datum een nog langer durende vlucht te maken. (Advertentie) WASHINGTON, 5 juli (UPI) In de Verenigde Staten is kritiek geleverd op het feit dat presidentsdochter Luci Johnson bij haar overgang tot het ka tholicisme is herdoopt. Volgens de epis copaalse bisschoppen Hallock (Mil waukee) en Pike (Montgomery) was Luci Johnson reeds geldig gedoopt en wierp haar herdoop een „schaduw over het Sacrament van de Heilige Doop".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1