Bijna „Haags verloofd paar onthaal voor in m L L L I4 hoofdstad Zonnige landdag van KPJ in Heemstede ALMDUDLER... HEERLIJK! Verzet tegen de zou vernieuwing niet reëel zijn GRAPPIG MAAR TOCH VREEMD Alleen AVRO-voorzitter had het moeilijk in Maastricht „Weduwe met Heesters A.N.W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Een dode en vier gewonden Beatrix ziet maj. Bosshardt terug Loos alarm aan Zeeuwse kust Veertig procent niet agrarisch Mgr. Bluyssen op Gregorius-landdag Wat kinderen ervan zeggen PRINSES GRIJPT PER ONGELUK NAAR ANARCHISTISCH PAMFLET Auto tegen boom: Urenlang zoeken na rookkolomboven zee Op halcon In Apeldoorn Paratyfusbacillen oorzaak voedsel vergiftiging Irene en Carlos terug naar Madrid Fris als een waterval 568ste STAATSLOTERIJ Jaarvergadering verliep vredig, en toch: MR. SLOTEMAKER: Wacht maar op nieuwe statuten MAANDAG 5 JULI 1965 PAGINA 5 Prinses Beatrix grijpt hier naar anarchistische pamfletten die van de brug over de Herengracht bij de Reguliersgracht dwarrelen. 4 5 1 5 6 6 V Dat is Almdudler, de bekende Alpen drank uit Oostenrijk. Bereid met geurige Alpenkruiden. Fris, verkwikkendapart Almdudler is alcoholvrij. Met een „tic" een heerlijke longdrink. MAANDAG 5 TULI 1965 DERDE KLASSE Ze zijn wel grappig, die nieuwe badpakken met vreemde gaten en open ruiten. Je wordt pre cies in die rare rondjes en ruit jes bruin of rood. Maar wan neer het in de middag heel warm wordt zijn de bikini's weer favoriet. Dan zit je met de narigheid. Al die vreemde verbrande plekken tekenen zich zo duidelijk op je huid af, dat er heel wat uurtjes zon voor no dig zijnvoordat je weer egaal bent. NIJEVEEN, 5 juli Bij pen ver keersongeval op het kruispunt Meppe- Ierweg-Gedeputeerde Dekkerweg is hier zaterdag de 30-jarige mevrouw Van Veen-Spin uit Emmen zo ernstig ge wond geraakt, dat zij later op de dag in het ziekenhuis in Zwolle is overle den. Haar echtgenoot en een van de drie dochtertjes, die in de auto zaten, werden in zorgwekkende toestand op genomen in het Diaconessenhuis te Meppel. De twee andere kleine meisjes werden licht gewond. Het ongeluk gebeurde toen de auto van de familie Van Veen in botsing kwam met een van rechts komende auto en vervolgens met vrij grote snel heid frontaal tegen een boom reed. UTRECHT De heer I. Milderd is hier vrijdagnacht met zijn bromfiets tegen de laadbak van een stilstaande vrachtauto gereden. Hij viel en liep zwaar schedelletsel op. Hij werd naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar hij in de loop van de nacht over leed. RZ.V"?Ifr Op de rijksweg Vught— rsoxiei is vrudagavond laat de 31-jari- ge bromfietser J. M. Voets uit Boxtel hu een verkeersongeluk gedood. De man werd bjj het oversteken tweemaal eerst door een personen- en daarna door een bestelauto. De po litie in Vught (04100-23111) vraagt ge tuigen v®n dit ongeval zich met haar of met de plaatselijke politie in ver binding te stellen. HEEZE De 14-jarige R. Adriaans uit deze gemeente is zaterdagmiddag onder de achterwielen van een in een bouwput achteruitrijdende vrachtauto met zand geraakt, overreden en gedood. De jongen reed wel meer met de vrachtauto mee en is by het achter uitrijden vermoedelijk van de treeplank gevallen. LETTERGREEPRAAD sel r n n MÊÊÊOl Horizontaal en verticaal aezeuae woor den invullen. 1. leesteken - 2. deel van Indonesië - S. warboel - 4. plaats in Zwitserland - 5. plaats in Italië - 6. spijker. OPLOSSING VAN 2 JULI 1. Adam - 2. deze - 3. Azië - 4. meel - 5. Brit - 6. rite - 7. item - 8. tema - 9 Deli 10. elan - 1.. land - 12. Indo - 13 ergo - 14. Roer - 15. Gena - 16. Oran. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 5 juli Het konink lijk paar heeft zaterdag prinses Bea trix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg voorgesteld aan de hoofd stad. Waar menige autoriteit op ge hoopt had, maar lang niet zeker van was, werd bewaarheid: het verloofde paar bleek hartelijk welkom, zelfs in de „republiek" Amsterdam. De hoofdstad heeft zich de laatste tijd nogal onderscheiden in de anti- Claus-hetze. Aan de vooravond van het koninklijk bezoek was dit nog merkbaar. Tijdens het bezoek overi gens ook, maar het viel toen nauwe lijks op in het onverwachte enthou siasme waarmee het verloofde paar ontvangen werd. Duizenden Amster- ,an?mers en velen van buiten de stad trotseerden de koude en de re gen om de prinses en haar verloof de toe te juichen. Vooral tijdens de rondvaart was het enthousiasme groot, maar van feest was geen spra ke daar konden tien muziekkorpsen mets aan veranderen. Reserve bepaalde ook de sfeer tij dens de ontvangst van het koninkTik gezelschap in de in een weelderige bloe menhof herschapen raadzaal van het stadhuis. Slechts negentien van de 39 raadsleden waren aanwezig. De zeven leden van de CPN en de drie PSP-ers lieten uit politieke overwegingen ver stek gaande andere afwezige raadsle den heetten op vakantie te zijn. Ook het college van burgemeester en wethou ders was met voltallig. Burgemeester mr- G..van Hall, die zijn vakantie in Oostenrijk onderbroken had, moest het zonder de wethouders Elsenburg en De Wit stellen, die in Stockholm een con gres bijwonen. In zijn korte toespraak richtte mr. Van Hall zich in het bij zonder tot de heer von Amsberg. Hij wees hem erop dat Amsterdam bekend staat als een lastige stad „en Am sterdammers zijn zeker lastige mensen, maar misschien juist, daarom klopt het hart van Nederland in Amsterdam het felst", aldus mr. Van Hall. Namens de stad schonk de burgemeester het ver loofde paar een antieke broodmand uit 1813, vervaardigd door de Amsterdamse zilversmid J. H. Schmidt. Daarna bracht hq een toast uit op de jongver- loofden en werden de raadsleden voor gesteld. Een enorm gejuich brak los toen prinses Beatrix en Claus von Amsberg in een open auto plaatsnamen voor de rit via Dam en Rokin naar de ambts woning van de burgemeester op de He rengracht. De stoet was nauwelijks in beweging of het begon flink te regenen, maar de kap ging niet dicht. De prin ses leende de parapluie van haar moe der die deze in de hoge half open Rolls Royce niet nodig bleek te heb ben. De stromende regen kon niet ver hinderen dat duizenden zich om de auto van het verloofde paar verdron gen. bracht er de bijna twee uur die de tocht duurde staande, gearmd door. De belangstelling voor de prinses en haar verloofd» was bijzonder groot tijdens het gedeelte van de Vijzelstraat tot aan de Brouwersgracht waar de mensen twee rijen dik stonden. De politie slaagde er lang niet altijd in het publiek van de bruggen te hou den. Dit was onder andere het ge-val bij de brug over de Herengracht bij de Reguliersgracht waar anarchistische pamfletten naar beneden werden ge gooid. Prinses Beatrix, die niet direct begreep dat dit geen betuiging van aan hankelijkheid was greep een van de pamfletten, maar liet die haastig, als of zij haar vingers brandde, in het wa ter vallen. Het was „Provoketie nr. Ill" van het anarchistische tijdschrift Provo. Er stonden foto's van don Carlos, Claus in pantser-uniform en prins Bernhard op afgedrukt „Wie van de drie is de grootste demo-kraat?" luidde een van de koppen. Elders op de Herengracht hadden enige bewoners een spandoek met „Republiek" onder het raam ge hangen, maar het werd haastig binnen gehaald toen de politie het huis dreigde binnen te dringen. De voorzorgen waarmee de Amster damse politie het bezoek omgaf faal den toen bij het Havengebouw het pu bliek zo opdrong dat het verloofde paar maar ternauwernood de ingang kon bereiken. Op de dertiende verdie ping wachtte prinses Beatrix en Claus von Amsberg een ontvangst, waarvoor zeventig representanten van Amster dam waren uitgenodigd. Tijdens deze ongedwongen ont vangst zag prinses Beatrix majoor A. M. Bosshardt, hoofd van het Goodwlll-centru: n van het Leger des Heils, weer. Enige tijd geleden heeft de prinses vermomd en in gezelschap van de majoor een bezoek gebracht aan de walletjes. Het weerzien met majoor Bosshardt vond de prinses kennelijk zeer plezierig. Ze legde Claus uit wie de majoor was en her innerde hem aan haar ervaringen die avond. Claus had er minstens zo veel plezier in. VLISSINGEN, 5 juli Loos alarm om een vliegtuig <lat voor Uadzand (Zeeuws-Vlaanderen) in zeer zou zijn gestort, heeft zondag honderden men sen urenlang beziggehouden. De red dingboot President Wiedsma uit Bres- kens, de loodstender uit Vlissingen, de reddingvlet uif Cadzand, schepen van de Belgische marine, een helicopter en een watervliegtuig zijn geruime lijd be zig geweest met speurwerk maar ken den geen enkele aanwijzing vinden dat er werkelijk een ongeluk was gebeurd. Zondagochtend omstreeks kwart ove- elf zag een dame op net terras van het strandhotel te Cadzand ..iets" met een brede rookkolom in zee vallen. Zij waarschuwde direct de hotelhouder, de heer G. Beun, die ook ongeveer zeven mijl uit de kust in de richting West kapelle een rookkolom uit het water zag opstijgen. De heer Beun. die ja renlang schipper van de Cadzandse red dingboot was, vermoedde dat er een straaljager kon zijn neergestort en waarschuwde onmiddellijk de betrok ken autoriteiten. Hierna ging het reddingsapparaat op volle toeren draaien, maar op de aan gegeven plaats in de Wielingen was niets te vinden. Ook toen het terrein van de naspeuringen werd uitgebreid, leverde dit geen enkel resu-taat op. Om drie uur 's middags meldde de presi dent Wiersma dat men het zoeken zou staken. Aangenomen wordt dat net alarm vals is geweest. Nergens in Nederland, België, Engeland noch in Duitsland is iets bekend geworden over een vermist toestel. Bjj de ambtswoning van de burge meester was het enthousiasme bijna „Haags". Hier bereikte de ontvangst van Beatrix en Claus een hoogtepunt. Met een enorm gejubel begroette het publiek het jonge paar op het balcon. Koningin Juliana en prins Bernhard üle gemoedelijk over de vensterbank van het raam ernaast toekeken deel- mo *?e vreugde. De Amsterdam mers bleken hun republikeinse gevoe- fmeHVeKr,gne" te zi-in- N°g tydens de unch bleef het „Oranje boven leve nx en Claus" doorklinken. half drIe kwamen de koningin ''1lte I5na"tel met donkergele breed- gerande hoed) en de prins naar bui- in prlnses Beatrix, eenvoudig ™™nwga.nt gekleed in een beige a bruine toque, en Claus von Amsberg verschenen, was het ge juich overdovend. Snel stapte het gezelschap onder wie de commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg m de rondvaartboot John F. Kennedy. Het koninkiyk paar, prinses Beatrix, Claus von Amsberg en burgemeester Van Hall namen op de achterplecht plaats. Het verloofde paar APELDOORN, 5 juli Een onder zoek door de Keuringsdienst van Wa ren in Zutphen heeft aangetoond dat de voedselvergiftiging die enkele klan ten van een restaurant in Apeldoorn hebben opgelopen moet worden gezocht in het feit dat twee personeelsleden drager waren van paratyfusbacillen. Deze twee werknemers hebben een werkverbod gekregen en de keurings dienst heeft het bedrijf onmiddellijk ontsmet. De zaak is inmiddels weer geopend. HILVERSUM De KRO vulde ons „zaterdagavondje thuis" met het ge liefde repertoirestuk „Die Lustige Witwe" van Franz Léhar. Meer dan een kwart millioen maal heeft de vro- lqke weduwe nu al haar hand gege ven aan graaf Danilo en even zoveel malen heeft de staat, die voor een bankroet stond, haar winst kunnen uit tellen dank zq het vermogen, dat door de grafelqke onderdaan mee „in de boot" werd genomen. Technisch gesproken was de moei- lij'kheidsfactor, waarmee de camera- lieden te maken kregen, niet groot. Een eenvoudige registratie van wat er op de planken stond te gebeuren. Niettemin hebben we weer met veel genoegen een overbekend gegeven op het scherm gehad, zeker niet in het minst door het grote aandeel, dat onze landgenoot Johan Heesters in deze produktie nam. Als zanger was hq beslist niet de beste troef, maar als acteur heeft deze oude getrouwe van de Duitse operette zijn betere Danilo nog niet gevonden. Jammer, dat hq het zelf zo goed weet, want tijdens het „gesprek" voor zover nog een gesprek te noemen met Fred Bred- schneyder, wist Heesters slechts zich zelf te propageren en dat doet nu eenmaal nooit sympathiek aan. Brandpunt kwam met een uitspraak voor de dag, die een andere uitspraak in onbezonnen felheid moest dekken: „De Amsterdamse politie heeft ons aan de Duitse tqd herinnerd!" Daarmee werd min of meer wraak genomen _op de hoofdstedelijke politie, die beweerd zou hebben dat de demonstratie (het voornemen om bloemen te leggen op het monument aan de Dam) tegen het bezoek van prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg door „Brandpunt" in el kaar was gezet. Wij geloven niet, dat men zijn eigen positie versterkt, wan neer men publiekelijk op een dergelqke manier voor eigen standje vecht in een zaak, waarin men zelf party is, hoe on partijdig ten aanzien van de nieuws- kern (het leggen van bloemen) dan ook is. We behoeven ons toch waarachtig niet aan te sluiten bq de honderden, die keer op keer klaar staan om st»nen naar de politie te werpen. Het begrip voor het moeilijke werk van de politie (bescherming van de bevolking pur- sang) is toch al ver genoeg te zoeken! Dé zondagavondschotel van de VPRO bestond uit een reportage van het Hol- land-Festival-optreden van het Mosko vische poppentheater van Sergei Obratsov. Technisch verbluffend knap uitgevoerd, maakten, we even een buitengewoon con cert mee, waarin kostelijke parodieën te beste werden gegeven op allerlei gebrui ken bij concert, toneel, variété en cir cus. Op dit plezierige intermezzo volgde een herhaling van de inmiddels bekroon de documentaire „Blind Kind" van Joan van der Keuken. Voor muziekminnen- den was er tenslotte een ongetwqfeld te kort concert van het Radio Philhar- monisch Sextet, dat werken ten gehore bracht van Susato, Zeidel en Bohsel. E. U. SCHIPHOL 5 juli Na een verblqi van een yeek in ons land zqn prinses Irene en haar man zaterdagavond met een KLM-lqntoestel naar Madrid terug gekeerd. Zoals bekend vertoefden zq hier in verband met de verloving van prinses Beatrix met Claus von Ams berg. HEEMSTEDE, 5 juli Ruim twaalf honderd leden van de Vereniging van Katholieke Plattelandsjongeren zijn gisteren uit alle hoeken van de bis dommen Haarlem en Rotterdam geko men om deel te nemen aan de grote Landdag van de K.P.J., die zich reeds lang terecht het predikaat van schone traditie heeft verworven. Zoals gebrui kelijk vierden de K.P.J.-ers hun Land dag op het sportterrein van H.B.C. aan de Cruquiusweg te Heemstede. Een belangrijk gedeelte van het programma werd in beslag genomen door sport wedstrijden. Om ook de niet-sportdeel- nemers in de gelegenheid te stellen in actie te komen, werd onder leiding van K.P.J.-secretaresse Bea Hauptmeijer een grootgezelschapsspel gespeeld, dat is geïnspireerd op de kosmische ruim te. Het spel van Bea bleek een succes, want de belangstelling en de animo wa ren bijzonder groot. De hele dag werd gekenmerkt door tamelijk goed weer en tqdens de sport wedstrijden en de puzzels in de ruimte liet de zon vrijwel geen minuut ver stek gaan. De organisatie liep lekker, zodat de onderdelen atletiekvolleyen en touwtrekken op tqd konden worden afgewerkt. De heer S. Fierkens uit Aalsmeer, die het commando van het sportgedeelte op zich had genomen, moet gisteravond wel een zucht van verlichting hebben geslaakt, daar ruim vierhonderd sportieve jongens en meis jes aan zqn leiding waren toevertrouwd. Een even grappig als spectaculair nummer vormden de romeinse wagen rennen. Telkens fungeerde een meisje als menner en twee stoere K.P.J.-ers kregen de zware taak voor paard te spelen. Reeds bq de opening waren de tal rijke deelnemers in de goede sfeer. Om kwart voor tien begon de H. Mis die werd opgedragen door hoofdaalmoeze nier G. Nqman uit Bennebroek. Cele brant en misdienaars bevonden zich in een tent en de K.P.J.-ers vierden het offer mee op het open veld voor de tribune. Na een kort welkomstwoord van voorzitter C. van der Aart kon het vrolijke gezelschap zich wqden aan een hernieuwde kennismaking met de ande re deelnemers. Ieder jaar weer blqkt dat de K.P.J. een steeds bredere ba sis krijgt. Was de K.P.J. tot voor kort een nagenoeg zuivere land- en tuin bouworganisatie. Op een dag als giste ren bleek dat van de mannelijke leden nog maar zestig procent rechtstreeks in de agrarische sector werkzaam is. Bq de meisjes ligt dit percentage nog aanzienlqk lager. Maar alle K.P.J.-ers hebben hun binding met het platteland en hun liefde voor de eigen organisatie gemeen. Dit was dan ook de voor naamste reden dat de landdag in Heem stede een succes is geworden. Het ruimtespel drukte een speciaal stem pel op de middag. Gewapend met reis biljetten begaven de deelnemers zich van het ene sterrebeeld naar het ande re, hun uiterste best doende om door het zo goed mogelijk uitvoeren van de opdrachten alle punten in de wacht te slepen. De ontwerpster en leidster van het spel, Bea Hauptmeqer, heeft zeker eer van haar werk gehad. De moege speelde deelnemers benutten de avond uren om nog meer energie te verbrui ken. De zuiderlingen togen naar hotel Flora in Hillegom om te dansen op de muziek van Oke Rithme Stars en de noorderlingen trokken naar het katho liek verenigingsgebouw in Assendelft, waar een geheimzinnige maar bekwa me band de animo en het plezier erin hield. (Advertentie) Afatdudêee PER FLES 29 CT GROTE GEZINSFLES 75 CT. (Van een verslaggever) UTRECHT, 5 juli Op de hier ge houden landdag der Nederlandse St. Gregorius Vereniging heeft drs. J. M. Bluyssen een diepgaande en uitvoe rige toespraak gehouden over de litur gische vernieuwing en de plaats daar in van hen, die de kerkmuziek verzor gen. Hij zette daarbij voorop, dat er in snel tempo een nieuwe visie is ge komen op de mens, de Kerk en op de plaats en functie van de Kerk in de wereld, in verhand waarmee het niettegenstaande tekortkomingen niet reëel zou zijn indien men ieh tegen een vernieuwing zou verzetten. En dit geldt zijns inziens aus ook ten aanzien van de liturgie. Bij de behandeling nu van zqn fun damentele vragen, namelijk: wat is ei genlijk liturgie en waarom en in welke geest moet de liturgie vernieuwd wor den, werkte spreker de volgende ge dachten uit. Als het doel van de litur gie o.a. is de heiliging van de mens, in die zin dat zq ons meer geschikt moet maken voor het gewone leven van alle dag, volgt daaruit dat ieder mens bq de liturgie ook moet kunnen krij gen wat hq verlangt: zowel degene die leeft in een modern ritme als ook zq die hechten aan traditionele vormen. Beide groepen van mensen ontmoeten elkaar in ons land bij dezelfde liturgie viering. En men zou de problemen dus kunnen trachten te verkleinen door meer vormen op één zondagmorgen te presenteren. Maar spreker ziet dit niet ais een definitieve oplossing. De litur gievernieuwing moet thans doorgang vinden ter wille van de ontelbaar velen die er met recht en reden naar honge ren: maar niet z^ dat anderen, die met moeite veel dierbaars zien wegvallen, zouden worden genegeerd of onder de voet gelopen. De Kerk heeft de strikte uniformiteit in de liturgie officieel ver laten. Natuurlqk gaat daarmee een grote waarde verloren, maar de moge- lqkheid van variatie en pluriformiteit heeft het voordeel, dat de liturgie bq de gelovigen kan worden aangepast. Het Latijn is voorts niet afgeschaft: wel is afgeschaft de monopoliepositie van het Latijn. De aantasting hiervan betekent het verlies van een grote waarde, maar de volkstaal is even on getwqfeld een bqzonder grote winst. Natuurlqk heeft men het recht en zelfs de plicht om het Gregoriaans te verdedigen, maar tevens is er de opdracht en de plicht om met man en macht te werken voor nieuwe mu ziek op Nederlandse teksten. Na eni ge citaten te hebben aangehaald uit de liturgieconstitutie, wees mgr. Bluyssen op de dienende taak van de kerkmuziek in de liturgie, met name de dienende taak van de zangkoren, voorzover zij de zang van het volk kunnen steunen of door beurtzang met het volk te zingen en tenslotte ook nog zelfstandig. Op het ogenblik zqn ze zelfs onmisbaar, nu zij de ge lovigen van dienst kunnen zqn bq het Advertentie) hiNLtiü mi Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers 50 zijn gevallen op nummers 100 zijn gevallen op nummers 200 zijn gevallen op nummers 400 zijn gevallen op nummers 1000 zijn gevallen op nummers Een prijs van 2000 is gevallen Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van 2000 is gevallen 2000 is gevallen 2000 is gevallen 2000 is gevallen 5000 is gevallen De prijs van 30000 is gevallen Let wel: op dit nummer zijn eindigende op: 9 eindigende op: 694 eindigende op: 575 eindigende op: 656 eindigende op: 379*) eindigende op: 0124 op het nummer 083444 op het nummer 087965 op het nummer 032552 op het nummer 058366 op het nummer 024724 op het nummer 097432 op het nummer 009185 twee prijzen gevallen. aanleren van nieuwe Nederlandse composities. Ten aanhoren van de landdagdeelne mers en later nog speciaal ten over staan van de persvertegenwoordigers heeft pater Van Waesherghe rog een groot aantal mededelingen kunen doen. De actie van 1965, bestaande in het doen maken van Misordinaria vol gens de voorgeschreven Nederlandse teksten, had tot resultaat, dat de meest prominente kerkmuziekcomponisten hun drempelvrees reeds overwonnen hebbel;. Wat betreft de actie van het componeren van Nederlandse propria voor meerstemmig koor of niet afwis seling van koor en volkszang, kan men op 29 november bij het feest van de K.R.O. reeds het eerste resultaat be luisteren, in een compositie namelijk van Albert de Klerk, die thans ook be zig is met een tweede Nederlands or- dinarium. Ook de musicus Marius Mon nikendam heeft opdracht ontvangen om een Nederlands ordinarium en propri um als één geheel te schrijven. Nog werd meegedeeld, dat pater dr. B. Kahmann is aangesteld als eerste directeur van de Gregoriusvereniging: zijn taak zal veelomvattend en zeker niet minder moeilijk zijn. Peter is de jongste van een ge zin van elf kinderen. Het is er heel gezellig, maar Peet is wel eens uit zijn humeur, om dat er boven hem vier zusjes ko men en boven deze meisjes gezins leden die te „oud" zijn om met hem te spelen. De kleine meisjes maken zich meestal lit de voeten voor hij hun spelletjes komt „bederven". Op een middag is zqn vriendje er niet en de meisjes zqn niet voor hem te spreken. Met een zucht laat hij zich in zijn stoeltje vallen en constateert gelaten: eigenlijk ben ik maar een jongetje alleen." (Van onze radio- en tv-rtdacteur) MAASTRICHT, 5 juli AVRO- voorzitter mr. L. H. Slotemaker heeft het zaterdagmiddag in het Mastrich ter Staargebouw bijzonder moeilijk ge had. Maar niet tijdens de daar gehou den algemene vergadering van deze omroepvereniging, want die verliep zo vredig, dat de talrijke persvertegen woordigers, die in overvolle treinen of over de door vakantiegangers in beslag genomen wegen uit alle wind streken naar de zuidelijkste stad van ons land waren gekomen zich eigenlijk een beetje bij de neus genomen voel den. Want in weerwil van de verwach tingen vonden zij geen stuiptrekkend bestuur, dat zich in bochten moest wringen om de scherpe kritiek op de gang van zaken bij de AVRO het hoofd te bieden. Integendeel: mr. Slotemaker toonde zich tevreden en optimistisch als altijd, en de moeilijkste vraag die hij te beantwoorden kreeg luidde: „Waarom besteedt de AVRO zo weinig aandacht aan blaasorkesten?". Geluk kig was televisie-directeur Siebe van der Zee bereid deze kwestie op de hem eigen vakkundige wijze uit de doeken te doen. Nee, de heer Slotemaker kreeg het pas zwaar te verduren na afloop van de vergadering, toen de pers hem in de hal van het Staargebouw bijna letterlijk beentje lichtte. In een mum van tqd was er een persconferentie georganiseerd, waarbq de AVRO-voor zitter het meteen al benauwd kreeg tussen en onder de naast hem hur kende en over hem heen hangende journalisten, die nu eindelqk wel eens wilden horen, waarom er nog steeds niets was terecht gekomen van de ve ie plannen, die hq bq het aanvaarden van zqn functie had aangekondigd „Ik heb u al gezegd, dat er een sta tutenwijziging komt die alles inhoudt" antwoordde de heer Slotemaker, on danks alles nog steeds opgetogen glimlachend. Hij moest er echter aan toevoegen, dat hq er nog geen woord over k°,n zeggen, omdat hq anders moeilijkheden met zijn bestuur zou krijgen. In zijn jaarrede had mr. Slotemaker nogmaals fel geprotesteerd tegen het voornemen van de regering de NRU en de NTS een eigen programmastaf te doen obouwen. „Dat beide orga nen naast hun dienstverlenende taak een programma-verzorgende opdracht krijgen te vervullen, is irreëel en onjuist. Irreëel, omdat deze opdracht overbodig is: het verzorgen van algemene programma's is de taak van de speciaal daarvoor op gerichte vereniging, onze AVRO, die met haar staf van uitstekende mede werkers en haar meer dan veertigjari ge ervaring dé aangewezen organisatie is om de verzorging van algemene Ne derlandse radio- en televisieprogram ma's te behartigen. Onjuist, omdat hiermee op zo onelegante wijze het systeem van getallen-criteria, waaraan alle andere omroeporganisaties zqn on derworpen, eenzijdig wordt doorbro ken." Het verloop van de ledenstand geeft weinig reden tot tevredenheid, zei hij verder. „In 1964 verloren wij per saldo rond 34.000 leden." Maar opgewekter vervolgde hq: „Wq be steden nu in nog versterkter mate aandacht aan de ledenbinding, door het bevorderen van onze public rela tions. Bovendien is het aantal zo- mer-bedankers" dit keer ongeveer de helft minder dan vorig jaar, zodat wij mogen verwachten, dat wq aan het eind van dit jaar weer op het peil zqn van eind 1964". Toen had de AVRO ruim 411.000 leden. Nu zqn het er nog op de kop af 402.635. tiiitiiiiiiiiiiiiiiimiiiitiiiiiiiiiiiiif j|3iiiiii||||||||||||||||||||||||n Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bq de ANWB-oproepdienst in Den Haag, tel. 070-814381, dageüiks van 8 tot 22 nor. ITALIË: Echtpaar J. F.uisenberg- Pronk uit Amsterdam in licht blauwe Opel Rekord met wit dak GK 05-46 aan Gar dameer, waarschijnlijk in Limone

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5