Geen triomf voor Uitslagen nationale roeistrijd op Bosbaan Boeien en Enters Dramatisch moment voor Jan Bouman die in droompositie naast trapt Furore voor IS el Bos SENSATIONELE NEDERLAAG VOOR ADA KOK Week na Asser TT Duel: Redman-Read in Francorchamps wèl adembenemend HOOG SALARIS TWEE BRAZILIANEN VAN NEE OVER NAAR G.V.A.V. „Wonder-acht" van Ratzeburg komt terug in Henley-regatta Rotterdamse voor- telkens opnieuw Galina Gorotsjova wereldkampioene Telstar betaalt 10.000.- per man, per jaar.... Transfersom onbekend MAANDAG 5 JULI 1965 Roeifeest Andere uitslagen e kkaiflJwi AMSTERDAM, 5 juli. Op de Hos- baan te Amsterdam zijn de nationale jeugdkampioenschappen roeien gehouden. De weersomstandigheden waren verre van ideaal. De uitslagen luiden: Jongens 17/18 acht: 1. Willem 3 4.38.8, S. De Amstel 4.42.5. Jongens 17/18, twee zonder stuurman: 1. Willem 3 5.25.5, 2. De Hoop-2 5.48.5, 3. De Hoop-1 5.49. Jongens 14/16 skif finale: 1. Van Heus- den (De Hoop) 2.47.4, 2. Klerks (Die Ley- the) 2.50.—. Meisjes snelroeien 17/18, skif, finale: 1. Mees (De Maas) 3.5.1, 2. Ter Braak (De Laak' 3.8.2, 3. Weyer (Gouda) 3.9.5. Meisjes snelroeien 17/18, acht finale: 1. Willem-2 2.35.4. 2. Het Spaarne 2.40.2. Jongens 17/18 skif finale: 1. Klaasse (RIC) 5.41.2, 2. Van Zanten (Spaarne) 5.49.5, 3. v. d. Ven (Cornells i'romp) 6.00.3. Jongens 17/18 twee met stuurman, fi- dachten, die in zijn hoofd rondspookten, nale: 1. Wi lem-3 5.50.1, 2. De Hoop 5.56.3. te kunnen wegspoelen. In de twaalfde mi- 3. Amstel-1 5.56.6, 4. Amstei-2 5.57.6, 5. nullt na rust had hij gefaald op een mo- Willem 3 2 ment waarop hij niet had mogen falen. Jongens 17/18 vier zonder stuurman: 1 K"Per Permunian van Luzern had de Willam 3-1 4.58.6, 2. De Hoop 5.5.5., 3. Wil- scherpe voorzet van links verkeerd be- lem 3 2 5 oordeeld en over de vingers van zyn ver- Meisjes snelroeien 17/18, dubbel vier:/rijp,e?deI, handen belandde 1. RIC 2.51.4. 2. Nautilus 2.52.5. 3. Willem- bal b» de plotseling voor een leeg en 3 2 53 6 4 De Koop 3 01 6 gapend doel staande Jan Bouman, de zo- De Duitse Ratzeburger acht heeft de grote wisselbeker veroverd op Henley. De Duitsers versloegen de Amerikaanse Olympische kampioensploeg van Vesper met een halve lengte verschil. (Vsm onze sportredactie) HENLEY-ON-THAMES, 5 juli Her man Boelen en Jim Enters zijn er za terdag niet in geslaagd voor een nieuwe Nederlandse overwinning te zorgen in de klassieke Henley Royal Regatta. Het Amsterdamse tweetal moest in de eind strijd om de Silver Goblets de zege aan de Oostduitsers Gunter Bergau en Pieter Goray laten, die vorig jaar op de Am sterdamse Bosbaan Europees kampioen twee zonder stuurman werden. Het was de eerste zege van een Oost- duitse roeïploeg op Henley. De Europese kampioenen hebben hun tegenstanders geen kans gegeven. Direct al namen Bergau en Gorny de leiding. Na 600 me ter lag de Oostduitse boot twee volle lengten voosr op de Willem III-ers. Hal verwege de baan was het verschil zelfs 2 V4 lengte. In de laatste fase van de SPARTA slechts gelijl tegen MATIG LUZERN (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 5 juli. Een speler ver liet na afloop van de wedstrijd Sparta F. C. Luzern met gebogen hoofd het i veld. Stil zocht hij de kleedkamer op in |-»r|AflA TfJfllt de hoop door de verkwikkende, warme IlUCtIC laoll stralen van de douche de mistroostige ge- Bouman in de weg toen hij in een droom positie kwam. En terwijl de aanvalsgol ven van Sparta op het doel van Luzern afrolden konden de Zwitsers zelf alleen door rechtbuiten Hofer, die een paar i .mooie kansen om zeep hielp, en midden- veel omstreden midvoor van de Spangen- -JOnAToLUI6ojeAgtV!!r-S^llinï:,1D% - oIub- lag. Zijn kans om zijn plaats strijd ging het tempo van Boelen en En ters omhoog. Zij konden de Oostduitsers echter in het geheel niet bedreigen en werden met twee lengten verslagen. Ber gau en Gorny hadden voor de 2112 meter 7 min. 42 sec. nodig. De grootste triomf van het roeifeest op de Theems kwam ongetwijfeld op naam van de „wonder-acht" van Ratze-1 burg, die tot voor een jaar onverslaan baar werd geacht. De Westduiters, wier slagtempo niet beneden de 40 zakte, na men na felle strijd revanche voor de ne derlaag, die zij vorig jaar op de Toda- baan van Tokio leden tegen de Vesper Boateiub van Philadelphia, waardoor zij de Olympische titel aan de Amerikanen moesten laten. De ploeg van „roeipro- fessor" Karl Adam versloeg de Vesper Boateiub in een enerverende race met een halve lengte en zorgde in het duel om de Grand Challenge Cup, het hoofd nummer van de Henley Regatta, voor een nieuwe recordtijd. Ratzeburg triom feerde in 6 min. 16 sec. Twee dagen te voren had de Vesper Boateiub in de halve finale tegen de acht van de Har vard Universiteit het record op 6 min. 18 sec. gebracht. De Challenge Cup voor dubbel tweeën was voor Martin Studach en Melchior Burgin, het duo, dat donderdag in de eerste ronde van de double sculls de com binatie BoelenEnters uitschakelde. De Zwitsers, die in Tokio vierde werden, leidden tegen de Oostduitsers Manfred Haake en Joachim Bruckhandler van start tot finish. Zij brachten het baanre cord, dat al in hun bezit was, op 7 min. 1 sec. Het verschil tussen beide ploegen bedroeg bij de finish twee lengten. De Amerikaanse krachtroeier Don Spe- ro eiste de Diamond sculls voor skiffeurs voor zich op. Ook Spero. die de Engels man met de Nederlands aandoende Wardell Verburgh met drie kwart leng te versloeg, zorgde voor een nieuw re cord; hij zegevierde in 7 min. 42 sec. De finale van de Stewards Cup voor ongestuurde vieren was voorts een Brit se aangelegenheid. De ploeg van Quintin klopte de vier van Nautilus in 6 min. 55 sec. zonder moeite. DE HOOG winnaar van het nummer overnaadse skiff voor jangens van 17 en 18 jaar. Drietand 2.33.9, 2. De Hunze 2.34.—, 3. RIC 2.37.9. Jongens 17/18 dubbel twee: 1. Comelis Tromp 5.13.1, 2. De Laak 5.19.2, 3. De Hoop 5.20.5 Jongens 17/18 vier met stuurman: 1. Naarden 5.03 9, 2. De Laak 5.16.1, 3. Wil- lem-3 5.18.2. Meisjes snelroeien 17/18. dubbel twee: 1. De Maas 2.51.6, 2. Gouda 2.56.3, 3. De Hunze 2.58.1. Na afloop van de wedstrijden van de Nederlandse Roeibond op de Bosbaan te Amsterdam heeft het bestuur In samen werking met de jeugdcommissie de ploeg samengesteld, die op 6 augustus ajs. In de jeugdwedstrijd tussen Engeland en Ne derland te Henley zal uitkomen. De vier met stuurman van Naarden (Mullers, Bosch, Van Loenen, Van der Meer en Tummers). De twee zonder stuurman van Willem 3 (Meier en De Jong). De skiffeur van RIC (Klaasse). De twee met stuurman van Willem 3 (Riedel, Peeters en Overbeeke). De vier zonder stuurman van Willem 3 (Meier. Durrer, Foppema en De Jong). De dubbel twee van Comelis 'I'romp (Constandse, Borkent). De acht van Amstel (Amesz, Engelse, Schoft, Schabbing, Schaap, Wolff, Van Unen, Van der Hilst, Heringa). had alle gelegenheid om de felle atletisch,, Zwitsers terug te dringen. Na rust bleek de inproduktiviteit die de J.X J I1knnft -I in het eerste elftal van Sparta waar te maken en om Sparta tegelijk naar ztin tweede overwinning in de inter-toto competitie te schieten. Wat ging er in hem Rotterdamse ploeg in haar ban heeft, dui- om, dat hem zo plotseling het bevel over zijn ledematen deed verliezen? Wat maakte hem zo plotseling tot een stum perende figurant? Via een halve mistrap huppelde de bal tergend langzaam de doelmond voorbij en passeerde de paal aan de verkeerde kant. Een kreet van afgrijzen steeg van de tribunes op, gevolgd door een schril hoongefluit. Vrouwe Fortuna had Sparta deze avond niet tot beschermeling geno men en Jan Bouman werd in de ogen van het publiek de verpersoonlijking van de pech en het onfortuin van de Sparta-voor- hoede. Maar het was niet Bouman alléén die faalde. Bosveld mocht dan keer op keer langs vier, vijf tegenstanders glijden, ook hij kon het beslissende schot niet afvu ren. Bosselaar voerde munitie ten over vloede aan maar Bouman, Bosveld, debu tant Onsman en rechtsbuiten Kerkhof faalden telkens. Drie keer hielp de paal de Zwitsers door een kritiek moment heen toen Bouman wel zuiver richtte. Twee keer redden de backs Hoffman en Hüsler voor de rust bij harde schoten van Kerkhof. Bosveld zelf stond in de 28e minuut •"Ihr'v 'h. ...i Een minder prettige verrassing voor Ada Kok (Van onze sportredactie) AMSTERDAM, 5 juni De zwemster Nel Bos heeft afgelopen weekeinde tijdens de kringkampi oenschappen van Amsterdam furo re gemaakt door in een prachtige race op de 100 meter vlinderslag de Europese kampioene en record houdster Ada Kok een nederlaag toe te brengen. Een eerste nederlaag na ruim drie jaar van Ada Kok op haar spe cialiteit, het nummer waarop zij in Tokio een zilveren medaille ver overde en in Europa geen tegen stand van formaat meer had ge kend. De blonde, goedlachse Nel Bos (17) van ADZ verrichtte haar prestatie met een tijd van 1.11,8. Een uitstekende tijd, gezien het feit dat het water nauwelijks zestien graden was. Ada Kok, die bij het keerpunt nog een voorsprong bezat van ruim een meter, liet 1.12,1 voor zich afdrukken. 1 delijk. Bouman, hard vechtend voor een, plaats in het elftal, werd er het slacht- j offer van. Was vóór de rust pech de oor- j zaak van het falen, daarna lukte hem niets meer. Een wilde omhaal hoog over het doel wekte alleen maar de lachlust I bij het nietsontziende publiek. Bouman moest boeten voor het falen van de Spar-1 ta-voorhoede. Een streng vonnis van 5.000; toeschouwers, dat vernietigend was omdat er gefaald was in het bereiken van het doeL het maken van goals. Ook in België waren de bloemen voor Jim Redman. Echter pas na een enerverend gevecht met zijn grote rivaal Phil Read, die op de foto links staat. DEN HAAG, 5 juli. De uitslagen van de dit weekeinde gespeelde wedstrjjden in de Intertoto-competitie luiden: Groep 1: LuganoBorussia Neunkir- chen 12, MalmöADO 21. Groep 2: Fortuna '54Grasshoppers 2—1, KaiserslauternDj urgaarden 0—3, Groep 3: PSV—Eintracht Frankfort 30, La Chaux de FondsNorrköping 1—1. Groep 4: Eintrach^i ilrunswijkOergrv te 30, SpartaLuic.n 00. De standen luiden: GROEP 1 Neunkirchen 3 2 0 1 Lugano 3 111 Malmö 3 111 ADO 3 10 2 GROEP 2: Fortuna 54 3 2 0 1 Kaiserslautern 3 2 0 1 Dj urgaarden 3 10 2 Grasshoppers 3 10 2 GROEP 3: PSV 3 3 0 0 Norrköping 3 111 La chaux de Fonds 3 111 Eintracht Frankfort 3 0 0 3 GROEP 4: Sparta 3 12 0 Eintracht Brunswijk 3 111 Oergryte 3 111 Luzern 3 0 2 1 4 6—4 3 4—2 3 3-4 2 3—6 4 4—3 4 6—6 2 5—5 2 7—8 6 10—4 3 5—5 3 6—7 0 3—8 4 5—2 3 7—7 3 4—6 2 5—6 FRANCORCHAMPS, 5 juli Het „hoofdnummer", dat in Assen een te leurstelling werd, heeft zondag op het snelle circuit van Francorchamps de tienduizenden toeschouwers van de eer ste tot de laatste minuut geboeid. De race van de kwartliters van de grote prijs van België wëas stellig de enerve- rendste wedstrijd van de dag. Negen ronden lang hebben de Honda van Red man en de Yamaha van Read gestreden om de leiding. Ditmaal toonde de Rho- desiër, dat z'n nieuwe zescilinder Hon da tot grote dingen in staat is. Vier, vijf maal verdrong wereldkampioen Read, die in de Asser TT zonder al te veel moeite Redman klopte, z'n rivaal van de eerste plaats. Hy kon echter niet voor komen d'at de Honda-rijder in de zeven de ronde, dank zij de hogere top-snel- heid van de motor, opnieuw de kop nam om die niet meer af te staan. In de slip stream volgde de Yamaha. Zelfs de snelheidswinst, die Read daardoor boek te, was niet genoeg om zijn rivaal te passeren. Viertiende seconde na de Rho- desiër, die zijn kansen op de wereldtitel aanmerkelijk verbeterde, ging Read over de streep. Mike Hailwood was ook nu opper machtig bij de halve liters. Van start tot finish leidde de rode MV van de Britse miljonairszoon, die daardoor zijn vierde wereldtitel in successie behaalde. Bij de zijspannen werden Scheidegger en Robinson „echt" wereldkampioen. Vorige week, na de overwinning in de Asser TT, vertuigde Piet Nortier, presi dent van de Internationale Motorsport federatie (FIM), iedereen ook de luis teraars aan de radio in het land dat de Zwitsers door op het circuit van Dren the te winnen de wereldtitel hadden ver- PARIJS, 5 juli. De 28-jarige Mos- kouse Galina Gorotsjova is zondag te Parijs wereldkampioene floret gewor den. De robuuste Russische schermster die reeds vijfmaal in de finale van een wereldkampioenschap en de Olym pische spelen eenmaal meemaakte, toonde zich in de eindstrijd superieur en verwees de Roemeense oud-we reldkampioene Olga Szabo naar de tweede plaats. De uitslag luidt: 1 en wereldkam pioene Galina Gorotsjova (Rusland), 4 overwinningen; 2 Olga Szabo (Roem), 3 overw. 11 gnt. treffers; 3 Valentine Prudskova (Rusl) 3 en 14; 4 Maria Vi- col (Roem) 2 en 13; 5 Caterina Jencis (Roem) 2 en 15; 6 lleana Drimba (Roem) 1 overwinning. De Nederlandse Lenie Kokkes werd in de eerste ronde van de herkansing uitgeschakeld door een nederlaag te gen de Poolse Fukalova. De Hongaarse XJjlaki Rejto, wereld- en Olympisch kampioene, verdween ook vroeg van 't toneelEen nederlaag tegen de Poolse Cymerman in de eerste ronde van de herkansing was hiervan de oorzaak. Uil (Van onze sportredactie) Telstars kersverse Braziliaanse im port, de grijsogige Jao Carlos Campos Wisnesky, slank, vriendelijk en voor komend en de aanzienlijk donkerder getinte Wilson da Silva Chagas, korter en steviger van bouw dan zijn vriend met wie hij het warme Rio de Janeiro een halfjaar geleden heeft verlaten om hun gepolijste voetbalkunst aan de Europese mogelijkheden te toetsen, hebben tot nu toe maar één ding op Nederland tegen: het klimaat is niet om over naar Rio te schrijven. Voor hun salaris van 10.000,- per jaar per man zullen zij Telstars voorhoede straks, naar wij hopen, de door trainer Oliver Gaspar gewenste injectie ge ven. De Hollandse keuken? „Prima," zei Carlos in zijn beste Frans. Meer moei lijkheden levert de taal. Beide spelers hebben slechts de beschikking over hun radde Portugees, waarmee in de IJmond zo goed als geen mens over weg kan. Het Frans als hulptaal kan vrijwel worden verwaarloosd. Hulp trainer Van der Gevel ziet op dit stuk echter geen moeilijkheden. „Ik heb al lekker met hen geoefend. Ach, de taal van Koning Voetbal is universeel. Het zal best gaan", vertelde hij ons en hij stak zijn bewondering voor Telstars nieuwe aanwinsten niet onder de tri bune. Carlos en Wilson, die momenteel nog in een IJmuidens hotel zijn onder gebracht, zullen zodra mogelijk elders in de gemeente onderdak krijgen. Naar een geschikte baan naast de voetbal lerij wordt eveneens gezocht. De don kere knapen, beiden 22 jaar oud, zijn hier tenslotte semi-prof. Een half jaar geleden lieten zij respectievelijk de F.C. America en de eerste-divisieclub Meriodional achter zich, de blik ge richt ov Europa, waar wellicht een full-profcontract voor hen zou zijn weggelegd. De Italiaanse clubs zaten echter al vol evenals de clubs in en rond Brussel. Vandaar de komst naar IJmuiden. Voor hoe langCarlos weet het niet en Wilson evenmin. Telstar hoopt en verwacht intussen voldoende kracht te hebben opgedaan om ook het tweede jaar in de eredivisie overeind te kunnen blijven. En zich de woor den van de scheidende Engelse trainer Jack Mansell herinnerend zelfs meer dan dat! Telstars Brazilianen aan de maaltijd Links Carlos, rechts Wilson. overd. Ijverige rekenaars stelden later echter vast, dat de FIM-president zich vergist had en dat Max Deubel nog een kans had Scheidegger van de eerste plaats in de competitie om het kam pioenschap te verdringen. Deubel moest dan op Francorchamps de zijspanrace van de Belgische Grand Prix winnen. Hij had dan evenals Scheidegger 28 pun ten vergaard. De titel wordt dan toege kend aan de renner, die de meeste over winningen heeft geboekt. Dat zou bij een overwinning op Francorchamps Deubel zijn geweest. De Duitser greep zijn kans echter niet. Scheidegger was juist drie seconden sneller dan de we reldkampioen van 1964. Kostbare secon den inderdaad want ze beslisten over een wereldtitel. De strijd om de wereldkampioenschap pen motorrennen is zondag op het snel le circuit van Francorchamps bij Spa voortgezet met de races om de grote prijzen van België. De uitslagen zijn: 50 cc-klasse: 1. Ernst Degner (W. Did) op Suzuki de 70.5 km in 27 min. 58.0 sec. (gem. 151,25 km per uur); 2. Hugh Anderson (NZ met Suzuki 28.03.5; 3. Luigi Taveri Zwits.) met Honda 28.04.4: 4. Mitsuo Itoh (Japan) met Suzuki 28.29.8; 6. Cees van Dongen (Nederland) met Kreidler 30.56.2. Stand in de competitie om de wereldtitel: 1. Anderson 37 pnt; 2. Bryans (Ierl.) 32; 3. Taveri 31. 250 cc- klasse: 1. Jim Redman (Rhod.) met Honda de 127 km in 39.21.7 (gem. 193,436 km per uur); 2. Phil Read (G.B.) met Yamaha 39.22.1: 3. Mike Duff :Can.) met Yamaha 39.59.5) 4. Katayama (Ja pan) met Suzuki 40.09.5. Stand wereld kampioenschap: 1. Read 46; 2. Duff 30; 3. Redman 22. 500 cc-klasse: 1. Mike Hailwood (G.B.) met MV-Augusta de 211,5 km in 1.05.27,6 (gem. 194,07 km per uur); 2. Giacomo Agostini (It.) met MV- Augusta 1.06.53,4; 3. Derek Minter (GB) met Norton 1.08.59,6; 4. Paddy Driver (Z. Afr.) met Matchless 1.09.00. Stand wereldkampioenschap: 1. Hailwood 40; 2. Agostini 18; 3. Driver 7. Zijspannen: 1. ScheideggerRobinson (Zwits.) met BMW de 112,8 km in 39.13.0 (gem. 172,579 km per uur); 2. DeubelHörner (W. Did) met BMW 39.16.0; 3. Harris (G. B.) met BMW 39.17.7; 4. Lutring- hauserHahn (W. Did) met BMW 41.06.0 Stand wereldkampioenschappen: 1. en wereldkampioen ScheideggerRobinson 30 punten; 2. Deubel—Hörner 26; E. Ca- mathiasDucret (Zwits.) 10 pnt. GRONINGEN, 5 juli Henny van Nee, de 25-jarige voorhoede-speler van Heracles, die vijfmaal uitkwam voor het Nederlands elftal zal het komende seizoen uitkomen voor het Groningse GVAV. Transfersom werd op verzoek van Heracles niet bekend gemaakt. De Nijmeegse eerste-divisieclub NEC heeft zaterdag drie nieuwe spelers aan zich verplicht. Het zijn de achterspeler Henk van Erp, die van Longa werd overgenomen en de amateurs LeiieVlde en Jansen, die van Union resp. Rhe- den kwamen. Fortuna-VI. heeft de middenvoor van de Vlaardingse zaterdag-tweede-klasser Zwaluwen, Frans van der Graaf, ge contracteerd. Van der Graaf, die bij Zwaluwen in de tweede helft van de afgelopen competitie pas als middenvoor aandacht trok met zijn grote snelheid en harde schot, heeft evenals zijn club genoot Van Rhee onlangs enkele proef- wedstrijden bij Sparta gespeeld. De Rot terdamse ere-divisieclub heeft echter la ten weten dat zij nog geen beslissing wilde nemen Fortuna, dat aanvankelijk liet horen, dat het geen aankopen zou verrichten, tenzij het vertrek van enkele spelers haar hiertoe zou nopen is thans van standpunt gewijzigd. Een bepaalde garantie zou inhouden, dat de Vlaar- dingers toch nog actief kunnen worden op de transfermarkt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 8