De Gaulle Conring ORGELCONCOURS BEGONNEN JOYEUS VOORSPEL OP IMPROVISATIEWEDSTRIJD V echter sbazen aangehouden Man valt door dak Amsterdam favoriet bij jubileumtoernooi UK Holland van Zeiler vermist op IJsselmeer Mn dn F. A veertig jaar welluidend en krachtig pleitbezorger Kamer van Koophandel in Haarlem vergaderde Kelner roofde 's nachts uit tal van auto's Weg-De Ranitz en weg langs duinvoet naar De Zilk Agenda voor Haarlem en omgeving t| Haarlems matrassenhuis Minister Vrolijk opent zomer- academie voor Organisten Bromfietser na botsing geivond Haarlemmers van geld beroofd Bestuurder ramt auto en twee benzinepompen Snelschaken bij ,Het Witte Paard Haarlemse politierechter Vier maanden met aftrek Kritiek op ambtenarij van het Op 11 juli WANDELEN VAN AMSTERDAM NAAR TILBURG Cricketcompetitie Gehele Makkumer vissersvloot op zoek Na 8 glazen bier Mr. 1 an Fenema DINSDAG 6 JULI 1965 PAGINA 3 11 ll' U W..V uw matras te dun ot versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis grote houtstraat 103 Haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10,- tot f 25,- voor uw oude spiraal of ledikant 9 Films Diversen Orgelconcours Tentoonstellingen °Pzij Het ziet er, gezien de laatste feiten, met de ontwikkeling van de Euro- markt niet al te best uit. Te minder daar het zich laat aanzien, dat presi dent De Gaulle er zonder al te veel moeite in zal slagen zijn ambtstermijn t" --erlengen. n kan ernstige kritiek hebben op i! - weinig elegante manoeuvres, die De Gaulle te baat neemt om de ove rige Euromarktlanden onder het Fran se juk te dwingen. Van de andere kant moet ook worden toegegeven, dat het spel hem nooit zo mooi zou lukken als de overige Euromarktpartners wat minder minzaam en goedmoedig op de Franse dreigementen en boycot-acties reageerden. Het zij toegegeven, dat Europa het niet zonder Frankrijk kan stellen, maar het is evenmin zo, dat Frankrijk het wel af kan zonder Euro pa, en het ware te wensen, dat vooral dit laatste eens wat meer de nadruk kreeg wanneer de onderhandelingen bij de gratie van Frankrijk weer hervat worden. Het is toch feitelijk ontoelaatbaar, dat de Europese commissie zich laat ringeloren door de machtige man in Parijs. De Franse economie en met na me de landbouweconomie staat be paald niet zó sterk in de schoenen, dat men dit moet tolereren. De Bondsrepubliek heeft vele Ne derlanders beledigd door het groot kruis van verdienste toe te kennen aan de CDU-af ge vaardigde, dr. Herman Conring. Herr Conring heeft zich tij dens de oorlog in Groningen onder meer bezig gehouden met het ronselen van mensen voor arbeid in Duitsland, het bedreigen van hoogleraren en stu denten en het versnellen van joden- transporten. Hoe de man het tot Bondsafgevaar- digde heeft kunnen brengen is op zich zelf al wonderlijk. Dat men hem een zo hoge onderscheiding heeft kunnen verlenen is totaal onbegrijpelijk. Nu kan het zijn, dat men in Duits land misschien niet zo goed geweten heeft (of liever niet wilde weten) wat Herr Conring tijdens de bezettingsja ren in Nederland heeft uitgespookt. Dat gaat nu echter niet meer op en nu er steeds meer feiten over 's mans Nazi-verleden bekend worden ook in Wést Duitsland, waar de pers veel werk maakt van interviews met men sen die met Conring te maken hebben gehad mag verwacht worden, dat de Bondsregering stappen onderneemt om deze onderscheiding waar bloed aan kleeft, ongedaan te maken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuti (Advertentie) h. de graaft HAARLEM, 5 juli Zondag 11 juli vindt de opening plaats van de Zomer- academie voor Organisatoren, die ieder iaar in het kader van de Orgelmaand wordt gehouden, 's Avonds half negen zal daartoe mr. M. Vrolijk, minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, in de Waalse Kerk op het Be gijnenhof een openingstoespraak houden. Daarna zal Klaas Bolt een ,^fel-rec.tal geven met werken van Sc"n"de™ai>n. Micheelsen, Kellner en ,het Frans Halsmuseum zal de .°P ï®n* slotte iets minder officieel gei ierd worden. HAARLEM, 6 juli De heren F. van Wanrooij en H. G. Hekelaar van de wandelvereniging „Onder Door" te Haarlem hebben het afgelopen weekein de met succes deelgenomen aan een wandelprestatietocht van Amsterdam naar Tilburg over een afstand van 120 kilometer. Aan deze tocht werd door in totaal 75 wandelaars deelgenomen. Er waren drie uitvallers. SPREEKUUR Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en de wethouders W. Happé, A. van der Veldt, W. C. Bakker en P. Voskuilen houden don derdag geen spreekuur. Het eerstvol gende spreekuur is op 12 augustus. HAARLEM, 6 juli Een unicum in het Holland Festival is het Haar lemse orgelfestijn, met als spannend hoogtepunt de jaar lijkse improvisatie wedstrijd op het or gel van de St. Bavo- kerk op de Grote Markt. De combat tanten van dit vijf tiende orgelfestival te Haarlem zijn de Zweed Anders Bondeman uit Eksjö, de Zeeuw Arie Keyzer uit Middelhar- nis (winnaar van het improvisatie concours 1964), Lionel Rogg uit Gene ve en Daniel Roth, momenteel als or ganist verbonden aan de Saoré Coeur te Parijs. Maandagavond kreeg men gelegen heid zich op hun spel te oriënteren tij dens het gebruikelijke orgelconcert, waarin de deelnemers aan het concours zich in een werk naar eigen keuze aan het publiek voorstelden. Anders Bonde man deed dit imponerend met een Pas- sacaglia en Fuga in c van Joh. Seb. Bach. Lionel Rogg toonde een grote mate van technische bedrevenheid, maar ook enige onrust in zijn voor dracht in Bachs Canonische variaties over „Vom Himmel hoch", een mees terwerk van speelse variaties en aller hande versieringen. In een sprankelend Concerto van J. C. Walther, tijdgenoot van Bach maar een minder toegewijd polyfonist, brak de expressieve speeltrant van Arie Key zer tintelend door. Vooral het Allegro HAARLEM, 6 juli De politie heeft op de hoek Verwulft - Koningstraat gisteravond omstreeks 9 uur twee vech tende mannen aangehouden. Een van de twee dreigde met een mes, terwijl de ander het mes uit zijn hand trachtte te schoppen. De bedreigde man bloed de. De man met het mes bleek de 53-ja- rige chauffeur W. Z. uit Haarlem te zijn. Hij had in een café ruzie gekregen met de 24-jarige Haarlemse scheepskok M. M. De chauffeur had met alle ge weld de ruzie met een gevecht willen beslissen en had daartoe de kok buiten gedaagd. De kok had onmiddellijk een kras met een knipmes te pakken, dat de chauffeur naar hem uitgestoten hield. De kok greep een bromfiets die tegen de muur stond en zwaaide er mee naar de chauffeur, terwijl hij het mes uit de hand schopte. De kok liep daarbij echter alleen maar een ontvel ling op. De politie, die op dat moment ingreep stuurde de kok naar het Grote Gasthuis ter verbinding en nam de chauffeur mee voor een nader ver hoor. HAARLEM, 6 juli Op de hoek Saenredamstraat - Judith Leijsterstraat is gistermiddag omstreeks 4 uur een bromfietser, de 19-jarige E. H., tegen een personenauto opgereden, waarbij hij een been brak. De jongen had geen voorrang ver- kreigen van een vrachtauto, die linksaf- sloeg Om de vrachtauto te ontwijken maakte de bromfietser een zwenk rond de wagen heen, maar kwam aan de achterzijde met de personenauto in aan- raking, die de vrachtauto volgde. HAARLEM, 6 juli In de afgelopen dagen is een aantal Haarlemmers be stolen. Zondag kwam de 21-jarige kan toorbediende J. v. 't R. tot de ontdek king dat iemand tijdens haar afwezig heid op haar kamer in de Ambacht straat geweest was, het dressoir open gebroken had en een kistje met 240 weggenomen had. Gistermorgen werd het meisje op haar werk door haar hospita gebeld, die het kistje leeg m het schuurtje gevonden had. Een bewoonster van Haarlem Hoog, de 27-jarige bindster H. O. miste het afgelopen weekeinde 200. Het geld J!as weggenomen uit een portemonnee die 700 had bevat en die zij had ge borgen in een niet afgesloten kast in een yerkoopstalletje in de Tempeliers straat. De 26-jarige los-arbeider A. R. kwam zondagnacht toen hij na een ca fe bezoek wilde opstappen, tot de ont- gestolen hadmen re2enjas en 25 HAARLEM, 6 juli Het programma van de cricketcompefcitie voor zondag 12 juli luidt: Eerste klasse A: Rood en Wit-Haarlem„ HCC—ACC„ VOC—HBS, VRAQuick Hg. Eerste klasse B: Ex celsior—Sparta, de Krekels—Rood en Wit 2, SCHC—HCC 2. heeft hjj bijzonder spirituoso voorge dragen. Met Daniel Roth maakte het moderne element zijn entree in een eiger. compositie op een thema van het Veni Creator. Een modern choraliter, gebroken melodieën en gevarieerde om spelingen vormden enige bepalende pun ten van een eerste indruk. Met Choral III van César Franck zette hij een glan zende eindstreep onder dit gevarieerde concert, dat een joyeus voorspel is ge worden van de improvisatiewedstrijd. Allen hebben onder meer veel werk gemaakt van het element van de re gistratie-afwisseling. Dit zal hun bij het improviseren goed van pas kunnen ko men. T.Vr. NOORDWIJK, 6 juli, Bij werk zaamheden op het dak van de schelpen maalderij van de Fa. De Groot aan de Voorstraat, had de heer De Groot jr. het ongeluk uit te glijden en door de eternietdakbedekking te vallen. Hij kwam enige meters lager in de fabrieks- ruimte terecht. Hoewel het ongeval zich ernstig liet aanzien, bleek het letsel minder zwaar dan werd verwacht. De val van de heer De Groot werd door enkele balken gebroken. Hij kreeg wel enige kneuzingen, maar na behandeld te zijn door een arts kon hij naar zijn woning terugkeren. HAARLEM, 5 juli Het veertigjari ge R.K. Holland heeft zijn jubileum zon dag verder gevierd met competitie wedstrijden voor junioren, waaraan ne gen meisjesploegen en acht jongens- ploegen deelnamen. Evenals bij de se nioren bleek de sterkste afvaardiging uit Amsterdam te komen. De meisjes van ADA wonnen met klein verschil van Sagitta, terwijl een zeer verzwakte ploeg van Atmodes met een vierde plaats Haarlem het best vertegenwoor digde. AAC won bij de jongens op het nippertje van HAV Haarlem. Hef klei ne verschil maakt duidelijk dat de on aantastbare positie van de Amsterdam mers in Nederland toch wel aangetast is. Holland werd hier goede derde. De 4X80 meter estafette ploeg van ADA leverde vanmiddag een toppresta tie. Enkele weken werd het Nederlands record op dit nummer op 39,3 sec. ge bracht. Nu benaderde de plieg deze tijd tot op 0,1 sec, waarmee zij de toch ook zeer sterke Sagittameisjes met 0,2 sec. versloegen. Dit ondanks het zeer goede loper van Marta Klaassen Bosch, de meervoudige jeugdkampioe ne, die op de 100 meter persoonlijk 12,1 sec. had laten afdrukken, en op het verspringen met 5,59 meter even onbe dreigd winnares werd. Een zeer sterk nummer werd de 600 meter. R. Koekoek (Estafette) won in de fraaie tijd van 1.42,2. Voor Holland debuteerde hier Mary van de Velden met een derde plaats in 1.47,8, bijzon der knap voor de eerste keer. Deze tod betekende een nieuw clubrecord. Holland kent dit jaar nog geen wed strijd, waarop niet een of ander club record verbeterd is. Hannelies van Gif fen van Atmodes noteerde 1.47,9, haar beste prestatie tot nu toe. Holland-sprinter Kees Roozen voegde weer een paar records aan de oogst van dit jaar toe. De 100 meter legde hij af in 11,0 sec, en daarmee kwam hij op gelijke hoogte met zijn clubge noot Andre Meyer, die een paar weken geleden tot deze prestatie kwam. Ein delijk kwam ook het record verspringen in zijn bezit. Meerdere malen had hij het tot op enkele centimeters benaderd, en gisteren dan verbeterde hij het met 8 cm tot 6.72 meter. De tijd van Roo zen op de 100 meter was zelfs beter dan die van HA V-er Lamie, die in een andere serie zonder noemenswaardige tegenstand 11,1 sec. voor zich liet af drukken. Roozen werd bij het verspringen ge volgd door de HAV-ers Pim van Beek met 6,25 m en nieuweling Jaap Ens- berg met 5,85 m. Een fraaie overwin ning boekten Linssen (AAC) op hoog springen met 1,75 m.. waarbij HAV-er Van de Zalm met 1.63 m. verraste, en Haenen, eveneens van AAC, met een discusworp van 43,08 meter. HAV-er Leo van de Veer, die onlangs excel leerde op kogelstoten met 15,55 m. (hij won dit nummer gisteren met 14,07 m.) en daarmee zijn befaamde clubgenoot Jelle Doornbosch onttroonde, wierp 40,44 meter en kwam daarmee op 31 cm. van een andere hooggewaardeerde prestatie van de ex-tienkamper. Een veelbelovende technische kracht van de Haarlemse atletiek! Zaanlander Eyk won het speerwerpen met een mooie worp van 47,34 meter. Ook de Haarlem mers Hoogland (Holland) en Visser (HAV) kwamen voorbij de 40-meter grens met resp. 43,76 m. en 41,92 m. ie 4 x 100 m. estafette was voor HAV in 44,4 sec. voor AAC in 44,6 sec. en Holland in 46,1 sec Buiten het competitieprogramma om werd een 110 meter horden gelopen door twee van de sterkste junioren op dit nummer, Pim van Beek (HAV), met (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 6 juli Makkum vreest sinds gisteravond het ergste voor de zeventienjarige J. H. G. J. de Leeuw, zoon van de plaatselijke post kantoorhouder. Gisteren omstreeks het middaguur was hij, samen met zijn even oude vriend Jac. de Vreze uit Sloten, in een BM-zeilboot, het IJssel meer opgevaren vanuit Hindeloopen. De havenmeester had de jongens nog aangeraden niet te gaan in verband met de harde wind (windkracht ze ven) maar zij voeren toch uit. Om zes uur 's avonds kwam Jac. de Vreze totaal uitgeput en drijfnat Makkum bin nenlopen. Hij vertelde daar aan enkele mensen, dat de boot was omgeslagen en dat hij zwemmend de kust had we ten te bereiken, tussen Makkum en Gaast. De Leeuw had de zwemtocht niet aangedurfd. Deze had zich vastgeklampt aan de omgeslagen boot, in afwachting van hulp. Toen dat bekend werd, voer onmiddellijk de vissersvloot van Makkum uit. Hoe men ook zocht, er werd niets gevonden. Om elf uur des avonds ging ook de reddingboot Ar thur uit Hindeloopen aan de speur tocht meedoen. Om kwart voor twee 's nachts vond de bemanning een stuk peddel en een stuk buikdenrung van de vermiste boot in het water. Daarna werd niets meer gevonden. HAARLEM, 6 juli Gisternacht heeft de 24-jarige magazijnmeester J. H. uit Haarlem op de Schouwtjeslaan met zijn auto grote schade aangericht. De man had 8 glazen bier op en had zijn stuur niet al te zeer in bedwang toen hij omstreeks 1 uur vanuit de Uit den Bosstraat de Schouwtjeslaan op reed. Hij raakte in een slip, ramde een stilstaande personenauto, schoot daarop naar de overkant van de weg en reed vervolgens twee benzinepompen van de sokkel. De wegstromende benzine nood zaakte' de brandweer voor de omgeving paraat te blijven, terwijl de gemeente reiniging zich zo snel mogelijk over de vernielde pompen ontfermde. De maga zijnmeester werd aangehouden, diens rijbewijs ingevorderd. HAARLEM, 6 juli De belangstel ling voor het clubkampioenschap snel schaken bij „Het Witte Paard" was zeer groot. Begrijpelijkerwijze deden zich weer verschillende verrassingen voor. Na een animerende en opwindende strijd plaatsten Witteman, Valkenier Sr., Pancras en Huyboom zich in de finale- strijd, waaruit Huyboom als uiteinde lijke winnaar te voorschijn kwam. Naast deze wedstrijden werden nog enkele wedstrijden voor de onderlinge competitie afgewerkt. Lips kreeg zpn afgebroken partij tegen Haverkort zon der verder spelen gewonnen, maar kon het tegen Steiner niet bolwerken. Pan cras bleef daardoor op de 3e plaats, terwijl Lips zich nu als 4e klasseerde. Zoals de verwachting was kon Hoog land de afgebroken partij tegen v. d. Stoop Jr; niet houden, maar bereikte hij tegen Steiner een verdienstelijk re sultaat door remise te maken. Oudde ken besloot het seizoen met een zege op Brohet en kan op een goede presta tie in het afgelopen verenigingsjaar te rugzien. Ook in 2 B kan Heemskerk na zijn overwinning op Pompe, met genoe gen op zijn prestaties terugblikken. 14,5 sec. medehouder van het Neder lands jeugdrecord, en Paul Kroonen- burg, een all-round loper van AAC. Van Beek, net terug van vakantie, wan met klein verschil in 14,9 sec., een tijd die ook Kroonenburg toegewezen kreeg. Uitslag oompetitie: Jongens: 1. AAC (A'dam) 13.412; 2 HAV Haarlem 13.332; 3. MRK Hol land (Haarlem) 11.338. Meisjes: 1. Ada (A'dam) 11.952: 2. Sagitta (A'dam) 11.669 3. DEM (Be verwijk) 10.802 4. Atmodes (Haarlem) 9.157; 7. Holland (Haarlem) 8.762. HAARLEM, 6 juli Een van de markantste figuren van de Haarlemse balie, mr.dr. F. A. Bijvoet, viert mor gen een jubileum. „Vieren" is in dit geval een sterk woord, want tot nu toe heeft het er niet in gezeten. Mr. Bijvoet voelde zich, toen wij hem daar over opbelden, bij wijze van spreken overrompeld, voorzover dat bij hem mogelijk is. Hij moest zelf even na rekenen en tenslotte toegeven, dat hij reeds veertig jaar aan de Haarlemse balie is verbonden. Bij ingewijden heeft hij als advocaat en procureur grote bekendheid gekregen en waardering om zijn afdoende manier van werken. De buitenstaander, in deze tot oordelen minder bevoegd, heeft slechts houvast aan het uitwendige optreden van mr. Bjjvoet. Maar dat is al ruimschoots voldoende om in hem een man te on derkennen, die zijn zaken terdege voorbereid en met spectaculair ver toon voor de rechtbank weet af te wik kelen. De verslaggever en de publieke tribune meuken hem vooral in deze laatste kwaliteit mee en zij weten, dat mr. Bijvoet in de ware zin van het woord een krachtig pleitbezorger is, een verdediger, die met luide stem en golvende volzinnen, die nooit te pletter lopen op een afwezig gehoor, zijn woord weet te doen. Hij dwingt de aandacht af als een re demptorist uit lang verleden, glorieu zer, tijden. Niemand zal hem durven bestempelen als een advocaat van de oude stempel daar ziet hij er nog te jeugdig voor uit wel als een verdediger uit de oude garde, een man. die er iets van weet te maken, om niet te zeggen alles. Mr. Bijvoet heeft dat allemaal niet van een vreemde. Geboren en getogen Haarlemmer was hij de zoon van mr. A. F. Bijvoet, een voortreffelijk jurist, die ook in de Haarlemse gemeente politiek zijn rol speelde. De jonge Bij voet studeerde rechten in Amsterdam, waar hij 21 jaar oud zijn mees terstitel behaalde. Na enkele jaren in Venlo gewerkt te hebben, zette hij zijn studies voort te Freiburg in Zwitser land. In 1925 promoveerde h{j op een dissertatie, getiteld „Directe volkswet geving, referendum en volksinitiatief recht". In datzelfde jaar kwam hij in Haarlem terug en vestigde hij zich als advocaat en procureur. Ook buiten de advocatuur maakte hij zich spoedig verdienstelijk. In 1927 werd hij lid van de Haarlemse gemeenteraad voor de toenmalige r.k. Staatspartij. On geveer veertien jaar zou hij raadslid blijven, de laatste twee jaar als wet houder, totdat de Duitse bezetting het in 1941 verder onmogelijk maakte. Als voorzitter van de toenmalige katholie ke raadsfractie en later als wethouder van financiën bleek mr. Bijvoet een be kwaam en deskundig bestuurder, wiens oratorische talenten ook op het Prin senhof hem grote faam bezorgden Voorts bekleedde hij nog verschillen de andere functies. In 1934 werd hii plaatsvervangend kantonrechter, hij was bestuurslid van de afdeling Haar lem van het Genootschap tot Zedelijke verbetering van ontslagen gevangenen, curator van het Stedelijk Gymnasium, voorzitter van het Centrum-Comité Ko ninginnedag en regent van het Sint Eli sabeths Gasthuis. Van deze functies bekleedt hij alleen nog die van plaatsvervangend kanton rechter. Maar er zijn verschillende andere voor in de plaats gekomen. Zo is hij voorzitter van de onteigenings commissie van de Haarlemse recht bank, vice-voorzitter van de Centrale Raad voor de Kinderuitzending, het overkoepelend orgaan van alle organi saties op dit terrein, waarnemend voor zitter van de Nederlandse Katholieke Vereniging voor Kinderuitzending en be stuurslid van de afdeling Haarlem daar van, regent van het Sint Jacobs Gods huis en waarnemend deken van de Or de van Advocaten. Een uitstekende staat van dienst dus, welke onder meer zijn bekroning kreeg, toen mr. Bijvoet wegens zijn vele ver diensten voor de Idnderuitzending m 1959 benoemd werd tot Ridder in de Or de van Sint Gregorius. Of morgen het veertig-jarig jubileum gevierd wordt, weten wij (nog) niet. Het is in ieder geval weï vierenswaardig. HAARLEM, 6 juli Tijdens de al gemene ledenvergadering van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omgeving zijn gisteravond onder meer de volgende onderwerpen aan de orde geweest: de luchtveront reiniging, de afvalwaterwet, de confé rence permanent van de Kamer van Koophandel bij de E.E.G.. het woning- probleem en het winkelcentrum Schalk wijk. De voorzitter van de Haarlemse Ka mer. ir. J. Tromp meende dat het probleem van de luchtverontreiniging iets te weinig bekend was om er iets over te bespreken. Overigens betwij felde hij het of het probleem inderdaad iets voor de Kamer was, aangezien er zovele organisaties waren die net pro bleem reeds behandelden. Hij stelde voor een klein groepje te vormen uit Kamerleden, die de elf onder de Ka mer resorterende gemeenten, zo deze dat wensten, over het vraagstuk voor te lichten. Ook over de afvalwaterwet bleek niet veel te melden. De wet zou een pro vinciale aangelegenheid worden en de enige taak voor de Kamer in deze zou zijn de binding tussen de desbe treffende instanties, zoals de water- en de landbouwschappen. Ook voor de conférence permanent zag men slechts een bindende taak. Voorgesteld werd bij vertegenwoordigers van de E.E.G. na te vragen of het bestaan van de con férence enig gewicht in de schaal leg de. daar men deze anders beter zou kunnen beëindigen. Aan de orde kwam HAARLEM, 6 juli „Ik schrok er zelf van, toen ik de buit zag", bekende de 40-jarige kelner D.T. nit Haarlem gisteren voor de Haarlemse politierech ter. De man had vele maanden lang auto na auto leeggestolen, wanneer hij diep in de nacht van zijn werk kwam. De meest vreemde dingen had de kelner rich toegeëigend, deze had de spullen dan ook niet nodig gehad, maar had geen weerstand kunnen bieden aan de verleiding te stelenVooral op de Letd- sevaart had hij nogal eens zijn slag ge slagen. Na de eis van de officier van justitie, die zes maanden onvoorwaardelijk en een maand voorwaardelijk luidde, meen de de verdediger van de kelner, dat er voor verdachte niets anders opzat dan van baan te veranderen, om aldus niet meer in de verleiding te komen van de stilte op de weg en het grote aantal geparkeerd staande auto's gebruik te maken De politierechter veroordeelde de kelner tenslotte tot vier maanden met aftrek en twee maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. Vrijgesproken werd de 33-jarige ver koper R.K. uit Haarlem. Hij had op 13 februari een stukje spek van negen tig cent uit een zelfbedieningszaak van daan meegenomen, zonder daarvoor te betalen. „Het was een stukje spek voor de vogeltjes", lichtte de verdachtte toe, ,ik zou het in de speeltuin hangen, juist toen ik het gepakt had, meende ik buiten de voorzitter van de speel tuin te zien. Ik liep naar buiten en nam ongemerkt het spek zonder te betalen mee." De officier van justitie geloofde niet veel van de belevenissen en eiste vijfenzeventig gulden boete. De politie rechter nam de zaak minder zwaar op en liet de man op diens verhaal vrij. ..Bedenk wel dat een zelfbedieningszaak geen café is, waar de klanten gezellig in en uit kunnen lopen", vermaande hij nog. Het geluid van vrolijk gezang had op 3 april twee surveillerende agenten in de Jansstraat opmerkzaam gemaakt op twee bijzonder opgewekte heren, die op één fiets gezeten van de ene kant van de rijbaan naar de andere kant slingerden. De twee werden aan gehouden, zij bleken enkele biertjes ge dronken te hebben. Op het politiebu reau verklaarde de bestuurder van de fiets, de 26-jarige schilder A.G. uit Haarlem, dat zijn aangeschoten vriend hem tijdens het rijden aan de linker arm getrokken had, waardoor hii was gaan slingeren. Dat verklaarde hij pek op de zitting, maar nóch de officier van justitie, nóch de politierechter ge loofde iets van zijn verontschuldiging. Honderd gulden boete luidde de eis, vijftig gulden boete werd het vonnis bovendien het belang van algemene vergaderingen van de Kamers: de ver schillende commissies in de Kamer# bespraken ieder de eigen problemen, waarom dan de gezamenlijke bespre kingen. Voorzitter Tromp pleitte voor saamhorigheid onder de leden en stel de voor de frequentie van de algemene vergaderingen op te voeren. De Vereniging van Kamers van Koop handel heeft onlangs het woningpro- bleem van Amsterdam besproken. Voor een groot gedeelte waren de moeilijk heden ook op Haarlem van toepassing. Ook daar vond niemand een plaats bin nen de stad, terwijl de industrie daar bijzonder mee gebaat was. Natuurlijk werd er wel buiten de stad in grote mate gebouwd en het probleem was dan ook voor deze wijken volgens de heer W. Holt, een der bestuurs leden van de Kamer niet zozeer waar de mensen zouden moeten wonen, maar hoe maakt de gemeente de ge reedgekomen woningen aantrekkelijk voor de nieuwe bewoners. Hij dacht daarbij aan voldoende wegen en re creatie. Tenslotte verklaarde de heer Holt namens het comité Winkelcentrum Schalkwijk een groot nieuw centrum voor ongeveer 40.000 mensen dat het bepalen van de grootte van het nieuwe winkelcentrum een punt van ernstige discussie nog was. Het cen trum mag slechts zó groot worden dat aan de andere winkelcentra in Haar lem geen merkbare koopkracht ont trokken wordt. Box endien moet de be schikbare winkelruimte zorgvuldig ver deeld worden tussen de te vele belanghebbenden. De heer Holt meende dat de winkel vijfdaagse verordening nu wel snel door de gemeenten onderte kend zou worden. De meeste midden standers beschouwen de verordening als een middenfase op weg naar een vast legging in een C.A.O. Aan het begin van de vergadering herdacht de voorzitter het lid van da Haarlemse Kamer, de heer P. H. Essen, die onlangs is overleden. De heer Es sen was in de commissies makelaar dij en midden- en kleinbedrijf en am bacht inmiddels opgevolgd door zjjn zoon. Voor het voorzien in de vacature in de commissie detailhandel werd ge kozen de heer A. Soeteman. ZANDVOORT, I juH. Bij een werk bezoek. dat bestuur en leden van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken vandaag aan Zandvoort brengen, heeft burge meester mr. Van Fenema vanmorgen gezegd, dat hij een voorstander is van de aanleg zowel van de zogenaamde Weg-De Ranitz Haarlemmermeer- Zandvoort) als van een weg van Zand voort in zuidelijke richting langs d# duinvoet door het gebied van de Amster damse drinkwaterleiding. Laatstgenoemde weg zal dan bij De Zilk aansluiting moeten krijgen op de Provineialeweg in Zuid-Holland. Een suggestie in die richting is onlangs ge daan door ir. Sepers, voorzitter van de natuurbeschermingscommissie ,,Zuid- Kennemerland' Mr. Van Fenema .die ook voorzitter is van een commissie, die de mogelijk heden tot ontsluiting van het Noordzee- kustgebied bestudeert, brak voorts een lans voor de aanleg van een toeristi sche groene kustweg van Den Helder tot Zee u ws-Vlaande ren Hij oefende voorts ernstige kritiek op de achterstand die is ontstaan bij de aanleg van goede snelwegen naar Zandvoort. die naar zijn mening mede een gevolg is van de ambtelijke be nadering van het wegenprobleem, waarbij te veel gepraat en te weinig gedaan wordt. Om een snellere werk wijze op dit gebied te ontwikkelen, zei hij voorstander te zijn van grotere bestuurseenheden. In 1958 wees mr. Van Fenema reeds op de noodzaak tot vorming van dis tneten, maar nu de Rijnmandraad is ge vormd vroeg hij zich af in hoeverre de provincie nog bestaansrecht heeft bij de vornting van nog meer districten. „We hebben nu al ziekelijk veel organen, zo dat we moeten voorkomen dat er nog meer bij komen", zei hij. „Dat is het gevaar bij de vorming van-districten". CINEMA PALACE. Dagelijks 1, 7 en 9.15 uur: Geheim agent in Gibraltar, -( J"r; FHANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur. James Bond contra Dr. No. 18 jaar. LIDO. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur Maciste, gladiator van Sparta, 14 Jaar. LUXOR. Dagelijks 2. 7 en 9.1a uur. FX 18 op spionnenjaeht. 18 jaar- REMBRANDT. Dagelijks 2. 7 en 9.15 uur. Aeneas de held van Troje, 14 jaar. ROXY T/m woensdag 2.30. 7 en 9.15 uur: Het zwarte schild, 14 iaar. STLTDIO. Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur. Les parapluies de Cherbourg, 14 jaar. MINËRVA. Woensdag-midd. 2.30: Rusty en het blinde meisje, a.l. T/m woensdag ll.io uur: Het dagboek van een kamermeisje, volw. Dinsdag 8 Juli Concertgebouw. 8 uur: Dansavond van hat Karei van Manderlyceum. Dinsdag juli Grote of Sint Bavokerk. 8 uur: Improvi- satiewecLstxijd m.m.v. Anders Bondeman uit Zweden. Arie Keyzer uit Holland Lionel Rogg uit Genève en Daniel Roth uit Parijs. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 16e t/m 19e eeuw. Tekeningen van Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fossielen en Natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 11S uur. Eerste tondag van de maand vnn 1 3 uur. Bijzondere eollectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 80e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse W. H. an Franse schoei, 10e Vee 19e eeuw, tot. 3!elen en Natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag van U3 uur. Eerste zondag van de maand van 1—3 uur. Bisschoppelijk Museum, Janestraat 78: Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Tot juli tentoonstelling van werken van Suzanne Nioolas en Joep Nicolae. Woonhuis Jacobus van Loog, KI. Hout weg 103: Het voormalige woonhuis van da schilder-schrijver Jacobus van Loov, Ge opend donderdags van 10 1230 en 1330 7 uur. Zon- en feestdagen van 3 5 uur. Craqnius Museum: Historische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstand^- en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. van 9 12.30 en 130 5 uur. Zondags van 1—5 uur. Vishal, Grote Markt: „De landman en de muze". Expositie van prenten, schilderijen en aquarellen in het kader van het Gouden jubileum van de KX.TS. Dagelijks van 10 S uur. Zondag van 1 5 uur. (t/m 36 augustus). De Ark: Zomerexpositie van schilderijen en aquarellen. Geopend dagelijks (behalve dinsdag) van 10 tot 8 uur, (tot 7 augustus). 2e etage: 100 ambachten, van Jan Luyken. Dag (behalve dinsdag) van 8 11.30 uur. Linnaeushof, Eenneb roek Openlucht- tentoonstelling van vooijaars- en zomer bloemen. Tropen tuin en mlnlcorso. Geopend dagelijks van 9 18 uur (t/m oktober). Prenteneabinet. Overzicht van het werk van Wout van Heusden. Tot 25 juli. Dag. van 10 tot 5 uur. Zondag van 1 tot 6 uur. In t Goede üur. Korte Houtstraat: De maand juli expositie van tekeningen van Jan Baptiste de Winter. Geopend van 106 en van 8 12 uur. Artifieia, Binnenweg, Heemstee- Tentoon stelling van schilderijen van Cor Hak en beeldhouwwerken van Kees Verkade. Ge opend op werkdagen van 9.30 18.00 uur. Vrijdagavond bovendien van 7.30 10 uur. (é/m ti jolij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3