EEN VIJFDE DEEL DER WEGGEBRUIKERS DRAAGT TEN ONRECHTE GEEN BRIL Slechter Miss Bril Wanneer Vocht geleidt Bolbliksem U r is tenminste één man in de wereld, die uit de manier waarop u op een stoel plaats neemt, conclusies trekt omtrent uw karakter. Die man is de Londense psycholoog Gregory Gower. Hij heeft een hele theorie opgebouwd na honderden proefnemingen en meent nu te weten, of u zelfbewust bent, of onzeker, doortastend of weifelmoe dig, al naar belang de wijze waarop u gaat zitten. U denkt misschien, dat niemand iets omtrent uw diepste innerliik kan raden, omdat u uw tong en de uitdrukkino van uw gezicht in bedwang houdt, maar de heer Gower heeft u al doorschouwd op het ogenblik, dat het gesprek nog moest beginnen. Voor de mensen die sollicitanten moeten beoordelen, heeft Gregory Gower waardevol materiaal verzameld, maar natuurlijk is het niet minder belangrijk voor de sollicitanten zelf om te weten, hoe men hun gedragingen op de stoel uitlegt. Daarom hierbij enkele foto's met houdingen die voor de heer Gower zo veel zijn als een open boek. Foto links boven: een weinig elegante houding, zo met de voeten naar binnen gekromd. De psycholoog leidt er uit af, dat de sollicitante het gesprek met tegenzin onder gaat. Er spreekt een zeker verzet uit. Foto rechts boven: Ook uit deze houding valt angst voor het gesprek af te leiden. Als zij hier al bezwaar tegen heeft, zal zij zich ook door andere wederwaardigheden snel laten ontmoedigen. Foto links beneden: ze zit al niet meer, maar valt haast van de stoel. Ze heeft een gespannen houding en is doodsbang een fout te maken. Waarschijnlijk een meisje met veel eergevoel. Foto rechts beneden: De ideale houding bij een sollicitatie. Ontspannen, rustig, zich bewust van haar capaciteiten. Haar baas zal tevreden zijn. (Vervolg van pagina 1) adviseur van de campagne, zegt, dat ledereen boven de 40 a 45 jaar ten minste een leesbril nodig heft. Maar die honderdjarige dan, die nog zonder bril de krant leest, wordt hem soms tegengeworpen. Dat gebeurt bij uit zondering, en in elk geval kan zo iemand zeer slecht in de verte zien, zegt de heer Hafkamp daarop. Maar belangrijker dan dat al les is, dat iedereen zich van tijd tot tijd afvraagt, of zijn ge zichtsvermogen nog is opgewas sen tegen de eisen van vandaag. Die eisen zijn voor weggebrui kers bijzonder hoog. De vorige minister van verkeer, mr. Van Aartsen, heeft eens onthuld, dat de medische eisen die aan weg gebruikers moeten worden ge steld, in studie waren, ook de kwestie van het gezichtsvermo gen. Bij het rij-examen voor auto of scooter wordt aan de gezichtsscherpte nauwelijks aan dacht besteed. En dat terwijl, naar een ruwe schatting, twin tig procent der niet brildragen- de verkeersdeelnemers hoog nodig de correctie van brille- glazen behoeft. Het oog wil ook wat, dames en heren. Uitkijken alstublieftH. St. 7 10 JULI 1965 S-X ufo'.'; 1PW Schiet hem een haar door zijn hoofd! HEEFT een geweer iets te maken met chirurgie? Deze vraag zal in I het algemeen ontkennend beant woord dienen te worden. Toch bestaat er sedert kort een relatie tussen de me dische wetenschap enschieten. Ge leerden in Engeland maken het zelfs zo bont. dat zij patiënten in hun hoofd scMeten om hun leven te redden. De kogels bestaan uit varkensharen, die in het achterhoofd geschoten worden en een afdoend middel blUken te zijn te gen heesenaneurismen. Dit zijn weke plekken in de wand van slagaderen. On der druk van het bloed kunnen er naar buiten ballonachtige gezwellen ontstaan net zoals by een oude binnenband van een auto. Zo'n uitwas in de slagaderwand kan by opwinding of spanning plotseling uK elkaar springen, met een beroerte als fataal gevolg. Dikwijls kunnen de chirurgen nog de zieke slagader van de hoofdslagader iso leren door kleine zilveren klemme tjes aan te brengen. Maar het risico blijft dan, dat zo'n pennetje de weke plek kan beschadigen. Om dit gevaar te vermijden, is daarom het z.g. „haar- geweer" geconstrueerd. Dit schiet een varkenshaar in de ballonachtige slag ader, met een kracht, die net genoeg is om de wand te doorboren. Kleine bloedklonters vormen zich vervolgens om de uiteinden van de doorgedrongen haren. Het afvuren gaat door, totdat een lapwerk van stolsels is opgebouwd en er een taaie inwendige verdedi gingslinie ontstaat rondom de weke plek. Het gevolg is dat deze gaat krim pen. Het geweer wordt in werking gesteld door middel van geperste lucht. De kracht die nodig is om een speelgoed ballon te doen barsten is in vergelijking veel groter dan die om een varkenshaar op de plaats van bestemming te bren gen. Toch is het een uitermate precies werkje om de juiste slagader door de schedel heen te treffen. In Engeland komt deze nieuwe me thode er langzaam maar zeker in, ter wijl in Amerika al meer dan veertig patiënten door de uitvinder, neuro-spe- cialist dr. John Gallagher, verbonden aan de universiteit van Georgetown, met succes zijn behandeld. Een groep ingenieurs van het Research Laborato rium van Marine in Washington heeft met aanwijzingen van de geleerde het eerste haargeweer gemaakt. Het werd nog verder geperfectioneerd door één van hen, de 62-jarige machinist Harrison Hagemeyer, die zelf een zoon van 32 jaar oud heeft moeten missen aan een hersenbloeding. De lezer vraagt zich misschien af. waarom er juist varkensharen voor deze ingreep gebruikt worden. Zij zijn enigs zins geschubd hetgeen nodig is om bloed- stolsels te vormen, en daarbij speelt ook de stugheid, een eerste vereiste om er mee te kunnen schieten, een rol. Hoofd en wenkbrauwhar r van Chinezen dat dr. Callagher eerst heeft uitgeprobeerd, bleek niet hard genoeg te zijn. Het varken speelt met dat al wel een wonderlijke rol in de strijd voor de gezondheid van de mens. Let op, hoe u gaat zitten Het is niet waar, dat de ogen van de mens vandaag sneller achteruit gaan dan die van onze voorouder* Dat er meer brillen worden gedra gen dan vroeger is gewoon een ge volg van het feit, dat men zich van ooggebreken eerder bewust is, al is dat dan nog lang niet vroeg genoeg. Het is trouwens niet het oog zelf dat bij vermindering van gezichts scherpte slechter functioneert, het zijn de oogspieren die verslapt raken en het beeld dat door de oogbol wordt opgevangen, te vroeg of te laat op het ne^vlifcs doen ijplafióer. Een bril cor-*sx rigeert deze fouten. Alleen tunnel- Zicht en nachtljUndheid 3jjn twee af wijkingen waartegen de slijptechniek nog machteloos staat, en dat wel zal blijven ook- De zorg voor de ogen, zo Is intus sen ook komen vast te staan, is sterk afhankeiyk van het wqon- en werk milieu waarin men verkeert. Onder ge studeerde mensen treft men als regel meer brildragenden aan dan onder minder geschoolden. Dat komt niet omdat intellectuelen slechtere ogen hebben, by voorbeeld door het vele lezen, maar eenvoudig omdat ze het euvel sneller „in het oog" hebben dit inderdaad wel vaak tydens hel vele lezen en daarnaar handelen. De weerzin tegen de bril, vroeger in brede volkslagen een bekend ver schijnsel, is de laatste tijd sterk afge nomen. Toen, enige jaren geleden, de actrice Fie Carelsen voor de televisie geïterviewd werd, had zij haar bril opgehouden. „Waarom doet u dat ding niet af', vroeg men haar. „Maar zon der bril zie ik er zo oud uit", repli ceerde Fie Carelsen, en haar inter viewer miüst dat inderdaad bevesti gen. Ook als statussymbool begint de bril een rol te spelen. De man met een zwaar hoornen montuur wordt, zo is geconstateerd, maatschappelijk hoger getaxeerd dan zonder bril. In Amerika worden dan ook monturen gedragen met gewoon vensterglas 11' Iets wat de stichting „Oog en Bril" eerlijk is eerlijk niét propageert- Des te groter echter is haar bemoeie nis met de miss Bril-verkiezingen. waarvoor ieder jaar uit 1500 tot 2000 aanvragen een keus moet worden ge daan. Door al die tam-tam is in elk geval bereikt, dat de vrouw mode bewust is geworden waar het de bril betreft. En dat er van mode, van ver andering. in de monturen en glazen sprake is, valt af te lezen uit de mo dellen die de laatste jaren aan de markt zijn. Ook hier zijn sommige brillen „in", andere volkomen „uit". Foto hovn: deze bril is al weer verouderd, al staat hij uóg zo char mant. Grote glazen zijn nu „in", (foto onder). liksem en onweer? Thuisblijven! Jaarlijks woeden er op onsJ® aarde zo'n slordige 15 a miljoen onweersbuien _en een eenvoudig rekensommetje leert ons dus. dat dit er ruim 40.000 per dag zijn. Statistici hebben berekend dat er per jaar ongeveer 10.000 personen om net leven komen na door de blik" sem te zün getroffen. In de V.a- bedraagt dit aantal 200, m Frankrijk 92, in Engeland 23 en in West-Duitsland 165 personen. Wy weten ook dat In ons land telkenjare de bliksem wel enige slachtoffers eist. De feiten en getallen leren ons echter even eens dat de kans om door de bliksem te worden getroffen ge ring Is. Dit neemt niet weg dat bliksem toch altijd gevaarlijk, grillig en onberekenbaar blijft en zeer beslist niet moet worden onderschat. Iedereen kent ln zijn omge ving wel volwassen mensen, die doodsbenauwd zijn voor onweer en bliksem. Natuurlijk is dit met nodig en behoeft men zelfs bij ..zwaar weer" niet in paniek te geraken. Maar evenmin getuigt het van moed op onverstandige wijze blijk te geven dat men niet bang is voor onweer, want ook bij bliksem is overmoed bepaald geen moed. Onweer ontstaat door de op eenhoping van grote hoeveelhe den elektriciteit in de damp kring. Door de snelle opstijging van de warme lucht vindt uit zetting, afkoeling en conden satie van waterdamp plaats, ue snelle verplaatsing van de aldus ontstane kleine waterdruppeltjes met de luchtstroom vormen sterke elektrische ontladingen, die bliksem kunnen veroorza ken Uiteraard treedt bliksem het'meest op in tropische stre ken waar hitte en vocht elkaar begeleiden. Des te kou.der en droger de lucht des te minder kans op onweer. Zo komt er bij voorbeeld boven de polen en de Sahara nooit onweer voor. ais we het zeer eenvoudig willen f„iion zouden we kunnen V°CTijpnriat' bij bliksem dezelfde verschijnselen optreden als ge beurt bij het oversprlngenjUh de Vg]iksem kan zow#l machientje. woJLi 'n optreden tussen twee wou.„n onderling als tussen de aarde en een wolk. He* is verreweg het verstan digste bij onweer het open veld te vermijden. Wordt men ech ter in zulk een omgeving als het ware door het onweer verrast en overvallen, dan kan men het beste de hoogste punten daar in vermijden. Vermijd ook zo veel mogelijk de voorwerpen, die hoog en puntig zijn, zoals afrasteringen. Bomen hebben een grote aantrekkingskracht voor de bliksem en het is raad zaam nooit onder bomen be schutting te zoeken. Houdt u bij onweer ook nim mer op in de onmiddellijke na bijheid van dieren in een wei land. Koeien en schapen heb ben dan namelijk vaak de ge woonte samen te drommen, vormen een compacte massa en vocht is nu eenmaal e«i sterke geleider van elektriciteit. Als men zich in het bos bevindt, ter wijl het onweer losbarst, kan men zich beter niet aan de bos zoom ophouden en doel man w verstandig aan in het centrum ervan niet onder de hoogste bo men te gaan staan. Omdat men door rubberban den geïsoleerd zou zijn, meen de men vroeger in een auto ab soluut gevrijwaard te zyn voor blikseminslag. De praktijk hcefl echter geleerd dat een natte auto ook wel de bliksem tot zich kan trekken. Hoge snel heden by onweer zyn altyd uit den boze, want zou er Iets ge beuren dan zou de snelheid fa taal kunnen worden voor wat de verdere gevolgen betreft. Omdat de bliksem een voor keur heeft zijn weg naar de aarde via muren van huizen e d te zoeken, verdient het aanbe veling geen beschutting langs deze muren te zoeken. Toen in april van dit jaar de bliksem insloeg in de neus van een vliegtuig van de British Airways en daarin een flink gat sloeg, werd weer eens afgedaan mei het vroeger algemeen verbreid geloof da! dit niet mogelijk was, omdat een vliegtuig geen direct contact ■net de aarde heeft. Hierdoor meende men ook dat scnepen nooit door bliksem konden wor den getroffen, daar hij niet op het wateroppervlak insloeg. De grote hoeveelheden dode of ver doofde vis, die men verschillen de malen na onweersbuien heeft gevonden, hebben ook die me ning gewijzigd. Men doet er bij onweer even eens goed aan binnenshuis voorzorgsmaatregelen te tref fen. Zo kan men de stek kers van elektrische apparaten beter uit de contactdozen halen en ze minstens een meter hier van verwijderen. Bliksem zoekt zijn weg langs elektrische lei dingen, slaat gemakkelijk over en de ontlading zou dan het met het snoer verbonden apparaat grondig vernielen. Omdat aan het onweer vaak een drukkende, broeierige, uit puttende warmte voorafgaat zijn we gauw geneigd alle deuren en vensters van onze huizen wijd open te zetten en open te laten om de frisheid en verkoe ling van het onweer gelegenheid te geven de temperatuur m on ze huizen aangenamer te ma- Nu trekken open deuren ea vensters wel niet de „gewone" bliksem aan, zoals men vroeger dacht, maar wel kunnen ze dal de zogenaamde bolbliksems doen. Nog altijd weet men niet wat deze bolbliksems precies zijn. Men vermoedt dat ze ont staan door de verbranding van ozon of stofdeeltjes. Deze bol bliksems, rood en blauw van kleur, variëren in grootte meest al van een tennis- tot voetbal Ze kunnen op de meest vreem de, onverwachte manieren hul zen e.d. binnendringen en vin den hun weg wel door sleutel gaten en schoorstenen. Ze kie zen vaak dezelfde weg terug als waarlangs ze zijn gekomen. Het parool is afblijven! Grillig als rivierarmen slin geren de bliksemstralen zich door de lucht. Een bijzonder fraaie opname van een on weersbui boven de Ameri kaanse stad Milwaukee. A AN de Dokkumer Ee, in bereik van de Friese Me ren, Lauwerszee en de et- landen is of was een boerderij te koop voor 185.000. U hebt over deze boerderij een knots van een advertentie kunnen le zen. Het wit geschilderde ver bouwde pronkstuk wordt verge zeld van een zwembad (11 x 4 meter) met zuiveringsinstallatie een kleine boomgaard, een bil jartkamer 9x4 meter met bar en groot biljart, ingebouwde luis ter- en kijkinstallatie, Japanse overloop, badkamer in zacht groen, antieke platbuiskachel, laundry met wasmachine, elek trisch apparaat voor kip aan 't spit, sap-centrifuge, een Che vrolet en een yacht. Allemaal en nog veel meer voor nog geen twee ton. Nou zit je natuurlijk wel wat afgelegen, maar men senkinderen, wat een luxe voor zo'n paar centen. Stel daar nu eens een flat tegenover, een stuk huis met gemeenschappelijke muren, vloeren en zolders, dat van jou is en toch ook weer niet, voor veertig- tot zestigduizend gulden. Jammer dat ons werk in het dichtbevolkte westen van ons land ligt. Elke dag reizen met die Chevrolet van Dokkum naar Amsterdam is wel wat ver, hoe wel de reiskosten door de nieu we belastingwet grotendeels af trekbaar zijn. Maar je gaat mijn idee, zeggen ze tegenwoor dig je gaat eenvoudig niet meer naar je werk als je in zo'n boerderijtje met een woonkamer van 33 m2 woont. Je kijkt en ge niet van je Japanse overloop, duikt in je zwembad onder elke temperatuursomstandigheid trekt er met hengels op uit naar het rijke viswater, tuigt het yacht op om de woelige baren te beva ren, gaat soppen met de vuile was in de laundry, oefent voor grootmeester op het biljart drie bandenspel, smult van de aan 't spit goudgeel getoverde kippetje uit eigen teelt of poedelt in het zachtgroene privé-bad, in wa ter dat naar pijnappels riekt Toen ik de advertentie nog eens met alle aandacht las, zag ik deze boerderij, zoals kinderen in hun fantasie alles gestalte zien krijgen wat de verteller met eni ge voordrachtskunst weet op te dissen. Waarom ben ik dan ook geen commissaris van de Hoog ovens? overdacht ik. Dan had je even opgebeld om mee te delen dat deze boerderij jou was waar voor alleen maar een stukje tan tième over 1964 nodig zou zijn. Al mijmerende was me hoe onaardig ontgaan, dat mijn vrouw heur handen door mijn haar streek. Tevreden? vroeg ze. Als je het nog niet mocht zijn, is er straks geen ontkomen meer aan. Ik heb jonge haantjes ge braden en vruchtensap klaar ge maakt, de nieuwe zachtgroene wastafel wordt morgen geïnstal- leer, met je verjaardag krijg je een biljartkeu en we hebben je Dafje gewassen en gepoetst. Loop naar de Dokkumer Ee! Dat kwam alleen maar even in me op. Ik antwoordde: met jou zou ik zelfs in een huisje met één kamer tevreden zijn. Uit puur genoegen draaide ze een vlecht- je in mijn haren! PHILIP LANGERAK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 21