FILMJOURNAAL Luns Gangsters Apartheid Ten dode opgeschreven na 'n leven van een paar eeuwen Bomen in Kennemer Duinen sterven van de dorst sa Zonder kassiersbevoegdheid geld geïnd en betaald waterwinning of recreatie? Overval in Velsen in scène gezet DUET Nieuwe r.-k. kleuterschool in Bloemendaal Inbraak in Spitse Franse misdaadfilm Symfonie voor een moordenaar Agenda voor Haarlem en omgeving Circuswereld een fraaie showfilm De komieken Biceps en bikini's Doelwit voor twee revolvers Broeder Pauliis verlaat Heemstede Kantoorhed i en d e miste bijna duizend gulden Wat gaat voor NYLOIVS EERSTE STEEN INGEMETSELD Pro Ecclesia P. J. Gerbrands HAARLEMSE RECHTBANK j iRWARMIN VRIJDAG 9 JULI 1965 PAGINA o Twee Haarlemmers staan terecht spaar plezierigmet met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart Maatregelen politie voor verkeersdrukte van races Zandvoort jJiOUwtTT Luxor Lido Studio Rembrandt Cinema Palace Films Orgelconcours T entoonstellmgen De volgende week zal wellicht be slissend zijn voor de toekomst van EEG en Euromarkt. Dan immers zul len de Belgische minister Spaak en diens Nederlandse collega Luns een onderhoud hebben met president De Gaulle. Van Spaak is intussen wel be kend, dat hij een glansrol wil vervul len als vredestichter in de Europese crisis. In minister Luns hebben wij méér vertrouwen. Dat hij het Europese been stijf zal houden is wel zeker. Het Ne derlandse parlement heeft hem dit op ondubbelzinnige wijze op het hart gedrukt. Op een James Bond-achtige wijze ls het meesterbrein, dat enkele jaren geleden de meest stoutmoedige trein- roof aller tijden pleegde, erin geslaagd een van zijn medewerkers uit een Britse gevangenis te bevrijden. Men heeft moeite om zijn sympathie te bedwingen voor deze gangsters, die hun trawanten niet in de steek "aten. Maar men dient dan tegelijk te be denken, dat het om misdadigers gaat, die er niet voor zullen terugdeinzen om van hun wapens gebruik te ma ken als zij dit ncdig zouden vinden. Het dagblad „De Telegraaf" kan het maar niet laten om actje te voe ren tegen de Nederlandse bijdrage aan het fonds, dat de slachtoffers van de apartheid juridische en sociale bijstand verleent. Uit de felheid, waar mee het blad zijn campagne voert valt af te leiden hoezeer het de zijde yan de Zuidafrikaanse regering kiest mzake apartheid en rassendiscrimina tie. Juist van een blad als „De Tele graaf" verbaast deze st~Ilingname ons niet. Maar wij vinden het wel triest. iiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiii'wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HEEMSTEDE, 8 juli. Broeder Pau- lus, een bekende figuur uit het katho lieke onderwijs, gaat Heemstede ver laten. Hij is benoemd tot hoofd van de broederschool te Helmond, een promo tie die de 37-jarige broeder Paulus na twaalf Heemsteedse jaren aan de St. Jozefschool te beurt is gevallen. Broeder Paulus heeft zich in Heem stede doen kennen als een groot vriend van de jeugd, waarvan oc'k de voet balvereniging HBC profijt heeft mogen trekken. Vele jaren heeft hij zich bij HBC als jeugdleider en lid van hét jeugdbestuur op bijzondere wijze ver dienstelijk gemaakt, terwijl hij ook voor de verzorging van het wekelijks ver schijnende cluborgaan ,,De Weerklank" letterlijk dag en nacht in de weer was. Voor HBC betekent zijn heengaan dan ook een ernstig verlies. Maar ook de St. Jozefschool zal hem missen. Geboren Brabander, heeft broe der Paulus de kunst verstaan de jeugd met een groot gevoel voor humor aan zich te binden, waardoor hij altijd door een schare kinderen omringd was. Het voetbal-team van de St. Jozefschool be haalde onder zfjn enthousiaste leiding fraaie kampioenschappen in de achter ons liggende Paas-toernooien. Succes- sen die voor een niet onbelangrijk deel aan zijn kwaliteiten als mentor waren te danken. Heemstede zal broeder Pau lus node zien vertrekken. HAARLEM, 9 juli, De uitslagen van de zomeravondcompetitie voor het bedrijfsvoetbal luiden: Kondor-Henkes 3-3, Benka-NFLI 1-1, Hin-Libelles- COOP 3-1. PVFS-OCS I 2-1, Boru-Kol Boys 1-3, Hilco-DDH 0-1, Figee2 Cruqui- us 3-6, SVHB-De Schoof 1-6, Stamp- werk-Ruys 2-4, OCS 2-Benka 3-3, Cario- cas-Nebima 2-3, MDS-Luchttechniek 2-0, Henkes-Figee I 1-2. BLOEMENDAAL, 9 juli Talloze bomen in het oostelijk deel van de Kcnnemerduinen staan te sterven. Ze zijn ten dood opgeschreven «ia een decoratieve staat van dienst van soms twee tot drie eeuwen. In deze tijd van het jaar, waarin bij alle grauw heid van het weer struiken en nlanten barstensvol groen zijn, wachten de reuzen op hun onverbiddelijke dood. Ze staan nog rechtop, reiken ver bo ven de lagere beplanting uit, maar daardoor valt hun naakte ellende des te meer op. Hun kruinen, die een brok zomerse weelde hadden moeten zijn, lijken nu doodskoppen, de kale takken geven de aanblik van een skelet. Zo is het nu in de Kennemerdui- nen, ons Nationale Park in de Band stad Holland. De oorzaak? De direc teur, ir. E. C. M. Roderkerk, kijkt te leurgesteld opzii en wijst naar een pompstation van het Haarlems Water bedrijf. Er wordt veel te veel water weggepompt, er komt veel te weinig terug in de duinen. De bomen sterven van de dorst. En hier raakt hij een gevoelige kwestie. Wat gaat voor: de watervoorziening of de recreatie? Zijn antwoord is krachtig en duidelijk: de recreatie. Moet dan de watervoorzie ning in gevaar komen? Beslist niet, geeft hij ten antwoord. Indien er tij dig maatregelen waren genomen, was er geen narigheid geweest. Men had het probleem reeds jaren moeten on derkennen. Nu pas schijnt het duide lijk te worden, dat er water ingevoerd had moeten worden. De duinen zit ten er bij wijze van spreken om te springen. Ir. Rodei-kerk komt natuurlijk met cijfers, die er niet om liegen. Per jaar wint Haarlem zes miljoen kubieke meter water uit de duinen. Dank zij nut tige regenval dat wil zeggen herfst- en winterregens, die water in de duinen brengen komt er ieder jaar drie miljoen kubieke meter water terug. Dat langzaamaan leegpompen gaat zich nu wreken, vooral nu de duinen boven dien met een paar droge winters te kampen hebben gehad. Er zijn inder daad (voorbereidende) maatregelen ge troffen. De zaak is in studie. Maar wan neer de deskundigen uitgestudeerd zijn, zal er van de bomenstand nabij de win- plaatsen niets meer over zijn. Eiken en berken vooral moeten het ontgelden. Ze houden het niet meer en hebben feite lijk de geest al gegeven. Is het Haar lems Waterbedrijf dus de schuldige? HAARLEM, 9 juli, „Ik weet niet waar het geld gebleven is", verzekerde gisteren de 48-jarige kantoorbediende B. L. de Haarlemse rechtbank. Hi j stond terecht, omdat hij in dienst van een Haar lemse grammofoonplatenmaatschappij, omstreeks de jaarwisseling bedragen van 726,- en 91,44, die hij van twee vertegenwoordigers van het bedrijf kreeg afgedragen, had zoekgemaakt. Bovendien had hij een keer bij hef terug betalen van declaraties een keer J ion en een andere keer 18,- teveel uit de kas gebaald. Verdachte ontkende de bedragen ver duisterd te hebben. De officier van jus titie meende dat als verdachte te goeder trouw geweest was hij alarm had ten slaan, toen hij bemerkte dat net geld weg was. Bovendien werden de stro ken, waarop de bedragen vermeld ston den. die hij uit de kas gehaald hau, veel later bij verdachte thuis gevonden. Verdachte verklaarde dat hij de stroken had meegenomen, om de zaak nog eens goed te onderzoeken. Bij "de vermissing van de laatste twee bedragen zou ver duistering in het spel geweest kunnen zijn, of valsheid in geschrifte. De offi cier van justitie meende dat het laat ste het geval geweest was. Zodat hij te gen de kantoorbediende wegens verduis tering meermalen gepleegd en valsheid in geschrifte meermalen gepleegd, ze ven maanden met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, eiste. De verdediger merkt op n;:l verdach te, hoewel men hem met ontvangen en uitbetalen van gelden belastte, geen kas siersbevoegdheden had, verdachte was alleen werkzaam als credietbewaker. Het uitbetalen van declaraties ging vrijwel altijd bijzonder gehaast, zodat sehrijf- vergissingen heel goed mogelijk waren. Bovendien had de verdachte zich in een nare situatie gebracht door wél een kwitantie af te geven, wanneer hij een bedrag ontving, maar niet wanneer hij het bedrag boekte. Het staat nu geens zins vast dat verdachte zich het geld heeft toegeëigend, aldus de verdediger. Uitspraak over veertien dagen. Op 10 maart had de 64-jarige koop man H. H. op de Schipholweg vijftien kilometer sneller gereden dan de maxi mum snelheid van vijftig kilometer. Dat feit kwam voor de rechtbank zwaar te wegen toen hem tenlaste werd gelegd dat hij op de wielrijdersoversteekplaats over de Schipholweg ter hoogte van schalkwijk, een overstekende wielrijd- ster niet kon ontwijken. De vrouw, een uD-jarxge inwoonster van Schalkwijk, werd zwaar gewond en overleed enkele ater' Ter zitting bieek dat de ïouw onvoorzichtig was overgestoken. jJe bestuurder had verschillende signa len gegeven, en had krachtig moeten remmen en naar links uitwijken, toen ,rouw daaraan geen gehoor gaf. De officier van justitie achtte de verdach te schuldig aan onvoorzichtigheid in de Duurt van een wielrijdersoversteek- P ui j an ,sPrak hem vrij van grove schuld in deze. De verdediger van verdachte meende dat de Schipholweg eenvoudigweg nood de tot grotere snelheden, de automobi list had niet meer het idee dat hij nog altijd m een bebouwde kom reed. De ver dediger pleitte voor grote op het wegdek geschilderde cijfers 50. Uitspraak over veertien dagen. Nee, natuurlijk niet helemaal. De mi nister van Volksgezondheid heeft name lijk bepaald, dat er per jaar maxi maal negen miljoen kubieke meter wa ter gepompt mag worden. Het Water bedrijf kan dus voorlopig nog voort. Op onze tocht gisteren door de Ken- nemer Duinen, langs paden en paad jes volle stille verrassingen, waren het gelukkig niet alleen doodsberich ten, die we te horen kregen. Het be roemde vogelmeer krioelde van le ven. De kokmeeuwen hadden zich voorzichtig afgezonderd om hun eigen leventje te leiden, de stormmeeuwen pasten zich wat beter aan bij de wind, die her en der over de duin toppen kwam aanstuiven. Voorlopig waren ze voor ons het enige teken van leven. Ergens waren op een wan delpad nog wat fazanten aan het kib belen maar daar hield het ook mee op. Het was stil, geen sterveling te bekennen. Aan zijn kassa heeft ir. Roderkerk nu wel gemerkt, dat het najaarsweer van juli 1965 de mensen thuis houdt. Vorig jaar werden er 600.000 bezoekers genoteerd, onder wie 147.000 kampeerders. De eerste HAARLEM, 9 juli Voor de Haar lemse rechtbank stonden gisteren twe' vrienden terecht die op april in Vel- se"_?ieh hadden meester gemaakt van 2.750. Een van de twee had het geld, dat deel uitmaakte van een bedrag van 6.000., voor zijn werkgever naar het postkantoor moeten brengen. Volgens een lang tevoren opgezet plan ver scheen voor het postkantoor zijn vriend met een auto. Deze kreeg snel een en veloppe met 2.750. toegegooid en maakt te daarop dat hij weg kwam. Bij de Velsense politie maakten de twee even later het iotseiinge verdwijnen van het bedrag verklaarbaar. De jonge man met het geld was overvallen, de overvallers hadden hef hem hijzomle- mceilijk gemaakt en hij had niet kun nen voorkomen dat zij tenslotte er met een gedeelte van het geld vandoor gin gen Enkele lichte verwondingen wezen inderdaad op strubbelingen. Tijdens de zitting bleek dat de twee jongens, de 18-jarige kantoorbediende P. H. uit Haarlem en de 23-jarige barkeeper S. R. eveneens uit Haarlem, het plan al op een eerder tijdstip had den willen uitvoeren. De werkgever had toen onbewust roet in het eten ge gooid. Beide vrienden hadden reeds een be duidend strafblad, waarbij bovendien bleek dat de kantoorbediende, de jon geman die belast werd met het over brengen van het geld, verslaafd was aan verdovende middelen. Tegen d-1 kantoorbediende eiste de officier van justitie twaalf maanden met aftrek en drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, wegens ver duistering. Tegen de tweede verdachte, die na zijn aandeel met de auto een ge deelte van het geld in Antwerpen had opgemaakt, eiste de officier achttien maanden jeugdgevangenis met aftrek De officier redeneerde dat de samen werking tussen de twee zo hecht was dat niet van medeplichtigheid maat van mededaderschap, in dit geval dus van diefstal, sprake was. De verdediger vroeg echter voor de laatste verdachte vrijspraak omdat het misdrijf van ver dachte niet omschreven kon worden zo als het in de dagvaarding omschreven stond. Mededaderschap bij verduiste ring gaat in dit geval niet op omdat niet beiden verantwoordelijk waren voor het geld, terwijl aan de andere kant een mededader ook niet tevens heler kan zijn, zoals subsisiair was ten laste gelegd, omdat een mededader de gestolen goederen al in bezit heeft. Uit spraak over veertien dagen. helft van dit jaar heeft men slechts ou procent van het gewone bezoekers aantal geboekt. Het aantal kampeerders is echter ge stegen. Zij schjjnen ieder jaar vroeger te Komen. Kennelijk zijn ze de men- rw u, llet meest weersbestand zijn. at bleek trouwens ook wel op het kam peerterrein ,,De Lakens", een prachtig terrein tussen de duinheuvels. Daar was wei bedrijvigheid, een klein dorp, dat zijn vertier zoekt. Ze hebben alles bij de hand in Schaapskooi spelen de kiemere kinderen, voor de groteren zal ook gezorgd worden. Ir. Roderkerk droomt van een groter gebouw, waar- lrï ?e tieners hun amusement kunnen v maen. Hij heeft trouwens zoveel plan- ds kort heeft hij vlak bij de Je fj1? Yin ^et Park. dat tevens toegang geelt tot het kampeerterrein, een ï-euze- tent laten neerzetten. Daar wordt iede re zondag gekerkt, ook door vakantie gangers uit andere kampen in de omge ving. jjat moet een stenen gebouw woi-- oen. Wanneer? Voorlopig nog een vraag. v 6 Er zijn nog veel meer vragen. Zal er een nieuwe speelvijver komen? Ir. Ro derkerk haalt zijn schouders op. Dat brengt de waterwinning in gevaar. En dan zit men in het bekende probleem. Een speelvijver vraagt ieder jaar 20.000 kubieke meter water extra per jaar. Maar wat is dat tegenover de zes miljoen, die Haarlem ieder jaar weg haalt? Veel tijd om daarover door te praten krijgen we niet. De aandacht gaat naar een grauwe wolk rook, die over een duintop kruipt en wel een af zetgebied zal vinden in het kampement. De vuilnisbelt, van de gemeente Bloe- mendaal. luttele meters buiten het park, stond te branden. Er was de belofte, dat die luchtverontreinigende vuilverbran ding vóór april, afgelopen zou zijn. De zwarte rookwolk van gisteren gaf daar weinig blijk van. Er moet dus nog veel veranderen, willen de Kennemer Duinen een vol ledig recreatief paradijs zijn. Ir. Ro derkerk geeft de moed niet op. Het ge vecht met instanties is hem wel toe vertrouwd. Daar is bijvoorbeeld nog zijn plan om bij de ingang aan het zogenaamde Koevlak een ontvangstcen trum neer te zetten, liefst met een diorama en een aquarama. Boven dien, ir. Roderkerk is nu eenmaal de meest ingewijde in het park. Hij onder kent meer dan wie ook de noodzaak van nog meer outillage ten behoeve van de bezoekers. De zwervers en kampeerders kennen gelukkig zijn zorgen niet. Zij leven daar. met in de nabijheid een fantastisch zee gezicht a la Oscar Mendlik, zorgeloos. Weer of geen weer, zij houden stand. Misschien staan ze even stil bij een stervende boom, maar <le kinderen zien er niet meer in dan een uitstekend klimrek. Geen zorgen dus voor bezoe kers en kampeerders. W. HELVERSTEIJN. Advertentie BLOEMENDAAL, 9 juli Pastoor drs. M. J- Wenners van de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid in Bloemendaal heelt vanmorgen de eer ste steen gelegd voor een twee-klassige r.k. kleuterschool, die op een terrein achter de Ignatius Bispincklaan en de Verbindingsweg wordt gebouwd. Het nieuwe schoolgebouwtje, dat naar ver wachting" rond Kerstmis van dit jaar gereed komt is bedoeld voor de zestig kleuters, die 1111 nog: kleuteronderwijs krijgen in liet parochiehuis „Sparreheu- vel". Dat is sedert 1916 voor het r.k. kleuteronderwijs in gebruik, maar het voldoet in het geheel niet aan de be hoefte en zeker met aan de eisen die AMSTERDAM, 9 juli, Voor de l ï- zoekers van de autostrijd om de Grand Prix 1965, 18 juli in Zandvoort, is een gecoördineerde verkeersregeling ont worpen, die zich uitstrekt tot de ge meenten Bloemendaal, Haarlem, Haar lemmermeer, Heemstede, Velsen eii Zandvoort. Immers, indien het weer meewerkt, verwacht Zandvoort een zeer druk strand bezoek, aangezien de bouwvak vakanties op 17 juli beginnen. Een strand topdag samen met de Grand Prix betekent voor Zandvoort ongeveer 160.000 bezoekers. De ontworpen vei'keersregeling houdt het volgende in: 1. het verkeer uit noor delijke richting en dat uit de richting Amsterdam wordt gedirigeerd naar de Zeeweg in Overveen. 2. het verkeer uit het zuiden en het overige verkeer uit het oosten wordt geleid via de Zand- voortselaan. De politie vestigt de aandacht op de volgende punten: a. vertrek tijdig zodat Zandvoort voor twaalf uur wordt be reikt. b. volg de aanwijzingen van poli tie en borden nauwkeurig 0p. c. verlaat Zandvoort langs dezelfde wegen Zandvoortselaan of Zeeweg als waarlangs men gekomen is. Het pu bliek dat niet van plan is de races te bezoeken wordt verzocht voor elf uur in Zandvoort te arriveren en te vertrek ken of voor 16.00 of na 20.00 uur. VOGELENZANG. 9 juli Het hoofd van de St. Jozefschool te Vogelenzang, de heer P. J- Gerbrands, is ter gele genheid van zijn 40-jarig jubileum bij het katholiek lager onderwijs vanmor gen onderscheiden met de pauselijke eremedaille Pro Ecclesia et Pontifice. Hjj mocht dit tijdens een feestelijke bijeenkomst in het katholiek vereni gingsgebouw aan de Graaf Florislaan vernemen van pastoor H. J. C. van der Burg. in deze tijd aan de huisvesting van kleuterscholen moet worden gesteld. Eu die eisen liggen met name in Bloemen daal hoog. zoals pastoor Wenners in een speechje ter gelegenheid van het inmetselen van de (officiële) eerste steen opmerkte. Hij zag daarin tevens een bewijs dat de ouders in Bloemen daal zelf ook goed voor de vorming van hun kinderen zorgen. Nadat pastoor Wenners zijn gedenk steen haa ingemetseld, werden door de kleuter-teerlingen bouwstenen aange dragen die dooi' vakbekwame metse laars van het aannemersDedrijf K. Bruin en Zn. uit Oudkarspel wer den ingemetseld. Om ae bouw van het nieuwe schooltje mogehjK te maken was het nodig Ro- ninKiyKe Ontneifmg te vragen van het voor het verkrijgen van de toestem ming daartoe vereiste leerlingenaantal. De oevolkingsopoouw in Bloemendaal staat namelijk een toename van het aantal kleuters in de weg. Al jaren is het leerlingenaantal te groot voor één nieuw lokaal en te kiem voor twee. ue Komnruijxe on mening op die mi nisteriële bepaling werd in 1956 al ver leend en tevens de urgentieverklaring. In 1963 kwam de rijksgoedkeuring. Met de bouw is ruim ƒ200.000,- gemoeid. Architect van het plan is de heel' H.G. uos.jroaan Marnaus uit aioemen- daal. H.v tm.rmi, 9 juli fn nacht van woensdag op donderdag is inge broken in een agentschap van een brouwerij aan de Lange Herenstraat. De dader kwam binnen over een muur en een (lak van het buurhuis. Op de binnenplaats gekomen forceerde hij een oude ucur. Lit bet kantoortje worden drie portemonees met ieder tien gul den wisselgeld en een bedrag van iion- derdvijftig gulden wisselgeld uit een kassa vermist. Van een particulier parkeerterrein aan de Wagemakerslaan is een perso nenwagen ter waarde van twaalfdui zend gulden ontvreemd. De eigenaar werd gisteren opgebeld vanuit Vijfhui zen. waar een garagehouder telefonisch meedeelde, dat hij de chauffeur 55 li ter benzine had geleverd op rekening van het Haarlemse bedrijf. Eerst toen werd de auto vermist. Op het parkeer terrein had intussen een oude Peugeot de plaats van de dure wagen ingeno men. De tweede auto bleek in Amster dam te zijn gestolen. De zeventienjarige isoleerder G. B. wordt ervan verdacht ten nadele van zijn ouders een bedrag van tweehon derd gulden te hebben gestolen. Het geld is opgemaakt aan cafébezoek en dergelijke. De jongeman is in verze kering gesteld. In de Jansstraat heeft de politie gis teren de zestienjarige jongeman G.S. aangehouden. S. stond daar met zijn bromfiets die hij niet op gang kon krij gen. Naar aanleiding van het merk waardig optreden van de jongeman werd hij meegenomen naar het bureau. Het bleek, dat hjj was ontvlucht uit een gesticht in Amsterdam. De brom fiets had hjj gestolen van een pastoor uit Franeker. Jacques Deray, de 35-jarige Franse regisseur, toont zich in zijn nieuwste produkt „Symfonie voor een moorde naar" een voortreffelijk vakman, die van een goed verhaal een spirituele thriller kan maken. De roman van Alain Fourton „Les mystifies" leende hem hiertoe de stof. Het is de derde film die Deray maakte na „Le gigolo" uit 1960 en „Riffifi in Tokio" uit 1962. In deze film krijgen we te maken met het bekende thema van de tien kleine negertjes, in dit geval een bende schur ken, die stuk voor stuk sneuvelen. Als boeiende complicaties zien we hoe een der leiders, een handelaar in verdovende middelen, zijn collega's bedriegt en dan in telkens andere situaties gedwongen wordt hen te vermoorden. Deze Jabeke heeft zich meester gemaakt van de 500.000 dollars, die de bende naar Mar seille laat brengen om er verdovende middelen te kopen. De film springt in eens in het verhaal en schetst in enkele vlotte streken de hoofdfiguren van de bende in hun omgeving. Tot het einde toe volgt men het ge beuren met grote spanning alsof men er zelf rechtstreeks bij betrokken is. De aan dacht wordt nog versterkt door zuivere filmbewegingen. Over de afkomst wordt de achtergrond van de hoofdfiguren wor de toeschouwer grotendeels in het onze kere gelaten. Alleen wat nodig is voor het verhaal resteert. De straf voor de volmaakte misdaad is naar vorm en in houd in deze knappe film tot een hechte compositie van beeld, dialoog en geluid geworden. Voor de hoofdrollen had De- Auclair, Jean Rochefort, Claude Dau- ray de beschikking over Michael Auclair. Jean R.ochefort. Claude Dau phin. Michele Mercier en Daniéle Roc- ca. Volwassenen kunnen de film gaan zien in Luxor. In „Circuswereld" heeft de 66-jarige regisseur Henry Hathaway van het vrij magere gegeven een imposant werk stuk gemaakt geheel in Bronston- stijl. Het circus waarvan John Wayne de directeur is, beleeft de normale filmevenementen waarvan de grote brand er een is. Maar in het eerste deel boeien het meest de opnamen van de gigantische ondergang van een schip met aan boord een volledig circus. Daar de passagiers allen naar een kant van het schip lopen om een in het water gevallen koorddanser te zien, kapseist het schip. Het is tevens een van de scènes die duidelijk kenmerkend zijn voor dit type film. De prachtige Wild westshow, trapezewerk, clownsnummers artiesten als Franz Althoff, in wiens circus de opnamen in Spanje werden gemaakt, de leeuwentemmer Henri Dan- tes, de luchtacrobate Marijse Bégary, de Nederlandse clown Max van Emden en de draadloper Pio Nock bieden cir cusliefhebbers opperst genoegen. Daar tussen zweeft een wat geforceerd ver haal van de directeur Matt Masters (John Wayne) die zjjn geliefde Lili Al fredo (Rita Hayworth) terugvindt. Zijn „aangenomen dochter" draagt de film- naam Claudia Cardinale en hieruit kan men wel afleiden uit welke componen ten dit spektakelstuk dat in 1910 speelt, is samengesteld. Er zijn uitstekende opnamen van het circusleven, die op het brede scherm beter voldoen dan ooit het geval was. Zelfs Cecil de Mille's Greatest show on earth verzinkt in het niet bij het kleu ren-, geluids- en scènegeweld van deze eerste gecombineerde produktie van Ci nerama en Metro Goldwvn. De film „De Komieken" is een aan eenschakeling van kolderieke en absur de scènes, waarin de maker tevens vaak een persiflage levert op de in de maat schappij levende conventies. Conventies, die dikwijls zinloos zijn geworden, wordt duchtig op de hak genomen. Als men de satrische burleske en humor, die er vrijwel noodzakelijk mee gepaard gaat. kan waarderen, dan is Branguignol een in zijn soort opmerke lijk product. Zijn grootste kwaliteit is de enorme vaart, waarin de schijnbaar wanordelijke maar in feite bijzonder goed opgebouwde reeks gebeurtenissen zich ontwikkeld. kan er zich uitstekend mee amu seren, al gaat Dhéry in sommige de tails wel wat te ver. Vooral enigszins ontwikkelde toeschouwers interessant t..o.v. de parodistische kant. Zoals de titel van de film „Biceps ei. Bikini's", die deze week ir. het Rem- brandt-theater wordt vertoond, al sug gereert. draait het hele verhaal om sterke mannen met overmatig veel spie ren en spierkracht en om mooie vrou wen. die dat bovendien nog duidelijk ten toon spreiden ook. Een rijke, knap pe, maar uitermate grillige gravin knoopt een tweetal romances aan met twee van die mannen, waarvan de een meer begiftigd is met spierballen dan de ander. Door die romances woorden an dere verhoudingen tijdelijk geschaad, maar, zoals het een goede film betaant. aan het eind komt alles weerd goed en vertrekt de gravin met lege handen. In Rembrandt (14 jr.). In Cinema Palace draait deze week „Doelwit voor twee revolvers" met in de hoofdrol Yul Brynner. die in de film doorgaat voor de snelste revolver- held van het wilde westen. Hij raakt in een stadje verzeild dat door de plaatselijke bankier wordt geterrori seerd. Hij zuivert het stadje, maar wordt tot slot zelf gedood door een ge demobiliseerde soldaat, die zelf uit wraak strijd tegen de bankier had aan gebonden en in de revoiverheld een medeminnaar van zijn vroegere vrien din ziet. Voor liefhebbers van een western een spannende film (14 jr.) (Advertentie) s CINEMA PALACE Dagelijks 2. 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur: Doelwit voor twee revolvers. 14 jr. FRANS HALS: Dagelijks 7. 9.15 uur. za. 2, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.30. 7. 9.15 uur, di. 8 uur: James Bond contra Dr. No. 13 jaar. LIDO: Dagelijks 2 en 8 uur: Circusworld, a.l. Zo. 11 uur: Jungle-cat, a.l. LUXOR. Dagelijks 2. 7. 9.15 uur. zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur Symfonie voor een moorde naar, 14 jaar. REMBRANDT: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur, zo. 2. 4.15, 7, 9.15 uur: Biceps en bikini's, 14 jaar. Zo. 11 uur: De grote jacht, a.l. ROXY: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur. zo. 2. 4.15. 7. 9.15 uur: Shotgun. 14 jaar. Ma. t/m wo. 2.30. 7, 9.15 uur: Lijfwacht voor gangsters, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15. 7, 9.15 uur, zo. 2. 4.15, 7. 9.15 uur: De komieken, a.l. Zo. 11 uur: De triomf van Lassie, a.l. MINERVA. Vrij. 8.15 uur, za. en zo. 7. 9 15 uur: De verleiders van de Rivièra, 18 jr. Zo. 2. 4.15 uur: Olie in Oklahama, a.l. Ma. t/m wo. 8.15 uur: Immer will ich dir ge- hören, a.l. MUZIEK: Zaterdag 10 juli Raadhuisplein, Zandvoort 8 uur: Uitvoe ring van de Zandvoortse Muziekkapel. Maandag 12 juli Grote of Sint Bavokerk 8.30 uur: Concert door de Vocal Six o.l.v. Enrico Neckheim. Dinsdag 13 juli Grote of Sint Bavokerk 8 uur: Gemeen telijk orgelconcert door Albert de Klerk. Donderdag 15 juli Grote of Sint Bavokerk: Gemeentelijk or gelconcert door Albert de Klerk. 3 uur. Grote of Sint Bavokerk 8.15 uur: Zomer- concert door hei N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam. M. m.v. Willem Noske. viool. Raadhuisplein, Zandvoort 8 uur: Uitvoe ring van de Harmonie St. Michael. DIVERSEN: Zaterdag 10 juli Grote Markt. 2 uur: Orgelactie ten bate van het geestelijk gehandicapte kind. Ekestos, 8 uur: Dansavond m.m.v. The Beauty Five. Zondag 11 juli Ekestos 8 uur: Dansavond m.m.v. The Thunderrollers. Zwembad Kleverbaan. 1.30 uur: Kring wedstrijden KNZB. Woensdag 14 juli Rotonde. Zandvoort 10 uur: Vuurwerk. CABARET: Vrijdag 9 juli Waagtaveerne. Hoek Damstraat 8 uur: Op treden van Cobi Schrijer met internatio nale volksliederen. Als gasten treden op de ..Folklanders" uit England. Dick Poons met eigen liedjes. Zaterdag 10 juli Waagtaveerne, Hoek Damstraat 8 uur Op treden van Cobi Schreijer met internationale volksliederen. Als gasten treden op de ..Folk landers Uit Engeland. Vrijdag 9 juli Grote of Sint Bavokerk 8 uur: Extra con cert door het Groot Omroepkoor o.l.v. Henk Spruit, en het Windsbacher Knabenchor o.l.v. Hans Thamm. Orgel: Albert de Klerk, de Klerk. Zaterdag 10 juli Nieuwe kerk. Nieuwe Kerksplein 8 uur: Concert te geven door, afwisselend Luigi. F. Tagliavini (orgel) en. het ensemble Be nedetto Marcello. Donderdag 15 juli Ned. Herv Kerk „Adventskerk," Aerder.- hout 8 uur: Concert voor twee orgels 1e geven door Marie-Claire Alain en Luigi F. Tagliavini. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 16e t/m 19e eeuw. Tekeningen van Nederlandse. Italiaanse en Franse school. 16e t/m J9e eeuw Fossielen en natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw'. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school. 16e t/m 19e eeuw Fos sielen en natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 11—3 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstxaat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandagi Zon - en feestdagen van 2-5 uur Tot 29 juli tentoonstelling van werken van Suzanne Nicolas en Joep Nicolas. Woonhuis J„cobus van Looy. Kl. Hout- we:. 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 7 uur Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Cruquius Museum: Historische stoom machines en gro.e maquette van Nederland met waterstanden overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag van 9 12.30 en 130 5 uur Zondags van 1 5 uur. Vishal, Grote Markt: ,,De landman en de muze". Expositie van prenten, schilderiier. en aquarellen in het kader van het Gouden jubileum van de K.L.T.B. Dagelijks van 10 5 uur. Zondag van 1 5 uur. (t/m 29 augustus). De Ark: Zomerexpositie van schilderijen en aquarellen. Geopend dagelijks (behaive dinsdag) van 10 tot 8 uur, (to. 7 augustus). 2e etage: 100 amoachten, van Jan Luyken Dag (behalve dinsdag) van 8 1130 uur Linnaeushof, Bennebroek Openlucht tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen. Tropentuin en mlnicorso. Geopend dageliiks van 9—18 uur (t/m oktober) Prentencabinet. Overzicht van het werk van Wout van Heusden. Tot 25 juli. Dag. van 10 tot 5 uur. Zondag van 1 tot 6 uur. In 't Goede Uur. Korte Houtstraat: De maand juli expositie van tekeningen van Jan Baptiste de Winter Geopend van 10 6 en van 8 12 uur. Artificia. Binnenweg. Heemste. Tentoon stelling van schilderijen van Cor Hak en beeldhouwwerken van Kees Verkade. Ge opend op werkdagen van 9 30 -18.00 uur. Vrijdagavond bovendien van 7.30 10 uur. (t/m 31 juli). Museum Het Huis van Looy, ing. Kam perlaan: Fototentoonstelling De muggen" Nederland en ..Groupe des Huit" Frankrijk. Dagelijks van ".0-5 uur, zo. 15 uur. Van 15 juli tot 15 augustus. Aula J. A. Oudheusdenschool. Leeghwa- terstraat. Hoofddorp: Fototentoonstelling Circuspaarden. vervaardigd door de foto graaf Ross Th van Heyst. Dag. van 19-22 uur. wo. 14.30-22.00 uur. Van 12 t/m 16 juli.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3