HOGERE RIJKSUITKERING BLEEK EEN MEEVALLER Haarlem kan weer met schone lei beginnen Tekorten van laatste drie jaren (51 miljoenkonden eindelijk worden weggewerkt Operette door Titus Brands- maschool Hartelijke hulde voor de heer Gerbrands in Vogelenzang Bij 40-jarig onderwijs- jubileum Brand in Zwanenburg V akanties melkhandel Haarlem en omgeving Katholieke LTS-Hillegom sluit cursusjaar Aéeeda voor Haarlem en omsevms „Het A vraagt steun r Prijsuitreiking VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE Voedsel en kleding voor de missie Feest bij „Droste" Toch nog vraag tekens voor cle toekomst Geen burgerlijk huwelijk meer op zaterdag Zeven ton voor aardgas in Bloemendaal Piet Steenvoorden klasse apart Groot Omroepkoor en Windsbacher Knabenchor Eindexamens nijverheids school voor meisjes Taunusl2M,l7M,2QM Actie in Overveen APOTHEKEN EN DOKTERSDIENSTEN In Bloemenclaal Clubtitel Excelsior Treffende klanken in Santpoortse ruïne H.H. MISSEN ZATERDAG 10 JULI 1965 PAGINA 2 Heemstede: §TUDIEBOEKE>L NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. Films Orgelconcours T entoonstellingen GARAGE „PETERS" HAARLEM, 10 juli Haarlem heeft geen tekort meer. De tekorten van de drie vorige jaren zijn nu weggewerkt. Er ls zelfs een heel klein bedragje over. Onder voorbehoud kan zelfs ge zegd worden, dat 1966 geen ongunstig perspectief biedt. Deze verheugende mededeling kon wethouder W. C. Bak ker, die per 1 september zal aftreden, gistermiddag doen. Voorzover hij be slissende cijfers kon geven, was de wethouder natuurlijk concreet met zijn inlormaties. Ten aanzien van de toe komst moest hij wat minder positief zijn. Hij hield zich vooralsnog aan de voorzichtige kant. Even een opfrissertje over de situa tie in de jaren 1963, 1964 en 1965. Haar lem had in 1963 een ongedekt tekort op de begroting van anderhalf miljoen gul den. Voor 1964 was dat bedrag twee miljoen en voor dit lopende jaar twee miljoen. Over die drie jaar dus een te kort van vijf en een half miljoen. Thans is de definitieve berekening los gekomen van de uitkering aan de ge meenten door het Rijk volgens de wet financiële verhoudingen". Deze zijn gelukkig zo uitgevallen, dat de drie on gedekte tekorten konden worden weg gewerkt. Haarlem kan dus met een schone lei beginnen. Sterker nog: er is nog een bedrag van 169.555,52 over. Voor wethouder Bakker dus een heel plezierige situatie. Als hij in sep tember afscheid neemt, kan hij een van gezondheid blakende afrekening achterlaten. Daarmee schuift hij met een de gedachte van sommigen ter zijde, dat hij op een vroeger tijdstip heengaat dan oorspronkelijk zijn be doeling was, omdat Haarlem steeds meer in de financiële (lege) put raakt. Hij had overigens al eens in de gemeenteraad betoogd, dat hij bij zijn heengaan toen nog geprojec teerd op september 1966 een ge zonde rekening wilde achterla ten, waarop hij trouwens ook wal eni ge hoop had. Wat is het meevallertje? De nieuwe regering heeft besloten de uitkering uit het gemeentefonds totaal met negen en zeventig miljoen te verhogen. Dat be tekende globaal, dat Haarlem zijn te korten over de laatste drie jaar kon af schrijven. Komt overigens de vraag, of al die herrie om Haarlem, dat er zo slecht voor stond, wel nodig was geweest. Tenslotte ging de naam van Haarlem door heel het land, en dat ndet in de meeste gunstige zin. Wethouder Bak ker geeft daar zijn visie op. Allereerst stelt hij, dat, als er vorig jaar geen maatregelen genomen waren, die ge leid hadden tot enige verhoging van de Inkomsten en tot sterke daBng van de uitgaven, Haarlem ondanks alles nu nog met een groot tekort zou zitten. Vervolgens is Haarlem de eer ste stad geweest, die naar aanleiding van de tekorten tam-tam ging maken. Misschien kwam Haarlem daardoor in de zwarte hoek te zitten. Het gevolg is verder geweest, dat langzamerhand ook HAARLEM, 9 juli De leerlingen van de Titus Brandsmaschool hebben de bejaarden uit Parkwijk een fijne muzikale avond bezorgd. Nadat zij op 8 juni voor hun ouders de Kmderoperet- te ..Goudhaartje en de Troubadour" hadden opgevoerd, hebben zij nu hier mee de oudere generatie verblijd. De voorstelling werd opgevoerd in Paro chiehuis St. Jan en stond onder muzika le leiding van W. P. van der Geest. De regie had P. Kooiman. Haarlem Apotheken: Mamix Apotheek, Marnix- «traat 65, tel. 58357: Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038: Teyler Apo theek Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathot, telefoon 11990. (Ook voor tandheelkundige hulp). Ziekenvervoer: G.G.D. Telefoon 14141. Margriet. Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming. Tel. 12823, b.g.g. 008 boodschappendienst. Dierenarts: J. P Westerman. _Harten- lustlaan 7, Bloemendaal. Tel. 51555. HEEMSTEDE Apotheek: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: P. v. d. Gugten, Heem- ateedse Dreef 59. tel. 85385. Wijkverpleging: Zr N. Haspels, Hugo de Grootlaan 15, tel. 82045. Apotheek Zie onder Haarlem. Doktersdienst: Dr. H. Immink, Bloemen- daalseweg 126. tel. 57753. Wijkverpleging: Zr. J. M. de Bruin, Veen «n Duin 5, tel. 50075, b.g.g. 56714. Overveen Apotheek: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Wijkverpleging: Zr. L. A. Moolenaar, Camphuysenlaan 18, Heemstede, tel. 43207. Aerdenhout: Apotheek: Zie onder Haarlem Doktersdienst: J. van Luin, Bronsteeweg 78. tel. 81303. Wijkverpleging: Zr. N Haspels. Hugo de Grootstraat 15. Heemstede, tel. 82045. B.g.g. 10114. Zand voort: Apotheek: Zandvoortse apotheek, Halte- (traat 8. tel. 3135. Doktersdienst: Inlichtingen via het tel. no van de huisarts. Wijkverpleging: Zr. A. M. Stiphout, van Lennepweg 57, tel. 4294. andere gemeenten bij de regering aan de bel gingen trekken. De afwijzende houding van de regering werd steeds minder krachtig, de nieuwe regering is over de brug gekomen. Haarlem heeft het dus aan net rechte eind gehad door steeds te betogen, dat de financiële ver houdingswet verkeerd werkt. Hoe gaat de begroting voor 1966 er uitzien? Wethouder Bakker hield uiter aard nog een slag om de arm. Hij zit, zoals trouwens al zijn collega's in den lande, te wachten op een nieuwe circu laire van de minister, die vóór 1 juli had moeten komen. Dat zal nu zeker september worden. Wat zal die circu laire bevatten? Houdt de regering vast aan haar beleidslijn inzake de uit kering uit het gemeentefonds? Of keert ze op de oude stellingen terug? Daar bij nog de vraag, of de regering zal meegaan met het accrès, dat iedere nieuwe begroting te zien zal geven. Al lemaal vragen, die de komende Haar lemse begroting geen vaste basis zul len geven. Het antwoord in de circulai re zal in deze beslissend zijn. Wel liet wethouder Bakker door schemeren, dat Haarlem met zijn nieuwe begroting redelijk rond zal komen. Er zal wel een tekort zijn, dat groter zal worden, als de uitkering uit het gemeentefonds aan de mini male verwachtingen voldoet, maar dat weggewerkt kan worden, als er een eventueel maximum uit te voor schijn komt,. Krijgt Haarlem in zijn nieuwe begroting wat meer speling dan vorig jaar? Wel iets maar nog niet bijzonder veel. BLOEMENDAAL, 10 juli Blijkens een voorstel van B. en W. aan de ge meenteraad zal het in Bloemendaal Ïiraktisch gesproken niet meer moge- ijk zijn op zaterdag een burgerlijk huwelijk te sluiten. Enkele maanden geleden werd reeds besloten dat voor het doen van aangifte van geboorten en overlijden op zaterdag eenzelfde re geling zou gelden als voor de zondag (openstelling burgerlijke stand alleen bij aantonen van noodzaak). Deze re geling zal nu ook gelden voor huwe lijken. Haarlemmermeer, Haarlemmerliede en Zandvoort hebben daartoe reeds be sloten, Haarlem, Velsen en Heemstede zullen nog volgen. B. en W. menen dat deze beslissing niet zo ingrijpend is. In 1963 werden op 23 zaterdagen nog 36 huwelijken gesloten, in 1964 op 14 za terdagen 15 huwelijken, terwijl sinds 1 december 1964 slechts drie huwelij ken op zaterdag werden gesloten. (Advertentie) BOEKHANDEL H. COEBERGH GEDEMPTE OUDE GRACHT 74 HAARLEM TELEFOON o 2500-i75i7* LEVERT ALLE VOOR LAGER. MIDDELBAAR. GYMNASIAAL, NIJVERHEIDS EN UNIVERSITAIR ONDERWIjS VOGELENZANG, 10 juli Het is vrijdag de gehele dag feest geweest voor de Vogelenzangse gemeenschap. De heer P. J. Gerbrands, hoofd van ("e St. Jozefschool, ook in kringen van an dersdenkenden een geziene figuur, her dacht op die dag het heuglijk feit dat hij gedurende veertig jaar werkzaam was bij het r.-k. onderwijs, waarvan bijna 19 jaar in het dorp Vogelenzang. Gisteren hebben wij reeds bericht, dat de heer Gerbrands voor zijn vele ver diensten zowel op kerlijk terrein als voor het onderwijs de pauselijke onder scheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" ontving. Nadat er 's morgens eerst een mis was opgedragen, kwamen de leerlingen van de jubilaris in een der zalen van het r.-k. Verenigingsgebouw aan de Graaf Florislaan bijeen en werd de ju bilaris met zijn gezin sontaan toege zongen en werden hem de nodige ver rassingen bereid. Bijzonder ingenomen was de heer Gerbrands met een fraai album met tekeningen door de leerlin gen gemaakt en de piatenkoffer die hij kreeg. In een andere zaal had de officiële huldiging plaats door het school- en kerkbestuur, het gemeentebestuur van Bloemendaal (de burgemeester was verhinderd aanwezig te zijn en andere genodigden. De wethouder van Onder wijs mejuffrouw dr. M. E. Nolte, was de tolk van het gemeentebestuur. Daar was pastoor H. J. C. van der Burg. van de parochie O.L. Vrouwe ten Hemelopneming uit Vogelenzang, die als voorzitter van het schoolbe stuur de heer Gerbrands in zeer waar derende bewoordingen toesprak. ,,Er is vandaag alle reden tot blijdschap en dankbaarheid voor de wijze waarop u uw leerlingen kennis bijbracht en hen leerde hoe zij zich in de maatschappij te moeten gedragen. Uw leerlingen zijn thans naar alle windstreken uitgevlo gen, doch zij namen uw levenslessen en uw wijsheid met zich mede. Namens leerlingen, ouders en schoolbestuur dank ik u daarvoor". Daarna deed pastoor Van der Brug de heer Ger brands mededeling van de pauselijke onderscheiding. De vijfde en zesde klassers van de Jozefschool zongen ver volgens onder leiding van de heer Ber- kers het ..Laudate Domini", waarme de dit koor veel indruk maakte. Rector B. J. de Bot, hoofdinspecteur van het Bisschoppelijk schoolzicht in Haarlem, was de spreker die de jubi laris als ..meester'1 Gerbrands aan sprak. De dienende functie het beste aan zijn medemensen te geven is op U ten volle van toepassing, aldus de rector., „steeds met de Heer op de achtergrond. Het zijn de „meestersdie het katholieke onderwijs helpen opbou wen. Zij hebben het onderwijs, in het bijzonder het levensbeschouwelijk on derwijs waarde gegeven en voor Uw verdiensten voor het Godsvolk bent U door de kerkelijke overheid onder scheiden." De heer S. Vetten, voor zitter van de commissie van toezicht op het lager onderwijs in Bloemendaal, waarvan de heer Gerbrands de ijverige en bekwame secretaris is, prees de jubilaris voor zijn verslag, het meest lijvige en terzake kundige tot nu toe over de toestand van het l.o. In de gemeente Bloemendaal dat eerstdaags zal verschijnen. De heer L. J. van Em merik, secretaris van het schoolbestuur, zeide dat de heer Gerbrands in de af gelopen 19 jaar meer gedaan had dan zijn plicht als hoofdonderwijzer. De heer J. de Vreeze getuigde als voorzitter yan de St. Augustinus Vereniging, afdeling Hillegom van zijn waardering voor de gemeenschapszin van de jubilaris. De heer H. Kuys herinnerde als hoofd van de openbare school in Vogelenzang aan de samenwerking. „Wij werken op pri ma wijze samen in het belang van ons dorp, zoals het speeltuinwerk, inzake het dorpshuis dat er misschien gaat komen. De heer A. van der Linden getuigde van de dankbaarheid van de ouders; de heer L. F. Slaman sprak als hoofd van de lagere Tuinbouwschool in Hillegom, de heer Gerbrands als col lega toe. Adjudant A. Post van de Bloemendaalse gemeentepolitie zeide ondermeer: „In zekere zin zijn wij col lega's. U houdt zich bezig met de op voeding van de prille mens; wij met de opvoeding van de volwassen mens en de mens in de maatschappij". Mede namens korpschef J. Voerman bracht spreker de heer Gerbrands daarvoor dank. Tenslotte richtte de heer Gerbrands zich met voor ieder een woord tot alle sprekers en dankte hü voor de pauselijke onderscheiding, de geschenken, bloemstukken en woorden van waardering. De dag werd be sloten met een geanimeerde receptie, eveneens in het r.k. Verenigingsgebouw waar zee vele oud-leerlingen, ouders en overige belangstellenden de heer Gerbrands en zijn gezin kwamen com plimenteren. ZWANENBURG, 10 juli Bij een koekfabriek aan de Zwanenburgerdijk in Zwanenburg, een toeleveringsbedrijf van Simon de Wit, brak vrijdagochtend een middelgrote uitslaande brand uit. Toen de brandweren uit Zwanenburg en Hoofddorp ter plaatse verschenen stond het dak al in lichte laaie. Met zeven stralen werd het vuur be dwongen. De bovenste verdieping ging praktisch geheel verloren. Hier waren onder meer een kantoortje en een op- slaguimte van kartonnnen dozen. De benedenverdieping liep grote wa terschade op. De schade wordt geschat op 75.000. Over de oorzaak van het ontstaan van de brand, tast men nog volledig in het duister. De verzekering dekt de schade. BLOEMENDAAL, 10 juli B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeente raad. die donderdag 15 juli 's middags om kwart over twee in het raadhuis van Overveen bijeenkomt, voorstellen gedaan betreffende de overschakeling op aardgas. Vorig jaar werd reeds een krediet van 310.000,- beschikbaar ge steld voor het treffen van voorberei dende maatregelen. Uit de mededelin gen die B. en W. nu doen, blijkt dat in het verzorgingsgebied van het gas bedrijf Bloemendaal 4.300 aanslui tingen zijn. Er is nu een bedrag van 700.000,- nodig om de kosten van ombouw van gastoestellen en de inruilvergoedingen te dekken. In het bedrag zijn ook De- grepen de kosten die verbonden zijn aan enquêteren. Voorgesteld wordt voorts de verschillende werkzaamhe den toe te vertrouwen aan het Gas technisch Bureau Holland in Hengelo. Tenslotte wordt de raad gevraagd akkoord te gaan met de richtlijnen voor de overgang van stadsgas op aardgas en met de inruilvergoedingen die B. en W. hebben vastgesteld. HAARLEM, 10 juli De vakantie commissie van de georganiseerde melk handel in Haarlem en omstreken heeft de besprekingen over de vakantiere geling 1965 afgerond. De vakanties du ren van 19 tot en met 31 juli en van 1 tot en met 14 augustus. Voor de bezorging van melk en melk- produkten rijden melkhandelaren door de straten, waarbij de consumenten melkprodukten aan de wagen af te wordt verzocht om de melk en melkprodukten aan de wagen af te halen. Evenals verleden jaar zijn er straten in Haarlem en omgeving van deze straten standplaatsen. Aan deze categorie consumenten wordt een circu laire verstrekt met tijd en plaats van deze standplaats. In Zandvoort is de melkvakantie van 5 september tot en met 4 oktober. ZANDVOORT, 10 juli Op het cir cuit van Zandvoort hebben de renners van de Haarlemse Raceclub „Excelsior" vrijdagavond met elkaar slag geleverd in het clubkampioenschap lange af stand en daarbij is Piet Steenvoor den voor de tweede keer als triomfa tor uit de strijd gekomen. Hij was in deze kampioensrace een klasse apart- Zijn tegenstanders Martin Wigchert, Wim Wagner en Gerrie Keyzer hebben nog wel een poging gedaan om hem met een gezamenlijke aanval te verras sen, maar toen Steenvoorden pas wer kelijk hard ging fietsen, was er ook voor dit drietal geen houden meer aan. De uitslag luidt: 1. P. Steenvoorden, de 80 km in 2 uur 14 min. en 32 sec., 2. M. Wigchert op 1 min. en 4 sec., 3. L. Kreuger op 4.45, 4. P. de Jong op 5.26, 5. met grotere achterstand: H. van Steyn, 6. F, Janbroers. Uitslag nieuwelingen: 1. Kees Wig chert, de 63 km in 1 uur 49 min. 50 sec., 2. p. Moerkerk, 3. G. Rook, 4. Jan Philips, 5. G. Burggrave, 6. E. Ortman, 7. J. Koene. Uitslag adspiranten: 1. G. Verhoef, 2. B. Wigehert, 3. F. Hoogland, 4. J. Klaver, 5. H. Wassenberg, 6. R. Mole- kamp, 7. G. Schoone, 8. T. Verzijlberg, 9. F. Sweers, 10. J. Noordhoek. Uitslag jeugdklasse: 1- J- Brands, 2. H. Elders, 3. H. Korenstra, 4. R. Teeu- wen, 5. Th. Joore, 6. W. v. d. Brink, 7. W. Korenstra, 8. J. Haaster, 9. R. Smit, 10. R. Brands. Aan het kampioenschap van de vete ranen namen ook enkele renners van buitenaf deel en van hen bleek Henk van Ouwerkerk uit Aalsmeer de snelste. De uitslag luidt: 1. H. van Ouwer kerk, 2. W. van Dongen, 3. W. Papa- voine, 4. J. Harmsen, 5. W. Augustin, 6. T. Handgraaf (1ste van Excelsior en kampioen), 7. Van Wijngaarden, 8. B. Groenveld (2e van Exc.), 9, A. van Velsen (3e van Exc.), 10. C. van Don gen. Secretaris Kees Kossen was ook weer eens op de racefiets gestapt en kwam als vierde man van „Excelsior" door de finish. HILLEGOM, 10 juli Gisteravond had in de grote zaal van Treslong die tot de hoeken gevuld was met ouders en leerlingen van de r.k. lagere tech nische school „St. Paulus" te Hillegom, de uitreiking plaats van de diploma's. De voorzitter van het bestuur mr. F. J. Gerritsen deelde met de bouw van de nieuwe technische school kan worden begonnen; de rijksgoedkeuring Is afge komen. Het hoofd van de school, de heer H. A. J. de Vreede gaf een overzicht van het wel en wee over 1964-1965 en dankte (1e vertegenwoordigers van de diverse vakbonden over hun aanwe zigheid. Het onderwijs aan de school had wederom goede resultaten opgele verd. Van de 175 gegadigden behaal den 149 het eind-diploma. Het aantal leerlingen bedroeg by de aanvang van het leerjaar 450 en het vooruitzicht voor het beginnende leer jaar is alweer belangrijk hoger zodat het aantal leraren met twee zal moe ten worden aangevuld zodat dit dan het aantal 25 zal hebben bereikt. Daarbij zijn nog een zestal personen die buiten het schoolverband hun werkzaamheden hebben. Dat het aantal leerlingen dat overgaat naar U.T.S. niet groter is dan acht valt wel wat tegen, maar er is og wel een negental leerlingen dat ver der studeert. Het ligt in het voornemen van het bestuur het volgend jaar nog een vierde leerjaar toe te voegen, met de bedoeling meerdere leerlingen in staat te stellen het toelatingsexamen tot de U.T.S. met succes te doen. Na de uitreiking der prijzen volgde nog een bUzondere feestelijk evenement welke bestond in het uitreiken van een aantal prijzen voor de leerlingen die bijzondere prestaties hadden opgele verd. HAARLEM, 10 juli De magistrale Mis in e-klein van Bruckner was het slot van een op de li turgische muziek af gestemd concert in de Bavo, in het ka der van het Haarlem Orgelfestival. Albert de Klerk opende stülvol met vjjf versetten over het Sal ve Regina op het orgel van een 16e eeuws Nederlander, P. Cornet, waarna het Windsbacher Knabenchor onder lei ding van Hans Thamm in pure a-capel- la zang hemels begon te musiceren. Het koor telt grote en kleine „Knaben". De grote vervullen de taak van bas sen en tenoren en de kleine zyn de kris- talzuivere sopranen en alten die met natuurlijke soepiesse in doorzichtige ge schoolde koorklank een motet zongen van Homilius, een Pater Noster van Handel en Psalm 98 van Schütz. Su blieme voorbeelden van weidse polyfo nie verrpkt met dubbelkoor-effecten. De vertolking van Jesus und Nicode- mus van Pepping bracht de toehoor ders in contact met een proza-ver- klanking in vrij ritme en strakke goe de stemverdeling, een moderne vorm van religieuze koormuziek, die een niet minder zuivere en bezielende sfeer ademt als die van de polyfone mees ters. Het daarop volgend orgelwerk van Louis Toebosch Preludium en Fuga op Te deum Laudamus werd door Albert de Klerk in een helder lijnenspel weer gegeven, maar zelfs deze ideale weer gave kon het gemis aan homogeniteit in dit werk niet verbloemen. Een groots moment van extatische koorzang bloeide luisterrijk op in de volledige uitvoering van de Mis van Bruckner door het Groot Omroepkoor met koperblazers van het Omroepor kest. Soms werkte de kerkgalm wei eens storend, zodat het ritme iets ver doezelde en plotselinge tegenstellingen niet scherp genoeg naar voren kwa men. Zelfs de zuiverheid van intonatie liep weieens gevaar. Ook de blazers hadden wat minder legato moeten spe len. Dit zijn echter niet meer dan klei ne bedenkingen t.o.v. het majestueus geheel. Zo mogelijk was de Bavo nog voller dan op de voorgaande avonden van het Orgelfestival. Wel een bewijs dat het in stygende lün de aandacht trekt van het muziekminnend publiek. T.Vr. In de Gravenzaal van het -Haarlemse stadhuis kwam tenslotte definitief een einde aan de orgelweek. Burgemeester O. P. F. M. Cremers stelde zich zoals andere jaren voor een gehoor van tal rijke genodigden op de trappen van de zaal op en riep een voor een de jonge organisten bij zich, om wie de impro visatie week zich feitelijk had afgespeeld. Tot volgend jaar, zei de burgemeester tegen de 28-jarige Zweedse deelnemer Anders Bondeman, wie hij als trofee van diens overwinning de wisselprijs, een grote zilveren schaal met daarin een afbeelding van het orgel in de Grote Kerk gegraveerd, overhandigde. Anders Bondeman kreeg bovendien een Holland-Festival oorkonde, een bronzen medaille van de stad Haarlem en een waardebon mee naar Zweden. Ook de drie andere deelnemers, Arie Keyzer, Lionel Rogg en Daniel Roth werden met geschenken bedacht. Burgemeester Cremers bracht zijn toehoorders even in herinnering dat het dit jaar voor de vijftiende keer was dat het orgelconcours gehouden wordt. Het evenement verdient ruimschoots de waardering „traditie". De burge meester dankte daarvoor in het bijzon der de heer D. Geluk, de voorzitter van het bestuur. Voordat de dienbladen met glazen aan de orde kwamen, zorg de Anders Bondeman, de prijswinnaar, voor een verrassing. In vrijwel accent loos Nederlands stak hü de loftrompet over Haarlem, over de Nederlandse orgels en over de grote oprechte be langstelling van de Nederlanders voor de diverse landeiyke orgelevenementen. „Haarlem wordt als trefpunt van orgel- liefhebbers meer en meer beroemd", vleide hü de aanwezigen, „steeds meer jonge mensen weten dat ze 's zomers hier van beroemde leermeesters iets kunnen opsteken, en vooral dat hier een prachtig orgel de kern van het muziekleven vormt". Van zyn leer meesters wilde Anders Bondeman voor al Cor Kee in dank noemen, die hü enkele jaren geleden tijdens de Zomer- academie voor Organisten had leren kennen en van wiens improvisatielessen hij poëtische herinneringen had be waard. Anders Bondeman kreeg een meer dan hartelük applaus. HAARLEM, 9 juli Donderdag middag weren de diploma's uitge reikt aan de leerlingen van de nijver heidsschool voor meisjes in Hoofddorp. Ondermeer was hierbij aanwezig de wethouder van onderwijs A. van der Zwaard. Na (1e plechtigheid werden de geslaagde meisjes getrakteerd o ijs- sorbet en een film. De geslaagden zijn: Primairen II: L. Aarsen, M. v. d. Berghe, E. Bouwmeester, A. Broer, L. Buitenhuis, M. v. Duyn, J. Kaslander, O. Lonterman, A. Schutte, A. Schutte, T. Vissers, E. v. Wirdum allen Hoofd dorp; J. van Bladeren, A. Bouwens, P. Hoogenberg, N. Kamp, A. de Lange, O. Noorthoek, A. Spüker, J. Giesbers, A. van Zijtveld, G. de Wit, allen Bad hoevedorp; H. de Graaf, L. v. Walsum, A. v. Wirdum, Heemstede; M. voor den Dag, N. van Helden, J. van Maa- ren, A. v. Noorloos, L. v. Goethem, Vyfhuizen; C. v. d. Berg, M. Kroon, Abbenes; A. Cuvelier, De Kaag; W. Dekker, Zwanenburg; S. Bokhorst, J. Jansen, Nieuw Vennep; L. Eveleens, E. Leeuwerik, Chr. v. d. Vaart, Aals meer; M. Franken, Lijnden. Naaistersopleiding en Assistenten N: A. de Ridder, W. Silvis, Aalsmeer; M. Broer, Zwanenburg; A. Colijn, C. Man tel, K. Roest, Rük; G. Kooring, Kl. v. Wijk, Badhoevendorp; J. Ramp, .Vijf huizen; A. Roosendaal, J. Pik, M. Stie- va, Hoofddorp; A. Wittekoek, M. Zorge, Nieuw Vennep; C. v. Excel, Heemstede. Assistenten H: M. Farber, H. de Fouw, M. Tensen, N. de Vente, Zwa nenburg; T. Maarse, H. Scheepens, Aalsmeer; S. Ramp, M. Clay, Vyf huizen; T. Schaap, Badhoevedorp; J. van Driel, T. Meyers, M. Rijlaarsdam, T. Smits, Nieuw Vennep; E. Cochius, W. Hogeveen, T. Tameris, Hoofddorp; J, de Vos, Heemstede; M. Knook, Ry senhout; j. den Butter, M. van dei- Luit, Abbenes. AMSTERDAM, 8 juli De Bond van Invaliden te Amsterdam zal za terdag na een optocht door de stad een levensgroot spaarvarken plaatsen op de Dam. Dit varken zal daar veer tien dagen blyven staan. De Bond hoopt dat de Amsterdammers het beest zo danig spekken, dat zy met de gelden die deze aktie zal opleveren het werk kan voortzetten. (Advertentie) Op ons hoofdkantoor te HAARLEM is plaats voor een Leeftijd 17 tot en met 21 jaar. ULO-diploma vereist. Goede beloning en prima sociale voorzieningen. Vrijvervoer op het gehele lijnennet. Onze afdeling Personeelszaken zal U gaarne alle inlichtingen verstrekken. LEIDSEVAART 396 HAARLEM Telefoon 18469 CINEMA PALACE Dagelijks 2. 7, 8.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur: Doelwit voor twee revolvers, 14 jr. FRANS HALS: Dagelijks 7. 9.1-5 uur, za. 2, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.30, 7, 9.15 uur, di. 8 uur: James Bond contra Dr. No. 13 jaar. LIDO: Dagelijks 2 en 8 uur: Circusworld, a.l. Zo. 11 uur: Jungle-cat, a.l. LUXOR. Dagelijks 2, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur Symfonie voor een moorde naar, 14 jaar. REMBRANDT: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur: Biceps en bikini's, 14 jaar. Zo. 11 uur: De grote jacht, a.l. ROXY: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur: Shotgun, 14 jaar. Ma. t/m wo. 2.30. 7, 9.15 uur:'Lijfwacht voor gangsters, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15, 7, 9.15 uur, zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur: De komieken, a.l. Zo. 11 uur: De triomf van Lassie, a.l. MINERVA. Zaterdag en zondag 7, 9.13 uur: De verleiders van de Rivièra, 18 jr. Zo. 2, 4.15 uur: Olie in Oklahama, a.l. Ma. t/m wo. 8.1-5 uur: Immer will ich dir ge- hören, a.l. MUZIEK: Zaterdag 10 juli Raadhuisplein, Zandvoort 8 uur: Uitvoe ring van de Zandvoortse Muziekkapel. Maandag 12 juli Grote of Sint Bavokerk 8.30 uur: Concert door de Vocal Six o.l.v. Enrico Neckheim. DIVERSEN: Zaterdag 10 juli Ekestos, 8 uur: Dansavond m.m.v. The Beauty Five. Zondag 11 Juli Ekestos 8 uur: Dansavond m.m.v. The Thunderrollers. Zwembad Kleverlaan, 1.30 u-ur: Kring- wedstrijden KNZB. CABARET: Zaterdag 10 juli Waagtaveerne, Hoek Damstraat 8 uur: Op treden van Cobi Schreijer met internationale volksliederen. Als gasten treden op de „Folk- landers Uit En-geland. Zaterdag 10 juli Nieuwe kerk, Nieuwe Kerksplein 8 uur: Concert te geven door, afwisselend Luigi. F. Tagliavi-ni (orgel) en het ensemble Be nedetto Marcello. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 16e t/m 19e eeuw. Tekeningen van Nederlandse. Italiaanse en Franse school. 16e t/m 19e eeuw. Fossielen en natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur. Bijzondere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw. Fos sielen en natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van da maand van 13 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschlldertjen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Tot 29 juli tentoonstelling van werken van Suzanne Nicolas en Joep Nicolas. (Advertentie) TELEFOON 80461 HEEMSTEDE HAARLEM, 10 juU Het Clubhuis „Het Anker" doet van 19 tot en met 24 juli een beroep op de Haarlemse burgerij. Op die dagen zal er een lfjst- collecte gehouden worden ten bate van het Ankerolubhuiswerk, op de laatste dag, 24 juli, zal bovendien een buscol- lecte gehouden worden. Het Ankerclubhuiswerk ontvangt In het clubhuis jongeren van alle gezind ten. Zonder financiële steun zal het echter weinig kunnen uitrichten. Het Ankerelubhuiswerk verzoekt dan ook niet alleen een zo royaal mogelijk ge baar, maar ook jonge mensen die als collectant willen medewerken. Zy kun nen zich opgeven by: Het Ankerclub- huiswerk Haarlem, W. Honhof, Dick- mansstraat 2, tel. 41041. OVERVEEN, juli Zondag 11 juli wordt in de parochiekerk van Over veen een inzameling gehouden van voed- sel-in-blik en goede kledingstukken. De goederen zyn bedoeld voor Midden-Ja- va, speciaal het missiegebied van de Zusters Franciscanessen te Semarang, waar onmiddellijke hulp nodig ;s. Er is dringend gebrek aan voedsel en kle ding. De actie is geïnspireerd door zus ter Margriet de Mari, die wegens ver zwakking in Nederland wat op verhaal moet komen. Zy hoopt met een grote zending uit Overveen half augustps nrar haar missiegebied terug te kereil. Zondag zullen achter in de kerk drie manden gereed staan, waarin de goe deren gedeponeerd kunnen worden. Voor financiële steun kunnen de speciale collectebussen gebruikt worden. HAARLEM, 10 ju-li Hét gereedko men van een ingrypende verbou wing van het hoofdkantoor en de ver lening van het predikaat ,,koninkiyke" zijn voor „Droste" aanleiding tot feest vieren. Dinsdag 13 jul-i is er 's avonds om half negen een ontvangst in het Frans Halsmuseum door de di rectie. Daar worden talryke buitenland se relatios verwacht. Die uit alle delen van de wereld afkomstige gasten wacht in de dagen erna een uitgebreid pro gramma. Vrijdag 16 juli, 's morgens om half tien zal in de hal van het ver nieuwde hoofdkantoor door het perso neel een geschenk worden aangeboden, waarna om half elf een feesteiyke bij eenkomst volgt in het Concertgebouw. Woonhuis Jacobtis van Looy, Kl Hout weg 103: Het voormalige woonhuis van d* schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12.30 en 13.30 7 uur Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Cruqulus Museum: Historische stoom machines en gro.e maquette van Nederland met waterstand--- en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. van 9 12.30 en 1.30 5 uur. Zondags van 1 5 uur. Vishal, Grote Markt: „De landman en d« muze". Expositie van prenten, schilderijen en aquarellen in het kader van het Gouden jubileum van de K.L.T.B. Dagelijks van 10 5 uur. Zondag van 1 5 uur. (t/m 29 augustus). De Ark: Zomerexpositie van schilderijen en aquarellen. Geopend dagelijks (behalv* dinsdag) van 10 tot 8 uur, (tol 7 augustus). 2e etage: 100 ambachten, van Jan Luyken. Dag (behalve dinsdag) van 8 11.30 uur. Llnnaeushof, Beimebroek Openlucht tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen. Tropentuln en mlnicorso. Geopend dageliiks van 9—18 uur (t/m oktober) Prentencabinet. Overzicht van het werk van Wout van Heusden. Tot 25 juli. Dag. van 10 tot 5 uur. Zondag van 1 tot 5 uur. In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: De maand juli expositie van tekeningen van Jan Baptiste de Winter. Geopend van 10 6 en van 8 12 uur. Artificia, Binnenweg, Heemstee. Tentoon stelling van schilderijen van Cor Hak en beeldhouwwerken van Kees Verkade. Ge opend op werkdagen van 9.30 - 18.00 uur. Vrijdagavond bovendien van 7.30 10 uur. (t/m 31 juli). Museum Het Huis van Looy, ing, Kam perlaan: Fototentoonstelling „De muggen" Nederland en „Groupe des Hult" Frankrijk. Dagelijks van 10-5 uur, zo. 1—5 uur. Van 15 juli tot 15 augustus. Aula J. A. Oudheusdenschool, Leeghwa- terstraat, Hoofddorp: Fototentoonstelling Circuspaarden, vervaardigd door de foto graaf Ross Th. van Heyst. Dag. van 19-22 uur, wo. 14.30-22.00 uur. Van 12 t/m 16 juli. SANTPOORT, 10 Juli. Waar klin ken de ijle klanken van een blokfluit- ensemble beter dan in de onmiddellijke omgeving van een eeuwenoude ruïne te Santpoort? Waar kan men de stem voering van een veelstemmig dames koor makkelijker volgen dan in de open lucht onder het lover van oude eiken? Is het geen dubbele attraktie als men de muziek van Jan Pieterszoon Sweelinck hoort op de plaats alwaar de componist ze destyds wellicht ook heeft uitge voerd?. Nu is voor een klein ensemble het zingen in de openlucht een grgte op gaaf vooral als men door omstandig heden gedwongen wordt a cappella te zingen wat oorspronkelijk met begelei ding is gedacht. Gelukkig kon het Ken- nemer Vrouwenkoor, onder leiding van Annie Schoen veel extra moeilijkheden oplossen. Wel bleef in sommige werk jes de zuivere stemming het grote knel punt. Zo stonden de wat moderner ac- coorden van Albert de Klerk in zyn „Creupelcen en 't meisken fy'n" niet steeds op hechte basis. Door het minder goede onderlinge kontakt waren ook on- gelykheden soms onvermydely'k. Daar voor oogstte het ensemble meer succes met de „Bruiloftsmarsch van Aug. Södermann en „Jan Lansknecht" in een bewerking van Julius Röntgen. Fynzin- nige sfeervolle klanken bereikte Annio Schoen in het uitstekend gezongen „The Specious Firmanent" van Brian Trant. Als afwisseling lieten jeugdige leer lingen van de Velser Muziekschool on der leiding van V. Benjamins in een aantal oude werkjes horen dat zy naast individueel kunnen ook het ensemble- spel al aardig onder de knie hadden. Vooral de klankcombinaties van Jan Pieterszoon Sweelinck „Soll es Sein" deden het uitstekend. Na afloop van het concert kon men in de verlichte kasteelruïne nog luisteren naar het klankbeeld „Alsof er geen tijd bestond", een op de band opgenomen program ma van muziek en declamatie. Ondanks de „winterse temperatuur" was de publieke belangstelling gister avond bevredigend. LOU TERVOORT Kathedraal: 7, 8.15, 9.30 H., 11.15 en 12.30 uur. Sint Antoilius, Nieuwe Groenmarkt! 6.30, 7.30, 8.30 H, 10, 11.15 en 12.30 uur. H. Jozef, Jansstraat: 7.30, 8.30, 9.30 H., 11, 12 en 18 uur. O.L. Vrouwe Rozenkrans, Spaarne! 7.30, 9, 10.30 H., 12 en 17 uur. De Goede Herder, Italiëlaan: 7.30, 8.45 H., 10, 11, 12 en 18.15 uur. Sint Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 uur. H. Hart, Kleverpark: 7.30, 8.45, 10 H.t 11.30 en 18 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, Paul Kru- gerstraat: 7.30, 9.15, 10.45 H., 12 en 17.30 uur. H. Lidwina, Rijksstraatweg: 7, 8, 9.30 H., 11, 12.15 en 19 uur. O.L. Vrouw van Zeven Smarten, Rijksstraatweg: 7.30, 8.45 H., 10, 11.15, 12.30 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H., 11.15 en 19 uur. H. Apostel Paulus, Duinroosplantsoen: 7, 8.30 H., 10.30 en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerheiligste Drie- eenheid: 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H„ 12 en 18.15 uur, - ZANDVOORT: H. Agatha: 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 H., 11, 12 en 19.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H., 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE: H. Bavo: 7.30, 8.30, 10, 11.15 en 12.30 uur. O.L. Vrouw Hemelvaart: 6.45, 7.45, 8.40 H., 10, 11 en 12 uur. Spaarndam: 7.30, 8.30 H., 10.30 en 12 uur. BENNEBROEK; Sint Joseph: 6.45, 8.30 H., 10.30 en i2 uur. H. Agatha: 6.30, 7.30, 8.30, 9.30 H., 11, 12 en 19.30 uur. De 13-jarige Thea Neering reed gis termiddag op de kruising Ferd. Bol straat en Lutmastraat met haar fiets tegen een auto die juist airemde om verkeer van rechts voorrang te verle nen. Het meisje dat klaagde over dui zeligheid, is opgenomen in het Beatrix- oord.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 2