Noordzeestrand Ontsluiting LANGEVELDERSLAG Noordwijk exclusieve badplaats De slechte verbindingen verhinderen massale toeloop van dagjesmen5 A' Vocal Six" onderbreekt reeks orgelconcerten in Grote Kerk SLEUTEL WEG? Getemperde vreugde Klassieke volksmuziek specialiteit „De oude badplaatsbewoners kijgen het heel moeilijk" GROEN Co. ZATERDAG 10 JULI 1965 Het nieuwe badcentrum Lange- velderslag" tussen Zandvoort en Noordwijk. ~j\ j oordwijk is een exclusieve y badplaats. Dat brengt haar ligging mee. Zij mist goede verbindingen en een grote stad als achterland, zoals Zandvoort Haarlem en Amster dam heeft. „Dagjesmensen" komen er in Noordwijk dan ook veel minder dan in Zandvoort. De badgasten zijn er voor het merendeel vakantiegangers, die voor meerdere dagen hun „ten ten" in Noordwijk hebben op geslagen. In Noordwijk is men daar niet rouwig om. „Wij wil len geen badplaats als Zand voort worden. Wij willen rust", zegt men daar. n de opzet van het nieuwe badcentrum voor dagrecre atie, het ,Langevelderslag' hebben vélen nu een poging ge zien van het Noordwijkse ge meentebestuur die exclusiviteit van Noordwijk als badplaats te handhaven. Dat wordt echter ten stelligste ontkent. Men heeft zich gehaast te verklaren, dat ook in Noordwijk zelf veel wordt gedaan aan de opvang van „dagjesmensen". Kortelings is speciaal voor die categorie nog twee ton besteed aan de uitbreiding van de parkeerge legenheid in Noordwijk. ,Maar', zo zegt men tevens, „wij willen wél het karakter van Noord wijk onaangetast laten en het bestaande evenwicht tussen één- en meet daagse badgasten handhaven. Wij willen niet zo ver gaan met dagjesmensen, dat de badplaats daaraan ten gronde gaat. De stichting van het nieuwe badcentrum „Lan- gevélderslag" heeft daar ove rigens niets mee te maken. Dat centrum is alleen opgezet ter verdere ontsluiting van het strand en om uitbreiding te geven aan de mogelijkheden tot dagrecreatie." DE SLEUTELSPECIALIST ussen Noordwijk en Zand voort op vijf kilometer van de eerste en acht kilo meter van de tweede plaats is een nieuw badcentrum verrezen: „Langevelderslag"Het is opgezet voor „dagjesmensen"Men zal in deze kleine nederzetting in het duinterrein dan ook tevergeefs zoeken naar hotels of pensions. Ér staan wel negentien dagwinkels en een restaurantje en er is een parkeerterrein voor achthonderd auto's. Voor de rest moet men zich (voorlopig althans) tevreden stéllen met het strand, de zee en het uitgestrekte duinterrein rond om. Maar het is er wel rustig; nog wel tenminste, want een verdere ontwikkeling van dit nieuwe bad centrum is afhankelijk van de pu blieke belangstelling. Als veel mensen dit rustpunt opzoeken, zal de middenstand daar uiteraard munt uit slaan en dan is het met de rust ook wel gedaan. De „Vocal Six" beschouwen de „blanke top der duinen" als een inspirerende omgeving. Van links naar rechts: Wim van den Engh, Dora Tsonewa, Anneke van der Holst, Kiasiene van der Vinne, Walter van Canoy. Hoog in de boom: Cor Beek. e oude, sterk aan hun dorp nig of niets overblijven. Nu het badgasten weer bij is, gaat het ge- H. van Fenema begin deze week men van nieuwe busstation van de tijdens een bezoek van de leden en nzh, in september, zuUen namoiijk het het bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken aan Zand voort. Gedetailleerde gegevens over dat saneringsplan centrum ontbreken, omdat de stedebouw- kundige ir. Nix nog met de uit werking ervan bezig is. „Maar het is een zeer spectaculair plan", al dus burgemeester Van Fenema. „En het is speciaalvoor de Zand- voortse middenstand van enorm groot belang". „DUIKER" OLIEBRANDERS „DUIKER" AARDGASKETELS CENTRALE VERWARMING ZAADHINDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Raadhuisplein, het hart van Zand voort, dat binnenkort belangrijke wijziging zal ondergaan. Links het raadhuis, waarvan de voor gevel in restauratie is, en daar naast het oude postkantoor, dat in september wordt afgebroken. Rechts de Tramweg waarop een nieuw busstation voor de N.Z.H. wordt gebouwd. Een bekend stokpaardje van Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, is naast de bouw van een pier in Zandvoort dan de aanleg van een „groene" kustweg van de Afsluitdijk tot Zeeuws-Vlaande- op het strand. En zij krijgen hun zin. Nog eerder dan burgemeester Van groot belang kunnen zijn voor de ontsluiting van het Noordzeestrand. Over dat laatste breekt men zich nu al vele jaren het hoofd. En tere'cht Nederlands Noordzeestrand behoort zonder enige twijfel tot de mooiste stranden van West-Europa. Helaas wordt maar een heel klein deel ervan benut. Bijna alle strandbezoek concentreert zich op een handvol bad plaatsen, maar daar is het op zomerse dagen dan ook eivol. Miljoenen mensen persen zich dan samen op enkele kilometers strand rond Zandvoort Scheveningen, Noordwijk en noem maar op. Tussen die plaatsen is echter het strand vaak over grote afstand echt wat men noemt „stil en veria ten". Men kan er meestal dan ook slechts komen na een urenlange voet tocht. En dat hebben de meeste mensen, als ze al naar rust verlangen, er in deze tijd van snelheid en massa-motorisering niet meer voor over. Zij willen met de auto, motor of bromfiets, bij wijze van spreken liefst tot ren. Behalve een toeristische trekpleister zou genoemde weg tevens van Fenema zelfs, want zijn idee voor een „groene" kustweg is niet overal met gejuich ontvangen. Met name Noordwijk is een tegenstander van zo'n „racebaan" langs de kust. Maar deze gemeente heeft thans als eerste een niet onbelangrijke eigen bijdrage geleverd aan de ontsluiting van het Noordzeestrand. Nieuw badcentrum tussen Noordwijk en Zandvoort (3918) eendagsbezoekers en de overige vakantiegangers, die op campings in de omgeving verbleven. Met de stijging van het aantal strandbezoekers in 1963 en 1964 lieten ook de neringdoenden van hun belangstelling voor dit nieuwe centrum blijken. Vorig jaar kwam en reeds de eerste strandexploitant voor de verhuur van tenten en stoelen, ves tigde de Noordwijkse Reddingsbrigade er een controlepost en werd een begin gemaakt met de bouw van de dag winkels. Die zijn nu klaar, hoewel nog niet allemaal verhuurd. Op korte ter mijn wil de gemeente ook de vestiging toestaan van een zeebad (voor verkle den) en een midgetgolfbaan. ,,En nu maar afwachten hoe dit alles zich zal ontwikkeien", zei een gemeentefunctio naris. JAN VAN HOOF (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 kunstwerken hiervoor zijn al gereed drinkwaterleidingbedrijf. „Langevelder- en de daarop aansluitende verbinding slag" ligt juist aan de zuidelijke grens tussen de Westelijke Randweg in Haar- van het gebied van dat bedrijf. Aan lem en De Zilk. Maar over het tracé de zuidzijde grenst het nieuwe bad- daarvan wordt nog slechts gepraat. centrum aan terreinen van het Staats- ^B^B bosbeheer. Beide gebieden z i is tijdelijke oplossing van het gesteld voor dagrecreatie. Tussen wegenprobleem in de Bollen- Noordwijk en „Langevelderslag", aan streek is de Provinciale Water- de duinvoet juist buiten het gebied van staat van Zuid-Holland thans be- het Staatsbosbeheer liggen achttien zig met de verbetering van de Pro- campings. Het uitgestrekte recreatie- vineiale Weg tussen De Zilk en Noord- gebied rond „Langevelderslag" sluit aan bij het recreatieplan, dat de ge meente Noordwijkerhout in uitvoering heeft. Een groot meer vormt daarvan de basis. Met de aanleg van het badcentrum „Langevelderslag" werd drie jaar ge leden een begin gemaakt. In 1962 kwam reeds het parkeerterrein voor achthon derd auto's en duizenden fietsen en bromfietsen gereed. Bij een officiële telling, in juni 1962 in alle Nederlandse badplaatsen gehouden, werden in het „Langevelderslag" 4497 bezoekers ge teld. Daarvan waren bijna vierduizend aar het zal voorlopig nog nieit storm lopen. Daarvoor ont breken een grote stad als achter land en goede, snelle verbin dingswegen. Weliswaar heeft men de twee kilometer lange Langevelderweg door het duinterrein vanaf de z.g. „Ruigenhoek" (op de provinciale weg tussen De Zilk en Noordwijkerhout) be langrijk verbeterd, maar Haarlemmers, die het in Zandvoort of op de wegen er naar toe te druk vinden, moeten (over Vogelenzang of Hillegom en De Zilk) toch nog een hele tocht maken. Temeer daar de wegen door de Bollen streek allesbehalve berekend zijn op het snel verwerken van een grote ver keersstroom. Dat blijkt ieder jaar weer in het hollenseizoen. Daar zal pas ver andering in komen als de nieuwe pro vinciale weg vanaf De Zilk door de Bollenstreek gereed is verschillende wijk. Ongelukkigerwijs is daarvan juist nu het gedeelte tussen De Zilk en de „Ruigenhoek" de belangrijkste toe gangsweg tot het „Langevelderslag" opengebroken. Daardoor en mede als gevolg van het voortdurende, uitermate slechte weer het bezoek dit voorjaar was nog geen derde van dat van vorig jaar zijn de middenstanders in het „Langevelderslag" in hun eerste seizoen wel erg zwaar komen te zit ten. Zij hebben hun dagwinkels van de gemeente Noordwijk gehuurd. Te gen kostprijs, naar het heet. De bouw van het eenvoudige winkelcentrum kostte echter ruim een half miljoen gulden. Gevreesd wordt dan ook, dat de middenstanders er in dit eerste ir+r zuI'en moeten bijleggen. Uiteraard tempert dat wel enigszins ..vreugde op deze dag van de officiële opening. H VAK LEM, 9 juli, Midden in deer staan voor maandag liefst negentien orgelevenementen, waarbij de instru- liederen op het programma, uit tal van mentale muziek de volle aandacht landen. De begeleiding bestaat uit gi- kriigt zal in de Grote of Sint Bavo op taar en bas, terwijl de soli door Piet maandag 12 juli het ensemble „Vocal Halsema op het Müller-orgel begeleid Six" zich laten horen. Het concert is zullen worden. het resultaat van de samenwerking tus- De leden van het ensemble zijn de sen de Stichting Haarlems Bloei en de sopraan Anneke van der Holst, die haar Kerkeraad van de Grote of Sint Bavo opleiding kreeg van Jo Vincent en op Kerk, <lie beide jaarlijks voor enkele het ogenblik regelmatig optreedt .n culturele evenementen in de zomer- kerk- en oratoriumconcerten in binnen- maanden voor Haarlemmers en loeris- en buitenland; Kiasiene van der inne, ten zorgen. - sopraan, die na haar conservatoriumop leiding in Amsterdam een eoncert-tour- De „Vocal Six" is een ensemble van nee door West Indië en Zuid-Amerika zes beroeps-solisten, die zich gezamen- maakte en thans onder meer werkt bij lijk en ieder afzonderlijk zullen presen- de Stichting „Het Schoolconcert"de teren. De groep staat onder leiding van alt Dora Tsonewa, die conservatorium Enrico Neckheim. die ook de arrange- liep in haar geboortestad Sofia, daar menten maakte. Klassieke volksmuziek enkele jaren bij de opera zong en sinds is de specialiteit van de „Vocal Six", j%o aan de Nederlandse Opera verbon den is; de tenor Walter van Canov, hij behaalde cum laude zijn diploma aan de muziekacademie in Wenen, zong bij de opera te Graz, trad in vele landen van Europa op en treedt thans regelma tig op in de Nederlandse concertzalen, voor radio en televisie; de bas-bariton Cor Beek, die een veelgevraagde ver tolker van de Christus-partij in Bach's passiemuziek is, hij is lid van het Col legium Musicum Laschek; de bas Wil lem van den Engh, die aanvankelijk ais klarinetist begon, maar na een zangop leiding bij Irma Timmerman bij de Ne derlandse Opera werd geëngageerd, zijn muzikaliteit is veelzijdig. De Stichting Haarlems Bloei heeft de Koninklijke Zangvereniging „Mastreech- ter Staar" bereid gevonden een concert in de Grote Kerk te geven op zaterdag 24 juli. Het koor bestaat uit ruim 150 mannen. aar het Noordwijkse gemeente bestuur is vol goede moed. Het is ook heel blij, dat haar plan voor dit centrum binnen tien jaar gerealiseerd kon worden. In 1955 kwam het namelijk voor de eerste maal ter sprake op initiatief van Noordwijks burgemeester, mr. G. van Berckel. Het is ontwikkeld in overleg met de achter liggende gemeenten: Hillegom, Lisse en Noordwijkerhout. Vooral voor beide eerstgenoemde gemeenten is dit nieuwe badcentrum van enorme betekenis. Het zou voor Hillegom nog gunstiger z(jn geweest als zoals eerst in de bedoeling lag het nieuwe badcen trum noordelijker, nog dichter by Zand voort, was gerealiseerd. Maar dat stuit te op bezwaren van het Amsterdamse Zandvoorts oude dorpscentrum wordt ingrijpend gewijzigd markt van enorme afmetingen in aan gehechte Zandvoorters krij- .Boulevardplan in de twintig na- meentebestuur het oude dorps- bouw en aan de overkant daarvan, mid- gen het in de komende oorlogse jaren nagenoeg geheel centrum aanpakken. „Er zal veel kaTtum* vL^de^NZH."xoT "komende jaren heel moeilijk. Van het hun gerealiseerd is en men met het gebroken worden en veel nieuw herfst ondergaat de omgeving van het zo vertrouwde dorpsbeeld zal wei- treffen van voorzieningen voor gebouwd", zei burgemeester mr. f "^"'^"oeiiik mé^het'^mna dk'..'- oude tramhuisje, dat nu nog als wacht lokaal dienst doet, en het oude post kantoor, recht tegenover het raadhuis op de hoek van het Raadhuisplein en de Tramweg gelegen, «orden afgebro ken. Daarmee verdwijnt een stukje his torie van de badplaats. e ruimte die door de afbraak van het tramhuisje en het postkan toor vrijkomt, zal men in de eerste plaats benutten voor het verbeteren van de verkeerssituatie ter plaatse. De bocht wordt ruimer en het uitzicht beter. In het saneringsplan Centrum is voorts op de plaats van het oude postkantoor, weliswaar in gerin gere afmetingen, nieuwbouw opgeno men. (Advertentie) O VER V EEN TELEF 54855 (Advertentie) •PEK STRAAT 5 TELEF. 16061 De schaduwen van die komende sa nering van het dorpscentrum werpen zich nu overigens al vooruit. Dat is reeds heel goed merkbaar op het Raadhuisplein en de daarop aansluitende tramweg. Naast het nieuwe postkantoor is een super- Het is overigens vrij logisch, dat de sanering van de oude dorpskern de autochtone Zandvoorters diep in het hart snydt. Dat centrum is immers het enige deel van Zandvoort da* in de tweede oorlog gespaard kon blij ven. Voor de rest liet de bezetter een grote puinhoop achter. Van het badcentrum op het duin bleef geen steen op de andere. Het strekt het Zandvoortse gemeen tebestuur tot eer, dat het die schade binnen twintig jaar kon herstellen. Se dert 1947 is in Zandvoort voor een kleine negentig miljoen gulden ge bouwd. Het merendeel daarvan werd opgeslokt door het z.g. „Boulevard plan". Maar als resultaat daarvan is dan ook een nieuw, uiterst modern bad centrum verrezen; fraaier dan dat van vóór de oorlog. Dat moet vertrouwen geven bij de sanering van de dorps* kern.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3