Miggs uit de lucht geschoten Twee treinrovers hadden donderdag moeten ontsnappen Soekarno verbiedt yeah-yeah Conflict in Griekenland opgelost WAAR BLIJFT DE ZOMER? BABYSIT STICHT BRAND V.S. Bombardementen schokken moreel Vietcong MONICA VITTI Jodenhaat in Bamberg Jongen randt liftster aan (17) (17) Protestanten in de weer voor neomist Dievenjacht per vliegtuig Gesmokkelde sigaretten in Vaticaan Ton op nr. 99.886 NEWS OF THE WORLD": Beatrix en Claus in West-Duitsland Spoorbrug in Tiel verrold; man bij val zwaar gewond Gestolen boot teruggevonden I: Iets warmer Achterhoekse oecumene AAAANDAC 12 JULI 1965 89ste JAARGANG No. 32095 V wen! I ooh! WASHINGTON/SAIGON, 12 Juli (AFP, Rtr, UPI) In de Baai van Cam Ranh, een driehon derd kilometer ten noordoosten van Saigon, is vandaag het eerste rechtstreeks voor de strijd in Vietnam bestemde Amerikaanse infanterie-onderdeel aan land ge gaan. Volgens een militaire woordvoerder van de V.S. worden de Amerikaanse troepen in Viet nam versterkt met tussen drie duizend en vierduizend man van de eerste infanterie-divisie. Aan zee: Onze weerkundige medewer ker meldde vrijdag: Beter weer in het weekeinde". Een onverwachte depressie heeft hem tenslotte dwars gezeten. Bijgevolg geen stormloop naar zee of open- luchtbad, maar een voortzetting van de crisis in de strandrestau- rants en bij de ijsverkopers. Een geduldig fotograaf zag in het weekeind toch nog drie meisjes, blootvoets, aan het strand van Zandvoort. Hij nam de kans waar. Waar blijft de zomerZie pagina 1, het weerbericht. Koning Constantijn van Grieken land vertélde zaterdag zélf aan verslaggevers dat hij vader was geworden. Trots en breed lachend toastte hij hen toe met een glas champagne. De verslaggevers kre gen ook champagne, al blijkt dat uit de foto niet. De eerste activiteit die de film ster Monica Vitti bij haar aankomst in Amsterdam (per trein) ontwikkelde was het zetten van een handtekening. Meer inspanning zal van haar worden gevraagd tijdens de filmopnamen, waarvoor zij enige dagen in ons land verblijft. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week. 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. (JEHOefTN/ET JESCHREEU-, IKROMALTUD WAT AAN /N DE \ZAKANT/E. EENS EVEN CONTROLEREN... niet duur wel heerlijk Cam Ranh zal de spil worden van een spoorwegnet voor de aanvoer van oorlogsmateriaal naar het front. Na de landing, die vandaag voltooid moet worden, zullen er zich zesduizend Ame rikaanse militairen bevinden. Uit .intensieve verhoren" van 252 Vietcong-gevangenen en deser- DEN HAAG, 12 juli In de 568ste staatsloterij is vandaag de prijs van 100.000,gevallen oj> lot nr. 99 886. De loten zijn verkocht in Leeuwarden, Den Haag, Eindhoven, 's-Hertogen- bosch en Terneuzen. LONDEN, 12 juli (AFP, UPI) Het britse zondagsblad „News of the World", dat is gespecialiseerd in mis- daadzaken, schreef gisteren, dat plan nen waren gemaakt om donderdag twee deelnemers aan de grote trein- ïoof uit de gevangenis te bevrijden. Het eerste plan slaagde. Zoals bekend wist men Ronald Biggs en drie medegevan genen uit de gevangenis van Wand- worth te halen. Het tweede plan betrof volgens het blad Douglas Goody, die eveneens is veroordeeld tot 30 jaar en die geïnter neerd is in Manchester. De bevrijders zouden hier geen vrachtauto gebruiken. Zij wilden eenvoudig een deel van de muur met behulp van dynamiet opbla zen op het ogenblik dat de gevange nen werden gelucht. Goody hoefde slechts door het ontstane gat in een gereedstaande auto te stappen. Het nlan moest echter op het laatste ogen- _ilik worden opgegeven. Men had ver nomen dat Goody naar een andere DJAKARTA, 12 juli (UPI) j)e pa_ litie in Djakarta heeft zaterdag een inval gedaan in de grammofoonplaten- saken van de Indonesische hoofdstad en alle platen van de Beatles, de Sha^ dows en de Rolling Stones in beslag genomen, aldus meldt het persbureau Antara. De maatregel is het gevolg van pre sident Soekarno's verbod op het ten gehore brengen van „decadente wes terse muziek". Onlangs zijn in Djakarta de leden van een guitaarbandje, dat in zijn re pertoire liedjes van de Beatles had op genomen, gearresteerd. strafinrichting was overgebracht, aldus „News of the World". Rechercheurs van Scotland Yard hebben inmiddels meegedeeld, dat zy hebben gesproken met een werkne mer van het bedrijf, waar de ver huiswagen die werd gebruikt bij de ontsnapping van Biggs, met rode verf werd overgespoten en veranderd. Het voertuig werd rood geverfd om het op een auto van de P.T.T. te doen lijken. De man gaf de rechercheurs veel bijzonderheden over de perso nen, die hem instructies hadden ge geven. De recherche poogt aan de weet te komen of de volgende geruchten op juistheid berusten: Dat drie gevangenen tegen betaling van zesduizend pond sterling op zich hadden genomen de cipiers van de Wandsworth-gevangems te beletten de ontvluchting te verhinderen. Dat een van de auto's, die werden gebruikt bij de ontsnapping, een Ja guar, was gehuurd bij een bedrijf in West-Londen. Dat Biggs gisteren werd gezien op het eiland Jersey en dat hij Spaans en Frans geld en een Spaans paspoort bij zich zou hebben gehad. De drie personen, die donderdag met Biggs vluchtten, hebben geen deel ge had aan de grote treinroof. Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met vooral aanvan kelijk af en toe enige regen of mot- hegen, later voornamelijk in het zuid oosten van het land ook enkele op klaringen. Zwakke tot matige, in de kustprovincies nu en dan vrij krach tige, zuidwestelijke wind. In het al gemeen iets warmer. DINSDAG: Zon: 4.35-20.56 Maan: 21.30-3.50 Tijdelijk veel bewolking en een krach tige tot harde wind met nog wat regen. Morgen later op de dag zonnige perio den, afnemende wind en een middag- temperatuur van 17 a 18 graden, zee water 15 graden. Vooruitzichten: nog 8eiï wisselvallig weertype, maar wel belangrijk aangenamer dan de vo rige week. teurs is volgens officiële mededelin gen in Washington gebleken, dat de Amerikaanse bombardementen het moreel van de Vietcong geschokt heb ben. De opstandelingen stuiten op steeds groter moeilijkheden bij de aan werving van recruten onder de Zuid- vietnamese bevolking. Velen worden zonder meer gedwongen mee te doen. Mannen van 18 tot 35 jaar worden voor de tijd van drie jaar in het „be vrijdingsleger" ingelijfd. Aan het militaire en diplomatieke front van de Vietnamese oorlog bleef het dit weekeinde tamelijk rustig. Op de grond hadden geen grote gevechten plaats. Wel bombardeerden 55 Ameri kaanse vliegtuigen gisteren in negen luchtaanvallen gebouwen, bruggen, spoorwegen en wegen in Noord-Viet- nam. Op 65 kilometer afstand van Ha noi had een luchtgevecht plaats tussen Amerikaanse straaljagers en twee com munistische Migs. De twee Migs wer den neergeschoten, zo werd meege deeld door het Amerikaanse ministerie van Defensie. Zaterdag viel de Ame rikaanse luchtmacht troepenconcentra ties van de Vietcong ten noorden van Bien Hoa aan. Daarbij werden, naar schatting, 350 leden van de Vietcong gedood. Het was „een van de meest doeltreffende acties ooit in Zuid-Viet- nam ondernomen," aldus verklaarde een Amerikaanse generaal. De Verenigde Staten zijn voor het ogenblik niet van plan de onlangs door de Russen bij Hanoi aangelegde raket- bases aan te vallen. Dit heeft de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zondag in een vraaggesprek voor de televisie ver klaard. De minister zei dat het luchtdoelra ketten met een reikwijdte van mis schien 50 kilometer betreft, maar dat de installaties nog niet operationeel zijn. Rusk voegde hieraan toe, dat de VS Noord-Vietnam, China en Rusland aan de conferentietafel willen krijgen en dat een bombardement van de ba ses niet tot diit doel zou bijdragen. Amerika is niet uit op een capitula tie van Peking of Hanoi, maar wil al leen dat communistisch China en Noord-Vietnam hun mensen uit Zuid- Vietnam terugtrekken, aldus Rusk. KORFOE, 12 juli (UPI) Koning Constantijn en koningin Anne-Marie hebben hun zaterdag geboren dochter gisteren op het eiland Korfoe laten inschrijven onder de naam Alexia, naar de Byzantijnse keizer Alexius Comnemis, die in de 12e eeuw regeer de. Bij de inschrijving van de grote baby (o3 centimeter lang en bijna 9 pond zwaar), die volgens de artsen in „blakende gezondheid" verkeert, trad premier George Papandreou op als ambtena ir van de burgerlijke stand- Na de plechtigheid zonderden de jonge koning en de minister-president zich af voor een bespreking die, naar het schijnt, een dreigende regerings crisis heeft afgewend. De crisis was ontstaan doordat de koning zich ver zette tegen het voorgestelde ontslag van de minister van defensie, Garou- falias, en de chef van de generale staf, luitenant-generaal Gennimatas, die ervan worden beschuldigd de re geringspogingen om de strijdkrachten van fascistische elementen te zuiveren te hebben tegengewerkt. UTRECHT, 12 juli De politie van Soest heeft een 25-jarige fabrieksar- beider uit Achterveld gearresteerd. D« heeft bekend dat hij vrijdagavond nnihorir run /Ia V,J-» man 4 —J una de hooiberg van de boerderij van de familie J. van den Bremer aan de Birkstraat in Soest in brand heeft Be stoken. Hij paste daar op de vier kinderen van het echtpaar Van den Bremer, dat by familie van hem in Achterveld op bezoek was. Hij „ontdekte" de brand, waarna de brandweer met groot materieel uitrukte en hoewel de hooiberg totaal afbrandde - wist te yoorkomen dat het vuur op de boer- denj oversloeg. De vier kinderen wer den by buren gebracht. DEN HAAG, 12 juli Prinses Bea trix heeft het afgelopen weekeinde met haar verloofde Claus von Amsberg een privé-bezoek gebracht aan vrienden in West-Duitsland. Het tweetal heeft za terdag twee uur lang de I unst van het kleiduiven schieten beoefend op een baan by Keulen. Jemen Jemenitische „bevrijdings strijdkrachten" hebben in de Zuidara- bische federatie zeventien Britse mili tairen gedood, zo heeft radio-Sanaa be kendgemaakt (UPI) MEF AMERIKAANSE INFANTERIE AAN LAND IN VIETNAM OP PRINSES ALEKSIA URK, 12 juli Zaterdagavond 1» een 17-jarig meisje uit Urk aangerand door een jongen, bij wie zij achterop de bromfiets had meegelift. De 17-jari- ge dader uit Ruttem, Noordoostpolder, is na een speurtocht van de politie zon dagmorgen aangehouden. Hij heeft een volledige^ bekentenis atgelegd en is in het politiebureau van Vollenhove (Ov.) ingesloten. Het meisje had zaterdagavond sa men met een vriendin de kermis in Emmeloord bezocht. De meisjes mis ten de laatste bus en accepteerden toen een lift van twee voorbijkomen de bromfietsers. Het ene meisje werd keurig naar huis gebracht, het andere werd aan gerand. Huilend en volkomen overstuur kwam zy thuis. TIEL, 12 juli In de nacht van zaterdag op zondag is de spoorbrug over de Prins Bernhardsluis te Tiel verrold. Dit hield verband met de bouw van de nieuwe verkeersbrug en van de tweede sluis die geschikt is voor de duwvaart. Toen de trein van zaterdagavond 23.30 was gepasseerd begonnen de werkzaamheden om de 520 ton wegen de brug vier meter te verrollen. Bij dit werk, dat de hele nacht en een deel van de ochtend duurde, is de 62-jarige L. van Oorschot uit Vi&nen van de brug gevallen. Hij werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. De trein die zondagochtend om 08.11 uur uit Tiel in de richting Nijmegen vertrok reed als eerste over de ver rolde brug. Hakenkruis kladderaars weer actief BAMBERG, 12 juli (UPI) Neo- nazistische vandalen, die al een maand lang in de Westduitse stad Bamberg opereren, hebben in de nacht van za terdag op zondag hakenkruisen en an- ti-semitische leuzen gekladderd op een viadukt over de autobahn Frankfort- Neurenberg, in de omgeving van Bam berg. Het was de achtste maal dat de tot nu toe onbekend gebleven Joden haters toesloegen. Op 12 juli besmeur den zij een gedenkteken voor de Jood se slachtoffers van het nazi-regime met de woorden „Dood aan de Joden". De ze leuze werd nu ook op het viadukt aangetroffen. Verleden week werd een munitiedepot van het Amerikaanse le ger door de kladderaars onder handen genomen. „Dood aan de Joden! Duitsland ontwaak!" stond op een groot plak kaat, dat was aangebracht op het ta lud van het viadukt, ongeveer 35 ki lometer ten zuiden van Bamberg. Verder werden swastika's en de dub bele bliksemschicht van de SS op het viadukt aangetroffen. De symbolen waren aangebracht in dezelfde rood bruine verf waarmee ook het muni tiedepot werd bewerkt. Op een ander plakkaat stond de kreet: „Hoera voor de SS". Een speciale afdeling van de Beierse staatspolitie begaf zich Zondagmorgen naar het viadukt om verfmonsters te nemen en eventuele verdere aanwijzin gen te onderzoeken. De afdeling is sinds het begin van de anti-semitische uitbarstingen in Bamberg gestationeerd. Een prijs van 20.000 mark is uitge loofd voor hem of haar, die inlichtin gen kan verstrekken die leiden tot aan houding van de dader(s). De politie heeft talrijke verdachten verhoord, maar allen moesten weer op vrije voe- JOPPE, 12 juli De inwoners van het dorpje Joppe in de Gelderse Achterhoek vinden dat een priester feest in 1965 een zaak is, die protes tanten en katholieken gelijkelijk aangaat. Daarom versierden zij sa men de straten, maakten muziek en zorgden er samen voor dat er een feestavond en een receptie kwamen. Alles voor hun streekgenoot Quierien de Leeuw nit Epse, die gisteren in de kerk van Joppe zijn eerste plech tige mis opdroeg. Tijdens deze mis vroeg de pastoor of iemand van de aanwezigen het woord wenste. Twee personen maak ten van de uitnodiging gebruik. De een bood de jonge priester uit naam van de protestante en katholieke buurtgenoten een spaarbankboekje aan, de ander, dominee Schakel, zei en hij sprak daarbij als vertegen woordiger van zijn gemeente „dat het de mensen in de kerk van de reformatie verheugt ais de wereld wijde kerk van Rome er een dienst knecht Gods bijkrijgt. Zover zijn we de laatste jaren wel naar elkaar toe gegroeid". aldus dominee Schakel. ten worden gesteld nadat zy waren on dervraagd. De middeleeuwse stad Bamberg telt 73.000 inwoners. De Joodse gemeen schap in de stad bestaat uit slechts 71 burgers, waarvan er 15 in het cen trum wonen. (Advertentie) (Van onze correspondent) GRONINGEN, 12 juli Toen de heer A. Derksen gistermorgen zijn mo torboot Elektra miste van zijn vaste aanlegplaats aan het Zuidlaardermeer, besloot hij de dieven door de lucht achterna te gaan. Hij ging naar de luchthaven Eelde, charterde een twee- motorige Dove van Schreiner Airways en ondernam met de heer J. J. de Bruin als vlieger een onderzoekings tocht boven het Zuidlaardermeer en omgeving. Na vijf minuten kreeg men de motorboot (wit met een blauw zeil) al in het vizier op de Hunze in de omgeving van Gieterveen. De Electra lag daar eenzaam en ver laten, zeker twee uren varen van zyn vaste plaats in het Zuidlaardermeer. Via de radio van het vliegtuig en de verkeerstoren van Eelde werd de rijks politie gewaarschuwd, die een wacht post naar de boot stuurde en een onder zoek instelde naar de verdwenen pret- vaarder(s). ROME, 12 juli (AFP) In het ge bouw van de kanselarij van het Vati caan, dat is gelegen in het centrum van Rome en dat extra-territoriale rechten geniet, is zaterdag een grote partij gesmokkelde Zwitserse sigaret ten in beslag genomen. De concierge van het gebouw bleek tot een smokke laarsbende te behoren en is gearres teerd. De inbeslagneming van de sigaretten en de arrestatie van de concierge ge schiedden met medewerking van de pauselijke gendarmerie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1