Mgr. De Vet bepleit betere „image" Bij kloosterlingen vaak een minderwaardigheidsgevoel Interdiocesaan centrum voor roepingen geopend Honderden volksdansers in Alkmaar Per privé-vliegtnig Europa zien IV' BSP thans struikelblok voor formateur Harmei Partijcongres voor de keus Talen op MMS verzwaard door interpretatie van exameneisen Jachtige schematisering inplaats van kunstgenot Kortsluiting in tv-toestel oorzaak brand Belangrijke aankondiging PIUSALMANAK CONRECTOR ST.-BQNIF ATIUSLYCEUM ATBOUW-H 4-KAMEKFL Religieuzen vaak als ongeschoolde arbeiders gezien Taxichauffeu rs poogden meisje aan te randen Succesvol festival image Diakonaat Wetenschap KABINETSCRISIS BELGIË Amerikaans Congres aanvaardt wet op negerstemrecht Dringende norm Kinderbeschermin g wordt vernieuwd MAANDAG 12 JULI 1965 PAGINA 7 In het Interdiocesane Roepingen centrum te Tilburg geeft de voor zitterburgemeester L. Jansen, een explicatie aan mgr. Bekkers en mgr. De Vet. Naast mgr. De Vet staat de directeur van het centrum, pater Brekelmans m.s.c. -mm*®». IHÜÉ ■onchalant maar trots als nozems voor hun brom mer, poseerde zaterdag een groep Amerikaanse privé- vliegers na de landing op Schip hol voor deze eenmotorige (ge huurde) vliegtuigjes, van het ty pe Gardan Horizon. De Ameri kanen vliegen Europa af. Een groot aantal steden hebben ze al bezocht. Thans was Amster dam aan de beurt. Enkele vlie gers kijken wat somber, als ge volg van zware pech. Bij het neerstrijken op Schiphol raakte namelijk een toestel uit balans, zodat de vleugel de grond raak te. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor, maar het vliegtuigje werd zo zwaar be schadigd dat het niet meer ge bruikt kon worden. Een andere privé-vlieger had te kampen met een klapband. Het Ameri kaanse gezelschap werd op Schiphol verwelkomd door de heer P. W. Lang, van de Aero- club HilversumAmsterdam. Daarna zag het gezelschap snel Amsterdam, per rondvaartboot. Inmiddels heeft de groep Brus sel al weer gezien en is men op weg naar Londen, vanwaar men tenslotte naar Parijs zal koer sen. Dan zullen er welgeteld 9108 kilometers zijn afgelegd in bijna )6 vlieguren. BENODIGD EiGEN GELD SLECHTS f 4000,. en per maand 232,50 Verzorgde bouw en luxe afwerking BELANGRIJK VRIJE VESTIGING VAN KATHOLIEK NEDERLAND N.V. DRUKKERIJ DE TIJD postbus 348 AMSTERDAM (Van onze correspondent) ALKMAAR, 12 juli Dit weekeinde stond Alkmaar in het teken van de volksdans. De Nederlandse Volksdans vereniging koos de stad als startplaats voor de internationale volksdansweek. Aan het festival nemen tweehonderd vijftig buitenlandse en driehonderd Ne derlandse volksdansers deel. Zaterdag avond was de Veilinghal tot in de uiterste hoeken bezet; de drieduizend zitplaatsen waren ontoereikend; velen vergenoegden zich met een zitplaats op de grond. Voor het eerst kwam een Bulgaar se volksdansgroep naar Nederland; het was de groep Gabrovo", dertien dansers, twaalf danseressen, zes orkest leden en een zangeres van volkslied jes. De groep was gestoken in kostba re kostuums uit verschillende streken van Bulgarije. Ook de dansen, bruisend van temperament, waren uit verschil lende landstreken van Bulgarije. Van geheel ander karakter waren de prestaties van de uit twintig dansers en twee muzikanten bestaande Engel se groep. Zjj bracht enkele specifieke mannendansen, waaronder zwaard en Morrisdansen, coutry- en klompen dansen, afgewisseld met volksliedjes. Zij waren wat zoetjes vergeleken bij de wilde Slavische dansen. p „Groupe d'Expression Populaire" uit Parijs o.l.v. Jeannine Coriou repre senteerde de Franse Volksdansen uit Bretagne, de Provence en het Basken land, begeleid met muziek van doedel zak en accordeon. Tot de succesnummers van het fes tijn behoorde ook het optreden van de Griekse groep, die vorig jaar een tour nee van vier weken door Amerika maakte. Joegoslavië had zijn beste amateur- groep „Beograd uit Zeleznik (veertig personen) gestuurd, die in eigen land al vijfmaal de eerste prijs won op na tionale festivals. Men voerde dansen uit Servië, Kroatië, Slovenië en Mace donië uit en zong zigeuner- en volks liederen uit Dalmatie. Gratie en verfijning kenmerkten de elegante Schotse dansen van de vijf dansparen van de Edinburgh Branch van de Royal Scottish Country Dance So ciety zwevende dansen, origineel van vorm, gedanst in een snel of langzaam ritme. De Zweedse groep uit Uddevalla werd begeleid door drie violisten. Hun boerendansen kenmerkten zich door een voud en vrolijkheid. De Alkmaarse dansgroep 't nuj- velspaard", gestoken in de eenvoudige Noordhollandse dracht, de z-g- ..daag se dracht", die in de tweede helft van de vorige eeuw rond Alkmaat gedra gen werd, liet enige volksdansen van Saksische oorsprong zien. Na de pauze traden alle groepen nog eens 'n om gekeerde volgorde op. zodat Bulga ren. die van geen ophouden wisten, voor het brillante slot zorg'3en. Het festijn duurde tot middernacht. Je bui tenlandse groepen treden de komende dagen in verschillende steden op. De Bulgaarse groep treedt op ]n Rotter dam, Scheveningen, Amersfoort en Schoten (België); de Engelse groep in Den Haag en Den Helder; de Franse groep in Oostvoorne; de Grieken in Den Haag en Rotterdam; de Joegosla vische groep in Bever-wijk, A-r?s1~e^' dam (Vondelpark) en Zwolle; de schot se groep in Apeldoorn en Almelo en de Zweden in Leeuwarden. Tot en met zaterdag wordt door het Centraal Dj*"®" beraad in het clubhuis ,,De Burcht Koningsweg 49 te Alkmaar een tentoon stelling „Dansen toen en nu" gehouden, die aan de hand van prenten, gravu res, foto's en attributen een indruk en overzicht geeft van de ontwikkeling van de volksdans gedurende de laatste 350 jaren. Ecuador De militaire junta van Ecuador heeft zestien politici, die tegen het huidige bewind zijn gekant, het land uitgewezen. De betrokkenen zijn inmid dels in Asuncion in Paraguay aange komen. (AFP) (Van een verslaggever) TILBURG, 12 juli De bisschoppen van Den Bosch en Breda, mgr. W. M. Bekkers en mgr. G. H. de Vet, hebben zaterdag het oriëntatiecentrum voor kerkelijke roepingen geopend, dat ten behoeve van beide bisdommen aan de Stationsstraat alhier gevestigd is. Directeur van het centrum is pater Brekelmans M.S.C. Nadat de voorzit ter van het nieuwe instituut, burge meester L. Jansen uit Oss, ten over staan van de honderden belangstellen den de ontwikkelingsgeschiedenis van het Tilburgse roepingencentrum had geschetst, zette mgr. Bekkers de doel stellingen van het instituut uiteen. Het interdiocesaan oriëntatiecentrum voor kerkelijke roepingen, aldus de bis schop van Den Bosch, is beslist geen reclamebureau, dat publiciteit verzorgt voor bisdommen, orden en congrega ties, die snakken naar priesters en re ligieuzen. Uitgaande van deze waar heid, dat ieder christen een geroepene is, zal het centrum het héle volk Gods bewust moeten maken van dit geroe pen-zijn in algemene zin. Tevens zal het de gemeenschap het besef dienen bjj te brengen, dat zij ook een taak bezit ten aanzien van de roeping in bij- °r uFe z'n' Binnen de gemeenschap en tot haar eigen nut groeit immers de bpzondere roeping. Het centrum dient als service-insti tuut present te zijn op vergaderingen van ouders, leerkrachten, jeugdleiders, priesters en andere verantwoordelijke leden van de maatschappij. Mgr. De Vet voegde hier aan toe, dat het centrum niet zozeer de roepin- genvverving beoogt, als wel aandacht moet schenken aan de religieuze wer kelijkheid, die men roeping noemt. Het roepingencentrum zal de „image" van de priester of de religieus scherper dienen te tekenen. Mgr. De Vet bepleitte een steeds ver dergaande bezinning op de religieuze staat van de broeder en de zuster in onze tijd. Daarbij moet men proberen om de taak en de plaats van de reli gieus in de kerk zo zuiver mogelijk te bepalen. Bij de broedercongregaties, aldus mgr. De Vet, begint deze bezinning op ó-ang te komen. Het is daarbij evenwel zaak om zo objectief moge lijk de ontwikkeling in de kerk gade te slaan Wat dit laatste betreft be staat bij mgr. de Vet de indruk, dat de vraag of er in de broedercongre- gaties plaats is voor het diakonaat gemakkelijk voorbarig ontkend wordt. „Ik wil niet zeggen, dat het die rich ting uit moet, maar de werkelijk heidszin verbiedt om deze mogelijk- held zonder meer uit te sluiten". Zin voor realiteit eist ook dat broe ders én zusters terreinen gaan zoeken, waarop zij als gekwalificeerde deskun digen werkzaam kunnen zijn, zonder daarbij de noodzaak van de werkelyk en vaak eenvoudige, directe tussen menselijke dienstbaarheid uit het oog te verliezen. Het is duidelijk, zo vervolgde mgr. de Vet, dat wij langs werkelijkheids zin, deskundigheid, bewogenheid en christelijke toewijding een nieuw beeld moeten gaan ontwerpen van de broeder en zuster in de kerk. Dit beeld is nog niet goed, getuige het bij vele manne lijke en vrouwelijke religieuzen aanwe zige minderwaardigheidsgevoel. „Men ervaart in dit opzicht spanningen tus sen de broeder en de zuster enerzijds en de wereld anderzijds, die hem of haar niet au sérieux neemt en hen in ons landelijk cultuurpatroon vaak be schouwt als de ongeschoolde arbeider, jmtgeen te wijten is aan de diversi teit van functies die onder één noe mer worden genoemd. rieïhT bestaa" ook spanningen van broe- t„:? i?.° zusters ten aanzien van de iv,.,,. ,overheid, zodat men zich ook kant afvraagt of men wel au serieux genomen wordt." slwt°msramn2Wvrfing is n-0dig' be" van -z- et' om via bezinning sehern üfnii te komen tot eel1 ZO religieus mogelijk beeld van de Een eerste antwoord op de oproep van mgr. De Vet tot bezinning vormde de boeiende inleiding van prof. dr. R. A. de Moor, hoogleraar te Tilburg over het onderwerp „Kerkelijke Roeping in onze tijd". Prof. de Moor gaf, om zijn eigen woorden te gebruiken, een sociologi sche doorlichting van het roepingen- vraagstuk. Speurend naar de oorzaken van dit probleem, waaraan pas sinds het proefschrift van mgr. dr. J. J. Dellepoort over de priesterroepingen in Nederland (1955) sociologische studies worden gewijd, is prof. De Moor tot de conclusie gekomen, dat men er met algemene stereotypen niet komt. De hypothese, dat een toenemende indu strialisatie en verstedelijking de oor zaak is van het dalende aantal roepin- §en, blijkt te ongenuanceerd om bruik aar te zijn. Ook de stelling van pater O. Schreu- der als zou het roepingenvraagstuk een beroepskeuzevraagstuk zijn, gaat, vol gens de Tilburgse hoogleraar niet op. De sociale status van het kerkelijke ambt heeft aan betekenis ingeboet, maar dit is, aldus spreker, toch niet dé dominerende factor inzake het roe pingenvraagstuk. Een enquête, ingesteld bij ongeveer veertienhonderd middelbare scholieren in Wenen, heeft aangetoond dat de so ciale status maar een betrekkelijk on dergeschikte rol speelt. Prof De Moor meent, dat de huidige roepingencrisis veroorzaakt wordt, door de grote sociale en culturele verande ringen, die zich nu voltrekken. De we tenschap is, naar zijn mening de belang rijkste oorzaak van de gesignaleerde crisis, omdat de wetenschap de be- staanservaring fundamenteel heeft ge wijzigd. De eenzijdige beklemtoning van de hiërarchie in het verleden is in strijd met het hele culturele klimaat van on ze t'jd. Het kerkvolk, geconfronteerd met vele uiteenlopende meningen, heeft moeite om het expert-gezag van de clerus te accepteren, temeer omdat de clerus het zelf ook niet meer schijnt te weten. Het beeld van verschillende pries ters en religieuzen weet, door een te kort aan innerlijke overtuigingskracht, vele gelovigen niet meer te overtuigen. De waardering voor en de zienswijze op het priesterschap en de religieuze staat variëren naargelang de opvatting over godsdienst en kerkelijke institutie. Wat de kerk-van-de-toekomst betreft, merkte prof. De Moor op, dat zjj een sterk teken-karakter zal moeten bezit ten. De kerk is een teken van God in de wereld. Dit teken-karakter komt het meest duidelijk en permanent naar voren in het priesterlijk ambt en de religieuze staat. Voorts moet de kerk, niet zoals in het verleden sterk bureaucratisch, maar apostolisch van aard zijn. Dit impli ceert dat de werkzaamheid van de ker kelijke ambtsdragers eveneens aposto lisch moet zijn. Tenslotte moet het cha rismatisch karakter van het ambt sterk worden benadrukt. BRUSSEL, 13 juli (ANP) Bij de pogingen tot oplossing van de nu reeds zeven weken durende regeringscrisis in België is formateur P. Harmei op een nieuwe hinderpaal gestoten. Het be stuur van de socialistische partij aan vaardde zaterdag weliswaar een door de formateur uitgewerkt ontwerppro gramma voor len nieuwe rooms-rode coalitie, maar met een onvoldoende meerderheid, zoals zaterdagavond door de BSP werd bekendgemaakt. Tegelij kertijd aanvaardde het bestuur van de Christelijke Volkspartij het ontwerp met algemene stemmen. Prof. Harmei heeft vandaag een nieuw interim-rapport uitgebracht aan koning Boudewijn. Hij zal waarschijn lijk verdere besprekingen voeren met de voorzitter van de socialistische partij, Collard. Gezien het feit dat het ontwerpprogramma eerst na da genlange besprekingen als een com promis tot stand kon worden ge bracht tussen werkgroepen van de twee partijen, betwijfelt men in poli tieke kringen in Brussel of er nog zoveel ten gunste van de BSP aan (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 12 juli Het talen programma van de m.m.s. is op zich zelf genomen niet te {waar. De inter pretatie van de exameneisen heeft echter in de loop van de laatste vijf tien jaar een verandering ondergaan, die een zeer aanzienlijke verzwaring betekent. Daardoor is tevens het eigen lijke doel van de school opvoeding en vorming van de leerlingen in ruimere zin verengd. Aldus enige hoofdpun ten uit een betoog van de heer J. YV. V. Hollanders in het jongste nummer van het weekblad van de katholieke lerarenvereniging „Sint Bonaventura". De heer Hollanders, leraar Frans en conrector van het St. Bonifatiuslyceum te Utrecht, werpt in zijn beschouwing de vraag op of er wellicht teveel leer lingen op de scholen zijn, die er niet thuishoren. Zo niet, dan rijst ae vraag of de eisen, die het reglement voor het eindexamen der middelbare scho len voor meisjes stelt, wellicht te hoog zijn en als dat niet het geval is of mogeiyk de interpretatie van het programma door leraren of gecom mitteerden de oorzaak is van moeilijk heden, die zich hebben voorgedaan WASHINGTON, 10 juli Het Ame rikaanse Huis van Afgevaardigden heeft vrijdagavond een wetsont werp aanvaard waarin het stemrecht der negers wordt gegarandeerd. De zuidelijke staten Alabama, Mis sissippi, Louisiana, Georgia, Zuid- Carolina, Virginia en delen van Noord-Carolina mogen de proeven van bekwaamheid, nodig om in aan merking te komen voor het stem recht, niet meer gebruiken om ne gers willekeurig van dit recht uit te sluiten. Zonodig kunen federale ambte naren naar deze staten worden ge zonden om negers in de stemregisters op te nemen. De proeven van be kwaamheid hielden onder meer in terpretatie van wetsteksten in. Door het voorleggen van bijzonder inge wikkelde teksten was het mogelijk discriminatie tussen negers en blan ken toe te passen. Het wetsontwerp was al door de Senaat goedgekeurd. De Senaat keurde vrijdag met 68 te gen 21 stemmen een wetsontwerp goed dat het eerste program voor verplichte medische zorg inhoudt. De ziekenhuis kosten voor Amerikanen boven 65 jaar zullen worden verdeeld tussen de werk gevers, werknemers en het ministerie van financiën. dan wel of er nog andere factoren in het spel zjjn. Wat de schoolbevolking van dc m.m.s.'en betreft: er zou waarschijn lijk een enquête nodig zjjn om vast te stellen of zij in het algemeen geschikt is voor dit schooltype. De gegevens van „een grote m.m.s.-afdeling aan een groot lyceum" wjjzen er echter op, dat de situatie daar in de laatste vijf tien jaar niet of nauwelijks veranderd is. Zijn aandacht richtend op de talen programma 's merkt de heer Hollan ders op, dat het programma voor Ne derlands niet te omvangrijk is. Het laat een ruime marge van niveau toe: er wordt niet gesproken over de graad van moeilijkheid noch van de te stellen vragen, noch van het stuk proza of poë zie, waarbij de vragen worden gesteld. Hetzelfde geldt voor het schriftelijk gedeelte van de moderne talen. De conrector van het St. Bonifatiusly ceum, die aan het hoofd staat van de m.m.s.-afdoling van dit lyceum, heeft niet de indruk, dat de examenop gaven de laatste vijftien jaar gemak kelijker zijn geworden; in grote trek ken kan men echter zeggen, dat de graad van moeilijkheid ongeveer gelijk gebleven is. Een merkwaardige para dox is evenwel, dat wanneer de op gaven niet moeilijker geworden zijn, ze toch een verzwaring van dit gedeel te van het programma voor de school betekenen. Er is namelijk gebleken, dat elk jaar gemiddeld circa dertig procent ran de meisjes ondanks selectie van de leerlingen en enthousiasme en deskun digheid van de leraren onvoldoende halen voor de vertaling en circa twin tig procent voor de tekstbehandeling. De leraar, die tracht hierin verbetering te brengen, zal geneigd zijn van de hem toegemeten tijd een groter deel te besteden aan dit examenonderdeel, zodat van lieverlee de tijd voor de voorbereiding op het mondeling exa men wordt ingekrompen. Nog veel noodlottiger is, dat aldus ook de tijd, waarin de docent met zijn leerlingen in het kader van de letterkundeles en naar aanleiding der teksten kan spre ken over levensvraagstukken en alge mene cultuur, korter wordt. Er is wat de vreemde talen betreft voor het schriftelijk gedeelte van het examen een zekere regulatie gekomen door een algemene adviserende norm, opgesteld door een commissie van de Vereniging van Leraren in de Levende Talen. De heer Hollanders brengt ech ter het bezwaar naar voren, dat deze adviserende norm in handen van de gecommitteerden een sterk dwingend karakter heeft gekregen en dat aan het Nederlandse taal- en stijlgevoel zo danige eisen worden gesteld, dat leer lingen van ongeveer zeventien jaar hieraan in onze taalarme tijd niet meer kunnen voldoen. y Voor het mondeling gedeelte van het examen acht de conrector van het St. Bonifatiuslyceum de programma's niet te zwaar, maar zo merkte hij op: al les komt aan op de interpretatie. Men lette bijvoorbeeld op de uitleg van de zinsnede (in het programma voor de vreemde talen) „terwijl het onderzoek in de letterkunde zich bepaalt tot een onderzoek naar de kennis aangaande de geschiedenis der letterkunde van twee harer hoofdtijdperken en naar de bekendheid met enige werken, die daartoe behoren." Terwijl het enige jaren geleden aan twijfel onderhevig was, dat aan dit pro grammapunt voldaan werd wanneer er twee, niet al te kleine, hoofdperioden van de letterkunde waren bestudeerd en behandeld, zijn er thans lieden, die zeggen: nee, het onderzoek bepaalt zich tot twee hoofdtijdperken, maar het spreekt vanzelf, dat de gehele letter kunde moet zijn behandeld en zo no dig moet de leerling daar ook occasio neel bewijzen van kunnen afleggen. Me nige gecommitteerde verwacht zelfs, dat deze totale behandeling der let terkunde blijke uit de diversiteit van de gekozen perioden bij de verschillende leerlingen, zodat het totaal der geko zen perioden van alle leerlingen uit een klas de gehele letterkunde bestrijkt. Indien deze interpretatie juist is, is er zonder twijfel sprake van een ver zwaring in vergelijking met een tien tal jaren geleden. De heer Hollanders zegt voorts, dat er op de hoofden van leraren en leer lingen sinds een paar jaar de meest uiteenlopende en vaak verzwarende in terpretaties van de term „enige wer ken die daartoe behoren" zjjn neerge komen. De „werken" moesten een be paalde omvang hebben, de moeilijk heidsgraad kwam ter sprake en daar na bij het groter worden van de klassen en scholen ook het vraag stuk van de eenvormigheid van de boe kenlijsten. Er werd een grotere variatie geëist: het komt er nu op aan te zoe ken naar werken, die een andere leer ling nog niet heeft. Ongelukkig de leer linge, die door haar ouders op een grote school is geplaatst, aldus een ar tikel in het lerarenbiad. Oorspronkelijk meende men, dat vol staan kon worden met acht a tien wer ken. De lijst groeide echter uit tot 25 boeken voor het Nederlands en drie maal tien boeken voor elke vreemde taal en thans is het geheel niet vreemd als voor Nederlands de leraar, gedwon gen door de huidige interpretatie, 35 romans van zijn leerlingen vraagt en de docenten in de vreemde talen ieder 15. De toevoeging „die daartoe behoren" wordt dan voor de moderne talen ge heel losgelaten of vergeten en de ken nis van de kandidaten moet zich nood gedwongen uitstrekken over al de schrijvers, uit welke tijd ook, van wie boeken op de ltist voorkomen. Het kunstgenieten van vroeger is aldus een jachtige schematisering geworden van gegevens, die op het examen moeten kunnen worden gereproduceerd. Vijf-en-veertig boeken lezen in vreemde talen neemt tijd in beslag, maar is een genoegen. Deze boeken onderscheidend kunnen bespreken, met gegevens over de auteur en een plaat sing in eigen tijd, tezamen met nog vijf-en-dertig werken in de Nederland se taal kan echter een opgave worden, die meer blijk geeft van een fenome naal geheugen dan van inzicht. De do cent, die zijn leerlingen voorbereidt voor het eindexamen, wordt op deze wijze geremd in zijn opvoeding en on derwijs, aldus de conrector van het St. Bonifatiuslyceum. kan worden veranderd, dat het voor de socialisten aanvaardbaar wordt. In ieder geval is de datum van 21 juli, door de kabinetsformateur ge noemd voor de vorming van een nieu we CVP-BSP-regering, in gevaar geko men omdat nog geen dag is vastgesteld waarop een partijcongres van de BSP kan worden bijeengeroepen. Dit con gres zal uiteindelijk over de socialisti sche deelneming aan de regering moe ten beslissen. Inmiddels heeft de (liberale) Partij voor Vrijheid en Vooruitgang medege deeld, dat zjj wèl bereid is regerings verantwoordelijkheid te dragen. De vor ming van een kabinet „op brede ba sis" mislukte veertien dagen geleden, omdat de PVV weigerde er aan mee te werken. Wel zjjn de liberalen bereid te komen tot een nieuwe katholiek-libe rale regering. Y'erenigde Staten Gouverneur Nel son Rockefeller van New York is ge wond geraakt toen hij in de Venezo laanse stad Valencia door zijn paard uit het zadel werd geworpen. (UPI) ROTTERDAM, 12 juli „Kortsluiting in het televisie-to-stel" wordt door de brandweer opgegeven als de oorzaak van een korte maar fel uitslaande brand, die gisteravond heeft gewoed in een huis aan de Aelbrechtskolk alhier. De ach terkamer van het woonhuis, op de eerste verdieping, brandde geheel uit. De be woonster, de 65-jarige mevr. A. Roo- denburg, die alleen thuis was, werd door buren gered. Zij werd met tamelijk ernstige verwondingen naar een zieken huis vervoerd. Een onder het woonhuis gelegen hout opslagplaats liep ernstige waterschade op. ROTTERDAM, 12 juli De politie heeft dit weekeinde twee 25-jarige taxi chauffeurs uit de Maasstad, gearresteerd wegens een poging tot aanranding van een twintig-jarige kinderverzorgster. Het meisje was zaterdagavond te voet op weg naar haar werk, toen zij op de Oostzeedijk werd klemgereden door een kleine personenauto, waarin twee mannen zaten. Deze probeerden haar in de auto te trekken. Het meisje wist zich los te rukken. Een uur later konden ze op de Stadhoudersweg door de politie worden aangehouden. DEN HAAG, 12 juli De minister van Justitie, dr. I. Samkalden, heeft de commissie ter bestudering van de wetgeving op het terrein van de kin derbescherming geïnstalleerd. Voorzit ter van de commissie is prof. mr. J. Wiarda, hoogleraar aan de rijksuniver siteit in Groningen. De minister ziet als eerste taak voor de commissie bestudering van de sa menhang tussen de verschillende maat regelen uit het civiele kinderrecht (ontzetting, ontheffing en ondertoezich - stelling). In dit verband zal van groot belang zijn nadere bestudering .an het instituut van de ondertoezichtstelling, van de taak van de kinderrechter daarbij en van de gezinsvoogdij-instel lingen. Andere punten waarin de com missie zich zou kunnen verdiepen, be treffen de vraag of het we) juist is dat er een maatregel, t.a.v. het (ou dere) kind genomen wordt zonder dat het zelf zijn stem kan laten horen, de omgang van het kind met de ouder die na scheiding niet met de uitoefening van het gezag werd beiast. Riant en zonnig gelegen, met uniek uitzicht over Het gpaarne, fraaie gazons en bloemperken, in direkte ...ibijheid van winkels, scholen en bushalte naar het centrum, zijn momenteel aan de ENGELANDLAAN. in het uitbreidings plan „Schalkwijk" in aanbouw zeer royale de alle flats aangesloten op de volautomatische oliegestookte c.v. alle radiatoren voorzien van warmtemeters centrale radio/televisie-antenne (le en 2e net) luxe keuken met roestvrijstalen aanrecht 2 zespersoons liften royale betegeling zwevende dekvloeren garages beschikbaar Voorts ziin nog beschikbaar een bepe~kt ".antal 6-kamerflats Inlichtingen dag. (ock zat.) van 10-17.30 uur in het verkoopkantoor op het bouwplan en bij N.V. UMACO YY'ilhelminaark 58, 11recht, tel. 030-118.Na 19 uur: 02950-45982. geen notariskosten geen leningskosten g en rente tijdens bouw geen makelaarskosten geen doorberekening van loon- en prijsstijgingen. maar wel (oplevering ca. medio november as.) Over enkele dagen verschijnt de editie 1965/66 van de Dit unieke vademecum, dat het bedrijfs- en zakenleven zowel ais de geestelijkheid volledige informaties verschaft omtrent de talloze facetten van katholiek Nederland, Is wederom bijgewerkt met de nieuwste ge gevens en allerlaatste mutaties. Het boek, dat is onderverdeeld in 20 rubrieken heeft een omvang van 1 0 3 2 pagina's. De prijs is vastgesteld op 24,50 Ook voor U zal dit kundig geredigeerde en overzichtelijk ingedeelde boek een beslist onmisbare gids zijn. Uw boekhandelaar zal U graag een exemplaar ter Inzage geven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7