TIJDRIT VAN ZATERDAG BESLIST 52ste TOUR DE FRANCE Hartelijk welkom voor Cees Haast FELICE GIMONDI NIEUWE COPPI 1 FRANKRIJK VERWIJT RAYMOND DAT HIJ TE VEEL LACHT.... PellenaarsJa<yes Go,l;le,: Haast niet „SPORT" VERSCHIJNT ALS MAANDAG-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD ,.er komen Dit VCrdicildc nog twee Hollandse ritten" Jtaaz feFWöto&fe Doodsbleek Uur longer Eindredactie: Frans Nypels en Michel van Gils Oplaag 61.000 MAANDAG 12 JULI 1965 De zó ongelukkig gevallen Tourrenner Cees Haast keerde zaterdag terug in Nederland. Op het vliegveld van Brussel verwelkomde zijn verloofde Nellie van Dongen de kleine Cees als eerste. Onze speciale verslaggever reisde naar zijn woon plaats Rijsbergen en trof daar een opgewekte Cees Haast. Voor zijn bevindingen zie volgende pagina. (Door FRANS NYPELS) LYON, 12 juli. Felice Gimondi stond om zeven uur op. Hij liep naar het raam en schoof de blinden opzij. De zon beroerde de daken van Aix-ies-Bains. Felice zag het niet. Hij keek naar boven, naar de Mont Revard. De witte kruin glans de. Felice waste zich. Hij at wat vruchten en dronk melk en thee. Thee met veel suiker. Om acht uur zat Felice Gimondi in trainingspak in de wagen van zijn ploegleider Luciano Pezzi. De inspectie van de Mont Revard duurde bijna ander half uur. LYON, 12 juli Hoewel Ray mond Poulidor gistermorgen, na een verkwikkende nachtrust, te gen iedereen vertelde, dat hij nog hoopte in Parijs de Tour te win nen, mag worden aangenomen dat de 22-jarige Italiaan Relice Gi mondi zijn greep op de gele trui niet zal verzwakken. Op de Mont Revard, zo kan men na zondag rustig beweren, is de 52ste editie van de Tour de France beslist. Be slist in het voordeel van de slanke Italiaanse atleet Felice Gimondi. De Italiaan Felice Gimondi op weg naar een gloedvol succes in de tijdrit van zaterdag. Die dag bracht een be slissing in het duel tussen de slanke Italiaan en de Franse boerenzoon Raymond Poulidor. Frankrijk treurt om Raymond en maakt hem verwij ten. Italië viert de ontdekking van een nieuwe campianissimo, een groots opvolger van de legendarische Fausto Coppi. (Foto UPI). POULIDOR TOCH EEUWIGE TWEEDE Voor automobilisten lijkt de Mont Revard een vriendelijke en weinig opwindende berg. Zijn top piekt naar 1500 meter omhoog. Voor wielren ners is de Mont Revard een beul. Een meedogenloze scherprechter, met korte en lange klimmetjes, met véél vals plat en met wel honderd boch ten. Aan de voet glooien de weilan den met wat magere roodbonten. Al en toe een oud dorpje. Felice zweegTerug in het hotel. in het langzaam ontwakende Aix-Ies- Bains, bespraken Luciano Pezzi en Fe lice Gimondi welke versnellingen Felice «ou steken. Daarna werd Felice door RONDEv.FRANKR.21eeh 225km.n(m; VERSAILLES ADourdan Angervnte160km PÏFhïviers 128ktn Chateju-landon92km Monhirgis ^^^aPouery Aillani o20km AUXERRE <DRavilai!lenn DeRo nde tel 12 i nspecteu rs v. po I i fe di» voorde veiligheid yjd.rennerszprgen ■JP» lijfarts, dr. Angelo Quarengl, de clubarts van Europacup-houder Inter- nazionale Milan, nauwkeurig onder zocht. In de hal van het hotel vertelde de arts de verzamelde journalisten, dat Felice s conditie uitstekend was. Hij was speciaal uit Milaan gekomen om dit te controleren. Want Italië is gek met Gimondi Om één uur volgde er een lichte maaltijd. Wat vruchten en visfilet. Fe lice wilde niemand meer spreken Hjj zag er zenuwachtig uit. Voor zijn start in dié slopende tijdrit stapte Felice op zijn fiets. Luciano Pezzi sleurde hem vijfentwintig kilometer lang over een stille weg in de omgeving van Aix-les Bains. Om de spieren wat los te maken. Tijdens de massage week Pezzi geen moment van zijn zijde. Hij vertelde Felice, dat Italië op het won der rekende. Hij hamerde Felice in, dat hij de natie een nieuw wieleridool kon schenken. Hij fluisterde Gimondi tenslotte toe, dat hij, Felice Gimondi. op Fausto Coppi leek. Op Fausto Cop pi, de legendarische campianissimo, vereerd als een afgod. „Felioe", zo zei oud-renner Pezzi la ter, „Felice lag stil. Hij lachte geen en kele keer." De anders altijd zo vrien delijke Felice ontweek aan de start in Aix-les-Bains alles en iedereen. Hij hoorde, éénmaal begonnen, slechts de stem van zijn ploegleider. Na negen ki lometer won Felice al bijna 20 seconden op Poulidor. Hij schakelde met 'n wilde beweging. De derailleur slipte door. Felice kreunde. Pezzi zag doodsbleek. „Een andere fiets", schreeuwde Felice. Pezzi besliste: „neen. Een andere ver snelling," brulde hij. Gimondi verloor zijn voorsprong.Toen boog Pezzi zich helemaal uit zijn wagen. Hij trans pireerde hevig. Hij begon te praten. De woorden regen zich aaneen. Felice vond zijn ritme terug. Pezzi haalde verlicht adem. Felice schakelde in de laatste langzaam hellende kilometers zijn grootste verzet: 4913 Na zjjn schitterende triomf, de triomf van de jeugd genoemd, liet hjj stijf de minuten durende ovatie over heen don deren. De terugweg naar zijn hotel zal kij waarschijnlijk nimmer vergeten. Iedereen riep zijn naam. Gimondi, Fe lice, een lange keten van woorden, een «nt van wel dertig kilometer lang. In de hal van zijn hotel kwamen pas de tranen. Zijn lichaam schokte. Dr. Ange lo Quarenghi helde met Milaan. Béide ook met Ysandrina, de plaats bij Ber gamo waar Felices moeder elke dag de post bezorgt. Felice heeft de Tour ge wonnen. Felice is de grootste kampioen die Italië heeft gekend." Felice huilde opnieuw, toen hij zijn moeder vertelde dat hij nu de Tour niet meer zou ver liezen. In zijn hand lag het telegram van zijn leermeester, Vittorio Adornl. P,..? ®11 maar drie woorden op: ge- feliciteerd met de Tourzege! Raymond Poulidor sliep een uur langer dan Gimondi. Om precies acht uur, die zaterdagmorgen werd hij gewekt. Zijn ontbijt bestond uit vruchten en sinaasappelsap. Een uur later lag hjj op de massagetafel. „Rustig en ontspan nen", verklaarde zijn ploegleider An- tonin Magne, in de hal van het hotel Suisse. Poulidor mocht niet gestoord worden. Maar hij had zijn ploegleider wel toestemming gegeven, te zeggen dat hij, Raymond Poulidor, deze za terdag als de belangrijkste dag in zijn wielerloopbaan beschouwde. Tegen tien uur kroop Raymond in de auto. Binnen een uur was hij terug. „Ik voel me goed," was het enige dat wij uit zijn mond konden optekenen. Antonin Magne daarentegen was los- lippiger. Hij vertelde dat Poulidor naar deze dag had toegeleefd. Dat klopte. Verscheidene keren hadden wij van Poulidor gehoord, dat hij de Tour de France zou winnen op de Mont Revard. Magne vertelde verder. Hij zei dat Pou lidor een telegram had gekregen van Anquetil. „Je doet het net als ik", be gon Anquetil. „Jij kiest het terrein, de dag en het uur waarop je je tegenstan ders verpietert. Het is plagiaat, maar ik wens je veel succes." Magne beet op zijn lippen. „Die Anquetil toch... Frankrijk maakte zich op dat mo ment op de kampioen op de Mons Revard met de verschuldigde eerbied te ont vangen. Het rekende op Poulidor, zo- Rik van Looy steekt zijn supporters (te laat) een hart onder de riem. De felle Belg won de negentiende etappe een tweetal lengtes voor Bas Malie paard. Toch blijven vele fans van Rik II teleurgesteld in de wieier- keizer uit Herenthals. (Foto UPI). als de Franse journalisten zeer zelfbe wust op Poulidor hadden gerekend. Om twaalf uur kroop Raymond Pouli dor op zijn fiets. Om de spieren wat los te trappen. Vier uur later sloegen Pou- lidors illusies te pletter op de Mont Revard. Hij leunde verbitterd over zijn fiets. „Ik heb alles gegeven." Hij pakte een zakdoek: „wat rijdt die jongen sterk. Ik heb de Tour verloren." De laatste zin herhaalde hij tientallen keren. Heb je niet teveel risico's genomen om alle kaarten te zetten op de Mont Revard?, klonk het. „Neen". Poulidor schudde zijn hoofd. „Ik dacht dat ik hier mijn gele trui kon grijpen. Echt, geloof me. ik voel me sterk. Ik heb alles gegeven. Alles Ik kon niet meer." Antonin Magne rouwde. Hij sloeg zijn arm rond Poulidor. Hij leidde hem naar zijn wagen. Weg van al die vragende mensen. Weg van die teleur gestelde gezichten. Magne stond nog een keer stil. „Het is op zichzelf geen schande dat Raymond de Tour ver liest. Want hij verliest hem aan de jeugd. Zo moet het zijn. Het is het leven. Dat is de Tour." Op zijn kamer heeft Poulidor zijn te leurstelling verwerkt. Hij was dus géén Anquetil. Hij miste de meesterschap om het terrein te bepalen, waarop hij de Tour de France kon winnen. Hij mis te de allure van een groot kampioen. Hij was een man waarvan men met veel bewondering zegt, dat hij een eeuwige tweede is. Een man, altijd levend in de schaduw van een groot kampioen. Om het even hoe die man heet. Anquetil of Gimondi. De telefoon rinkelde. Gisèle, zijn vrouw. Zij had naar de televisie geke ken. Poulidor zei, dat hij zich ver schrikkelijk teleurgesteld voelde. „Ik denk dat ik vandaag de Tour verloren heb," klonk het bitter. „Hoe gaat het met Isabelle? Geef haar een flinke pak- kerd van me." Het gesprek was geëin digd. Wij durfden Poulidor niets meer te vragen. Hij drukte zijn zakdoek te gen zijn ogen, toen wij zachtjes de deur achter ons sloten. In de hal stond Antonin Magne. Hij dronk een pernod. „Onbegrijpe lijk," zei hij slechts. „Dit was zijn terrein. Nu had hij alle voordelen op Gimondi. Ik heb hem nog gezegd dat hij veertien seconden op Gimondi vóórlagHij knikte toen. Hij ging nog sneller. Onbegrijpelijk!" Magne be stelde een nieuwe pernod. Hij wenkte de kring dichter naar zich toe. „Ik heb jullie toch verscheidene keren gezegd, dat ik me ongerust voelde. Dat ik Gimondi wantrouwde. Jullie mogen het best weten. Raymond heb ik het ook verteld. Ik heb hem ge vraagd in de Alpen aan te vallen. Ik heb hem ook gezegd, dat hij in de Pyreneeën winst moest vergaren. Toen wij uit Keulen vertrokken, had ik een lijstje van twaalf gevaarlijke mannen." Magne liet het verfrom melde papiertje zien. „Kijk, daar staat de naam van Gimondi. Zien jullie dat? Snap je nu waarom Ray mond Gimondi in de etappe naar Rouen heeft laten gaanPouli dor lag op bed. Hij dacht aan zijn vrouw Gisèle en zijn dochtertje Isa belle. Hij wenste dat hij bij hen kon zijn. Dat hij zich kon verbergen in dat kleine dorpje vlak bij Limoges- De schande van rim nederlaag woog hem nu al te zwaar De teleurstelling in Frankrijk is groot. Men had er stellig op gerekend dat Raymond Poulidor de opvolger zou zijn van Jacques Anquetil. Dan zou Raymond Poulidor de grootste renner van Frankrijk zijn genoemd, ondanks de afwezigheid van Anque til. Nu verwijt men hem zijn fouten. Het kan gek gaan in de sport. Vooral in Frankrijk, waar men van de ene op de andere dag een ster kan maken en breken. Waar men Poulidor nu verwijt dat hij altijd maar lacht, dat hij te zelfbewust is. Vrijdag nog werd dat uitgelegd als een vertoon van in nerlijke kracht. In de etappe van Aix-Les-Bains naar Lyon heeft Rik van Looy dokter Dumas bewezen, dat hij zich in de Alpen niet heeft leeggereden. Maar ook zijn machtsvertoon komt te laat. Hij won weliswaar in Lyon, maar wat heeft het Belgische publiek aan een etappe-overwinning? België wil een winnaar. De zege van Van Looy in het warme Lyon is slechts een schrale troost. Televizier heeft gisteren een goede dag gehad. De tweede plaats van Basje Maliepaard, achter Van Looy, is ook zoiets als een pleister op een wonde. Gistermorgen nog leefden de Goddet: „Haast verdiende dit niet." Tourbaas Jacques Goddet heeft in zijn dagelijks hoofdartikel in l'Equipe zijn grote teleurstelling tot uitdruk king gebracht over het feit, dat juist Cees Haast, een van de meest strijd bare elementen uit de karavaan, in de rit naar Aix-les-Bains zo ongeluk kig ten val moest komen. „Haast verdiende dit niet," aldut de heer Goddet. „Deze dappere jon gen, die uit Nederland is gekomen om te laten zien dat je met een dosis goede wil en ten koste van veel in spanningen tot succes kunt komen, ging iedere dag nog beter rijden. Hij was reeds een klimmer geworden in de ware zin van het woord. Hij voel de goed aan, dat de anderen minder moreel kregen en had zich voorgeno men ze zwaar op de proef te stellen. Haast hoopte ze op de knieën te krij gen, ze te verontrusten, te overwin nen zelfs. trAlles was nog mogelijk voor dezs zesde in het algemeen klassement, met zijn zeven minuten achterstand. En hij droeg in zijn kleine robuuste lichaam, met zijn prachtige staat van gezondheid, ook een stille hoop." De heer Goddet prees Haast uit bundig en noemde hem met de Belg Frans Brands de renner, die het meeste de strijd deed ontbranden. De overigen, waarbij inbegrepen de fa vorieten, verweet de Tourbaas daar entegen vaak een gebrek aan strijd lust. jongens van Pellenaars onder de druk van het trieste gebeuren met Cees Haast. Een etappezege had Pel lenaars gevraagd. Tegen Van Looy was geen kruid gewassen, hoewel de pittige Maliepaard in de sprint te Lyon toch een kostbare fout maakte. Een kniesoor echter die daar op let Pellenaars zeker niet. Hij is dubbel en dwars tevreden. „Let op, er ko men nog twee echte Hollandse rit ten," zei Pellenaars. F.N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9