GOLF SLAAT JONGEN VAN LUCHTBED 8 25 doden in Zuid-Soedan Weering naar Feijenoord Bejaardenclub deelt in loterij-ton Pastoor in Schaesberg Ook vormsel uitstellen Vier man m water Ontvluchte treinrover in Frankrijk? REGERING IMBERT PLEEGDE MOORDEN Hf D Kloosterzuster maakt beelden van v. Dalsum Vader in nood bij reddingsactie Publiek oordeelt positief over verloving prinses Moeilijkheden in Amsterdamse parochie Johnson per abuis vice-president Neergestort V.S.-vliegtuig Tweede enquête: Beatrix en Claus ihM Arthur Schlesinger: o Lopende band 18 jaar In ruim één maand mr Voor modieuze dames- en teenerkleding KOMPLETE UITRUSTINGEN SwifctóswïVifysbetyfie/n Vrij warm DINSDAG 13 JULI 1965 89ste JAARGANG No 39096 AMSTERDAM, 13 juli Eén piloot omgekomen en twee straal jagers van zeven miljoen gulden ieder tot wrakstukken vervormd, dat is de balans na het afschuwe lijke vliegtuigongeluk, gistermid dag boven een bollenveld in de kop van Noordholland. Twee Star- fighters, bestuurd door luitenant P. O. de Raadt uit Enschede en eerste luitenant J. P. de Jong, raakten elkaar met de vleugels en stortten onmiddellijk naar de aar de. Slechts vlieger De Jong (28) kon zich met zijn schietstoel red den. De 26-jarige De Raadt lukte dit niet. Zijn lichaam werd later op enkele meters van zijn rokende straaljager gevonden. De schietstoel waarmee luitenant De Jong zich redde. ÏÏAMTiiï V) V> modehuis Aan zee: e beeldhouwende kloosterzus ter Jesualda Kwantem met tweemaal Albert van Dalsum BUREAitfc SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel 24790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. G. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- boogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week. 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. EEN DODE EN TWEE BRANDENDE WRAKKEN De vliegtuigen behoorden tot een groepje van drie, dat een half uur tevoren van de vliegbasis Volkel was opgestegen. In V-formatie vlogen de twee luitenants achter de leider, eerste luitenant H. Schuur aan. Deze merkte niets van de ramp die zich achter zijn rug voltrok. Eerst toen hij een der Starfighters op de grond zag neerko men ontdekte hij het. De neerstortende jagers misten op een honderd meter een rij huizen van het plaatsje Hoogwoud. Enige wrak stukken hoorden zich op enige tiental len meters van een boerderij in de grond. Een commissie van de luchtmacht heeft reeds een eerste onderzoek inge steld. (Van onze correspondenten) OATJ.ANTSOOG De dertienjari ge T. A. W. Daumer uit Berlijn, die met zjjn ouders in een pension te Callantsoog logeerde, is terwijl hij op een luchtbed in zee lag door een hoge golf omgeslagen. Hij verdween in de diepte. De vader, die in de nabijheid aan het zwemmen was, probeerde zijn verdrinkende kind te redden maar geraakte zelf in moeilijkheden, zodat hjj zijn pogingen moest opgeven. On geveer een uur later is het lichaam aangespoeld. Eveneens in Callantsoog is verdron ken de tweejarige Thomas Deinum uit Julianadorp. Op ongeveer twintig meter van de ouderlijke woning was het kind plotseling in de Lange Vliet ge raakt. UTRECHT, 13 juli Gistermiddag is uit de Biltse Grift achter het vaalt terrein bij de gasfabriek het stoffelijk overschot van de zevenjarige Cornelis Overhorst opgehaald. Het kind werd sinds vrijdag vermist. WIERINGERWERF In Kreiler- oord is gisteren de zevenjarige Nico Nugter, die op zijn fietsje met een zesjarig vriendje achterop langs de Noorderkwelvaart reed, te water ge raakt en verdronken. Zjjn vriendje kon nog bijtijds van het fietsje sprin gen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 13 juli UU een tweede door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie ingesteld on derzoek blijkt dat 81 procent van het publiek een zeer positief tot matig oor deel heeft over de verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Het oordeel van de vrouwen viel gunstiger uit dan dat van de mannen. Bij de vrou wen reageerde 87 procent en bij de man nen 75 procent positief. Van de ondervraagden oordeelde 11 procent negatief (7 procent vrouwen en 16 procent mannen), waarvan 4 procent uiterst negatief. Geen „a^8 procent (6 procent vrouwen en 9 pro cent mannen) Dit tweede onderzoek wei-d gehou den op 5 juli na de bezoeken van het verloofde paar aan De" Amsterdam. Bij deze enquete maak te het NIPO gebruik van een scaio- meter, waarop van boven naar Dene- den vijf witte en vijf zwarte vakjes zijn aangebracht. Het hoogste vakje vertegenwoordigde het meest gunstige oordeel en het laagste het ongunstig ste. Bij de eerste enquete op 28 juni (de dag van de bekendmaking van de ver loving) waren de reacties zeer geva rieerd, maar in meerderheid positief. Slechts 2 procent onthield zich toen van een uitspraak. UTRECHT, 13 juli Prinses Bea trix en de heer Claus von Amsberg heb ben gisteravond incognito in de Utrecht se stadsschouwburg een voorstelling van het Franse gezelschap Theatre de l'ate- lier" in het kader van het Holland Festival bijgewoond. Ze zagen An tigone" van Anouilh en „L'enterre- ment" van Monnieir. KHARTOEM, 13 juli (Rtr) l„ Djoeba, de zuidelijke hoofdstad van Soedan, zijn zaterdag onder het vuur van soldaten 35 mensen gesneuveld, zo heeft generaal Ahmed Habib van het zuidelijke opperbevel meegedeeld. De militairen moesten wel schieten, zei hjj, toen „zuidelijke vogelvrijen" een legerhoofdkwartier aanvielen, waarbij een noordelijke sergeant om het leven kwam. Djoeba is de hoofdstad van de Equa toriale Provincie en de plaats waar ne gen jaar geleden de platseljjke bevol king in opstand kwam tegen de Arabi sche heersers. Nieuwe moeilijkheden doen zich voor in de drie zuidelijke provincies sinds het omverwerpen van de militaire junta van generaal Ibra him Abboud verleden jaar oktober. ROTTERDAM, 13 juli Tussen sportclub Enschede en het Rotterdam se Feijenoord is overeenstemming be reikt over de transfer van de 23-jarige ■knschedese rechtsbuiten Henny Wee ring. Weering speelde slechts één sei zoen bij spel Enschede. Daarvoor kwam hij drie jaar uit voor de Gro ningse eredivisieclub GVAV. De trans- rersom werd niet bekendgemaakt. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 13 juli Vijftien bejaarden uit het St. Anthony Gasthuis alhier, voelen zich sinds gistermorgen rijk. Zij vormen een loterijclubje, dat een vijfde deel van de hoofdprijs van een ton, twintigduizend gulden dus, heeft gewonnen in de staatsloterij. Voor ieder lid betekent dit een welkom extraatje van meer dan duizend gulden. Aanvankelijk bestond grote onzekerheid over het winnende lot. Op de radio was gezegd dat het nummer op een zes moest eindigen en zo stond het ook in de krant. Het nummer op het bewijsje van de 76-jarige penning meester S. ter Horst, eindigde echter op een 5. Toch had hij de mededeling ontvangen, dat hij een coupure van het winnende lot had. Al gauw werd het duidelijk: een schrijffout van de penningmeester. De loterijwinnaars zijn allen ouder dan zeventig jaar. Sommigen zijn zelfs de tachtig al royaal gepasseerd. Zij vinden dat het geld op een uitstekende plaats terecht is gekomen en weten er heus wel raad mee. De heer Ter Horst heeft gistermiddag samen met mevrouw M. Koch-Huber, die het winnende lot had verkocht, in Den Haag het geld opgehaald. Intussen waren er in het St. Anthony Gasthuis alleen maar vrolijke gezichten te bespeu ren. Ook de bejaarden die niet bij het loterijclubje zijn aangesloten deelden mee in de vreugde. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 13 juli Moeilijkhe den in het bestuur van de zgn. vacan- tieschool Licht en Lucht in de Christus Koningparochie te Amsterdam zijn zo hoog gelopen, dat de voorzitter van de parochiële afdeling, de heer J.B. (68) een open brief aan de bisschop van Haarlem heeft opgesteld. Deze brief van het formaat van een brochure is links en rechts in de hoofdstad aan al lerlei instanties toegestuurd. Kern van het conflict is de wrijving tussen de voorzitter B. en de kapelaan K. over de administratie van de fi nanciën. Deze zijn door de kapelaan K. in een interim-periode na het overlij den van de penningmeester administra tief nogal slordig beheerd, maar, zoals pastoor v.d. Berg van deze parochie verklaarde, beslist niet frauduleus. Het conflict dateert reeds van enige jaren terug. Het is echter zo hoog ge lopen, dat alle bestuurlijke activiteiten in een impasse geraakten. Het Amster damse centrale bestuur van de Bond van vacantiescholen heeft de afdeling Christus Koningparochie geroyeerd, waardoor het niet in aanmerking komt voor subsidie voordat een nieuw bestuur is gevormd. Dit houdt verband met het feit, dat de schrijver van de open brief, B. weigert gelden, die onder zijn berusting zijn, af te geven. De kinderen van de parochie worden deze zomer geholpen door de aangrenzende Boniifatius-parochie. Van de zijde van het Bisdom is medegedeeld dat er de het Bisdom is medegedeeld dat de leiding was voor maatregelen. De heer B. heeft aangekondigd een aanklacht te zullen indienen bij de justitie. Hoe wel het onzeker is of dit zal gebeuren, is van de zijde van de parochie mede gedeeld dat men een onderzoek beslist niet vreest. (Advertentie) niet duur wel heerlijk NEW YORK, 14 juli (AFP) „Mijn hemel, dat zou niet gebeurd zijn wan neer wij gisteravond niet zo moe wa ren geweest". Met deze woorden rea geerde Robert Kennedy op de aanwij zing van Lyndon Johnson als kandi daat voor het vice-presidentschap in 1960, zo staat in het boek „De duizend dagen" van Arthur Schlesinger, voor malig adviseur van president John Ken nedy. Het Amerikaanse weekblad „Life" is begonnen met de publikatie in afleveringen van dit boek, waar in de regeringsperiode van Kennedy wordt beschreven. Volgens Schlesinger besloot John Ken nedy op de avond dat hijzelf tot kan didaat voor het presidentschap werd gekozen Johnson de functie van vice- president aan te bieden, er bijna zeker van zijnde dat deze zou weigeren. Het was Robert Kennedy die het aanbod van zijn broer aan Johnson overbracht. Johnson, die toen Texas in de Senaat vertegenwoordigde en leider van de De mocratische fractie was, ging tegen de raad van zijn vrouw en zijn vrienden op het aanbod in. Hij wist, aldus Schlesinger, dat de functie van Demo cratisch fractieleider aan invloed zou inboeten wie er ook president zou wor den en daarnaast wilde hij een natio nale figuur worden die in staat zou zijn het zuiden uit zijn isolement te verlos sen en voor de democratische partij te winnen. PLAATSTE KEER DAT HUWEUJKSREtS WEET JE NÓG? NATOi /ER/M JURUJK. ER/K W/VER ----- ..EEN BLIKJE B/ER EN EEN OPENER r,-.<MEEZOU HEMEN! DAT IK.*\lz> /K N/ER NOG OO/E "7/1/ PM/Ur* y Hernieuwing doopbeloften zinloos voor te jeugdigen (Van onze Limburgse redacteur) SCHAESBERG, 13 juli De St. Mi- chael-parochie alhier kent geen „Her nieuwing van de Doopbeloften" meer. Pastoor Ed Miedema is van oordeel, dat deze ceremonie weinig of geen zin heeft, althans voor kinderen, die de la gere school gaan verlaten. Hun leeftijd maakt het volslagen onmogelijk, dat zij de hernieuwing van de Doopbeloften als een bewuste geloofsdaad kunnen op vatten. „Zij zeggen gedwee: Ja ik ge loof; zij verzaken aan de jjdelheden van de duivel, maar deze beloften zijn vrij waardeloos, omdat hier sprake is van het afdwingen van toezeggingen, waarvan de weerloze kinderen de por tee niet kunnen vatten." De hernieuwing van de Doopbelof ten heeft, volgens de pastoor van de St. Michael-parochie wel zin, wanneer jonge mensen de drempel van de vol wassenheid hebben bereikt, wanneer zij dus achttien of negentien jaar oud zijn. Dan moeten zij, overigens geheel vrij willig want ook in godsdienstige za ken dient de vrijheid het hoogste goed te zijn kunnen beslissen of zjj het „voorlopig contract" met de Kerk, aan gegaan b(j het Doopsel, al of niet wen sen te bevestigen. Vanwege deze bevestiging zou het aan beveling verdienen om de aldus opge vatte hernieuwing van de Doopbelof ten te maken tot een onderdeel van het Sacrament van het Vormsel. Dit Sacrament, zo meent pastoor Miedema, is zwaar in discrediet ge raakt. Ook weer, omdat het Vormsel aan té jeugdige personen wordt toe gediend. De wijze van toedienen „duizend kinderen per dag vormen geen record-aantal, zodat het nare beeld van lopende-band-werk zich sterk opdringt" is hier niet weinig debet' aan. Wanneer het Vormsel op latere leef tijd wordt toegediend, zal dit Sacra ment voor de jonge mens een echt teken zijn, dat hij de christelijke le venspraktijk wil aanvaarden. Van kinde ren kan men dit niet verlangen, zomin als men kan verwachten dat zij reeds op de lagere school een reële beroeps keuze doen. Opvoeders behoeven, volgens pastoor Miedema, niet in paniek te raken, wan- NANTUCKET (Massachusetts), 13 ju li (UPI) Er zijn overlevenden waar genomen van het patrouillevliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht dat vanmorgen met een bemanning van 19 koppen in zee is gestort op 85 mijl ten noordoosten van het eiland Nan tucket. Een vliegtuig dat was uitge stuurd door het vliegkampschip Wasp heeft gemeld „vier man in het water" te hebben gezien. Eerder waren al vuurpijlen waargenomen en SOS-seinen opgevangen. Deze seinen kwamen op een frequentie welke gewoonlijk wordt gebruikt door zenders op reddingsvlot ten. neer niet alle jongeren het Vormsel zouden willen ontvangen en tegelijker hun doopbeloften zouden willen her nieuwen, daar vrijheid van handelen nu eenmaal seen uniform besluit ver onderstelt. Pastoor Miedema, die zondag een en ander van de kansel aan zijn paro chianen Heeft meegedeeld, heeft zich tot het pastoreel centrum in het bis dom Roermond gewend met het ver zoek om te willen bevorderen, dat het Vormsel voortaan niet meer aan kin deren zal worden toegediend, maar aan jongeren van ongeveer achttien jaar. Wat de eerste communie betreft heeft pastoor Miedema sinds kort het com municeren onder twee gedaanten inge voerd, hetgeen ook bij huwelijkssluitin gen in zjjn parochie bij voorkeur op zondag reeds enige tijd het geval is. Bovendien laat hij de ouders van de communicantjes vrjj o«n zelf te be palen of hun kind in groepsverband 'an wel alleen de eerste communie zal doen. De meeste ouders hebben zich dit jaar via de parochieraad uitgespro ken voor het communiceren in groeps verband. DEAUVILLE, 12 juli (UPI) Me vrouw Sonia Langer, die een hotel ex ploiteert in Tronville, heeft de politie in het nabijgelegen Deauvüle meege deeld dat een op Ronald Arthur Biggs, de verleden week uit een Londense ge vangenis gevluchte treinrover, lijkende man in het weekeinde in haar hotel is geweest. Zij zei dat de man klein geld had ge vraagd voor bankbiljetten van 500 en 100 franc en had gezegd dat hij niet bjj de banken terecht kon omdat zij wa ren gesloten. Vrouw beveelt Vielcon MOSKOL, 13 juli (Ktr). De waar nemend bevelhebber van de Vieteong in Zuid-Vietnam is een vrouw. Dat staat althans te lezer in de Pravda, die maandag een artikel brengt van Niko- laj Sjtsjedrov die zich als correspon dent bij de Vietcongstrijders in Zuid- Vietnam bevindt. Bij het artikel is een foto afgedrukt waarop de vrouw, Nguy Txidin genaamd, is te zien, zittend op het hoofdkwartier van de Vieteong. Volgens Sjtsjedrov is de vrouw 45 jaar oud. Zij had hem verteld dat zjj op 17-jarige leeftjjd lid van de op standige beweging tegen de Fransen was geworden, nadat haar broer in een gevangenis was mishandeld. In 1939 was zij met haar echtgenoot ge vangen genomen. Na twee-en-een-half jaar was zij vrijgelaten wegens een hartaandoening. Haar man was toen overleden, evenals haar zoontje. Op nieuw werd zij lid van de opstandige beweging, eerst tegen de Fransen la ter tegen het bewind in Saigon en de Amerikanen, aldus Sjtsjedrov, die de Vieteong beschrijft als een goed-ge- organiseerd leger, dat zich nog steeds uitbreidt. WASHINGTON, 13 juli (AFP) De Organisatie van Amerikaanse Staten heeft gisteren een rapport gepubliceerd over het onderzoek, dat criminologen hebben ingesteld na_ar de wreedheden, die tussen eind april en begin juni in (le Dominicaanse Republiek zijn ge pleegd. Het rapport is gedateerd op 11 juli. Het bevat een lijst van zeventien burgers, die door „Imbertisten" op staande voet zijn terechtgesteld in ver scheidene gebieden, die onder gezag staan van de „regering van nationale wederopbouw" van generaal Imbert. De commissie van criminologen, geleid door de Chileen dr. Daniel Schweizer, sluit de mogelijkheid niet uit dat nog méér personen zijn gedood, maar twij felt eraan dat het er veertig zouden zijn, zoals van bepaalde zijde is be weerd. Volgens bepaalde zegslieden („na men kunnen wegens de sfeer van terreur niet genoemd worden") wer den de slachtoffers door de politie of soldaten 's nachts in militaire voer tuigen weggevoerd, waarna zij wer den neergeschoten. De lijken liet men liggen „om een voorbeeld te stellen". Zy werden later door de plaatselijk* bevolking begraven. I Advertentie (Advertentie) voor alle maatschappijen ter koopvaardij en voor alle hogere zeevaartscholen. Uniformspecialisten Zijlstraat 71 Haarlem »/wvww^wv^wvs/w^ Weersverwachting tot woensdag avond (opgemaakt om 11.15 uur). Vrij warm weer met verarnder- lijke bewolking. Later plaatselijk enkele buien en daling van tem peratuur. Zwakke tot matige wind overwegend tussen zuid en west. WOENSDAG: Zon: 4.36-20.55 Maan: 21.55-4.48 Morgen op enkele plaatsen een buitje, later weer zonnige perioden. Matige zuidwesten wind. Overdag ongeveer 18 a 19 graden, eewater bijna 16 graden Vooruitzichten: nog licht onbestendig, maar met zonnige perioden. WOENSDAG: Zon; 04.36—20.55 Maan: 21.55-04.48 (Van onze Brabantse redacteur) TILBURG, 12 juli lp opdracht van het bestuur van de Stadsschouw burg Tilburg heeft zuster Jesualda Kwantem van de Zusters van Liefde te Tilburg een kop van Albert van Dalsum vervaardigd, welk beeld in brons zal worden geplaatst in de schouwburg. Albert van Dalsum, op de foto pose rend naast het kleimodel, zaj het beeld zelf onthullen bij de opening van het nieuwe seizoen, op 17 september. Tege- Hjk wordt dan in een van de foveis een tentoonstelling van schilderijen van de acteur geopend. Van Dalsum, die destijds de eerste steen heeft gelegd voor de filburgse schouwburg, en die er vorig jaar drie keer zijn afscheidsvoorstelling bracht, zal ook een beeld krijgen in de daagse schouwburg. Hij biedt dit telf ten ge schenke aan. Ook dit beeld al ver vaardigd worden dooi de tiibuigse zus ter, maar waarschijnlijk zal dit beeld Van Dalsum voorstellen in zijn af- scheidsrol van King Lear.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1