22 FOTO'S KOMEN VAN 225 MILJOEN KM Russische poging mislukt ORIËNTATIE FOTO'S DETAILS barre wereld MEISJE DOODDE HAAR BABY Engelse vredesmissie Vietnam mislukt 70 doden in Zuid-Soedan Kopstuk No a wel bij Marine Kwaliteit speelt geen rol promotie echte bakker meer in leger Onfrisse reclame voor frisdrank Boek uit 1696 over aanmaak van raketten Hond Grietje Grapendael nu ook hier MARINER-MARS wMé Kamerlid vraagt: Regel minimum loon algemeen Marine opruiming Lagerhuis akkoord Schreef Onvast weer Anti-rook- waarschuwing op sigarettenpakjes VER. STATEN WOENSDAG 14 JULI 1965 89ste JAARGANG No. 32097 zonne- zeil temperatuur^ regeling zonne-paneet t.v.-kamera korrektie-motor „Klaar voor opname". In de vorm van niet onwellui dende radiotonen kwam deze boodschap enkele dagen ge leden van de Amerikaanse Mariner-4 die, 225 miljoen kilometer van de aarde ver wijderd, op Mars afstormt om 22 tv-foto's te maken van deze „Rode Planeet", die al sinds eeuwen de fantasie van de mensheid heeft geprik keld. Komende nacht om kwart over twee moeten de opnamen beginnen. Als het experiment lukt, kunnen de Amerikanen zich erop beroe- men de tot nu toe meest in gewikkelde ruimteproef met succes te hebben uitgevoerd. Vorig jaar, 28 november ver trok de Mariner-4, twee dagen eer der dan de Russische Sonde-2, die intussen opgehouden is signalen uit te zenden en Mars op zeer grote afstand zal passeren. 250 dagen heeft de reis geduurd en in die ruim acht maanden legde de glanzende, met bladgoud bedekte Amerikaanse verkenner 560 mil joen kilometer af in de richting van de Marsbaan. Mars, de rode planeetzoals zij in aardse sterrenkijkers verschijnt. De Mariner-lf. moet details leveren. (Zie ook pagina 5) LONDEN, 14 juli (Reuter, UPI) De speciale missie, die premier Wilson van Engeland naar Noord-Vietnam heeft ge stuurd om de mogelijkheden voor beëindiging van de Vietnamese oorlog te peilen, is mislukt. De groep is op weg naar Londen om de regering verslag uit te brengen, zo is gisteravond uit officiële bron in Londen vernomen. Harold Davies, de 61-jarige Britse staats secretaris die verleden week in op dracht van Wilson naar Hanoi vloog, is door de premier terug geroepen nadat duidelijk was ge worden dat zijn missie „geen zin meer had". wafels Dit is een van de kopstukken van het Mexicaanse paviljoen op de New-Yorkse wereldtentoonstelling De stenen kop is eeuwen geleden in het huidige Mexico vervaar digd. Toen men indertijd het ge vaarte ontdekte begon men drif tig te graven in de mening dat het een verzonkenreuzenbeeld was. Maar zo ver bleken de oude kun stenaars niet gegaan te zijn. Morgen 9 uur 587 merk-DEKENS 529 Polyether interieur- en keurkapok MATRASSEN. „ASTRID" 't is zeker en gewis dat brood van een 't smakelijkst is Aan zee: De lf maanden geleden uit Polen naar Nederland gekomen familie Widurski-Grapendaél zal spoedig de 7-jarige herdershond Mischka weer bij zich hebben. Zoals bekend leefde mevrouw Widurski 20 jaar in Polen na in de oorlog plotseling uit Nederland verdwenen te zijn. Bij de terugkeer naar ons land moest de hond die sinds zijn ge boorte bij de familie was, achter blijven. Giften van particulieren maakten de overtocht van Misch ka mogelijk. De Beverwijkse amb- tenaresse mevrouw A. Bornet- Zonneveld (foto) haalde het dier op. Mischka moet eerst enige tijd in quarantaine blijven. BUREAU; SMEOESTRAAT 5 HA'ARIEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groeneiaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week- 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. Gouden spion Mariner klaar voor opname van „RODE PLANEET" (Van onze ruimtevaartmedewerker) tot. de aarde nu maai 225 miljoen kilometer bedraagt komt, omdat de aarde zich in dezelfde richting als de Marmer in haar baan beweegt en de satelliet dus achtervolgt. Tengevolge van de grote afstand heëft een door de radiostations op aarde uit- gezonden signaal twaalf en een lialve minuut nodig om de Mariner te berei ken. In omgekeerde richting geldt na tuurlijk hetzelfde. Uiteraard moeten de technici bij al hun gecijfer rekening houden met deze tijdsfactor, die met de afstand voortdurend toeneemt. Van evenveel belang als het feit, dat de Mariner op kleine afstand (mini maal 8500 kilometer!) Mars zal passe ren is, dat het toestel zich precies houdt aan de van zijn meesters ont vangen instructies voor z«n stand in de ruimte. Wil het hele experiment sla gen, dan moet de camera natuurlijk precies op het te fotograferen Marsge- bied gericht zijn. Dat wordt mogelijk gemaakt door de oriëntatie-apparatuur aan boord van de Mariner-4. Twee be langrijke onderdelen daarvan zijn de zonnensensors, totocellen, die de zon vooit durend in het oog houden en zo ervoor zorgen, dat de zonnepanelen, die ue ap paratuur van stroom moeten voorzien, op hun energiebron gericht blijven. Voor de zeer nauwluisterende oriënta tie met het oog op het maken van to to's is bovendien onder aan de Mari ner een zoeker bevestigd, die de op een na helderste ter aan de hemel, Canopus, in het oog houdt. Met deze zoeker zijn in het begin van de reis nogal wat moeilijkheden geweest, om dat hij tweemaal zijn ster uit het oog verloor. Dat is wel begrijpelijk, want liet apparaat is zeer gevoelig. Zelfs een door de zon beschenen stofdeeltje voor de lens kan de zoeker in de war bren gen. Dat gebeurde onder andere op 17 december van het vorig jaar. De tech nici hadden toen de grootste moeite het toestel, op dat moment al miljoe nen kilometers van de aarde verwij derd, weer in de goede stand te krij gen. Maar het lukte en na die ener verende dag heeft de Mariner zijn leid ster gehoorzaam in het vizier gehou den. Tijdens de lange reis is de Marmer allerminst werkeloos geweest. Hij ver- richtte nauwkeurige metingen met het oog op de zogenaamde zonnewind (po sitief geladen deeltjes, die door de zon worden uitgestoten), magnetische vel den in de ruimte, kosmische straling en meteorieten. Wat dat laatste betreft had de Mariner werk genoeg want hij passeerde vier grote meteorietenzwer- men. En nu, na acht maanden, waarin de Marmer naast bovengenoemde metin gen 42 speciale opdrachten correct uit voerde, is het reisdoel in zicht. In de radiostations te Goldstone Californië), Johannesburg (Z. Afrika) en Canberra (Australië), die om beurten Mariner en Mars in het (radio-)oog houden, staan mensen en materieel op hoogspanning Maar niet alleen daar. Want de NASA heeft alle beroeps- en amateursterren kundigen ter wereld verzocht om voor, tijdens en na het spannende experi ment waarnemingen van Mars te ver richten en zo mogelijk foto's te maken. observaties zullen belangrijk ver gelijkingsmateriaal vormen bij het ana lyseren van de Mariner-foto's. De eerste vail die opnamen zal Ma riner maken, als hij 13.000 kilometer, dat is minder dan twee Marsmiddel- ijiien (8.000 km) van de planeet ver wijderd is. De laatste foto van de 22 wordt 25 minuten later genomen. Sa men beslaan de platen een gebied van 6500 kilometer lengte en 240 km breed te. De beste opname verwachten de geleerden op de helft van de reeks, als de camera van de „gouden spion" loodrecht naar het Marsoppervlak wijst. Minstens even belangrijk als het ma ken van de foto's is het overseinen er van. Tijdens het fotograferen worden de opnamen in snel tempo vastgelegd in het magnetisch geheugen van de Mariner, om later zeer langzaam, de tail na detail te worden uitgezonden. Dat is nodig, want hoewel de energie van het Manner-signaal 10 Watt is, is daarvan bij aankomst op aarde nog maar een miljardste deel van een mil jardste deel van een Watt over. Het duurt acht uur, voor een uit 250.000 eenheden bestaande foto naar de aarde is overgeseind. Het overbrengen van de hele reeks vergt om en nabij de tien dagen. De Amerikaanse astronomen ver wachten op de beste van deze platen nog details te kunnen waarnemen van awe kilometer, een geweldig resultaat als we bedenken, dat met de beste aardse telescoop op Mars geen objec ten kleiner dan 200 kilometer in door snee zyn te zien. e-Jnlvt?0?", astronomen en ruimtevaart- wpSA A eikhalzend uitzien naar nieuwe fn anrie? ?vei\Mars is er toch al een wetm hH,INdef Planeet bekend. We Aoot is Keel(i' dat Mars half zo een half fl rde' -Jn vierentwintig ëtke 687 om zljn as draait en ™gen eGn omloop om de zon voltooit. Mars is een barre wereld' de temperatuur is er gemiddeld viifl tien graden C onder nul en het regent er nooit. Water komt er alleen voor in de vorm van damp en rijp, die voornamelijk in de beide helwitte poolkappen aanwezig is. Een recente theorie van de Ameri kaanse dr. Sinton, die meende te kun nen bewijzen, dat zich in de donkere zone langs de Marsevenaar plantjes be vinden, is inmiddels weer door andere geleerden weerlegd. Latere Mariners, WITTEM, 14 juli De rijkspolitie van deze gemeente heeft gisteren een twintigjarig meisje aangehouden, dat ervan verdacht wordt in mei van dit jaar haar pasgeboren baby door wur ging van het leven te hebben beroofd. Het meisje was werkzaam in een in stituut, waar spastische kinderen wor den verpleegd. Zij wist voor haar huis genoten de bevalling geheim te hou den. Toen het meisje onlangs laar een ander kindertehuis werd overgep'aafst, ontdekte de leiding van het tehuis, waar zij tot dan toe werkzaam was geweest, op haar kamer een doos met de stoffe lijke resten van een baby. De politie werd van deze vondst op de hoogte gesteld, waarna aanhouding van verdachte volgde. Het meisje is voorgeleid aan de officier van justitie, mr. J. Corsten te Maastricht. Zij h.eft inmiddels een volledige bekentenis af gelegd, Volgens haar zeggen heeft zij in paniek gehandeld De officier van justitie heeft een psychiatrisch onder zoek gevraagd. KHARTOEM, 14 juli (Rtr.) Een ambtenaar van het Soedanese minis terie van voorlichting heeft meegedeeld, dat zeventig mensen zijn gedood in een treffen met regeringstroepen in Wan, de hoofdstad van de Zuidsoedanese pro vincie Bahr El Ghazal. De ambtenaar noemde de slachtoffers „bandieten". (Advertentie) m niet duur wel heerlijk DEN HAAG, 14 juli Het Tweede- Kamerlid C. J. van der Ploeg (KVP) heeft minister Veldkamp schriftelijk gevraagd overeenkomstig het S.E.R.- advies een algemene regeling van het minimumloon vast te stellen. Hij wijst erop, dat in een aantal ondernemin gen niet aan alle volwassen werkne mers tenminste het tussen de rege ring en de Stichting van de Arbeid overeengekomen minimumloon van 110 gulden per week wordt betaald. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 14 juli Bij land- en luchtmacht zullen voortaan bevorderin gen bü subalterne officieren geschieden volgens een nieuwe maatstaf. De onder linge volgorde op de ranglijst wordt niet meer bepaald door kwaliteitsbeoorde ling. De bevordering zal nog slechts geschieden in volgorde van ouderdom en rang. Dat betekent dat zij, die van dezelfde ouderdom zijn, voortaan teza men bevorderd zullen worden. Minister De Jong die een wetsont werp heeft verdedigd dat hiertoe de mogelijkheid opent, zei, dat het toe passen van kwaliteitsvolgorde zoals die tot dusver geschiedde wel grote voordelen heeft. Maar het is onmo gelijk geworden. Er zijn teveel stu dierichtingen, soms wel zeventien zeer verschillende in één dienstvak. Dit alles is niet het geval bij de Marine. Daar zal dan ook de keuze nog bepaald worden door de volgorde naar kwaliteit. Het aanpassingsvermo gen voor hen die op een schip gaan varen en ook het zeemanschap spreken bij de beoordeling zwaar mee. De minister zal op verzoek van de heer Moorman (KVP) wel extra hono rering invoeren voor zeer bijzondere ta ken, „al zie ik Nederlandse officieren nog niet in een Gemini rond de aard bol vliegen". Hij zal ook bevorderen, (Advertenties) van VAN WIJK DEKENS met 20% KORTING Etage-, wentel- en onderschuif- bedden voor ongekende prijzen! BEDDENSPECIAALZAAK GIERSTRAAT 73 - Telefoon 15777 ZEG! WAAR KIJKEN JOUW OGEN NAARp. dat het personeel dat in het militair apparaat werkzaam is ter afwisseling eens op het departement werkt. De heer Wierda (PvdA) sprak over moeilijkheden tussen het militaire ap paraat en het departement. Minister De Jong zei het nodig te achten die kloof te overbruggen. Men noemt in dienst de ambtenaren op het departe ment van Defensie „de jongens van het luizenhuis", zo onthulde de minis ter. bij proef met afschaffim doodstraf Engeland (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 juli „Een onfrisse reclame voor een frisdrank", zo ka rakteriseerde een woordvoerder van het Consumenten Contactorgaan de tekst van een advertentie voor een limona de, die verleden week onder de kop „B 3 en de pil" in twee ochtendbladen (Telegraaf en Algemeen Dagblad) ver scheen. De advertentie werd door zes andere kranten (Algemeen Han delsblad, Haagsche Courant, Rotter dams Nieuwsblad, De Nieuwe Limbur ger, De Stem en De Tijd-Maasbode, geweigerd, omdat de tekst in strijd werd geacht met de goede smaak. Het Consumenten Contactorgaan heeft nu een klacht ingediend bij de codecommissie voor het reclame wezen. omdat het de advertentie in strijd acht met het fatsoen en de goede zeden en kwetsend voor dal deel van het Nederlandse volk dat het gebruik van de anti-conceptiepil op religieuze gronden afwijst Bo vendien heeft het Contactorgaan er bezwaar tegen dat wordt gesugge reerd, dat er schadelijk verband zou bestaan tussen het gebruik van limo nade in combinatie met de pil. In de tekst, afkomstig van het Am sterdamse reclamebureau Van Maanen, wordt onder meer ge zegd: „opgelet, dit is een delicaat on derwerp. Wij kunnen het niet eens met goed fatsoen voor de TV behandelen. In de krant eigenlijk ook niet. Daarom laten we het nog maar even rusten. We willen er alleen op wijzen, dat u na de pil rustig B 3 kunt drinken. Ervoor trouwens ook. B 3 wordt ge dronken door alle geslachten en ge zindten." Bij Vrumona N.V. in Bunnik, de fabrikant van B 3, zegt men: „Wij pro beren met de advertenties in deze cam pagne aan te haken op actuele onder werpen, die in het brandpunt van de belangstelling staan. Wij trachten dat een beetje origineel te doen, maar nu zijn we kennelijk over de schreef gegaan. Toen hl eek dat er bezwaren tegen de tekst bestonden, hebben wij de advertentie willen intrekken, maar twee ochtendbladen hadden haar al ge plaatst." In die kranten is Vrumona later weer in een advertentie op die eerdere teruggekomen onder de kop „B 3 en de flop" en met als tekst: „Het is voor B 3 een bittere pU dat sommige men sen haar goede bedoelingen niet al tijd even goed uitleggen; dat is een kwestie van opvatting, zo u wilt van conceptie. Volgens Vrumona is er bij haar slechts één protestbrief tegen de tekst binnen gekomen. LONDEN, 13 juli Bij de Londense vendumeesters Sotheby is maandag een boek over „De aanmaak van ra ketten" geveild. Het werk is verlucht met platen die aantonen hoe men te werk dient te gaan bij „het maken van raketten... van één tot 1.000 pond of zwaarder". Het werd geschreven door Robert Anderson en uitgegeven in 1696. Het boek werd van de hand gedaan voor 320 pond sterling. Weersverwachting tot donderdag avond (opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweersbuien. Meest zwakke wind. Dezelfde tempe ratuur als vandaag of iets lager. DONDERDAG: Zon: 4.37-20.54 Maan. 22.22-5.52 Op de meeste plaatsen droog met flin ke zonnige perioden. Zwakke wind tus sen ZW en NW. Overdag ongeveer 19 a 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruit zichten: niet belangrijk warmer, maar wel een zomers weertype Donderdag: zon 4.37-20.54, Maan 22.22-5.52. LONDEN. 14 juli (RtrAVP) En geland heeft een belangrijke stap ge daan in de richting van afschaffing van de doodstraf voor moord. Het Lagerhuis keurde dinsdagnacht een desbetreffend wetsontwerp in derde en laatste lezing goed met 200 tegen 98 stemmen. Vol gens dit wetsvoorstel, dat nu naar het Hogerhuis gaat, zal de doodstraf voor een proefperiode van vijf jaar worden afgeschaft. Op moord zal dan levens lange gevangenisstraf komen te staan. Het wetsontwerp zal naar verwachten ook door het Hogerhuis worden goedge keurd, waarmee het nog deze zomer tot wet zou kunnen worden verheven. De proefperiode van vijf jaar werd tegen de zin van de opsteller van het wetsontwerp, de socialist Sydney Sil verman, bij amendement ingelast. Sil verman zei te hopen, dat het Hoger huis deze bepaling schrapt. Er werd overigens van sommige zijden nogal wat kritiek op het wetsontwerp gege ven, als gevolg waarvan de zitting tot in de nacht voortduurde. Zo vond de conservatief Sir John Hobson, voor malig minister van justitie, dat de po litie de bescherming in de vorm van een afschrikwekkend middel zou verliezen. WASHINGTON, 14 juli (UPI) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat bepaalt dat op sigarettenpakjes de waarschuwing moet worden afgedrukt, dat het roken van sigaretten een gevaar kan betekenen voor de gezondheid. Op basis van het wetsontwerp zal na 1 januari 1966 op alle sigarettenpakjes het opschrift moeten staan: „Waar schuwing. Het roken van sigaretten kan slecht zijn voor uw gezondheid". Het wetsontwerp is reeds goedgekeurd door de Senaat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1