Opzij Conring Venlo Leger Vakantie Het weer Nieuwe afrit naar V en een totaal andere loop van Rijksweg 9 naar Haarlem over een jaar gerealiseerd RCH koopt Koers van Blauw-Wit Vrachtwagen doodt jongen attentie attentie p donderdag IS juli house of enqian Vier vandalen voor Haarlemse politierechter Aóemda voor Haarlem en oméevin; Aalsmeerse fotograaf in Haarlem mishandeld Huisvesting scholen Geen srote verhuizingen attentie van net nièü ws Nieuwe loop Geslaagd BINNENBRANDJE WOENSDAG 14 JULI 1965 PAGINA 3 9? IJMOND, 10 juli. Het landschap ten zuiden van de Velser tunnel ondergaat mo menteel een behoorlijke ver andering. Er wordt stevig ge graven en op het eerste ge zicht zou men zich, wanneer men aan de Haarlemse zijde de tunnelbuis verlaat, in een woestijn wanen. Het is inder daad een woestenij van zand hopen en kuilen. Wanneer men echter goed kijkt, ziet men toch tekening komen in het door Rijkswaterstaat uitgevoerde kolossale werk, dat over ongeveer een jaar zal zijn beëindigd. Het doel van de werkzaamheden is het reconstrueren van het wegenbeloop ten zuiden van de tunnel. Een overzicht van de reconstruc tie-werkzaamheden, die momen teel aan de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal plaatsvinden. I Vanaf 9 uur start de welbekende service-verkoop van House of England. Wij wensen u veel succes toe! Films Muziek Diversen Orgelconcours T entoonstellingen O Het nieuwe schoolgebouw van de r.-k. lagere technische school ,J5t. Petrus" in Parkwijk is thans nagenoeg gereed. Men is nog bezig met de afwerking van de theorielokalen, maar ook de praktijklokalen zijn in de afgelopen twee maanden geleidelijk reeds in gebruik genomen. Op de laatste schooldag vorige week vrijdag ging de laatste praktijkklas over. Gisteren en vandaag is, terwijl de leer lingen al van hun vakantie genieten, de verhuizing van de theorie lokalen gaande; zover men althans nog gebruik maakt van het meu bilair uit het oude schoolgebouw. Op 23 augustus staat een modern schoolgebouw voor leerlingen en docenten klaar. Een beeld daarvan geeft bovenstaande foto, die op de laatste schooldag in een praktijk klas voor machinebankwerkers werd gemaakt. Inmiddels worden door architect en aannemer de voorbereidingen getroffen voor de bouw van een instructiebad bij de school. De rijksgoedkeuring daar voor is reeds binnen en niets staat dus thans meer de verwezenlijking van deze, voor het Nederlandse onderwijs unieke sportvoorziening in de weg. O De Westduitse regering heeft de wijste partij gekozen. Dr. Hans Con ring, in de oorlog gevolmachtigde van Seyss Inquart in de provincie Gro ningen, krijgt voorlopig zijn lintje niet. Eerst moet er een onderzoek worden ingesteld naar wat hij in Gro ningen al of niet misdaan heeft. Men kan de Westduitse regering natuurlijk daarvoor prijzen. Het is beter ten halve te keren dan totaal te dwalen. Ons wil die lof echter niet van de lippen. Wij blijven ons afvragen welke aandacht de Bondsregering besteedt aan het politieke verleden van door haar verdienstelijk geachte landgeno ten. Of nog duidelijker: hoeveel ex- nazi's kunnen zich binnenskamers het grapje veroorloven om naast het „IJzeren Kruis met zwaarden en bril janten" het „Bundesverdienstkreuz" te hangen? Dat bericht uit Venlo houdt ons bezig. Daar hebben enkele Grieken een groot aantal winkels fiks bestolen en wat lezen wij? Ze deden het, om dat ze vele Duitsers hetzelfde zagen doen. Slechts één winkelier deed aan gifte, de rest had de diefstal niet eens bemerkt. De politie moest zelfs een „kijkdag" organiseren om de winke liers de gelegenheid te geven na te gaan of de gestolen waar soms van hen afkomstig was. Zo'n bericht roept een paar vragen op. Hoe welvarend moeten wij zijn, dat men een heel aantal winkels stevig kan beroven zonder dat iemand het verlies merkt? En ook: wie is in deze situatie de morele hoofdschuldige? De behoeftige dief of de welvaartsdronken gele genheidsgever? Wij bedrijven vreem de zonden. Minister De Jong gaat met in stemming van de Kamer het bevor- deringsbeleid bij de landmacht zoda nig veranderen, dat in het vervolg of ficieren „klasgewijs" worden bevor derd. Het prestatiebeginsel wordt dus losgelaten. Wij kunnen de praktische gronden, waarop minister de Jong deze wijzi ging verdedigde, niet volledig beoor delen. Toch kunnen wij niet nalaten te waarschuwen. Dat men het presta tie-beginsel om utiliteitsredenen over boord zet, (door het groeiend aantal specialismen schijnt een effectief on derzoek naar de werkelijke kwalitei ten van een officier niet wel mogelijk) accoord! Als daarmee geen premie op luiheid wordt ingevoerd. Dr. L. Bosse o.f.m. heeft in Meerssen verstandige taal gesproken, toen hij opmerkte, dat een goede en gerichte zielzorg in de vakantiecentra van groot belang is, omdat de van zijn zenuw slopende arbeid bevrijde mens juist in ®e vakantietijd bijzonder gevoelig is Vo°r b.v. godsdienstige gesprekken. Dat hij daarbij ook opmerkte: „Een Soede hotelier kan soms meer bete kenen voor de Kerk dan tien pastoors" zullen wij hem maar vergeven. Hij heeft het, zonder twijfel, goed be doeld al kunnen wij niet nalaten er op te wijzen, dat het voortdurend in discrediet brengen van het priester schap een hinderlijk modeverschijnsel geworden is. Wie sommige Katholie ken hoort doorslaan, zou tot de ge dachte kunnen komen, dat seminaries alleen studenten met duidelijke ka rakterfouten toelaten. Overigens heeft het betoog van pa- \C.r >NSSe n°S.een sombere keerzijde. Als nij namelijk werkelijk gelijk heeft en eerst in de vakantie mogelijkheden tot bezinning ontstaan, dan betekent dat, dat de arbeidende mens van iü terwijl hij ook in zijn arbeidsperiode meer vrije tijd heeft dan generaties lang het geval was jn zyn dage lijkse leven met aan een redelijke verantwoording van zijn bestaan toe komt. De geschiedenis-wetenschap noemt zo'n situatie een >jcultuin,(jyjgjg,,( Een volstrekt oncontroleerbaar be richt uit Rusland heeft ons jaloers gemaakt. Men schijnt daar met succes hagelbuien met raketten te bestrijden Wij moesten op onze begroting ook maar eens een postje voor iets derge lijks uittrekken, want werkelijk, men sen, het wordt te dol. Je kunt natuurlijk in de „Enkhuizer Almanak" lezen, dat het mis is. Maar kan er nu niets ondernomen worden, dat het goed wordt? We willen met vakantie! ininiiMinuiHHniuniHniniHnnniiii11111111111111"1"1111111"1 HAARLEM, 14 juli (KNP) De bis schop van Haarlem heeft ars. DE WIT benoemd tot professorm ae dogmatiek aan het theologicum te wa mond. Tot professor in de ethica en so ciale wijsbegeerte aan het filosolicu te Warmond benoemde hij drs. A. LEYEN. Hij heeft voorts in overleg met de provinciale overste der pries ters van het H. Hart pater B. Bruge- man benoemd tot asistent te Beem- ster (N.H.). Hij heeft father J. W. CRA MER benoemd tot assistent te Uit geest. GEMEENTERAAD In afwijking van het hieromtrent bestaande schema zal in de maand juli in Warmond geen raadsvergadering worden gehouden. De •erstvolgende vergadering wordt ge houden op dinsdag 10 augustus. OMGEVING VAN VELSER1TINNEL WORDT DRASTISCH VERANDERD Op de eerste plaats hoopt men over enkele maanden al gereed te zyn met de aanleg van een nieuwe afrit van Rijksweg 9 naar Velsen en Amster dam. Verder wordt een project gerea liseerd, dat de aanleg van een weg omvat; een weg, die later in de nog te bouwen Rijksweg Haarlem-Velsen zal uitkomen. Een grote zandberg, waarop deze weg zal komen te liggen, is reeds gereed, ook deze weg kan over enkele maanden in gebruik kunnen worden ge nomen. Dit alles zal een grote verbetering betekenen in de verkeerssituatie bij de zuidelijke buis van de tunnel, waar de scherpe afbuiging naar Vel sen en Amsterdam voor het door gaande verkeer altijd een grote hin dernis betekende. De aanleg van de nieuwe afrit naar Velsen is pas een begin van de reconstructie. Want tegelijkertijd is Rijkswaterstaat al begonnen met de realisatie van de nieuwe loop van Rijksweg 9 richting Haarlem. De huidige banen van Rijks weg 9 ten zuiden van de tunnel zullen in de toekomst immers verdwijnen. Op de plaats waar ze nu liggen zal de op rit vanuit de tunnel naar Rijksweg 6 worden aangelegd. Een jaar geleden kwam men klaar met de bouw van twee viaducten, die deel gaan uitma ken van deze Rijksweg. Onder de via ducten door gaat het verkeer van Rijks weg 9 (Alkmaar-Haarlem). Door dit alles zal het verkeer veel soepeler kunnen verlopen. De graaf werkzaamheden, waarmee men momen teel ten zuiden van de tunnel bezig is. houden verband met de aanleg van de weg, die de gemeente Velsen aan sluiting geeft op Rijksweg 9. Het is al sinds ongeveer anderhalve maand, dat het verkeer, dat vanuit IJmuiden over Rijksweg 9 naar Haarlem wil gaan, van de oude weg naar Haarlem ge bruik moet maken. HAARLEM, 14 juli Vanmorgen omstreeks half acht is de 6-jarige Henk Peters uit Haarlernmerliede bij de Am sterdamse Poort in Haarlem onder een vrachtwagen omgekomen. Het jongetje was met zijn fiets langs de vrachtwa gen naar voren gereden, terwijl het verkeerslicht op rood stond. Toen hel licht op groen sprong, trok de chauf feur van de vrachtwagen meteen op, zonder te bemerken dat de jongen voor zijn auto was gaan staan. Bij de on middellijk volgende aanrijding werd Henk Peters op slag gedood. De jongen was vanmorgen vroeg met vader en broertje van hun woonboot uit Penningsveer in de gemeente Haar lernmerliede en Spaarnwoude naar Haar lem gekomen. De vader reed op de bromfiets en zijn zoontjes vergezelden hem op de fiets. Zij kwamen van de voormalige Oudeweg. De vader stapte van zijn bromfiets voor het rode licht, maar zyn zoo-ntjes liepen via het rech ter trottoir naar voren. Henk liep door tot vlak voor de vrachtwagen, die hem enige sekonden later zou overrijden. De politie verzoekt getuigen zich te mel den. WARMOND, 14 juli Een glazen wasser uit Leiden werd op heterdaad betrapt toen hij de woning van de fa milie Van D. wilde binnendringen. In de (donkere) keuken liep hij namelijk tegen de dochter des huizes en haar verloofde M.S. op, die afscheid van el kaar namen. De glazenwasser nam de benen achtervolgd door S., die hem spoedig wist in te halen en te over meesteren. S. bracht de Leidenaar naar de nabijgelegen woning van de postcommandant van de Rijkspolitie, die de glazenwasser insloot. (Advertentie) AJIéén het allernieuwste, alléén het allerbeste! HEEMSTEDE, 14 juli. Een dag voor het sluiten van de transfermarkt heeft de Racing Club Heemstede nog een spectaculaire aankoop kunnen doen. Gisteravond werd een contract afgeslo ten met de 29-jarige Herman Koers, die vele jaren als spil uitkwam voor het Amsterdams Blauw Wit. Met het engageren van Koers zal RCH zijn verdediging in belangrijke ma te kunnen versterken. Koers is een uit stekende voetballer, die ook het afge lopen seizoen nog de kleuren der ..Zebra's" verdedigde. Zondag 25 juli speelt RCH zyn eerste oefenwedstrijd. Op eigen terrein wordt de strijd aange bonden met de FC Zaanstreek. Voor de zondagen 1 en 8 augustus heeft RCH oefenwedstrijden op het programma staan tegen Scheveningen Holland Sport en Blauw Wit. HAAREEM, 14 juli Een groepje van vier man moe>t vanmorgen voor de Haarlemse politierechter, mr. N. Reeling Brouwer, terechtstaan wegens wangedrag op Koninginnedag. Als van dalen waren de vier door de stad ge trokken. De drank had hen in een over moedige bui gebracht, waarvan ver schillende automobilisten, die hun auto ergens geparkeerd hadden, de dupe wa ren geworden. Bij het opmaken van de balans bleken de vier het een en ander vernield Ie hebben. De klap op de Ko ninginnedag-vuurpijl gold een parkeer- meter. Met vereende krachten w erd de parkeermeter uit de grond gerukt. En even verder op opengebroken. De buit, hoogstens een paar guldens, werd ver deeld. Allereerst moest de 24-jarige markt- knecht W. van T. terechtstaan. Hij had uiteraard weinig in te brengen tegen de verontwaardigde woorden van de ppli- tierechter. Hij kreeg zes weken gevan genisstraf, waarvan drie weken voor waardelijk. De 28-jarige chauffeur besteller G. K. bleek al eens celstraf te hebben opgelopen. Dat was overigens al zes jaar geleden. De man was danig onder de indruk. De politierechter maak te het met deze man. gezien de persoon lijke omstandigheden, schappelijk: een boete van 150 en twee maanden voor waardelijk. Voor de 19-jarige metaalbewerker J. T. was er minder genade. Hy' was reeds verschillende keren voor de kinderrech ter verschenen en stond nog steeds onder toezicht. Je doet wel je best om in de gevangenis te komen, aldus de politierechter. De straf werd tenslotte: twee maanden onvoorwaardelijk met af trek en een maand voorwaardelijk. Een broer van deze verdachte, de 18-ja- rige N. T., was ook reeds met de kin derrechter in aanraking geweest. Hij liep zelfs nog in een voorwaardelijke straf van totaal vier maanden. Van de politierechter kreeg hy vanmorgen drie maanden met aftrek. HAARLEM, 14 juli Geslaagd aan het kon. Technicum PBMA te Arnhem zyn: 7 Stedebouwkundig Tekenaar: A. Lucas A. P. Lablans en J. Baak te aarlem. Meetassistent: P. J. Veele, Haarlem. CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Doelwit voor twee revolvers, 14 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur: James Bond contra Dr. No. 18 jaar. Dinsdag 8 uur. LIDO. Dagelijks 2 en 8 uur: Circusworld, alle leeftijden. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Symfonie voor een moordenaar, 14 jaar. REMBRANDT. Dagelijks 2. 7 en 9.15 uur: Biceps en Bikini's, 14 jaar. ROXY, t/m woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: Lijfwacht voor gangsters, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15. 7 en 9.15 uur: De komieken, alle leeftijden. MINERVA, t/m woensdag 8.15 uur: Immer will ich dir gehören, alle leeftijden. Donderdag 15 juli Grote of Sint Bavokerk: Gemeentelijk or gelconcert door Albert de Klerk, 3 uur. Grote of Sint Bavokerk 8.15 uur: Zomer- concert door het N. Ph. O. o.l.v. Marinus Adam. M. m.v. Willem Noske, viool. Raadhuisplein, Zandvoort 8 uur: Uitvoe ring van de Harmonie St. Michael. ROTONDE ZANDVOORT. 10 uur: Vuur werk. Donderdag 15 juli Ned. Herv Kerk „Adventskerk," Aerden- hout 8 uur: Concert voor twee orgels te geven door Marie-Claire Alain en Luigi F. Tagliavini. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse schooi van de 16e t/m 19e eeuw Tekeningen van Nederlandse. Italiaanse er Franse school, 16e t/m I9e eeuw Fossielen en natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 112 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur Bijzon dere collectie werken van Frans Hals. Dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse schooi, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen en natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1—3 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Tot 29 juli tentoonstelling van werken van Suzanne Nicolas en Joep Nicolas. Woonhuis Jacobus van Looy, KI. Hout- HAARLEM, 14 juli Bij een vecht partij op de Gedempte Oude Gracht is de 23-jarige Aalsmeerse fotograaf J.S. zodanig mishandeld, dat hij in de Ma- riastichting moest worden behandeld. De fotograaf liep gisteravond omstreeks half twaalf met z'jn verloofde en twee andere meisjes te wandelen, toen een van de meisjes plotseling werd lastig geval len door een vermoedelijk uit Italië af komstig persoon, die in gezelschap was van twee kornuiten. Toen ook een tweede meisje overlast werd aangedaan, wilde S. haar te hulp komen. Op dat moment mengden zich ook de beide andere zuiderlingen in het gebeuren, De fotograaf werd zo toege takeld, dat hij een gebroken neusbeen en een gebroken wijsvinger opliep, De aanvallers sloegen op de vlucht, toen zij S. bloedend op de grond zagen liggen. HAARLEM. 14 juli. Gistermiddag ontstond een klein binnenbrandje in een perceel aan de Oranjeboomstraat, toen een busje met brandbare vloeistof, waar in verfkwasten werden schoongemaakt, vlam vatte. De heer des huizes kon het vuur met een tuinslang blussen, zodat de hulp van de inderhaast gealarmeer de brandweer nauwelijks meer nodig was. Er ontstond lichte schade. we '03 Het voorin*.ige wooniiu:> v<*r. ae thi: tier-schrijver Jacobus van Looy Ge- tpend donderdags van 10 12.30 en 13.3U uur Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Crnquius Museum: Historische stoom machines en gro.e maquette van Nederland met waterstand en overzicht overstro mingsramp 1953 Geopend dag van 9 12.30 en 1.30 5 uur Zondags van 1 5 uur. Vishal, Grote Markt: „De landman en de muze". Expositie van prenten, schilderijen en aquarellen in het kader van het Gouden jubileum van de K.L.T.B. Dagelijks van 10 5 uur. Zondag van 1 5 uur. (t/m 29 augustus) De Ark: Zomerexpositie van schüöeri en en aquarellen. Geopend dagelijks (behalve dinsdag) van 10 tot 8 uur, itot 7 augustus). 2e etage: 100 empachten, van Jan LuyKen. Dag (behalve dinsdag) van 8 11.30 uur. Linnaeushof, Bennebroek Openlucht- tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen Tropentuin en minicorso. Geopend dagelijks van 9—18 uur (t/m oktober) Prentencabinet. Overzicht van het werk van Wout van Heusden. Tot 25 juli. Dag. van 10 tot 5 uur Zondag van 1 tot 5 uur. In 't Goede Uur. Korte Houtstraat: De maand juli expositie van tekeningen van Jan Baptiste de Winter. Geopend van 10 6 en van 8 12 uur. Artificia, Binnenweg. Heemstede: Tentoon stelling van schilderijen van Cor Hak en beeldhouwwerken van Kees Verkade. Ge opend op werkdagen van 9.30 - 18.00 uur. Vrijdagavond bovendien van 7.30 10 uur. (t/m 31 juli). Museum Het Huis van Looy, ing, Kaïr.- perlaan: Fototentoonstelling ,.De muggen" Nederland en „Groupe des Huil" Frankrijk. Dagelijks van 10-5 uur, zo. 15 uur. Van 15 juli tot 15 augustus. HAARLEM, 14 juli De schoolgaan de jeugd van Haarlem zal op dit mo ment ongetwijfeld nog slechts denken aan de vakantie, maar een kleine groep ouderen houdt zich tezelfdertijd bezig met de huisvesting van scholen voor het komende schooljaar. En zij zijn er voorlopig althans in geslaagd voor alle Haarlemse scholen het huis vestingprobleem op te lossen, zodat eind augustus voor alle leerlingen van scho len weer een bank of lessenaar klaar staat. En wat daarbij gunstig is: er zijn vrij weinig spectac ulaire verhuizin gen voor nodig. De meeste scholen blij ven in het oude vertrouwde gebouw. De belangrijkste wijzigingen zijnéén klas van de protestants christelijke LOM-sehool, ,,De Poort'' gaat van de Tesseischadestraat naar een lokaal in de protestants christelijke kleuterschool aan de Raafstraat, hetgeen kort by de ..moederschool" aan de Havikstraat is. De protestants christelijke nijverheids-, school voor meisjes gaat vanuit de Soendastraat naar het gereedgekomen eigen gebouw aan de Tetterodestraat. De leegkomende lokalen aan de Soen dastraat zullen volgend schooljaar wor den bezet door leerlingen van de Paulus- school. een LOM-sehool voor voortgezet onderwijs. De Paulusschool hoeft dan geen gebruik meer te maken van de lokalen aan de Hertzogstraat. De twee de Van Zeggelenschool (Jac. v an Looij- straat) krijgt er een lokaal bij aan de dr. Schaepmanstraat. De Mytylschool voor lichamelijk gebrekkigen gaat uit de lokalen aan de Corn, van Noorde straat naar het nieuwe gebouw aan de Frederik Hendriklaan. De openbare la gere Dag Hammarskjöldschool (België- laan) krijgt vier lokalen in het nieuwe schoolgebouw aan de Semmelweisstraat ter vervanging van de lokalen in het noodgebouw aan de NielsFinsenstraat. Dat nieuwe gebouw is de voorloper van een nieuwe openbare school in Schalk wijk. De katholieke mgr. Huibersschool krijgt i.p.v. de twee lokalen aan de Niels Finsenstraat drie lokalen in een school gebouw aan de Oostenrijklaan. Dat is het begin van de afsplitsing van een tweede katholieke lagere school in die wijk. De protestants-christelijke dr. J. Th. de Visserschool gaat in september het nieuwe gebouw betrekken aan de Luxemburgstraat. De lokalen aan de Oostenrijklaan 4) en de Floris van Adrichemlaan (1) komen dan vrij. In de vrijkomende lokalen van het schoolgebouw aan de Niels Finsen straat en in één lokaal van het nieu we schoolgebouw aan de Semmelweis straat start de nieuwe r.-k. lagere school Boerhaavewijk. Nieuw starten ook de protestants-christelijke school voor m.u.l.o., die enige noodlokalen beschikbaar krijgt bij de NH-kerk aan de Richard Holkade. In het schoolgebouw aan de Cornells van Noordestraat in Haarlem-oost start komend schooljaar ook een dependance van de Th. M. Ketelaarschool voor m.u.l.o., waarvan het hoofdgebouw aan de Parklaan staat. In de loop van het komende schooljaar zullen v oorts ver moedelijk nog de Grafische School Haarlem (van Zijlvest naar Europa- wijk) en de r.-k. u.l.o. (van Bazellaan naar Richard Holkade) en de Hilde- brand m.u.l.o. (van Gen. Spoorlaan) verhuizen en een nieuw schoolgebouw betrekken. De afdeling onderwijs heeft voor het komende schooljaar in „Schalkwijk" lokaalruimte over om de ver wachte aanwas van de bevolking in die wijk en de daarmee samengaande toe loop van nieuwe leerlingen te kunnen opvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3