COUDJAGERS kunnen wrak van Renate Leonhardt niet vergeten Nog altijd ligt er geld op de bank voor berging Griekse echtparen stalen in Venlo voor arme Gouden Mars-spion TESTAMENT „Rechthebber": „Voor dubbeltje geboren" A.N.W. B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND schoner dan ooit tevoren Weggelopen jongens kapen motorboot Cannes' strand Diefstallen uit auto's: drie mannen gepakt Senator vraagt stappen tegen openbare terreur Droevig einde van geredde bruinvis Wereldrecord van wielrenner Ursi „Kijkdag" nodig voor winkeliers Na oliebevuiling Even sjouwen Nederlander bij val in Lissabon gedood Laatste tram-rit Op brancard gedragen, daarna doodgespiest WOENSDAG 14 JULI 1965 PAGINA 5 DEN HAAG, 14 juli Met een te grote hardnekkigheid weigert het wrak van het Duitse schip „Renate Leonhardt" in de verge telheid te raken. Sinds het in de Eerste Wereldoorlog voor de kust van Noordholland door een En gelse torpedo tot zinken werd ge bracht is het als het „goudschip" een rol blijven spelen in het leven van talloze gelukzoekers. Afgelo pen maandag, bijna een halve eeuw na zijn ondergang, kwam het weer in het nieuws. De fruitkweker Piet Visser, die op het idee kwam het goud van de Renate Leonhardt even met een klok, waarvan hij hier een model toont, op te halen. Deze tekening toont de banen die de aarde, Mars en de Mariner-4 beschrijven. De bezoekers, die straks in het Ajax-stadion hun opwachting maken, zullen daar tegenover de ere tribune een overdekte zittribune vinden, die plaats biedt aan 5000 personen. Daarmee is de overkapte capaciteit van het stadion in De Meer dan op 10.000 man publiek gekomen. Voor een plaats onder het nieuwe dak gaat men vijf gulden betalen. Het Ajax-bestuur verwacht dat de toeschouwers deze prijs, gezien het comfort, zonder weeklagen voor lief nemen. Op 8 augustus, als Ajax een wedstrijd tegen Stoke City speelt, zal het dak- en het glaswerk, dat op deze foto nog goeddeels ontbreekt zijn aangebracht. Men hoopt 14 augustus kant en klaar te zijn. Dan heeft de bouw van de overkap ping precies tien weken in beslag genomen. Voor de toekomst staan een vergroting van de accommo datie tot in totaal 40.000 toeschouwers en het aanbrengen van (aardgas)-verwarming op het pro gramma. ;Vaaatn'iimtyt mar is baan (Van een onzer verslaggevers) De president van de Haagse recht bank, uitspraak doende in kort geding, bepaalde dat de heer F. van der Sijde zich vooralsnog eigenaar mag blijven noemen van de bergingsrechten, al liet hij angstvallig in het midden of deze man die rechten ook werkelijk bezit. Het is de zoveelste knoop in een onont warbare adderkluwen van hoop en wan- noop, intriges en verdachtmakingen, j. en processen. De achtergrond JJP. dit alles: het vermoeden dat het j *lP voor tientallen miljoenen gul- ens aan klinkklaar goud verbergt, net- ^j*tj^erPaht in genummerde vierkante .Wij hadden gehoopt de man die zich ®'genaar noemt van de bergingsrechten van dit vrachtje, de Haagse heer Frans van der Stfae, hier te kunnen invoeren iiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiwMiiimiiiiiiiiiiiiiM Wegens 'amiüe-onistandigheden wor- den de volgende personen verzocht zich te melden bfo de ANWB-oproepdienst ln Den Haag, tel. 0,0-814381. dagelijks van t tot 22 uur. DUITSLAND: Echtpaar V. d. Hulst uit Hillegom. in rode Ford Zephir, XP- 52-47, van Frankfurt naar Nederland. FRANKRIJK: M.®.)* -R. Cournou uit Amsterdam, in gf.Kf E'at 600, MS-54- 49, van Normandie/Bretagne naar Ne derland langs jeugdherbergen. FRANKRIJK-SPANJE: Mevr. Mul- ler-Holsheimer uit Amsterdam-Osdorp in witte Volkswagenbus, chauffeur heet J Meijer, kentekennummer onbekend van Parijs naar Spanje. Echtpaar J. J. Eckebus uit Haarlem, in lichtblauwe Volkswagen 1500 met Al- nenkreuzer, MH 08-54, met onbekende familie in Ford Taunus 17 M (op naam van.N. V. Wibbik te Amsterdam). Mei Maud Winter uit Amsterdam, in rode Renault R8, ES 12-51, op cam ping in Spanje of onderweg naar Ne- deiTAL ZWITSERL., OOSTENR.: Echtpaar F. E. Erkelens uit Hcemste- de, in beige Fiat 850, FU-22-31, onder weg van Gardameer naar Nederland ZWITSERLAND: Echtpaar Hoogwegt uit Heemstede, in witte Simca 90 53-20, naar camping Eichholz in K bij Bern. Echtpaar Hagen-Majoor iut Bussum, in donkerrode Mercedes met licht na GL 07-96, bij het Meer van Geneve. ITALIË: Echtpaar I. R. v. Mansum uit Vlaardingen, in Citroën, kleur: groen met wit dak, ED-19-72, in Italië, naai Rimini. A. C. Bouwman uit Vlaardingen, in Taunus 12 M, gebroken wit en cam- Êingwagen Wevo, HZ-14-00, op camping elvedere bij San Barthelomeo. SPANJE: S. Vinju uit Amsterdam, in witte Volkswagen, JK 10-19, kamperend bij Barcelona. Van Lierde uit Amstelveen, beheert Hollandse bungalows Playa de Aro (Ge- rona), Costa Brava in een flat. PORTUGAL: B. Warner uit Amster dam, per trein tot Parijs en per vlieg tuig van Parijs naar Amsterdam, er gens in Portugal of op weg naar Neder- als de „Goldfinger van de Noordzee", omdat zo'n titel wel in het gehoor wil liggen, Helaas, met de beste wil van de wereld kunnen wij dat niet in hem zien: in de kleine, 62-jarige ambtenaar met de stalen bril die sinds hij in de cember een hartaanval kreeg met ziek teverlof is van het ministerie van So ciale Zaken, waarnaar hij is overge stapt na dertig jaar notarisklerk te zijn geweest. Uit die tijd heeft hij de zorg vuldigheid overgehouden zijn zaken or delijk op te bergen en de zaak Renate Leonhardt is bij hem dan ook terugge bracht tot enkele overzichtelijke, zij het omvangrijke dossiers. „Ik ben voor een dubbeltje geboren, en zeker niet voor een kwartje" zegt hij van zich zelf. Daarom dat hij in 1954 zijn spaarcen ten een bedrag van vierduizend gul den stak in een veelbelovende on derneming om zodoende deze erfelijke belasting definitief van zich te kunnen afschudden. Beloofde het prospectus van de Coöperatieve Bergingsvereniging Re nate Leonhardt U.A. in 1954 niet een veertigvoudige uitkering nadat de glins terende lading eventjes naar boven zou zijn gebracht? Er lag immers voor 72 miljoen aan goud te wachten voor wie de moeite wilde nemen het op te dui ken en met de drie miljoen aan cacao boter, die nog bruikbaar te maken zou zijn, zouden mooi de kosten goed ge maakt kunnen worden. Het idee kwam van de heer Piet Visser, een fruitkweker uit Wijde Wor- mer, die zijn appeltjes voor de dorst voornamelijk uit het scheepswrak meende te kunnen plukken. Hij was in contact getreden met een bejaar de scheepskapitein, de heer C. van der Toorn uit Zaandam, die zich voor de oorlog al had verzekerd van de ber gingsrechten, zij het dat de Duitse verzekeringsmaatschappij in aanmer king zou komen voor de helft van de opbrengst. Vijftien jaar later leek er onder leiding van de heer Visser iets van berging te kunnen komen. Juristen en notarissen kwamen er aan te pas om alles op schrift te stel len en aanlokkelijke advertenties en prospectussen wezen op het goud scheepje dat daar zo geduldig lag te wachten. Als beslissende aanwijzing dat het schip inderdaad he^ goud bevatte werden genoemd de resultaten die de wichelroedeloper (-zwemmer.) Verloop ter plaatse had gehad. Daarnaast wa ren er de nodige verklaringen van oud opvarenden en andere betrokkenen, die spraken over een klandestiene goud zending. Het werd „menselijkerwijs uit gesloten geacht" dat er geen goud aan wezig zou zijn, volgens het prospectus. Mocht dat onmenselijkerwijs toch het geval zijn dan nog geen nood: dan viel Mt\jci nog de drie miljoen aan cacaobo ter weg te halen. Men had heel so ciaal gedacht aan de kleine man en de mogelijkheid werd geopend kleine aan deeltje van vijfentwintig gulden te ko pen. Met de van Nederlanders beken de nuchtere zakelijkheid werd er gerea geerd en er lag al gauw vier ton op ue tafël van boer Visser. ginS men aan de slag: r.„,nd opperde het idee om een jjze- wrG ,'en t? laten bouwen, die op het ren ,ii !;e laten om dan in die to gen Kefd^ t naar boven te dra- Hen' ,„-L20u wel even sjouwen wor- ie moest 1 goud is zwaar, maar alla, toren wpm Wat voor over hebben. De derdduTzend ,dan niemand zag oo?t k„f E0?'1' ma?r het zeegat ui te varon. geVa"te 0Dtós^ngtSet gevat l66k het de beste oplossing «et geval weer te slopen om dat men dan tenminste bevrijd zou zijn van het liggeld, een kwarJei waar toe na veel moeite een sloper bereid gevonden werd rnte hij lijk bedrag toekreeg. Van het sterk geslonken eandeelhouders werd nog wat gespelevaard om het wrak heen, ar ging eens een duiker naar beneden en die activiteiten bleven niet zonder succes, er werd een handvol cokes naar boven gebracht. De leiders van het project lieten zich daardoor niet afschrikken, integendeel. Cokes was de officiële lading, het goud was de smokkelwaar en wel afkomstig van prins Hendrik, zo werd gezegd. In tussen was dit alles toch te weinig ge weest orfi de aandeelhouders tevreden te stellen. Tumultueuze vergaderingen volgden elkaar in snel tempo op. Ouder wets emotioneel ging het er toe met schelle kreten van „schade", „bedrog", „oplichting". Het ene proces na het andere werd de heer Visser aangedaan, er kwam een nieuw bestuur, een tegen- bestuur, dat echter geen recht van spre ken zou hebben, de justitie kreeg het er druk mee, al kwam het nooit tot een strafrechtelijke vervolging van wie dan ook. Nu. anno 1965 onthult de heer Van de Sijde: „Ik was ook bestuurslid ge worden en ik kwam er van op de hoog te dat er plannen gemaakt waren om met de poet uit te wijken naar Monaco of naar Brazilië. Die landen zouden niet uitleveren." Van diverse kanten werd daarna nog getracht geld bijeen te brengen om het wrak te lichten. Ver der dan het inslaan van springgelatine en enig proviand om het bergingsvaar tuig met duikers mee uit te rusten kwam men echter niet. Steeds weer opnieuw werden er men sen bereid gevonden geld te storten. „Nu is alles klaar en hoeft alleen het luik nog maar open. Met een paar dui zend gulden zijn we gered", heette het fijn-psychologisch en tegen dit lokkertje waren sommigen niet opgewassen. Ook de heer Van de Sijde beschikt tot van daag aan de dag nog over 3700 gulden, hem door een allerlaatste kans wagen de contribuant beschikbaar gesteld om het nog eens te proberen. Het hadden er twintigduizend moeten worden en het luik is dan ook nog steeds gesloten. „Als het bergen niet doorgaat, krijgt u het geld terug", zo was beloofd. De heer Van de Sijde: „Er staat alleen niet bij wanneer. Theoretisch kan het nog steeds gebeuren. Het staat veilig op de bank, ik kom er heus niet aan." Toen kwamen er enkele jaren stilte, iedereen wist dat hij zijn geld in het water had gegooid en druppelsgewijs ko men er nog brieven binnen waarin men zich beklaagt. Intussen had in 1959 de heer Van der Sijde zich volgens zijn zeggen verzekerd van de bergingsrechten door deze voor honderd gulden en een aandeel in de vondst te kopen van Van der Toorn, over wie in het bejaarden tehuis al eerder gefluisterd werd dat hjj een bedragje van acht mil joen te wachten had. Deze transactie werd alleen maar gedaan om de heer Visser buiten spel te zetten. Deze fulmineerde: Van der Toorn kan wel zoveel verkopen. Hjj heeft die ber gingsrechten niet alleen, dus die kan hij ook niet alleen van de hand doen. Hij kan de Philipsfabrieken wel ver- DRACHTEN, 14 juli De politie heeft drie inwoners van Drachten resp. 41, 21 en 21 jaar, gearresteerd. Zij worden verdacht zich in de afgelopen drie maanden schuldig te hebben ge maakt aan diefstallen uit geparkeerde auto's. Het drietal opereerde in noordelijke recreatiecentra, zoals Vledder, Beet- sterzwaag en Bakkeveen en sloeg zijn slag als de autobezitters hun wagens onbeheerd hadden achtergelaten bijv. om een wandeling te maken. De waar de van de buit wordt op in totaal cir ca 4.000 gulden geschat. LISSABON, 14 juli (UPI) De 51-ja- rige Nederlandse zeeman Koos Boer uit Bedum is hier gisteren bij een val van zijn schip, de Tjamme, zo zwaar ge wond dat hij korte tijd later overleed. kopen, die zijn ook niet van hem. Van der Toorn kreeg spijt van zijn handel tje en begon een proces tegen Van der Sjjde, dat nu dus voorlopig in het voordeel van deze laatste is geëin- digd. Of hij er spijt van heeft al zijn vakanties en al zijn ijdele hoop in dit project te hebben gestoken? „Non nee, eigenlijk niet. Dit is een historische zaak mijnheer". En dan is er nog iets: „Wat er in het schip zit, komt naar boven. We zijn aan het einde van de wereld en in de bijbel lees ik: In de tijd van het einde zal de laatste schat uit zee gered worden. Dat kon het goud uit de Renate Leonhardt wei eens wezen. Dit einde betekent heus •liet dat alles vernietigd wordt. Het is alleen het einde van deze onrechtvaar dige wereld. We zijn hard op weg naar een nieuwe rechtvaardige wereld: kijk maar eens wat minister Veldkamp in het sociale vlak allemaal niet nastreeft. En nu ilan die schat nog uit de Renate Leonhardt." DEN HAAG, 14 juli Het Eerste Kamerlid Geuze (CHU) heeft de mi nisters Samkalden (Justitie), Smal- lenbroek (Binnenlandse Zaken) en Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) gevraagd, of zij kennis hebben geno men van de mededeling van de di rectie van de RTM, waarin staat dat de laatste tram van Spijkenisse naar Rotterdam op zondagavonden moet vervallen met het oog op de veilig heid van de passagiers en het perso neel. _De heer Geuze vraagt de ministers hierover verder of zjj niet vinden dat uit oogpunt van gezagshandhaving en uit oogpunt van bescherming van rei zigers het wijken voor openbare ter reur ontoelaatbaar is. De senator vraagt om maatregelen. LEEUWARDEN, 14 juli Twee achttienjarige jongelui hebben gisteren in een diepe kuil met water op het Terschellinger Noordzeestrand een le vende bruinvis gevonden. Het dier was bij hoge zee over een zandbank heen geslagen en kon niet terug naar zee. Met de hulp van twee zeevaartscho lieren werd het dier op een brancard felegd en naar de haven van West erschelling gebracht, waar het weer te water werd gelaten. Een lang leven was de bruinvis ech ter niet beschoren. Nauwelijks enige uren had hij de vrijheid terug of hij werd opgemerkt door opvarenden van een passerend schip. Vermoedelijk om dat ze een haai dachten te zien, staken ze het dier met een bootshaak dood. ROME, 14 juli De Italiaanse ama teur wielrenner Giorgio Ursi, die tij dens de Olympische Spelen van Tokio onze landgenoot Tiemen Groen uit schakelde in de acht volging, heeft dinsdagavond op de wielerbaan van het Olympisch Stadion te Rome een nieuwe wereldrecord gevrstigd p de 5 km met staande start. Ursi reed de afstand in 6 minuten en 11-7 seconden, waarmee hij 1.7 sec. sneller was dan zjjn land genoot Franco Constatnino, die op 20 oktober 1960 eveneens in Rome 5.13.4. reed. ROERMOND, 14 juli In mei heb ben twee Griekse echtparen, die in Es sen (Duitsland) werkten, het klaar ge speeld om op één dag zeventien Venlo- se winkeliers voor een bedrag van rond twee mille op te lichten. Maar dat was nog niet alles. Toen de Duitse en de Venloze politie eens in de huizen van de Grieken in Essen gingen neu zen, vonden ze daar een auto vol ge stolen goederen, afkomstig nit Venlo. Alles bij elkaar voor een waarde van rond twintigduizend gulden. Het eigenaardige van het geval was dat slechts één Venlose winkel er aan gifte van diefstal had gedaan. De overi gen hadden het niet eens bemerkt. De Venlose politie heeft voor de winke liers zelfs een „kijkdag" moeten orga niseren om althans bij benadering uit te maken van wie de artikelen afkom stig waren. Gisteren stonden beide Griekse echt paren voor de Roermondse politierech ter. Zowel in Griekenland als in Duits land was hun strafregister geheel blank. Naar ze verklaarden was de ver leiding hun te groot geworden, toen zij bij een bezoek aan Venlo zagen dat Duitse mannen en vrouwen er in slaagden zonder te betalen tal van goederen mee te nemen. Voor deze vorm van „wel vaartsspreiding" voelden ze ook wel. Ze besloten hun arme familieleden in hun vaderland eens goed te bedenken. Ze pakten de zaak meteen grootscheeps aan- De mannen trachtten hun vrouwen nog te verschonen door aan te voeren, dat in Griekenland de vrouw veel on derdaniger aan de man is dan hier in het Westen. De vrouwen hadden hen nog van hun praktijken willen afhou den. De officier had deze zaak, die nor maal voor de meervoudige strafkamer thuishoort, voor de politierechter ge bracht, die ten hoogste zes maanden kan geven, omdat hij mede in aan merking wilde nemen wat de mannen in Duitsland nog te wachten staat: uit wijzing naar Griekenland, na ongeveer tien jaar lang in Duitsland te hebben gewerkt. De officier vroeg tegen de mannen een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek, voor beide vrouwen een straf gelijk aan het voorarrest en on middellijke invrijheidstelling. De Grie ken barstten in tranen uit bij het horen van de eis. Zij werden conform de eis veroordeeld. De goederen zjjn verbeurd verklaard en zullen aan de eigenaars voorzover zij zijn te achterhalen, worden terugge geven. CANNES. 14 juli Met man en macht hebben vele tientallen Ame rikaanse matrozen gisteren tot diep in de nacht het zandstrand van Cannes tot La Napoule aan de Cöte d'Azur moeten zuiveren van de vette klodders zwarte dieselolie, die volgens pes simistische ondernemers in Cannes en omgeving het badseizoen dreigde te bederven voor dit jaar. Dank zij het onmiddellijke ingrijpen van de Ameri kanen, die het niet bij excuses alleen lieten en hun maatregelen evenmin be perkten tot chemische oplosmiddelen voor de olievlekken in zee is het zover niet gekomen. Het strand is weer schoon. Het weer s zoals men dat van het „zonnige zuiden" verwachten mag en de boosheid van de Fransen heeft plaats gemaakt voor bewondering voor het kranige ingrijpen van de Yankees. De Amerikaanse matrozen hebben vele kilometers strand meter voor meter schoon moeten maken. Alle olieklodders werden van het zand af geschept en weggevoerd, er voor in de plaats werd schoon zand aange voerd, waardoor het strand thans schoner is dan ooit tevoren. En dat allemaal in nog geen etmaal tijds. Zoals gemeld begon alle ellende voor de Amerikanen toen een matroos aan boord van een van de oorlogsschepen, die ter hoogte van Cannes voor anker liggen, een verkeerde kraan open draaide. In plaats van water loosde hij 12.000 liter olie. Het gemeentebestuur van Cannes kwam onmiddellijk in ac tie. Had het niet al lang aangedrongen op een verbod van Amerikaans vloöt- bezoek in de zomer? De toeristen-in dustrie van Cannes is immers ook zon der Amerikaanse matrozen in de zo mermaanden al winstgevend genoeg. Het regende klachten over moeilijkhe den in bars. die veroorzaakt zouden zijn door de Yankee-jantjes. En nu de oliebevuiling. Men hoopte in Cannes, dat generaal De Gaulle goed boos zou worden en voor goed een eind zou ma ken aan visittes van Amerika's Zesde Vloot in de Golf van Cannes. Diezelfde Yankee-jantjes hebben echter thans, dank zij hun snelle schoonmaak weer alle krediet in Cannes. (Van onze correspondent) GRONINGEN, 14 juli Twee jon gens die onlangs waren weggelopen uit Aaborg, observatiehuis voor jon gens, hebben naar thans Is gebleken aan het Zuidlaardermeer gestolen uit motorboten en een zomerhuisje. Ook zjjn ze er met de motorboot Electra. eigendom van de heer A. Derksen nit Groningen, van door gegaan. Het lag in de bedoeling elk een mo torboot te kapen, maar van een tweede wilde de motor niet starten. Met de Electra, beladen met gestolen goed, trokken ze weg en kwamen ermee tot in de Hunze bij Gieterveen, waar een stuw een voortijdig einde aan de tocht maakte. Ze verstopten de buit in de omgeving en gingen zwervend verder. Een van hen (veertien jaar) kwam uiteindelijk in zjjn ouderlijk huis in Schiedam, maar werd ogenblikkelijk door zijn vader teruggebracht naar Aa borg. Hij heeft zjjn aandeel in de dief- stallenreeks bekend. De andere jongen is nog spoorloos. De rijkspolitie uit Zuidlaren heeft de gestolen goederen teruggevonden. Zoals bekend charterde de heer Derksen zondagmiddag, toen hij de diefstal van zijn motorjacht ontdek te, een vliegtuig, speurde de omgeving af en vond zijn boot terug. (Vervolg van pagina 1) die kunnen landen, zullen op dit punt uitsluitsel kunnen geven. Mariner-4 zal bjj Mars óók op zoek gaan naar eventuele stralingsgordels om de planeet, zoals die enkele ja ren geleden bij de aarde zijn ont dekt. Met dergelijke stralingszones zouden toekomstige Marsreizigers ernstig rekening moeten houden. Na dat Mariner zijn foto's heeft gemaakt zal hij, vanaf de aarde gezien, even achter Mars verdwijnen. Ook dit is een interessant gebeuren voor de ge leerden. Want uit de mate waarin de radiosignalen verzwakken, als zij de dampkring van Mars passeren, kun nen conclusies worden getrokken over de dichtheid daarvan. Tot nu toe neemt men aan, dat de barometer- druk op zeeniveau op de Rode Pla neet ongeveer acht centimeter is. (Op aarde 76 centimeter). In de Marsatmosfeer kon nog geen zuur stof worden aangetoond. De dicht heid van de Marsatmosfeer zal een belangrijke factor worden bij toekom stige landingen op Mars die, anders dan op de maan, met behulp van pa rachutes zuilen plaatsvinden. De Mariner-4 is het meest ingenieuze ruimtevaartuig, dat ooit werd gelan ceerd. Deze broer van de Mariner-2, die op 14 december 1962 Venus bespio neerde, maar dan zonder camera, kan intelligent reageren op 30 verschillen de commando's en dat terwijl het hele toestel 260 kilogram weegt. Het ge raamte bestaat uit een achtzijdig fra me van magnesium, dat zeven com- ten bevat. In een achtste compartiment zijn de stuwstoffen voor de baancorrec- tiemotor opgeslagen. Het meest opvallend zjjn de vier grote zonnepanelen (180 bjj 90 centi meter), die ieder zevenduizend fotocel len bevatten, die het opvallende zon licht omzetten in electriciteit. Aan de uiteinden van deze panelen zjjn vier „zonne-zeilen" bevestigd. Deze „zei- jen" helpen de Mariner stabiliseren door de (geringe) druk, die het zon licht op hen uitoefent. De Marsverken ner is onder andere uitgerust met twee antennes: een staafantenne, die voor het eerste deel van de reis werd ge bruikt, en een schotelantenne, die een smalle, geconcentreerde radiobundel naar de aarde kan sturen. Na de om schakeling op deze antenne, op 5 maart j.1., kwam de Mariner veertig keer zo luid door als voordien. Door middel van kleine jalouziën worden de gevoeli gs instrumenten steeds op een tem peratuur tussen 12 en 20 graden C ge houden. Na Mars gepasseerd te zijn zal de Mariner-4 in een baan om de zon ko men. Enige tijd zal hij nog vanaf de aarde te volgen zijn. Dan zullen zijn zenders verstommen maar niet, hopen de geleerden, vóór de Mariner zijn geestelijk testament in de vorm van foto's en andere gegevens over de pla neet naar de aarde heeft gestuurd. Want dat testament is van het groot ste belang voor de mens die eens er zelf op uit zal trekken om de Rode Planeet te gaan verkennen. P. L. L. SMOLDERS aarde bij Lancering 29noy 64 B MARINER-4 passage 15 juli (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5