Na ontdekking perfecte imitatiemunten Gouden-t iff fes-paniek ZELFS SPECIALISTEN KOPSCHUW GEWORDEN II Oosterscheldebrug - vijf kilometer lang - nadert voltooiing CENT Ahoy-complex moet plaatsmaken voor medische faculteit Ene staking na de andere m Italië Ky slikt woorden over Hitler in A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Twee fietsers doodgereden twee jaar cel Yerseke heeft zijn nieuwe haven cajé CENTRE Wegener neemt bedrijf over Drie mille voor een goed idee SER-commissie adviseert over warenonderzoek Drie daders van roofoverval gearresteerd Amsterdam krijgt een belangrijke sisalmarkt Commissie-Van Walsum oordeelt: Kind verdronken Utrecht in beroep bij de Kroon over singeldemping Twee jaar geëist voor inrijden op wachtmeester Onderzoek naar geheime fondsen van het nazisme IN OFFICIËLE NOTA Kaakslag BISSCHOPPELIJKE COMMISSIE VOOR LATIJNS-AMERIKA VRIJDAG 16 JULI 1965 PAGINA 5 Juwelier Geluk uit Veenendaal die de handel in perfecte imitatie gouden-vijfjes ontdekte. DEN HAAG, 16 juli De han del in gouden vijfjes is vrijwel ge heel stil komen te liggen nu er sinds enige tijd namaak-vijfjes op de markt zijn verschenen die zelfs door de vakman maar nauwelijks van de echte zijn te onderschei den. De Federatie van goud en zil ver heeft, zoals gisteren gemeld, geadviseerd de uiterste voorzich tigheid bij aankoop in acht te nemen en zich hiervoor uitslui tend tot bona fide handel te wenden. Maar ook deze bona fide handel blijkt kopschuw te zijn geworden voor deze muntsoort en durft er vrijwel geen handel meer in te drijven. Door dat de vraag daardoor tot een mi nimum is teruggelopen en ook al doordat de vrees bestaat dat er ongemerkt vermenging van echt en onecht heeft plaats gevonden is de prijs in korte tijd gestadig teruggelopen van ongeveer hon derdzestig gulden per stuk tot rond de honderd gulden. 11 De kop- en muntzijde van een gouden-vijfje uit 1912. X xxw m an •M; (Advertentie) NIEUW Leidsestraat 84 (bij Leidseplein). Dagelijks geopend van 's morgens 9.30 tot 's nachts 1 uur. APELDOORN, 16 juli. Wegener's Couranten Concern heeft de drukkerij en Uitgeverij van de fa. Ponsen en Looijen te Wageningen overgenomen, zo deelt de directie van Wegener in een bericht mee. Het bedrijf zal nor maal worden voortgezet. In de drukkerij worden verschillende wetenschappelijke periodieken en handelsdrukwerk ver vaardigd. De firma Ponsen en Looijen is bovendien uitgeefster van het nieuws blad Veluwe-Grebbepost. De uitgave van dit blad zal in een uitgebreidere vorm worden voortgezet. HEERLEN, 16 juli De lieer B. Jülicher, eerste bankwerker-monteur in de Ammoniak-synthese van het stikstof- bindingsbedrijf van Staatsmijnen t« Ge leen, heeft een beloning van drieduizend gulden gekregen voor een door hem ge leverd idee. Het is de hoogste premie die ooit door Staatsmijnen werd uitge keerd. Hij werd reeds vier maal eerder voor een idee beloond. ïiniiiiiiiiiiiiiiiiiNiiniiiiiiiHiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bq de ANWB-oproepdienst in Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van 8 tot 22 uur. DUITSLAND: D. de Jong uit Amster dam, in grijze Opel Olympia, MJ 14-41, kampeert in Zwarte Woud. ZWITSERLAND: Echtpaar Hagen- Majoor uit Bussum, in donkerrode Mer cedes met licht dak, GL 07-96, bij het Meer van Genève. Echtpaar Hoogwegt uit Heemstede, in witte Simca 900, MX 53-20, naar cam ping Eichholz in Koeniz bij Bern. PORTUGAL: B. Warner uit Amster dam, in Portugal of op weg naar Ne derland, per trein naar Parijs en met vliegtuig van Parijs naar Amsterdam. FRANKRIJK: Mej. R. Coumou uit Amsterdam, in grijze Fiat 600, MS 54- 49, van Normandië/Bretagne naar Ne derland langs jeugdherbergen. Echtpaar Eckebus uit Haarlem, in zuiden van Frankrijk bij Jarnac, met lichtblauwe Volkswagen 1500, MH 08-54, en inklapbare caravan, merk Al- penkreuzer met ander echtpaar in Ford Taunus 17 M, FL 34-43 met „kip" cara van. (Van een onzer verslaggevers) Inmiddels zqn dank zij de oplettend heid van een juwelier uit Veenendaal twee mannen gepakt die getracht heb ben deze valse munten te verkopen, maar juridisch is deze zaak nog geens zins rond. De Nederlandse justitie wacht de afsluiting van het onderzoek af om direct daarna Interpol in te schakelen om de vermoedelijk buiten landse herkomst van de valse vijfjes te achterhalen. Juridisch ligt de zaak daarom zo moeilijk omdat de valse munten het zelfde goudgehalte hebben als de echte. De waarde van de oorspronkelijke vijf jes, waarvan die met de beeltenis van koningin Wilhelmina in 1912 zijn ge slagen, ontlenen zij aan hun curiositeit. Het is dan ook zeer twijfelachtig of verspreiders van deze niet-authentieke munten met succes strafrechtelijk ver volgd kunnen worden. Dat gouden vijf jes worden nagemaakt is niets nieuws. De vraag ernaar is de laatste jaren zo groot geweest dat het al lang de moeite loonde ze na te maken. Deze werden ook als zodanig verkocht onder de naam „naslagvijfjes" en ze deden een veel lagere prijs van zo ongeveer 35 gulden. Hoewel weieens getracht werd ze voor echt te verkopen bracht dit de handel nauwelijks in gevaar: er was een groot aantal verschilpunten, die zelfs met het blote oog waren te zien. Geheel anders is het met de valse vijfjes die sinds enige weken in Neder land in omloop blijken te zijn. Deze zijn het resultaat van zo voortreffelijk na slagwerk, dat zelfs de grootste kenners van het land toegeven dat de verschil len alleen voor experts, uitgerust met een loep die meer dan tien maai ver groot, zijn te zien. Zelfs niet elke juwe lier wordt in staat geacht de valse munten van de echte te onderscheiden. In het algemeen zijn de nagemaakte munten iets minder scherp van uit beelding dan authentieke munten. Het verschil wordt helemaal miniem wan neer de echte munten in omloop zijn geweest en enigszins zijn afgesleten. Er zijn juweliers, die zo in onzeker heid zijn geraakt dat zij munten naar erkende experts of naar de justitie in Den Haag hebben opgestuurd om van hen te vernemen of er sprake is van echt of van naslag. Dit alles is bij voorbeeld voor een van de grootste handelaren in het land, de internatio naal erkende numismaat (penning- en muntdeskundige) Jacques Schulman nit Amsterdam aanleiding geworden de handel in deze munten geheel te star ken. Een woordvoerder van de Holland- sche Bank Unie in Den Haag, een bank die een levendige munthandel heeft, zegt: ik koop voor de bank al leen nog maar vijfjes van mensen die ik persoonlijk ken. De zaak is eind vorige maand aan het licht gekomen dank zij de oplet tendheid van de Veenendaalse juwelier L. C. Geluk, gevoegd bij nogal dom optreden van twee verspreiders van de valse munten, m zijn zaak vervoegde zich een oudere heer, die zei uit een bejaardentehuis te zijn. Op verzoek van een medebewoonster, zo verklaarde hij bood hij twee gouden vijfjes te koop aan. De heer Geluk zag dat de munten geen van de verschilpunten hadden, die van reeds langer in omloop zijnde na- maakpunten bekend zijn en kocht ze. Hetzelfde uur nam hij er nog drie over van een jongere man, die weer een an der verhaal op hing over de herkomst van de vrij zeldzame munten. De oudere man had gevraagd of de juwelier be langstelling had voor nog meer vijfjes, wanneer andere bewoners van het be jaardentehuis deze beschikbaar zouden hebben. „Wanneer ze echt zijn kom je maar", antwoordde juwelier Geluk." Daarna ging hij zijn nieuwe aanwinsten met de loep in het oog vergelijken met een gegarandeerd echt vijfje. Toen kwam hij tot de conclusie dat hij be kocht was. Tot zijn geluk stonden de twee mannen, die nu tegelijk binnen kwamen, een uur later weer in zijn zaak. „We hebben er weer tien bij ge vonden", zeiden ze nogal overmoedig. De heer Geluk zag toen zijn kans schoon zijn miskoop ongedaan te ma ken: „Mijn geld terug of ik bel de politie" was zijn enige opmerking. De twee heren speelden hoog spel: haal dan de politie maar. De heer Geluk ging dit ogenblikke lijk doen, waarna de jongste meende plotseling een boodschap te moeten gaan doen. De heer Geluk vond dat DEN HAAG, 15 juli Voor 't eerst is vanmorgen de commissie voor con sumentenaangelegenheden van de So ciaal-Economische Raad bijeen geko men. Ter gelegenheid daarvan werd zij toegesproken door de minister van Economische Zaken, drs. Den Uql, die bovendien zijn eerste verzoek aan de commissie deed, namelijk om een ad vies, hoe het vergelijkend warenonder zoek moet worden voortgezet nu het Consumenten Contact Orgaan dat niet meer zal doen. De minister kondigde tevens aan, dat de afdeling Consumen tenzaken van zijn departement zal wor den versterkt. Deze afdeling zal, aldus de minister, „beleidsbeslissingen toet sen aan het consumentenbelang". Ook de SER-commissie kan beschikken over dit departementaal apparaat. De minister zei zeer veel te ver wachten van het overleg tussen be drijfsleven en publiek, dat in de SER- commissie gestalte heeft gekregen. „Veel aandacht is tot dusverre besteed aan de vorming van het inkomen, de besteding ervan zal nu meer aandacht moeten krijgen." Consumentenbeleid acht de minister een noodzakelijk complement van bijvoorbeeld het be leid inzake concurrentie en ordelijk economisch verkeer. Men moet met dit beleid ,,de betere bevrediging der reële behoeften" voor ogen hebben. ,,Ik heb meer begrip voor wijzigin gen in een automobiel die de veilig heid bevorderen, dan in een andere grille of een staartvin," aldus de mi nister. Hij zei zich voor te stellen ,,de reële behoeften van de consument voor zover dat mogelijk is. te trace ren, en de daarop gerichte behoeften bevrediging te bevorderen." dit niet was afgesproken en probeerde hem ervan te weerhouden de zaak te verlaten. Na een kaakslag te hebben gekregen achtte hij het beter de man te laten gaan. De oudere kon in de zaak gehouden worden tot de politie kwam. De eerste man werd ook als nog gepakt en uit het verhoor van de twee bleek al gauw dat er niets over bleef van het verhaal over het bejaardentehuis. Het bleken twee mannen te zijn uit Zwolle, die niet konden of wilden ver klaren waarvandaan de munten af komstig waren. Zij beriepen zich erop dat zij niet gezegd hadden dat het echte gouden vijfjes waren en juwelier Ge luk geeft dit heel sportief toe. Omdat het hier ook niet gaat om een gang bare muntsoort kon het weieens hee! moeilijk zijn, misschien wel onmogelijk, er strafrechtelijk tegen op te treden. Proces-verbaal is er tot de dag van vandaag dan ook nog niet tegen het tweetal opgemaakt. (Van onze correspondent) BREDA, 16 juli Een 28-jarige bouwvakarbeider uit Tilburg is gister middag door de Bredase rechtbank wegens roekeloos autorijden onder drankinvloed, waardoor op 2 juni op de Langendjjk in Tilburg twee fietsers werden gedood, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. Be °®cier justitie, mr. J. Kalt- hoff, had de maximumstraf voor dit misdrijf, drie jaar, geëist, en ook vijf jaar ontzegging. Op 2 juni had de ver dachte tijdens het schaftuur met enkele collega's café's bezocht en daar zes flesjes bier gedronken. Qm half drie reden de arbeiders weer naar hun werk in de auto van de verdachte, die in een bocht op de Langendijk op de linker weghelft terecht kwam. Twee tegemoet komende fietsers (69 en 31 jaar die goed rechts reden, werden gegrepen en dodelijk gewond. In een café had verdachte een bierglas omgegooid en een flesje bier met zijn tanden geopend. „Dit soort dingen wqst duidelijk op teveel drank", stelde de officier in zijn requisitor. Hij achtte de maximumstraf noodzakelijk. „Zelfs drie jaar zullen velen nog te weinig vinden voor iemand die op deze ma nier twee mensen van het leven be rooft' zo meende mr. Kalthoff. De verdediger, mr. Lombarts uit Tilburg, zag als de voornaamste oorzaak van het ongeluk de onoverzichtelijkheid van de bocht in de weg. Hij vroeg een lagere straf. Het werd twee jaar. DEN HAM, 16 juli De politie heeft drie mannen opgespoord, die hebben bekend dat zq in de nacht van 4 op 5 juli hier een overval hebben gepleegd op een 77-jarige landbouwer en diens knecht. De mannen waren onder invloed van alcohol de boerderij binnengedrongen, hebben de boer bedreigd met een hooi vork en naarstig naar geld gezocht, dat zij echter niet hebben gevonden. De ar restanten zijn: een 26-jarige vertegen woordiger uit Kloosterhaar, een 30-ja- rige betonwerker uit Almelo en een 29- jarige fabrieksarbeider uit Hengelo. Aan de overval heeft nog een vierde man deelgenomen, wiens naam bij de politie bekend is. Hij is tot dusver ech ter niet aangehouden. De auto waarmee de mannen naar Den Ham waren gekomen, heeft de po litie op het spoor geholpen. Het bleek dat de auto na de overval op de auto markt in Apeldoorn was verkocht. De voorlaatste bezitter bleek een van de daders te zijn. AMSTERDAM, 16 juli in Amster dam wordt een belangrijke internationa le sisalmarkt gesticht. De firma Van Eeghen en Co. en enkele organisaties en producenten uit Tanzania hebben voor dit doel opgericht de N.V. Tntra- ta Holland, welke de in- en doorvoer zal verzorgen voor de International Tra ding and Credit Company of Tanzania in Dar es Salaam. Het bedrijf in Dar es Salaam is voor 51 procent in handen van de staat on voor 49 procent van Van Eeghen. Van de totale wereldproduktie komt circa 40 pet. uit Tanzania. In Intrata-Hol- land is circa 70 procent van alle si- salproducenten van Tanzania verenigd. MIDDELBURG, 16 juli De bouw van de Oosterscheldebrug tussen Kats en Zierikzee bevindt zich in hel laatste stadium. Alle 150 pijlers voor deze brug zijn in de zeebodem geplaatst en de arbeiders zijn bezig met het leggen van de laatste kilometer wegdek van deze vijf kilometer lange brug. Om precies te zijn nog 850 meter en men kan te voet van Noord-Beve land naar Schouwen-Duiveland. Met het gereed komen van de brug zal een vaste verbinding tussen Zeeland en Rotterdam tot stand zijn gekomen. In de herfst, waarschijnlijk in oktober van dit jaar, zullen ook de beide toe gangswegen tot de brug gereed zijn. De toegangsweg op Schouwen is al klaar en die op Noord-Beveland nadert zijn voltooiing. Ook de basculebrug, dié gebouwd moest worden om de grote scheep vaart doorgang te verlenen door de toch nog negentien meter hoge Oos terscheldebrug, zal binnenkort gereed zijn. Het mechanische gedeelte van deze brug is bij „Werkspoor" in Utrecht vervaardigd. De beide klappen van de brug, die werkt volgens het zogenaam de rolsleufsysteem, wegen elk 240 ton. Het wegdek van het beweegbare brug- gedeelte is voorzien van een zes mili- meter dikke polyesterlaag. Deze is slipvrjj en naar men zegt onverslijt baar. De klapbrug zal ongeveer tegelijk gereed komen met het verdere wegdek. De reuzenbok „Ir. Snip", die speciaal voor het plaatsen van de pijlers van de Oosterscheldebrug werd gebauwd, en die vier miljoen gulden heeft ge kost, zal opgelegd worden, omdat hij praktisch alleen te gebruiken is voor het plaatsen van brugpijlers. (Advertentie) VELA8QUES ALCAZAR Sinds '64 succes-bolknak. Vervaardigd volgena Velasquea-patent nr. 86596, dus: de kwaliteit van een dure sigaar en dat voor dertig centl VaH NEERLANDS 6R0°lS 2 hl (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 16 juli. Naar wjj gisterenmiddag vernamen zal op vrij korte termijn het Alioy'-complex plaats moeten maken voor gebouwen bestemd voor de aan Rotterdam toegewezen me dische faculteit. Een commissie onder voorzitterschap van oud-burgemeester mr. G. E. van Walsum, heeft een ad vies van deze strekking uitgebracht. Het college van B. en W. heeft hiervan kennis genomen, maar uitein delijk zal een raadsbesluit nodig zijn om het plan te kunnen effectueren. In het college schijnt men niet af wijzend tegenover het plan te staan. De keuze van het terrein voor het beoogde doel zal niemand verwonderen, gezien de aangrenzende ligging van het Dqkzigt-ziekenhuis dat in zijn opzet reeds als academisch ziekenhuis is be doeld. De nieuwe faculteit heeft be hoefte aan laboratorium- en college ruimten en aan accomodatie voor stu denten. Wat deze laatste betreft zou men kunnen volstaan met enkele hoge re gebouwen, die op een wat verdere afstand kunnen komen nabij de tunnel traverse. Een definitieve plaats daar voor is nog niet aangeduid, doch men denkt aan een terrein ten oosten van de traverse, nabij het Instituut voor Scheep- en Luchtvaart, waarvoor al se dert jaren uitbreidingsplannen in de pen zijn en dat zou kunnen mede-pro fiteren van de studenten-nieuwbouv, Het plan betekent een klap voor de binnensporten, waarvoor de grote Ener giehal, verrezen bij gelegenheid van de E-55 in 1955, de enig aanwezige belang rijke mogelijkheid in le Maasstad is. Het verloren gaan van een centrale lig- UTRECHT, 15 juli De politie heeft de afgelopen nacht uit het water van de Catharijnesingel het lijkje opge- dregd van de twee en een half jarige Jan Bontan, die sinds gistermiddag om streeks half vijf werd vermist. Toen kwamen zijn zesjarig broertje en een zusje van vier jaar thuis met de mede deling, dat ze Jantje waren kwijt ge raakt. Het drietal was naar een speel tuin in de buurt geweest. Tot tien uur heeft de vader met buurtbewoners ge zocht, waarna hij de politie inschakel de. Een speurhond bleef tot driemaal toe bij een plek langs de Catharijnesin gel staan. UTRECHT, 16 juli De gemeente raad heeft gisteren met 28 tegjn zes stemmen besloten bij de Kroon neroep in te stellen tegen de recente afwijzen de beslissing van minister Vrolijk (CRM) op een aanvraag van B. en W. van vorig jaar juni om vergunning tot het dempen van het noordelijk en wes telijk deel van de stadsbuitengTacht (Catharijnesingel) Deze aanvraag moest worden gedaan, omdat de Catharijnesingel voorkomt op de voorlopige monumentenlijst. De dem ping is nodig in verband met de reali sering van het miljoenenplan ,Hoog Catharijne", dat voorziet in een sane ring van de stationswijk. De minister besliste dat hij in het huidige stadium de noodzaak van demping niet inziet. Het grootste déél van de Utrechtse raad met uitzondering van de com plete WD-fractie was over de af wijzende beslissing van de minister bij zonder teleurgesteld. Het college van B. en W., dat reeds in de raadsvoordracht betreffende het beroepschrift aan de Kroon had laten bljjken, dat de belangen van de stede lijke samenleving moeten prevaleren boven die van de Monumentenzorg, gaf bij monde van wethouder T. Harteveld (PvdA) van een optimistische visie blijk. Hij is van oordeel dat tengevolge van een ongelukkige samenloop van omstandigheden de minister zijn be sluit heeft moeten nemen op een tijd stip, dat het college van gedeputeerde staten zich nog onvoldoende inzicht heeft gevormd. Dit college moet het raads besluit van 15 mei 1964 nog goedkeuren, maar de minister was volgens de mo numentenwet verplicht na het indienen van de aanvraag te beslissen. De heer Harteveld zag het daarom allemaal niet zo donker in. ging van de grote sporthal betekent een moeilijk te verteren aangelegenheid voor het stedelijk sportleven. Afgezien van de voorgenomen bouw van nieuwe hallen in Hillegersberg zou het voor Rotterdam een onaanvaardba re situatie zjjn wanneer tot verwijdering van het Ahoy'-complex zou worden over gegaan wanneer geen vervangend com plex tevoren tot stand is gekomen. (Van onze correspondent) VERSEKE, 16 juli De minister van Verkeer en Waterstaat, J. G. Suur- hoff, heeft hier gisteren de nieuwe ha ven officieel geopend, door een voor de haveningang gespannen rood-wit blauw lint stuk te varen. De bewinds man stond aan het stuurrad -an de salonboot Pier Caland. In het kielzog van de salonboot volgde de gepavoi- seerde vissersvloot. Met het ing^bruik- nemen van de nieuwe haven is een hartewens van Yerseke in vervulling gegaan. Vijfentwintig jaar lang heeft het Zeeuwse centrum voor de oester- en mosselcutuur ervoor geijverd. Waarne mend burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, die zijn hele ambtsperiode op de bres heeft gestaan voor de nieu we haven zei in een toespraak: „Van daag heeft Yerseke het gevoel dat haa- de helpende hand wordt toegestoken en wel door hetzelfde departement van waaruit het initiatief werd geboren tot het opstellen van het Deltaplan, waar van de uitvoering de doodsteek voor de vissersplaats Yerseke en voor de Zeeuwse visserij in het algemeen bete kent Wij beschouwen deze hulp van de centrale overheid als een vorm van gedeeltelijke compensatie voor wat aan oestercultuur is verloren gegaan en in de toekomst nog verloren zal gaan." Wanneer de Oosterschelde eenmaal zal zijn afgesloten ziet het gemeente bestuur in de nieuwe haven een nieuwe bron van bestaan: n.l. als jachthaven en als sport visserijcentrum. ROME, 16 juli (UPI) In Rome hebben gisteren geen trams, bussen en ondergrondse treinen gereden. Het per soneel van de openbare vervoersbedrij ven staakte om loonsverhogingen van in totaal 5.000.000.000 lire af te dwingen. De hoofdstedelijke vervoersbedrijven, die hun tarieven net hebben verhoogd om hun inkomsten te vergroten met 7.000.000.000 lire, hebben het personeel een gezamenlijke loonsverhoging van 1.000.000.000 lire aangeboden. Zondag zal worden gestaakt door het personeel van de Milanese openbare vervoersbedrijven. De overgrote meerderheid van het Italiaanse ziekenhuispersoneel neemt momenteel deel aan een staking van 48 uur. De stakers willen een verbetering van hun arbeidsomstandigheden. Kleine groepen personeelsleden zijn in de zie kenhuizen achtergebleven voor de be handeling van spoedgevallen. Van 27 tot 29 juli zal een artsenstaking worden ge houden ter verkrijging van hogere sa larissen en meer hulp. Arbeiders in de cementindustrie zul len volgende week een staking van een etmaal op touw zetten. (Van onze correspondent) ROERMOND, 16 juli Op 13 maart van dit jaar reed een 28-jarige onder aannemer en vrije-tijd stroper uit Her kenbosch met een vaart van honderd kilometer in op een wachtmeester van de rijkspolitie. De politieman kon nog juist opzij springen. De politie had van een onbekende een tip gekregen dat er in de bewuste nacht gestroopt zou wor den in het Meinweggebied te Herken bosch. Agenten hadden zich verdekt op gesteld langs de weg. Een naderende auto sommeerden zij te stoppen. De bestuurder gaf aan het stopteken geen gehoor, doch reed met verhoogde snelheid in op de politieman. Hij werd later in Duitsland aangehouden. Giste ren stond hij hier terecht. De officier achtte poging tot doodslag bewezen en eiste twee jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 29 juli. BRUSSEL. 16 juli (ANP) De in ternationale unie van het verzet en ge deporteerden heeft besloten een onder zoek in te stellen naar de geheime fondsen van het nazisme. Dit is op een persconferentie in Brussel meegedeeld door de voorzitter van de unie. Hubert Halin. Het bestaan van deze fondsen wordt in verband gebracht met een geheime vergadering, die op 10 mei 1944 in Straatsburg werd gehouden tussen na zi-leiders en vertegenwoordigers van een aantal grote industrieën van het Derde Rijk. De geheime gelden zouden onder meer hebben gediend om de vlucht en de installatie van vooraanstaande nazi's in een aantal landen tijdens de eerste jaren na de oorlog te bekostigen. De internationale verzetsunie is er van overtuigd, dat de fondsen thans wor den benut ter dekking van de kosten van de processen die tegen oorlogsmis dadigers worden gevoerd. Er zouden nog grote reserves aanwezig zjjn om te worden gebruikt op de dag, dat in een of ander land een nieuwe macht naar het voorbeeld van het nationaa! socialisme zou opduiken. NIJMEGEN, 15 juli (KNP) Het Nederlands episcopaat heeft een com missie voor Latijns-Amerika in het le ven geroepen. Voorzitter is prof. dr. J. H. Terlingen van de universiteit te Nijmegen, leden zijn mgr. dr. A. C. Ramselaar te Utrecht, de heer J. Al ders te Amersfoort, mr. T. Brouwer te Den Haag. mejuffrouw E. Caminada te Amsterdam, mr. J. Delsing te Am sterdam, prof. dr. L. H. Jansen S.J. te Tilburg en drs. H. G. M. Linnebank te 's Grave nhage. De taak van de commissie is twee ledig: belangstelling wekken voor de hier nog te weinig bekende problema tiek van Zuid-Amerika en aan het epis copaat adviezen verstrekken voor de hulpverlening aan dit werelddeel, op kerk-organisatorisch, en op sociaal- economisch gebied. Het is de bedoe ling dat de commissie contact zal on derhouden met andere commissies en organisaties in de wereld, die dezelfde doelstelling hebben. SAIGON, 16 juli (AFP, Reuter, UPI) Premier Nguyen Cao Ky van Zuid- Vietnam heeft gisteren een verklaring uitgegeven, waarin hq zjjn opmerkin gen over Adolf Hitler min of meer te rugneemt. Hij deed dit in een nota aan de Britse ambassadeur in Saigon. Ver leden jaar, toen Ky nog commandanl van de Zuidvietnamese luchtmacht was verklaarde hij tegenover een Brits jour nalist dat hij een bewonderaar van Adolf Hitler was. „Zuid-Vietnam heeft wel drie of vier Hitiers nodig" zo zei hij bij die gelegenheid. Deze woorden werden onlangs weer opgerakeld toen Ky premier werd. Het Nederlandse par lement debatteerde er deze week over naar aanleiding van een interpellatie van de communist Marcus Bakker. Minister Luns beloofde dat hij een onderzoek naar wat Ky precies heeft gezegd zou laten 'nstellen. Wellicht heeft hij genoeg aan Ky's nota, waar in deze zegt: „Ik stel het op prijs onder uw aan dacht te brengen dat, toen ik tijdens een van mijn gesprekken met jour nalisten incidenteel aan Hitier refe reerde, ik de gedachte voor ogen had dat Vietnam boven alles behoef te heeft aan leiderschap en een ge voel voor discipline om de misdadi ge agressie van de communisten te kunnen weerstaan. Ik heb op geen enkele wijze de bedoeling gehad Hit- Ier te vereren of zjjn denkbeelden ingang te doen vinden, vooral niet, omdat hier in Vietnam niemand de onmenselijke methoden die hij tijdens de tweede wereldoorlog toepaste kan vergeten, dezelfde methoden waar de communisten zich in ons land van bedienen". LONDEN. In Londen is bekendge maakt dat president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam president Kwame Nkroemah van Ghana, of een speciale afgezant van hem, heeft uitgenodigd voor een bezoek aan Noord-Vietnam. Volgens diplomatieke waarnemers is Nkroemah uitgenodigd in zijn hoedanig heid van president van Ghana en niet als lid van de vredesmissie van het Gemenebest. Ghana onderhoudt diplo matieke betrekkingen met Noord-Viet nam, maar er zijn nog geen ambassa deurs uitgewisseld. President Nkroemah is lid van de vredesmissie voor Vietnam, die vorige maand op de conferentie van premiers van het Gemenebest in Landen is sa mengesteld. Noord-Vietnam, China en de Sovjet-Unie hebben echter gewei gerd de missie te ontvangen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5