KEN ANNAKINS DWAZE LUCHTVAARTWERELD „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten Ontwapenend, aanstekelijk en feestelijk Betere weg Amsterdam- Hoevelaken Oostduitse order van 57,4 miljoen gulden Boze Duitse boeren bouwen protestmuur moe van maagzuur? Eén kamer, veel ruimten f# V akantie- adressert voor dieren Heupbroek Deskundigen naar Indonesië Kind bij starten van dorsmachine dodelijk bekneld Drie schepen en baggermateriaal Nederlandse grens Handlanger van Biggs gepakt neem natuur-grifze ~\P1 Opera-personeel verplicht werkzoekend INDIËMassale campagne tot ge boortebeperking W ereldvredesraad Jean-Paul Sartre dient zeer felle anti-Amerikaanse resolutie in Algemeen Fondsenbexit *7 Stevenson wordt maandag begraven Befaamde acteurs Fouten Première N.T.B. protesteert Onderscheiding f TA uitkering per J l/l participatie w Ooghoogte Ruil VRIJDAG 16 JULI 1965 PAGINA 7 Toen Stanley Kramer indertijd begon met de produktie van „It 's a mad, mad, mad, mad world", verklaarde hij er een komedie van te zullen maken die het einde van alle komedies zou betekenen. Het tegendeel is echter het geval geweest. De dwaze wereld van Kramer blijkt een begin. Een begin, dat een waardig vervolg hééft gevonden in de weliswaar iets minder lange slechts 2 uur en 15 minuten in plaats van ruim drie uur durende maar niet minder luidruchtige, kleu rige, dure en dwaze monster klucht „Those magnificent men in their flying machines", een produktie in Todd AO en Luxe- color van 20th Century Fox onder regie van de Britse regis seur Ken Annakin. Ter gelegenheid van de Neder landse première van de film „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten", waren de twee hoofdrolspelers Terry-Tho- mas en Gert Fröbe gisteren naar Nederland gekomen. De twee ko mieken werden bi) de ingang van het Amsterdamse theater Du Midi, waar de film 's avonds werd ver toond, verwelkomd door twintig dames en heren in negentiende- eeuwse kostuums. Kushandjes ge vend gingen de acteurs het theater binnen. Het krankzinnige duel per ballon tussen de Franse avia- teur Pierre Dubois (Jean- Pierre Cassel) en zijn Duitse rivaal kolonel Manfred von Holstein (Gert Fröbe) in „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten". Terry Thomas als de louche Sir Percy-Ware Armitage. Wees goed voor uzelf (en uw maag de ruim gespreide, gemeen schappelijke aandelen portefeuille over het boekjaar 1964/65 (betaalbaar per 1 juli) waarvan f 26,55 vrij van inkomsten belasting. mm 1 H" 1 9 1 H 1 1 Wonen, slapen, werken en be zoek ontvangen in één kamer. De muren zijn wit en de vloer beige. De meubels en bekleding zijn in verschillende tinten bruin tot oranje. Annakin, die zelf in samenwerking met Jack Davies, de auteur van „De professor wil er uit" en „Boeven in cognito", het scenario schreef, laat zijn film spelen in de tijd van de lucht vaartpioniers, de tüd, waarin „Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten" voor het eerst het Kanaal overstaken en in 25 uur en 11 minuten van Londen naar Parüs vlogen. Naar het voorbeeld van Kramer en met niet minder succes, heeft hij de modernste foto- en geluidstechnieken en de nieuwste kleuren procédés weten te combineren met de gags, de slap stick en de wilde achtervolgingen, die al smds de Keystone Cops hun deugde lijkheid hebben bewezen. En hij laat zo veel internationaal befaamde acteurs ln zijn film optreden, dat het onmoge lijk te zeggen valt wie hunner de belang rijkste of grappigste bijdrage heeft ge leverd tot dit knotsgekke verhaal dat vaif de pioiners, die het luchtruim voor de mens veroverden, alleen maar het belachelijke laat zien. Het zou Jean-Pierre Cassel kunnen zijn, de amoureuze aviateur uit Parijs, die in de meest uiteenlopende gedaan ten steeds weer dezelfde schoonheid (Irina Demick) ontmoet. Of Alberto Sor- di als de Italiaanse graaf Emilio Ponti- celli, die bijna evenveel vliegtuigen kraakt als hij kinderen heeft. Misschien is het ook Gert Fröbe als de cavalle- rie-officier Von Holstein, die met Duit se grondigheid en een instructieboekje zijn vliegtuig bestuurt om na een der grappigste scènes uit de film een duik in het Kanaal te nemen. Of Terry-Tho mas als de louche Sir Percy-Ware Ar mitage, die voor geen enkele laagheid terugdeinst om Engeland en zich zelf aan de zege te helpen. Of Robert Morley als de pompeuze Lord Rawns- ley, de uitgever van de „Daily Post", die een prijs van tienduizend pond uit looft voor de winnaar van de luchtrace Londen-Parijs. In elk geval zetten ze zonder uitzondering voor de camera's prachtig gechargeerde karikaturen neer van wat volgens de internationale li teratuur de typische hebbelijkheden en onhebbelijkheden zijn van de na tionaliteiten, die ze vertegenwoordigen. Annakins monsterproduktie heeft na tuurlijk fouten. De romantiek, beli chaamd in Sarah Miles als de char mante dochter van Lord Rawnsley, Stuart Whitman als de Amerikaan en James Fox als de Engelsman die sa men naar haar hand dingen, heeft een nare fondant-smaak. De film vervalt wel eens in herhalingen. Maar er zün zoveel geslaagde gags en grappige vondsten, het tempo is ondanks de lengte van de film voortdurend zé hoog, er worden zoveel verrassende stunts uitgevoerd, de kleuren zün zo fraai en de muziek is zo opgewekt, kort om het is een zo ontwapenend, aanste- kelü'k slepend en feestelijk geheel, dat men een nurks moet zyn om daaraan aanstoot te nemen en niet hartelijk en onbekommerd te lachen om „Die knots gekke kerels in hun vliegende kratten." (Du Midi, Amsterdam, Odeon, Den Haag en Luxor, Rotterdam, alle leef tijden) Wat Amsterdam betreft, is aan de première van de film in het Du Midi- theater, die werd bijgewoond door ge nodigden, onder wie tal van bekende figuren uit de Nederlandse show-we reld, een extra feestelijk tintje gegeven door de aanwezigheid van Terry Thomas en Gert Fröbe. Beide acteurs kwamen in de loop van donderdagmiddag op Schiphol aan en begaven zich per boot van het Doelen Hotel naar het Terras van het Apollo-paviljoen naast Du Midi. De voorstelling werd ook bijgewoond door vliegers, die indertijd hebben deel genomen aan de Blériot-race. UTRECHT. 16 juli In 1969 zal de weg tussen Amsterdam en het kruis punt Hoevelaken in zün geheel uit vier rüstroken bestaan. Nu moet een groot deel van dit traject het nog met twee stroken doen. Met de verbetering is in totaal een bedrag van ongeveer tien miljoen gulden gemoeid. Dit heeft ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van Rükswa- terstaat meegedeeld. Het ziet er vol gens hem naar uit dat nog dit jaar overeenstemming zal worden bereikt over een plan voor een gedeeltelik nieuwe verbinding tussen Amersfoort en Baarn. De oplossing zal waarschijn lijk bestaan uit een nieuwe rondweg ten oosten van de bebouwde kommen van Soest en Baarn. RÜksweg nummer 2, de auto-snel weg tussen Amsterdam en Utrecht, begint zo langzamerhand vol te lo pen. Rijkswaterstaat denkt omstreeks 1970 de vierstrooks weg met twee stro ken uit te breiden. De verbeterings werkzaamheden aan de auto-snelweg Den Haag-Utrecht-Arnhem tussen Woerden en het verkeersplein Ouden rijn zullen dit jaar worden afgesloten. De eerste_ fase van het werk aan het verkeersplein Oudenrijn zal in de loop van het volgend jaar worden voltooid. Het nieuwe klaverblad zal in 1968 klaar zün. (Van onze Limburgse redacteur) WÏLRé, 16 juli Het zevenjarig zoontje Franki van de familie Mehlkop is gisterenmiddag dodeRjk verongelukt. Hij raakte bekneld tussen een dorsma chine en de smederü van zün vader. Met ernstige verwondingen werd het jongetje naar het St. Jozefziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hü kort na aankomst is overleden. Op een onbewaakt ogenblik de eigenaar van de dorsmachine was naar huis om te eten klauterde Franki boven op de machine. Hü zag kans om de motor te starten, waarna de machi ne zich in beweging zette en tegen de smederü reed. Daarbij raakte het jon getje bekneld. 1 (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 16 juli In het Oost duitse Rostock zün gisteren contracten ondertekend krachtens welke Neder landse firma's voor een bedrag van 57,4 miljoen aan schepen en bagger materiaal aan Oost-Duitsland zullen le veren. De Stichting Nederlandse Scheepsbouw Export-Centrale neeft van de Deutsche Seereederei een order ge kregen voor de bouw van drie vracht schepen van elk 7500 bruto register ton, hiermee is in totaal een bedrag gemoeid van 43,5 miljoen. De drie schepen worden door de vol gende werven gebouwd: „De Hoop" te Lobith, „De Merwede" te Hardinxveld en „De Biesbos" te Dordrecht. De schepen die in 1967 zullen worden opge leverd, zullen elk worden uitgerust met een VMF-Storkmotor van tiendui zend p.k„ dit betekent voor de Verenig de Machine Fabrieken een order van acht a tien miljoen gulden. Voorts zün contracten afgesloten vobr de levering van twee bakkenzuigers ter waarde van 5,5 miljoen door Baan Hofman te Gorkum en van een hopper zuiger ter waarde van 8,4 miljoen door de Sleephelling Maatschappü te Scheveningen. Het baggermateriaal zal in 1966 worden opgeleverd. Een vertegenwoordiger van de scheepsbouwmaatschappüen deelde EMMEN, 16 juli In het Duitse grensdorp Schwartsenberg hebben Duitse boeren ^en vijfentwintig meter lange muur met een hoogte van twee meter opgericht waarop men aan Ne derlandse züde met grote letters heeft geschilderd: „Nederlandse boeren, u werkt nog steeds op Duits privébezit". De Duitse boeren willen hiermee opnieuw aandringen op schadevergoe ding voor hun landbouwgronden, die op gebied liggen, dat door bet be heersinstituut na de oorlog aan Ne derlandse boeren is verkocht. Enige jaren geleden hebben de boeren van Schwartsenberg onder leiding van Gerard Nögel op Duits gebied een protestmars langs de grens gemaakt. De Duitse landbouwers beroepen zich op een tractaat van 1824 waarin door de staatshoofden van het Koninkrijk Ne derland en het Koninkrük Hannover be paald werd dat door de grenswijziging zowel de Nederlandse als de Duitse boe ren hun rechten op hun gronden zou den behouden tot in lengte van dager De Duitse boeren erkennen dat de Ne derlandse regering na de onderhande lingen met de Duitse regering niet meer in het geding is doch zij zün van mening dat hun regering niet hun pri vébezit in Nederland had mogen ne men als schadeloosstelling voor de her stelbetaling. tijdens een persconferentie mede dat men gezien de slapte bü de scheeps werven blü ig met deze orders, waar voor men heeft moeten vechten. De betaling zal geschieden m een perio de van vüf jaar- 00 Prijs is scherp ge calculeerd „maar we hopen ei iets van over te houden", aldus deze zegs man. Hü deelde nog mede dat de Deutsche Seereederei een zeer groot programma heeft voor de aanschaf van scheepsruimte en wellicht zitten er nog meer orders in het vat voor ons land. De heer Blankenburger, directeur van de Oostduitse Kammer jüt Aus- senhandel in Nederland, merkte nog op, dat Oost-Duitsland van november 1964 tot juli 1965 voor een totaal van 82,5 miljoen aan scheepsruimte en bagger materiaal gekocht of besteld heeft in Nederland. Immers behalve de boven genoemde orders ter waarde van 57,4 miljoen, werden in november 1964 al orders verstrekt voor twaalf kustvaar ders ter waarde van 20 miljoen, ter- wül in januari j.l. het Nederlandse schip „Prins Willem van Oranje" werd ver kocht voor 5 miljoen. LONDEN, 16 juü (Htr.) Urn- dense vrachtautochauffeur, de 7-jarige Henry James Holsgrove, is m staat van beschuldiging gesteld, omdat K41 hulp zou hebben verleend by de ontsnapping van Ronald Biggs en drie anderen uit de gevangenis van Wandsworth. Biggs zat daar een vonnis van dertig jaar uit wegens deelneming aan de grote over val op een posttrein. (Advertenties) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht F HILVERSUM, 16 juli. De geënga- geerden van de Nederlandse Opera heb ben bericht ontvangen van hun directie dat zü verplicht zün zich als werk zoekend te laten inschrü'ven bü de ge- westelpke arbeidsbureaus en verder ge dwongen worden, ondanks de wachtgeld regeling, uitkering aan te vra gen krachtens de wachtgeld- en werkloosheidswet. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunstenaars- bond heeft n.a.v. hiervan het volgende telegram aan minister Vrolük gezonden: „protesteren ten sterkste tegen verplich ting voor geëngageerden Nederlandse Opera zich te moeten opgeven voor uit kering werkeloosheids wet alsmede in- schrüving als werkeloos bü de gewes telijke arbeidsbureaus. Dringen aan op intrekking van deze onwaardige en onverdiende strafmaatregelen." NEW DELHI, 16 juli (UPI) De regering van Indië is begonnen met een massale campagne voor geboortebe perking om de onrustbarende bevol kingsaanwas te verminderen. Premier Lal Bahadoer Sjastri opende de cam pagne met een rede waarin hij ver klaarde dat de huidige bevolking van Indië 470 miljoen bedraagt. Sommige autoriteiten verklaren dat dit aantal per maand met één miljoen toeneemt. „Deze bevolkingsaanwas", aldus Sjastri, „houdt geen gelüke tred met de economische ontwikkeling van ons land, zodat een voedselprobleem niet geheel onverklaarbaar is." Indië zal 200 miljoen dollar beste den aan de campagne en aan de ver strekking van voorbehoedsmidde len. Het doel van de campagne is de bevolkingsaanwas binnen de tien jaar tot de helft te reduceren. HELSINKI, 16 juü (AFP) Hot we reldvredescongres in Helsinki heeft een door de Franse schrüver Jean-Paul Sartre ingediende resolutie goedge keurd, waarin aangedrongen wordt op onmiddellijke staking van „de Ameri kaanse agressie in Zuid-Vietnam", de onmiddellijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen en die van hun bondgenoten uit Zuid-Vietnam, opheffing van de Amerikaanse miUtaire bases in Vietnam en onmiddeüüke stopzetting van de bombardementen „en andere agressieve acties" tegen Noord-Viet- Willi* In de resolutie heet het verder, dat de VS op geen enkele manier „hun mis dadige acties tegen een volk, dat slechts vrede zoekt en dat van de Verenigde Staten gescheiden is door een reusach tige oceaan", kunnen rechtvaardigen. De enige oorzaak van de huidige si tuatie, zo wordt gezegd, is de politiek van de Amerikaanse regering, die de verdeling van Vietnam wil bestendigen en die Zuid-Vietnam wil veranderen in een kolonie en in een Amerikaanse mi litaire basis. De verklaringen van president John son over de vredeswil van de VS en zün oproep tot „besprekingen zonder voorwaarden" zün volgens de resolutie slechts huichelachtige pogingen om „de imperialistische politiek van de VS te verdoezelen". DEN HAAG, 16 juM Bü K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau H. HUIBERTS, gemeen tesecretaris te Wühe. Advertentie) Vraagt uw commissionair of bankier om inlichtingen. Wonen en slapen op één kamer zou goed voor het karakter zün. Het zou de mens methodisch, netjes, ge disciplineerd en vindingrijk maken. Maar om al deze uitstekende kwali teiten te verkrijgen zul je toch wel met een goed karakter moeten be ginnen. Want is dat niet het geval, dan word je van dat één-kamer-ge- doe slecht gehumeurd en slordig en büjf je maar al te graag hangen als je ergens op bezoek bent. Misschien worden sommigen er in ventief van, maar de meesten bren gen het niet verder dan het einde loos verzinnen van steeds weer an- dre smoesjes voor de chaos die er in hun kamer heerst. Tegenwoordig zün er ook vele echt paren aan het begin van hun huwe- lük aangewezen op slechts één ka mer. Dan wordt de ellende nog gro ter en het Is dan ook nauwelijks voorstelbaar dat een echtpaar vrij willig een dergelüke benauwde woon ruimte kiest. Toch bestaat er zo'n echtpaar. Hun appartement bestond aanvankelük uit twee kleine kamers plus een nog kleinere. Dit betekende dat zü een aparte slaap- en woon kamer konden hebben, maar zü ga ven er de voorkeur aan de muur tussen twee van de kamers door te breken. Zü wilden liever één lichte, grote kamer hebben, dan twee kleine donkere. En bovendien zün er voor een kamer minder meubels nodig. De kleinste kamer maakten zü tot keuken, annex eetkamer logeer kamer. r - 4 m De omgebouwde kamer lükt groter dan hü ln werkelü'kheid is doordat ten eerste de muren wit zijn ge schilderd en doordat zoveel mogelijk alles werd opgehangen en neergezt op ooghoogt, hetgeen een rustig ef fect geeft. Het echtpaar is vervolgens uitge gaan van het principe dat als je veel verschillende bezigheden op een kamer te doen hebt, je die kamer dien. Door het gebruik van spot- Uights ontstonden er vüf aparte ruimtes, een naaikamer, een teken kamer, een slaapkamer en voor ieder een kantoortje. Als zowel mevrouw en meneer s avonds moeten werken dan draaien zü ieder het licht in hun werkhoek aan. De rest van de kamer laten zij donker. Zo hebben ze beiden het idee in een aparte kamer te zitten. Het maandblad Denken en Doen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen publiceert in het juni- nummer een oproep voor vakantie adressen voor Huisdieren. Wat doet u met uw hond of kat wanneer u op vakantie gaat? Voor poezen ligt het probleem nog niet zo moeilük. Men kan ze met de nodige voorzieningen wel een dag alleen laten en in de vakantie blüven ze meestal liever thuis. Dan is er al tijd wel iemand te vinden die af en toe eens poolshoogte wil nemen. Voor een hond brengt alleen in sommige plaatsen, een pension uit komst. Wanneer er tenminste genoeg zün en wanneer men bereid is daar veel geld aan uit te geven, want een hondenpension is niet goedkoop. De enige werkelü'ke oplossing zou zün, als de honden konden worden ondergebracht bü particulieren. In Rotterdam heeft de Dierenbescher ming daar eens een proef mee ge nomen op basis van ruiL Dit sys teem bracht nogal eens moeilijk heden met zich mee, want wie zün vakantie al achter de rug had maakte soms bezwaren om op het dier te letten van de andere partü. Beter werkt het systeem van be taalde vakantiehulp. De mensen die het dier onderdak verlenen, krijgen in ruil daarvoor van het gezin dat het dier uitbesteedt, geld. Nu is het alleen zaak aan de weet Horizontaai en vertikaal dezelfde woor den invullen: 1 plaats ln Overijssel - 2 bewerkte huid - 3 rustteken - 4 vervoermiddel - 5 drank - 6 kleurstof - 7 toespraak - 8 lust - 9 keukengerei - 10 koraaleiland - 11 reinigingsmiddel - 12 vlak - 13 dieren- verblijf - 14 ambtskleed - 15 handels term - 16 plaats in Frankrijk- Oplossing van 15 juli HORIZONTAAL: 1. vrijstellen; 2. euvelmond; 3. reep, mee; 4. rage, moe; 5. raar, rit; 6. draai, mees; 7. erratum, xd; 8. ne. talent; 9. ink, landen; 10. Elias, rij; 11. gidsen, and. VERTICAAL: 1. verordening; 2. rue, arren; 3. ijve- raar, ked; 4. separaat, ls; 5. TL, Italië; 6. emmer, ulaan; 7. Loe, immens; 8. leemte, nd; 9. ed.; extern; 10. Beesd, nijd. te komen wie zich als honden-sit be schikbaar stelt en, voor degenen die een vakantie-adres hebben aan te bie den, wie zü daarmee van dienst kun nen zün. Men wende zich tot de plaatselijke afdeling van de Dierenbescherming. Een wüde heupbroek met opge knoopt voorpand, een zwart-wit ge streept jasje met rond weggesneden voorpanden en een strak wit ribbel tjes-truitje voor een wandeling langs de boulevard of het strand. WASHINGTON, 16 juü (AFP) Het stoffelük overschot van de, woensdag overleden Amerikaanse ambassadeur bÜ de VN, Stevenson, is gisteravond van Londen naar Washington overgebracht en daar opgebaard in de Episcopaalse nationale kathedraal. Enkele honderden mensen trokken langs de baar om hem een laatste groet te brengen. Hiertoe bleef de gehele nacht gelegenheid be staan. De stoffeiüke resten van Stevenson waren eerder op de dag met het pre sidentiële vliegtuig naar de Verenigde Staten gevlogen. De, met de Ameri kaanse vlag Dedekte, kist werd op de thuisreis begeleid door vice-president Humphrey, Stevensons zonen Adlai, Borden en John, en zün zuster me vrouw Ernest Ives met haar echtge noot. Op de vliegbasis Andrews waren bü aankomst van het toestel onder meer president Johnson, minister Rusk en de Britse ambassadeur in de VS aanwezig. De kist werd langs een dub bele haag militairen van alle wapenen naar de auto gedragen, die haar ver volgens naar de kerk reed. Vanmiddag wordt in de kathedraal een plechtige rouwdienst gehouden, die ondermeer door president Johnson, le den van diens kabinet en verscheidens andere belangrijke figuren uit het Ame rikaanse politieke leven wordt bijge woond. Vervolgens wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar Springfield, waar het 24 uur zal staan opgebaard. Maandag wordt Stevenson in Blooming- ton (Illinois) begraven. HEERLEN, 16 juü Prol. dr. J. F. Arens, hoogleraar aan de Rüksuniversi- teit te Utrecht en de heer J. H. Otten- heym van het centraal laboratorium van de Staatsmijnen zullen gedurende zes weken Indonesië bezoeken. Ze zullen er de mogelükheden onder zoeken, de chemische faculteiten van ds Indonesische universiteiten en hogescho len te betrekken bü het streven van de overheid daar naar een nieuwe opzet van de chemische research en de che mische industriële produktieprogram- raa'i.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7