In Wilms" waterrijk gebied nog steeds geen waterleiding Cin cinCinzano Ambulances in bar slechte toestand Y etvr ij middel beschermt het best teöen zonnebrand Stoer? Klopje op de schouder Honderd gezinnen in midden- Nederland gebruiken de put A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Australische paling naar Europa Consumentenbond Geruïneerd De opvoeding werkt stimulerend Onderzoek in Zuid-Holland Consument kan constateren of haring goed is Niet ieder kan goed koffers pakken Doodstraf Gezellig Vraag Studentenhuwelijk Onderweg Ondeskundigen op ziekenwagens met veel gebreken Normen Succes voor MI VA Bijna vierenhalve ton voor vervoer missionarissen INITIATIEF VAN NEDERLANDS EMIGRANT „Waarom geen PvdA- man staatssecretaris van defensie?" Drs. J. Hoogwater van Economische naar Sociale Zaken Berkhouwer (V.V.D.) over onderzoek bij Televizier ZATERDAG 17 JULI 1965 PAGINA 5 Mevrouw Treur moet eerst slootwater koken om de kaastobbe schoon te maken. (Door Ignaat Agasi) De veertienjarige Lies Treur treurt er niet al te hard om dat M regenwater moet putten. Idylle op een zomerdag. Middelpunten: de zon, Amor en Cinzano. Warmte in twee harten. Koelte in twee glazen. Cinzano on the rocks. Licht. Fijn. Verkwik kend. Cinzano. Sprankelende vermouth. Overal con amore gedronken. Cin cin, Cinzano Om een geruïneerd kapsel te verhullen, om natte haren aan het oog te onttrekken zijn de mutsjes van badstof uitgevon den. De Parijse magazijnen en boutiqueo hébben ze in over vloed in allerlei modéllen. Op de tékening ziet u drie van de véle mogelijkheden. In het waterrijke gebied rond Wilnis, een plaatsje langs de autosnelweg Utrecht-Amsterdam, is o wrede ironie geen behoorlijk water om te drinken en te koken. Het KVP-ge- meenteraadslid A. Berk, die op de Bo- vendijk aan de Zuwe woont heeft er al menig maal zijn ontstemming over uit gesproken, dat anno 1965 ruim hon derd gezinnen in midden-Nederland nog van waterleiding verstoken blijven. „Maar ja, wij wonen in een superon- rendabel gebied", hoort men de bewo ners van de streek telkens zeggen. Bur gemeester mr. J. van der Haar heeft zich in die geest ook in raadszittingen uitgelaten en schuift alle schuld van de gemeente terzijde. Het waterleidingbe drijf midden-Nederland is de boosdoe ner en het wachten is op een pompsta tion in Linschoten, vanwaar een transportleiding naar het gebied van de Wilnisse Zuwe, Bovendijk en Geer- tekade gelegd moet worden. Gehoopt wordt, dat het in 1967 zover zal zijn en met de transportleiding is men al be zig. doch men durft bij het waterlei dingbedrijf nog niet te zeggen, wanneer daar de kraan opengedraaid kan wor den. De bewoonster van een bij een boe renbedrijf behorende fraaie bungalow, met de toepasselijke naam „Luctor et Emergo", is juist de was aan het op hangen. Naar de ogen van een leek ziet het goed er helder uit, maar straks zal een boerin ons zeggen, dat je het met slootwater nooit mooi wit krijgt. De bungalowbewoonster mevrouw Kool vertelt, dat haar man zes jaar ge leden de bungalow heeft laten bouwen, zodat ze het woonhuis Vlak bij het land hebben, dat ze hier al hadden. Daar vóór woonden ze in het dorp en toen ze hier kwamen was er niet eens elek trisch licht. In de dakgoot wordt regen water opgevangen en naar een grote put onder de grond geleid, terwijl er een pompje in de kelder staat. Het dient op de eerste plaats als drinkwa ter. „Hoe vindt u de smaak?" „Och, niet gek, omdat we het gewend zijn." Ze moeten altijd zuinig aan doen. Om te wassen en de boel schoon te houden, wordt meestal water uit de sloot ge haald. Er gaat heel wat water om, als er nog 25 dorstige koeien bijkomen. Verderop liggen veertig woonarken. Een klein gezellig dorp op zichzelf, wat luxe naar het schijnt temidden van de nijvere overigens ook welva rende boerenbevolking. De bewoners hebben op de oever mooie tuintjes aangelegd, waarvoor het water geen probleem is. Wel voor de mensen zelf, die niet voldoende regenwater kunnen opvangen. Om de mensen te laten drinken en hen eten te laten koken moet twee maal per week een schuit naar het dorp varen om in een tank leidingwater te halen, dat onder de arkbewoners wordt ver deeld. Eigenlijk maar mondjesmaat, maar erger is, dat het water als het enkele dagen heeft gestaan zeker bij warm weer bedorven is. Boer Jaap Kool van „Sophiahoeve"- geen familie van „Luctor et Emer go" is in 1961 uit Vlaardingen geko men, omdat de polder werd opgespo ten. Daar was ook geen water; even min elektriciteit. „Ik ben er dus een beetje op vooruit gegaan", zegt de heer Kool, diie de zaak nogal blijmoedig op neemt. „Ik heb het hier best naar mijn zin, werken moet je overal." Hij heeft drie afzonderlijke putten voor het regenwater; een om de melk te koelen, een voor de afwas en een derde, waaruit het water gehaald wordt om te koken. Er wonen in de polder van Wilnis nog enkele zelfkazende boeren, beter gezegd boerinnen, op wier schouderen die taak immers meestal is gelegd. Een van hen is mevrouw P. Treur, moe der van negen kinderen die slootwater gebruikt, zij het gekookt, om kaas te maken. Zij is een vriendelijke vrouw, die aanvankelijk aarzelt tegenover ons haar beklag te doen. „Ik heb toch al zo'n kwaje naam", zegt ze lachend. „Je wordt zo bekend als de bonte hond". Een paar jaar geleden had ze het initiatief genomen voor een school staking, omdat de weg nog slechter was dan nu en levensgevaarlijk was voor de kinderen. Het ontbreken van een waterleiding zit haar echter zó hoog, dat ze er moeilijk over zwijgen kan. „Het zou zo veel gemakkelijker gaan, als er waterleiding was en ik met slangen kon werken. De hele we reld heeft waterleiding, waarom wij niet? We wachten er al zo lang op en worden maar zoet gehouden. Eerst was het: „als de Mijdrechtse polder water heeft, krijgen jullie het ook", maar daar hebben ze het al vier jaar. Dan zijn het weer de kosten. Ik heb de men sen uit de omgeving al eens opgebeld, dat we zelf maar een leiding moeten aanleggen, zoals ze ook ergens bij Ven- lo hebben gedaan. De gemeente-secre taris zegt echter, dat dit maar een druppel op een gloeiende plaat is." Als de leden van het grote gezin een ïiiiiiiiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bjj de AN W B-op roep dienst in Den Haag, tel. «7(1-814381, dagelijks van 8 tot 22 uur. BENELUX Echtpaar J, F, van Akkelijen uit Rotterdam, in een witte Ford Cortina, GH 98-11, in Luxemburg (kamperend) G. wenmakers en Henri Kellerers uit Berg a.d. Maas resp. Echt, in grijze Renault Ondine, EK 57-50, ergens in Nederland. DUITSLAND D. de Jong uit Am sterdam, in grijze Opel Olympia, MJ 14-41, kampeert in Zwarte Woud. OOSTENRIJK-JOEGOSLAVIë W. H Moelker uit Delft, in crèmekleurige Ford Cortina, HZ 00-67, in Oostenrijk, Joegoslavië óf Italië. had moeten nemen, gaan ze binnen in een pompbak staan, met de deu ren aan alle kanten gesloten. Boven is twee jaar geleden wel een douchecel gebouwd, maar ze hebben er niets aan. De heer A. Ekelschot aan de Zuwe zou ook graag kaas willen ma ken, maar durft het niet aan. Hij heeft al een hele toer met het schoonmaken van de melkbussen. Het is zelden of nooit, dat de boeren, omdat de bussen niet met behoorlijk water gereinigd worden, uitbetaald krij gen voor eerste klas melk. De gemeente heeft de heer Ekelschot aangeboden leidingwater in het dorp te gaan halen, dat hij gratis kan krijgen. Zijn boerderij ligt evenwel op een af stand van zes kilometer. Dan kan hij beter maar tweehonderd meter verder gaan, waar vier huisjes staan, die wel waterleiding hebben, om dat ze van Kamerik uit bediend wor den. Men moet ook niet vragen wat het transport van het water kost. In de zomermaanden als het regenwater abso luut onbruikbaar is door muggenlarven of vogelafval, als het niet afgedekt wordt, laten de boeren nu en dan door een melkrijder met een tankwagen wa ter uit Loenen halen. Het gebeurde, dat de man niet tijdig te bereiken was en men een paar dagen zonder drinkwa ter zat. Een prijs van 25 gulden voor 1500 liter is niets bijzonders. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 juli De Provincia le Baad voor de Volksgezondheid gaat alie 150 ambulances die in de provincie gestationeerd zijn aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen, nu gevreesd wordt dat de toestand waarin zij verke ren uiterst slecht is. Op deze situatie is de Baad geattendeerd door een com missie die rapport heeft uitgebracht over het vervoer van zieken en slacht offers van verkeersongevallen, in welk rapport tevens een groot aantal aan bevelingen zijn gedaan, lie de Raad voornemens is uit te voeren. „Met on gerustheid" maakt de commissie de resultaten bekend van een klein onder zoek dat steekproefsgewijs onder de ambulances is gehouden. Alle zes ambulances (die bij een eerdere schriftelijke enquête als uit stekend waren opgegeven) bleken be mand te zijn met ondeskundig perso neel, vijf bleken over een onvoldoen de inventaris te beschikken, twee wa ren geheel ongeschikt om als ambu lance dienst te doen, en van twee van de zes was de mechanische toestand uitgesproken slecht. In één geval wa ren er zelfs defecten aan de stuurin richting. De commissie gelooft niet dat de re sultaten van dit onderzoekje represen tatief zullen zijn voor de toestand van het gehele ambulancepark. Niettemin is zij verontrust en zij vreest het erg ste voor de toestand van de meeste ambulances buiten de grote steden. De kosten van het onderzoek worden ge raamd op 15.000 gulden. Er zullen maat regelen genomen moeten worden om ook na de keuring en het op peil bren gen van de ambulances deze betere situatie te handhaven. De commissie spreekt er zijn verwondering over uit dat voor elk betaald personenvervoer vergunningen nodig zijn, terwijl het vervoer van zieken en gewonden geheel vrij is en door iedereen kan gebeuren. De commissie doet de suggestie op wij ziging van deze situatie bij de betrok ken minister aan te dringen. De commissie heeft ook een aantal normen opgesteld waaraan de ambulan ces ten minste moeten voldoen. Zij heeft zich hierbij gerealiseerd dat er vrij grote beperkingen moeten worden gesteld aan haar afmetingen en dat het vooral van belang is de draaicir- kel van de auto zo klein mogelijk te houden, willen zij ook qp de smalle we gen in het poldergebied bruikbaar zijn. Het wordt nog als een utopie beschouwd de ambulances met een arts te kunnen bemannen; vooral op het platteland is dat onmogelijk. Het blijkt er zelfs al heel moeilijk de wagen te bemannen met iemand die weet hoe hij met ge wonden moet omgaan. Er wordt in het rapport ook aan dacht besteed aan de exploitatievorm van de ambulance. Een ambulance die in particuliere handen is blijkt niet DEN BOSCH, 17 juli Op de jaar vergadering van d© MTVA, de Missie Verkeersmiddelen Actie, heeft de heer B. Lampe, voorzitter van de MTVA, meegedeeld, dat van de opbrengst van de dit voorjaar gehouden MIVA-loterij 439.000 gulden kan worden uitgekeerd aan de Nederlandse missionarissen voor de aanschaf van vervoersmidde len. Nog ter vergadering namen de aan wezige missieprocuratoren de bedragen op voor hun missionarissen, die op de hoogte gebracht zullen worden van de hulp, die zij ontvangen. Gezien het suc ces van de MIVA-6 loterij dit jaar heeft het bestuur van de MXVA voorgesteld ook voor het komende jaar de loterij met 100.000 loten te vergroten tot 700.000 stuks. De nationale MIVA-7-lo- terjj wordt februari 1966 gehouden. rendabel te maken te zijn en het wordt welhaast onmogelijk geacht in die ge vallen de hoogste eisen te stellen aan ambulance, uitrusting en bemanning. De voorkeur van de commissie gaat dan ook uit naar exploitatie van de am bulances door een gemeente of door samenwerkende gemeenten, daar waar de situatie dit maar enigszins moge lijk maakt. Voor wat het belangrijke punt van alarmering betreft zegt de commissie slechts een centralisering van de mel ding by een permanent bezette post de oplossing kan brengen. Overigens is dit °°k een vraagstuk dat landelijk wordt bekeken, maar waarvoor nog geen goe de oplossing is gevonden. HILVERSUM, 17 juli In de West- Australische staat Victoria is men met een nieuwe export begonnen. Twee- Australiërs en een Nederlandse immi grant, Peter van der Drift, gaan pa ling exporteren naar Nederland, Enge land en andere landen in Europa. De Nederlander is op de gedachte gekomen, omdat paling in Nederland schaars en duur is. 5.000 ton paling heeft de koelcellen in Victoria bereikt om naar Europa te worden gezonden. DEN HAAG, 17 juli De consument kan zelf vaststellen, of de haring goed doorzouten is en ook overigens juist behandeld is. Men kan van een juiste behandeling spreken, als de haring zeer goed schoongemaakt is, met na me de graat en de ingewanden zjjn verwijderd en het vlees geen harde rauwe indrnk maakt. Naast deze uiter lijk waarneembare factoren, vormt in laatste instantie ook de smaak, die enigszins zout moet zijn, een indicatie. De staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, Bartels, deelt dit mee in antwoord op een vraag van Kamerleden. Er bestaat volgens de staatssecretaris een goede controle, maar zelfs deze vermag het aanbieden aan het publiek van niet voldoende doorzouten haring niet geheel uitslui ten. Dit wordt bevorderd door de om standigheid, dat zeer weinig zoute, z.g. groene haring, by een deel van het pu bliek zeer in trek is, aldus dr. Bartels. DEN HAAG, 17 juli Het Eerste- Kameriid Geuze (CHU) heeft de minis ter-president en de minister van Defen sie gevraagd de redenen uiteen te zet ten, waarom de laatste opengebleven plaats van staatssecretaris van defen sie niet door een lid van de Partij van de Arbeid werd bezet. Hij wil van de minister-president de verzekering, dat het uitblijven van een benoeming van een lid van de Party van de Arbeid tot staatssecretaris van Defensie geen afbreuk zal doen aan de homogeniteit van het kabinet ten aanzien van de defensiepolitiek. DEN HAAG, 17 juli Binnenkort is de benoeming te verwachten van drs. J. H. W. Hoogwater tot directeur-gene raal voor internationale zaken bij het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid. Drs. Hoogwater, die 44 jaar is, is nu plaatsvervangend direc teur-generaal voor de buitenlandse eco nomische betrekkingen bij het ministe rie van Economische Zaken. DEN HAAG, 17 juli Het Tweede- Kamerlid Berkhouwer (VVD) heeft de minister van Justitie schriftelijk ge vraagd, of de officier van justitie in Den Haag het initiatief tot de vervol ging van „Televizier" heeft genomen in opdracht van de minister dan wel na of in overleg met de minister. Indien er, zoals door de uitgeefster van „Televizier" werd meegedeeld, huis zoeking en inbeslagneming werd ver richt bij de administratie en de druk kerij van het blad, wil de heer Berk- houwer weten, wat er in beslag werd genomen. Indien er, zoals het Kamerlid ver onderstelt, tussen „Televizier" en de omroeporganisaties nog een civiel rechtsgeding hangende is, moet de mi nister dan niet beamen, zo vraagt hy, dat de aangevangen strafrechtelijke ver volging een uitzondering vormt op het bestaande gebruik, volgens hetwelk door het openbaar ministerie niet door mid del van een strafvervolging tussenbeide wordt gekomen in civiele procedures betreffende rechtsgeschillen als de on derhavige aangaande zaken van indus triële en intellectuele eigendom of aan verwante aangelegenheden. Moet de minister niet erkennen, dat aldus de indruk wordt gewekt en de mening post vat, dat ten deze andere motieven al dan niet van politieke aard hebben geleid tot het instellen ener strafrechtelijke vervolging dan overwegingen van uitsluitend justitiebe- leid, zulks tot schade van het aanzien der justitie en de gelijkheid der rechts bedeling, aldus de heer Berkhouwer. Dat men van het resultaat van een anti-zonnebrandmiddel niet altdij ze ker kan zyn is gebleken uit een onderzoek van de Nederlandse Con sumentenbond. Meer dan de helft van de tien meest gangbare onder zochte middelen gaven bij enkele, steeds andere van de twaalf proef personen, een negatief resultaat. Zij verbrandden met deze middelen nog eerder dan zonder. De reacties van de verschillende middelen op de proefpersonen bleken enorm uiteen te lopen. Waren er personen die met vetvrije produkten zes maal langer in de zon konden zitten dan zonder, gemiddeld leverden deze merken niet meer dan een drie-voudige bescher ming. Voor de produkten op olie basis kwam dit gemiddelde niet bo ven de l'/j. Deze laatste middelen hebben eigenlijk alleen het grote voordeel dat de huid tegen uitdro gen wordt beschermd, maar dat kun nen olijfolie of een vettige neutrale crème ook. Dat de niet-vette middelen het meest bescherming bieden betekent dat zij het best de zonnestralen ab sorberen. Men moet niet verwachten dat men met deze produkten snel ler bruin wordt, want hun absorbe rende eigenschappen houden dit pro ces juist tegen. Men kan er alleen langer mee in de zon zitten. De Consumentenbond adviseert in dien men een anti-zonnebrandmid del wil gébruiken er niet te zuinig mee om te springen. Hoe dikker de laag hoe beter de bescherming. Bo vendien op gezette tyden opnieuw in smeren. Vaker naarmate het mid del minder dik wordt opgebracht. Dan sorteren. Ondergoed hoort on der in de koffer. Spullen die u bij een eerste overnachting nodig hebt, gaan bovenin of in een aparte week endtas. Een plissérok blijft het beste als u hem stopt in een oude nylonkous. De plooien van een rok blijven mooi glad als u ze onder aan de zoom Onder deze titel schrijft „Vrij Neder land" onvervaard: Premier Wilson van Engeland blijft ondanks zyn zeer geringe regeer- meerderheid manmoedig doorgaan met het erdoor drukken van al thans voor het nog wat achterlopen de Groot-Brittannië revolutionaire wetsveranderingen. Zijn jongste daad is het afschaffen van de doodstraf, voorlopig voor een periode van vijf jaar. In Engeland is daar in de af gelopen jaren eindeloos over gediscus sieerd. Maar onder de conservatieve bewindvoerders is het nooit tot daden gekomen. Nu is het dan zover, en Engeland is weer een stapje dichter bij de beschaving van de 20ste eeuw gekomen. Een bijkomend voordeel is dat de doodstraf meer en meer tot de boe del van een fascistisch terreurregime gaat behoren. In Zuid-Afrika, Spanje en Portugal weet men er nog steeds weg mee. Voor die landen is de 19e eeuw dan ook nog in volle bloei. Zy zullen te zijner tijd wel wakker ge schud worden. „De Groene" merkt - nuhcter als al tijd - terloops even het volgende op: In Moskou zyn op aanplakzuilen af fiches verschenen, waarop de Ameri kaanse politiek in Vietnam op scher pe wijze wordt veroordeeld. Dergelij ke affiches zijn in de Sowjet-Unie geen novum, maar ze hebben jarenlang ont broken. Ze zyn daarom indicatief voor de onmiskenbare verslechtering in het internationale klimaat. Zulke indica ties zijn er meer. Nadat jarenlang bepleit is de Russische oorlogsbegro ting te verlagen, heeft men nu aan gekondigd dat de situatie dwingend voorschrijft de oorlogsuitgaven op een hoog niveau te handhaven. Het gaat allemaal weer een gezellige kamt uit. „Elsevier" vestigt nog eens de aan dacht op een interessant rapport, waar in een inderdaad belangwekkende vraag aan de orde wordt gesteld: De liberale Teldersstichting heeft een rapport uitgebracht over de ont wikkelingen in de sociale verzekerin gen. In dit werkstuk wordt de belang rijke vraag opgeworpen of de verdere uitbouw van onze sociale verzekerin gen niet moet worden afgeremd, om andere, méér of mindere sociale vraagstukken op te lossen. Het grote, nog steeds groeiende aantal verkeers slachtoffers, de ruimtelijke ordening en de betere woningbouw zijn nu het systeem van do sociale verzeke ringen zo goed als voltooid is wel licht urgenter geworden. Deze probleemstelling verdient naar onze mening zeker de aandacht van onze politici. Uit „De Nieuwe Linie" knipten wy deze week een artikeltje, waarin het „studentenhuwelijk" wordt verdedigd. Aldus: In Nederland stijgt het aantal stu- dentenhuwelijken. Dit is een kwestie met zeer vele kanten. Het „Algemeen Handelsblad" heeft er deze week aan dacht aan besteed. Er is in het al gemeen nog steeds een aversie tegen het huwen door studerenden. De ge middelde leeftijd waarop men in Ne derland trouwt wordt steeds lager en de studieduur heeft de neiging steeds langer te worden. Het is dus te ver wachten, dat steeds meer studenten zullen trouwen al is het aantal ge huwden onder studenten nog steeds veel lager dein onder leeftijdgenoten die niet studeren. By een onderzoek in Leiden is nu gebleken, dat de psychische omstandigheden voor een goede studie door een huwelijk sterk verbeteren. Studeren is een investe ring in geld en tijd, die Nederland hard nodig heeft. Dit studeren be hoeft echter niet gestraft te worden met een gedwongen celibaat. Uit „Fronlijn", voor Katholieken in en buiten de Kerk, citeren wij een ge deelte van een artikel door Daniël de Lange. De Kerk is onderweg, dat wil zeg gen dat zij de plunje aantrekt van wie een lange, onzekere reis onderneemt: zo min mogelijk bagage, heel enkele gedachtenissen aan het verleden, al leen die enkele gedachtenissen die voor de hele duur van het volk Gods gelden, omdat ze van de Heer der Kerk zelf afkomstig zijn: het woord van het evangelie, en de tekenen van het heil dat ons beloofd is: de sacra menten. Voor de rest onderscheidt het volk Gods zich niet van anderen die óók door de woestijn zwerven, op zoek naar de bronnen. Beeldspraak? Natuurlijk, maar ook werkelijkheid. De Kerk trekt weg uit de slavernij van de zelfgenoegzame knusheid, zij verliest de vertrouwde kerkelijke atmosfeer. Zij gaat een on zekere toekomst tegemoet, open voor de woestijnstormen van de tijd. Dat zijn dan de echte tekenen des tijds, de tekenen waarin de Heer spreekt. Van tijd tot tijd zal het volk morren en terugdenken aan de vlees potten. Maar de Heer der Kerk doet water uit de rots springen en voedsel uit de hemel. De Kerk is onderweg. met spelden vastzet. Schoenen pakt u in plastic zakken. Het grootste probleem vormen al tijd de kledingstukken, die niet klein opgevouwen kunnen worden, zoals mantels, colberts, en pantalons. Leg deze kledingstukken languit in de kof fer en laat alles wat er buiten de ran den van de koffer uitsteekt, rustig uitsteken. Daar bovenop legt u een of ander kledingstuk dat niet kreukt. De uitstekende delen van mantels, jasje of pantalon slaat u nu om het laatste kledingstuk heen. zodat er geen vouwen maar rondingen ont staan. Wilt u deze methoden niet vol gen, dan is het zaak op de plaatsen waar u de jas of de pantalon moet vouwen vloeipapier te leggen. Helmen behoren nu niet bepaald tot de allerflattueste hoofdbedeksels voor een vrouw. Ze staan een beet je stoer, te mannelijk. Maar vooral op een scooter of op de duo-sit is een helm toch wel nodig. Een Engels ontwerper maakte een helm versierd met bloemetjes, waarmee zelfs de meest kokette vrouw zich nog wel zal durven vertonen. Ieder mens heeft af en toe be hoefte aan een klopje op de schouder. Dat is een algemeen menselijke trek, die zich zowel in het privé- als in het zakelijk le ven voordoet. Niet Iedereen denkt er echter aan om een ander van zijn waardering te doen blijken en het kan bijzonder ontmoedigend zyn om nooit eens een complimentje te krijgen. Zo'n waarderen woord werkt immers stimulerend. Als de vrouw des huizes geprezen wordt om een extra lekker schoteltje, zal ze zich de volgende dagen met des te meer plezier aan de kokerij wijden. Als ze echter geen enkele reactie krijgt zal ze zich met veel minder enthousiasme over het fornuis bui gen. Ook in de opvoeding moeten we hiermee rekening houden. Als uw kind op school zijn best doet en bij voorbeeld een goed cijfer haalt voor een vak dat hem veel moeite kost, dan is een waarderend woord zeer zeker op zijn plaats. Natuurlijk moet u dit ook weer niet overdrijven. T« veel complimentjes maken geen in druk meer. Als u steeds weer tegen ooms en tantes, tegen buren en kennissen, het verhaal afsteekt over Jan, die het op school weer zo goed heeft gedaan, dan wordt het ver velend. En als Jan er dan nog bij staat ook, kan het resultaat zijn, dat de jongeman een verwaand ke reltje wordt; misschien zelfs gemak zuchtig omdat hij denkt dat het ver der wel vanzelf zal gaan. Maar te weinig waardering voor de prestaties van uw kinderen is een ander uiterste, dat helaas ook voorkomt. Het kind krijgt dan het gevoel, dat het toch nooit niet goed doet. Op school speelt hetzelfde. De onderwyzer mag ook best eens van zyn waardering laten blijken, maar hy mag daarbij evenmin overdrij ven. Het is in de opvoeding altijd zo, dat de middenweg de beste is. Ik zou willen zeggen: naar waarde schatten en waarderen en dat ook laten blijken door af en toe een be loning, in woorden of by een mooi rapport - door een cadeautje, AGNES VAN VESSEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5