Regen en wind halen tijden omlaag I op training van Grote Prijs 1965 j Trainingstijden op Zandvoort Slechts één Britse fabriek is voornemens de nieuwe Grand PHxformule te bouwen Engeland is bezorgd over toekomst rensport Vliegende Schothet snelst op droge baan erts waarderen prestatie van Honda i j n paar extra yacantiedagen Opzienbarende successenreeks van Tsjechen bijna gestuit Bokma Nul op rekest Gemak Viieg met jatde zon. (door LEX MULLER) ZANDVOORT, 17 juli. Niet alleen de duizenden naar zon hun kerende Duitsers mopperden vrij dag in hun „eigen" Nederlandse badplaats op het winderige novem berweer. Ook op het door regen vlagen gesluierd circuit van Zand voort vielen onvriendelijke woor den over de hedendaagse vader landse zomer. Maar het selecte groepje prof-coureurs moest loch de drijfnatte, spekgladde baan op, jagend naar rondetijden tijdens een weinig aangename training voor de Grand Prix van zondag, s Ochtends, toen het nog droog Was in de grauwe, uitgestorven badplaats, staafde Jim Clark in gijn mosgroene Lotus-Climax de prognoses van velen met de snelste omloop van één min. 31.0 sec. In die middaguren echter zakten de tijden behoorlijk. De geroutineer de rijders prepareerden zich slechts ijverig, maar voorzichtig op een glibberpartij voor morgen, want zij Weigerden te geloven dat Neder land zich soms nog wel eens warmt aan een lekker zonnetje. Een simpel bandje met „helper" sierde gisteren de linkerarm van de 39-jarige nu eens niet in overall gestoken Australiër, die er nog niet over peinst uit de ze- nuwvretende, maar de honger naar sensatie stillende racesport terug te treden. Ook Stirling Moss krijgt er maar niet genoeg van die „eer lijke" stank van oliedampen en brandend rubber op te snuiven. Zandvoort zag hem vrijdag terug als journalist. (in Joegoslavië) JVG OSlOVT/VSKf ATROTRA/VSJPQjRT Leidsestraat 67-71, Amsterdam, tel. 020-239240 ZATERDAG 17 JULI 1965 DAF's officiële presentatie van zijn oranje-kleurige formule race-auto aan den volke zonk weg in de plassen op het circuit van Zandvoort. De toeschouwers, rond vijf uur vrijdagmiddag smachtend naar een hartversterkertje, oogden Slechts even de lage bolide met zijn variomatic-systeem na. Toen geloofden zij het wel. Meer belangstelling trok DAF achter de'pits, waar coureurs, journalisten en andere geïnteresseerden zich vooral bogen over de twee een- Voudige aandrijvingsriemen („bretels") in de staart. De versnellingsloze DAF bolide met Henk van Zalinge aan het stuur, viel vooral op door zijn regelmatig nogal hoog geluid. ZANDVOORT, 17 juli. De training voor De Grote Pril» van Nederland automobilisme, die zon- dag a.s, wordt gehouden en mee- E= telt voor het wereldkampioenschap coureurs, is vrijdagmiddag onder bijzonder slechte weersomstandlg- heden voortgezet De beste trainingstijden van do eerste dag zijn: 1 .Tim Clark (GB) met Lotus 1.31.0 (gem. snelheid 165.876 km d. u 2 Richie Ginther (VS) met Hon- da 1.31.2. 3 Jackie Stewart (GB) met BRM 1.31.0. 4 Dan Gurney (VS) met Brab- ham 1.31.7 5 Graham HiU (VS) met BRM 1.31.8. 6 Joseph Siffert (Zwits) met Brabham-BRM 1.33.1. 7/8 Mik« SDence (GB) met Lo- tus 1.33.4. John Surtees (GB) met Ferrari z.t. 9 Denis Huize (NZ) met Brab- ham 1.34.3. 10 Joakim Bonnier (Zwe) Brab ham Climax 1.34.6. 11 Bruce Mc Laren (NZ) met Cooper 1.34.8. 12/13 Lorenzo Bandini (It) met j= Ferrari 1.35.1 en Frank Gardner (Austr.) met Brabham-BRM 1.35.1. 14 Jochen Rindt (Oostenr) met Cooper 1.41.3. 15 Innes Ireland (GB) met Lotus- BRM 1.41.7. 16 Bob Anderson (GB) met Brab ham Climax 1.41.8. 17 Richard Attwood (GB) met Lotus-BRM 1.45.0. Jim Clark: hattrick op Zandvoort binnen bereik LONDEN, 17 Juli, Britse ren- wagens met Britse coureurs aan het stuur beheersen op het ogen blik de autocircuits in «1e gehele wereld. Maar terwille van louter 100.000 pond sterling is het zeker niet onmogelijk dat men op korte termijn al met moeite verworvene zal moeten bijzetten in de kelders der geschiedenis. Terwijl het Schot se fenomeen Jim Clark nu, in een Lotus-Climax, regelrecht afstevent op het wereldkampioenschap der coureurs 1965 moet hij zich al ter dege gaan afvragen wat bij het ko mende jaar gaat doen. Het is onder de huidige omstandigheden zelfs nog helemaal de vraag of hij het vol gend seizoen wel in staat zal zijn munt te slaan uit het hem nu toe lachende kampioenschap. Het ko mende seizoen wordt de Grand Prix formule van anderhalf op drie liter gebracht en slechts één Britse fa briek is voornemens een nieuwe motor met een dergelijke inhoud te bouwen. De climax-motor, die Engeland in de afgelopen jaren zo hoog aan de top heeft gebracht, zal dan uit de produktie worden genomen. De baas van de Lotus-stal, Colin Chapman, zegt daarover: „wanneer wij de eer hoog willen houden in de Grand Prix racerij dan moeten wij daarvoor de middelen hebben. Het kan ons niet schelen, waar het geld vandaan komt, uit particuliere bronnen of van de regering, maar we moeten het hebben en vlug. Het kost nu eenmaal tijd om een nieuwe motor te ontwikkelen". Jim Clarkop weg naar een nieuwe wereldtitel? Zal hij op Zand voort zijn vijfde Grand Prix-overwinning behalen? De vier Britse producenten van renwagens Lotus, B.R.M., Brab ham en Cooper hebben zich al tot de Britse handelsraad gewend maar kregen nul op het rekest. Chapman en de anderen hopen nu dat George Brown, de Britse minister van eco nomische zaken, geld voor hen op tafel zal kunnen krijgen Brown was zaterdag jl. eregast bij de strijd om de Grote Prijs van En geland te Silverstone. Hij zag hoe Het was gisteren allesbehalve aangenaam toeven op het cir cuit van Zandvoort. Voor de coureurs was het trouwens ook geenszins prettig. Deze foto-op name laat dit duidelijk zien. De autopilotenhadden vooral in de bochten veel hinder van het hoogopspattende water. De enkele honderden race-dwaze toeschouwers genoten alleen in he^ begin van de training, toen de diverse blinkend schoon gepoetste bolides als schimmen voorbijraasden. Jim Clark, de wat hautaine topman van de Lotus stal, draaide de snelste trainingsronde van Dan Gurney (1 min. 31-2 sec. in 1964) met de eenvoud van een groot talent naar de historie. De pure ken ners, dikwijls angstvallig de noncha lante loop van de rijders nabootsend, stootten elkaar veelbetekenena aan. i,Ja, ja, ik heb het je toch wel gezegd, Jim Clark wint zondag." Wie tipt niet de steenrijke Schot, ne genentwintig jaar, ongehuwd en met ae bravour van een stuntvlieger, v0°' eerste prijs, groot zevenduizend gulden. In dit steizoen startte Jim Clark in vier Grands Prix: Zuid-Afrika, Monaco, Bel gië en Engeland. Evenzovele keren viel hij als triomfator in de geblokte vlag. De Lotusrijder zinspeelt bovendien op een „hattrick", zijn derde achtereenvol gende zege op het zanderige en glooiende circuit van Zandvoort. Stalbaas Colin Chapman zond zijn eerste coureur gisteren ook nog in de Lotus met een zwaardere conventry- Climax motor het asfalt op. De gemaakte tijden ontlokten een tevreden uitdruk king op het rozige gezicht van de big boss. Maar het blijft een vraag of zijn pupil zondag die nog niet „uitgeziekte" Wagen zal besturen. Wie zijn Jims grote rivalen? Moeilijk te zeggen aan de hand van de vrijdag gedraaide ronden. De kleine, guitige, Richie Ginther „nam" het parkoers in 1 min. 31.2 sec. Overigens in de ivoor- Witte Honda van teamgenoot Ron Buck- ®un (die volgens de ondoorgrondelijke en plotseling slecht Engels sprekende Japanners zondag niet zal starten). De drommen experts in de pits waardeerden de prestatie van de 38-jarige sproeterige Amerikaan ten zeerste. „De Honda is snel, dat wel, maar niet sterk", waarmee de kansen van het Japanse merk kern achtig en luchtigjes werden weggewuifd. Gentleman-coureur Graham Hill (in 1 min. 31.8 sec. rond), beschouwt de Grote Prijs van Nederland als laatste mogelijk heid tot het behalen van een tweede we reldtitel. De zesendertigjarige generaal van de „troep", de zorgvuldig bijgeknipte snor onder een scherpe neus, die een uit „marmergebeiteld" gezicht iets klassieks geeft, bleef nog niet zo lang geleden op Zandvoort onofficieel met zijn BRM on der de anderhalve minuutgrens. Ook de kalende John Surtees aast op een gloednieuwe bokaal voor zijn in drukwekkende prijzenkast. De hoogst zelden geëmotioneerde Engelsman, een endertig jaar, vorig seizoen wereldkam pioen, ligt voortdurend in de clinch met zijn „werkgever", Scuderia Ferrari, want niet hij, maar ploegbroeder Lo renzo Bandini zit op de bok van de twaalf cilinder, John raast nog steeds de verschillende circuits af in zijn bloedrode acht-cilinder, echter zonder successen die het smeulend vuurtje tus sen hem en zijn leiders kunnen doven. Vrijdagmorgen in die felle, maar nog kurkdroge storm kwam de 26-jarige Schot Jackie Stewart in een BRM na een mi nuut 31.6 sec. weer langs gieren. Een ver- bazend-snelle ronde van deze newcomer, die „hengelt" naar de Carel Godin de Beaufort-Memorial Trophee, een door de moeder van Carel beschikbaar gestelde wisselbeker voor de beste debutant in de Grote Prijs van Nederland. Andere nieu welingen op Zandvoort: Mike Spence, de 28-jarige Lotusrijder, „belofte" Jochen Rindt, de drieëntwintig jarige Cooper- rijder, Ronnie Bucknun, de 29-ja- op dit vliegveldcircuit, dat 160 km ten noorden van Londen ligt, Clark met een voorsprong van drie secon den zegevierde over zijn landgenoot Graham Hill, die aan het stuur van een B.R.M. zat. De derde Brit, de huidige wereldkampioen John Sur tees, werd in een Italiaanse Ferrari derde op nauwelijks een halve mi nuut achter Hill. Clark lag op een gegeven moment niet minder dan 34 seconden vóór, maar zijn nieuwe, z ogoed als on beproefde climax, kreeg, spoedig na dat de helft van de race erop zat, moeilijkheden met de oliedruk, zo dat hij met alle mogelijke voorzich tigheid de wedstrijd moest uitrijden Hill, die verwoede pogingen deed alsnog de kop over te nemen, reed in een laatste vertwijfelde poging Clark nog te kloppen het rondere- cord aan flarden. rige Hondarijder, Ffank Gardner, de 32- jarige Brabham-BRM-rijder en Denis Hulme, van wie de grote Jack Brabham hoog opgeeft. Zó zelfs dat hij zich voor Zandvoort gedwee terugtrok en een van zijn wagens aan Hulme afstond. Er gaan nu in autosportkringen stemmen op, die zeggen dat hij ern stig op weg is om de „grootste cou reur aller tijden" te worden. Men is tot deze conclusie geneigd, omdat Clarck zowel in Indianapolis als op de weg-circuits zegevierde en hij nu al 17 Grand Prix op zijn naam heeft (al één meer dan het totaal van Stirling Moss). Bovendien valt het op dat Clark met zoveel gemak steeds als eerste over de streep komt. Geheel achterover zittend in de kleine Lotus rijdt hij zijn wedstrij den kalm en zonder zichtbare ge spannenheid uit. Hij vestigt de in druk, dat hij en de Lotus altijd wel door kunnen blijven gaan. Hill zegevierde in Monaco. De Schot heeft 36 punten op de rang lijst voor de wereldtitel met als naaste concurrent Graham HiU, die 23 punten heeft verzameld. Als der de komt de veelbelovende jonge Brit Jackie Stewart met 19 punten op de lijst voor. John Surtees staat op de vierde plaats met een totaal van 17. De overigen blijven ver ach ter en vormen nauwelijks nog een bedreiging voor de kopgroep. Clark is, aldus het Engelse blad Daily Express: „Groter dan Fan- Advertentie JïS^rfortIe JAT-Caravelles in 3 prettige uurtjes naar Dnh, n ?l l ¥ke zondag van Amsterdam via Zürich naar Zagreb en er bdnn wl fI3arel van de Adriatische kust en Belgrado. U geniet u in i ■~J?arIan de zon-In 1161 «a-seizoen en de winter krijgt Per 1 iulfwir^i k,ortlng °P de hotel" en pensionprijzen (tot 50°/o). 33 tjw r£ Jh, ers ^an de Dlnar ze,fs n°S gunstiger voor u, wel Uw reisbureau geeft verdere inlichtingen. Regen spelbreker op de eerste dag in Blaricum BLARICUM, 17 Juli. Het had zo mooi kunnen zijn op de Blaricumse Meent, waar gisteren het 19de tweedaag se Concours Hippique werd geopend. Op papier een interessant programma (2 Ne derlandse kampioenschappen) en de hele Nederlandse ruitertop aanwezig. Doch de werkelijkheid was althans op de eerste dag compleet anders. De hele dag door dreigde een hinderlijk regentje op het concoursterrein neer, waardoor alles een wat troosteloos en sfeerloos karakter kreeg. Voor het kampioenschap springen werden gisteren 2 onderdelen afgewerkt, het jachtspringconcours en de puissance. Na deze onderdelen strijden nog slechts 6 ruiters (8 paarden) om de hoogste eer. De overige deelnemers waren of niet ko men opdagen of slaagden er niet in het door de regen nog zwaarder geworden jacht springconcours tot een goed einde te brengen. Na de eerste dag maakt Tjeerd Veltstra de meeste kans op de titel. Met Good Luck, het paard waar mee hij vorig jaar het kampioenschap voor zich opeiste, staat hij eerste in het klassement en met I'Espoir bezet hjj bo vendien nog de derde plaats. Na de dressuurwedstrijden, die met grote overmacht werden gewonnen door Rochowansky op Girano en een paar springwedstrijden voor de mindere goden, werd zo rond half twee begonnen met het jachtspringconcours, het eerste on derdeel van het kampioenschap springen, waaraan naast 16 kampioenscombinaties nóg 26 paarden deelnamen. Al gauw bleek dat het parkoers, dat onder nor male omstandigheden zeker bijzonder ge schikt zou zijn geweest, door de regen dermate zwaar was geworden, dat in to taal slechts 14 combinaties het concours normaal beëindigden. Vrijwel geen enke le ruiter ontkwam aan een weigering van zijn paard, en zeer velen werden na 3 weigeringen reglementair uit de strijd genomen. Vooral de laatste hindemissen leverden enorm veel problemen op voor de dan al vermoeide ruiters en paarden. Winnaar werd Jan Maathuis op Fliegette met in totaal 111.9 seconden, op de voet gevolgd door Tonnie Timmer op Istro, die slechts 0.9 bij hem aehter bleef. Tjeerd Veltstra, die steeds beheerster gaat rijden, bezette met I'Espoir en Good Luck voor het kampioenschap resp. de 3de en de 4de plaats. In totaal waren dat echter de 4de en de 5de plaats, want de niet voor het kampioenschap rijdende combinatie Bagchus-Lyciska slaagde erin zich tussen de „kampioenen" op de 3de plaats te nestelen. Toen na wat concour sen voor tuigpaarden het volgende be langrijke onderdeel een aanvang nam, waren er nog maar 8 combinaties, die mochten deelnemen. Het parkoers ging over een afstand van 600 meter met 8 hindemissen tot een hoogte van 1.60 m. Tonnie Timmer en Brugman reden het parkoers aanvankelijk het beste met ieder 4 strafpunten, doch nadat Tjeerd Veltstra eerst met I'Espoir die prestatie had geëvenaard, slaagde hij er met Good Luck in een barrage te voorkomen. Tot de laatste hindernis bleef hij foutloos, en hoewel Good Luck voor die 1.60 m hoge muur weigerde, behaalde hij met de op gelopen 3 strafpunten nog net de eerste plaats. Na de eerste dag maakt Veltstra een goede kans zijn titel te prolongeren. Na 2 onderdelen bezet hij de eerste en de derde plaats. Het kan echter nog een spannende strijd worden. Het springcon cours Mb, dat moren in twee manches wordt verreden, weegt in de puntentel ling namelijk zwaarder dan de tot nu toe verreden wedstrijden, zodat naast Tim mer, die de tweede plaats bezet, ook Maathuis en Brugman nog lang niet kansloos zijn. De stand: 1 Good Luck-Veltstra 34%; 2 Istro-Timmer 32%; 3 I'Espoir-Veltstra 31%; 4 Sky-High-Brugman 26',i; 5 Flie- gette-Maathuis 26; 6 Springtime-Kouwen- berg 23%;_7 Chantal-mej. De Conne 22%; 8 Erbach-Brugman 20. Jachtspringconcours, geldend voor het kampioenschap van Nederland, 15 hin demissen, 19 sprongen, lengte parkoers 860 meter, toegestane rijtijd 146 secon den. Maximale hoogte der hindemissen 1,30 meter. 1 Jan Maathuis met Fliegette 111,9 sec: 2 Ton Timmer (met Istro) 112,8 sec; 3 I. Bagchus Lyciska 122,5; 4 T. R. Veltstra met L'Espoir 124.5; 5 T. R. Veltstra met Good Luck 128,7; 6 Rob Kouwenberg met Springtime 129; 7 Hans Brugman met Erbach 130,8; 8 Mej. Tanja de Conne met Chantal 137,5. Puissance springconcours. Acht hinder' nissen, maximale hoogte 1,60 meter, toe gestane rijtijd 120 sec, lengte parkoers 600 meter: 1 T. R. Veltstra met Good Luck 3 strp.; 3 ex aequo Ton Timmer met Istro, Hans Brugman met Sky-high, Tjeerd Velstra met I'Espoir allen 4 strafpunten; 5 ex aequo: Hans Brugman met Gerbach en Jan Maathuis met Fliegette, 8 strp. Dressuurproef: 1 T. Rochowansky met Girano 435 pnt; 2 Mej. A. van Doorn met Marco 396,5 pnt; 3 Mevr. J. M. Schram- van Kalmthout 380,5.-. De stand in het Nederlands kampioen schap na twee springconcoursen is: 1. T J. Velstra met Good Luck 34% pnt; 2 T. Timmer met Istro 32% pnt; 3 Tj. Vel stra met I'Espoir 31% pnt; 4 Hans Brug man met Sky-High 26% pnt; 5 Jan Maat huis met Fliegette 26% pnt; 6 Rob Kou wenberg met Springtime 23 pnt; 7 Tan- ja de Conne met Chantal 22% pnt; 8 Hans Brugman met Erbach 20% pnt gio, sneller dan Moss en durft meer dan Hawthorn". Slechts wei nige uren, voordat hij zaterdag op het circuit van Silverstone de ba sis legde voor zijn overwinning was hij nog in Frankrijk, waar hij te Rouen nog een formule twee race won. Het was e n van de 40 wedstrijden, waaraan hij dit seizoen heeft deelgenomen. Clark won 28 maal, een record waarvan de andere coureurs nauwelijks durven dromen Met zorg vraagt men zich nu echter af or er volgend jaar wel een wagen beschikbaar zal zijn voor deze grootmeester. Praag zijn vrijdag de wedstrijden begnn- zijn vrijdag de wedstrijden begonnen voor de halve finales van de Europese zone van het Daviscuptoemooi- Spanje nam in Praag tegen Tsjecho Slowakije in de eerste enkelspelen een voorsprong van 20. Juan Gisbert versloeg Milan Holecek met 63, 61, 61 en Manuel Santana won met 63, 6—4, 64 van Jiri Javorsky. Bij de ontmoeting Frank rijk—Zuid-Afrika In Parijs was de stand na de eerste dag gelijk: 11. Cliff Drys- dale (Z-A) won met 64, 62, 62 van Pierre Barthes en Pierre Darmon (Fr) maakte de stand gelijk door met 79, 62, 6—4, 46, 64 ie winnen van Keitn Diepraam. De opzienbarende successenreeks van het Tsjechische team in het aan de gang zijnde Daviscuptoemooi lijkt dit week einde in Praag door Spanje te worden gestuit. De combinatie van jeugd (Hole cek) en ervaring (Javorsky), die achter» eenvolgens titelhouder Zweden en Italié uitschakelde, keek vrijdag op de eerst» dag van de wedstrijd vor de halve fina les tegen Spanje tegen een achterstand van 02 aan. De jonge Holecek was door zenuwen bevangen en had tegen as Spaanse ontdekking van dit jaar: Juan Gisbert niets in te brengen: 36, 16, 46. Jiri Javorsky gaf grootmeester Ma nuel Santana veel béter partij. Overeen komstig de verwachtingen verloor hij: 36, 4—6, 46, maar het spel was klas sen beter dan in de voorgaande partij. Santana imponeerde door scherp plaat sen en running lobs, Javorsky moesi het hebben van zijn vechtlust. In de derde set kwam de Tsjech met 40 voor. In zijn ijver de set binnen te halen forceer de hij zich echter. Enkele dropshots ble ven in het net steken. Santana bleef vol ledig zeker van zichzelf en pakte ze« games op een rij. De smash van de Span jaard geslagen op heteerste matchpoint, kon Javorsky in het geheel niet bereiken. Het Spaanse team zal zich zeker voor de eindstrijd kwalificeren. Bij FrankrijkZuid-Afrika bleef de strijd volkomen open: 11. Na de eerste dag. Vorig jaar ontmoetten beide landen elkaar in de kwartfinales. Frankrijk ze gevierde daarin met 32 na een 02 achterstand op de eerste dag. Zuid-Afri ka miste echter zijn sterkste speler Cliff Drysdale, die met een geblesseerde enkel langs de aant zat. Hoewel het weer meespelen van Drysdale uitmaakte, on dervond Pierre Barthes, de man, die op Wimbledon onze landgenoot Tom Okker uitschakelde. Welgeteld één set kon hij de geduchte Zuid-Afrikaan min of meer volgen. Daarna zwiepten de dubbelhan- dig geslagen backhandretums met zulk een vaart naar de hoeken dat Barthei het in het geheel niet meer kon volgen: 6, 26, 26 in 68 minuten. Bij Sahara-temperaturen heeft Zuid- Afrika's tweede man Keith Diepraam het vorig jaar in vijf slopende sets gewonnen van Pierre Darmon. Nu, bij koud en vochtig weer, zegevierde Darmon voor 5.000 toeschouwers, eveneens in vijf sets: 19, 6—2, 64, 4—6, 6—4- De kansen op de uiteindelijke zege bleven daardoor volkomen open. iiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinfiiiijiiiiiiiiiKiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiini (Aavertennei Oude genever Bessenrood Citroen jenever OUDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 9