VS-vliegtuig nam foto's van Franse ke r n-in stall atie s Blunder van Amerikanen echte bakker Vader doodt baby (3mnd.) Politie houdt Provo's aan Vrijdag komen de Duitsers op vakantie INCIDENT IN BEELD Moordenaar KAPRIOLEN OP EEN HAND POLITIERECHTER BESLIST: STALBAAS CHAPMAN OP VRIJE VOETEN I F yMÊÊM Nieuw onderzoek tevBgil naar toedracht sprak uur met paartje Rusk zou £raa£ VN-gedelegeerde willen worden Vijf miljoen voor rampgebieden in West-Duitsland Dader spoorloos Voor modieuze dames- en teenerkleding Jongen verdronken Vermist duikboot je gevonden in het Lago Maggiore Koeler Zakdoek Hartstreek DtNSDAC 20 JULI 1965 89ste JAARGANG No. 32102 PARIJS, 20 juli (AFP) Op de Amerikaanse ambassade in Parijs is een Frans protest over handigd tegen het vliegen van een Amerikaans verkennings vliegtuig boven de verboden zone bij de Franse kerninstallaties in Pierrelatte. Het vliegtuig, aldus het Franse ministerie van oorlog, nam daar vrijdag 175 foto's, Jie de Amerikanen echter de Fransen ter hand gesteld hebben. ^aparte stijl lage prijzen j modehgis^iiyi Gen. Cronjéstraat 48 (Advertentie) 't is zeker es gewis dat brood van een 't smakelijkst is I Colin Chapman (links) en zijn advocaat, mr. S. A. Groen, bij het verlaten van het kantonge recht in de Jansstraat te Haar lem. HAARLEM, 20 juli De Engelsman Colin Chapman, de manager van kampioen-autocou reur Jim Clark en directeur-eige naar van de Lotusfabriek, is vrij. Vanmorgen nog is hij met zijn privé-vliegtuig naar Londen ver trokken. De Haarlemse politie rechter, mr N. Reeling Brouwer, voor wie Chapman vanmorgen moest verschijnen wegens mis handeling van hoofdagent Terp stra tijdens de Grand Prix te Zandvoort, heeft de zaak voor nader onderzoek terugverwezen naar de rechter-commissaris. Dat besluit nam hij op verzoek van de officier van justitie, mr. G. v. d. Valk Bouman, die het onbegonnen werk vond de acht getuigen a décharge die de advocaat, mr Groen, had opgeroepen, te horen naast zijn eigen vier getuigen. Chapman, die tevoren nog had toegegeven dat hij de agent in het gezicht heeft geslagen maar dat dit een reactie was op een duw van de agent, verliet als vrij man met zijn charmante vrouw en boezemvriend Jim Clark het ge rechtsgebouw. De behandeling van de zaak kan nu nog wel maanden duren. Chapman is niet verplicht, als de zaak opnieuw voorkomt, naar Nederland te komen. Wie op een ongezadeld paard lijdt en aan een rodeo in Cali- fornië deelneemt, kan op een moment in zo'n buitenissige stand worden gefotografeerd. Dit speelde zich af voor een duizendkoppig publiek in Sali nas, California. Bij 'n rodeo zijn zadels taboe en het met één hand steunen op een paarderug vormt een geliefkoosd en graag gezien kunstje. Twee opnamen van het Chapman- incident op het Zandvoortse circuit, waar zondagmiddag de manager van het Lotus-team, de Schot Colin Chapman, in handgemeen raakte met de politie. De fotograaf ontdekte pas later wélke dramatische momenten hij had vereeuwigd. De linkse foto, genomen even voordat de start zou beginnen, toont Chapman, die het circuit oploopt (zonder offi cial-armbandom nog snél iets te regelen. Daarnaast een beeld van het handgemeen: De heer Chapman heeft blijkbaar zijn klap uitgedeeld, aan de politieagent (zonder pet). HUIL MAAR N/ET JJLL IK MAG ONS STUKJE EK UIT ZAGENf ng~f£ niet duur wel heerlijk Volgens de lezing van het ministerie was het Amerikaanse vliegtuig, een RF-101, vier maal over de installaties van Pierrelatte gevlogen. De Franse luchtverdediging kon snel de thuisbasis van het vliegtuig vaststellen. Aan de Amerikaanse militaire autoriteiten werd verzocht de genomen foto's di rect na de landing in Ramstein (West- Duitsland) af te staan. Zoals gemeld schond het Amerikaan se vliegtuig vrijdag het luchtruim bo ven Pierrelatte. Onmiddellijk stegen Franse jachtvliegtuigen op. die het Amerikaanse vliegtuig „uitnodigden" naar zijn basis in West-Duitsland terug te keren. Zij escorteerden de Ameri kaan tot aan de grens. Van Ameri kaanse zijde werd later meegedeeld, dat het toestel door onweer genood zaakt was vein zijn koers af te wijken. Na ontwikkeling van de foto's is ge bleken, dat de verboden zone stelsel matig was gefotografeerd, aldus het Franse ministerie van oorlog. Alle 175 foto's hadden kerninstaDaties van Pier relatte als onderwerp. Waarnemers herinneren er aan dat Frankrijk de Verenigde Staten eer der dit jaar had verzocht hun nieu we consulaat in Tahiti op te heffen. Er staken toen speculaties de kop op dat de Franse regering bevreesd was dat het consulaat wellicht zou wor den gebruikt om inlichtingen over de kernproeven, die Frankrijk in dit ge bied wil nemen, te verkrijgen. Het Amerikaanse ministerie van de fensie verklaarde maandagavond dat, indien een Amerikaans vliegtuig over een verboden zone is gevlogen, dit in elk geval niet met opzet is gebeurd. Er wordt een onderzoek naar het inci dent ingesteld. De Republikein Paul Findley heeft maandag in het Huis van Afgevaardig den in Washington erop aangedrongen dat president Johnson opheldering ver schaft. Hjj achtte de Franse beschuldi ging zeer ernstig. Indien inderdaad een spionagevliegtuig boven een verboden gebied heeft gevlogen, dan heeft men aan Amerikaanse zijde een politieke blunder van de eerste orde begaan en Frankrijk ernstig beledigd, aldus de af gevaardigde, die nog zei dat Amerika tot dusver dit soort operaties voorbe hield aan Cuba. de Sovjet-Unie en „an dere vijandige landen". Hjj drong er op aan dat de VS op kemwapengebied met Frankrijk samenwerken en ophou den met tegenwerking van de Franse kemwapenontwikkeling. O O WASHINGTON. 20 juli <UPI> De Amerikaanse minister van buitenland se zaken. Dean Rusk, zon het volgen* goedingelichte zegslieden tn het Con gres toejuichen indien hij zou worden benoemd tot opvolger van Adlai Ste venson, de gisteren ter aarde bestelde Amerikaanse V.N.-gedeiegeerde. Rusk zou zijn uiterst zwaxe werk op het State Department moe zijn. Hi1 was, zegt men, niet van plan geweest ontslag te nemen, maar de na bet plot selinge overlijden van Stevenson ont stane vacature bij de V.N. zou hem wellicht een kans kunnen bieden onder minder zware druk voor het land te blijven weiken. De Amerikaanse presi dent, Lyndon Johnson, heeft grote ach ting voor Rusk. De Amerikaanse minister van defen sie, Robert McNamara, zou graag mi nister van buitenlandse zaken willen worden indien Rusk zijn portefeuille zou opgeven. (Advertentie) HEERLEN, 20 juli De rijkspolitie te Schaesberg heeft m opdracht van de officier van justitie te Maastricht, nr. J. J. Th. Corsten een onderzoek ingesteld naar het overlijden in maart van dit jaar van een drie maanden oude baby. Het onderzoek had tot re sultaat dat de vader van het kind werd gearresteerd. Tijdens het verhoor be kende de vader het kind te hebben ge dood. De verdachte is voorgeleid voor de officier van justitie te Maastricht en aldaar in het huis van bewaring ingesloten. BONN, 20 juli (DPA) - De bonds regering heeft maandag vijf miljoen mark uitgetrokken als eerste hulp voor de gebieden die vorige week vrijdag door overstromingen werden getroffen Voorts is een regeringscommissie in het leven geroepen die onder leiding van minister Westrick zal onderzoeken welke maatregelen verder kunnen wor den genomen. Woensdag komt het West- duitse kabinet bijeen om de -amp te bespreken. SITTARD, 20 juli Tijdens het zwemmen in een grintgat van de in aanleg zijnde weg tussen Limbricht en Bom is maandagmiddag de dertienja rige Willie Coenen uit Limbricht ver dronken. AMSTERDAM, 20 juli De politie heeft hier gisteren drie aanhangers van de zich noemende anarchistische be weging Provo aangehouden. Twee van hen, een 22-jarige student en een twin tigjarige boekverkoper werden gearres teerd op grond van het in voorraad hebben van opruiende geschriften, die 7,IJ ln de omgeving van het Leidseplein aan de man poogden te brengen. De derde, een achttienjarige jongen zonder n0?.?-' maakte zich volgens de politie scnudig aan het aanplakken van pam- tietten in het openbaar, hetgeen bij po- li ue-verordening verboden is. Tegen de „plakker werd slechts procesverbaal opgemaakt. De anderen worden voor lopig nog in arrest gehouden. LOCARNO, 20 juli CDPA-AFP) Twee kikvorsmannen van de Italiaan se politie hebben in het Lagio Maggio re bij Locarno het duikbootje ontdekt, dat sinds 16 januari vermist werd Het lag op 35 meter diepte, 250 metei van de oever. In het vaartuigje zijn de licha men gezien van de Italiaanse ingenieur Eduardo De Paoli en van Franco Vig- nano, die voor de Zwitserse televisie, opnamen had willen maken. (Van onze verslaggever) De verdediging had zich op deze zaak voortreffelijk voorbereid. In het kleine benauwde zaaltje waar de zaak werd behandeld en waar slechts een handjevol persmensen na veel duwen en dringen kon binnenkomen, werd op de tafel van de politierechter een mo del racebaan opgebouwd. De onderdeel tjes daarvoor werden aangedragen door Jim Clark. Zjjn baas en vriend Chap man kon toen precies vertellen waar de agent hem had tegengehouden en waar hjj die veel besproken klap had uitgedeeld. De politierechter vond het echter van essentieel belang of Chap man daarvóór, zoals hij zelf beweert, door de agent op hardhandige wijze was weggeduwd. De vier getuigen, die de officier van justitie had gedagvaard hebben volgens mr. Van der Valk Bou man bij het vooronderzoek deels an ders verklaard. Maar het is alleszins waarschijnlijk, dat de acht getuigen a décharge precies het tegendeel zullen beweren. Chapman heeft zich gisteren, bijge staan door zjjn advocaat mr. Groen, aan een uitvoerig onderzoek van de of ficier van justitie mr. G. W. F. vein der Valk Bouwman moeten onderwer pen. Daarbij werd een groot aeintal ge tuigen gehoord, terwijl ook de Engelse consul bij het onderzoek was betrok ken. Chapman, die vanaf zondagavond half acht in een cel in het poutiebu- (Vervolg op pagina 5) LATEN WEEVEN NAAK ONZE EIGEN BOOM LOPEN, LIEVELING. Advertentie DEN HAAG, 20 juli De gTote in tocht van buitenlanders wordt vrijdag verwacht. In Beieren, Noordrijnland- Westfalen en Saarland begint de va kantie woensdag. In Baden-Wiirttem- berg maandag. Het Duitse ministerie van Verkeer wijst erop dat volgens de ervaring van voorgaande jaren het grootste deel vakantiegangers niet schoolgaande kinderen reeds op het eerste vakantieweekend er op uittrekt. Dit jaar wordt in Duitsland rekening gehouden met een zeer sterke belas ting van het wegennet van vrijdag vier uur 's middags tot maandag twaalf uur 's middags. De verkeersintensiteit wordt door het dan reeds drukke toeristenverkeer sterk verhoogd. De Bundes-Verkehrswacht heeft iedereen dringend aangeraden de start van de vakantiereis enige dagen uit te stellen. Een politie-onderzoek heeft uitgewezen dat de laatste tien jaar op vrijdag de meeste ongelukken gebeuren. De zwartste vrijdag is die, aan het begin van de zomervakantie. De Bundes-Verkehrswacht heeft de Vereniging voor Veilig Verkeer ge vraagd iedere Nederlander te advise ren om rekening te houden, zowel in eigen land als in Duitsland, met de grote verkeersdrukte in het komende weekeinde. Weersverwachting tot woensdag avond, opgemaakt te 11.15 uur: Enkele regen of onweersbuien, maar morgen overdag ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot mati ge veranderlijke wind. Koeler. Woensdag zon 4.45-20.47. Maan 23.59-12.57. BUREAt* SMEDESTRAAT 3 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Léijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cerK per mtffiroeter- hoogte Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf va» redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per 3,45 per maand, T0,30 per Voor klachten over de bezorging tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20600. (Van onze Limburgse redacteur) VALKENBURG, 20 juii Het inten sief onderzoek naar het misdrijf dat zich zoals wij gisteren in een groot deel onzer oplage reeds hebben bericht, zon dag tegen middernacht in de bossen op de Schaelsberg heeft afgespeeld, heeft tot op heden nog weinig concre te resultaten opgeleverd. De politie be schikt over enkele vage aanwijzingen omtrent de mogelijke dader, maar de verwachting is niet gewettigd, althans gisteravond, dat op korte termijn een aanhouding zal volgen. Net als maan dagnacht en gisteren heel de dag, zal vermoedelijk ook vandaag nog de Schaelsberg met het bekende klui zenaarspark voor toeristische be zoekers zijn afgesloten. Voor de aldaar gelegen restaurants een gevoelige strop, daar zij vanwege het politionele onder zoek gisteren en vandaag niet kunnen profiteren van de eindelijk pas goed op gang gekomen toeristendrukte. Wat de aanwijzingen betreft, heeft de politie allereerst de beschikking over een vaag signalement van de dader. Herhaalde malen heeft het 20- jarig meisje Bertha G. uit Valken burg verklaard, dat haar 21-jarige verloofde Piet Frijns uit Schimmert i® neergeschoten door een persoon, die geen Limburgs of Nederlands met zindelijk accent sprak, maar door een te oordelen naar diens spraak uit Noord-Nederland afkomstige toe rist. Het meisje meent dit zo zeker te weten op grond van het feit, dat zij en haar verloofde geruime tijd met de schietende aanrander hebben gesproken. Naar schatting wel ander half uur lang. Volgens Bertha G. heeft het drama tische gebeuren zich namelijk als volgt tische gebeuren zich namelijk als volgt rond tien uur zondagavond een wande ling ging maken en uiteindelijk aan de rand van de Schaelsbergse bossen terecht kwam en daar op de zogenaam de Betsy Perkbank plaats nam, meen de zij al vrij gauw geritsel in het struik gewas gewaar te worden. Haar ver loofde lachte evenwel haar bezorgdheid daarover weg. Plotseling stond een on bekende man voor hen, gewapend met een pistool en primitief gemaskerd door middel van een voor zijn gezicht gebonden zakdoek. Met het pistool dreigend op het twee tal gericht, deed de man de jongen en het meisje oneerbare voorstellen. Aan vankelijk weigerden zij resoluut daar op in te gaan. Naderhand deden zij als of. Overigens schoorvoetend en dralend in de hoop het samenzijn met de on verlaat zo lang te rekken, dat inmiddels andere wandelaars zouden passeren. Naar het schijnt heeft de verloofde van Bertha G. met de dader nog enkele sigaretten gerookt. Tenslotte, aldus de lezing, werd de schietlustige bruut het getalm moe en maakte hij aanstalten om het meisje aan te randen. Hij dreef haar daartoe verder bos-inwaarts. De Schimmertse jongeman trachtte zijn meisje te beschermen en viel de aan rander in de rug aan. Bij het daarop volgend handgemeen schoot de aanran der op de jongeman en loste een vijf tal schoten. Sectie op het stoffelijk overschot, verricht door dr. J. Zeldenrust, pa- thaloog-anatoom uit Den Haag en de gerechtelijk geneeskundige J. Holl- raan uit Maastricht, heeft uitgewezen, dat de 21-jarige Piet Frijns bij de schietpartij enkele ernstige verwon dingen heeft opgelopen, waarvan een met dodelijke afloop tengevolge van een kogel, welke zijn hartstreek had doorboord. Op de plaats van het mis drijf zijn gisteren enkele oatroon- hulzen gevonden. Hieruit meent de politie te kunnen afleiden, dat de aan rander gebruik heeft gemaakt van een zogenaamd Mauser-pistool, negen mi- Iimeter kaliber. Militairen met de tectors zjjn intussen te hulp geroepen om de overige hulzen en mogelijk ook het pistool op te sporen. Voorts schenkt de politie de nodige aandacht aan het feit, dat de nog voort vluchtige dader tegenover het verloof de paar verklaard heeft vrijdag met vakantie op een camping in Valken burg gearriveerd te zijn. De man zon ook verteld hebben gehuwd te zijn. Aan do hand van deze gegevens en het door het meisje gegeven signalement (25 a 30 jaar oud; bruine gelaatskleur; don ker golvend haar en 1.70 m lang) heeft de politie gisteren vrijwel alle campings in Zuid-Limburg en soortgelijke logeer- bedrijven uitgekamd, evenwel nog zon der resultaat. Ook werden direct na het bekend worden van het misdrijf al le douaneposten langs de nabije Duitse en Belgische grens gewaarschuwd. Bo vendien werden grotten en oude kalk branderijen in de buurt van de Schaels berg afgezocht. Bij deze controle ont dekte de politie geen dader maar wel zes hevig ontstelde, illegaal kamperen de jongelui.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1