Bromfietser verongelukt Vakantiefeesten Haarlem Dronken irker ramt drie auto's Wekelijkse keuring OPMARS GLADIOLEN THANS BEGONNEN „Chapman een gentleman'' Vijfentwintig jaar in gemeentedienst HAARLEMSE MUGGEN' ondanks warmte in vlot tempo naar Gorinchem „Geen wrok tegen ons land" Chris van de Yssel in de muggentrui Jeugdige Haarlemmers vermist Th. C VAN BEEK, directeur Huisvestingsbureauvoelt zich niet de meest geplaagde man Baas trapte kelner café uit Van wie zijn die kinderfietsjes Agent Terpstra krijgt hand JAN JUNGE PECHVOGEL ONTMOETING MET MENSEN IN DE GROOTSTE NOOD MM Woensdag 21 juli Haarlems matrassenhuis Officier CHAPMAN DINSDAG 20 JULI 1965 PAGINA 3 uw matras te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis grote houtstraat 103 haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10,- tot f 25,- voor uw oude spiraal of ledikant Voor Haarlem e.o. Films Muziek Diversen Cabaret Dans Chris van de IJssel veroverde in de eerste etappe de Muggentrui Rust en een koele dronk waren welkom bij Schoonhoven; het was heel warm. HAARLEM, 20 juli. f'is^rafivx°."^ omstreeks tien voor zeven is J rige bromfietser R. Mem uit op de kruising Westelijke ^an Parnassiakade als gevolg van e rijding met de bestelwagen van ae handelaar B. uit Haarlem, om net le ven gekomen. De bromfietser stak plotseling de wes telijke Randweg over. Vlak voor kruising stond een auto te vrachten o voorrang te verlenen. De lieer passeerde deze wagen en reed teBe» de bestelauto van de melkhandelaar, ene naderde vanuit de richting Velsen. De bestuurder verklaarde de bromfietser wel te hebben gezien, maar hij ver keerde in de veronderstelling dat de man zou stoppen. De bestelwagen trachtte nog naar links uit te wijken, maar een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. De bromfietser werd tien meter weggeslingerd en moest met letsel aan schedel en lon gen worden overgebracht naar het Gro te Gasthuis. Daar overleed hij twee uur na het ongeval. In de afgelopen week zijn in Haarlem drie bromfietsers dodelijk verongelukt in het verkeer. Haarlems Speeltuin Verbond: Groot zwemfeest in Stoopsbad te Overveen voor kinderen van alle afdelingen. Aan vang 10 uur. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin: Speeltuin Noordervreugd: Kleuterdag voor kinderen van 4 t/m 6 jaar. Vertrek van de tuin om 10 uur. Brood meenemen; kosten 50 cent. HAARLEM, 20 juli De 61-jarige reder K. de B. uit Urk is midden in de nacht in zijn hotel in Bloemendaal uit bed gehaald, omdat hij gisteravond tegen het middernachtelijk uur op het Stationsplein drie geparkeerd staande auto's had aangereden, waarna hij er als een haas vandoor was gegaan. De Ürker was in een café geweest en verkeerde onder invloed van alcohol, toen hij met zijn voor het café gepar keerde auto wilde vertrekken. Daarbij reed hij volgens getuigen tweemaal ach teruit en driemaal vooruit, ondertus sen links en rechts de belendende auto's rakend. De 52-jarige kapper W. T. uit Haar lem werd vannacht even na half een aangehouden, omdat hij na enig alco holgebruik in de Badhuisstraat zonder enige reden een bromfiets en een paar foetsen had omgetrapt. Op het politiebureau verschenen een Zwitser en een Deense juffrouw om aan gifte te doen van vernielingen, aange richt aan hun in Haarlem geparkeerd staande personenwagens. De Deense moest constateren, dat het dak van haar Eend was opengesneden en de Zwitser bemerkte dat zijn antenne en ruiten wissers waren vernield. Dan kreeg de politie bezoek van een bedroefde kelner, die door zijn baas uit het restaurant was getrapt, zogenaamd omdat de kelner een fout had gemaakt bij het bedienen. De zaak wordt onder zocht. Enige tijd geleden heeft een in Haar lem werkzame Italiaan aangifte ge daan van diefstal van 750. Gisteren wilde hij de aanklacht intrekken, omdat een landgenoot de dader bleek. Hij had reeds 500. teruggekregen. In verband hiermee heeft de politie de 22-jarige Italiaanse monteur A. P. aangehouden. De man heeft bekend. HAARLEM, 20 juli De Haarlemse politie verzoekt de betrokken ouders naar het bureau te komen, «aar twintig kinderfietsjes op hun rechtmatige ei genaars staan te wachten. De laatste weken zijn her en der uit de stad kin derfietsjes binnengrbracht. De politie vermoedt dat andere kinderen de hij zwembaden, speeltuinen en scholen ge stalde fietsen hebben gebruikt om een clandestien ritje te maken, waarna zij de voertuigen aan hun lot hebben overgelaten. De ouders wordt verzocht zoveel mogelijk overdag te komen. HAARLEM, 20 juli De opmars van de gladiolen is begonnen. Gisteren kon men op de wekelijkse keuring in het Krelagehuis hele fraaie aanwinsten be wonderen. Veruit de grootste collectie liet de fa. Konijnenburg en Mark uit Noord wijk zien. Tal van variëteiten de den hun best elkaar de loef af te ste ken op het gebied van fleur en kleur en stand. Vooral de kleuren van de butter fly-typen waren vaak fascinerend. Deze gladiolen vormen ideaal decoratiemate riaal en passen door hun bescheiden afmetingen heel goed in moderne wonin gen. Van de grootbloemige aanwinsten die de Noordwijkse firma liet zien von den we vooral de rose Anne Marie voor treffelijk. En van de butterfly-aanwinsten wa ren de gele, bruine gevlekte Preciosa, de rood gemerkte abrikooskleurige H. C. Andersen, de gele Limmerick met rode vlek en de rose, rood gemerkte Layla de toppers. De keuringscommissie ken de aan deze fraaie groep een gouden medaille toe. Jonkman-Hulsebosch uit Sassenheim liet het paradepaard de gloeiend rode Jolie Coeur weer op draven met de rode Furore, de aparte lila Groc en de zuiver witte Action. Verder zagen we nog gladiolen van K. Kooy uit St. Pancras een vaas met de imposante rose Rosy Falls van de fa. Preijde uit Breeza'nd die o. m. de vrolijk getinte Border Beauty (geel met rode vlek) liet zien en van P. Visser uit St. Pancras die naast de kleinbloemige Daisy de abrikooskleurige Pagement liet zien. Lelies waren er gisteren ook weer heel wat. Zo toonde L. Slikker uit Heemskerk weer de lichtgele lilium Testaceum. die ontstaan is uit een krui sing waarbij ook de Madonnalelie werd gebruikt en de afkomst niet verloochent. Uit Den Burg (Texel) kwam de fa. Ster met de mooie oranje hybride En chantment, terwijl Van Til-Hartman uit Hillegom de oranje Hagorome presen teerde. Ook Gebrs. Laan uit Bovenkar- spel lieten fraaie lelies zien. Enorm beste takken van lilium Willmottiae werden weer geflankeerd door de ele gante lilium Citronella, waarbij de don kere tint van de stengel en de knoppen fraai afsteken tegen het citroengeel van de geopende bloemen. We zagen in dit groepje ook nog Pink Pearl, een lel'» met reusachtige bloem, die echter met een paarse gloed zijn overtogen. Het ge heel maakte een vale in druk en kon (Advertentie) h. de graaft ons niet imponeren, al blijft het een aparte tint. Perzische ranonkels etaleerde de fa. Goedhart uit Zwaagdijk. Diverse soorten kan men bewonderen: de oranjegele Golden Ball, de rode Brilliant Star. enz. De bloemen waren van betere kwaliteit dan verleden week, al hebben we ze wel eens in glanzender conditie gezien. Het heet. dat de Perzische ranonkels niet zo best meer willen in Holland. En dan waren er zelfs al danlia's: een zaailing van de fa. C. Soetemah uit Noord wijk. die het kweken van dah lia's al tientallen jaren beoefent .Hij toonde de zeer verdienstelijke oranje cactus no. 60. We zien deze aanwinst dit seizoen vermoedelijk nog vaker terug. Een prachtig snijbloemetje is Crocos- mea masonorum: een soort veredelde Montbretia met vurig oranje bloempjes. Helaas kweekt dit gewasje niet zo sim pel. Een rijke bloeier is het bepaald niet en daarom moet de prijs vrij hoog zijn wil men een redelijk bedrag per roe halen. Er stonden gisteren goede exem plaren van de fa. Saai uit Hoorn. De voorname Ismene Calathina werd in goede kwaliteit geëxposeerd door de fa. P. Visser uit St. Pancras. CINEMA PALACE. Dagelijks 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: De dolle generaal, 14 jaar. FRANS HALS. Dagelijks 7 en 9.15 uur, Geheim agent 007 contra Dr. No. 18 jaar. Dinsdag 8 uur. LIDO. Dag. 2, 7 en 9.15 uur: Girl happy, a.l. LUXOR. Dagelijks 2, 7 en 9.15 uur: Vluhber vliegt weer, alle leeftijden. REMBRANDT. Dag. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur: Goldfinger, 18 jaar. Elke ochtend 10.30 uur: Het Poppeye festival, alle leeftijden. ROXY. t/m woensdag 2.30, 7 en 9.15 uur: De held van Marathon, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.15, 7 en 9.15 uur: Wat een vrouw, alle leeftijden. Elke ochtend 10.30 uur: De triomf van Lassie, alle leeftijden. MINERVA, t/m woensdag 8.15 uur: Geluid loos als de nacht, 18 jaar. Wo.-midd. 2.30 uur: De laatste Robin Hood, alle leeftijden. Dinsdag 20 juli Grote of Sint Bavokerk. 8 uur: Concert door Cor Kee, orgel. Dinsdag 20 juli Vleeshal, Grote Markt. 2.30 uur: Uit voering van Poppentheater „Merlijn" van Maaike en Rien Baartmans. Rikkie en Slin gertje in „Het onderwateravontuur". Woensdag 21 juli Stadhuis, 2 uur: Gemeenteraadsvergadering. Vleeshal, Grote Markt. 2.30 uur: Uit voering van Poppentheater ..Merlijn" ran Maaike en Rien Baartmans. Rikkie en Slin gertje in „Het sprookje van de Zon". Waagtaveerne, hoek Damstraat: Overdag demonstraties oude ambachten: 's avonds na 8 uur: Cobi Scheijer met volksliederen- programma, t/m 30 juli medewerking van de Schotse folksinger Alex Campbell en Dick Poons met eigen liedjes. Woensdag 21 juli Openluchttheater, Bloemendaal. 8.15 uur: Uitvoering van het Danstheater Inter nationaal. HAARLEM, 20 juli „Ik heb door deze zaak beslist geen wrok tegen Nederland gekregen, maar ik hoop toch, dat het in de toekomst op Zand voort wel wat soepeler gaal met de politie. Jim Clark heeft twee jaar geleden ook al moeilijkheden gehad". Dit verklaarde „stalbaas" Colin Chapman vanmorgen direct na de zitting van de Haarlemse politierech ter. Hij zei ook altijd bereid te zijn om voor het verdere onderzoek en de behandeling door de meervoudige kamer van de Haarlemse rechtbank naar Nederland te komen. Toen hij de deur van de recht zaal uitkwam gaf Chapman de hoofd agent Terpstra. die hij zondag in het gezicht heeft geslagen: „Hoe maakt u het? Ik hoop dat u zich weer goed voelt". GORINCHEM, 20 juli. De eerste étappe van de Haarlemse Muggenron- de zit erop! Flink verbrand, warm en bezweet kwamen 65 „muggen" gister middag om kwart over vijf met een vertraging van een half uur bij het Strandpaviljoen „Buiten de Waterpoort" aan. Onderweg werden bij Oudewater sprintu edstrijden gehouden, waar Mug- gentrui-drager Herman Slenders zijn u kwijtraakte aan Chris van de IJssel die in de finale van de A-klassers op slimme wijze de fysiek sterkere Minne bloem versloeg. B-ldasser Wim Pauel verzamelde evenals Chris van de IJssel a punten door Luc Hoogveld op de streep te kloppen. Na de eerste étappe heeft de ploeg van motorrijder Cor Mar tin de leiding in het ploegenklassement. De Haarlemse Muggen hebben het de eerste dag enorm getroffen met het weer. Hoe verder de Haarlemmertjes met hun begeleiders echter van huis kwamen, hoe beter het weer werd. Het zonnetje kwam erbij, toen de jongens Wilnis (34 km.) hadden bereikt en plot seling werd het heet. Een flesje limo nade was toen meer dan welkom. Jan Junge moest na 40 km. van zijn fiets stappen: zijn knie zwol vervaarlijk op en „toerdokter" Brouwer constateerde een waterknie. Daarop bleef Jan niets anders over dan in een volgwagen te klimmen. Met een indrukwekkend druk verband om zijn knie volgde Jan Junge de gebeurtenissen op afstand en tame lijk fit stapte hij in het tentenkamp rond. Warm weer eist diverse voorzorgs maatregelen van diverse Muggenron- deleiders. Toerleider Huug van Hulst moet zien dat de jongens regelmatig maar niet te veel drinken, mécani- cien Mooyekind denkt op een warme Muggenronde-dag al direct aan lekke banden en toerdokter Brouwer zet de fles zonnebrandolie als snel binnen handbereik, In de vrachtwagen van de kwartiermakers staan niet minder dan 1600 flesjes limonade, zodat de Muggen vooruit kunnen en Mooyekind heeft materiaal bij zich voor 5Ö0 lek- banden en dat zal ook wel vol doende blijken. De over het algemeen genomen vlot te etappe leidde vanaf Wilnis via Woer den (49 km.) naar Oudewater, maar daar konden de Muggen niet terecht. Een stemt maakte een doortocht door dit. pittorske stadje onmogelijk, waar door Hujg van Hulst genoodzaakt was zijn rennertjes even buiten Woerden te laten rusten. Voordat daar de lunch in de berm gebrukt werd, moesten de veel tijd vergende sprintwedstijden af gewerkt worden. De toeschouwers die vanmorgen de Muggenronde-karavaan door Haarlem hebben zien rijden, zullen hebben opge merkt dat de leider m het algemeen klassement-de renner met de blau we mug op zijn witte trui, die vlak ach ter het motorzijspan van Cor Martin reed zijn trui niet verdiend had door zijn grote inhoud ais tietser. De tengere Herman Slenders kreeg de Muggentrui om zijn schouders omdat hp de meeste steunzegels had verkocht m de afgelo pen winter. Herman bleek de beste verkoper van de 66 jongens en zorgde voor niet minder dan 105, die de Muggenronde 1965 ten goede kwamen. Dat Herman bij Oudewater zijn trui zou_ verliezen stond tevoren vast. De sprintwedstijden leverden leuke momen ten op. Zo eindigden de B-klassers Ge rard Croese en Theo Smakman gelijk na een felle sprint van ruim 300 meter. Pim van Essen Het zijn ploeggenoot Bastiaanse winnen, omdat „hij sterker was dan ik". Servaas Houthuizen ver loor met banddikte van Gerard Croese en klopte zijn overwinnaar direct (laar- na op de rug: Jan Uitendaal beleefde een klein drama: in gewonnen positie schoot hij van zijn trapper en Chris van de IJssel won de rit. Dezelfde Chris v.d. IJssel bereikte hierdoor de finale van de A-klassers, waarin Minne Bloem op het laatste moment inge vallen voor een ongeluksvogel die gis teren door een ongelukje 1 iet zijn brom mer werd uitgeschakeld zijn tegen stander was. Minne Bloem was fysiek sterker en had de meeste kans in een lange sprint. Chris van de IJssel wist zijn tegenstander echter te verleiden tot een echte sprint, zoals die ook in het Olympisch Stadion te zien is. Voor de eerste maal in de nu elfjarige Mug- genronde-geschiedenis zagen de wed strijdleiders een tactische sprint, waar in de renners elkaar beloerden. Chris van de IJssel behaalde nu een fraaie zege door in één seconde zes meter voorsprong te nemen. Bij de B-klassers werd het een lange, spannende sprint, die op de streep door Wim Panel werd gewonne. Na de lunch, waarin weer een on voorstelbaar grote hoeveelheid broden werd verorberd, ging de tocht naar Gorinchem, via Hoenkoop Haastrecht en Schoonhoven (80 km.) Even later werd de karavaan per veer over de Lek gezet, waarna de laatste kilometers niet zwaar wogen: de tenten stonden namelijk aan de oe ver van de Boven-Merwede, waarin nog voor het dine'- gezwommen werd onder leiding van de ploegleider Trap en Bloem. Het diner bracht pa .ates-t'rites, earbonade, drie soorten groente en ijs, waarna de Muggen geen. oog hadden voor het enorm drukke verkeer op de Boven Merwede en voor het nabij ge legen slot Loevestein, getuige de liarts- door de Haarlemse jongens werden ge- tochteiyke voetbalwedstrijden die er door de Haarlemse jongens werden ge speeld. De étappe van vandaag voert over 110 km. Van hier naar Bergen op Zoom en bevat een bosrit die in de omgeving van Chaam wordt verreden. De uitslag van de tijdens de eerste étappe verreden sprintwedstrijd over 300 meter luidt: A-KLASSE: 1. Chris van de IJssel 10 pnt. 2. Minne Bloem 9 pnt. 3. Jan Uitendaal 8 pnt. 4. Dick van Rijn 8 pnt. 5. Bram schetter 6 pnt. 6. Pierre Wesselink 6 pnt. 7. Hans Bastiaanse 6 pnt. 8 Piet Croese 6 pnt. B-KLASSE 1. Wim Pauel 10 pnt. 2. Luc Hoogveld 9 pnt. 3. Henk Koe kenbier 8 pnt. 4. Gerard Cioese 8 pnt. 5. Rob Meerveld 8 pnt. 6. Jan Rostang 6. PNT. 7. Cor Oudshoorn 6. pnt. 8. 'Servaas Houthuizen 6 punt. 9. Theo Sm man 6 pnt. 10. Simon Maasdam 6 pnt. Het ploegenklassement luidt na de eerste étappe: 1. Union 32 pnt. 2. Wilco 27 pnt. 3. Coca Cola 26 pnt. 4. Steenwerf- 26. pnt. 5. Vettewinkel 24 pnt. 6. Vermaat 22 pnt. 7. Alba 21 pnt. 8. Van Leeuwen 20 pnt. 9. Vos 20pnt. 10. Co-op 18 pnt. 11. Haas 18 pnt. (Advertentie) Geef haar een: MWOltOO HAARLEM, 20 juli Aangemoe digd door het fraaie weer hebben enige jeugdige Haarlemmers de benen geno men zonder hun tijdelijke adressen bij hun bezorgde ouders achter te laten. Een zestienjarige verkoopster Louise is met de een jaar oudere leerling-kok Theo zondag op de bromfiets gestapt. Zij zijn in het bezit van paspoorten en van omstreeks honderd gulden. Een twaalfjarige Haarlemmer, die maandagmiddag met de noorderzon was vertrokken, is gisteravond behouden en wel in Maastricht aangetroffen. Na enige tijd krijgt zijn grootmoeder een tele foontje van de jongen, dat zij zich niet ongerust hoefde te maken. „Ik maak het goed." Hij verzuimde echter te mel den waar hij zich bevond. Enige uren later kwam het geruststellende telefoon tje uit Maastricht. Een vijftienjarige Haarlemse scholier, luisterende naar de naam Theo, heeft gistermorgen om half zeven de benen genomen. Daags tevoren had hij thuis onenigheid gehad. De ondernemende knaap is op stap gegaan met twee transistorradiotoestellen. (Van een verslaggever) HAARLEM, 20 juni „Ik sta vol ledig achter korpschef Van Maris van de Zandvoortse politie", aldus (Ie eerste commentaar van de Offi cier van Justitie, mr. G. W. F. van (Ier Valk Bonman. Tijdens een pers conferentie beantwoordde hij tal van vragen naar aanleiding de affaire- Chapman. De officier was kennelijk een beetje verrast door de acht ge tuigen a décharge, die vanmorgen ter rechtzitting verschenen. Dat voor al was aanleiding voor hem om het verzoek te doen de zaak naar de reohter-commissaris terug te verwij zen voor een nader onderzoek. I11 een rustige sfeer, zo veriaarde de heer Bonman, kan de zaak dan uitgezocht worden. De officier nam de gehele verant woording op zich van de aanhouding en verzekerde in bewaringstelling van de heer Chapman. „Tenslotte", zo zeide hij, „werd hier een politieman mishandeld. Ik moest er rekening mee houden, dat de heer Chapman zou kunnen vluchten met zijn eigen vliegtuig. Pk kende hem niet en moest maatregelen nemen. Uit een persoon lijk onderhoud heb ik de heer Chap man als een gentleman leren kennen en dat gaf mij de verzekering, dat liij niet zou vluchten. Daarom heb ik hem op zijn erewoord vrijgelaten." Over het incident verklaarde mr. Van der Valk Bouman dat tenslotte alles wel herleid zal moeten worden tot. een zenuwen-kwestie. De politie staat onder zware psychische druk, moet de orde handhaven en verkeert in een zeer moeilijke positie. Ander zijds staat ook de baas van een ren- nersstal op het spel. Die spanningen ontladen zich en kunnen leiden tot een dergelijk incident. De heer Van Maris was volgens de officier zeen tactisch opgetreden. Hij heeft gewacht tot de races ten einde waren en toen pas de heer Chapman bij zich laten roepen. De officier vond het heel normaal, dat de heer Van Maris de Lotus-baas, als gevolg van zijn bevindingen tijdens het verhoor heeft vastgezet. Daarna kwam het tweede incident, waarbij ook klappen gevallen zouden zijn. De heer Van Maris heeft daarvan geen officieel rapport opgemaakt. Ook de officier heeft dat incident niet in de dagvaar ding vermeld. Hjj vond het een on ontwarbare kluwen. De officier van Justitie gaf toe, dat de persoon van de verdachte een be langrijke factor kan zijn. De een maakt een betrouwbaarder indruk dan de ander. De heer Chapman kende hij niet, hij had nooit van hem gehoord. De persoon van Chapman speelde hier dus geen rol. De zaak wordt nu grondig onder zocht en zal terzijnertijd voor (1e meervoudige Kamer van de Haar lemse Rechtbank worden behandeld. Wanneer? Dat kon de officier niet vertellen. Dat hangt van het nieuwe onderzoek af. Hij stelde tot besluit met nadruk, (lat achteraf van het nieuwe onderzoek af. Hij stelde tot besluit met nadruk, dat achteraf be zien men moet aannemen, dat bij al le partijen geen sprake is geweest van kwade trouw. HAARLEM, 20 juli. Gistermorgen raakte een dertig meter van de Deifl- laan bezaaid met glasscherven van melkflessen, nadat een vrachtwagen met aanhanger plotseling moest rem men voor een wegpiraat in een zwarte Volkswagen, waarvan de bestuurder nog niet is gevonden. y HAARLEM, 20 juli Voor ingewijden en buitenstaanders moet de heer Th. C. van Beek (1e meest geplaagde man van Haarlem zijn, recordhouder ook wat betreft de meeste slapeloze nachten per jaar. Hij is het hoofd van het gemeen telijk huisvestingsbureau. De mail dus, die (lag in (lag uit met de ellende van andere mensen te maken heeft. Men sen in nood komen en gaan. Dossiers vullen zich soms tot lijvige boekdelen. Veel vraag, weinig aanbod: vele teleur gestelde mensen, weinig mensen, die blij gemaakt kunnen worden. De heer Van Beek wordt er wel door bewogen, maar mag er niet onder gebukt gaan, wil hij een verantwoord beleid voeren. Met die slapeloze nachten valt het daar om niet mee, en hy voelt zich heslist niet de meest geplaagde man. Hij doel zijn werk zelfs met het grootste plezier. Nu reeds zeventien jaar. Voordien was hij acht jaar werkzaam bij de gemeen telijke distributiedienst. Een eenvoudig rekensommetje maakt uit, dat hij dus vijf en twintig jaar in dienst is van de gemeente Haarlem. Dat zilveren ju bileum wordt donderdag 22 juli gevierd. Niet officieel, want daar wil de heer Van Beek van af zien, wel met een receptie bij Brinkmann, die dag s'middags van vier uur tot half zes. De heer Van Beek is oorspronkelijk werkzaam geweest in het bankwezen. Achttien jaar lang. Toen stapte hij over dat was in 1940 - naar de distributie- dienst. De directeur van deze dienst, de heer Van Driel, gaf hem de dis tributie in handen. Tenslotte kwam de gehele handel bij de heer Van Beek. De overgang viel daarom niet zo zwaar. Er viel voor de heer Van Beek tenmin ste nog wat handel te beleven: de de taillisten bevoorraden voorzover de rant soenen dat toestonden. Uiteraard moest er wel eens wat achtergehouden worden onder het oog van de Duitsers, om heel zware tijden voor de bevolking te kun nen opvangen. In 1945 was het leed ge lukkig geleden. Nog drie jaar bleef de heer Van Beek bij de distributie. Met de liquidatie in zicht stapte hij over naar het Huisvestingsbureau, dat toen onder leiding stond van de drs. W. Ha- zevoet. Indien de heer Van Beek vermoedde, dat hij na een paar jaar ook de liquida tie van dat bureau zou meemaken, is hij wel bedrogen uitgekomen. Er zat - hoe tragisch ook - wel enig perspectief om de leiding van de heer Hazevoet in 1954 over te nemen. De droom van direct na de oorlog, dat de woningnood met een paar jaar bekeken zou zijn. werd een verschrikkelijke nachtmerrie. Het werd. ook in Haarlem, één grote ellen de. Daar stapte de heer Van Beek mid den in Enkele cijfers illustreren dat voldoende. In 1954 toen de heer Van Beek hoofd van het huisvestingsbureau werd. stonden er 748 onhoudbare geval len ingeschreven. Er waren in Haarlem maar liefst 2118 urgente gevallen, 274 bejaarden hadden zich voor een huisje laten inschrijven en tenslotte stonden er 1116 verloofde en aanstaande echt paren ingeschreven. Deze cijfers gol den slechts de officiële aanmeldingen. In werkelijkheid was de nood veel gro ter. De heer Van Beek heeft die nood tot in de diepste diepte leren kennen. Hij heeft er - en dat vindt hij het belangrijkste - de mens leren kennen. Zijn werk bestaat daarom niet bij de gratie van het formulier, hoe noodza kelijk en onverbiddelijk ook, maar hij heeft daarin juist de mensen ont moet. Ingewijden weten, hoe de heer Van Beek zich dat steeds bewust is geweest. Hij heeft met name steeds getracht en doet dat nu nog om in alle groepen enige verlichting te bren gen. Niet alleen de urgente gevallen maar waar mogelijk ook de jongge trouwden. Zijn mogelijkheden ziin steeds beperkt. Voor één huis zijn tien tallen gegadigden. Als er één huilt van blijdschap, hebben er tientallen anderen verdriet. In de loop der ja ren zijn er verschillende systemen be dacht om de rechtvaardigheid bij de verdeling van woonruimte zo groot mogelijk te doen. Geen enkele sys teem. 'aldus de heer Van Beek, is na tuurlijk waterdicht. Geen enkele re gel klopt helemaal. Alles hangt ten slotte af van de beschikbare woon ruimte. Hij - de man. die in het verleden inzake de woningbouw nooit de grootste optimist is geweest en meestal het ge lijk aan zijn kant kreeg - heeft nu wel enige hoop op de toekomst. Van mi nister Bogaards heeft hij grote verwach tingen. het grotere samenspel van de verschillende instanties in Haarlem doet het beste verwachten. Maar er zal nog veel moeten gebeuren. De jongste cijfers? Onhoudbare gevallen: 1Ó68. ur gente gevallen: 3455. bejaarden: 325. aanstaande of jonge echtparen: 1246, totaal 6094. met dien verstande nog, dat de werkelijke, niet helemaal gere gistreerde. nood veel groter is. De cijfers zijn zelfs nog hoger dan tien jaar geleden. Ze zijn echter niet vergelijkbaar. De omstandigheden zijn veranderd, de voorwaarden zijn iets soepeler geworden. Bovendien: de leef tijd van trouwen is veel lager gewor den. de sanering van oude wijken doet een extra beroep op het nieuwe bouw volume, de expansie van het bedrijfs leven stelt ook aan de huisvesting gro tere eisen. De heer Van Beek blijft at tent. Hij moet vaak wikken en wegen, hij moet blijven zorgen voor een goed samenspel met en tussen de woning bouwverenigingen, hij moet zich bewust blijven niet met huizen maar met men sen te maken hebben. Hij moet zoveel. Toch heeft hij geen slapeloze nachten en voelt hij zich allerminst de meest geplaagde man van Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3