RENAULT KOMT MET R10 MAJOR WORDEN A UTO 'S VOLGEND JAAR? HOE VAN V Ill Service-apparaat op volle toeren Wel zakgeldmaar begin met weinig Pop-art in de mode D Eerste stap tot grotere inspanning Wetsvoorstel: 33 min. meer voor ontwikkelingshulp A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND v.w. Pyromaan kwam niet Hulp Zuidoost- Azië wordt geïntensiveerd Nieuwe modellen na de vakanties in produktie Prijs R 16 Onweer verstoort zweminterland café CENTRE Twee Bredanaars bij Antwerpen verongelukt Raddraaier stad uitgestuurd Meisje verdrinkt in Merwede Baby in sloot verdronken Vijf Antwerpse winkels van De Gruyter verkocht CENTRUM AMATEURTONEEL Idysmalg/nI In Nedersaksen opnieuw overstromingen De koers van de gulden Smalfilmcamera's Nieuwe Kadett D.A.F.je stoerder? ,Tweede keusleidt Broer van slachtoffer redt haar vriendje Stichting NATU en WKA krijgt vorm Vaste tijden Eigen baas iig in ui m in SPECIAAL tegen menstruatie-pijnen De West WOENSDAG 21 JULI 1965 PAGINA 5 Twee en vijftig verschillende! Alle merken uit de grote cameralanden In prijzen die variëren van f 125.- tot ƒ2800.- toe. En achter élke afzonderlijke film- l®{ camera staat de Solleveld 11 Service Groep. Duitsland oostenrijk» joe- Front van de nieuwe Renault 10 Major: andere neus en 19 centi meter langer dan de R 8 Major. Interieur van de Caravelle '66: gemoderniseerd dashboard en een sportstuur. 111 ill ilMUJU (Door VIC SNIEKERS) roor de autofabrieken is het (bijna) 1966: de nieuwe of gewijzigde modellen zijn ontworpen en klaar voor produktie. Na de fa- brieksvakanties kan worden gestart met de fabrikage van de 66-ers. Het is van belang, het nieuwe program- tea zo lang mogelijk geheim te hou den. De lancering van nieuwe of ge wijzigde modellen kan immers grote gevolgen hebben voor de „voorra den" van fabrieken en dealers. Maar eens moet het er toch van komen. Renault zal na de vakanties gaan be ginnen met de aflevering van een nieuw type: de Renault R 10 Major, dat als model de leemte gaat vullen tussen de R 8 en de nieuwe R 16, die in september voor het eerst naar de export-landen zal worden afgele verd. Nog deze week zullen de Neder landse dealers worden bevoorraad met demonstratiemodellen van de Re nault 16. Öe nieuwe R 10 Major onderscheidt zich van zijn voorganger, de R 8 Ma jor (die uit de produktie gaat) door «en andere neus en (negentien cen timeter langere) carrosserie. Onder de motorkap schuilt achterin een 1108 cc motor juist als bij de R 8 Major die goed is voor 135 kilometer per uur. De afwerking van de wagen is luxueus: over de prijs is nog niets bekend. De produktie van de R8 zal normaal doorgang blijven vinden. De „gewone" Dauphine gaat uit de pro- Advertentie) Amsterdam Damrak 13-15, Tel. 249742- Kinkerstr.193 Tel. 185899 - Linnaeusstr. 78, Tel. 742863 Slotermeerlaan 125a, Tel. 134893 Apeldoorn: Hoofdstr. 2, Tel. 05760-12289 "iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiiiiiiiHiiii y4 familie-omstandigheden wor- J1-?® Personen verzocht zich to melden by de ANWB-oproepdienst i? o" wïff' tel- 070-814381, dagelijks Tan 8 tot 22 uur. BENELUX Echtpaar J. Wouters- Siteur uit Amsterdam in donkerblauwe Mercedes kenteken onbekend in Hulst horst. DUITSLAND J. G. strier uit Rot terdam in bchtgruze Opel Kadett ken teken onbekend op camping Odenwald bfj Hirschhom a.d.Neckar. 3. H. van Loevesijn uit Haarlem in Fiat 500 kleur gebroken wit met zwart lak kenteken TT m Ahrdah. FRANKRIJK, SPANJE Echtpaar Jan J. Exter-Schoonbrood uit Rotter dam in een witte VW-bus kenteken on bekend in Spanje of Frankrijk ZWITSERLAND, DUITSLAND Echtpaar J van Mastuigt uit Delft in een VW 1200 kleur donkerblauw ken teken onbekend in Zuid-Duitsland of Zwitserland. Sjoerd Broers uit JJTtte Ford Taunus 12M GZ-36-42 m Zwitserland of Duitsland.. 2°SLAVIE Echtpaar H. Joinkmg uit Amsterdam automerk en ke"^" t^n ..onbekend via Duitsland en (los rak naar Joegoslavië. rTA LtD,OSTENRIJK, JOEGOSLAVIË ITA a Familie A Sorber uit Schie in Bruine Ford Taunus 17M combi It air"04 in Oostenrijk, Joegoslavië, oostenrijk, italie Familie Sarry van Groningen-Beekhoven .p.;?-J van \ji"uniiigeii-j->cc»-w.--- tuindorp Oostzaan in Taunus 12M ge- oroken wit kenteken onbekend in uos- ÏÏSjk, naar Gardameer. frankrijk Echtpaar g. de Oooyer uit Weesp in VW 1500 combi, 5Iauw met caravan MU-52-91 vermoe- Jok in Lourdes (Hollandse winkel) ITALIË W. Leene uit Amstelveen r1 rode NSU Prinz HS-72-46 naar Locarno. Kuif uit Amsterdam in Renault iN-70-58 in Livomo op camping. .Echtpaar Heemeyer uit Amsterdam u grijze Opel Kapitan kenteken VP-?-? u Gardameer. R OOSTENRIJK Echtpaar Chris bottelier-Koopman uit Haarlem in Tau- nUs 17M Turnier FK-36-17 in Karinthië. Harry Bosboom uit Uithoorn in Blau- e Ford Cortina HZ-21-65 in Karinthië. JOEGOSLAVIË Echtpaar Frans Rek-Schoonbrood uit Rotterdam in Vaalblauwe Plymouth kenteken in •Ic>eS0S'av'c kamperend en duktie, maar daarvoor in de plaats komt de Dauphine met (40 pk) Gordi- ni-motor, die in ons land zal worden geleverd voor een prijs „juist even be neden dfe vijf mille." De Renault 4 wordt in het komende bouwjaar voorzien van een nokkenas- aandrijving met een ketting, terwil- le van een grotere geruisloosheid en de R 8 zal in de toekomst verkrijgbaar zijn iu twee versies: met een geheel gesynchroniseerde 4-versnellingsbak, of met een elektromechanisch werken de volautomatische transmissie. De topsnelheid van de sportieve Caravel- le komt, dank zij een ietwat opgevoer de motor, op 145 kilometer per uur. Het dashboard werd gemoderniseerd en de wagen werd voor het nieuwe seizoen uitgerust met een speciaal sportstuur. Grote belangstelling be staat er voor de prijs van de nieuwe Renault 16. Als wij wel zijn ingelicht, zullen de Renaultfabrieken de prijs voor Nederland vrijdag bekendmaken. De Duitse autofabrieken zullen begin september hun produkten officieel etaleren op de grote autosalon van Frankfurt, die dit jaar bijzonder inte ressant belooft te worden. Als de ge ruchten juist zijn, komt Mercedes daar met een nieuwe 250 met 2,5 liter motor en een 190 met sterkere motor. BWM zal daar de nieuwe 2000 tonen, die onlangs al officieel is aangekon digd en misschien zal NSU in Frank furt al aanwezig zijn met een mid denklasse-wagen met Wankelmotor. Bijna zeker is het, dat DKW daar de nieuwe F 107 zal tonen, uiterlijk (wellicht) sterk gelijkend op de thans in produktie zijnde F 102, maar niet langer uitgerust met een twee-takt motor, doch met een 1700 of 1800 vier- taktmotor. Opel zal binnenkort met zeer interes sante nieuwigheden uit de bus komen. We weten niet, of men tot de tentoon stelling in Frankfurt zal willen wach ten met de onthulling van de nieu we Kadett '66. Volgens nict-officiële in formaties zal de Opel Kadett zijn: veel stoerder, ruimer, sterker en mooier dan zijn voorganger. Ook de Re cords zullen wellicht een face-lifting ondergaan en er zal een „sterke" Re cord komen. Ford zal, althans in de Duitse lijn, wel licht geen spectaculaire verrassingen bieden, al wordt er gemompeld dat we dit jaar nog een Taunus 20 M met een V 8 motor zullen kunnen zien. We zijn benieuwd. Misschien dat er ook iets zal worden gedaan aan het uiterlijk van de Taunus 12 M, ver vangen zal men dit type zeker met, want het is hard op weg een best-seller te worden. Volkswagen kent óók de traditie, na de fabrieksvakanties met wijzigingen te komen. Het staat wel vast, dat de nieuwe carrosserie voor de 1200 naar Italiaans ontwerp van de baan is. Verwachting: een sterke re motor voor het huidige „kever-mo del", èn meer kracht voor de motor van de „grote" Volkswagen. Op 2 augustus zijn de fabrieksvakanties in Wolfsburg afgelopen; wellicht weten we dan meer. Tenslotte DAF. Hardnekkig zijn de ge ruchten als zou DAF binnenkort met een 100 cc motor uitkomen voor de personenwagen. Even hardnekkig wordt dit gerucht door de fabriek ont- RIJSSEN, 21 juli Een zwempri- meur op de eerste dag van de landeu- zwemwedstrijd Nederland B-Zwit serland is de race op de 1500 meter vrije slag geworden. Een hevig on weer, dat met felle slagregens gepaard jpng en dat de hemel boven het zwem bad De Koerbelt verduisterde, dwong de wedstrijdleiding de deelnemers na ongeveer 1000 meter te sommeren het water te verlaten. Dp dat moment had Tino Jansen van EZPC uit Eist de leiding voor de Haar lemmer Rob Gruppelaar. De Nederlandse ploeg sloot de eerste dag af met een voorsprong van 33-22 punten. Op de 400 meter had Corry Mulder (Merwede) tot het laatste keer punt de leiding, maar haar fanatieke start had teveel van haar reserves ge vraagd en Fieneke Winkel (GDZ) klopte haar op de streep. De tijd van het Dortse zwemstertje was 5.12.5. Els Hulzebos (GDZ) won de 100 meter vlin derslag in 1.13.2 voor Annemieke van jer Bom (HDZ), terwijl de snelste Zwitserse, Ruth Eggli, 1.21.5 maakte. Truus LooiJs was met 2.55.7 de snelste op de 200 meter schoolslag vóór Josje Veldhuyzen. Het ontbreken van Gerrit van Op stal die een examen doet betekende voor de herenploeg een ernstige handi cap. De 100 meter vrije slag werd nu een overwinning voor Pano Caperonis, de Zwitserse kampioen, die met 57.9 het nationale record van zijn land even aarde Rob Kammeyer (ZIAN) werd tweede in 59.2. Ook de persoonlijke wis selslag werd een Zwitserse overwinning Patrick Schibli (5.29.4) zorgde vooor de tweede zege voor de Helveten. kend. Persoonlijk zijn we van mening, dat DAF binnenkort tenminste met nieuws zal komen op carrosserie-ge bied. Verwachting: een stoerder neus je en misschien een gewijzigde achterkant, waardoor de DAF-perso- nenwagen een veel forser voorkomen zal krijgen. Als DAF na de vakanties met de produktie van een dergelijk model zou gaan starten, zou ons dat niet verbazen. Advertentie) NIEUV# Leidsestraat 84 (bij Leidseplein). Dagelijks geopend van 's morgens 9.30 tot 's nachts 1 uur. BREDA, 21 juli De 33-jarige J. G. van Enthoven en de 28-jarige J. A. van der Horst uit Breda zijn in de nacht van maandag op dinsdag te Brasschaat bij Antwerpen om het le ven gekomen bij een verkeersongeval. Het ongeluk gebeurde op de Breda- baan ter hoogte van het motel Den nenhof. De personenauto met de twee Nederlanders reed vermoedelijk met een hoge snelheid door de bocht, waar na de wagen begon te slingeren en op de linker rijbaan terecht kwam. Op dat moment naderde uit de richting Ant werpen een vrachtauto beladen met 2500 kilogram sinaasappelen. De auto's kwamen frontaal met elkaar in botsing. De twee Bredanaars waren op slag ge dood. DEN HAAG Bij een ongeluk op het kruispunt van de Kranenburgweg en de Westduinweg is gisteren de 73- jarige J. M. Th. Born om het leven gekomen. De heer Bom, die een brom fiets bereed, werd in een wat gecom pliceerde verkeerssituatie geschept door een personenauto, waaraan hij geen voorrang had verleend en vervt 1- gens klem gedrukt tegen een andere auto. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 21 juli Een 17- jarige jongeman uit Zeist is gisteren zonder pardon door de politie Den Hel der uitgestuurd. Hij was betrokken bij een vechtpartij met de badmeester van het Duinoordstrand. Gistermiddag maakte hij het met zijn twee broers en een vriend enkele meisjes lastig op het strand, nadat ze wat pilsjes had den gedronken. De badmeester bemoei de zich met hen, en toen ook nog een politie-agent ten tonele verscheen, groeide uit de woordenwisseling een ernstig handgemeen. De Zeister jongen deed zich kennen als de grootste rad draaier en hij moest na enkele tikken te hebben geïncasseerd, onverwijld Den Helder verlaten. RIDDERKERK, 21 juli In de afge lopen nacht hebben de boeren van Rid derkerk geen oog dicht gedaan in af wachting van de eventuele komst van de pyromaan die het op hun boerderijen heeft gemunt. Ook de politie zat in ge spannen afwachting of de psychopaat als nog opnieuw zijn slag zou slaan. Alle beschikbare agenten waren op de been. Er werd gepatrouilleerd met honden en auto's. De pyromaan is niet komen op dagen. GORINCHEM, 21 juli De twaalf jarige Clara Vink uit Oudendijk, ge meente Woudrichem, is dinsdag in de Merwede verdronken. Samen met de even oude Piet Secreve raakte zij spe lenderwijs in de rivier, waar beiden door de stroom werden meegesleurd. De jongen kon op het nippertje wor den gered door de 16-jarige Arie Vink, een broer van het verdronken meisje. Met kunstmatige ademhaling konde de levensgeesten bij de jongen worden opgewekt. Naar het meisje is vele uren vergeefs gedregd. LEEUWARDEN, 21 juli De tien maanden oude baby Eelke van de fami lie Veltman in Burum, is dinsdag in zijn kinderwagen in een sloot terecht ge komen en verdronken. De kinderwagen, die in de tuin voor de boerderij van de familie Veltman stond, moet door wat voor oorzaak ook zijn gaan rijden. De moeder die ieder half uur naar het kind ging kijken kwam tot de ontdekking, dat de wagen in de sloot lag. BAKKEVEEN, 21 juli In de duinen is dinsdagmiddag hier het negenjarige jongetje Cornelis Hoving uit Siegerswoude bij het zwemmen in een ondiepe waterpoel verdronken. En kele andere jeugdige zwemmers zagen de jongen op een gegeven moment voor over in het water liggen. Twee artsen die ook in de duinen waren, hebben nog getracht door het toepassen van mond- op-mond-beademing de levensgeesten op te wekken, echter zonder resultaat DEN BOSCH, 21 juli P. oe Gruy ter en Zoon heeft besloten de vijf Ant werpse winkels van het concern over te doen aan de Belgische Coöperatie De Welvaart. In verband met plannen om ln de eerstkomende jaren een sterke uitbrei ding te geven aan het aantal super markten in Nederland, heeft de raad van bestuur besloten in te gaan op een aanbod van de Belgische Coöpera tie De Welvaart tot overneming van de winkels. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, 21 juli Na een inloop- tijd van enige maanden draaien de werkzaamheden van het nationaal Cen trum voor het Amateurtoneel thans op volle toeren. Onder de tweehoofdige leiding van mr. H. J. Waage, alge meen secretaris van de Nederlandse Amateur Toneel Unie en de heer F. Bloemkolk, landelijk directeur van het Werkverband Katholiek Amateur To neel, zijn in deze maanden, waarin de actieve beoefening van het amateurto neel min of meer stil ligt, vele voor bereidingen gaande, waarvan de 1800 georganiseerde toneelverenigingen in ons land straks in het speelseizoen de vruchten kunnen plukken. NATU en WKA hebben samen via het centrum een service-apparaat in het leven geroepen, waaronder alle zestien toneeladviseurs van de beide overkoepelende organisaties ressorteren, evenals de basis-regie-opleidingen voor amateur-regisseurs, een uitgebreide to neelbibliotheek en tenslotte de bemid deling ten aanzien van de auteursrech ten. Mr. Waage wijdt zich ln hoofdzaak aan de administratief-financiële aspec ten, de heer Bloemkolk aan de artistiek- organisatorische van het centrum. Te vens zal de artistiek landelijk adviseur Arend Hauer zijn hoofdkwartier in het centrum vestigen. Als ideële organisaties behouden NA TU en WKA in deze opzet geheel en al hun zelfstandigheid. De algemeen secretaris van de NATU en de direc teur van het WKA vervullen hun taak in het Centrum als gedelegeerden van hun besturen. Hun samenwer king resulteert in een soepeler lopend dagelijks beleid. Geen der amateur- toneelverenigingen behoeft zich thans meer af te vragen bij welke figuur of instantie van haar „bond" zij om raad moet vragen: die wordt rechtstreeks van het centrum uit verstrekt. Bij alle technische perikelen die zich in het vaak gecompliceerde amateurtoneel- bedrijf kunnen voordoen kan het cen trum soepeler dan voorheen het geval was van advies dienen. Voor de reeds in sommige verenigingskringen uitge sproken angst dat het centrum door een star centralisme zich zou ontwik kelen tot een alles en iedereen dikte- rend orgaan, is geen reden: hoofddoel blijft het verlenen van service aan al len die daarom vragen. Behalve de reeds genoemde, bij Na- TU en WKA aangesloten verenigingen, komen voor service-verlening ook in aanmerking overheidsinstanties die in gelicht wensen te worden over subsidië ringsaangelegenheden, kerkelijke over heden die georiënteerd willen worden over het amateurtoneel in het alge meen, het onderwijs, dat naar metho den zoekt de vrije expressie te doen beoefenen, enz. De uiteindelijke bedoeling van het centrum zal het duidelijkst gestalte krij gen als alle vormen van dramatische expressie erin tot uiting komen. Op den duur zal het mogelijk moeten zijn dat het studententoneel, het jeugdto neel, het schooltoneel, het dialecttoneel, het onderwijzerstoneel, het lekentoneel en de opera- en operette-verenigingen alle tezamen het nu gestichte centrum vervolmaken, zodat met behoud van ieders „eigenstandigheid", toch een Ne derlands orgaan zal groeien dat repre sentatief voor en ten dienste staand van de gehele amateuristische kunst beoefening ln ons land genoemd kan worden. Aan die niet geringe taak be steden thans in de Parkstraat 9 te Utrecht de heren Waage en Bloemkolk met hun assistenten hun volle aandacht en toewijding. Ongetwijfeld zullen zij nog nader van zich doen spreken. De een kan misschien beter met geld omgaan dan de ander maar niemand is een geboren financier, ledereen moet het leren en waarom daar dan niet zo vroeg mogelijk „Geef zakgeld" behSHRD E s CM mee begonnen? In de brochure „Geef zakgeld" behandelt het Ge- zins-Begrotings-Instituut het zakgeld- probleem voor de schoolgaande jeugd. Men dringt er op aan zo gauw een kind kan tellen, enig begrip heeft van muntstukken en het wis selen van grootgeld in kleingeld, het zakgeld te geven. De hoeveelheid hangt af van wat het kind er zelf van moet betalen. Posten die in aan merking komen voor betaling uit zakgeld zijn snoep, ijsjes, klein speel goed zoals knikkers, fluitjes, tollen en dergelijke, schoolmateriaal, zoals potlood, pen, schrift, gum, biblio theekboek, spaargeld, kleine cadeau tjes, geld voor collectes, schoolreis, entreegeld voor voorstellingen, kos ten voor excursies, bus- en tram geld. fietsenstalling, kosten voor overblijven, contributies, sportuitrus- ting, kleine snuisterijen, abonnemen ten, kapper enzovoorts. Begin met weinig zakgeld, zo luidt het advies, en spreek af wat het kind van dat zakgeld moet betalen. Valt er onder het zakgeld snoep goed. geef het dan zelf geen extra snoepjes. De ervaring heeft geleerd dat kinderen die hun eigen snoep en ijsjes moeten betalen doorgaans min der snoepen, dan degenen die hierin van hun ouders afhankelijk zijn. Ouders zijn vaak al te bereid het gevraagde te geven om maar van het gezeur af te zijn. Merkt u dat uw kind goed met weinig zakgeld om kan gaan, geef hem het dan meer en verhoog het aantal posten, dat hij ervan moet betalen. Geef het zakgeld op vaste llllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllllllllilllHIIII Een voorbeeld van pop-art in de mode. Rood is de rok, wit het lijfje, blauw het front. De postbode-tas heeft diezelfde kleuren. tijden en iedere keer evenveel, zo dat het kind weet waar het aan toe is. Geef niet te veel, met een te ruim zakgeld leert het kind niet rekenen, niet passen en meten. Het moet nu alvast ervaren, dat men niet alle» kan krijgen, wat men wil. Een te klein zakgeld is evenmin wenselijk. Dat geeft een gevoel van onbehagen, van armoe, van achteruitzetting. Vooral kinderen met een minder waardigheidsbesef kan zakgeld rug gesteun geven. In het begin zal enige leiding en controle op de besteding van het geld gewenst zijn, maar beperk dit tot het uiterste. Vraag geen reke ning en verantwoording tot op de laatste cent. Bemoei u er niet te veel mee, praat er niet aanhoudend over, maar schenk uw vertrouwen. En als het fout gaat, laat het kind dan zelf een oplossing zoeken en spring niet onmiddellijk met de no dige pecunia bij. Het gebruik van eigen geld zal op deze manier het kind zelfstandiger maken en hem enig gevoel voor verantwoordelijk heid bijbrengen. Leer hem ook sparen. Niet sparen om het sparen, maar geef het spa ren een doel. Laat het sparen voor een nieuwe fiets, voor een electrische trein, voor iets dat het graag wil hebben, niet voor iets waarvan n zelf vindt dat nodig is. Kinderen zetten zelden hun zinnen op iets nut tigs. Laat hen baas over eigen kapi taal. (Advertentie) 10 TABLETTEN DEN HAAG, 21 juli Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend voor extra hulp aan minder ontwikkel de landen in 1965 ten bedrage van 33 miljoen gulden. Een deel hiervan is bestemd voor de ontwikkeling van de Mekong-vallei in Zuidoost-Azië, één van de agendagpunten der besprekingen met minister Luns van de gisteren in ons land gearriveerde adviseur van president Johnson, Eugene Black. Ne derland stelde eerder hiervoor al vijf ton beschikbaar. In de memorie van toelichting wordt eraan herinnerd dat in de re geringsverklaring van 27 april werd gezegd dat Nederland op het gebied van de ontwikkelingshulp tot grotere Inspanning bereid moet zijn. Al* eerste stap zal voor het begrotingsjaar 1965 33 miljoen gulden extra worden uitgetrokken. De regering wil dit geld als volgt besteden: voor Suriname en de Nederlandse Antillen 11 miljoen gulden, voor rentesubsidies op lenin gen van de Nationale Investerings bank N.V. 15 miljoen, voor urgentie hulp Zuidoost-Azië 1,2 miljoen, voor beurzen, cursussen en instituten 625.000 en voor projecten uit te be steden aan het bedrijfsleven 5,175 miljoen. De hulp aan Zuidoost-Azië nil de regering intensiveren wegens de poli tieke ontwikkelingen in dit deel van de wereld. Op welke terreinen de Neder landse hulp aan Zuidoost-Azië vergroot zal worden, zal bij de indiening van de begroting 1966 nader worden uitge werkt. De regering meent echter dat thans reeds een tweetal hulpverlenings acties ten laste van de additionele mid delen ondernomen moet worden. In de eerste plaats zal Nederland voldoen aan het verzoek van de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oos ten van de V.N. om een tweede Ne derlandse baggermolen. Hiervoor zal een bedrag van een miljoen gulden worden bestemd. Verder zal 200.000 gul den bestemd worden voor het secreta riaat van de commissie. genoemde economische In het kader van het aanvullende op- bouwplan voor Suriname zal een bedrag van acht miljoen gulden voor urgente en direct produktieve projecten ter be schikking worden gesteld. Voor de ver dere ontwikkeling van het bedrijf van de stichting voor de ontwikkeling van de machinale landbouw in Suriname zal een miljoen gulden nodig zjjn. V oorts zal ter bevordering van het toerisme een aantal historische gebouwen in Su riname en de Ned. Antillen worden ge restaureerd, waarmee een bedrag van een miljoen gulden zal zijn gemoeid. Het restant zal worden bestemd voor een deel van de infrastructuur v an het aluminiumproject van Kaiser, dat naar verwachting op Curacao zal worden gesticht. Het grootste deel van het oedrag voor beurzen, cursussen en instituten, namelijk een half miljoen gulden, zal worden gebruikt voor de bouw van een studententehnis te Delft ten behoeve van beursalen uit de ontwikkelingslan den. GöTTINGEN, 21 juli (UPI) Wolk breuken hebben dinsdag opnieuw in d« Westduitse deelstaat Nedersaksen over stromingen veroorzaakt. In plaatsen langs de rivier de Schede, een stroom die uitmondt in de Wezer, zijn straten ondergelopen. Drie dagen geleden heb ben overstromingen in Nedersaksen, Rijnland-Westfalen en Hessen elf men senlevens geëist en een schade veroor zaakt van vele miljoenen marken. Engeland De Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij in de loop van dit jaar een bezoek aan de Sovjet-Unie zal brengen. Of en wanneer premier Wilson naar Moskou zal gaan is nog niet bekend. (Rtr.). AMSTERDAM, 21 juli Voor de vele Nederlanders die in deze tijd naar het buitenland gaan volgen hier de prijzen die de banken berekenen bij aan- en verkoop van buitenlands bankpapier (alles per stuk). Aankoop Verkoop Amerfit. dollar Belgische frank Canad. dollar Deense kroon Duitse Mark Engels pond Franse frank Ital. lire Noorse kroon Oost. schilling Port. escudo Spaanse peseta Zweedse kroon Zwits. frank 3.58 3.62 gld. 720 7.25 cent 3.29(4 3.34(4 gld. 51.60 52.60 cent 89.65 90.15 cent 10.00 10.10 gld. 73.45 73.95 cent 0.5700 0.5900 cent 49.85 50.85 cent 13.96 14.06 cent 12.57(4 12.72(4 cent 5.99 6.14 cent 69.55 70.55 cent 83.20 83.70 cent WOORDRAADSEL. 1 wisselgebed; 2. provincie-hoofdstad! 3. jong paard; 4. de vier weken vóór Kerstmis; 5. provincie; 6. overwinning. Op de streepjes: nieuwe badplaat* tussen Zandvoort en Noordwijk. L 2. 5. 6. OPLOSSING van 20 juli Horizontaal: 1 pochet. Ate - 2 ervaren. Ee - 3 rappeleren - 4 pk, en, Eems - 5 leer, ernst - 6 elders - 7 anekdote - 8 lm, pardon - 9 gemoed, ets - 10 overleg - 11 Mlra, ritme Verticaal: 1 perplex, gom - 2 orakel, Levt - 3 CVP, Edammer - 4 haperen, ora - I eren, repel - 6 tel, eskader - 1 neer, dr, GI - 8 renbode - 9 teems, totem - JP eensteens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5