Kent U deze auto? BMW introduceert nieuw model DE AUSTRALISCHE ZETA Veel teveel borden op onze autowegen Luxe Viva in Engeland Twee nieuwe scooters van V espa Code-systeem „BUB OF BIB" - SCHOOT-ETEA - GETIJ STBOME A - IDE A AE SCHIP Andere koers INTENSIEF AUTO GEBRUIK Zonde van die Lincoln VRIJDAG 23 JULI 1965 PAGINA 13 Op sleeptouw in een zeetje". .knobbelig (Door Haye Thomas) In een jacht van anno 2000, opgeborgen en van de bui tenlucht afgesloten onder 'n plexiglas koepel, waar je het wa ter niet hoort en de wind niet voelt, in een cardanisch opge hangen stuurstoel, comfortabel luierend achter de automatische piloot met een elektronisch worstje bij een synthetisch drankje....? Een toekomstmijme ring van Jaap A. M. Kramer in het nieuwe boek „Watersport". Een soort „nautische bijbel", verschenen bij Hollandia NV in Baarn en bestemd voor allen die van het water houden en hierop hun vrije tijd willen besteden. Het mijmeren als hierboven be schreven doet zich voor, als uan de heöencraagse ontwikkeling van de watersport wordt uitge gaan. Het gebeurt overigens maar zelden, want de huidige ontwikkeling is fantastisch en indrukwekkend genoeg om de beschikbare ruimte in dit toch bepaald lijvige boekwerk rijke- I«k te vullen. Avontuur „nautische bijbel" met het Hoog aan de wind in de Flying Dutchman. De nieuwe BMW 2000: bijzonder sierlijk en snel. weinig kunnen verwaarloost mooie Bijbel voor Watersport Jaap Kramer is zelf een water sporter in hart en nieren Een man die direkt „in" is, als hij aan de knoestige helmstok van zijn botfer- lacht staat en hoog aan de wind over de Wadden zeilt. Een man ook mlï een grote liefde en een onuitroeibare belangstelling voor het ronde- en nlat- bodemvaartuig, schepen van oude oorsprong, maar stuk voor stuk staal tjes van bijna instinctieve vakvaar digheid, waarmee hier generaties van opvolgende bouwersgeslachten furore maakten. Maar daarnaast is Kramer ook volop betrokken bij het schip van heden en kan men gerust stellen dat hjj als ontwerper aan de spits van de ontwikkeling meegaat. Vanaf deze positie kan hij het gehele scala uit stekend overzien en is hij ook in staat gebleken om naast de eigen bij dragen, voor de verdere samenstel ling van het boek als een goed re gisseur op te treden. Hij heeft zich verzekerd van de medewerking van tal van specialisten uit de verschil lende sectoren van de watersport en deze vaak zakelijk en prettig be knopt aan het woord gelaten. voudig niet te kloppen was. Wat dit betreft heeft Jaap Kramer duidelijk een andere koers gevaren. Hij heeft de romantische noot tot een minimum beperkt en waar die zich voordoet is dat zeker niet de sterkste zijde van het boek. Nee, het is veel meer de zakelijke en direct gerichte informa tie die de grote kracht van „Water sport" vormt. Men kan er lezen over de keuze van de scheepsmotor, of het „Bub" of „Bib" moet zijn. Óver hekaggregaten, keerkoppelingen en verstelbare schroeven. En zeer veel over de roeiboten, kruisers en zee gaande jachten waarop dit alles be trekking heeft. Daarnaast is er plaats ingeruimd voor het zeilende schip vanaf het oeroude debuut in de watersport tot op heden toe en met een beetje science fiction zelfs verder. Het hoe te zeilen en te navigeren met een- men. Welke zeilen en hoe geplaatst? En wat zijn de fijne kneepjes van het spinna,kerwerk? Praktische pun ten zoals de inrichting van het schip, de uitrusting van een zeewaardig jacht, voor de bouw: hout, Diastic of aluminium. Het gebruik van een motor, het manoeuvreren met één schroef, het varen op ruw water met kleine jachten en het varen in getij stromen, de boot op de aanhangwa gen. Het is maar een keus uit de hoeveelheid van onderwerpen, die Kramer en zijn medewerkers hebben verzameld. vrouw L. Lotgering-Hillebrand uit waarom. Met soms hele fijne, speelse trekjes, waaruit de ervaring blijkt. „Glaasjes voor de borrel. Dan der steel en voet. Wat het koken be- treft, gebruik pannen met een te dunne bodem, opdat ze zo mogelijk kans op aanbranden geven. Zorg er ook voor dat die pan nen in elkaar passen. Dan heeft men daarvoor maar weinig ruimte nodig." Kortom, mevr. Lotgering-Hillebrand geeft een college dat er niet om liegt. Het is een zaak, die, zoals de man met zijn trui en op het water, vaak zeer met alle gevolgen van dien. En dan hebben we het nog niet eens over de keuken, het klaarmaken van de hap. Men kan onmogelijk over sche pen, bemanningen, vreemde havens of het raadsel van het weer spreken, zonder daarbij de hap te pas te bren gen. Wie dit verrukkelijke hoofdstukje leest zal begrijpen waarom. En graag bereid zijn de culinaire suggesties voor een koude dag, voor een warme dag en voor het z.g. „schoot-eten" over te nemen. En als de kreet „schoot-eten" hem wat vreemd in de oren mag klinken, de verklaring volgt kort en krachtig. Want bijvoorbeeld ook de draag- vleugels en luchtkussenboten worden voudige hulpmiddelen. De boten zelf van de kleine bazige flits tot de slanke witte feeën, die met heel hun machtige, zonbelichte zeildoek jagen op de grote zeezeilers-eer: de Ame rica's Cup! Van de fameuze Flying Dutchman, het „nautische renpaard" bij uitnemendheid en van oorsprong uit een Nederlands idee ontwikkeld. Over de zeilen waarvan het moet ko- behandeld. Tot zelfs het ijszeilen toe. Een avontuur op zich eigenlijk met de geweldige snelheden van soms wel meer dan 100 km per uur, die men op het bevroren wateroppervlak kan bereiken. Een avontuur zoals mok de huishouding aan boord. Een eenvoudi ge zaak, zou men geneigd zijn om te zeggen, Aan boord knoei je maar wat aan! Wie dit standpunt huldigt maakt een kapitale fout. Een fout die heel de pret tijdens het varen kan bederven. In „Watersport" legt me- WTT ij voor ons hebben deze TT grootste genoegen gelezen cn telkens nieuwe ontdekkingen gedaan. Met behulp van een handig code-cysteem is het terugvinden van bepaalde onderdelen zeer gemakkelijk. En waar misschien woorden te kort schieten, nemen buitengewoon foto's en duidelijke tekeningen het over. Het is de bedpeling dat „W tersport" een periodiek verschijnend werk zal zijn, 'en soort jaarboek dus. Ofschoon de winkelprijs 32,50) gering is, menen wij dat er door de manier van samenstellen en de fraaie uitvoering een vaste markt voor op te bouwen is. Juist door de spektacu- laire groei die de watersport van nu kenmerkt. Dit boek sluit daar prachtig bg aan. Het „flirt" zeer doelbewust met alle vrienden van het water, die er elk iets van hun vertrouwde wereld in kunnen ontdekken en het zal nieuwe vrienden maken door belangstelling wekken en daarmee liefde te winnen voor een sportieve vrijetijdsbesteding, De wijze van samenstellen zoals hier toegepast, is zeker niet nieuw. Wij herinneren ons bij voorbeeld nog heel goed het fraaie boek „De Waterkant" van Fred Thomas, dat direct na de oor log bij het „Hollandse Uitgevers huis" te water werd gelaten. Maar >de doop" van dit boek vond plaats °P een tijdstip dat de watersport eigenlijk opnieuw moest beginnen en veel te veel was aangewezen op voor oorlogse herinnering. Daarom werd >,De Waterkant" vooral een boek van romantici. Van Bertus Aafjes met „Ballade op Holland's Water", van Ton Koot met „Zwerven langs oe waterkant", van Evert Zandstra over de Friese meren, van ds. J.I. van Schaick .over de rivieren en na tuurlijk van Fred Thomas zelf, die >vat de romantiek van Zuiderzee, IJs- sotaieer en Waddenzee betreft, een- ten minderen. Ook wanneer zij de radio niet hebben aanstaan, komt de melding, dank zij een vernuftig sy steem, door. De doos schakelt zélf de radio in. Staat de radio wèl aan, dan „onderbreekt" de doos de ont vangst met de eigen boodschap. Het kleine zendertje is niet groter dan een sigarenkistje en staat weer in verbinding met een grotere installa tie, die kan worden gemonteerd in een politie-auto. Met behulp van dit systeem is het mogelijk, een bepaald traject permanent te beveiligen bijvoorbeeld bij nadering van een ge vaarlijk kruispunt en incidenteel, bijvoorbeeld wanneer er een ernstig ongeluk is gebeurd. Dan „dropt" een politiewagen de zendertjes en de automobilisten krijgen hoorbaar de mededeling door. Het is de vraag, of dit middel mas saal zal kunnen worden toegepast. Allereerst zullen de automobilisten bereid moeten zijn hun radio voor het systeem „ontvankelijk" te maken en voorts zal dan niet alleen het oog, maar ook nog het oor de kans lopen, met verkeersboodschappen te worden overbelast. En juist in die overbe lasting schuilt een gevaar. Het ge vaar, dat we als automobilist straks niet meer gaan reageren op zeer be langrijke borden en boodschappen, eenvoudig, omdat we „vol" zitten met indrukken. De auto-verkoop is in het eerste kwartaal van dit jaar in ver gelijking met 1964 opnieuw 15 procent gestegen. Er werden ruim 69.000 nieuwe personenauto's en combinatie-wagens afgeleverd. Om een indruk te geven van de snelle groei: het aantal verkochte auto's bedroeg in het eerste kwartaal 1963 37.899, in 1964 60.142 en in 1965, zoals gezegd, 69.043. Op de autosalon van Frankfurt van september waarop vooral de Duitse automobiel-industrie naar mag worden aangenomen met zwaar geschut naar voren zal komen, beleeft een nieuw model van BMW de officiële introduktie: de BMW 2000. Het is een bijzonder sierlijke wa gen uit een bijzonder goede stal. Voor al de laatste jaren hebben de BMW's zich een goede naam verworven en het ziet ernaar uit, dat deze nieuwe BMW 2000 zal gaan meehelpen, de reputatie hoog te houden. De wagen wordt uitgerust met een 4-cilinder mo tor (inhoud: 2 liter) van ofwel 100. ofwel 120 paardekrachten (de BMW 2000 C of de BMW 2000 CS). De prijs van beide uitvoeringen ligt in de buurt van de 20.000 gulden. De 2000 C heeft een topsnelheid van 170 kilometer per uur en de sterkere uitvoering doet daar nog eens 15 kilometer bovenop. „Het comfort van een reiswagen en het temperament van een sportwa gen". zegt de fabriek. We zijn be nieuwd. De Nederlandse autobezitters ge bruiken hun wagen zeer inten sief. In 1964 reden we gemid deld 18.400 kilometer met on ze auto en dat is belangrijk meer dan bijvoorbeeld de Deen, die maar 15.000 kilometer rijdt of de Belg met 13.700 kilometer of de En gelsman met 11.500 kilometer. Onder aan op het lijstje staan de Fransen met 9.500 kilometer per jaar. Vespa heeft twee nieuwe typen scooters uitgebracht: de Vespa 15o cc „Sprint" en de Vespa 18o cc „Super Sport". De nieuwe „Sprint" met zijn 15o cc motor heeft 1 pk meer kracht dan het vorige model en haalt een top van 94 kilometer per uur. (Prijs: f 1.560,-) De „Vespa Super Sport" 1.830.-; kan een top halen van 105 kilometer per uur. Bij beide mo dellen is het voorschild meer ge stroomlijnd de sleutel van het stuurslot is nu dezelfde als die van de (fraai gemarkeerde) gereed schapsruimte. Hef wordt te gek: wie op het ogenblik langs de Nederlandse autowegen rijdt, krijgt de in druk dat hem voortdurend de oren van het hoofd worden gekletst. De bordjes, bestemd om de automo bilist op bepaalde zaken te attende ren („Inhaalverbod", „Snelheidsbe perking", enz.) schijnen met steeds grotere frequentie uit de hemel te komen vallen. Men rijdt van de ene „zone" de andere „zone" binnen en de automobilist moet dat allemaal maar onthouden. Wanneer al die bordjes volgens strikt logische wetten zouden zijn aangebracht, zou het allemaal nogal meevallen. De automobilist zou er een bevestiging in vinden van hetgeen zijn gezonde verstand hem ingaf. Bij nadering van een gevaarlijk kruispunt is het logisch snelheid te moeten minderen. Na een inhaalver bod is het logisch, dat er een bordje Einde Inhaalverbod verschijnt. Maar in heel wat gevallen schijnt de logica zoek. Begrijpt de automobilist niet, waarom hy op een strak stuk auto weg maar zeventig kilometer per uur mag rijden. Snapt de automobilist niet, waarom het bordje „Einde In haalverbod" niet is aangebracht. Snapt de automobilist in verschei dene gevallen ook niet, waarom het bord Inhaalverbod wèl is aange bracht. En juist dat gebrek aan lo gica maakt het lezen van al die bord jes zo vermoeiend. Onderschat de reeks mededelingen, die een automobilist onderweg te ver werken krijgt, niet. Tel maar eens op, hoeveel boodschappen u per mi nuut krijgt van al die bordjes. Soms wel vier of vijf tegelijk. In theorie is dat natuurlijk prachtig: hoe meer men de mensen vertelt, hoe beter het verkeer wel zal gaan. Jammer ge noeg zijn er echter aan het mense lijke bevattingsvermogen grenzen. Op het ogenblik worden studies gemaakt over de vraag, in welke mate men de automobilist met al die boodschappen mag „belasten". Voorlopig is men het er al over eens, dat we op het ogenblik daarmee veel te ver gaan. Bvj een goed wegennet heeft men maar weinig bordjes nodig. Véél bor den zijn een teken van armoe: we- gen-armoe. Het zijn kunstmiddelen juist daarom is het zo triest, dat we er in Nederland op zo'n royale wijze gebruik van moeten maken. Zijn er geen andere mogelijkheden, om de automobilist van instructies te voorzien? Moeten we onze toevlucht blijven nemen tot al die bordjes, die laat ons dat niet vergeten de aandacht van de automobilist immer afleiden? Ja, er zyn al andere middelen. Zopas is in Amerika een demonstratie gehouden met ,.ge- luids-dozen", die op een bepaald tra ject om de honderd meter werden „uitgezet" en die een bepaalde mel ding uitzonden. Passerende automobilisten hoorden plotseling door de luidspreker van hun autoradio, dat zij snelheid moes- Het wagentje op de foto is de „Zeta", afkomstig uit Austra lië. Het wordt gebouwd door Lightburn en Co Ltd en aange prezen als „Australië's eigen tweede auto". Voorin zit een twee-cylinder tweetakt motor met een inhoud van 324 cc, die de Zeta een topsnelheid kan geven van 96 kilometer per uur. Als verbruik wordt opgegeven 4,7 tot 5,6 liter per 100 kilometer, afhan kelijk van de snelheid. Het is een handig gezinswagentje met een ca- rosserie van kunststof. De officiële introduktie beleefde de Zeta dit jaar. De auto wordt niet geëxporteerd; het zou dus wel zeer opmerkelijk zijn, als u het wagentje toch kende. Foto's van in ons land onbekende auto's worden door onze verkeers- redacteur gaarne ingewacht om in deze serie „Kent u deze auto" te worden gepubliceerd. Onlangs heb ik de film .Goldfinger' gezien", schrijft ons een lezer, „en ik heb me met verbazing afgevraagd, of ze inderdaad een echte nieuwe Lincoln hebben gebruikt om in die schrootpers tot een klein pakje fijn te drukken. Dat is toch zonde van zo'n anto. Gaat n dat niet aan nw hart?" De wagen, die in de film werd fijn- geknepen. was inderdaad een Lincoln Continental winkelwaarde 38.000 gulden. Om de opname echter wat goedkoop te houden, werd de motor uit de auto gehaald, vóór de wagen in de hydraulische pers terecht kwam. Deze pers had overigens ook de motor nog gemakkelijk kunnen verwerken. In Engeland is een luxe-uitvoering van de Vauxhall Viva geïntrodu ceerd. De wagen is In afmeting en technische specificatie gelijk aan de normale Viva, maar heeft een andere grille van gepolijst aluminium, en banden over de zij kant in een contrasterende kleur. Op de motorkap is een Vauxhall naam schild gemonteerd, de achterlichten zijn anders en op het deksel van de kofferruimte staat „_SL". De grootste veranderingen zijn aange bracht in het interieur. De stoelen zijn luxueuzer, er zijn veel zachte stootranden in de omgeving van het dashbord, een temperatuurmeter is standaard en voorts behoort tot de uitrusting van deze luxueuze Viva een afsluitbaar handschoenenkastje en grote kaartentassen in de deuren. Het zal nog wel een tijdje duren, voordat deze Viva SL ook in ons land zal worden geïmporteerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 13