Aanhouding verliep rustig lrein doodt vier jongens Ex-mijnwerker (30) gewoonte-gluurder Olieboringen Noord zee bodem Record regenval in eerste helft van het jaar Chapman- post naar Zand voort Twee ton boter in dubbele bodem van smokkelauto Dode en vier gewonden uit een gezin tourist Onze weekeind- bijvoegsel Porto Ercole loopt uit voor Beatrix en haar verloofde IJ muiden meest geschikt als basishaven np E echte bakker Gluurder De schietpartij Voor modieuze dames- en teenerkleding STUURMAJ.& COHEN Koel weer DIT IS PLUS EEN PLUSPUNT! VRIJDAG 23 JULI 1965 89ste JAARGANG No. 32105 't is zeker en gewis dat brood van een 't smakelijkst is! VALKENBURG, 23 juli De dader van de moord op de Schaels- berg is gisteren gearresteerd. Juist op dezelfde dag dat in Schimmert het slachtoffer, de 21-jarige Piet Frijns, onder enorm grote belang stelling werd begraven. De moor denaar naar wie bijna vier dagen lang zeer intensief werd gezocht blijkt een 30-jarige in Schaelsberg bij Heerlen woonachtige gehuwde man te zijn, een zekere W. J.$ eertijds mijnwerker van beroep maar momenteel scharrelaar. Koningin Juliana, Claus von Amsberg en prinses Beatrix in de open auto die hen van het militaire vliegveld Ciampino bij Rome naar het buitenverblijf in Porto Ercole brengt. WW GOUDEN RINGEN erbenvoorf. rs.oooirï. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen Algemeen hoofdredacteur: Albert Welling. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cen< per milfifneter- boogte Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voot advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 30 cent per week- 3,45 per maand, t0,30 per kwartaal Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. DADER VALKENBÜHGSE MOORD GEARRESTEERD BODEGRAVEN, 23 juli Vier schooljongens uit Nieuwerbrug zijn gis termiddag omgekomen, toen de trein >ra" Utrecht naar Leiden inreed op een trekker, waarmee zij onder geleide van een oudere man een particuliere over- Wl'<len oversteken. De oudere nffüa-Vader van twee van de slacht- j,as' was afgestapt om de hekken de mmr»IeRVeft "Pei" tc f>oe"' een van J S z;" achter het stuur. De jan trein zag de trekker midden op de overweg staan en heeft nog getracht door middel van signalen cl© aandacht te trekken. Het is moge lijk, dat de Jongen zo schrok van de signalen, dat hv, niets meer deed De slachtoffers zijn de broertjes Cornells en Johan Piet^r Kok, acht en zes jear oud, de veertienjarige Gijs J. Klaassen en de negenjarige Martin Heemskerk. A) hadden met de va der van de omgekomen broertjes, de heer D. Kok, koeien naar de zuide lijke kant van de spoorlijn gebracht. De trein werd licht beschadigd naar Bodegraven gesleept. Van drie tot vijf uur zijn trein passagiers tussen Alphen aan de Rijn en Woerden met bussen vervoerd. GORSSEL, Om kwart over tien gisteravond is op een met knipperlich ten beveiligde overweg tussen Gorssel en Eefde de 17-jarige jongeman Gerrit sen door een losse lokomotief gegre- en en om het leven gekomen. Het «nipperlicht en de bel van de overweg werkten toen de jongen de overweg overstak. Van links kwam een ^ein uit de richting Zutphen waar hij nog wel voor langs meende te kunnen. Hp merkte echter niet, dat van rechts uit de richting Deventer, een losse loko motief de overweg al dichter genaderd Was. (Advertenties) (Van onze Limburgse redacteur) Tot zijn vijftiende jaar verbleef hij in Indonesië, daarna repatrieerde hij naar Nederland. Voor zover bekend is hij weieens met de politie in aanraking geweest, maar nooit voor soortgelijke feiten ais die welke zich zondagnacht op de Schaelsberg hebben voorgedaan. Met behulp van twee uit de omge ving van de dader afkomstige tipge vers kon de politie gisteravond rond zeven uur tot de arrestatie overgaan. De aanhouding verliep bijzonder vlot en zonder moeilijkheden. Om vijf uur gistermiddag bereikte de politie van Schaesberg uit Valkenburg het verzoek om de vermoedelijke dader naar het bureau te ontbieden. Twee uur later gaf de man aan de uitnodi ging gevolg. Meteen bij zijn aankomst op het Schaesbergse bureau werd hij onder arrest gesteld en aan een eerste ver hoor onderworpen dat enkele malen werd onderbroken. Rond twee uur in de afgelopen nacht legde hij een volledige bekentenis af. Kort daarop werd hij overgebracht naar het nieuwe politiebureau te Heer len, waar hij in afwachting van zijn voorgeleiding voor de officier van justi tie te Maastricht, vermoedelijk maan dag aanstaande, is opgesloten. Op een om half drie vannacht in het Heerlense politiebureau belegde pers conferentie heeft de substituutofficier van justitie, mr. W. Moors, die belast is met de leiding van het onderzoek, nadere mededelingen gedaan over de opsporing van de dader. Dank zij twee tips waarvan er een pas gistermorgen bij de politie in Val kenburg binnenkwam kon het drama van de Schaelsberg eerder dan alge meen verwacht werd worden opgelost. De eerste tip betrof de mededeling dat in Schaesberg een Indische Nederlan der woonde die volledig overeenstemde met het door Bertha Geurts, de ver loofde van de neergeschoten jongeman uit Schimmert. alsmede door andere getuigen, verstrekte signalement. De tipgever, een man die eertijds met de vermoedelijke dader in de mijn had gewerkt, kende het adres van de gezochte niet, maar kon wel diens woonhuis aanwijzen. Los hier van kwam gistermorgen de tweede belangrijke tip binnen. Het bericht namelijk dat een ingezetene van Schaesberg in het bezit zou zijn van een pistool. Combinatie van beide meldingen uit een ontzaglijke hoeveel heid tips had tot resultaat dat de rijkspolitie in Valkenburg aan de plaatselijke politie te Schaesberg het verzoek richtte om tot aanhouding over te gaan. Om te voorkomen dat hij voor de da der van de moord op de Schaelsberg zou worden aangezien had de gezochte maandag zijn golvend haar extra kort laten knippen. Vlak vóór zijn komst op het politiebureau had hij zijn zwart snorretje door sommige getuigen na drukkelijk bij de persoonsbeschrijving opgegeven afgeschoren. Bjj het verhoor dat afgenomen werd door de kapitein van de rijkspolitie, W. Schaafsma, adjudant J. Weterings en opperwachtmeester P. Raven, vertel de de dader dat hij een zogenaamde gluurder is die bij het zien van ver loofde paartjes de neiging niet kan weerstaan om het intieme samenzijn van de geliefden te verstoren. Meer eens, zo bekende hij, heeft hij ma L?an (^eze PraktUken schuldig ge- ™aakt, onder andere door hard op auto s te slaan waarin verliefde stel- iiii A zaï?.n- Volgens zijn zeggen heeft nfaJw evenwel nooit eerder dan teerd en zondag een revolver gehan- SrlufeiJvfA drarnatische gebeuren op de Ho Ha Ho 8 ^treft komt de lezing van tfartno Hi Hf g, overeen met de ver- Bertha Geurts maandag- HafHiooW afS ?a ^let afschuwelijke voor- ïaHJ<r hooft .F 8 BÜna anderhalf uur LJhHoHoH wif het verloofde paar nfJt afhLr. iLaldus mr. Moors, met alleen met de verloofden gespro ken maar ook bepaalde handelingen af gedwongen, waarop de officier van jus titie met nader wenste in te gaan Wel viel uit zijn woorden duidelijk af te leiden dat het slachtoffer en de verloofde een ware hel hebben moeten doorstaan. Om zijn ware identiteit voor het Valkenburgse meisje en de Schim- mertse jongeman verborgen te houden droeg de dader, zo bekende hij, een masker voor zijn gezicht en voorts deed hij het voorkomen alsof hij tijdelijk als toerist in een Valkenburgse campini. verbleef. Onjuist was ook net dooi hem opge geven aantaj van vijf kinderen dat in werkelijkheid twee bedraagt. De man spreekt zeer beschaafd Nederlands. Daarvandaan dat Bertha Geurts tegen over de politie terecht verklaard heeft dat de schietende aanrander geen Lim burgs of Nederlands met zuidelijk ac cent sprak. Ten aanzien van de schietpartij zelf heeft de dader verklaard, dat het pistool, type Parabellum, tijdens een worste ling met het slachtoffer is afgegaan en daf hij dus niet opzettelijk geschoten heeft. Voorts dat vier kogels de 21-ja rige jongeman uit Schimmert dodelijk hebben getroffen. Op dat moment sloeg de aanrander op de vlucht. Hij was ter plaatse goed bekend en holde via het Geuldalpad naar zijn in de buurt geparkeerd staande auto. Een Valkenburgs ingezetene heeft dit gezien. Tjjdens deze vlucht ging, tien minu ten na de dodelijke schoten een vijfde schot af, dat op niemand was gericht. Dit gebeurde toen de dader het patro- nenmagaziin wilde controleren. Het pistool, vermoedelijk in België of Duits land gekocht, bevatte in totaal zeven kogels. Van de vier op de Schaelsberg afgevuurde kogels heeft de politie tot nu toe slechts één patroonhuls kunnen terugvinden, hetgeen mr. Moors onbe grijpelijk voorkomt. Het pistool dat door de dader maandag is verstopt onder een brug getje over een beekje nabij een veld weg welke vanaf de weg Schaesberg- Eygelshoven naar kasteel Strijibagen voert, is daar in de afgelopen nacht gevonden. Het was gewikkeld m een oude doek en bedekt met een zwa^e steen. Van de plaats van het misdrijf is de dader niet meteen naar huis gereden. (Vervolg op pagina 7) PORTO ERCOLE, 23 juli (UPI) Tal van plaatselijke autoriteiten heb ben gisteravond prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Amsberg voor de koninklijke villa De Gelukkige Oli fant opgewacht om het paar te verwel komen en met hun verloving te felici teren. De bevolking van het dorp was voor de villa samengestroomd. De prinses en Claus waren eerder op de dag samen met koningin Juliana met een regeringsvliegtuig op het mili taire vliegveld Ciampino bij Rome aangekomen. Vandaar zijn zij per auto doorgereisd naar het 160 km. noordelij ker gelegen Porto Ercole voor een va kantie op het koninklijk buitenverblijf, waar prins Bernhard al enige dagen vertoeft. (Advertentie) IJMUIDEN, 23 juli Met de Natte Mijnwet in zicht het voorlopig ver slag van de Eerste Kamercommissie wordt spoedig verwacht en met de resultaten van de onderzoekingen in de Noordzeebodem, is de kans zeer reëel, dat binnen afzienbare tijd de periode van proefboringen zal worden afgeslo ten en tot werkelijke winning zal wor den overgegaan. Er zijn tal van com binaties van oliemaatschappijen, die hiervoor grote interesse hebben. Bij boringen in het zogenaamde continentale plat is het voor de maat schappijen van belang een goed ge outilleerde haven in de nabijheid te hebben. Daarvoor gaat duidelijk de voorkeur uit naar IJmuiden en som mige maatschappijen werken reeds complete plannen uit voor een spe ciale havenoutillage met daarbij o.a. ook een vliegveld ten dienste van helikopters voor het verkeer tussen land en booreilanden. IJmuiden ligt uitzonderlijk gunstig ten opzichte van het Nederlandse plat. De zaak van de olieboringen staat of valt echter met de vraag hoe de participatie van de Staat zal zijn en wel of het aan de maat schappijen voldoende kan bieden te genover Landen als Noorwegen, De nemarken, Engeland en de Bondsre publiek. Voor de maatschappijen ligt de zaak in Nederland nog volkomen duister, daar de minister tot nu toe geen cijfers heeft willen geven, in te genstelling tot de andere genoemde landen. (Van onze weerkundige medewerker) AI zijn er plaatselijk wel verschil len toch is het in ons land in de pe riode 1 januari tot eind juli zelden zo nat geweest als dit jaar, op enkele plaatsen zelfs het natst sinds het be gin van de waarnemingen, ruim hon derd jaar geleden. Zo heeft De Bilt van 1 januari af al ruim 580 mm re gen opgevangen. Het record was tof nu toe 505 mm in 1882 gemeten. Ook wanneer wij de veel langere reeks van neerslagcijfers waargenomen in Zwa nenburg en Hoofddorp er bij nemen zien wij dat genoemde periode van 1 januari tot eind juli als hoogste regencijfer 538 mm te zien geeft, in het jaar 1756 waargenomen. Normaal valt er in ons land gemiddeld ruim 700 mm neerslag in een jaar. Zelfs al zouden de komende vijf maandén van dit jaar in De Bilt niet meer dan de normale hoeveelheid regen brengen, dan nog zou 1965 met bijna 1000 mm neerslag bij de groep van de natste jaren komen. Nog sprekender is deze rijke regenval van de eind volgende week achter ons liggende zeven maanden van 1965, wanneer wij de inmiddels ge vallen neerslag vergelijken met die in droge jaren. In 1921 (over het gehele jaar) kreeg De Bilt 398 mm; nu is er al bijna 600 mm gevallen. In de laatste honderd jaar waren er vijf jaren die in het hele jaar minder regen brachten dan nu in zeven maan den is gemeten. De oorzaak? Wij weten het niet. Een landbouwer zei onlangs tegen ons ..Wij krijgen nog véél meer regen. Geen wonder met dat afschieten van al die raketten, daar maken ze de dampkring veel te lek mee". Ook daar plaatsen wij een vraagteken plus een glimlach achter. Het is lof waardig wanneer men bij al die regen blijkbaar de humor niet heeft verlo ren, zelfs niet op het platteland, waar het de landbouw met die grote hoe veelheden regen allerminst voor de wind gaat. ZANDVOORT. 23 juli De Zandvoort.se politie, die na alle Chapman-avonturen juist weer wat op krachten komt, is in korte tijd beroemd geworden. Tot over de grenzen mogen we wel zeg gen, want veel brieven, die de laatste dagen tezamen een flin ke fanmail vormden, kwamen uit Engeland. Brieven vóór en te gen de klap, vóór en tegen de arrestatie, ,vóór en tegen het ge drag van Chapman. Natuurlijk waren heel wat Engelse auto sportliefhebbers verontwaardigd over het feit dat de Zandvoortse politie hun sport bejegend had als gold het een gewone sport. Maar ook aan andere geluiden geen gebrek. Zo ontving men vanmorgen op het bureau een brief van een Engelse dame uit Southport, die in plechtstatig Nederlands mee deelde dat zij de Zandvoortse politieman best begreep. In En geland zou niemand het durven een politie-agent onbeleefd aan te spreken, laat staan aan te vallen, aldus de Engelse brief schrijfster. Toen dan ook Chap man de Zandvoortse agent zo op zettelijk „terzijde stelde" was het vanzelfsprekend dat de agent zijn plicht deed en de zaak aan het rollen bracht. „Wij zijn ook maar doodgewo ne burgers", was het commen taar van korpschef van Maris, „en wij laten ons door dergelijke brieven graag opvrolijken." (Van onze correspondent) GEEBTRUEDENBERG, 23 juK De rijkspolitie alhier heeft in samenwer king met de centrale douanepost in Ul- venhout in een schuur van een land bouwer een vrachtauto met dubbele bodem waarin bijna twee ton boter was geladen, ontdekt en in beslag genomen. Als verdachte In deze smokkelzaak is een inwoner uit Hank aangehouden, een oude bekende van de douane. De man is vanmorgen voor de officier van jus titie, belast met economische zaken in Breda geleid. Er worden in deze zaak nog meer arrestaties verwacht. UDEN, 23 juli Op het kruispunt Blitswijk is gistermiddag het negenja rige jongetje Rutger van lersel uit Oss bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De door zijn moeder bestuur de auto werd, toen deze de voorrangs- weg opreed, aangereden door een vrachtwagen. Beiden werden uit de auto geslingerd. Het jongetje is op weg naar het ziekenhuis overleden. Verder zaten in de auto nog drie dochtertjes van de familie Van lersel van resp. dertien, twaalf en zeven jaar. Mevrouw 'an lersel en het zevenjarige dochtertje zijn in het ziekenhuis te Oss opgeno men. De beide andere kinderen konden na ter plaatse behandeld te zjjn huis waarts keren. Advertenties JUWELIERS HORLOGERS HOUTPLEIN 15, TELEF. 17286, HAARLEM Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koel weer met nu en aan opklarin gen, maar ook enkele buien, waarvan sommige met onweer. Matige, in de kustprovincies tijdelijk krachtige, zuidwestelijke wind.. ZATERDAG: Zon: 4.49-20.43 Maan. 00.40-16.57 JONGE. JON GE/ WAAROM KA ken vAouwen HUN HOOFÜ KWur B/J hetz/en van EEN M/NKJA SHIER STA A T, H/TTEREN. *Êmen/S WIJ DAT GELD HAD OEN ZOU JE HET NI ET/ HEMEL, NEE AANEEN M/NKJAS X LIEVELING' UITGEVEN, HÈ DE RUSSISCHE (Advertentie) Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. Onze weekendbijlage van deze week opent met een artikel over „geld le nen". Groter dan ooit is het aantal ad vertenties met de kreet: geld lenen te gen lage rente. In veel gevallen is juist die toevoeging „lage rente" het handels merk van de ware woekeraar. Sinds de vroegste tijden zijn er mensen ge weest die zich hebben verrijkt aan de nood van anderen, zozeer dat het woord geldschieter een besmette klank heeft gekregen en vaak als synoniem voor woekeraar wordt gebruikt. In Neder land behoren woekerpraktijken vrijwel tot het verleden. Maar niet volkomen, want er is geen wet zo fijn of er zitten mazen in.... (pag. 1). Voorts in dit nummer: Pag. 2: Dwars door de -Groene Hel (vervolg verhaal van Wim Homman) Geveltoerisme Pag. 3: Vijftien jaar Radio Vrij Europa Sir John zoekt een vrouw met geld Gaat u met uw vrouw met vakantie? Hebt u dat gelezen? Pag. 4: In de filmsterrekijker Tekenpuzzel Pag. 5: Hoe kleedt u zich bij een officiële gelegenheid Psychologe onthult nood van Italiaan se vrouw Draaitafel-dekje Pag. 6: Schaken, dammen, tuin, aquarium, klaverjassen, bridgen, puzzelen en pie keren. Pag. 7: Voedsel uit paddestoelen tegen hon ger in de wereld Paardeninfluenza: kwart miljoen aan prijzen verloren door de eigenaren. Kjjkje in New-Yorks Chinatown. Pag. 8: Speelplaats (pagina voor de jeugd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1