Jongerenhulp Griekenland Voorrang Una Voce Philippijnse meisjes op verkeers les in Haarlem Verpleegsters Gr. Gasthuis Koopman bestolen voor f 2.200,- Hartelijke hulde voor Th. v. Beek Vakantiefeesten Haarlem Haarlemmertjes wijken voor de moeten regen Noodweer teistert MUGGENRONDE Met autobus naar Oude Tonge Agenda voor Haarlem en omgeving petri- Reeks inbraken in Haarlem Woningnood groter - VRIJDAG 23 JULI 1963 PAGINA 3 van hei rt ie ii vvs Vooralsnog is de Nederlandse samenleving voor deze tien meis jes uit de verre Philippijnen een kwestie van accepteren van de meest onbegrijpelijke dingen. En kele weken geleden zijn ze in Haarlem aangekomen om in het Grote Gasthuis te leren een goed verpleegster te worden. De direc tie begreep dat de meis jes bij haar grote stap wel een steuntje behoefden en zorgde voor tal van lessen die niet direct samenhangen met de verpleeg stersopleiding. Voor de zo nodige verkeerslassen kreeg hoofdagent Van den Hurk van de verkeers politie het exotisch groepje toe gewezen. In een drietal lessen, met filmpjes, boeken en diaverto- interieur zijlweg 36-38 haarlem - telefoon 18014 nu veie attractieve aanbiedingen! ningen, probeerde hij de meisjes duidelijk te maken dat de chaos op de Nederlandse wegen in wer kelijkheid zo'n chaos helemaal niet is. Gisteren kregen de Phïlip- pijnsen practicumIn een busje reed agent Van den Hurk hen langs alle verkeersknooppunten en -beveiligingen waarover hij in de lessen zo gaarne had uitge weid. Op de Rijksstraatweg werd het hoofdstuk „voetgangersover steekplaatsen" onder handen ge nomen. Agent Van den Hurk her innerde er aan zijn woorden over de stoplichten en als goede leer lingen volgden de meisjes, toen het licht op groen sprong, de meester, die voor alle zekerheid maar het goede voorbeeld gaf. Bij zilveren jubileum Verbeteringen aan speelplaats bij in Zandvoort Zaterdag 24 juli STRADIVARIUS...? kettner duwaer OUDE TONGE, 23 juli Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Muggenronde hebben de deelnemertjes gisteren moeten wijken voor het weer. Nadat de muggen' het tot nu toe bijzonder goed met het weer hadden getrof fen, heeft een regenbui van meer dan drie uur de muggen' giste ren in een autobus gejaagd. Tij dens de grote rust die op Schou wen werd gehouden, brak een onweersbui los, terwijl men nog bezig was met de individuele tijd rit. Het was maar goed, dat de karavaan vlak bij een boerderij rustte want de bui hield aan. De jongens vluchtten dn de grote boerderij van de heer Klooster man, die de muggen' goed ont haalde. Toen de bui langer aan hield dan verwacht werd, vertoonde hij een eigengemaakte film. Met autobussen werden de jongens daarna naar Oude Tonge gebracht. De route, die over 107 km zou worden geredenicerd nog niet voor de helft afgelegd. In de schuur van boerderij „De Schelphoek" van de heer Kloosterman schuilden de Haarlemse „muggen" voor de regen. Herhaaldelijk keken ze vol verwachting naar buiten of het al droog werd. Maar het bleef regenen. De deelnemers aan de Haarlemse Muggenronde kwamen gisteren op voor hen ongewone wijze in Oude Tonge op Zeeland aan: in een bus. Daarmee legden zij de helft van de etappe af, nadat een noodweer verder fietsen onmogelijk maakte. ttttttizttttt H. COEBERGH STUDIEBOEKEN 3333333333333 Films Muziek Diversen Cabaret T entoonstellingen Het ziet er naar uit, dat minister Bot, die na veel touwtrekkerij bij de formatie toch in dit kabinet een ministerpost bleek te moeten bezet ten, een eerste succes behaald heeft. Volgens zijn mededelingen immers zijn de jongerenvrijwilligersorganisa- ties van particulieren en overheid nu in één stichting verenigd en dat nog wel onder de bekwame leiding van drs. v. d. Laar, de oud-staatssecretaris van onderwijs. Wij hopen dat in deze stichting nu ook inderdaad eendrachtig zal worden samengewerkt. Want men overdrijft niet wanneer men zegt dat het gehar rewar rond de leiding van het JVP normen had aangenomen die met de term beschamend nog maar zwakjes worden weergegeven. Als minister Bot er dan ook werkelijk in slaagt de jongeren-hulpverlening los te maken van allerlei veronderstelde eigen or- ganisatiebelangen en doeltreffend te richten op hen, die geholpen moeten worden, dan kan zijn aanvankelijk zo vreemde aanblijven in dit kabinet nog van betekenis worden. De nieuwe Griekse regering, die men met recht het predikaat „Koninklijk" mag verlenen, heeft de laatste dagen te kampen met demonstraties, die on miskenbaar tegen haar gericht zijn. Ze verzet zich daartegen en dit is vanzelfsprekend. Niet vanzelfsprekend Is, dat zij haar tegenstanders onmid dellijk communisten genoemd heeft. Het zou de internationale hygiëne Immers ten goede komen als dit begrip werd gereserveerd voor hen, die in derdaad iets van de ideologie van Marx en Engels hebben opgestoken. Dat zijn er minder dan men vermoedt. De overigen, die zich nu eens hier, dan weer daar tegen bepaalde toe standen verzetten, zijn meestal lieden, die alleen met het gezag van mening verschillen. In een democratie is dat mogelijk, bi Griekenland klaarblijkelijk niet. Het debat over de vraag: „Wat moet voorrang hebben? Verkeer van links of verkeer van rechts?" begint bepaald narrig te worden. Immers, nadat pater Krekelberg met klem over argumen ten gepleit heeft voor het voorrang geven van links, komt nu de ANWB met de verstandige opmerking, dat het overschakelen van alleen al een 80 miljoen Europese automobilisten van het ene systeem op het andere een hachelijke onderneming is. Hoe men echter na deze opmerking een pleidooi kan houden voor een voorrangsregeling, die per situatie kan verschillen, ontgaat ons. Als de omschakeling van rechts op links gevaarlijk is, dan moet de over gang van rechts naar een voorrangs regeling per situatie immers chaos be tekenen. Een KNP-bericht uit Berlijn ge waagt van een zich snel in Europa Uitbreidende organisatie, „Una Voce" geheten, die met begrip voor de op het concilie vastgestelde liturgische regelingen toch wil ijveren voor het behoud van latijn en gregoriaans in de H. Mis. .Het schijnt ons toe, dat deze bewe ging een flinke Nederlandse afdeling zou moeten bezitten. Niet, omdat wij naar doelstellingen bewonderen, doch ?/n,.ef;n groot aantal Nederlandse ka tholieken, die dezelfde gedachte zijn toegedaan de gelegenheid tot actie te bieden en daardoor dat kwalijke gevoel weg te nemen, dat meer tra ditioneel denkenden halve katholie ken zouden zijn. Het ontbreekt deze stroming immers duidelijk aan uitings mogelijkheden en dat leidt soms tot verbittering en zelfs tot frustratie. Er is de laatste tijd nogal wat te doen rond het ministerie van buiten landse zaken. Minister Luns kampt buiten en binnen de regering met een groot aantal lastige vraagstukken; er moet bovendien een redelijke samen werking gevonden worden tussen twee ministers en twee staatssecretarissen en bij al die moeilijkheden is door een ietwat kryptische uitlating van hem zelf het gerucht gekomen, dat hij zou willen aftreden. Weliswaar is die in druk na een vraag van prof. de Quay weer wat weggenomen, doch geheel gezuiverd is de lucht niet. Nu is het duidelijk, dat een aftreden van minister Luns op dit tijdstip be paald onverstandig zou zijn als men b.v. let op zijn rol in het nog steeds onopgeloste EEG-conflict. De le,le aanval van PvdA-senator De Niet kan dan ook moeilijk worden bewonderd. Er is echter één element, dat nog meer aandacht verdient. Dat is de vraag of de lange ambtsperiode, die de heer Luns onafgebroken vervult, zijn uithoudingsvermogen niet heeft aan getast. Hij lijkt immers werkelijk ver moeid en als dat inderdaad het geval is, gebiedt de wijsheid, dat men de mens niet opoffert aan de minister. COLLECTE De alhier gehouden koliekte ten bate van de Stichting Chr. Blindenhulp ,.De Fakkels bijeen" heeft 230,60 opgebracht. Advertentie) HAARLEM, 23 juli Een koopman uit Haarlem heeft bij de politie aangif te gedaan van diefstal van 2.200. uit een geldkistje, dat gesloten in zijn wo ning stond. De dief moet gebruik heb ben gemaakt van een valse sleutel. Het geld zou in de afgelopen drie dagen moeten zjjn gestolen. Bij een meubelzaak aan de Zijlstraat heeft iemand getracht in te breken. De dader is niet verder gekomen dan het gedeeltelijk openschuiven van een raam. Vermoedelijk durfde hij niet verder te gaan, omdat onmiddellijk achter het raam porceleinen voorwerpen stonden. In de nacht van woensdag op donder dag is ingebroken in een autohandel aan de Baan. De inbreker is binnenge- door het uitnemen van een ruit. u e? °Penstaande geldkistjes wordt yfflj ag van 315- vermist. In de- zeiiae nacht is ingebroken in een schuur l^,c„Sa.ar??a2?' Het grendelslot was af geschroefd. De dader maakte een oude bromfiets buit. Een onbekende is binnen gedrongen ln rfL?,001^ ®aas afgeschermde box aan de Delttlaan. Vermist worden twee lucht bedden en twee kampeergasstellen. ..II® dader van een in april gepleegde diefstal van 525. is aangehouden. Het is de 23-jange schilder J. H., die op 12 apni ten nadele van een medepension bewoner dit bedrag had gestolen. Een dag later was de dief verdwenen. Het bleek dat hjj met het vliegtuig naar Israël was gegaan. Daar is hij enige da gen geleden het land uitgezet, daar hjj zonder middelen van bestaan was. In Nederland terug werd hij gesignaleerd en aangehouden. H\j zit nu in een cel in het Haarlemse politiebureau. HAARLEM, 23 juli Maar liefst een paar honderd belangstellenden versche nen gistermiddag in de Kroonzaal van Brinkmanu om de heer Th. C. van Beek, directeur van het gemeentelijk Huisvestingsbureau te feliciteren met zijn zilveren jubileum in dienst van de gemeente Haarlem. De heer Van Beek en zijn echtgenote moeten verrast ge weest zijn over zo'n gote belangstelling, welke zich tevens uitte in tul van bloem stukken en geschenken. Heel de sfeer van de receptie droeg het karakter van hartelijke waardering voor het moeilijke werk, dat de heer Van Beek dagelijks heeft op te knappen. Van die waardering getuigde wethou der A. van der Veldt, toen hij wees op het grote verantwoordelijkheidsge voel, waarmee de heer Van Beek in zjjn vertrouwenspositie steeds blijk heeft gegeven. Hij noemde diens taak bijna bovenmenselijk. In zijn waardering be trok de wethouder met nadruk mevrouw Van Beek. Verschillende andere recep- tiegangers voerden no>g het woord, on der wie de heer Schner namens de Ver eniging van Hoofden van Dienst en de heer Kool namens de federatie van Woningbouwverenigingen. De laatste wees nog eens op de prettige samen werking met de heer Van Beek. Namens de Haarlemse makelaars kwam de heer P. Borghouts met een vorstelijke toespraak, waarin hü met een franciscaanse uitbundigheid en een stortvloed van hartelijkheid van zijn vreugde getuigde, dat er nu eindelijk eens een gelegenheid was om de heer Van Beek te huldigen en te danken. De heer Borghouts bleek omtrent de werk zaamheden van de heer Van Beek en alles wat daarmee kan samenhangen, bijzonder goed geïnformeerd. Zijn ont hullingen waren even verrassend als ple zierig. Hij tekende de jubilaris als een integer man, die zijn werk gewetensvol doet. Verbouwereerd nam de heer Van Beek een bijzonder fraai geschenk in ontvangst. De Haarlemse Industrie liet zich evenmin onbetuigd. Namens vier en twintig bedrijven sprak de heer Kolk man, die gewaagde van een brede sloot tussen de bedrijven en hun huisvestings problemen voor het personeel. Soms, zo getuigde hij. laat de heer Van Beek hen wel eens polsstok gebruiken om over de sloot te komen. Dat er dan wel eens natte voeten zijn, moet men maar voor lief nemen. Ook de heer Kolkman kwam met een geschenk. Tot besluit sprak de heer Van Beek een geestig dankwoord, waarin hij niet naliet te wijzen op het grote aan deel, dat zijn medewerkers hebben in de activiteiten van het huisvestings bureau. ZANDVOORT, 23 juli De speel plaats en de terreinafscheiding van de Hannie Schaftschool blijken in een zo danige staat te verkeren, dat samen met andere voorzieningen, verbetering dringend nodig is. De kosten bedragen 57.500. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin: Speeltuin De Schaapskooi: Grote viswedstrijd voor jongens vanaf 8 jaar. Verzamelen bij Café het Spaarne (Schalkwijkerweg) om 10 uur. HAARLEM, 23 juli Het aantal in woners van Haarlem is al sinds zes kwartalen nagenoeg onveranderd op 172.000 gebleven. In het eerste kwar taal van 1065 is de bevolking slechts met 67 zielen toegenomen. Het aantal in dit kwartaal gereedgekomen wonin gen bedraagt 250. wat nog vrij hoog is voor een eerste kwartaal. De reeds in het derde kwartaal van 1964 gesigna leerde toeneming van de woningpro- dnktie in Haarlem blijkt zich dus voort te zetten. De toeneming van de woningvoorraad en het gelijkblijven van het inwonertal heeft geleid tot een vrij snelle daling van de gemiddelde woningbezetting. Op 31 maart 1964 bedroeg deze nog 367 in woners per honderd woningen en op 31 maart 1965 was de 360 bereikt. Een ver dergaande daling mag worden ver wacht, gelet op de grote aantallen in uitvoering zijnde woningen, namelijk 1.904 op 1 april. Het is onwaarschijnlijk dat de wo ningnood in hetzelfde tempo afneemt. In de laatste vier kwartalen was het aantal huwelijken telkens hoger dan in het overeenkomstige kwartaal van het jaar ervoor. Dat betekent dat de ge boortegolf van 1946/1947 begint te trou wen. Het betekent eveneens, dat het aantal gezinnen, dat in de eerstkomen de jaren worden gesticht, aanmerkelijk zal toenemen. Dit heeft een stijging van de woningbehoefte tot gevolg. (au uausciVV 2 „De Stradivarius onder 2 de piano's" noemde jj Pablo de Sarasate de -s Bechsteinvleugel. Maar Chopin prefereer- de de Pleyei. En c Grieg... Muzikale grootheden kiezen uiterst streng hun favo- 2 riete instrument. Hun keus is uw zekerheid. Kettner Duwaer heeft alle uitverkoren merken voorhanden c (o.a. Steinway, S Bechstein, Pleyei, g Feurich, Förster). Kom, bespeel ■S en kies Uw .5 „Stradivarius". AMSTERDAM HEILIGEWEG 21-25 TEL. 223660. ARNHEM WILLEMSPLEIN 33 TELEFOON 26898 Toen de „muggen" in de door de tour leider Van Hulst „versierde" bussen m s stapten, waren er net 50 km. afgelegd. Door de regen die ook in Zuid- Holland bleef vallen werd er geen wedstrijd verreden, zodat in het alge meen klassement geen wijzigingen kwa men. Vandaag worden er twee wedstrij den verreden, zodat dan de schade kan worden ingehaald. De bustocht schoot een onverwachte bres in de ,,toer-pot" van Huug van Hulst en deze hoopt dan ook dat hjj voor verdere financiële tegenslagen ge spaard blijft. De „muggen" zelf raakten dit avontuur niet. Dat bleek duidelijk na aankomst in Oude Tonge, waar de tenten bjj het gemeentelijk zwembad stonden. De jongens waren nog maar net geïnstalleerd of de doornatte leider Van Hulst kreeg vele verzoeken om een bezoek aan het zwembad te mogen brengen. De muggen doken in het nat alsof er geen regen gevallen was en later lieten zij zich de maaltijd in „Ho tel Van de Weerd" goed smaken. De „muggentrui" van Chris van de IJssel werd dus niet betwist en daar bij bofte de Muggentruidrager: hij had zijn tijdrit wel gereden en was daarbij van zijn trapper geschoten. Morgen staan echter een individuele tijdrit en een handicaprace op het programma, waarin Chris zijn trui waar kan ma ken. GESLAAGD In Leiden zijn geslaagd voor het diploma dokterassistente de dames Elly Wessels en Elly van den Broeke uit Noordwijkerhout. (Advertentie) BOEKHANDEL GED. OUDE GRACHT 74 HAARLEM TELEFOON 02500-17ST7* LEVERT ALLE VOOR lAGEt, MIDDELBAAR» GYMNASIAAL. MIJVERHEIDS- EN UNIVERSITAIR ONDERWIJS CINEMA PALACE. Dagelijks 2. 4.15. 7 en 9.15 uur: De vermetele ridder Pardaillan, 14 jaar. FRANS HALS. 2. 7 en 9.15 uur: Geheim agent 007 contra dr. No. 18 jaar. Zondag: 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. LIDO: School voor striptease, ontoelaatbaar. LUXOR. 2. 7 en 9.15 uur: De superman van de geheime dienst, 14 jaar. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT. Dag. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur: Goldfinger, 18 jaar (2e week). ROXY. 2.30, 7 en 9.15 uur: Jerry hou je roer recht, alle leeftijden. Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Maandag t/m wo. 2.30. 7 en 9.15 uur: Blue Hawaii, alle leeftijden. STUDIO. 2.15. 7 en 9.15 uur: Wat een vrouw, alle leeftijden. Zondag: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Vrijdag 8.15, za. en zo. 7 en 9.15 uurMaarrr dokter18 jaar. t/m woensdag 2.30 en zo.-nndd. 2 en 4.15 uur: Vier rakkers en een oude jeep, a. 1. Maandag en wo. 8.15 uur: Tanze mit mir in den Morgen, alle leeftijden. Vrijdag 23 juli Waalse Kerk. 8.30 uur: Internationaal Orgelconcours, orgelconcert door Bené Rakier. Zaterdag 24 juli Grote of Sint Bavo Kerk. 8 uur: Concert door de Mastreechter Staar. Programma: Hedendaagse componisten, volksliederen en operafragmenten. Directie: Martin Koekei- koren. begeleiding: Peter Serpenti. Openluchttheater. 8.15 uur: Optreden van de Down Town Jazz Band. Maandag 26 juli Openluchttheater. 8.15 uur: Hoofdstad- operette met ,.An der schonen blauen Donau". Dinsdag 27 juli Grote of Sint Bavo Kerk, 8 uur: Inter nationaal Orgelconcours, orgelconcert door Siegfried Reda. Gratis toegang. Woensdag 28 juli Openluchttheater. 8 15 uur: Optreden van Les Compagnons de la Claire Fontaine uit Poitiers. Frankrijk. Donderdag 29 juli Grote of Sint Bavo Kerk, 3 uur: Orgel concert door deenemers aan de Zomer- academie voor Organisten 1965. Gratis toegang. Zaterdag 24 juli Vleeshal, 2.30 uur: Optreden van Poppen theater „Merlijn". Rikkie en Slingertje in: „De Chinese Draak". Sociëteit Ekestos, 8 uur: Dansavond m.m.v. The Volcano's. Zondag 25 juli Sociëteit Ekestos, 8 uur: Dansavond m.m.v. The Airstreams. Maandag 26 juli Vleeshal. 2.30 uur: Optreden van Poppen theater „Merlijn". Rikkie en Slingertje in: „De Toverhoed". Dinsdag 27 juli Vleeshal, 2.30 uur: Optreden van Poppen theater „Merlijn". Rikkie en Slingertje in: „Het onderwater-avontuur". Woensdag 28 juli Vleeshal, 2.30 uur: Optreden van Poppen theater „Merlijn". Rikkie en Slingertje ia: „Het sprookje van de zon". Rotonde Zandvoortse strand, 10 uur: Vuurwerk. Donderdag 29 juli Vleeshal. 2.30 uur: Optreden van Poppen, theater „Merlijn". Rikkie en Slingertje ia: „De fluit van Bozebol". Raadhuis, 4 uur: Gemeenteraadsvergade ring Heemstede. Raadhuisplein, Zandvoort. 8 uur: Concert door de Tiroler Kapel. Waagtaveerne, Damstraat: Overdag demon» straties oude ambachten, 's Avonds na 8 uur: Cob: Schreijer met volksliederenprogram» ma. t/m 30 juli medewerking van de Schotse folksinger Alex Campbell en Dick Poon® met eigen liedjes. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse school van de 16e t/m 19e eeuw. Tekeningen van Nederlandse, Italiaanse e» Franse school, 16e t/m I9e eeuw Fossielen en natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 1 3 uur Prentencabinet. Frans Halsmuseum: Over zicht van het werk van Wout van Heueden. Tot 25 juli. Dag. van 10 tot 5 uur. Zondag van 1 tot 5 uur. Bif zonder e collectie werken van Frani Hals. Dagelijks van 10 tot 5 uur. Zondags van 1 tot 5 uur Teylers Museum: Schildertien 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school. 16e t/m 18e eeuw Fos sielen en natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 78: Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Tot 28 juli tentoonstelling van werken van Suzanne Nicolas en Joep Nicolas. Woonhuis Jacobus van Looy. KI. Hout weg 103' Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van 10 12A0 en 13A0 7 uur Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Cruquius Museum: Historische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstand--- en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. van 9 12A0 en 1.30 5 uur Zondags van 1 5 uur. Vish&I, Grote Markt: „De landman en de muze". Expositie van prenten, schilderijen en aquarellen in het kader van het Gouden jubileum van de K.L.T.B Dagelijks van 10 5 uur. Zondag van 1 5 uur (t/m 28 augustus). De Ark: Zomerexpositie van schilderijen en aquarellen. Geopend dagelijks (behalve dinsdag) van 10 tot 8 uur, (tot 7 augustus). 2e etage: 100 ambachten, van Jan Luyken. Dag (behalve dinsdag) van 8 11A0 uur. Linnaeushof, Bennebroek Openlucht tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen. Tropentuin en minicorso. Geopend dagelijks van 9—18 uur (t/m oktober) In 't Goede Uur, Korte Houtstraat: De maand juli expositie van tekeningen van Jan Baptiste de Winter Geopend van 10 6 en van 8 12 uur Artificia, Binnenweg, Heemstede: Tentoon stelling van schilderijen van Cor Hak en beeldhouwwerken van Kees Verkade. Ge opend op werkdagen van 9A0 18.00 uur. Vrijdagavond bovendien van 7.30 10 uur. (t/m 31 juli) Museum Het Huis van Looy. ing. Kam perlaan: Fototentoonstelling „De muggen' Dagelijks van 10 5 uur. Zo. van 1 5 uur. (t/m 15 augustus).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3