m de eerste Nederlander die boven Nederlands gebied vloog „Hij hoog ging zo als de kerktoren" H I Sir Alec treedt at als leider van de conservatieven moe yan maagzuur? schuur onbewoonbaar Politie en veel Eerste cricketduel met Nieuw Zeeland Het hoofd RMH trsa-sasaysgfe HerdemHns Dekenfabrieken werken samen „Una Voce" wil Latijn behouden in Europese kerk Hoofdredacteur in Cairo spioneerde voor Amerikanen neem natuur-grijze REL IN CULEMBORG Gemeente maakt verbouwde publiek bij operatie Verrassingen van Nederlands team p m si Mr. Toxopeus wordt commissaris bij bankierskantoor Verbazing in Londen - w - U. BOM OP STRAND GEDEMONTEERD VRIJDAG 23 JULI 1965 PAGINA 5 Als instructeur bij de militaire luchtvaart-afdeling van het KNIL op Java, in de eerste moeilijke jaren van haar bestaan, vloog Johan Hilgers nagenoeg alle vliegtuigtypen die toen de lucht in wilden Een Blériothet prototype waarmee de Fransman, die aan het apparaat zijn naam gaf, in 1909 het Kanaal overvloog. In iets dergelijks verhief zich Hilgers 29 juli 1910 als eerste Nederlander boven Nederlands gr&ndgëbied. (Door H. W. M. de Haas) Toen 29 juli 1910 Johan Wil liam Emile Louis Hilgers boven de Edese heide drie demonstratie-vluchten maakte met een uit Frankrijk geïmpor teerde Blériot, was hij de eerste Nederlander die boven Neder lands gebied vloog. De „burger"-werktuigkundige bij de Luchtvaart-Afdeling van het KNIL op Java, J. W. E. L. Hil gers, 25 a 30 jaar na zijn histo rische vluchten boven de Does- burgerheide bij Ede. Het gedenkteken op de Does- burgerheide bij Ede, dat sinds 1955 herinnert aan de prestatie van Johan Hilgers, 29 juli 1910. Zó weinig intimi had de stille jongeman, dat men zijn voor namen ternauwernood kende. Men maakte van J. W. E. L. Jan Willem Eduard Leendert. Het geboorteregister van Probo linggo (Java) vermeldt: Johan William Emile Louis. Hoe groot had u het gehad willen hebben? Wees goed voor uzelf en uw maag) Sir Alec Douglas Home wuift lachend, naar journalisten, foto grafen en filmers nadat hij zo juist in een persconferentie zijn aftreden heeft bekend gemaakt. TT et hoofd zat in de voor- t~t kamer. Een beetje rood, een beetje vreemd een beetje gespannen. Het hoofd had hoofdpijn, mijn laatste aspirine en een groot glas water. In de achterkamer zaten de wachtenden. De ouders. Om kennis te maken met dat nieuwe hoofd, van die nieuwe school. Ze zaten heel stil. In de wacht kamer hing een mengsel van sferen. ,JIoe-is-ie?" vroeg een stem achter uit een hoek. „As-ie maar goed is. As-te maar begrijpt dat Carla altijd al een moeilijk kind geweest is", zei een moeder aan wie de moei lijkheden héél duidelijk te zien waren. „Hij is nog jong hè?" Het klonk héél vinnig en heel wantrouwend uit de lelijke mond van een on sympathiek vrouwspersoon. Jk had veel liever een ouder hoofd gehad." In de hoek werd onderdrukt gegrinnikt. De vinnige snapte het niet. „Zo'n jonge vent Naast haar zat haar man. Oók jong en kennelijk niet helemaal te vertrouwen. „Welnee, zeg.' Dit is toch prachtig! Zo'n jonge vent en dan een stel leuke onderwij zeresjes, wat wil je nog meer?" Hij glunderde. ,Heeft-ie kinderen?" wïlde de moeder van Carla weten. Jk hoop het niet voor hem", zei de jonge echtgenoot, „want hij is nog vrijgezel. „Ook dat nog", schrok zijn vrouw. De moeder van Carla keek als of haar dochter belaagd werd. „Als-ie dan tenminste maar ver loofd is!" „Vraag het dalijk, dame?', zei een aardige arbeider in overall. Je hoort tegenwoordig zovéél", zuchtte de vinnige vrouw. Jk heb het er niks op, als mijn man 's avonds weg is!" We zagen allemaal heel duide lijk dat haar man 's avonds vaak weg was. Hij en zij hadden daar beiden het juiste gezicht voor. Jk ben vaak genoeg doods bang!" Ze liet haar ogen ogen demonstratief door haar lelijke gezicht rollen. De vader in overal wilde ook wel eens meepraten „U? Bang?" ,(Nou en of, laatst nog..." ter wijl ze uitgebreid een angstig uurtje begon te beschrijven, draaide de arbeider zich naar haar jolige man. ,J)at snap ik nou nooit hè", zei hij, „dat die vrouwen nou allemaal..." Iedereen keek hem aan. Hij keek de vinnige aan..." dat ze zo veel verbeelding hébben, dat ze allemaal denken dat ze zó mooi zijn dat Het was héél stil geworden. Hij draaide zich naar de jonge man „...snap u dat nou dat ze d'r eigen mooi kenne vinden, alsof iedereen vent..." Het lachen begon heel voor zichtig en héél langzaam in één hoek van de kamer. Toen bul derde de echtgenoot. Zijn vrouw was in alle vinnige staten. In de voorkamer zat een rood hoofd. In de achterkamer begon nen er langzaam twee te ver kleuren. ELLEN Johan ers Johan Hilgers was toen 23 jaar. HU was op Java geboren, had een technische school in Amsterdam be zocht, was daarna by de automobiel firma Verwey en Lugard >n dienst getreden en kreeg, van de voortva rende heer Verwey, gelegenheid zich in de techniek van het vliegen te verdiepen. De jonge werktuigkundige was voor zijn firma .iaar Zuid-Frank rijk gereisd om in Pau vlieglessen te nemen. Dit was in alle stilte ge beurd want de heer Verwey wilde dij verrassing het historische teit on- aer auspiciën van zijn firma verricht zien. Hetgeen dan ook is gelukt Verwey had de primeur van de werkelijke eerste Nederlandse vlucht boven vaderlandse bodem reeds tot stand gebracht toen twee dagen la ter Clément van Maasdijk boven het terrein van de ijsbaan in Heerenveen de lucht inging. et is de verdienste varl Delftse vliegtuigkundige studie. vereniging „Leonardo da Vin ci". dat het historische feit 0d waardige wijze in de herinnering is Voorloopster van óók de Ne derlandse luchtvaart was de particuliere vliegerij. Vijf envijftig ""aar geleden 29 juli 1910 - begon zij met een specta culaire demonstratie boven de Doesburgerhei bij Ede. Een zwijg zame, bescheiden jongeman van 23 maakte toen drie solo-vluch ten. Later zou hij „vliegvertonin- gen" houden onder meer in Duits land en Rusland; nog vóór de eerste wereldoorlog ook in Neder- lands-Indië. Als „burger"-instructeur en technicus hielp hij daar de mili taire luchtvaart opbouwen en uit groeien tot het einde, in 1942. Ge boren in Probolinggo (Oost-Java), overleed Johan Hilgers, 58 jaar oud, in een Japans internerings kamp 21 juli 1945. De sympathieke luchtvaart-pio nier, die vele baanbrekende pres taties op zijn naam stelde, kreeg nimmer een onderscheiding, zelfs niet postuum. Merkwaardig genoeg neeft het tot 1955 geduurd eer een open bare erkenning van de historische betekenis van Hilgers vlucht resulteerde in de ont hulling van een gedenkteken op de Edese heide. Daarmee was een bij na beschamende nalatigheid hersteld. Maar hoe velen buiten de kring van geïnteresseerden in de geschiedenis van onze luchtvaart herinneren zich anno 1965 de naam van de aviateur die meer dan een halve eeuw geleden met vertrouwen in het schamele sa menstel van latten, doek en draden en met grote persoonlijke moed, op die tedenkwaardige juli-avond boven de Idese hei vloog? Hilgers maakte drie vluchten, waar van de derde als een spektakelstuk begon. Een grote menigte genodig den en nieuwsgierigen was van het feit getuige. p-pHhele bejaarde ingezetenen van men 111111611 nu nog vertellen hoe lt. 1na de verwondering bij de eer- st J'e.j vluchten, bij de derde met eigOThanfb^35., *2eslaSen' Hilgers had omwentel!m» e Pr°PeIler de eerste vliectui v n? i1 laterl maken toen het Hy bukte on<fer-nSri be®?n r«den. klemde zich de vleugels door, v3ak vóór het staartvlak Ls een kat on K d? romP en kroop 7iin zitnlaats F)?ndl?n eïl voeten naar zyn zitplaats. Even later na een kor- eenh(daverend hMgtepunt.0eSChOUWerS Als 28 vin teruggeroepen. Tien jaar geleden vierde zij haar tweede lustrum en bij die gelegenheid werd, met mede werking van de gemeente Ede, de Rijksluchtvaartdienst, de Koninklijke Luchtmacht en andere betrokkenen, het gedenkteken onthuld. De heer J. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst wees er toen op hoe betrekkelijk kort het nog maar is geleden, dat. de luchtvaart zich voor het eerst aan ons open baarde, in de simpelst denkbare vorm. In de zomer van 1909 waren twee Franse vliegers in ons land „luchtvaart-vertoningen" komen hou den. eerst graaf De Lambert en ver volges ir. Eugène Lefèbvre. Zij de monstreerden met een Wright-twee- dekker, resp. in Etten-Leur en op het landgoed Groot Persijn bij Wasse naar. Vooruitstrevende Nederlanders troffen daarna voorbereidingen het zelfde te doen als de Fransen. De kranten vermeldden de namen van enkelen die zich in Frankrijk aan het bekwamen waren tot „vliegenier". Die van Wijnmalen, Van Riemsdijk en_ Küller doken op en later kwam Clément van Maasdijk in het nieuws in verband met een eind juli ver wachte demonstratie in Heerenveen. Men krijgt uit oude berichten de in druk, dat er een stille race gaande was. De heer Verwey had twee ter reinen gekocht, een in Soesterberg en een op de Edese hei, om „vlieg kampen" op te richten. Hij zou bij Ede zjjn primeur krijgen. een lopend vuurtje ging op 28 juli door Ede en de omge ving het gerucht: er is een vliegmachine uit een grote kist uit Frankrijk aangekomen. Ergens op de Doesburgerhei werd van de kist en wat zeildoeken een tent gebouwd. Een jongeman, met Indisch uiterlijk, een zekere mijnheer Hilgers, was al bezig, met hulp van enkele technici, dat wonderlijke apparaat dat Blériot heette, in elkaar te zetten. De volgende dag zag men vele „vreemde gezichten" in het dorp en meer auto's dan ooit tevoren. De pers en andere belangstellenden wa ren gewaarschuwd: één dag voor de gebeurtenis. En onder hen, evenals onder de Edenaren, was de allesover heersende vraag: wie is die Hilgers? Men kon slechts het signalement ge ven: een bescheiden, stille jongeman, op Java geboren, klein maar stevig van postuur. Hij had geen baard zoals de oude Jan Toorop en niet diens ruige kuif, maar enige gelijkenis wós er. Hij had een broer of een neef kun nen zijn van de schilder. Op de avond van die dag, de 29ste juli, kon men de juistheid van het signale ment constateren. Eerst van een afstand, toen de ïenigte achter een rij naar het „vliegkamp" gerequireer- de militairen, in spanning afwachtte of alles wel goed zou aflopen. Later van dichtbij toen Hilgers zich niet aan de huldiging kón onttrekken. De kranten gaven uiteenlopende beschrijvingen van de gebeurtenis. De schattingen van de gevlogen afstan- ,en de hoogten verschilden. Oog- ge tui gen spreken van „zo hoog als 66 kerktoren." Voor allen was Hil- irrvrvi hcld van de dag. Hij had fi„ „iSna de voorbereidingen rus- n ,P.laatsgenomen in zijn Blériot. De mlfj Anzani-motor sloeg aan en foectoi Wlnd in de rug raasde het koene vb»»1" het veld om, door de rl t??- ?Pwaarts gestuurd, een korte rechtlijnige vlucht te maken." daarna" w™ kferd? het toestel om vhfrht tli e WJnd in een langere raat na e"' Terwijl het appa raat na die tweede vlucht uitrolde 7^a men IfiT** tot stilstand. Daarop zag men het sensationele begin van «te derde sprong waarbij de sfamdng onder de toeschouwers zich ontlaad de in een overweldigend enthousias me en bejubeling van de zwijgzame sympathieke jongeman. Men was er getuige van geweest hoe de eerste Nederlander boven Nederlands ee- bied had gevlogen. 6 Toen Hilgers boven de Edese hei de zyn vluchten maakte had hy een korte training (enkele les sen in Pau) achter de rug. In „Nederlandse luchtvaarders" wordt vermeld dat hij vijf minuten had ge vlogen en vier kilometer had afge legd. Andere schattingen lopen uit een. In ieder geval zouden de vol gende Nederlandse vliegers grotere afstanden afleggen en hogere vluch ten maken. Enige tijd na de Edese stunt behaalde Hilgers het interna tionale brevet van de F.A.I. In een oud nummer van het tijd schrift „Avia" (1912) kan men le zen, dat J. W. E. L. Hilgers naar Johannisthal vertrok, vervolgens in Rusland ging demonstreren, terug keerde naar Duitsland en tenslotte in Nederland voorbereidingen trof om naar zjjn geboorteland, Neder lands Indië, te gaan. Hij zou er een „vliegtoernee" gaan maken van cir ca anderhalf jaar. Ook in Brits-Indië en Australië zou hij „vliegvertonin- gen" houden. Hilgers nam twee Fokker-toestellen mee, een voorzien van een 100-paards Argus-motor en een ander van een Renault-motor van 70 p.k. Zijn schroeven (propellers) zijn speciaal voor de tropen bewerkt, vermeldde het maandblad „Luchtvaart". De „Nieuwe Soerabayer Courant" van 19 februari 1913 bevat een lang oog getuige-verslag (het was voorpagina nieuws!) van Hilgers' eerste demon stratie op Java en van zijn val in Soerabaja. Wonder boven wonder dook hij op uit het wrak van zijn toestel, „lachend en ongedeerd". Enige jaren later is Hilgers de eerste ,,burger"-instructeui en werktuigkundige bij de militaire vlieg- afdeling „in wording". In een ge denkboek van dat wapen wordt hjj uitvoerig vermeld om het baanbre kend werk dat hij verrichtte, de vlieg technische prestaties die hij' leverde. Zo was hij als „burger" een der piloten bij de eerste militaire forma tie-vlucht boven het bergland. Zijn verdere leven is hij de Luchtvaart afdeling van het KNIL trouw geble ven. Zijn moed, vakkennis en liefde voor de vliegerij waren spreekwoor delijk geworden. Hoofd van een groeiend gezin, leefde hij de laatste jaren voor de Pacific-oorlog onop vallend. De technische gemeenschap in Andir bij Bandoeng (voornaamste vliegbasis van de L.A.) wist dat Hil gers zijn onderzoekingen voortzette. Zjjn hobbies lagen ook grotendeels op technisch gebied. Hij bouwde snel le motorboten, instrueerde en advi seerde uit liefhebberij. Als men hem in de kring van zijn gezin en zijn vrienden tot vertellen kreeg kon men in zjjn verhalen de grote liefde voor de luchtvaarttechniek beluisteren en een relativering van eigen prestaties. Na de Pacific-oorlog werd bekend, dat Johan Hilgers het nèt niet had gehaald. Op 21 juli 1945, nog geen maand vóór de capitulatie was hij in een Japans interneringskamp overle den. Het is goed, dat het gedenkte ken by Ede herinnert aan zyn histo rische vluchten. Particulier initiatief heeft er voor gezorgd, dat de pio nier die nimmer werd gedecoreerd, in de herinnering is teruggekeerd als een der baanbrekers van de Neder landse civiele luchtvaart. TILBURG. 23 juli De wollendeken- fabrieken „Nederland" n.v. te Geldrop en S. de Cock en Zn." n.v. te Tilburg hebben besloten tot een zeer nauwe sa menwerking. Het doel van deze samenwerking is het verwezenlijken van een hogere pro ductiviteit, door algehele concentratie van de produktie in Geldrop, waardoor te vens meer intensieve aandacht kan wor den gegeven aan research en produkten- ontwikkeling. Beide ondernemingen blij ven een zelfstandig commercieel beleid voeren. Het in Tilburg werkzame perso neel, 25 man, kan grotendeels in Gel drop te werk worden gesteld. (Advertentie) Wij maken uw foto's net 'zo groot als u ze hebben wilt. Ook details van groepfoto's kunt u goed laten „uitvergroten". We doen dat allemaal netjes en snel. Netjes en snel. Anders zou de „Solleveld Ser- jr§! vice Groep" van naam 1-1 veranderen. Amsterdam Damrak 13-15, Tel. 249742 - Kinkerstr.193 Tel. 185899 - Linnaeusstr. 78, Te!. 742863 Slotermeerlaan 125a, Tel. 134893 ApeldoornHoofdstr. 2, T el. 05760-12289 BERLIJN, 23 juli (KNP) Na En geland en de Verenigde Staten is thans ook in Europa een organisatie opgericht om het Latijn in de liturgie te nehou- den. Afdelingen van deze Europese organisatie, welke zich aandient onder de naam Una Voce, zijn reeds geves tigd in Zweden, Noorwegen, Oosten rijk, Zwitserland en sinds kort in Duitsland. Het initiatief komt echter uit enkele Franse kloosters. De initiatiefnemers voor deze or ganisaties verklaren dat zy zich niet keren tegen de resultaten van het Concilie ten aanzien van de liturg: maar dat zij naast het gebruik van de volkstaal voldoende ruimte willen hebben voor de traditionele mis in het Latijn en het Gregoriaans. De aanhang is vooral groot onder de kerkmusici en kerkzangers. Het hoofdkwartier van Una Voce is gevestigd in Oslo. De Duitse iectie, welke zich pas gevormd heeft, staat onder voorzitterschap van dr. L,orenz Weinrich, docent in de Latijnse taai van de vrije universiteit van Berlijn. Una Voce is in Duitsland het sterkst in Mainz en in het Roergebied. Zy telt vijfhonderd leden, waaronder ab dijen. De aktiviteiten worden voorna melijk gedragen door de St. Caeeiiien- verein. De organisatie van Una Voce gaat er vanuit, dat in een tijdperk, waarin nationale grenzen vervagen het onzin nig is een nieuwe nationale liturgie te creëren. Soortgelijke organisaties oestaan in Engeland, waar de Latin Mass Socie ty is gevestigd, en in de Verenigde Staten, waar de Traditionalist Move- ment van zich laat spreken. CAIRO, 23 juli (AFP) De hoofd redacteur van het Egyptische dagblad „Al Achbar", Moestapha Amiii, is don derdag in staat j an beschuldiging ge steld wegens spionage voor de Vere nigde Staten. Hij was woensdagmiddag in gezelschap van een Amerikaanse diplomaat, Bruce Taylor Odeli, gear resteerd, zo is officieel in de Egypti sche hoofdstad bekendgemaakt. Deze diplomaat, die attaché is aan de Amerikaanse ambassade in Cairo, wordt door de Egyptenaren beschouwd ais een agent van de Amerikaanse ge heime dienst. Hij werd evenwel vrijge laten in verband met zjjn diplomatieke onschendbaarheid. Op het moment van de arrestatie overhandigde Moestapha Amin volgens de officiële bekendma king bepaalde documenten aan de di plomaat, aan de hand waarvan zjjn schuld kwam vast te staan. DEN HAAG, 23 juli De buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders van bankierskantoor Staal en Co. heeft tot commissaris benoemd mr. E. H. Toxopeus, minister van Binnen landse Zaken onder het vorige kabinet. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 23 juli Gisteren vond een fractiebyeenkomst plaats van de conservatieven in het Britse Lagerhuis. Men meende te weten dat de leider van de partij, ex-premier Sir Alec Douglas-Home, die in zo zonderlinge en onaangename omstandigheden Mac- Millan opvolgde in 1963, opnieuw zou meedelen dat hij leider van de partij zou blijven, zulks met het oog op de sedert 1 juli snel toegenomen intriges binnen de fractie over het opvolger schap. Tot verbazing van vele van zijn fractiegenoten en tot ontsteltenis van sommigen liep gisteren alles anders. Op rustige, waardige en enigszins be wogen wijze deelde Sir Alec mede dat hij besloten had af te treden als lei der van de partij en de fractie. Hij had dit besluit genomen tijdens een kort bezoek aan zijn landgoed in het noor den tijdens het weekeinde. In zijn korte rede van gisteren verklaarde Sir Alec dat hy na de verkiezingsnederlaag van oktober van het vorig jaar precies had gewe ten wat hem te doen stond. De partij- organisatie moest worden versterkt en bestaande zwakke plekken moestan worden geëlimineerd. Het politieke program van de partij moest worden vernieuwd en gemoderniseerd, niet in socialistische, maar in radicale en progressieve zin. Dit laatste was nu geschied en de partij had een nieuw program uitgewerkt dat gereed lag, óf voor publicatie als een verkiezings manifest, indien algemene verkiezin gen zouden worden gehouden, óf voor publicatie op de partij-conferentie van oktober. Volgens Sir Alec hadden de plaatselijke verkiezingen van mei uit gewezen dat de conservatieven bezig waren terrein te winnen en hij gaf als zijn mening dat het ogenblik was gekomen, waarop een nieuwe leider de partij zou kunnen voorgaan naar een nieuwe overwinning. (Advertentie) Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NOR AC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. IK Norac is 'n NORIT produkt (Van onze correspondent) CULEMBORG, 23 juli Hier heeft zich donderdagmorgen een rel afge speeld, die honderden belangstellenden, AMSTERDAM, 23 juli Het komen de weekeinde, zal op het fraai gelegen veld van Rood en Wit aan de Haar lemse Spanjaardslaan het topduei van dit seizoen worden gestreden tussen het Nederlands elftal en het test-team van Nieuw Zeeland. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis dat „AI1 Holland" met de Nieuw-Zeelan- ders in het strijdperk treedt, hetgeen op zichzelf al een attractie mag wor den genoemd. Nadat de Nederlanders vorig jaar augustus tot verbazing van de gehele internationale cricketwereld kans zagen het. fameuze testteam van Australië te verslaan, zal Nieuw Zee land als een „gewaarschuwd man" de komende strijd in de Haar) emmerhout zeker niet te licht opvatten. Nieuw Zeeland beschikt over een team van vrij jeugdige spelers, waarin alleen de 37-jarige captain Reid, Bert Sutcliffe, met zijn 41 jaar nestor van de ploeg, en de 33-jarige Cameron als cracks met een jarenlange ervaring nog zijn opgenomen. Reid fungeert sinds 1956 als aanvoerder van de ploeg, maar na dit seizoen neemt hy afscheid als captain. De veteraan Sutcliffe heeft een recordscore op zijn naam staan van 385 runs terwijl hy net in test wedstrijden tegen Engeland twee maal tot een century bracht, tn de aanval staat Taylor bekend als een agressief bowler, die een voorkeur heeft voor de „outswinger", terwjjl ook van de medium-fastbowler Cameron ver wacht mag worden dat hy de Nederland se batsmen voor grote problemen zal plaatsen. In vergelijking met de ploeg die vo rig jaar Australië versloeg, telt het Ne derlands elftal twee andere spelers. De geheel uit vorm zynde Wijkhuizen is vervangen door zijn stadgenoot Paul Maas, terwyl de vacante plaats van Wally van Weelde bezet wordt door zijn clubgenoot Bakker. onder wie vele agrariërs en zelfs de heers Koekoek en volgelingen naar de Prijsseweg trok, waar een boerderij en schuur van de heer W. P. van Sterken- burg, voor zyn zoon en jonge vrouw voor bewoning op moderne wijze ge schikt gemaakt, weer onbewoonbaar moest worden gemaakt. De verbouwing had plaatsgevonden zonder de vereiste vergunning en dit laatste was uitgelekt en bij de officiële instanties terecht gekomen. Dacht men aanvankelijk, dat het met een sasser zou aflopen, de werkelijkheid was heel anders. Inmiddels was het reeds bekend geworden, dat met de ontruiming en het onbewoonbaar maken donderdag zou worden begonnen. Om half negen kwam de loco-burgemeester, drs. A. H. Stad houders, met een groep van negen ar beiders naar de Prijsseweg om het be vel uit te voeren. De eerste rel ontstond al gauw, toen de gemeentewerklieden het ver tikten om het werk uit te voeren. On voldoende steun van de sterke arm was hiervan de hoofdoorzaak, want in het verleden was bij een dergelijk ge val een vechtpartij niet uitgebleven en verschillende arbeiders waren gewond geraakt. De loco-burgemeester, drs. A. H. Stad houders, ontsloeg nu de gehele groep werklieden op staande voet, hoewel de gelegenheid voor een gesprek nog open stond. Dit werd later op het stadhuis gevoerd en toen inmiddels de gehele po litiemacht was opgeroepen, trok men voor de tweede maal naar de Prysse- weg om de opdracht van het gemeente- besctuur uit te voeren. Tractoren, landbouwwerktuigen ver sperden toen echter de toegang tot het terrein. Boer Koekoek kon zijn ar gumentatie wel achterwege laten, want de loco-burgemeester, drs. A. H. Stad houders, bleef bij zijn besluit en het in genomen standpunt, dat zonder vergun ning bouwen niet kon worden getole reerd. Toen het terrein niet snel ge noeg werd ontruimd, kwam de politie macht even in actie en was het snel gebeurd. Een talrijk publiek, dat ove rigens op een afstand werd gehouden, sloeg de operatie gade. (Van onze correspondent) OOST-CAPELLE. 23 juli Op het strand alhier heeft de mynopruimings- dienst uit Den Helder een uit de tweede wereldoorlog daterende Amerikaanse 500 ponds bom onschadelijk gemaakt. Het karwei duurde een half uur. Tevo ren was het strand van badgasten en nieuwsgierigen gezuiverd. Men ver moedt dat de bom indertijd de lan- ceerplaatsen van de V I's die vlak ach ter de duinen in de bossen van West- hove lagen tot doei heeft gehad. Hawaii. Een 34-jarige vrouw is in 39 dagen van Los Angeles naar Hawaii gezeild in een kleine boot met als enig gezelschap een schildpad. Het was een tocht van 3700 kilometer. Radio had zfl niet aan boord. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5