Veel is er gedaan, nog meer zal er gedaan moeten worden 1\ van Het fotografie in Looy Ornament in het Hollandse landschap Slokop in Haarlemmerliede is de schok van de restauratie weer te boven Vakantiefeesten Haarlem FILMJOURNAAL BIJ AFSCHEID UIT HAARLEM Mr. G. van den Bergh pleit voor cultuurnota en sociologisch onderzoek De superman van de geheime dienst Vermetele ridder Pardaillan Overige films Verkeerstelling in Haarlem T oor vier mille aaii horloges gestolen SLEUTEL WEC? GROEN St Co. Taunusl2M.l7M.20M Maandag 26 juli Michigan Jeugdkoor in Vondelpark Luxor Cinema Palace ZATERDAG 24 JULI 1965 PAGINA 3 ~A\/ j oensdagmiddag kreeg de y\j Haarlemse gemeenteraad officieel te horen, dat mr. dr. G. C. J. J. van den Bergh zijn ontslag als raadslid had ingediend wegens zijn benoeming tot hoog leraar aan de katholieke univer siteit te Nijmegen. De volgende raadsvergadering zal vermoede lijk de laatste voor hem zijn. Vijf jaar heeft mr Van den Bergh als lid van de fractie van de Partij van de Arbeid deel uitgemaakt van de Haarlemse gemeenteraad, een betrekkelijk korte periode, die overigens lang genoeg is geweest om vast te stellen, dat het heen gaan van dit raadslid een verlies betekent. Niet alleen voor zijn fractie, ook voor de gemeenteraad als geheel. Klein, gezet en stevig gebouwd stoelde hij aan de rech terhand van zijn fractieleider, drs. Voogd. Vanaf de perstafel gezien was hij de man met de brede rug, zich als het ware demonstratief kerend tegen de publieke opinie. Voor zover die houding inderdaad symbolisch is geweest, kan ze on mogelijk in kwalijke zin vertaald worden naar de praktijk. Mr. van den Bergh is en heeft zich als zodanig doen kennen in de ge meenteraad een man van be minnelijke onverzettelijkheid, een deugd, welke hij zich met artis tieke zwier heeft kunnen permit teren. „DE SLEUTELSPECIALIST" „DUIKER" OLIEBRANDERS „DUIKER" AARDGASKETELS CENTRALE VERWARMING O VEE VEEN TELER. 54856 .Trappiste", een foto van de tot Fransman genaturaliseerde Nederlander Bob ter Schiphorst in het museum ..Het Huis Van Looy' ver de Kunst met een grote K in de fotografie zijn al sedert de tijd dat de fotografie als hobby gemeen goed werd discussies gaande en er kan inmiddels ongetwijfeld al wel een bibliotheek gevuld worden met publikaties die over dit on derwerp zijn verschenen. En het eind daarvan is voorlopig nog niet in zicht. Nog vrij regelmatig vliegt men elkaar in de haren over dit onderwerp. De groep die in de goede fotografie geen vorm van kunst ziet wordt echter wel klei ner. ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN HAARLEMMERLIEDE, 2J/. juli De voor malige watermolen de Slokop aan de Lagerdijk in Haarlemmerliede is de schok van de onlangs voltooide restauratie alweer te boven. De oude achtkante bovenkruier heeft de ingrijpende operatie met succes doorstaan. De steeds zorgvolle vereniging „De Hollandsche Molen" stuurde haar beste chirurgen om het oude hart van de Slokop te verwijderen en om het verkalkte skelet hier en daar iets te verstevigen. Met deze ingreep was de oude Slokop gélukkig niet ten dode opgeschre ven, v:ant zijn interieur herbergt al sinds veertien jaar een ander levend hart ofwel het gezin van de fluitist Frans Vester. GARAGE „PETERS" T'-U Een man dus, die zijn eigen weg durft te bepalen, die zijn mening als een persoonlijke overtuiging naar voren wenst te brengen en die daarbij het ri sico durft te lopen een frontale botsing te veroorzaken. Zijn lidmaatschap als katholiek van de Partij van de Arbeid wijst in die richting. Nu hij naar Nij megen vertrekt om in een nog altijd besloten gemeenschap een professo raat te bekleden, vraagt de buitenstaan der zich onwillekeurig af, hoe juist nu hij, mr. dr. G. C. J. J. van den Berghl zich in dat isolement kan thuis voelen, geen zin de binnenstad voor bromfiet- Wij hebben het hem op de man af ge- sende nozems af te sluiten. Dan houdt vraagd. je ze op het nulpunt, waarop ze reeds Hij was door die vraag kennelijk niet beland zijn. Bouw liever iets vanuit dat verrast. Hij kan niet inzien, waarom hij nulpunt op. in het Nijmeegse millieu zijn plaats niet zou kunnen vinden. Een modera tor, die wegens de benauwde sfeer dat millieu ontvlucht zou hebben, is voor hem een groot vraagteken. Mr. van den Bergh is er juist van overtuigd, dat door het aantrekken (wat reeds ge beurt) van verschillende ..denkrichtin gen" binnen het roomse kamp en Nijmegen gaat daar toch nog steeds voor door een grotere openheid geeft en een bredere visie op de maatschap pelijke en geestelijke structuur. Daar aan hoopt hij zijn eigen bijdrage te kun nen geven. Hoe dat allemaal moet gebeuren? Er zou eerst een goed gedocumen teerde cultuurnota gemaakt moeten worden, aan de hand waarvan een gericht beleid gevoerd kan worden. Haarlem kan op die manier iets eigens krijgen. Iets karakteristieks. Met name moet men niet proberen Amsterdam na te doen. De realiteit leert, dat de Haarlemmers graag naar Amsterdam gaan. Waarom ook niet? De mogelijkheden van Haar lem zijn beperkter, maar in die be perking kunnen ze ten volle worden uitgebuit. En zover zijn we nog niet (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 23 juli, De Dienst voor Economische Zaken en Statistiek heeft m 1904 eeh verkeerstelling in Haarlem gehouden, welke interessante cijfers heeft opgeleverd. De cijfers ge ven vooral een beeld van de verkeers drukte aan de rand van de stad, name lijk op de invalswegen, en op de Grote Houtbrug en de Kennemerbrug, twee van de belangrijke toegangen tot de binnenstad. Het overzicht levert een sterk beeld op van de verkeersintensi teit, waarmee in dit geval het aantal motorrijtuigen wordt bedoeld uitge zonderd bromfietsen), dat een bepaald punt van 7 uur 's morgens tot 19 uur 's avonds passeert. De cijfers zijn dus van vorig jaar. Ter vergelijking zijn tussen haakjes de cijfers van 1962 ver meld. Schipholweg, ten oosten van de Prins Bernhardlaan (beide richtingen) juli: 8722 (6341), Buitenrustbrug (beide rich tingen) april: 13931 (10386), Wagenweg (teh noorden van de Spanjaardslaan) mei/juli richting noord: 4131 (3972), richting zuid: 4603 (42o6), Westelijke Randweg, ten zuiden van de Span jaardslaan) mei/juli richting noord(ten zuiden van de Spanjaardslaan, sept./ okt.: 10596 (9670), Rijksstraatweg, ten noorden van de Muiderslotweg, juli: 5912 (3659). Sclioterweg, ten noorden van de Kleverlaan, april/juli- 13801 (11124), Prinsenbrug, april, 10651 (7564) Kennemerbrug, juli/sept. 158o2 (14019) Grote Houtbrug, okt./nov. 13355 (10409). De toeneming van het verkeer is voor al opmerkelijk op de Schipholweg, de Buitenrustbrug, de Rijksstraatweg in het uiterste noorden, de Schoterweg, de Prinsenbrug en de Grote Houtbrug. Op de Schipholweg ten oosten van de krui sing met de Prins Bernhardlaan is de toeneming niet zo sterk als op die op de Buitenrustbrug. Dat laatste telpunt on dergaat behalve de groei op de Schiphol weg ook de toeneming van het verkeer, dat van of naar de Amsterdamsevaart via de Prins Bernhardlaan rijdt en de toeneming van het verkeer als gevolg van de nieuwe bebouwing in Schalkwijk. (Advertentie) Vooralsnog verdiept hij zich daar jn weloverwogen zinnen gaat mr. (nog) met m. Hy zetelt nog in yan (jen Bergh daar dieper op. Opeens zijn huis aan de Zijlweg, is nog valt het woord „kunst-sociologisch on- Haarlemmer met de Haarlem- Verzoek". Daar moest men in Haarlem mers. Hij verheelt met (lat het vertrek toch 0(>^ eens aan beginnen. Ook in de uit Haarlem hem een beetje verdrietig cultuur is het tenslotte een kwestie van stemt. Hij heelt z n hart aan de stad vraag en aanbod. Zo'n onderzoek, waar- verpand. Het culturele patroon van de 0p he{- cultuurbeleid mede gericht kan Haarlemse gemeenschap gaat hem zijn, zou verrassende resultaten opleve- vooral ter harte. Zijn optreden m de ren. Is het bijvoorbeeld waar laat het gemeenteraad is daar steeds een spre- dan een culturele anecdote zijn dat kende getuigenis van geweest. Nu hij heei Bloemendaal naar de schouwburg Haarlem verlaat, kan hij moeilijk zeg- uitstroomt, als Mary Dresselbuys op de gen, dat al zijn idealen in vervulling nianken komt' zijn gegaan. Zijn stokpaardje „atelier- woningen voor kunstenaars" is nog Tijdens ons gesprek haalt mr. 1_an lang niet afgereden. Hij is op dat punt den Bergh feitelijk alles overhoop. M«s- een hogeschool-rijder geweest. schien krijgen zijn onvervulde idealen een te zwaar accent. Hij is er zich na- Mr. van den Bergh betreurt het, dat meUjk ook van bewust, dat er in Haar- er van het inrichten van atelierwon]n- lem veel goeds tot stand is gekomen, gen nog mets is terecht gekomen. Trou- De samenstelling van de collectie mo- wens, er zou nog zoveel moeten gebeu- derne kunst noemt hij met name. De ren. De toon, waarop hij tegenover ons j„richting van de Vishal tot expositie- opmeuw aan het betogen slaat, is met ruimte vindt hij prachtig. Hopelijk verwijtend of beschuldigend. Wel stelt volfft de vleeshal heel spoedig, zodat hij, dat in het algemeen aan de cul- Haarlem in het hart van de stad be- tuur een te benauwd hoekje wordt ge- schikt over een cultureel centrum. Om geven. Nog te veel is er selectie, wordt wat er gedaan is en misschien nog er met etiketten gewerkt, en blijven meer om wat er nog gedaan moet wor- anderen in de kou staan. Zijn bedoe- (|eil betreurt hij het de stad van zijn lmg is duidelijk: de cultuur moet veel hart te moeten verlaten, meer nog m het sociaal patroon ver- _„T.T weven worden. Het heeft bijvoorbeeld W. HELVERSTEIJN En dat kan ook moeilijk anders. Wie de meesterlijke staaltjes van fotografie ziet, die thans in het gemeentemuseum „Het Huis Van Looy" te Haarlem zijn te bewonderen, moet wel tot de conclusie komen, dat er voor het maken van die foto's meer nodig is dan goede apparatuur alleen. Naast het bezit van een goed instru mentarium is een volledige beheersing van de techniek en het bezit van crea tieve eigenschappen voor de fotograaf die iets meer wil maken dan het tradi tionele familiekiekje zeker zo belang rijk als voor een beeldhouwer of schil der. 9 9 De honderdvijftig geëxposeerde fo to's zijn gemaakt door acht interna tionaal vermaarde Franse vakfoto grafen, die zich hebben verenigd in de „Groupe des Huit" en door twaalf leden van de bekende Haar lemse fotogroep „De Muggen". Beide fotogroepen bestaan ongeveer vijf iaar en zij zijn ook beiden ontstaan door de gedachte, dat men in een kleine kring beter met elkaar over fotografie kan praten en elkaar kan stimuleren dan in de grote fotoclubs, waar de kans op een harmonische samenwerking door het grote aantal gering is. De acht Fransen Alain Bal- mayer, Gilles Boinet, Albert Calafell, Marcel Mazelle, Jean-Pierre Parrot, René Poujade, Jean Rouet en de tot v van do genschappen en Fransman genaturaliseerde Nederlan- Sln van hnT1SC™.E2STi der Bob ter Schiphorst - kennen el- hl li ken de exposanten Tn Uet kaar d0Or hun werk' Z'j hadden allen rr behoefte aan contact, discussie en ge- Huis Van Looy g en dei resultaten, dachtenwisseling op hoog (fotografisch) TIul3"e T de eersfè dp Tiesten die niveau. Hun werk staat onder invloed dan„ °5* Voel van hun lit klhtn van dat contact. De technieken over- hier een deel un werk hebben jappen elkaar vaak. Toch heeft ieder tentoongesteld. van hen zijn eigen stijl behouden. En wat belangrijk is: hun foto's zijn speels van compositie; een speelsheid waarin zich het zuidelijk temperament ver raadt. et werk van „De Muggen" steekt bij dat van hun Franse „vakge noten" uitermate gunstig af. Een verschil in technische kwa liteit is vrijwel niet te ontdekken. Wel echter in de compositie. Die is bij de Hollanders, geheel volgens hun aard, wat nuchterder, maar ook stijver, waaruit een naar mijn gevoel mis schien té serieuze aanpak en bena dering van het onderwerp spreekt. In de fotografie zijn „De Muggen" geen kleine jongens. De selecte groep bestaat uit een twaalftal foto-amateurs die zich een aantal jaren geleden heb ben afgescheiden van de Kennemer Fotokring, waar zij een top-groep vormden. Als ..besloten club" komen zij van tijd tot tijd bij een van de leden thuis bijeen, waar zij ongezouten kri tiek op eikaars werk leveren. Daar door stimuleren zij elkaar tot het le veren van steeds betere werkstukken en de resultaten blijven dan ook niet uit. Op wedstrijden in binnen- en buiten land halen zij in de meeste gevallen de hoogste onderscheidingen weg. Overigens is de beoordeling van foto's afzonderlijk in deze tijd een hachelijke onderneming. De fotografie is namelijk wat men noemt „onderweg" waarheen weet niemand en de laatste tien jaar sterk aan veranderingen, experimenten en modeverschijnselen onderhevig. Wat vroeger een fotografische zonde werd genoemd (onscherpte en grove korrel) wordt nu vaak beschouwd als een eigen stijl. Experimenten met het materiaal leveren soms wonderlijke resultaten op. Eerlijkheidshalve dient te worden ge zegd. dat met die experimenten vaak be ter de sfeer van het moment van de op name wordt getekend dan bij de fanta sieloze recht-toe-recht-aan foto's van vroeger. 4 an die fotografische mode- verschijnselen zijn ook ..De Mug- JT\. gen" en hun Franse fotobroeders niet ontkomen. Zjj hebben zelfs hun aandeel geleverd in die experimen ten. De best geslaagde proeven daar van zijn in het museum ..Het Huis Van Looy" te bewonderen; tot 15 augustus. J.v.H. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiiiie AMSTERDAM. 23 juli. In de Ga leries Modemes is vannacht voor cir ca 4000 aan horloges gestolen. De politie vermoedt dat de dieven het pand zijn binnengekomen via een huis ln de Blindemansteeg. Zjj hebben een dak raam van het warenhuis geforceerd en namen hun buit mee. die in een vitrine op de benedenverdieping was geëta leerd. 'Adveatmtie) SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061 De molen aan de Lagedijk is een vrij groot bouwwerk met een vlucht van 26.70 meter. De Slokop dateert uit de zeventiende eeüw en de voorlaatste restauratie onder- gmg hij kort na 1870. Bijna honderd jaar later werd hij weer eens onder handen genomen. Op deze manier hoe ven oude molens net als de oude soldaten van het lied nooit te sterven. Oorspronkelijk was de watermolen eigendom van de Verenigde Binnenpolders. Toen de Slokop op een kwade dag met meer mocht functioneren als watermolen, ging molenaar Van der Aar met emeritaat en de woonruim te werd betrokken door de fluitist, die er nu na de res tauratie een heel comfortabele woning aan heeft. De ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude trad op als de nieuwe eigenares. Mag het bezit van een echte Hol- anase watermolen op het eerste gezicht benijdenswaar dig lijken, de gemeente dacht er al spoedig heel anders over. De goede Slokop was namelijk danig aan lager wal geraakt. Haarlemmerliede en Spaarnwoude kon het benodigde geld niet alleen op tafel brengen. De hogere autoriteiten sprongen bij en met behulp van de vereni ging „De Hollandsche molen" prijkt de Slokop nu ge- iond en krachtig als weleer in net wijde landschap. Vader en zoon Van Beek, rasechte molenmakers uit Rijnsaterwoude, klaarden het karwei in de kortste ke ien. Zij bekeken de bovenkruier uit de zeventiende eeuw eens goed en togen toen aan de arbeid. Het bin nenwerk als vijzel en spil werd verwijderd en de bui tenwaterloop werd gedicht. De watermolen had nu zijn hart verloren en zou nooit meer als zodanig func tioneren. Vader en zoon Van Beek zetten het bouw werk verder op zijn kop, vernieuwden dak en kap en maakten en passant nieuwe wieken. Samen waren zij goed voor een huzarenstuk, dat andere vaklui niet licht zullen evenaren. Zonder enige hulp brachten zij de grote wieken op hun verheven plaats. De rietdekker Molenaar uit Pen- ningsveer rondde het karwei af door de kap van een frisse laag riet te voorzien. De Vesters zijn er wel bij gevaren. Zij wonen com fortabel en rustig, genieten van een riant uitzicht en ze hebben heel wat anders dan zo maar een huisje in de stad. En dat alleen omdat de Slokop geen watermolen meer is, maar een ornament in het Hollandse landschap. (Advêatantie) TELEFOON 80461 - HEEMSTEDE Haarlems Speeltuin Verbond. GEKOSTUMEERD VOLKSDANS FEEST op het E.D.O.-terrein voor alle afdelingen. Aanvang 12 uur. Kinderen en leiding komen gekostumeerd. Vele mooie prijzen en voor de winnende tuin: de Cor Gaartman-wisselplakette. Kosten 25 cent. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Speeltuin DON BOSCO: GROTE RUIL BEURS op de tuin. Alles wat maar te ruilen valt, meenemen! Speeltuin ZAANENOORD: Diverse spelen op de tuin. Speeltuin ELBA: Van 10-11.30 uur wed strijden op de tuin voor kinderen van 4 t/m 6 jaar en van 2.30 tot 4.30 uur voor kinderen van 7 t/m 9 jaar. AMSTERDAM, 22 juli Op maan dagavond 26 juli a.s. aanvang 8.30 pre cies, zal op het verlichte Vondelpark podium het vermaarde Michigan Jeugd Koor (The Michigan Youth Chorale) o.l.v. de dirigent Robert Pratt een con cert geven. Het koor bestaat uit ongeveer 70 jon gens en meisjes in de leeftijd van 16 tot 18 jaar, die allen leerlingen zijn van de Highschool. Het programma omvat: o.a. Selcties uit Musicals. Ne gro Spirituals, Oud-Amerikaanse liede ren, een aantal z.g. Country Songs (land- en boerenliederen), moderne Amerikaanse Mederen. De film, die de Arnhemse Filmweek op zo'n geslaagde wvjze besloot, „Les Barbouzes", oftewel „De superman van de geheime dienst" beleeft deze week in de hoofdstad zijn premiere. Er is hier sprake van een zeer ge slaagde persiflage op het James Bond-genre, een ontspanningsfilm vol vaart en actie, die de draak steekt met de gebruikelijke gangsterfilm met snelle en haast onmogelijke knokpartij en. Een heel komisch geval waarom men hartelijk zal lachen. In Luxor (14 jaar). Met de dappere ridder Pardaillan heeft een nieuwe stripfiguur zijn intre de gedaan in het romantisch-avontuur- ljjke filmgenre. Het ziet er tenminste naar uit, dat er wel meer afleveringen zullen volgen, nu Bernard Borderie aan zijn vorige werk ..Chevalier de Par daillan" een tweede exemplaar heeft toegevoegd met dezelfde figuren, ont leend aan een verhaal van dezelfde schrijver Michel Zévaco, met dezelfde soort avonturen en in dezelfde ironische verteltrant, waaraan overigens iedere filmieke vorm vreemd is. In ,.De ver metele ridder Pardaillan" wordt de be faamde ridder, die men kan zien als een kruising tussen Robin Hood en Dick Bos, door koning Hendrik Hl van Frankrijk als koerier naar diens zwa ger Hendrik van Navarra gestuurd. Pardaillan valt herhaaldelijk in handen van de verraderlijke hertog van Guise, die geen geweld of list schuwt en zelfs de charmes van zijn geliefde Bianca in de strijd werpt om Pardaillan in hinderlagen te lokken. Hij rekent ech ter niet op de grilligheid van Amor. Om kort te gaan: Pardaillan wint op alle fronten met degen, vuisten, list en welbespraaktheid. De hertog sterft de verradersdood en zo kan Pardaillan Bianca ongestoord tot de zijne maken. Borderie heeft de formule der kin derlijke romantiek van zijn vorige film herhaald. Hjj zoekt het vooral in vecht partijen, samengesteld uit talloze gags en laat er geen twijfel aan, dat hij de hele affaire niet serieus bedoelt. In Cinema Palace (14 jaar). In Frans Hals draait nu al voor de achtste week de James Bond-film „Ge heim agent 007 contra dr. No" (18 jr.). In Rembrandt draait voor de tweede week ook een Bond-film: de bekende superproductie van deze held in de strijd tegen de misdaad: „Goldfinger" (18 jr.). In Boxy kan men tot zondag veel plezier beleven om Jerry Lewis, die opnieuw in Haarlem is te zien in zijn film: Jerry hou je roer recht" (a.l.). Van maandag tot en met woens dag draait in Roxy „Blue Hawaii". Van deze showfilm zullen ongetwijfeld vooral de fans van Elvis Presley genieten, want hij speelt en zingt daarin de hoofdrol (a.l.). Voor de tweede week kan men in Studio Sophia Loren en Marcello Mastroianni gaan bewonderen, die de hoofdrollen vertolken in de vrolijke film „Wat een vrouw", waarin Sophia een zakkenrolster is en Mastroianni een hardwerkende taxichauffeur (a.l.). „Maarrr... dokter", de film die tot en met zondag in Minerva in Heemstede draait, is de rijfde film in de fameuze Doctor-serie. Dirk Bogarde en James Robertson zorgen, onder de beproefde regie van Ralph Thomas, voor de grap jes rond het ziekenhuis en de medische stand (18 jr.). Van maandag tot en met woensdag wordt vertoond de Ween- se muziekfilm „Tanze mit mir in den Morgen", waarin o.a. Rex Gildo en Pe ter Vogel wereldbekende melodieën zin gen in een verhaal dat is gebaseerd op een liefdeshistorie (a.l.). In de middag voorstellingen wordt in dit theater ge draaid de Nederlands gesproken jeugd film „Vier rakkers en een oude jeep" (a.l.). DE KUNST IN DE FOTOGRAFIE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3