onbekende, maar geprezen minister van DEFENSIE M éMs Texel moet kampeerders terugsturen I E U WE RENAULT AUTOMOBIELBEDRIJF OOK ZONDAG VAN 10-5 UUR MEDEWERKER NETTE MEISJES I all-round plaatwerker 1 onderhoudsmonteurs I VERPLEEGSTER als plaatsvervangend NACHTHOOFD NEST0SYL MIJN BEZIGHEDEN ZIJN ONTAARD IN WERK Renault 16: f 7950 Politie ontvangt brieven pro en contra Chapman 99 Pacifisme is een luxe die wij ons niet kunnen veroorloven EEN TYPISTE OF STENOTYPISTE a EEN FAGTURISTE b MANNELIJKE KRACHT c. vrouwelijke administratieve kracht IIIIIIIIII Flinke fanmail Secretaris van hard. Mclntyre vermoord Gronings meisje in cafetaria opgespoord ZATERDAG 24 JULI 1965 PAGINA 7 (Door Henk Suèr) In het kabinet-Marijnen was hij volgens een NIPO- onderzoek Nederlands minst bekende minister, terwijl hij on geveer tegelijkertijd van alle kanten in het parlement de uit bundigste lof kreeg toegezwaaid. Men kan niet beweren dat hij onbekend bleef omdat er op „Defensie" niets aan de hand was. Hij bewerkstelligde onge kend drastische reorganisaties in de krijgsmacht, moest toezien dat legerpredikanten over het (on) toelaatbare gebruik van atoomwapens gingen twisten voor het front van de troep en dat de plannen voor een multi laterale kernmacht voor de NAVO in het slop raakten. Als marineman moest hij het af scheid van de „Karei Doorman" en de „De Ruyter" aankondigen, zonder dat hij de vaderlandse scheepswerven kon verblijden met een order voor atoomonder zeeërs. De soldaat gaf hij een kwartje soldij verhoging, terwijl hij een bezuiniging van ongeveer 100 miljoen liet doorvoeren. Het was niet allemaal even vrolijk werk. De nieuwe AMX-tanks toonden scheuren en een aantal topofficieren zag zich door de reorganisatieplannen genood zaakt naar andere banen uit te kijken. Bekendste en minst bekende kabinetsfiguur zoeken één koers. mm Éi lil jKmTWSiiMÊ Moffg viucht van oommandant Gelderlandnmr staatssecretariaat. IN ONZE SHOWROOM RIJKSSTRAATWEG 62-64 - HAARLEM Verzekeringmaatschappij 1 Gebr. H. F. KIMMAN N.V. 1 I Houtplein 23-25 Haarlem Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland KONINKLIJKE DROSTE FABRIEKEN N.V. TE HAARLEM Prot. Chr. Psychiatrisch Ziekenhuis „VOGELENZANG" te Bennebroek (bij Haarlem) NATIONALE VOLKSBANK LERARES N XX BELASTINGADVISEUR MISSIE IN NOOD ZALF 99 19 P. J. S.de Jong, 99 Er waren dus stellig genoeg om standigheden die ook déze mi nister van Defensie met een moeilijk liggende „affaire" had den kunnen belasten. Blaar in het (van binnen) stijlvolle Defensie-huis aan het Haagse Plein heeft minister Petrus Josef Sietse de Jong klaar blijkelijk de touwtjes wel in handen. Om zich heen schiep hij de rust die hü kennelijk verlangde en waardering Werd hem niet onthouden. Hij is kort van gestalte, tenger, maar wel breedgeschouderd. Met iets van ironie pleegt hij op het spreek gestoelte de microfoons omlaag te draaien tot de hoogte van zijn mond. Het gemis van een zee-officieren-pet heeft hij sinds enige tijd gecompen seerd met een zwarte bolhoed. Men loopt hem niet gauw voorbij zonder hem op te merken. Hij kijkt te streng om een ander tot een joviale toon te inspireren, maar hij is innemend. Als militair of als zeeman zou men hem als commandant willen hebben; een bedaarde, gevoelige man met een •terk karakter. Ook in zijn uitspraken laat hij niet veel onduidelijkheid, zonder dat hij eenzijdig doordraaft. Hij zegt mij in een gesprek bijvoorbeeld: „Pacifisme is een zalige luxe, die wij ons niet kunnen veroorloven. Er is nu eenmaal actief kwaad in de wereld, er zijn bewust kwade mensen. Daar moet men op voorbereid zijn. Wie zich van zijn verantwoordelijkheid bewust is, mag de gok niet wagen. Er wordt wel eens gezegd: Al te goed is buur- mans gek, maar zo gek moeten wij niet zijn. Ik ga niet zover dat ik het een pacifist persoonlijk kwalijk neem dat hij pacifist is. Als enkeling kan men zich nog wel aan de ver antwoordelijkheid onttrekken, oprecht menend goed te doen. En ik betwist ook niet dat de pacifist in de gemeen schap een nuttige, kritische functie kan uitoefenen." En ook zegt hij: „Er bestaat van de militair een rudimentair beeld van een bloeddorstige sadist. Maar ieder een die een oorlog heeft meegemaakt, zegt:Dit nooit weer. In deze zin is de militair de vreedzaamste mens die er is. Hij wil voorkomen dat er ooit weer oorlog komt. Het type van de onverbeterlijke vechtjas is gelukkig wel zo'n beetje verdwenen." Op zijn kamer, recht boven de in gang van het gebouw, heeft hij mij weliswaar vriendelijk, maar weinig bemoedigend ontvangen. Hij deelt mij mee: ,,Het soort ver haal dat u waarschijnlijk over mij wilt schrijven, sla ik in de krant al tijd over. Ik begrjjp niet dat er men sen zijn die dat lezen." En hij is niet bereid mee te werken aan iets dat op een portret van Z.E. Pieter de Jong 1 i; zou lijken. Hij vindt het uitermate overbodig te vermelden „welke pan toffels iemand aan heeft, of welke gedichten iemand gelezen heeft." „Welke dan?" probeer ik, doelend op de gedichten; want ik heb van een zijner kennissen over zijn kunstzinni ge, vooral literaire belangstelling ge hoord. „Toen ik zes jaar geleden staatsse cretaris van marine werd, hebben mijn vrouw en ik plechtig afgesproken dat ik mijn werk strikt gescheiden zou houden van mijn privéleven. En dat wil ik handhaven, want het be valt mij en mijn vrouw en kinderen uitstekend." Op zjjn departement, waar „vetera nen" bereid zjjn te verklaren dat ze nog nooit zo'n minister van defensie hebben gehad, zijn zeer weinig men sen te vinden die meer van hem af weten dan dat hij van adelborst kapi tein-ter-zee, en van staatssecretaris minister is geworden. Omdat hij KVP-er is en men hem met zijn ge zin in Den Haag ietwat plechtig stee vast 's zondags naar de kerk ziet gaan, meent men te mogen aanne men dat hij een overtuigend gelovig mens is. Hij steekt zijn levensvisie niet onder stoelen of banken als hij tegenover mij getuigt van zijn ver trouwen in de toekomst. „Ik zie alles in een opgaande beweging gaan, zoals Teilhard de Chardin gewezen heeft, zoekend naar de gehele waarheid, dat is dus zoekend naar God." Het dossier van de minister dat bij zijn Bureau Voorlichting berust, is ab surd dun en bevat maar weinig kran tenknipsels, plus wat foto's die hjj niet gepubliceerd wil zien. Enfin, hij is dus geen politieke figuur die niet zonder publieke opinie kan leven. Maar deze vakminister zegt: „Ik weet niets. Ik ben een volslagen leek." Op welke wijze is hij dan mi nister? Als een kapitein op een schip? Nou nee, niet helemaal, hoewel er in het zee-officiersschap vaak dezelfde hestuurselementen zitten. „En ook daar moet je kunnen omgaan met zo wel de derde stoker als met de ko ningin, Het omgaan met mensen van allerlei herkomst en allerlei aard heeft mij nooit moeite gekost. Maar op een schip... weet, ik heb op een onderzeeboot gezeten, eerst als oudste officier en later als commandant. Maar dat is totaal antlers. Een bedrijf als een departement kun je niet run nen met strikte orders, omdat men hier niet rechtstreeks over leven of dood beschikt. Op een schip moet men berekend zijn op tijden van gevaar. Dat stelt strenge eisen aan het gezag, want in gevaarlijke situaties kan een commandant geen tengenspraak dui den. Hier wel. Hier zit ik om met argumenten andere mensen te over tuigen. Ik moet gedachten gemeen goed maken, maar voordat het zo is moet ik ook de gedachten van ande ren gehoord cn verwerkt hebben." S»si iölÉi; aar moet een minister van de fensie niet berekend zijn op de tijden van gevaar? Een for meel antwoord: „De directie van een oorlog is nu een NAVO-zaak en in oorlogstijd is de minister van defensie opgenomen in een minister raad, net als nu. Maar ons werken is niet oó oorlog gericht, dat weet u wel. Als er oorlog zou komen, is de NAVO mislukt." Minister De Jong echter ik was er toch, dus ik kon dat meteen even vragen is het wel eens met de opvatting dat voor Euro pa thans de oorlogskansen gering zjjn. Zijn werk „de leiding van deze winkel" bestaat uit het laten func tioneren van een organisatie waarin dankzjj voortdurend contacten ideeën voortdurend doorstromen. ,,Ik moet ervoor zorgen dat alle mensen, aan wie ik dingen gedelegeerd heb, eikaars ideeën op elkaar afstemmen zodat men ook bij zelfstandig handelen optreedt in de lijn van het beleid. Op het ge bied van organisatie heb ik nogal uit gesproken ideeën. Men moet nooit iemand verantwoordelijkheid geven zon der bijbehorende bevoegdheden, die dui delijk zijn omschreven. Dat is punt één, cn punt twee is: Het is nóg ge vaarlijker iemand bevoegdheden te ge ven zonder verantwoordelijkheid. De meeste mensen groeien onder hun ver antwoordelijkheid. Men moet niet bang zijn zoveel mogelijk te delegeren." Ik werp op dat een krijgsmacht met zijn rangen en zijn periodieke bevorderingen, en hiërarchieke opbouw, die het mogelijk maakt zowel naar boven als naar beneden verantwoordelijkheid af te schuiven, het gevaar in de hand werkt dat iemand zijn bevoegdheid scheidt van zijn plichten. „Dat komt wel voor," beaamt hij, maar het is geen ge bruik. Het zijn nog onvolkomenheden. Een vlieger die tegen een berg vliegt, of een commandant die zijn boot op de rotsen laat lopen, hoeft niet te zeg gen: Mijn tante heeft schuld. Het zijn zijn verantwoordelijkheid, dat is hem ingeprent." Hij houdt ervan zijn politiek-militai- re visie op de wereldsituatie te ont vouwen. Dat doet hij op het departe ment meermalen, en dat doet hij nu weer. Hij spreekt dan over een cri sis met Rusland, die het westen nu goeddeels te boven is, en over de nieuwe crisis met China. „Zevenhon derd miljoen Chinezen emaneren per manent een dreigende macht." „De Russen beleven een nachtmer rie omdat zij aan twee kanten waak zaam moeten zijn. Als Europa met Amerika nauw verbonden blijft, is Rusland genoodzaakt met het Westen tot een vreedzame oplossing te komen. Alleen als wij samenblijven, hebben wij kans op vrede. In het Westen heeft men tijdig beseft, dat een nu cleaire oorlog moet worden verme den. In de afgelopen jaren is bij de Russen geleidelijk eenzelfde inzicht ge groeid, wat echter niet wegneemt dat een doelstelling van het communisme is: wereldoverheersing. Daarover zijn Rusland en China het wel eens, maar niet over de weg die zij zullen volgen. Om de agressie van de Chine zen in te dammen, die op een afschu welijke vemietigingsoorlog willen af sturen, moeten Rusland en het Westen elkaar vinden. China zal het voorlopig niet graag tegen de rest van de we reld opnemen. Op die manier krijgt het de tijd om ook tot het inzicht te komen, dat een oorlog met nucleaire wapenen totaal zinloos is. Hoelang zal dat duren? In tien, vijftien jaar kan het zover zijn." Al luisterend, als naar een radio praatje, komt het mij onwezen lijk voor dat iemand de rustig betogende man tegenover mij hier van zijn dagelijkse werk zit te vertellen. „De vrede is een zaak van even wichten," gaat hij verder. „Er zul len voortdurend landen met eigen atoombommen voor de dag Komen, want ik geloof dat bijna iedereen tegen woordig zo'n nucleaire bom kan ma ken. Maar men zal het wel uit zijn hoofd laten om hem te gebruiken ais de wereldmachten zich eensgezind te gen de telkens nieuwe dreigingen ver zetten." Uit de verhalen en mede delingen van zijn kennissen en oud-col lega's van de marine heb ik mij al voor dit gesprek een beeld van P. J. S. de Jong gevormd. En eerlijk ge zegd heb ik wat moeite met het in passen van het spreekuurtje dat ik thans aanhoor. Ik heb bijna screenend als een B.V.D.-ambtenaar in mijn ge dachten een voorbeeldige zeemansfi guur gekregen: in de gewone omgang de zeer geziene en geprezen „Pietje van de marine", de commandant van de 0-24, die een speciaal verhoogd hekwerk op de brug had laten ma ken, waarop hij zich by woelig weer liet vastbinden en die in de oorlogs jaren een slordige honderdduizend zee mijlen over (en onder) de wereldzee- en kruiste. Met dat schip nog niet eens afgebouwd was hij met een snel opgetrommelde bemanning op 14 mei 1940 ontsnapt uit de Rotterdamse haven. Hij kwam levend' en eervol uit hevige zeegevechten, weerstond de angst en de vermoeidheid op ellen lange escortes en transporten. En be faamd was hij om zjjn onverstoorbaar droge humor. „Zjjn humor daalt als gouden regen op je neer," zegt iemand van hem. „en hij bezigt dan een hoogst origineel en spits taaltje." Het was vice-admiraal Moorman, die besefte dat de bijzondere kwaliteiten van deze marine-of ficier grote nut kónden afwer pen. Piet de Jong kwam uit een be gaafd en sterk Apeldooms gezin, waarvan de vader overleed. Dat was voor de kinderen reden om te probe ren zo snel mogelijk op eigen benen te staan. De broers van Piet hadden al de studie in de medicijnen geko zen; hijzelf besloot als jongen van ze ventien jaar na de h.b.s. naar de „adelborsten-school" in Den Helder te gaan; dan was hjj thuis uit de kost en kon hij zichzelf verder op weg hel pen. Zeemansbloed zat er helemaal niet in de familie, en ook achteraf zou men minstens kunnen constate ren dat hij een ongewone marine-fi guur is. Hij is bpvoorbeeld niet zó maar een liefhebber van Franse lite ratuur, maar heeft hele oeuvres gele zen, grondig, zoals hij dat ook doet op theologisch gebied. Zijn belangstel ling voor theologie hangt voor een deel samen met zjjn degelijke opvattingen als katholiek. Daar maakt hjj werk van, en zo herinnert zich elke matroos die onder hem gevaren heeft, hoe, als het schip in een haven lag, op zon dagmorgen de loopplank werd uitge legd, de wacht in het geweer geroepen etc. en hoe mijnheer De Jong zich in vol ornaat naar de kerk begaf. Dit ritueel vertoon was voor hem niet louter een manifestatie van zjjn ge loofshouding, geen geüniformeerd ver sierinkje van een saaie rustdag, daar voor was zjjn aard veel te sober. Maar deze plechtigheid stónd er van ouds voor, niet zozeer als een recht, maar als gebruik. En ltz. of ktz. De Jong was er niet de man naar om zich aan een gebruik te onttrekken, ook al meenden vele van zjjn collega's dat het in een moderne tijd wat over dreven aandeed. Van thuis heeft hij een hoge plichts- opvatting meegekregen, „Wat je moet doen, moet je goed doen," en dat is voor hem zoiets vanzelfsprekends dat hij er geen woord aan besteedt. Toen hij adjudant van de koningin was ge worden, was het speciaal op ha&r I TE AMSTERDAM VRAAGT voor de afdeling postverzending en archief. Gepensioneerden komen in aanmerking. Aanvangssalaris f 400,per maand. Eventuele reiskosten worden vergoed. S Brieven onder no. 26604, bureau van dit blad. Het Psychiatrisch ziekenhuis „SANCTA MARIA" te NOORDWIJKERHOUT vraagt voor spoedige indiensttreding voor huishoudelijke werkzaamhe den op de verschillende verpleeg- afdolingen en bedrijven, zoals keu ken, wasserij enz. In- of extern. Salaris afhankelijk van leeftijd, opleiding en ervaring. Sollicitaties te richten aan het Hoofd afdeling Personeelszaken van bovengenoemde inrichting. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiy.i AUTOMOBIELBEDRIJF Voor onze schade-afdeling vragen wij een: 1 1 en voor onze reparatie-afdeling: iïHiimiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiïï Op de afdeling Correspondentie en Archief (Typekamer) van het is plaats voor Leeftijd minstens 18 jaar. Gewenst zijn de diploma's M.Ü.L.O. en Steno Nederlands, alsmede een goede praktijkervaring. Bruto-maandsalaris, afhankelijk van leeftijd, opleiding, bekwaamheid en ervaring, tussen 262.en f 595. Huurcompensatie 23 jaar en ouder bruto 35,90 per maand. Geen inhouding van A.O.W./A.W.W.-premie. Eventueel vergoeding van reiskosten. Ruime tegemoet koming in studiekosten. Eigenhandig geschreven sollicitaties met uitvoerige inlichtingen en recente pasfoto gaarne binnen één week te richten aan de directie van het P.W.N., Essenlaan 10. Bloemendaal. In de linker bovenhoek van brief en enveloppe vermelden: C.R.P. 30/3. Persoonlijke aanmelding alleen na oproep. vraagt voor spoedige indiensttreding op haar Afdeling Export; voor de electronische factureermachim Minimumopleiding Mulo- (plm. 21 jaar) voor de order administratie. Kennis van moderne talen en vlot kunnende typen. Minirnumopledding Mulo; (pl.m. 18 jaar), goed kunnende refcener en typen. Minimumopleiding Mulo. Schriftelijke sollicitaties gaarne richten aan de Directie, Postbus 9, Haarlem. In ons ziekenhuis is plaats voor een die genegen is acht nachten per vier weken dienst te doen. Diploma B ziekenverpleging vereist. Diploma A ziekenverpleging gewenst. Ao-beidsvoorwaarden in overleg. Sollicitaties worden gaarne ingewacht bij het Hoofd personeelszaken. IfnNTANT CFI n «jndw borg. Direkt beschikbaar voor ambtenaren en werknemers in vaste dienst, IkUniMKI OtLU Vanaf 100,-tot 3.000,-naar draagkracht Wettelijke voorwaarden. Geen behandelings- 6INDS 1926 kosten vooraf. Restant FJ-ll.II vervalt bij ovariijdan. Vraagt vrijblijvend inlichtingen AMSTERDAM, WESTEINOE10, Tel.237271-DEN HAAG, RIVIERVISMARKT 4,Tel.639586-ROTTERDAM, MAURITSWEG 45,Tet.135743 R.-K. Huishond- en Indus trieschool MARIE NBURG St. Janssingel 21, 's-Herto- genbosch vraagt per 1 sep tember a.s. voor 10 uren per week. SoUicitaties te richten aan het Bestuur. inlichtingen omtrent oplei ding examens en lidmaat schap bij het Nederl. College v. Belastingconsulenten. Secr.: Belgischeplein 6, 's-Graven- hage, telet (070) 55-17-63. Brieven op advertenties onder nummer, die naar onze mening niet bona tide reageren op de Inhoud van deze annonces, worden niet doorgezorv den. SPELDJES TE KOOP Voor de bestrijding van de hongersnood in Oost-Java heb ben wjj 5 speldjes uitgegeven Tegen betaling van 2.50 op girono. 80 73 76 van de Sal- iandsche Bank, Hofstr. 13-15, Deventer, ontvangt U p.o. de 5 mooie speldjes. Ook per prief of postw. kunt U ze bestellen aan A. Kerkhof Jr., voorz., Van Haexsbergenstr 20, Deventer. Voor giro graag vermelden: Aktie Oost-Java. helpt direkt J - en jeukstillend ontsmettend Op sportgebied Is hij niet een van de actiefste. Een bekende en typerende uitspraak van hem is: „Men heeft maar één hart, en als men kan liggen, moet men nooit zitten, als men kan zitten, moet men nooit staan, en als men kan rij den, moet men nooit lopen." In de zelfde gedachtengang is hij ook een hoogst efficiënt werker, die zonder omslag naar de kern van de zaak grijpt. Als hij vroeger met zijn be manning ergens ging zwemmen, kon men hem al spoedig luierend in de zon aantreffen. „Als God gewild had dat wij zouden zwemmen, zou hij ons zwemvliezen hebben gegeven," was dan zijn commentaar. Een sport ech ter die hij bijzonder liefheeft, is het zeilen. Weliswaar is hij met dit „klei ne werk" altijd blijven aarzelen tus sen zee en binnenwateren, om niet al te veel te moeten koersen op kaar ten en kompas, zoals in zijn beroep, maar het avontuur te water heeft hem wel blijvend te pakken. Om zijn privacy te beschermen staat er ergens bij bloeiende gazons in het Haagse Bos een bordje „Toe gang verboden". Daarachter, in het jlanzend mooie koetshuis van het pa- eis Huis ten Bosch, woont hü. Zeer idyllisch en rustig. Met zijn echtge note, met wie hij enkele jaren na de oorlog getrouwd is, en zijn dochter en twee zoons in de tiener-leeftijd. Overigens kan het Bureau Voorlich ting van het departement van Defen sie (officieel) niet meedelen hoeveel kinderen de minister heeft, laat staan dat ze Maria, Josef en Gijs heten. „Als deze ministersbaan afgelopen Is, gaat hij waarschijnlijk gewoon weer varen," zegt een vriend. „Daar ziet h(j niets onmogelijks in." naar uo uomaen en mee te maken. Bovendien was hü een zeer gewaardeerd metgezel in een reisgezelschap. Want behalve de recht schapen en intelligente marine-offi cier, bestaat er in dezelfde gedaante een ontspannen en ironische man. Een man die toen hij staatssecretaris werd en met een helicopter van zijn schip was gehaald om in Den Haag besprekingen te voeren tegen vrien den opmerkte: „Mijn bezigheden zijn ontaard ia werk." AMSTERDAM, 24 juli Renault heeft thans de prijs bekend gemaakt van de nieuwe R 16, die in september voor het eerst in ons land zal worden afgeleverd. De wagen gaat hier 7.950 kosten. De prijs van de nieuwe R 10 is vastgesteld op 5.995 en die van de R3 op 5.495. De Dauphine Gor- dini gaat 4.945 kosten de R 4 de Lu- xe 4.130. 99 ZANT)VOORT, 23 juli De Zand- voortse politie, die na alle Chapman- avonturen juist weer wat op krachten komt, is in korte tijd beroemd gewor den. Tot over de grenzen mogen we wel zeggen, want veel van de brieven, die de laatste dagen tezamen een flin ke „fanmail" vormden, kwamen nit Engeland. Brieven vóór en tegen de klap, vóór en tégen de arrestatie, vóór en tegen het gedrag van Chapman. Natuurlijk waren heel wat Engelse auto-sportliefhebbers verontwaardigd over het feit dat de Zandvoortse politie hun sport bejegend had als gold het een gewone sport. Maar ook aan ande re geluiden geen gebrek. Zo ontving men vanmorgen op het bureau een brief van een Engelse dame uit South- port, die in plechtstatig Nederlands meedeelde dat zij de Zandvoortse po litieman best begreep. In Engeland zou niemand het durven een politie-agent onbeleefd aan te spreken, laat staan aan te vallen, aldus de Engelse brief schrijfster. Toen dan ook Chapman de Zandvoortse agent zo opzettelijk „ter- zijdestelde" was het vanzelfsprekend dat de agent zijn plicht deed en de zaak aan het rollen bracht. „Wij zijn ook maar doodgewone burgers was het commentaar van korpschef van Maris, „en wij laten ons door der gelijke brieven graag opvrolijken." LOS ANGELES, 24 juli (AFP) De secretaris van de aartsbisschop van Los Angeles, kardinaal Mclntyre, de 32-ja- rige pater John Thom, is gisteren in een spreekkamer van het aartsbisschoppelijk paleis doodgeschoten door een vrouw, die een onderhoud met hem had ge vraagd. De pater werd getroffen door twee kogels. Later werd in de omgeving een 55-jarige vrouw aangehouden. DEN HELDER, 24 juli Op de kampeerplaatsen op het eiland Texel worden geen jongelui meer toegelaten. De campings zijn voor zover bekend voor het eerst in de toeristieke ge schiedenis van het eiland voL Voor gezinnen is nog op beperkte schaal ruimte op een aantal campings. Veie jongens en meisjes die naar Den Helder waren gekomen oom de boot naar Texel te nemen vernamen via WV-aanplakbiljetten dat er voor hen geen plaats meer is op de kampeerter reinen van het eiland. De meeste jon gelui hebben hun tenten toen maar op geslagen op terreinen nabij Den Hel der en de kust. (Van onze correspondent) GRQNIXGEN24 juli De vijftien jarige hulp in de huishouding uit Gro ningen die sinds dertien juli spoorloos was is gisteravond opgespoord in Den Haag. Ze werkte daar in een cafetaria en is na een tip van een automobilist die haar een lift gaf door de politie aangehouden en door de opgeluchte ouders afgehaald. Het meisje had na moeilijkheden thuis haar koffertje gepakt en was stie kem uit haar betrekking in Groningen waar ze als hulp in de huishouding werkte, verdwenen. Vast stond dat ze woensdag 14 juli om half tien een spoorkaartje naar Assen had gekocht en in de trein Groningen-Zwolle was ge stapt. Het blonde meisje blijkt daarna liftend te zijn doorgereisd naar Hol land. Een automobilist die haar een lift gaf en aan wie ze haar naam had opgegeven tipte de politie toen hij het opsporingsbericht vernam. Gisteren ver spreidde de Groningse politie haar aig- namelement en foto.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7