Kabinetsformatie in België bijna voltooid morris Saede en Nappa kleding Tomas weer president van Portugal Vluchtende dader in paniek de sloot in STORM ONDERGANG KOTTER Jonge Nederlander doodde in Frankrijk Argentijnse hospita 's Werelds Zes man dreven op om reddingsvlot VLAMINGEN Drama op Noordzee Draad doodt man op strand verlaten kerk in Oostende Drie doden bij ongeval Meisje in bad gestikt T reinro ver eet weer Binnenkort onze eigen atoombom schoonste ZUID-SLA VIË DEVALUEERT Preek in Frans Man, vrouw, kind Iets minder koel Voorstellen Tante Wil Klompen Mes Geen kleren Prinses Margriet en verloofde in Elspeet SOEKARNO: o MAANDAG 26 JULI 1965 89ste JAARGANG No. 32107 Formateur PIERRE HARMEL BRUSSEL, 26 juli (AFP, Reu ter, UPI) Na een malaise van vele weken is er plotseling schot gekomen in de Belgische kabinets formatie. Algemeen wordt ver wacht dat formateur Pierre Har mei in de loop van deze week, misschien morgen al, zijn minis tersploeg aan koning Boudewijn zal kunnen presenteren. De lang ste regeringscrisis in België sinds de oorlog zal dan achter de rug zijn. Een oplossing is thans mo gelijk omdat het congres van de BSP, de Belgische socialistische partij gisteren akkoord ging met het formatieplan-Harmei, dat voorziet in een voortzetting van de coalitie van de BSP met de CVP, de Christelijke Volkspartij. De (liberale) Partij voor Vrede en Vooruitgang en de Vlaamse Volksunie zullen ook in de komen de vier jaar weer oppositiepartij en zijn. MODEHUIS Aan zee: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 26 juli Met de arrestatie van drie mannen heeft de politie dit weekeinde verrassend snel klaar heid gebracht in drie moordzaken. De misdaden werden gepleegd aan het eind van een week, die reeds helemaal getekend was door de afschuwelijke moord op de Limburgse jongeman Piet Frijns. Vrijdagmiddag werd in Rotter dam de 52-jarige mevrouw W. M. de Tombe met een strijkijzer gedood. Zondagmorgen arres teerde de politie een 31-jarige pakhuisknecht uit De Ham. Hij bekende onmiddellijk. Vrijdagnacht schoot een 23- jarige kraandrijver in Eindhoven de fabrieksarbeider Steef Bosch (49) in diens woning neer. De dader bekende zijn daad aan zijn hospes, die de politie waarschuw de. Zaterdagmorgen trof een brood mes de 68-jarige Timmermans uit Tilburg dodelijk. Het mes werd gehanteerd door een 49- jarige pensionhouder. Dader en slachtoffer verkeerden onder in vloed. Een vierde moord gepleegd in Frankrijk door een 19-jarige Nederlander kwam zaterdag tot oplossing. De jongeman be kende in Zwitserland een Argen tijnse (27) te hebben gedood bij wie hij in de kost was. Dit is de achttienjarige Thai- landse Apasra Hongsakoela 's werelds schoonste al thans naar de smaak van de miss university-jury, voor wie giste ren te Miami Beach vijftien fina listen paradeerden. Onder hen was Het reddingsvlot van de gezon ken kotter „Jacomina" KW 219 op het dek van de KW 110, die de bemanning van de gezonken kotter, die nog eens naar hun reddingsvlot kijkt, aan de wal heeft gebracht. IJMUIDEN, 26 juli Twee stortzeeën, vlak achter elkaar, hebben zaterdagmorgen het vonnis geveld over de nog geen anderhalf jaar oude viskotter „Jacomina" KW 291. Thuissto- mend van de visserij in storm weer met windkracht 7-8, kon het schip op een mijl of zes noordwest van IJmuiden niet meer overeind komen. De kot ter sloeg om en bleef met de kiel boven drijven. Het was negen uur in de morgen. Twee uur later ging het schip recht op staan en verdween toen in de golven. De zeskoppige be manning was toen al veilig in IJmuiden. Alleen de opvarenden van de sleepboot Titan waren getuigen van het zinken. De sleepboot heeft er zowat een uur bij gelegen, voordat het einde kwam. Een verbinding maken had toen al geen zin meer. ook de Nederlandse An ja Schuit die de vijfde plaats bereikte. Anji. Schuit zal via Nigerië naar Ne derland terugkeren. „In Nigerië wil ik een Fransman ontmoeten van wie ik veel hou. Hij zit op een post in het oerwoud", zei ze. (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel. 13439 Leidsestraat (bij Koningsplein) Te lef (020) 22 35 96 - Amsterdam LISSABON, 26 juli (Reuter) De 70-jarige admiraal Americo Toraas s zondag voor zeven jaar herkozen ai president van Portugal. Hij is a' presi dent sinds 1958. Verwachting tot dinsdagavond, (opgemaakt 11.05:) Voornamelijk in de avond en nacht nog plaatselijk buien, morgen over dag ook enkele opklaringen en over wegend matige wind tussen noord west en west. Iiets minder koel. DINSDAG zon: 4.54-20.38; maan:2.56-20.31 Morgen op enkele plaatsen nog een bui, maar ook verspreide opklaringen. Matige wind uit westelijke richting. Te koel strandweer. Overdag 15 tot 17 gra den. Zeewater 16 graden. BURfAÖ: SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kaften Algemeen hoofdredacteur: Albert Wetting. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTtETARtEF SI cent per nailhtneter- hoogte Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zooder opgaaf vao redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 ceot per 3,45 per maand, 70,30 per kwartaal Voor klachten over de bezorging 's awcwds tussen 5.S en 7 uur, telefoon 20990. MOORDEN IN WEEKEINDE ZEER SNEL OPGELOST ROTTERDAM, 26 juli Hoofdinspec teur H. Knape heeft met de arrestatie van een 31-jarige pakhuisknecht uit de buurtschap De Ham binnen 48 uur de moordzaak, die de gemoederen in Ter- bregge sinds vrijdagmiddag heeft bezig gehouden, tot een oplossing gebracht. Zondagmorgen om kwart over tien grepen twee geüniformeerde agenten in een weiland, heel dicht bij de plaats van het misdrijf, de man, die reeds sinds zaterdagmorgen op grond van een zeer ernstige verdenking gezocht werd. Dat de agenten de pakhuisknecht heb ben gevonden is te danken aan een tuinder uit Bergschenhoek, die de vaste post voor het huis van de vermoorde vrouw over het water van de Rotte toeschreeuwde, dat hij de politie direct bij de gezochte kon brengen. Op dat moment gaf de man, die zich ontdekt wist, zich bloot door in paniek een wei land op te rennen. Bij een poging over een brede sloot te springen, sprong hij er midden in. Hij heeft zich door agen ten op de kant laten helpen. Reeds in de patrouillewagen, op weg naar het Rotterdamse bureau Bergsingel, begon hij met zijn verhaal. De pakhuisknecht bekende tegenover hoofdinspecteur Knape vrijdagmiddag de 52-jarige mevrouw W. M. de Tombe op de zolder van haar huis aan de Ter- bregse Rechter Rottekade met een strijkijzer te hebben gedood, nadat zij zijn oneerbare voorstellen van de hand had gewezen. Tot op de dag van de moord stond de man uitstekend in zijn omgeving aangeschreven. Hij was nog nooit met de politie in aanraking ge weest. Uit de mond van de pakhuisknecht heelt de politie de gehele toedracht van ?6 ™o°rd vernomen, een toedracht die nootdinspecteur Knape al voor een groot deel geconstrueerd had en waarvan hij de vermoedelijke dader sedert zaterdag- m°}',f2n' j n °e ouders van de knecht meldden dat hun zoon niet thuis was gekomen, ook al bij naam en toenaam kende. De jongeman verliet vrijdagmiddag omstreeks half drie op de brommer zijn ouderlijk huis, dat nauwelijks twee minuten rijden van dat van mevrouw De Tombe ligt. Hij besloot bij „tante Wil" (de huishoudster van zijn nog maar pas overleden oom) thee te gaan drinken. Mevrouw De Tombe vroeg hem of hij de verbou wing op zolder eens wilde zien die door haar negentienjarige zoon Anton werd uitgevoerd. Op zolder deed hij de vrouw oneer bare voorstellen, waar de vrouw niet op inging. Hierop viel de knecht de vrouw aan. Eerst heeft hij haar met zijn vuisten geslagen en daarna met een strijkijzer dat toevallig binnen hand bereik was. Om de vrouw het gillen te beletten heeft hij haar een kussensloop in de mond gepropt. Mevrouw De Tombe, die toen al ern stig gewond moet zijn geweest, is er toch nog in geslaagd haar kamer uit te komen. Zij vluchtte onder een bed. De knecht heeft echter het bed zover op zij getrokken dat hij haar hoofd kon be reiken om beslissende slagen toe te brengen. Daarna is hij naar beneden gerend. In de keuken heeft hij zich gewassen. Hij durfde niet meer naar het achtererf te gaan om zijn klompen, die hij daar had uitgetrokken, op te halen. Hij trok daarom een paar schoenen van Anton aan. Daarna is hij er met zijn bromfiets vandoor gegaan. Sinds zaterdagmorgen is een ploeg van vijftien rechercheurs betrokken ge weest bij de opsporing van de verdwe nen knecht, die men toen reeds als ver dachte beschouwde. Zondagmorgen werd de knecht ten- (Vervolg op pagina 5) "^LETOP HOE/K DIT GEVAL AAN DIE VODDENMAN VERKOOP. JILL IK BEGIN BIJ 25 CCD. EN ZAK AF TOT Wat er precies is gebeurd weet schipper-eigenaar Arie van der Plas uit Katwijk aan Zee zelf ook niet. De twee bergen water, zo vlak na elkaar, waren te veel. De „Jacomina" maakte zware slagzij en iedereen voelde; hij komt niet meer terug. De schipper wist nog het zelf-opblazende redding- vlot te grijpen en er meer over boord te springen. De andere vijf opvaren den klommen op de kiel van het in middels omgeslagen schip. Toen de schipper de rubber dinghy niet open kon krijgen sprong Siem van der Plas, jongste van de beman ning, van de kiel af om te helpen. Maar toen even later monteur W. van Duin van de kiel afgleed, had de schipper alle kracht nodig om hem te grijpen, toen hij de paar meters naar de dinghy nog zwemmend had weten af te leggen. Toch moest de schipper de monteur nogmaals los laten, toen hij eindelijk het koord te pakken had kunnen krijgen om de dinghy open te trekken. Maar met dezelfde vaart had hij ook de mon- Advertentie) teur weer beet, voordat dae in de diepte kon verdwijnen. Tot overmaat van ramp bleek de dinghy onderste boven te liggen, zo dat er niets anders op zat dan de uit geputte monteur op de onderkant van de dinghy te leggen, waarna de schipper en de jongen er ook op klommen. De dinghy zat nog met de vanglijn aan het schip vast. Maar noch de schipper, noch de jongen had een mes bij zich. In de broekzak van de monteur vonden zij, wat zij nodig hadden, zodat het vlot losge sneden kon worden van het schip. Daarmee was het gevaar van met een zinkende kotter mee naar beneden getrokken te worden, bezworen. Op de kiel van de „Jacomina" za ten toen nog stuurman A. van Duin, kok D. Hoek en matroos J. Duindam. De stuurman weigerde naar de din ghy te zwemmen. Hij bleef bij de matroos, die niet kon zwemmen. Maar toen de schipper met zijn han den de dinghy wat dichter naar de kotter had „geroeid", sprongen de drie mannen toch te water, waarbij de stuurman matroos Duindam vast hield. Met de grootste moeite slaag den de drie mannen er in de omge keerde rubber reddingboot te berei ken. Met zijn zessen liggend op de on derkant van het vlot, hielden de zes mannen beraad. Maar zij konden niets doen. Zij konden niet bij de roeispanen of lichtkogels komen. Ze hadden zelf geen of bijna geen kle ren meer aan. Die hadden ze uitge trokken om er bij het zwemmen in de wilde zee geen hinder van te heb ben. De dinghy omkeren kon ook niet, want dan moesten ze er alle maal af en dat was zowel voor de niet-zwemmende matroos J. Duindam als voor de uitgeputte monteur W. van Duin te veel. Hun bleef niets anders over dan af te wachten, in de hoop dat snel hulp zou komen opda gen, want langer dan een paar uur konden zij zo niet in leven blijven. Gelukkig is er op zaterdagmorgen vrij veel scheepvaart op IJmuiden van thuisvarende vissersschepen. En gelukkig kwam al gauw de „Rianne" KW 110 opdagen, die het zestal ont dekte. Schipper Teun Hoek liet de „Rianne" aan de windzij van het vlot komen. Daarna werd naar de nu enigszins in de luwte liggende dinghy een lijn overgegooid, waarmee de drenkelingen een voor een aan boord werden gehesen. „Dat was een prima staaltje vakmanschap", vertelt schip- per-eigenaar Arie van der Plas vol ontroering. De „Rianne" is niet bij de omge slagen „Jacomina" gebleven. Er viel toch niet aan slepen te denken, want met een omgekeerd schip mag je geen haven binnen. De sleepboot Ti tan van Wijsmuller zag er korte tijd later ook geen heil meer in. Maar misschien wordt nog besloten het ge zonken schip te lichten. Intussen is schipper-eigenaar Arie van der Plas volkomen ridder te voet. Enige we ken geleden heeft hij een oude log ger voor de sloop verkocht. Het enige schip, dat hij nog had, vorig jaar 18 februari in de vaart gekomen, ligt nu op de Noordzeebodem. Maar hij en zijn mannen hebben het verschrikke lijke avontuur overleefd. „Da's veel belangrijker", zegt de schipper, die maar afwacht, wat de verzekerings maatschappij zal beslissen, want „tegenwoordig gaat niemand meer van de honger dood". SCHIERMONNIKOOG, 26 juli De vader van de jeugdherberg op Schier monnikoog, de 42-jarige heer A. Balk, is zaterdag bij een rit per jeep over het strand om het leven gekomen. Tij dens de rit is hij tegen een over het strand gespannen nylon draad geko men, waardoor een slagader aan de hals werd doorgesneden. De heer Balk overleed ter plaatse. OOSTENDE, 26 jnli (ATP) In de Petruskerk in Oostende, waar veel Waalse en Franse toeristen komen, is het zondagmorgen tot een taalincident gekomen. Een groep van rond tachtig Vlamingen verliet demonstratief de kerk toen de predikant in het Frans begon te preken. In een andere kerk van deze bad plaats deed zich eveneens een incident voor. Toen een priester zijn preek in het Frans begon, begonnen een dertig tal Vlamingen hardop in het Vlaams te bidden. Dit gebed werd echter over stemd door orgelspel. Daarop kon de priester verder in het Frans preken. De dertig Vlamingen verlieten de kerk. DEN HAAG, 26 juli Drie inwo. ners van Holten, een jonge man, een jonge vrouw en een kind, zijn vanmor gen om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de weg van Holtea naar Raalte. Even buiten Holten is d« auto, waarin zij zaten, op onverklaais bare wijze op de linkerweghelft gek» men, waar de wagen frontaal in bo» sing kwam met een vrachtauto. D" chauffeur van de vrachtauto bleef onge deerd. VEXLO, 26 juli Ten gevolge van onvoldoende ventilatie in de badkamer is de negentienjarige dochter Tini van de familie Van Haeff alhier, toen zij zaterdagavond thuis een bad nam, door verbrande gassen bedwelmd geraakt. De moeder vond haar dochter enige tijd later bewusteloos in de badkamer. Het meisje is kort daarop overleden. LONDEN. 26 juli (UPI) De 33-ja- rige Brit Thomas Wisbey, die tot 30 jaar gevangenisstraf is veroordeeld we gens deelneming aan de grote treinroof van augustus 1963, heeft zaterdag de hongerstaking, die hij was begonnen uit protest tegen zijn eenzame opsluiting sinds de ontsnapping van bendelid Ro nald Biggs, opgegeven. Wisbey gaf zich gewonnen op verzoek van zijn vrouw die hem zaterdag bezocht. ELSPEET, 26 juli Prinses Margriet en haar verloofde Pieter van Vollenho ven, hebben gisteren in de hervormde kapel van Staverden bij Elspeet een voor vakantiegangers gehouden „trek- kersdienst" bijgewoond. Italië. De 65-jarige Pietro Mosca en de 60-jarige Maria Molinaro zjjn za terdag in Ivrea, Noord west-I talie, na een verloving van 45 jaar in het huwe lijk getreden. Mosca vertrok kort na zjjn verloving in 1920 naar de VS om zijn fortuin te gaan zoeken. Zijn ver loofde wachtte trouw en wees verschei dene huwelijksaanzoeken af. Twee jaar geleden keerde Pietro terug en bouwde een huis van het verdiende geld (Reu ter) BANDOENG, 26 juli (ANP) Presi dent Soekarno heeft zaterdag voor een islamitische conferentie in Bandoeng verklaard, dat Indonesië „met Ailahs wil" binnenkort zijn eigen atoombom zal kunnen vervaardigen om de territo riale onschendbaarheid van het land tegen inmenging van buitenaf te be schermen. De bom, zo verklaarde de president, zal niet worden gebruikt om agressie te plegen tegen enig land of landen, maar wel „als wij worden aangeval len". Dan zal de gehele Indonesische natie alle beschikbare wapens gebrui ken. aldus de president. BELGRADO, 26 juif Het Zuidsla- vische parlement heeft zaterdag een veertigtal maatregelen aanvaard die belangrijke economische hervormingen tot doei hebben. Een van deze maat regelen is de devaluatie van de dinar. Met ingang van vandaag kan men voor 1 Amerikaanse dollar 1250 dinar krijgen. De oude koers was 750 dinar voor 1 dollar. Begin volgend jaar zal een zgn. „nieuwe dinar" in omloop worden ge bracht, die 100 oude dinars waard zal zijn. Verenigde Staten. in het gebied van Knoxville in de Amerikaanse staat Tennessee zijn zes mensen om het le ven gekomen door overstromingen na langdurige harde regenval. (AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1