Opzij Vietnam Moorden Kruis Zomerfeest op de Brink Spectaculaire auto cross in Noordwijk Sensatie zo groot als koeien in de wei Congres op Leeuwenhorst afgesloten Neem desnoods een taxi house of engiand Raad Noordwijkerhout stelt beslissing prot. bejaardenhuis nog uit Lisse nam afscheid van pastoor W. J. A. Mulder Drie echte drenkelingen moesten worden gered Bondsstranddag KNBRD kreeg opwindend slot Politie controleerde 7.500 auto,s Vogelenzang gereed met eerste baan van kleed voor nieuwe raadhuis Ie Qpee lucht theater Down Town Jazzband in binnen- en buitenconcert EERBETOON AAN DR. JAC. P. THIJSSE Jaarvergadering van V.V.S.B. Geslaagden Sint Joseph school Confessionele grondslag uit de tijd Noordwijkerhout ontving neomist Langevelderslag in de raad Wielrijder gaf geen voorrang Installatie van pastoor Spronk TWEE GEWONDEN IN HET VERKEER MAANDAG 26 JULI 1965 PAGINA 3 win het men w Voor de Bollenstreek Hillegom Noordwijk Leiden Wij hebben nog sublieme kostuums in onze kollektie. En superbe sportjasjes. En magnifieke regenjassen. Nu nog wèl, morgen misschien niet meer gezien het animo voor onze service verkoop. Daar om kom snel, kom nul v BLOEMENDAAL, 26 Aan de vooravond van de hon derdste geboortedag van dr. Jac. P. Thijsse zijn zaterdagmorgen op zijn graf op de algemene begraaf plaats aan de Bergweg in Bloe mendaal bloemen gelegd door voorzitter G. van Eek van het be stuur van de Stichting Thijsse's Hof. De bloemen waren geplukt in Thijsse's Hof. Bloemlegging bij het graf van Jac. P. Thijsse door de heer G. van Eek Ia de steeds grimmiger strijd in en Vietnam dient vandaag de aan dacht gevestigd te worden op twee angstaanjagende feiten. Waarschijn lijk heeft Hanoi voor het eerst gebruik gemaakt van geleide projectielen ter bestrijding van Amerikaanse straal- bommenwerpers en Indonesië heeft laten weten, dat het klaar staat de Noord-Vietnamezen te hulp te snel len. Voor de Amerikaanse regering, die voor zover wij weten beschikt over het sterkste oorlogspotentieel ter gereld, betekent dit een nieuwe uit daging. Een uitdaging, die zij met oog sterkere wapens en nog mèer troepen tegemoet kan treden. Men mag hopen, dat zij haar besJis- alngen wel overweegt, want het lijdt Reen twijfel, dat invoering van steeds oieuwere verder reikende wapens het conflict tot voorbij het „point of no return" kan brengen. Wij beleven in Nederland een gru welijke uitbarsting van moordlust. De berichten rijgen zich aaneen en wij vragen ons af of het feit, dat de poli tie in de laatste gevallen met prijzens waardige slagvaardigheid tot arres tatie van de daders kon overgaan, onze aandacht niet afleidt van de achtergronden. Die achtergronden hou den verband met de vraag naar het hoe en waarom. Wat maakt een man tot een moordenaar? Is dat de ver eenzaming van de moderne mens, Waarover alle deskundigen het eens *ijn en die ir sommige gevallen kan leiden tot spanningen en onlustge voelens, waarvan wij de hevigheid eerst bij een explosie herkennen? Er is over deze vragen nog geen enkele zekerheid, doch het schijnt redelijk dat wij uit welbegrepen ge meenschapsbelang deze mogelijkhe den niet verwaarlozen. Want hoe juist en noodzakelijk een gerechtelijke straf voor moord of doodslag ook is, daarmee alleen is het probleem niet opgelost. In de basiliek van St. Bavo te Haar lem heeft mgr. Van Dodewaard aan driehonderd missionarissen het missie- kruis uitgereikt. Volgens onze verslag gever zei hij daarbij: „Ik heb voor U alleen maar een kruis. Het Missiekruis. Kruis en missie hangen nauw samen. Wat onlangs in de Congo is gebeurd, kan ook U overkomen". Toch hebben de driehonderd het kruis aangenomen en tegen de tijd, dat in Nederland werkelijk iedereen met vakantie is, zijn zij weer uitge zwermd naar de verste hoeken der aarde. Zoiets vervult ons met immens respect. wiHiiniiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiii NOORDWIJKERHOUT, 26 juli Op de woensdagen 28 juli en 4 augustus zal een groot zomerfeest worden gehouden op de Brink. Het feest begint beide avonden om 8 uur en de grote attractie is de gelegenheid om deel te nemen aan een openluchtmaaltijd, bestaande uit kip met een halve liter wijn. En dat voor de prijs van slechts vijf gulden per per- «oon. Maar daarbij dient vermeld, dat bo vendien op De Brink optreden de Boe- renblaaskapel, de jongerenband The Saint, de fanfare „De Harpe Davids" en de muziekschool van Munsteren met sPeciale verrassingen. De netto-opbrengst Van deze zomerfeesten is bestemd voor de bouw van een medisch jeugdcen trum. Is het op woensdagavond slecht Weer, dan wordt het feest uitgesteld tot de volgende avond, dus donderdag avond. City-THEATER. Di. en wo. 8 uur: Ali Baba en de zeven wereldwonderen, 14 3. Lido-THEATERMa.: Meisjes uit de Mam- bobar, ontraden. Dinsdag en wo 8 uur: Haag van zon p. hOYAL-THEATER Na 8 uur: Meme Tochter und ich, alle leeftijden. Dinsdag en wo. 8 uur: Onsterfelijk Grie kenland, alle leeftijden. frlLMS: "EX: Dagelijks 2.30. 7.15 en 9.15 uur: Doelwit voor revolvers, 14 jaar. *RlANON: Dagelijks 2 en 8 uur. t Is een gekke, rare, dólle, dwaze Wereld, 14 jaar. CAMERA. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Beklemmende uren, 18 jaar. LIDO. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: t Happy, alle leeftijden. lVXOR. Dagelijks 2.30, 7 en 9.1a uur: «pWinnetou keert terug, alle leeftijden. STOBIO. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur: Lieve, lieve John, 18 jaaT. Tentoonstellingen Gem. Museum „De Lakenhal", Oude Singel: Tentoonstelling van de resultaten van de ïotowedstriid van de universiteit te Leiden Hortus Botanicus, Rapenburg 73 „Tijds beeld '65" Openluehttentoonstelllng van hedendaagse Nederlandse Beeldhouwkunst Geopend van 10.00—21.00 uur (tot 6 Sept.) .Rijksmuseum voor Volkskunde, Steen- •traat 1: „Een oeeld van de voortgang van °e academie" Geopend van 10.0017.O0 uur. Zondag van 13.00—17.00 uur (Tot eind juli) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: „Opgravingen in bijbelse grond" (tot september). NOORDWIJK, 26 juli. Op een wei land aan de Herenweg te Noordwijk werd zaterdagmiddag een auto-cross ge reden met als inzet de Grote Prijs van Noordwijk. Duizende toeschouwers zijn van dit spektakel met levensgrote bots-autoo- tjes getuige geweest, lletins t Buil en strooibiljetten hadden de cross aangekondigd. Met kreten, al even knetterend als de motoren! Sensatie zo groot als de koeien in de weide. Span ning zonder weerga! Wederom scheurt het staal aan stukken en brokken! Spel met de dood! Het was allemaal nog waar ook. Hoogbejaarde auto's scheurden als tanks door de doorweekte bodem, klap ten tegen elkaar, sloegen over de kop of kapseisden in de sloten, die het pu bliek rond het circuit slechts een ang stig smalle beveiliging boden. Hetzelfde publiek zag verrukt toe. Achtenswaardige, anders zeer nuchtere notabelen geraakten in extase bij deze demonische kampvechterij in stalen monsters. Het spel leverde gelukkig geen ech te doden op. Wonderlijk genoeg bleef de lichamelijke schade beperkt tot en kele schrammen, en daarmede wist de volijverige EHBO-ploeg wel raad. Voor de al even actieve brandweer viel er niets te blussen, zelfs geen te hoog opvlammende hartstochten... En toch heeft de brandweer de cross gered, toen namelijk de onontbeerlijke NOORDWIJKERHOUT, 26 juli Er heerst weer rust op Leeuwenhorst. De bijna 250 deelnemers aan het interna tionale congres voor maatschappelijk werk, het eerste grote congres van im portantie in Noordwijkerhout, gingen elk huns weegs. De meer dan 25 vlag gen der landen, die naar dit congres hun afvaardiging zonden, werden ge streken. Mr. Jan F. Beekman, de secretaris van de Nat. Raad voor Maatschappe lijk Werk, werd een zware last van de schouders genomen. Hü was het, die tegen de bezwaren van vele kanten zijn oorspronkelijk idee om dit grote werk congres in Leeuwenhorst te houden, had doorgezet. Met de staf van het klein-seminarie Werd op zo uitstekende wijze samengewerkt, dat het dankend applaus dat presidente, mevr. Lupinac- ci, voor Regent Raadschelders, de eer waarde moeder en alle medewerkers van Leeuwenhorst vroeg, al het eerde re applaus in die week sloeg. Het congres heeft zich op Leeuwen horst als in een gezin opgenomen ge voeld. De slotzitting van het congres op zaterdagmorgen werd gevormd door een magistrale rede van de vroegere Franse minister M. Eugène Claudius Petit, de huidige president van het na tionale Franse comité voor studie en voorlichting op het gebied van de volks huisvesting, die de congressisten niet alleen over zijn ervaringen en inzichten óp het punt van de sociale woningbouw inlichtte, maar dié hun tevens een aan tal ideaien voor hun sociale arbeid voor ogen hield. De Joegoslaaf dr. Eugènè Pusic, in ternationaal voorzitter van de I.C.S.W. sloot de zitting met een planning hun voor de toekomst van het werk der con ferentie. Na de lunch keerde langzaam de rust terug op Leeuwenhorst. Tot over enkele weken paters Franciscanen van de gehele wereld hun congres op Leeu wenhorst houdèn. NOORDWIJKERHOUT. 26 juli De opwinding In WSB-kringen over de subsidiekwestie, schjjnt weer te zijn ge luwd. In het financiële beleid «aait een nieuwe wind. De afdelingen hand bal en tafeltennis zijn zelfstandige ver enigingen met een eigen geldelijk be heer geworden. VVSB is nu wèer geheel en al een voetbalvereniging geworden. Men hoopt daarbij natuurlijk op de prestaties van het eerste elftal. Als oefenmeèster en opvolger van de heer Goddijn is aan getrokken de heer Sloos, die zulke op vallende resultaten bij Foreholte heeft bereikt. In zijn inleiding heeft voorzitter W. Oostdam afscheid genomen van de heer Arend den Elzen, die met zijn echtge note het secretariaat van de jeugdcom missie heeft waargenomen. De voorzit ter kon meedelen, dat de competitie begint op 11 en 12 september, dat de terreinen goed onder handen zijn ge nomen en alweer prima bijliggen en dat op 29 juli de selectiegroep in het clubhuis wordt verwacht voor kennis making met de trainer. Hij vroeg lei ders voor de jeugdelftallen op zondag en maakte het programma van de oefenwedstrijden bekend. Als nieuwe jeugdcommissie-secretaris zal optre den de heer P. Berg. Men had groot respect voor de wij ze, waarop de heer Kales de financiële administratie verzorgt. HIIXEGom. 26 juli. Voor het toe latingsexamen naar het Fioretti-colle- ge te Lisse slaagden de volgende leer lingen van de St. Josephschool te Hil legom: P. Bakker. K. Braas, P. de m»V Heemskerk, J. Jansen, J. v*n c„>ans'„ A. P'het, B. Rijnders, K. van Seine, R Sejjsener en E. van Trigt; 5' TiLft Hillegom: P. Jonkheer, 5' r>f5?p^ Lubbe, H. van Oosten, N. Persoon, jvan der Poll, Peter Prms, L. Rusman en P. Warmerdom; 5'^ T 1 Heemstede A. Kant; Kath. Technische School te Hillegom: K. Bakker, C van Beek. R. van Diest, T. van der Linden, w. van Maris, S' ttt van Ruiten, Piet van Roode, J. Vesseur en K. Vesseur; Kath Tuinbouwschool: T. van der Linden. HILLEGOM Geboren: Gerhardine P. M. d v J W. Vermei) en M. T. van der Linden; Robert z. v. A. Daudeij en M. van dei- Burg; Paul z.v. A, Daudeij én M, van der Burg; Mirjam d.v. C. Brouwèr en G. Smit. Ondertrouwd: A. W. Schilperoord en G. Kosuize; H. L. Ruigrok en A. F. Boelé; D. B. Stjjger èn C. J. van Lierop: A. C. H. C. Doorakkers en A. C. A. Weijers. Getróuwd: A. de Joode en G, Gabel. elektrische installatie uitviel, was het een brandweerman, die na drie kwar tier zwoegen de zaak weer op gang bracht. Heel veel viel er te regelen. Daar voor verdienen inspecteur Verhoef en zijn politiemannen een compliment. Voorbeeldig vlot werd de enorme stroom auto's, motoren, brommers en fietsen naar en van de arena geleid. Nergens deed zich ook maar enige opstopping voor. Een bijna voltallig college van B. en W. de wethouders en de gemeente secretaris was getuige van het toer nooi der autoridders. Ook de Evene mentencommissie Noordwijk gaf acte de presence. Na twee maal drie manches en eèn halve finale kwam de eindstrijd. Arie Groot uit Andijk, prix-winnaar van 1964, veroverde wederom de trotse trofee, een zelden geëvenaarde prestatie in dit internationale gezelschap. De overige uitslagen waren: 2. D. Hunneman uit Hoorn 3. Fr. van Gils uit Wuust-Wesel (België) 4. J. van der Geest uit Amsterdam. In de afvalwedstrijd werd Ike van der Wal uit Rozenburg winnaar. 's-Avonds vond de prijsuitreiking plaats. (Advertentie) Alléén het allernlsuwsté, alléén hot allerbeste! NOORDWIJKERHOUT, 26 juli De raad van Noordwijkerhout heeft een voorstel van het gemeentebestuur om zich tegenover de gemeente Sassen- heim te verbinden tot mede-garantie van de betaling van rente en aflossing van een aan te gane geldlening, nodig voor de stichting van een prot. chr. bejaardentehuis in SaSsenheim, aange houden. De heer Th. Schaap ontvouwde éls eerste zijn bezwaren tegen de toelich ting op dit voorstel omdat niet duide lijk was gesteld dat ook niet prot. chr. bejaardên in het tehuis kunnen worden opgenomen. Mr. J. Beekman had ernstige bezwa ren tegen de weg, die gevolgd is om tot de stichting van dit bejaardentehuis te komen. Het is uit de tijd om een Streekbejaardentehuis op levensbeschou welijke grondslag te stichten. Hij zag liever een inter-levènsbeschouwelijke stichting in eigen gemeentelijke kring De heer Th. de Jong vroeg zich af of dit project geen belemmering vormt voor de bejaardenzorg in eigen gemeen te, in welke vorm dan ook. Ook de heer C. de Winter sprak hierover zijn vrees uit. Bijna eenstemmig wilde de raad een en ander nog eens rustig overwegen en besloot het voorstel aan te houden. Op een vraag van de heer Schaap naar het alternatief van het voorstel van burgemeester en wethouders om toe te treden tot de gemeenschappe lijke regeling inzake de aanwijzing van het woonwagenkamp te Leiden als re gionaal woonwagenkamp, hetgeen voor 1965 een uitgave van 4700 zou vergen, gaf de hèer Beekman als extra toe lichting een overzicht van de ontwikke ling van de zorg voor de woonwagen bewoners en de achtergronden van die zorg. De heer Schaap gaf eerst con amore zijn stem aan dit voorstel toen van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat het alternatief is de inrichting van een voldoend goed woonwagenkamp met alle sanitaire voorzieningen en het onderhoud daarvan. Het voorstel om langs de Schippers- vaartweg een insteekhaven voor tien auto's te maken werd toegejuicht, maar het daarvoor geraamde krediet werd te hoog geacht. De heer A. Blaauw meende, dat heel goed mogelijk is te volstaan met een minder kostbare voorziening, dan stalèn vangrail van f 100 pêr strek kende meter. Het gemeentebestuur zal naar een zuiniger oplossing streven. In de vorige raadsvergadering had de heer De Haas gewezen op de on voldoende plaatsruimte op de bank vóór bejaarden nabij het Witte de rondvraag vernam hij, Kerkje. In dat burge- NOORDWIJKERHOUT, 26 juli. Zaterdagavond heeft de St. Jozefparo- chie pater Cor Willemse O.P. bij zijn terugkeer in de parochie als pas-ge wijd priester een hartelijke en feeste lijke ontvangst bereid. Donderdag 22 juli mocht pater Willemse uit handen van Mgr. Bekkers te Nijmegen de pries terwijding ontvangen en bij zijn aan komst zaterdagavond kon hij reeds er varen hoezeer de parochie het op prijs stelt, dat wederom iemand uit hun midden tot het priesterschap werd uit verkoren. Na de begroeting bij de parochie- frens op de Kerkstraat door pastoor tandenmeyer en kapelaan Steverink nam hij plaats in een open landauer, die voorafgegaan door zes ruiters, de R. K. Harmonie St. Jeanne D'Arc en jongens en meisjes van jeugdbeweging en VVSB de neomist de parochie in reed. Na aankomst bij het kerkgebouw werd de neomist door een groep kleinè wit te bruidjes naar het priesterkoor geleid en nadat hü had plaatsgenomen sprak pastoor Standenmeyer een kort begroe tingswoord. Zondagmorgen droeg pater Willemse in de feestelijk versierde kerk zjjn eer ste plechtige H. Mis op. Bij de plechtige Eucharistieviering werd de neomist geassisteerd door Ma gister B. Mulder O.P. als diaken en zijn neef pater G. Willemse van Marian- hill als subdiaken. Pastoor Standenmey er was presbyter-assistens en kapelaan Steverink fungeerde als ceremoniarius. Het mannenkoor zong o.l.v. de heer J. Postma de wisselende gezangen van de zevênde zondag na Pinksteren en dè Missa Sanctissimae Tx-initatis van Hu- bert Cuypérs. Nadat het ,,Te Deum" gezongen was dankte de neomist met énkele welge kozen woorden de pastoor èn de géhelè parochie voor de feestelijke ontvangst. meester ên wethouders voorshands geen aanleiding vinden om tot verruiming van de zitgelegenheid over te gaan. De heer Schaap vroeg het gemeente bestuur met name de burgemeester of hp niet êens een goed woordje bij de provinciale autoriteiten wil doen voor et verlenen van een vergunning tot het plaatsen van desnoods één patates- fnteskraam langs de Zilkerduinweg. Het gaat om de boterham van de betrokken exploitant. De burgemeester zegde dit toe en wethouder Hogervorst zal eens nagaan of er misschién een neven-op- lossing mogelijk is. NOORDWIJKERHOUT, 26 juli Op het einde van de raadsvergadering van Noordwijkerhout begon W. J. van den Burg met het citeren van J. van Leeu wen, lid van de Noordwfjkse gemeente raad. Deze zou zich tijdens een raads vergadering minder vleiend over een aktie van een aantal Noordwykerhout- se middenstanders hebben uitgelaten. Het ging om „De slag om dé Langevel derslag". Naar dé mening van de heer Van den Burg heeft deze zaak een geheel andere achtergrond dan in dit stuk word gesteld. Hij ging een negen jaar terug. Toen burgemeester Van der Weyden bemerkte, dat hij vertrouwelijke zaken openbaar ging maken, onderbrak hij hem. Het had volgens de burgemeester totaal geen zin .om voor de zoveelste maal oude koeien uit de reeds ge dempte sloot te halen en daarmee te riskeren, dat de moeizaam verkregen goede verstandhouding teniet zou gaan. Dé NoordwijkerhoutSë middenstand is in de afgelopen negen jaar zeker niet In een hoek gedrukt. De voorzitter stel de er prijs op nadrukkelijk te verklaren, dat de verstandhouding met het Noord- wijkse gemeentebestuur zowèl als met Noordwijkse instellingen als VVV en Reddingsbrigade bijzonder goed is. Haarlem, 26 juli "- Gisteravond even na half elf is de 68-jarige wielrijder H.M. op de kruising Terspijtstraat- Kleverlaan in botsing gekomen met de personenwagen van de 49-jarige win kelierster mevrouw J.v.d.H.-L., door dat hij geen voorrang verleende. De man kwam te vallen «n moest met een schedelbasisfractuur worden over gebracht naar het ziekenhuis Sint Jo annes de Deo. LISSE, 26 juli Deken P. van den Bosch van Noordwijk verricht vrijdag avond de installatie van pastoor A. J. M. Spronk, van de parochie van de H.H. Engelbewaarders. Het kerkbestuur zorgt voor een officiële ontvangst met een rijtoer door de parochie. Om half acht wordt de nieuwe pastoor in de kerk verwelkomd. Zondagmorgen na de Hoog mis en de Mis van kwart voor elf be staat er gelegenheid persoonlijk kennis te maken met pastoor Spronk. LISSE, 26 juli Zondagmorgen heeft pastoor Mulder onder alle heilige Mis sen voor het laatst het woord gevoerd tot zijn parochianen van de H.H. Engel bewaarders in verband met zijn benoe ming als Rector van het bejaarden centrum „Favente Deo" te Den Haag. Aan het slot van zjjn korte preek dankte hü allen die op welke wyze dan ook hun steun en medewerking hadden gegeven gedurende zijn pasto raat en sprak daarbij de wens uit dat zü ook op de zelfde wijze hun steun en medewerking aan de nieuwe pastoor zouden geven. 's Middags van half drie tot vier uur hield het Kerkbestuur in samenwerking met het priestercomité een afscheids receptie voor de parochianen, waarvan het officiële gedeelte stond onder lei ding van kapelaan Schlatmann. Het jongste lid van het Kerkbestuur de heer J. J. Lamboo, richtte niet alleen namens het kerkbestuur, maar namens alle parochianen woorden van dank tot de scheidende pastoor. De heer Lamboo gaf de pastoor een enveloppe met in houd als de opbrengst van de collec te die in alle heilige Missen is gehou den. Ook de huishoudster van de pas toor werd in de dankwoorden van de heer Lamboo betrokken en mocht van het kerkbestuur een cadeautje in ont vangst nemen. Hierna nam kapelaan Schlatmann als naaste medewerker van pastoor Mulder het woord. Hij begon met te zeggen dat het leven van vele mensen, maar zeker van vele priesters wordt getekend door een herhaald afscheid nemen en een opnieuw beginnen el ders. De bisschop van Rotterdam heeft u gevraagd een nieuwe functie te aanvaarden en wel die van rector van het nieuwe bejaardencentrum „Fa vente Deo" te Den Haag. Dit is een benoeming die stellig een felicitatie waard is, omdat aan deze opdracht nog een prachtige taak voor u is weg gelegd. Het probleem van het dalende aantal priesters in de parochies en de financiële zorgen zijn met deze benoe ming van uw schouders afgenomen en u kunt na 35 jaar prieser zijn uw nieuwe taak beginnen met u geheel te geven aan de geestelijke verzorging van die mensen die aan uw zorgen zijn toevertrouwd. Namens de broeders en zusters van de parochie sprak broeder overste woorden van dankbaarheid en afscheid In het bijzonder liet hij uitkomen dat HAARLEM, 26 juli De bondsstrand dag van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen, een jaarlijkse samenkomst (1963 Bloe- mendaal, 1964 Zandvoort) voor de kust- brigades, werd zaterdag in Schevenin- gen gehouden ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Haagse Vrij willige Reddingsbrigade. De daar ge houden demonstraties kregen een on verwacht spectaculair slot, toen enige tientallen daar aanwezige brigademen sen van kustplaatsen plotseling in zee gingen om drie echte drenkelingen te redden. Het waren drie zwemmers, die zich nabij de pier te ver in het kokende gevaarlijk trekkende water hadden be geven en niet meer naar het strand konden terugkeren. Zij werden alle drie gered. Het was in het begin weinig aan vaardbaar, dat deze echte redding niets met de demonstratie te maken had, maar het werd het publiek al gauw duidelijk, dat commentator K. G. Rima, een bekende figuur in de wereld van het zwemmend redden, met zjjn meerma len omgeroepen mededeling „dit is heus geen demonstratie" echt gelijk had. Na een opmars van de deelnemende brigadeleden, het hijsen van de vlaggen onder de tonen van het volkslied, be gon de stranddag met een inleidend woord van de nog vitale bejaarde voor zitter van de bond, de heer P. J. Wey- burg uit Santpoort. Hij heette tal van afgevaardigden van organisaties (Ram penfonds, Oranje Kruis, Roode Kruis) welkom, in het bijzonder de gasten uit de Belgische kustplaats Wenduine. Door de strakke wind en daardoor ziware zée onderging het oorspronkelijk vastgestelde programma nog al enige wijzigingen. Tot hetgeen niet kon door gaan behoorde een redding vanaf een kotter op zee. Wel liet de in Scheve- ningen gestationeerde reddingsboot Van Leer van de K. N. Z. H. R. M. zich nog even zien. Sedert 1963 in Bloemendaal is aan de jaarlijkse bondsstranddag gekoppeld het houden van vlettenwedstrijden. Omdat deze moeilijk in de woelige zee gehou den konden worden, werden zij ver plaatst naar de haven van Schevenin- gen. Door de reddingsactie vielen enige oorspronkelijk aangemelde ploegen uit. ZandvoOrt. dat zich in de voorronde als eerste had geplaatst met de beste tijd van de gehele wedstrijd, moest in de finale genoegen nemen met de vierde en laatste plaats. Er werd in 3.03.00 ge roeid. Winnaar van de wedstrijd werd de ploeg van de reddingsbrigade uit Petten in 2.28.00. Op de tweede en der de plaats eindigden ploegen van vier roeiers met stuurman van de Katwijkse reddingsbrigade in respectievelijk 2.54.06 en 2.58.04. De prijzen, medailles een priester in het leven van erT kloosterling zoveel betekent. Hierna dankte pastoor Mulder allen die voor hem het afscheid op zo voor treffelijke wijze hadden geregeld. Hierna was gelegenheid om pastoor Mulder persoonlijk de hand te drukken en hiervoor waren heel veel parochianen naar het Verenigingsgebouw gekomen. HAARLEM, 26 juli. In het afgelo pen weekeinde heeft de politie uitge zien of wellicht ondeugdelijke automo bielen aan het verkeer deelnemen. C* teren werden 7.500 auto's gecontroleerd. Er werden geen slechte wagens aan getroffen. De politie maakte wel enige verbalen, daar enige bestuurders een rijbewijs of een kentekenbewijs misten. Zaterdagmiddag vielen 39 bekeuringen wegens verboden parkeren aan de Spanjaardslaan. Tijdens de bonnen regen was een cricketwedstrijd aan de gang. Het helicopterterrein zou on dat moment terbeschikking van de par keerders zijn gesteld. Gisteren vielen op de Spanjaardslaan nog eens vijf pro cessen-verbaal. BLOEMENDAAL, 26 juli u* wijk Vogelenzang is zaterdag als eerste gereed gekomen met het kno pen van haar deel één baan van het effen-rode tapijt voor de trouwzaal van het nieuwe Bloemen- daalse raadhuis. Veertig knoopsters hebben er sinds maart dagelijks aan gewerkt. In de bungalow van het echtpaar Taselaar aan de Vogelen- zangseweg kwam men zaterdagmor gen voor de laatste keer bijeen: om de laatste steken te leggen en het gereedkomen van het kleed te vie ren. De laatste steken werden gelegd door de oudste knoopster, de 68-jari- ge mevrouw M. Blokker-Krause en door de jongste, de 13-jarige Coby Kuys. En toen was de baan, lang zes meter en breed één metergereed. VELSEN, 26 juli. Op de Heeren duinweg tussen de Ahomstraat en de Velserduinweg is de 8-jarige M. G uit de Cypressenstraat geschept door een passerende personenauto, toen de jongen plotseling de parallelweg over stak. De knaap is met een hersenschud ding naar het Antonius Ziekenhuis ge bracht. Op de Wenckebachstraat hoek Staal- havenweg slipte de bromfiterser J. M.t di: op weg nas naar zijn werk bij Hoog ovens, op het natte wegdek. Met enige hoofdwonden en een hersenschudding is hij in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk opgenomen. voor elk der deelnemers, werden in de kantine van de nieuwe vishal uitgereikt door de heer B. H. de Jong uit Noord wijk, voorzitter van de Contact Com missie Kustbrigades. „De meerderheid van het publiek wil het hier voortzetten", zei Roefie Hue- ting, leider van de Down Town Jazz band tegen de heer C. de Jong, se cretaris van het Bloemendaalse Open luchttheater. Dat was zaterdagavond tydens de pauze van het jazzconcert in het Openluchttheater. Het publiek, wel geteld 53 jonge mensen, had De korte eenvoudige plechtigheid werd ir. J. Th bijgewoond door pbóf. ir. J. Th. Thijsse uit Den Haag, de oudste zoon van Jac. P. Thijsse en mevrouw A. Thijsse - Van N'iftrik, de vrouw van de andere zoon van Thijsse, die als planoloog met een wetenschappelijke expeditie in Joego slavië vertoeft. Voorts waren o.m. ook aanwezig afgevaardigden van de vereni ging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland, van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie, en van de Haagse School- en Kindertuinen. Ook woonde Jan P. Strijbos de bloemlegging. waarvoor het initiatief vande heer Van Eek was uitgegaan, bij. Thijsse werd op 25 juli 1865 in Maastricht geboren Thijsse krei Jac. P. isse kreeg in Nederland grote bekendheid door zün nis van en liefde voor Hij woonde van grote kennis van en liefde voor de natuur Hü woonde vanaf 1902 tot aan zijn dood op 8 januari 1945 in Bloemendaal. Daar ligt ook „Thüsse's Hof", in 1925 ge sticht ter gelegenheid van de zestigste verjaardag van Thijsse. Het werd een stoffelijk monument om uiting te geven aan de dankbaarheid voor de man als een pionier vocht voor het behoud van de schoonheid van de natuur en die ook miljoenen, o.a. via de zeer bekend ge worden Verkade foto-natuuralbums, e op de schoonheid van die natuur. Thjjsse's Hof is twee hectaren groot. Flora en fauna van het hele duingebied zijn er rijkelijk vertegenwoordigd. Thijs se van het hele duingebied zijn er rijke lijk vertegenwoordigd. Thijsse zelf had de leiding bij de aanleg ervan. in de hartverwarmende dixieland- klanken van de Haagse band biykbaar niet voldoende tegenwicht gevonden voor de frisse zuidwester van wind kracht 6. Zodoende werd de suggestie geboren om het concert na de pauze in de kleedkamer te continueren. Een sug gestie waartegen van muzikantenzij de geen enkel bezwaar bestond. Alleen de heer De Jong krabde zich even beden kelijk achter de oren, maar de gedachte dat zijn weigering een teleurstelling zou betekenen voor het kleine groepje kleu mende jongelui kon hij niet verdragen. De heer De Jong, zo dacht ik met de herinnering aan de recente Bloemen daalse beat-incidenten, is een goedmoe dig man. In allerijl werden de instrumenten van het grote plankier naar de kleedruimte van 6 bij 9 getransporteerd. Gezeten op lange houten tafels en even harde ban ken maakten de jazzliefhebbers er een knus onderonsje van. Wat men vóór de pauze had moeten ontberen, was er nu ineens: sfeer. De Down Towners speelden nu voor alles wat ze waard waren. Dat was heel veel. Enkele mutaties bleken het or kest, en meer in het bijzonder de ritme- groep, ten goede te zün gekomen. Die groep bestaat tegenwoordig uit Jaap van Kempen, banjo en gitaar, Chris Smildiger, bas en Peter Ypma, drums. Smildiger en Ypma blinken uit door een doeltreffende toepassing van hun ver worvenheid bij de beoefening van mo derne jazz. Daardoor zijn hun verrich tingen harmonisch en ritmisch net even interessanter dan van hun collega's, zonder aan het stijlidioom afbreuk te doen. Welk een voortreffelijk drummer Ypma is, bleek tijdens de vier-om-vier chorussen in „Knee drops". Het blazerstrio werd gevormd door Karei Rijper, trompet, Jack Schouten, klarinet en Piet Saakes, trombone. Ook deze musici hebben de soepele frasering van dixielanders die met hun tijd mee gaan. Klassieke nummers als Ory's Creole Trombone, Buddie's Habits en St. Louis Blues waren daarom bepaald meer dan slaafse reproducties. Tussen deze twee secties bewoog lei der-pianist Roefie Hueting zich beurte lings begeleidend en solistisch met de bescheidenheid die past bij de dienende rol van de piano in het New Orleans orkest. Succes oogstte zangeres Ann van Du ren. Zij deed zo nu en dan aan Beryl Bryden denken, maar zij kon haar toch niet doen vergeten. Met een dramatische ,How long blues" bereikte zij een hoog tepunt. He et was een geslaagd concert. De binnengeluiden lieten een sterkere in druk achter dan de buitengeluiden, om dat de omstandigheden buiten zeker niet ideaal waren. HAN BAAS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3