SCHOONHO VEN GA A T ZIJN GARNIZOEN VERLIEZEN. Bevolking is vergroeid met de militairen Verklaring Defence Fund Beste t.v. van tennisbanen 7sjech ische film briljant amusement Fietsschotel Gevoelige slag voor middenstand F ris - zomerse combinatie Nieuwe mode, nieuwe meisjes Hechte banden Inkomsten belasting I Inkomsten belasting II Kinderbijslag en Rijksstudieloelage Kinderbijslag en Rijkstoelage II Alle Mars-foto's zijn nu binnen Wat kinderen ervan zeggen Zwaar karwei Ongerustheid Droefheid MAANDAG 26 JULI 1965 PAGINA 4 (Van onze speciale verslaggever) SCHOONHOVEN, maandag „Ik heb het bijzonder genoegen U mede te deelen dat het Zijner Majesteit heeft behaagd bij besluit van den 11e dezer, No. 51, betrekkelijk het oprigten eener Artillerie Instructie Kompagnie, tevens te bepalen, dat die Kom pagnie te Schoonhoven zal zijn gevestigd. Hoezeer alsnu omtrent de bijzonderheden de locale in- rigtingen betreffende, een nader overleg plaats zal hebben, en het mijn voornemen is, in afwachting daarvan, aldra een Officier der Genie ter voorbereiding van dat overleg naar Schoonhoven te zen den, mag ik echter vertrouwen dat de voorenstaande mededeling U aangenaam zal wezen. De Minister van Oorlog, w.g. J. Blanken." Burgemeester J. ATEN Begin van het weekendverlof. De militairen op het Doelenplein in Schoonhoven. Bataljonscommandant overste H. C. P. VENNIK uikboten, die door middel van ijzeren zwemvliezen worden voortbewogen. Beeld uit de film Een duivelse uitvin ding" van de Tsjechische cineast Karei Zeman. nóg. Of de staatssecretaris daar reke ning mee kan houden? et dit officiële schrijven werd op 15 mei 1862 de bevestiging ver kregen dat Schoonhoven garni zoensstad zou worden. Groot feest in het toen ongeveer drieduizend zielen lellende stadje en een persoon lijfee triomf voor het geachte raadslid A. Graves Kooiman Jzn, de initiatief nemer. Hij was het namelijk, die op het luisterrijke idee kwam enkele ge bouwen en gronden gratis ter beschik king te stellen aan het leger ten be hoeve van de opleiding van geveebts- eenheden. Na uitvoerige onderhandelin gen en tijdrovende „reizen" naar Den Haag kwam het tenslotte zover dat zich in 1862 een Artillerie Instructie Compagnie kwam vestigen onder com mando van de kapitein F. J. Collard. Tot 1922 zou de Instructie Compagnie in Schoonhoven blijven. Daarna werd het onderdeel opgeheven en kwamen nieuwe onderdelen het beeldschone stadje bevolken. Drie jaar geleden vierde men met grote pracht en praal het honderdjarig bestaan van Schoonhoven als garni zoensstad. Dagenlang heeft men uitbun dig feest gevierd, niets vermoedend van de toen al dreigende opheffing van het garnizoen. Eind verleden week is dan de beslissing gevallen: het aloude, ge renommeerde garnizoen gaat verdwij nen. Vier redenen, zo meldde ons de legervoorlichtingsdienst, hebben tot dit, vooral voor de middenstand weinig min der dan rampzalige, besluit geleid: a. grotere doelmatigheid der infanterie- opleidingen b. het bereiken van bespa ringen op de belangrijke periodieke on derhoudskosten van oude. Kazernes c. de beperkte geschiktheicK-Van de acco- modatie en d. de ongunstige ligging t.o.v. de beschikbare oefenterreinen. Het is zo langzamerhand geen g,- heim meer dat men bij Defensie eens schoon schip wil maken met oude, ondoelmatige kazernes en oefencen tra. Dordrecht en Geertruidenberg (om er een paar te noemen) hebben dat reeds ondervonden. Nu is dan Schoonhoven aan de beurt en er lijkt geen tegenhouden meer mogelijk. ..Elf jaar lang wordt er al over opheffing gesproken", zegt burge meester J. Aten (53), sinds vijftien jaar eerste burger van de gemeente. Hij ontvangt ons in zijn bijna klas siek ingerichte werkkamer, waar het daglicht slechts een kleine kans krijgt. Vergeleken bij honderd jaar geleden moeten er in dit vertrek wel enige, zij het bepaald geen ingrijpende ver anderingen zijn aangebracht. Burge meester Aten is een uiterst nuchtere man. Hij herhaalt dat ook meerma len in ons gesprek. ..Er zal straks wel een stevig woordje vallen in de gemeenteraad", zegt hij. „Een der gelijke beslissing betékent iets voor onze stad. Maar ja. tegen de argu menten van de legerleiding is inder daad weinig in te brengen. „-Hechts (belangrijke) punten als traditie, te rugslag voor de middenstand en an dere gevoelsmotieven zouden wellicht het voortbestaan van het garnizoen Schooonhoven nog kunnen redden. Binnenkort heb ik een onderhoud met de staatssecretaris over deze affaire. Na afloop van dat gesprek zal ik méér weten". Burgemeester Aten, zelf oud-reserve- officier heeft overigens begrip voor de argumenten die aangevoerd worden voor de opheffing. „Ik geloof dat de Met grote ongerustheid ziet men de afloop van dat gesprek tegemoet. Schoonhoven is tenslotte niet de enige stad die nauwe bindingen heeft met een garnizoen. En wat belangrijker is er zijn meer garnizoenssteden met oude, (verouderde) kazernes in Neder land. De datum waarop het instructieba taljon van het infanterie-regiment Van Heutsz zal worden opgeheven is nog onbekend. In de „voorlopige aanslag" staat het heel diplomatieke „te gelege ner tijd". Overste Vennik heeft zijn mensen voorgehouden dat de periode van de verhuizing zal liggen „tussen twee dagen en twee jaar". Zélf ver moedt hij dat het drama zich einde van dit jaar. begin volgend jaar zal voltrekken. Op het moment dat wij Schoonhoven verlaten, staan juist de troepen opge steld op het Doelenplein om met week end-verlof te gaan. Terwijl wij wach ten gaat een ijscoman weldoende rond. „Die man", zegt overste Vennik, „komt hier al jaren": „Hij lééft van het bataljon, mag ik wel zeggen. Voor al de winstgevende vrijdag zal hij straks heel erg missen." JOHANNESBURG, 26 juli (Rtr.) Het Zuidafrikaanse Defence and Aid Fund, waarop de Zuidafrikaanse auto riteiten scherpe kritiek hebben uitgeoe fend na het besluit van de Nederlandse regering om het 100.000 gulden te schenken, heeft bijzonderheden over zijn werkwijze onthuld. Het bestuur van het fonds liet zater dag in Johannesburg weten dat het geen antwoord had ontvangen van de Zuid afrikaanse autoriteiten op zijn verzoek om eens uit de doeken te doen wat naar de mening van de autoriteiten verkeerd was in het optreden van het fonds. Sinds 1963 had de afdeling Johannes burg van het fonds hulp verleend bij de verdediging van 201 mensen, die be schuldigd waren van politieke vergrij pen. 164 van deze 201 werden schuldig bevonden en 37 onschuldig. Van acht tien gevallen, waarin hoger beroep was aangetekend, waren er dertien gesepo neerd. In de verklaring van het bestuur wordt verder gezegd dat het een men selijke plicht is om bloedverwanten en andere personen die van politieke ge vangenen afhankelijk zijn, te steunen. Het juridische werk van het fonds wordt verricht door juristen. Bij de steunverlening werkt het fonds samen met erkende sociale organisaties en be voegde sociale werkers. Voedsel en kle ding wordt in noodgevallen verstrekt aan gezinnen waarvan de kostwinner gevangen zit. In sommige gevallen zit ten zowel de vader als moeder van gro te gezinnen in de gevangenis. Geld wordt ook gebruikt om boeken te kopen voor meeste mensen hiervan wel overtuigd zijn. Tenslotte is de Havenkazeme al meer dan honderd jaar oud en zijn de bijbehorende barakken aan een moder nisering toe. Maar je vraagt je soms wel eens af of het toch niet anders zou kunnen. Tenslotte horen Schoonho ven en het garnizoen bjj elkaar. Onver brekelijk. In 1951. een jaar na mijn be noeming hier, heb ik een langdurig on derhoud gehad met minister Stal. Bij die ontmoeting heb ik duidelijk gesteld: óf garnizoen óf niets. Een jaar later toen de eerste paal werd geslagen voor een serie militaire woningen heb ik te gen de militaire autoriteiten gezegd: „Met deze daad kunt u de militairen niet sterker aan het garnizoen binden". De burgemeester ziet vooral moei lijkheden voor de middenstand. „De zeshonderd militairen (van het instruc tiebataljon Van Heutsz) besteden per jaar heel wat. En vergeet ook niet de gezinnen van de honderd beroepsmili tairen die hier wonen. Bovendien heb ben ongeveer vijftig Schoonhovenaren (burgerpersoneel) een werkkring by het garnizoen gevonden. Al deze getal len gaan spreken als men weet dat de gemeente een kleine 6*00 inwoners telt. Men heelt nu wel aangekondigd dat al le verplaatsingen, ontslagen etc. „zo gunstig mogelijk zal worden geregeld", maar een probleem blijft het. Over de woningen die t.z.t. (wellicht) vrij zul len komen, maak ik mij geen zorgen. Er staan op het ogenblik tweehonderd mensen op de nominatie voor een wo ning, waaronder zeventig jonge paar tjes Nee, moeilijkheden zie ik met na me voor de verschillende café-houders, de man van de frites-kraam, de directeur eigenaar van het Nutsgebouw (dat te vens bioscoop-zaal is), de hakker, krui denier en noemt u maar op. Hoe zal dat gaan?" De heer M. Stekelenburg ;s secretaris van de middenstandsvereniging. Hij heeft een manufacturen-zaak in het centrum van de oude stad. Zijn com mentaar. „De beslising van de leger leiding is uitermate teleurstellend voor ons. Er zal iets gedaan moeten wor den, om de klap op te vangen. Eind deze week gaan wij ons met de mid denstandsvereniging beraden over even tueel te nemen stappen. Ik kan nog niet zeggen wat wij gaan ondernemen. Zoals de zaken nu liggen, is er weinig kans dat de militairen voor de stad be houden blijven." De militairen in het garnizoen zijn vergroeid met Schoonhoven. Er bestaan zeer hechte banden tus sen burger en militair die eiders uitgesloten lijken. Een fabriek stelt hout en andere materialen gratis ter beschikking voor de soldaten die in hun vrije tijd nog iets willen knutselen. Aan de andere kant hebben deze militairen allerlei tafeltjes en stoeltjes gemaakt voor een kleuterschool van de zusters. Zo zijn er talrijke voorbeelden te noe men. Militairen helpen op de een of andere wijze mee om gemeentelijke ac tiviteiten te doen slagen. De gemeente daarentegen stelde huizen, een schiet baan en oefenterrein beschikbaar voor de opleiding van recruten. Bij het tien- jarig-bestaan van het regiment Van Heutsz werd een comité opgericht dat zich „Vrienden van het Garnizoen" noemde. Dankzij de geldelijke bijdra gingen van de Schoonhovense gemeen schap en het inspirerend optreden van het comité kon er bij die gelegenheid een compleet ceremonieel tenue wor den aangeboden aan het vermaarde tamboerkorps van het regiment. Daar voor in de plaats maakt dit korps twee maal in de week een muzikale rond gang door het stadje welke in de zo mermaanden ook door tal van toeris ten wordt gadegeslagen. En nu het woord toerisme toch is gevallen: Schoonhoven zal bij een eventuele opheffing van het garnizoen bewuster dan voorheen moeten over schakelen op het bevorderen van het toerisme. Burgemeester Aten: „Ik beschouw het garnizoen als een van onze grootste en belangrijkste bedrij ven in de stad. Dat mag u gerust weten. Maar wij hebben gelukkig nog méér. Naast garnizoensstad is Schoonhoven, ook goud- en zilverstad (vanwege de, zelfs internationaal be roemde. vakschool voor goud- en zil versmeden), onderwijscentrum en toeristenplaats. Het is een oud stadje (al in 1200 vinden wij geschriften van Schoonhoven) vol mooie, historische gebouwen als het raadhuis en de Gro te Kerk. Aan het uiterlijk van het stadje is weinig geknoeid. Het aan tal toeristen in de gemeente wordt ieder jaar groter, ook al gezien de waterrijke omgeving. Op mooie zon dagen liggen er in het haventje wel veertig a vijftig bootjes. Dat is véél." Burgemeester Aten spreekt er en thousiast over, maar de opheffing van het garnizoen valt toch als een grote zwarte schaduw over zijn zon nig betoog. Opvallend is het dat er in de verhou ding tussen burger en militair in Schoonhoven nooit één wanklank is ge hoord. „Natuurlijk", zegt de overste H. C. P. Vennik, garnizoens-, regiments- en bataljonscommandant, „heb ik wel eens een klacht gehad. Maar die klach ten waren meestal te verwaarlozen. Iemand klaagde b.v. eens over het feit dat zijn (heel mooie) dochter werd na gefloten. Een andere inwoner meldde mij op een keer dat hij 's nachts twee militairen in de rang van sergeant in de stadsvaart had zien zwemmen. Kla ger vond dat het „aanzien van de mili taire stand" schaden. Achteraf bleek dat het de zwemmers om een wedden schap te doen was. Om zulke dingen moet je gewoon even lachen... Wer kelijk, de verhouding met de burgerij is voorbeeldig. Wij zullen hier met spijt afscheid nemen". Overigens is de oud KNIL-officier gewend aan het afscheid nemen. Hij is tenminste al achtmaal commandant geweest van een onder deel dat werd opgeheven... Ook voor de meisjes van Schoonho ven betekent het afscheid van de mili tairen heel wat. Reacties van een win kelmeisje: „Als die knullen nu ook al weggaan is er voor ons helemaal niets meer te beleven". Het aantal verkerin gen, verlovingen en huwelijken dat in de afgelopen honderd jaar dankzij de goede verhouding tussen het garnizoen en de bevolking van Schoonhoven tot stand is gekomen moet groot zijn, hoe wel de juiste cijfers ontbreken. Maar het zijn niet alleen de jonge deernen die om het besluit wenen, ook de caféhouders hebben reden om be droefd te zijn. Een van hen zei ons: „Ik heb een groot gedeelte van mijn omzet te danken aan de militairen die hier een afzakkertje komen nemen. Hoeveel zij jaarlijks verteren weet ik niet, maar dat er bedragen mee ge moeid zijn, dat is duidelijk. Gevraagd naar de manier waarop hij het verlies dacht op te vangen, antwoordde hij: „ik heb geen flauw idee. Ik zal er zelf een paar méér moeten gaan drin ken". Schoonhoven zonder garnizoen. Nie mand in het rustige, sfeerrijke stadje kan het zich eigenlijk goed voorstellen. Om de vergroeidheid van de Schoon hovense bevolking met het garnizoen te illustreren laat de overste Vennik ons een levensgrote foto zien waarop enkele soldaten staan afgebeeld tijdens een exercitie. Op de achtergrond lapt een vrouw volkomen ongeïnteres seerd - de ramen. Tussen de vrouw en de soldaten in, staat een meisje op het trottoir afwezig op zij te kijken. Ongetwijfeld zal burgemeester Aten die foto straks meenemen naar de staats secretaris ter ondersteuning van zijn ge voelsargumenten. Maar er zijn ge lukkig voor hem ook zakelijke be langen te verdedigen. Honderd jaar ge leden waren het ook zakelijke overwe gingen die een rol speelden bij de po gingen om Schoonhoven garnizoensstad te maken. De overwegingen gelden Vragen voor deze rubriek rlchte men aan de Redactie van ons blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe ..Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. lllillSIIIIIIIHItlllllllllllllllllllllllllllHIIIIHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIHIItlllllHIIIIIUIIIIIIIIIIIIHIIIHIIIHII'IHUnillimilllllllHI VRAAG: M.P.O. tc R. verzoekt ons het volgende: Kunt U ons zeggen, hoeveel in komstenbelasting wij over 1964 moeten betalen? Wij zijn in 1964 gehuwd. Loongegevens A.O.W./ Loonbe- Bruto A.W.W. lasting loon man ƒ592,47 ƒ653,62 7.439,87 vrouw(v.a.h.) „232,10 57,16 3.157,— ƒ824,57 ƒ710.78 10.596,87 Moeten wij een aangifteformulier aanvragen? ANTWOORD: Het is ons opgevallen, dat de ingehouden loonbelasting van Uw vrouw erg laag is. Wij veronderstellen, dat U dit niet goed hebt opgegeven. In onderstaande berekening gingen wij er vanuit, dat U geen andere inkomsten in 1964 hebt genoten, zoals rente van spaarbank enz. Totaal loon 10.596.87 Kosten van verwerving man en vrouw 200, 10.396,87 824,57 Onzuiver inkomen A.O.W. A.W.W.-premie Zuiver inkomen 9.572,30 Vrijstelling arbeidsinkomsten van de gehuwde vrouw 1.019, Inkomstenbelasting ver schuldigd over 8.553,30 Verschuldigde inkomstenbel. 1.053. Ingehouden loonbelasting 711, Te betalen bedrag 342, Het aangiftebiljet zal U- ongetwijfeld worden toegezonden, doch indien U een spoedige afwikkeling voorstaat, kunt U er beter om verzoeken. C/ Tot voorheen had ik kinderaftrek voor 3 kinderen en bovendien nog een extra aftrek voor een kind tussen 16 en 21 jaar (z.g. Lucaskind). Na 1-7-1965 krijg ik deze kinderaftrek niet meer. In plaats van belastingverlaging heb ik nu belastingverhoging. De mogelijkheid van bedoelde extra kinderaftrek is er in de nieuwe wet slechts voor het kind (meestal dochter) dat de huishouding van de belasting plichtige verzorga of helpt verzorgen. Hoe het zij, ik begrijp niet, welke plichtige verzorgt of helpt verzorgen. Kon niet voorkomen worden, dat deze faciliteit voor de grote gezinnen ge schrapt werd? Aldus vraagt C.C.V. te A. ANTWOORD: Voor iemand, die niet dagelijks met de politiek wordt gecon fronteerd, is het vaak moeilijk de motie ven van enige wetsbepaling te achter halen. De wijzigingen in de regeling van de kinderaftrek moet men in zijn geheel bezien, waarbij ook de Algemene Kin derbijslagwet-uitkeringen en de nieuwe regelingen van de toerekening van in komen aan de ouder of kind een grote rol gespeeld hebben. Met de huidige re geling heeft men getracht een betere aansluiting van de wet op de reële draagkracht van de belastingplichtige te verkrijgen. VRAAG: C. J. v. d. A. te D. ver- RIJKSSTUDIETOELAGE I. VRAAG: G. J. v. d. A. te D. ver zoekt ons het navolgende: Ik ben zelfstandig, zoals dat heet. Ik heb 5 kinderen, resp. 18, 16, 14 9 en 5 jaar oud. De oudste gaat studeren, naar wij hopen met een studiebeurs. Voor de tweede werd een Rijksstudietoelage aangevraagd van 400. De studiebeurs voor de oudste is aanmerkelijk groter. Kunt ons inlichten over de A.K.W.- uilkeringen? ANTWOORD: Indien de toegezegde studiebeurs voor Uw oudste wordt ver leend, jtullen daardoor waarschijnlijk toch niet alle kosten worden goedge maakt. U zult zelf moeten bijpassen hierop. Bedraagt dit bijpassen 12,50 of meer per week, dan mag U voor het recht op kinderbijslag hem tellen voor één kind. Bedraagt dit bijpassen ech ter minder, dan mag U hem niet meer meetellen. Dit is ook het geval met het tweede kind. indien de Rijksstudie- toelage wordt toegekend Daar deze toe lage belangrijk minrtm Si -r!gt rinn tl beurs, zult voor de tweede per week altijd wel 12,50 moeten betalen. U mag hem derhalve steeds voor één kind meetellen. U mag hem voor twee kin deren tellen, als U ondanks de verkre gen toelage toch het levensonderhoud grotendeels (dit is voor meer dan de helft) zelf moet betalen. Dit zult U zelf moeten bekijken. Nemen wij aan, dat U de oudste voor één en het tweede kind voor twee kinderen mag tellen. U ontvangt dan per jaar aan A.K.W.-uitkering 1.912,56 Zou de ontvangen Rijksstudie toelage verhinderen, dat het betreffende kind voor twee wordt geteld, dan ontvangt U per jaar 1.357,20 Dat is dus minder 555,36 VRAAG: W. U. te R. zendt ons het volgende probleem: Mijn salaris bedraagt 12.060. per jaar. Wij hebben 4 kinderen, allen schoolgaand. De twee oudsten (17 en 18 jaar) willen na het behalen v an het, U.L.O.-diploma. verder stu deren. Voor beiden heb ik een Rijks- studietoelage ten bedrage van 400. aangevraagd. Op het betreffende in- vulformulier heb ik voor kosten van levensonderhoud en andere kosten per kind 1.200. opgegeven. Oefent de Rijksstiidietoelage invloed uit op de kinderbijslag? ANTWOORD: Indien U kunt aantonen, dat U per kind per jaar minstens 900. moet besteden, loopt Uw kinder bijslag geen gevaar. Ondanks de Rijks studietoelage moet U dan de kosten van levensonderhoud en de overige kosten van de kindoren grotendeels (voor meer dan de helft) zelf bekostigen. Slaagt U niet in het aantonen hiervan, dan zult U aan kinderbijslag jaarlijks 1.051,44 minder ontvangen. studerende kinderen van politieke ge vangenen of op andere wijze bij te dra gen in de studiekosten. Voorts kunnen vrouwen geld van het fonds krijgen voor reizen naar de plaats waar hun man gevangen zit. PASADENA (Californië), 26 juli (UPI) Om even over half zes zater dagavond was de overseining voltooid van de 21 Mars-foto's, die de ruimte sonde Mariner-4 op 14 juli heeft ge maakt. Mogelijk kwam op het laatste stuk van de band. die naar de aarde werd geseind, nog een stukje van een 22ste foto binnen. Toen de gehele band was overgeseind, begon de Mariner automa tisch weer de eerste foto opnieuw te seinen. HILVERSUM, 26 juli Hét televisie festijn kwam dit weekeinde van de ten nisvelden uit Hilversum, waar het puik je van de tenniswereld de cameramen sen in de gelegenheid stelde boeiende beelden op het scherm te toveren. Min der enthousiast kunnen we zijn over de commentaren van Herman Kuiphof en Coen Verhoef, die eikaar steeds maar weer tegenspraken in hun beoordelingen van spel en spelenden. De NCRV nam ons zaterdagavond aan boord van de Henri Dunant. Ze liet Jan van Hillo en voor een groot deel ook Herman Emmink daar een tv-gebeuren presenteren, dat we al eer der op het tweede net te zien hebben gekregen. Het amusementsprogramma, dat in deze overigens warm menselijke reportage werd geboden, stond op pre tentieloos vakantiepijl. Dit laatste is evenzeer van toepassing op de tweede herhaling van deze avond „Acht plus de zee", destijds voor het tweede net samengesteld door Kitty Knappert. Na een chaotische start met weinig gelukkige liedjes, zowel qua tekst als melodie, kwam er tenslotte tenmin ste nog wat lijn en vaart: in het weinig showrijke zeemansgebeuren, waarin Aart Brouwer als een onbegrep pias de „eindjes" aan elkaar moest knopen. Het meeste succes had men nog wel met de vele bekende eigen zeemans liedjes uit lang vervlogen jaren. Attentie struikelde deze keer over een slecht interview van Dick Hou- waart met een lid van het Zuidafrikaan se actiecomité, dat komt protesteren tegen de z.g. „ton van Luns" (in feite meer een royale bul van links dan van rechts) voor de slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika. althans voor de bond die de belangen van deze men sen voor staat. Dick Houwaart kwam o.i. veel te slap voor de dag tegen over een man, die komt protesteren, maar nog niet eens voor zijn overtui ging blijkt te durven uitkomen. Weinig actueel was ook de reportage over de sportvisserij aan boord van vissersschepen uit Wieringen. De ver slaggever trachtte dit gebeuren wel ac tueel te maken, maar de beroeps- en sportvissers namen hem zelf (en nog wei gevraagd) dé actualiteit uit de mond. „Dat doen we al zo'n tien jaar," luidde de reactie en de verslaggever dan maar telkens inhaken met „ja maar zo intens als de laatste jaren toch niet" enz. enz. Al met al werd er met deze reportage een „kabel jauw" uitgegooid en een „spierinkje" gevangen. Hoofdschotel was zondagavond het Duitse televisiespel „Der müde Theo- dor", dat een heel bedrijf nodig had om op gang te komen, maar dan ook uitgroeide tot een dolle klucht vol gees tige vondsten. Van een televisiespel was nauwelijks sprake, waar het hier een theater-reportage betrof, waarbij de camera's slechts registreerden wat er op het podium te gebeuren stond. Niet temin kwam men met deze uitgestelde Duitse klucht tot een amusante zondag avond. Theodoor werd doodmoe van zijn capriolen, maar wij wisten na afloop dat de lachspieren hun werk wèl had den gedaan. E.U. Blauw-wit geblokte katoen voot de rok en wit getextureerde katoen voor het jasje vormen de materia' len voor deze fris-zomerse combi natie. Onder de meisjes die de komende week in de duurste creaties in de salons der Parijse modehuizen zullen schrijden, bevinden zich dit keel weer een aantal nieuwe gezichten. Voor Yorn loopt een 19-jarig meis je, dat nog tot voor kort bloemen verkocht. De ontwerper haalde haaf van de straat en evenals Eliza Doo- little uit ,,My fair Lady" mag zij nu japonnen dragen, waarvan de prijzen uit minstens drie cijfers bestaan. Ook Jacques Heim heeft een nieuwe man nequin aangenomen, dochter van wijlen stermannequin „Lucky" Pierre Cardin. die van exotische types houdt (zijn stermannequin is de Japanse Hiroko), heeft de 20-ja- rige Mom Neang, een nicht van de Cambodjaanse ambassadeur in Pariji geëngageerd. Kapitein Molyneux d< veteraan van de Parijse couture. kooS een brunette uit San Francisco, die onlangs met een Franse architect trouwde en aldus in Parijs kwam te wonen. Kent u de fietsschotel al? Dit gerecht is geïntroduceerd door een Apeldoornse restau ranthouder. Hij raadt het in het bijzonder fietsers aan, die na een inspannende tocht krachten moeten verzamelen. Het recept luidt als volgt: Varkens-schnitzels, mager rook- spek, Gelderse rookworst, spits kool of groene kool en aardappe len. Zout en peper de schnitzels, wentel ze door bloem, bak ze aan beide zijden op een getemperd vuur en doe ze met de braadboter er over in een tafelpan. Kook de fijn gesneden kool een paar minuten en doe die, op de schnitzels, in de pan- Bak plakjes mager rookspel en schik die met wat van het vet over de kool. Snijd de aardappelen in blokjes, bak ze in de frituur gaar en doe ze over de kool. Doe het deksel of) de pan en laat het geheel enige minuten smoren op een zwak vuur. Bier smaakt hier goed bij, maar wil men na het eten weer op de fiets stappen, kies dan liever een andere drank. Tijdens de nieuwsberichten werd vermeld, dat prinses Beatrik een schip zou dopen. „Tjé"i zei Henk (8), „dat zal ook een toer voor haar zijn, om dat schip in haar armen te houden." VWWWWWVWVWSAAe/' (Van onze filmredactie) BUSSUM, 26 juli In zijn film „Een duivelse uitvinding", die vanavond door de NTS via Nederland 1 wordt uitgezonden, maakt de Tsjechische ci neast Karl Zeman de prachtige gravu res van Bennett en Riou, die de boe ken van Jules Verne verluchtten, tot leven. Zeman heeft daartoe op genia le wijze gebruik gemaakt van een com binatie van alle middelen en genres van de film: trucage-fotografie, teken en poppenfilm en „levend" spel. Aldus is hij er met volledig succes in geslaagd, de fantastische wereld van Verne tot zichtbare werkelijkheid te maken: een stad van staal op een vul kanisch eiland met onderzeese grotten; duikboten, die door middel van ijze ren zwemvliezen worden voortbewogen: het gevleugelde fregat „Albatros": be zadigde, nimmer uit de plooi rakende heren met rakkeeaai d »n cn preutse drmes in zwierige crinolines, die in st<-unautomobielen reizen: en niet te vprgeten een reusachtig atoomkanon, dat met één klap aan alle slechtig- heid èn aan de film een einde maakt en dat voor de heldhaftige held en de onverstoorbare heldin, die tot dan toe op haar bescheiden wijze de mannen van wetenschap en techniek met kopjes thee en een beschuitje in het leven heeft gehouden, de weg naar een rooskleurige toekomst opent. Zeman heeft met zijn beelden Vernes stijl en diens wonderlijke wereld, waai in de mens niet meer is dan de drager van avontuur en techniek, meesterlijk weten te treffen, met eerbiediging van alle tradities, verbonden aan de avon turenverhalen uit de vorige eeuw, maar met net genoeg humor en ironie om het geheet voor de kijker van nu tot een briljant en verrukkelijk amusement te maken. MAGISCHE VIERKANTEN Horizontaal en vertikaal dezelfde woor den invullen 1. taal; 2. gedachte; 3. meisjesnaam; rustteken; 5 gewicht; 6. kleur; 7. myth; figuren; 8 spijskaart; 9. snaarinstrument; 10 jongensnaam; 11 dun; 12. dierehuitt 13. voormalig bewoner van Peru; 14. edel gas; 15. van geringe duur: 16 zuil. Oplossing van 23 juli: t klep; 2 leie; 3 elre; 4 peer: 5. lint; ti isar; 7 nato; 8 tros; 9 merk; 10. etu'' 11 ruin. 12 kind; 13. nors; 14. oven; l5' reno; 16 snor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4