AUTO DOORGEREDEN GOLDEN FICTION - voor rokers met een eigen stijl MISSIEKRUIS VOOR MISSIONARISSEN I.H.C. Holland bouwt een hefponton voor Argentinië Moorden opgelost WIM SONNEVELD SCHENKT WIJN A.N.W.B.-0PR0EPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Rode vrienden onder elkaar Jan de Hartog in ons land II Oostduitsers met gestolen auto op weg naar Spanje Weer Brabantse juweliers dupe van inbraken Lichamen van vermiste jongen en man opgehaald Kordate jongen neemt vermiste David naar huis Vijfhonderdste voorstelling Zuidafrikaan voor anti-ton-actie in Nederland In Abcoude gepakt Minimumprijs voor bonen vastgesteld Broodmes Argentijnse Ruzie Ned. zweefvliegtuig maakt noodlanding n MAANDAG 26 JULI 1965 PAGINA 5 Vol smaak en tóch zacht! nf .1 nu GOLDEN FICTION rookt of GOLDEN FICTION FILTER, beide getuigen van een exclusieve smaak. Want u wilt immers genieten van een u^ele^ melange van pure, ongesausde tabakken. li' /k heb voor u allen maar een kruis, het missiekruis. Kruis en missie hangen nauw sa men. Wat onlangs in Congo is gebeurd lean ook u overkomen Haarlems bisschop, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, sprak deze ernstige woorden gistermiddag tijdens een indrukwekkende plech tigheid in de kathedrale basiliek van Sint Bavo te Haarlem, waar hij aan driehonderd missionaris sen het missiekruis uitreikte. Aan de jongemannen en vrouwen die voor de eerste maal worden uit gezonden. Aan de veteranen van Christusvredeslegioen, die reeds de zwaarte en de hitte van de dag hebben gedragen. Aan de Mill- Hillers, Scheutisten, broeders van Sint Joannes de Deo, dochters van Onze Lieve Vrouw, Augustines- sen, Capucijnen en Kruisheren. Aan de missionarissen voor India, Pakistan, Indonesië, De Philip- pijnen, Nieuw-Zeéland, Zuid-Afri ka en ook voor die delen van het zwarte werelddeel, waar in de laatste jaren tientallen missiona rissen hun leven hébben gegeven voor de Kerk. In het gebed tot Sint Willibrord bad de bisschop met de zusters, broedend, priesters en léken; „Zo als Gij (Willibrord) door Uw overheid naar onze landen zijt ge zonden, zo zendt nu Uw kerk haar zonen en dochters uit om Uw werk voort te zetten." In de Haar lemse kathedraal was er vreugde om de uitverkiezing van deze driehonderd mannen en vrouwen. De missionarissen vertrékken zon der veel ophef en met het kruis als teken van hun zending. Vergevorderde amateur-fotograaf „Hemelbed" als musical V W Het Amsterdammertje Tonnie de Mik (links) met het Engelse padvindertje David Blake. Man weg (Van onze correspondenten) LEEUWARDEN, 26 juli Voorbij gangers hebben in de nacht van zater dag op zondag het stoffelijk overschot gevonden van de 53-jarige voeger Geert Scholte uit Surhuisterveen (Fr.) De man moet zijn aangereden door een auto, waarvan de bestuurder vermoe- delyk is doorgereden. Men vond de man op de Vierhuisterweg tussen Harkema- Opeinde en Surhuisterveen. Het slacht offer lag met een verbrijzelde schedel langs de weg. Uit het politieonderzoek is gebleken, dat de heer Scholte op slag dood moet zijn geweest. Vaststaat, dat de man met de bus uit Groningen omstreeks half een in Surhuisterveen was gearriveerd. Hjj is toen te voet op weg gegaan naar zijn getrouwde zoon in Harkema-Op- einde. D» in de buurt wonende mensen heb ben op het bewuste tijdstip wel een klap gehoord, maar geen auto horen rem men. De wagen is doorgereden in de richting Surhuisterveen. Uit verfsporen is komen vast te staan, dat de doorge reden auto is overgespoten in een licht blauwe kleur. EINDHOVEN. Bij een botsing op het kruispunt Dr. Berlagelaan-Hendrik Staetslaan in het stadsdeel Woensel tus sen twee personenauto's is de 39-jarige mevrouw W. Bril-Habing uit Veenoord bij Sleen om het leven gekomen; zij overleed tijdens het vervoer naar het Binnenziekenhuis. Het bij haar in de auto zittende echtpaar Spreeuwers uit Terapel man en vrouw ieder 65 jaar moest met ernstige, zij bet niet le vensgevaarlijke verwondingen in het St. Josephziekenhuis worden opgenomen. De beide wagens, waarvan de bestuur ders ongedeerd bleven, werden zwaar beschadigd. Aanvankelijk was de brand- AMSTERDAM, 26 juli Zaterdag avond heeft de politie, na een achter volging die in Amsterdam-Oost was be gonnen, in Abcoude een auto klem ge reden waarvan de bestuurder in de hoofdstad een verkeersovertreding had begaan die door de bemanning van een Amsterdamse politiewagen werd Jfezien en waarvoor men hem had wil- en aanhouden. De besuurder gaf echter vol gas en vluchtte in de richting Utrecht. Het bleek dat zich in de auto twee broers bevonden, twintig en zestien jaar oud. Zy beweerden vrijdagochtend bij Helm- stedt over de grens van Oost-Duitsland te zijn gevlucht. Zij bekenden de auto waarin ze werden aangehouden te En schede te hebben gestolen. Ze wilden ermee naar Spanje om daar, naar ze zeiden, dienst te gaan nemen in het Spaanse vreemdelingenlegioen. De jongens zijn inmiddels voor verder ver hoor overgebracht naar Enschede. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiimiimmiiHiiiiimmnminiN Wegens familie-omstandigheden woe den de volgende personen verzocht zich te melden b(j de ANWB-oproepdlenst in Den Haag, tel. 076-814381, dagelijks van 8 tot 22 nur. BELGIE Dchtp-ar J. Blanken- stein uit Beverwijk en echtpaar Heu- tink uit Enschede geen gegevens over vervoermiddel ergens in België. BENELUX De heer Koper, reist samen met fam. Kuypers uit Muiden met gele Citroën bestelwagen UA-11-66 op camping in Belgische Ardennen. FRANKRIJK Echtpaar J. T. van de Molengraaf uit Rotterdam crème kleurige Opel Record MU-73-49 op camping in Bretagne. Echtpaar JPlatvoet-Bredschneider uit Amsterdam met NSU Prinz licht grijs MX-95-35 omgeving Menton op camping. DUITSLAND Echtpaar W. de Jong-Slebe uit Haarlem witte Renault 4R HV-16-80 omgeving Woringen bij Memmingen. H. M. J. Keurts uit Amsterdam met bronskleurige VW XG-06-81, omgeving Darmstadt. J. Zwets uit Amsterdam samen met vriend, grijsblauwe Simca ïooo EZ-29-89 ergens in Duitsland. J. de Vries uit Diemen zonder eigen vervoermiddel via Naturfreundehauser In Duitsland wellicht in de Pfalz. ZWITSERLAND Echtpaar J. p. Wieling uit Duivendrecht niet brons- kleurige VW 1200 ZG-78-68 bij Meer van Geneve. A. N. Brand uit Haarlem groene Opel Record TT-61-04 onderweg m Zwitser land. ITALIË Echtpaar W. Zwart uit Laven N.H. vitte Mercedes, kenteken niet bekend ergens aan Lago Maggiore op camping. P. J. Verwoerd uit Amsterdam groe ne Ford Zephyr HL-31-73 omgeving i lo- rence of Rome. Echtpaar R. Symóntsma uit Hilver sum zwarte Volkswagen HZ-n-o* Italië. J. G. Sehiere uit Bilthoven grasgroe ne Chevrolet Belair EK-83-74 naar llë. OOSTENRIJK P. M. van Oorschot uit Amsterdam lichtgekleurd yWbusje kenteken niet bekend omgeving vil lach. H B. G. Visser uit Amsterdam blau we 2CV DT-39-44 in Karinthië. OOSTENRIJK, ZWITSERLAND, ITALIË H. van Welie uit Dordrecht gebroken witte Ford Taunus JA-27-68 in Oostenrijk, Zwitserland of Italië. JOEGO-SLAVIE Mej. Sr. Govers en mej. N. Kieft uit Maassluis don kerblauwe Vespa-scooter TR-04-54 om geving Zadar of Rijeka (hotels). TSJECHO-SLOWAKIJE C.W. Mooienaar uit Santpoort met Neder landse familie waarvan naam niet be kend op camp- ig in omgeving van Kar lovy Vary (Karlsbad) in West Tsjecho- £i»wai^je. dood op evonden weer gealarmeerd om de gewonden uit de wrakstukken te bevrijden, doch toen deze arriveerde was men daar al in geslaagd. HAARLEM. Op de Kinderhuisvest is zaterdagavond de 16-jarige Otto de Haan uit Hoornsterzwaag (Friesland) onder een autobus van de firma Maars- se en Kroon gekomen en op slag ge dood. Het slachtoffer was op vakantie in Haarlem. Hy reed met nog twee vrien den op een bromfiets en week vermoe delijk teveel naar links uit juist op het moment dat de autobus hem achterop kwam. Hij raakte met het stuur van de bromfiets de autobus en kwam on der de achterwielen te vallen. BERGEN. Op de rijksweg te Ber gen, in Limburg, is een inwoner van het dorp, de 58-jarige heer Cox, die met zijn rijwiel de rijksweg wilde over steken, door een Engelse militaire per sonenauto gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. BOEKAREST, 26 juli (UP1) De Rus sische partijleider Brezjnev en de secre taris-generaal van Chinese communis tische partij Teng Hsiao-ping, hebben el kaar zaterdag ruim vier uur „gezelschap gehouden" zonder één woord te wisselen. Brezjnev en Hsiao-ping waren eregas ten op een galabanket dat de herkozen secretaris-generaal van de Roemeense communistische partij, Nicolae Ceausescu, aanbood. Tijdens het banket werd Ceausescu toegejuicht door ruim tweeduizend af gevaardigden, die het congres van de Roemeense communistische partij had den bijgewoond. Brezjnev en Hsiao-ping zaten links en rechts van de nieuw ge kozen secretaris-generaal. Brezjnev glimlachte, wuifde familiair naar bekenden en hief het glas met af gevaardigden die hem begroetten. Hsiao- ping echter zat met een ondoorgrondelijk gezicht waarop slechts enkele malen een stroef glimlachje verscheen. Na het diner deed Ceausescu een po ging het ijs tussen de Russische en Chi nese vertegenwoordiger te breken. Hij bracht hen in een park, waar hij hen alleen liet. Beiden bewaarden het stil zwijgen en de rust werd alleen verstoord door folkloristische klanken van een boe- renkapel, die in een nabijgelegen pavil joen optrad. Enkele malen voegden de Oostduitse partijleider Walter Ulbricht en premier Kardelj van Joegoslavië zich bij hen en praatten wat met Brezjnev. Hsiao-ping mengde zich echter niet in het gesprek. Ook pogingen van andere Europese communisten om de twee tot elkaar te brengen liepen op niets uit. (Van onze correspondenten) DEN BOSCH, 26 juli Het aantal inbraken bij juweliers in Noord-Brabant is het afgelopen weekeinde weer toege nomen. Ditmaal waren juweliers in Boxmeer en Oud-Gastel de slachtoffers. Ook ditmaal ontkwamen de daders. In Boxmeer ontdekten voorbijgangers in de nacht van vrijdag op zaterdag een stukgeslagen ruit en een straat steen in de etalage van juwelier P. Hin- ke. Er was voor twaalf- a vijftiendui zend gulden aan gouden ringen en hor loges gestolen. Zaterdag tegen midder nacht werd de winkelruit van juwelier De Klerk in Oud-Gastel ingeslagen. Twee tableaus met gouden ringen wer den gestolen. De eigenaar van de zaak hoorde de klap en het glasgerinkel en liep meteen naar de winkel. Hij zag juist een grote wagen, vermoedelijk een Ford of een Chevrolet van een oud bouwjaar, in een donkere kleur, verdwijnen. De auto had een Duitse nummerplaat, maar het nummer is niet bekend. (Advertentie) GF GF DEN HAAG, 26 juli. Beneden 30 cent per kg zullen dit jaar op de Ne derlandse veilingen geen snijbonen en sperciebonen verkocht mogen worden. Dat is de minimumprijs voor deze pro- dukten die is vastgesteld door het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilin gen en vandaag in werking treedt. Voor pronkbonen is een ophoudprijs vastge steld van 20 cent per kg en spekbo1 nen 22 cent. Bij eventuele doordraai krijgt de te ler voor pronkbonen een vergoeding van 16 cent per kg voor kwaliteit I en 12 cent voor kwaliteit II, snijbonen en spercibonen vergoeding kwaliteit I 24 centen kwaliteit II 18 cent per kg, spek- bonen vergoeding kwaliteit I 18 cent, kwaliteit II 13 cent per kilogram. Van spekbonen zal dit seizoen geen hef fing op de veilingen worden ingehouden. Van sperciebonen bedraagt de heffing 1 per 100 kg. Pronkbonen 0,30 en snijbonen 0,40 per 100 kg. De aanvoer van sperciebonen van de volle grond begint in het zuiden op gang te komen maar het gaat nog niet om grote hoeveelheden. De handel is willig en de prijzen liggen rond 1,60 per kg voor de goede kwaliteiten. Ver wacht wordt dat de aanvoer van sper ciebonen dit jaar sterk zal tegenval len. Het areaal is ingekrompen onder in vloed van de zeer ongunstige teelt resultaten in de laatste jaren en de stand van het gewas is op het ogen blik bijna overal zeer slecht tengevolge van het ongunstige weer van de laatste tijd. WASSENAAR, 25 junli (KNP) De Pauselijk nuntius-internuntius in Ne derland, mgr. G. Beltrami, is benoemd tot groot-officier in de orde van het H. Graf van Jerusalem. Een delegatie van Nederlandse eommandarije van de orde, bestaande uit de landscomman- dore H. A. M. Lempers, de groot-prior mgr. Th. G. A. Hendriksen en de se- kretaris van de eommandarije, prof. G. H. L. Zeegers heeft hem dit namens kardinaal Tisserant, grootmeester van de orde, meegedeeld. DEN HAAG, 26 juli Bij de I.H.C. Holland is onlangs een hefponton besteld voor de bouw van een auto-tunnel van 2,5 km lengte onder de rivier de Parana in Argentinië. De methode om een tunnel te bouwen met behulp van een hefeiland is vrij nieuw in de tunnelbouwtechniek, aldus een mededeling van I.H.C. Holand. De Comisión Interprovincial del tunel Parana-Sante Fe acht het gebruik van een hefponton noodzakelijk in verband met de sterke stroom, die continu op de Rarana voorkomt. Het hefeiland zal worden uitgerust met een gecompliceerd spel van 10 lieren, waarmede de 65 m lange tunnelstukken met een diameter van 12 m tussen de poten van de ponton kunnen worden gezonken en tevens in langs- en dwarsrichting gelegde tunnelstuk te garanderen. Het Gusto-hefsysteem, dat gebruikt wordt op de kraaneilanden aan de pieren voor IJmuiden en op booreilanden voor de olie-industrie, zal ook hier toegepast worden. De afmetingen van de ponton bedragen 38,60 x 30,00 x 3,00 m. Het hefeiland is uitgerust met 4 poten van elk 62 m lang. De leveringstij d van 9 maanden is buitengewoon kort voor een zo gecompliceerd werktuig als het onderhavige. Het hefeiland zal worden gebouwd door I.H.C. Holland op de werven van haar vennoten Werf Gusto te Schiedam en Verschure Co. te Amsterdam. Een booreiland voor Franse olie-industrie is daar ook in aanbouw; het zal voor de kust van W.Afrika in bedrijf worden gesteld. (Advertentie) Als u denkt aan een statief voor vergevorderde opnamen: de Solleveld Service Groep denkt met u mee en heeft alle [Pp statieven voor u staan. Amsterdam Damrak 13-15, Tel. 249742 - Kinkerstr.193 Tel. 185899- Linnaeusstr. 78, Tel. 742863 Slotermeerlaan 125a, Tel. 134893 Apeldoorn: Hoofdstr. 2, Tel. 05760-12289 NAARDEN, 26 juli Gistermiddag heeft de politie het lichaam van een jongeman uit het IJsselmeer opgehaald, die sinds dinsdag werd vermist. De jongeman, de negentienjarige J. M. M. Meyer uit Bussum, was, hoewel hy de zwemkunst niet goed machtig was en ondanks aile waarschuwingsborden die bjj het IJsselmeer geplaatst zijn, toch gaan zwemmen. Het water is ter plaatse zeer diep, omdat daar zand is gebaggerd. Dinsdagmiddag had men de kleren en de fiets van de jongeman op het strand gevonden. WIJCHEN De veerman te Wapen- berg heeft gisteren in de Maas het lichaam aangetroffen van de 58-jarige gehuwde gemeentewerker H. J. Too- nen. Hij werd sinds 19 juli vermist. Perzië. Een autobus is tussen Is pahan en Korramsjahr in Perzië tegen een stilstaande vrachtwagen gereden. Veertien mensen kwamen om het le ven. (AFP) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, 26 juli Van het „Hemelbed", het veelgespeelde toneel stuk voor twee personen van Jan de Hartog wordt momenteel in Amerika door David Merrick een musicalbewer king gemaakt. Dat verklaarde de schrij ver Jan de Hartog zaterdagmorgen aan boord van de „Rotterdam", waarmee hij de overtocht van Amerika naar zijn vaderland had gemaakt. Sinds 1957 woont hij in de Verenigde Staten. In 1962 legde hij zijn woonboot aan in Houston en ging er dramaturgie doceren. Het was daar dat hij en zijn vrouw Marjorie Mein op de hoogte kwamen van de wantoestanden die in de plaatselijke ziekenhuizen heersten. Het betrof hier twee ziekenhuizen waar in voornamelijk kleurlingen waren op genomen. Daarover handelt zoals be kend de nieuwste roman van de auteur „The Hospital" die, in oktober van het vorig jaar verschenen, in Amerika al 24.000 keer verkocht is en in ons land na vier maanden verkoop ongeveer de helft. Diverse vertalingen van het boek staan nog op stapel. Het auteurs-echt paar werkte zelf anderhalf jaar in het ziekenhuis. Met medewerking van de kerken en een aantal vrijwilligers poog de De Hartog fondsen en mensen bij een te brengen om aan de wantoestan den een eind te maken. Hij sprak zo'n honderd keer op de preekstoel en een van de resultaten van zijn activiteiten is dat er nu een 620 geschoolde vrij willigers in de twee hospitalen werken. De gezeten burgerij van Houston is echter maar weinig ingenomen met deze „bemoeizucht" van een vreemde ling. Zeker is er geen uitzicht op een politiek meegaande houding ten aanzien van de kleurlingen. De Hartog blijft hier twee maanden op familiebezoek. Daarna keert hij weer terug naar Houston om er zijn periode als ziekenverpleger af te maken. Hij hoopt daarna elke zomer in Nederland te komen. Naar aanleiding van een briefje van een Haagse HBS-leerlinge, die hem eens schreef dat zij over hem geen literatuuropstel mocht schrijven, omdat hij geen literatuur produceerde, merkte hjj op: „Ik ben tevreden met wat ik kan. Vroeger zou ik me er kwaad over gemaakt hebben." Daarom zal hij in ons land ook niet komen doceren. Wel blijft hij schrijven. Wat, kon hjj nog niet vertellen. (Vervolg van voorpagina) slotte gearresteerd, op het moment dat men de grote speurtochten door de om geving als zinloos had stopgezet. Men had wel al de schoenen en de bromfiets van de knecht gevonden. Natuurlijk is bij het oplossen van de moordzaak in Terbregge ook gedacht aan de moord op een alleenwonend meisje in Kralingen, een jaar geleden, en de al bijna twee jaar oude evenmin opgeloste moord op een jonge weduwe en een van haar zoontjes in Rotterdam- zuid. Hoofdinspecteur Knape is echter van mening dat de pakhuisknecht niets met deze moorden te maken heeft. TILBURG Een steek met een mes be slechtte zaterdagmiddag in Tilburg het gevecht dat reeds 's morgens vroeg was ingezet tussen kostbaas en kost ganger in hun woning aan de Hoevense- weg. Beiden verkeerden onder invloed, scholden tegen elkaar en grepen ten slotte naar bierflessen en glazen waar mee zjj elkaar bewerkten. De kostbaas voelde zich tenslotte zó bedreigd door zijn negentien jaar oudere kostganger dat hg zich met oen broodmes wapende. Hiermee bracht hü zijn tegenstander een aantal steken in zy en hartstreek toe. Na de steekpartij rende de kostbaas naar de overburen, die hij verzocht om politie. Deze arresteerde de vechters baas op beschuldiging van doodslag, dan wel zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend. In het ziekenhuis werd verdachte eerst nog aan handen en gezicht verbonden. Het slachtoffer stond bg de Tilburgse politie bekend als een onruststoker en intensief drin ker. ZiiRICH Zwitserse politieagenten arresteerden zaterdag in een hotel al hier een negentienjarige Nederlander, die enige maanden geleden van huis (Den Haag) was weggelopen. De politie was, volgens Zwitserse autoriteiten, uit sluitend naar het hotel gegaan, vanwe ge een verzoek van de familie van de jongen om opsporing. Tot verbazing van de politie bekende de jongen spon taan de Argentjjnse vrouw in de Parij- se voorstad Sevran te hebben vermoord. De Franse politie die vanaf de ontdek king van de moord de Nederlandse jon gen die bg de Argentijnse in de kost was, verdacht, zal Zwitserland om uit levering verzoeken. EINDHOVEN Aan de schietparty van vrijdagnacht, waarby zoals za terdag reeds gemeld de 49-jarige fabrieksarbeider Steef Bosch in zyn wo ning aan de Thymstraat werd gedood door een 23-jarige kraan dryver, is een weken durende ruzie binnen een kring van zeven man voorafgegaan. Verdach te kende het slachtoffer via diens zoon, die by hem werkte. Met nog een groep andere kennissen bezochten zij regelma tig een café aan de Heezerweg. Regel matig kreeg men er ook ruzie. Vorige week zondag raakte een kennis van ver dachte slaags met de heer Bosch, 's Woensdags daarop haalde "erdachte bij zijn moeder in Someren zijn geweer op: een soort Flaubert-geweer, waarvan de loop voor de helft was in gekort en ook de kolf verkleind. Met dit wapen onder zijn jas ging hij vrijdag eerst nog naar het café aan de Heezerweg. Na sluitingstijd ging ver dachte naar het huis van de heer Bosch. Deze deed op zijn bellen open en scheen allerminst geïmponeerd door het wapen dat verdachte op hem richtte. Hjj nodig de verdachte althans uit even binnen te komen. Daar, in de gang, ontstond een woordenwisseling. Toen het tot een handgemeen zon komen loste verdachte van zeer korte afstand een schot. De heer Bosch werd op nenshoogte geraakt. Verdachte ging daarna naar zijn pen sion, waar hij om politie verzocht. Hij werd er gearresteerd. De vrouw van het slachtoffer stuurde haar elfjarig zoontje uit om een dok ter te halen. De arts liet het slacht offer direct overbrengen naar het St. Joseph-ziekenhuis. Bg aankomst bleek de man reeds te zyn overleden. BERLIJN, 26 juli (DPA-ANP) Een Nederlands zweefvliegtuig dat als ge volg van zwaar weer uit de koers was geraakt heeft zondag in het gebied van Rostock een noodlanding moeten ma ken. De vlieger, Otto Foelkel, was 's morgens van Teriet opgestegen om het Nederlands record vrije afstand zweefvliegen te verbeteren. Met zijn Sa- gitta kwam hij boven Oost-Dnitsland te recht waar hij een noodlanding maakte 40 km. ten oosten van Ltibeck bij Gre- vesmühlen. Naar het Oostduitse pers bureau ADN meldt zou Foelkel vandaag naar Nederland terugkeren. BAARN, 26 juli David Blake, een elfjarig jongetje uit Dublin, die zater dag vermist werd, is weer veilig in het padvinderskamp Beukenwoud in Lage Vuursche. Zijn snelle opsporing is te danken aan de dertienjarige Ton- nie de Mik uit de Swammerdamstraat in Amsterdam. Tonnie had op het TV- scherm de foto van David gezien en was daarna op straat gaan spelen. Tot zijn verbazing kwam de vermiste Da vid even later door dezelfde straat wandelen. Tonnie troonde David mee naar zijn huis van waaruit de politie werd gewaarschuwd. Deze zorgde er uiteraard voor, dat David snel bij zijn groep kwam. O (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 26 juli Het was zondagavond in het Nieuwe de la Mar- theater de vijfhonderdste „Avond met Wim Sonneveld", een feest, dat Wim Sonneveld niet alleen vierde met een uitstekende voorstelling, maar ook met een flesje wijn, dat hij ieder zijner be zoekers mee naar huis gaf. Een vorste lijk gebaar van de cabaretier, die te vens eigenaar is van een wijngaard in de Provence, de Bergerie de Notre Da me. De flesjes dragen het jaartal 1964, zoals men weet een van de beste wijn jaren van deze eeuw. Het is misschien niet gemakkelyk uit te maken, of het bezitten van een wijn gaard tekenend is voor welvaart dan wel voor cultuur. Het past wel bg de stgl, die Wim Sonneveld cultiveert, en die sterk genoeg bleek om zich ook duidelijk te manifesteren in zijn aan deel in ,,My Fair Lady". Het is een stgl, waarin een aantal verschynselen in de hedendaagse samenleving in speel se opmaak worden voorgesteld, veraan genaamd, verfraaid, maar waarin te vens wordt aangetoond, dat het een op- zettelyke verfraaiing is. En dit vooral door de telkens optredende potsierlijke vertekeningen in het fraaie uiterlyk. Kenmerkend hiervoor is al, dat Sonne veld als een büzonder verzorgd heer verschgnt, in feite net iets te mooi om waar te zgn, ook in zgn hele houding, maar dat hij met al die uiterlijke mooi heid zeer nonchalant ïykt om te sprin gen: hij maakt er telkens opnieuw een caricatuur van, op de manier van een potsierlyke clown, die toch altgd heer blgft. Verschgnt hg als een soort mid deleeuwse speelman met eenmansor- kestje, dan gaat zgn keurige kostuum wel schuil onder de attributen, maar de rinkelende belletjes aan hoofd en le dematen zijn dan zeer blinkend, de trom op zgn rug indrukwekkend nieuw, de riemen eraan oogverblindend wit,- en het is allemaal met enkele hand grepen te verwgderen. De uiterst ge cultiveerde heer heeft de zaal tranen doen lachen, omdat hij in zijn vak zo gecultiveerd is dat hg volledig de clown kan uithangen zonder te doen verge ten, dat hg een heer is. Dit is zgn gro te kracht in al de types, die hg zingt en speelt en dat zgn er veel maar tevens als hg, in zgn conferences voor al, zichzelf speelt. Als toneelfiguur is Sonneveld een zorgvuldig opgebouwde legende, een zeer levende legende, omdat hg zich voortdurend vernieuwt, zonder het principe van zijn stgl te verloochenen. Hg is een gecultiveerde nar, die in zgn manieren hoveling blgft: zelfs als hg wat gedurfder is dan vroe ger slaat hg zgn publiek hoog aan wat goede smaak en intelligentie betreft misschien rekent hij zelfs op enig sno bisme maar toch niet hoger dan de echte nar vroeger zgn koning deed. Het is de opvallende kunst van rake prik ken uitdelen zonder echt te kwetsen. SCHIPHOL, 26 juli De promotor van de anti-Nederlandse actie in Zuid- Afrika in verhand met de gift voor het Defence and Aid Fund, de heer F. Bour quin. is zaterdag op Schiphol gearri veerd. Deze ex-Nederlander zal hier po gingen aanw enden om de regering als nog tot andere gedachten te brengen. Volgens de heer Bourquin zgn de Nederlandse immigranten zeer teleur gesteld over het Nederlandse besluit. ..In hun ogen is dit een onvriendelyke daad van hun oude vaderland." „Als het Defence and Aid Fund een liefdadigheidsinstelling was geweest zou den wh geen enkel bezwaar tegen de gift hebben gehad, maar dit is het be slist niet", beweerde hg. Volgens hem steunde het fonds mensen, die sabotage plegen en zich overgeven aan ondermij nende activiteiten. „In feite kent de apartheid geen slachtoffers. Bovendien krggt iedere onvermogende in Afrika gratis rechtskundige bijstand net zoals in Nederland", aldus de heer Bourquin. Over de apartheidspolitiek zelf wilde de heer Bourquin op Schiphol niet pra- ten. De Griekse immigranten in Zuid-Afri- ka zgn volgens de heer Bourquin even zeer ontstemd over de gift van de Griek se regering aan de Wereldraad van Ker ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5