Waarom Amerika vecht in Zuidoost-Azië Meer troepen naar Vietnam Ruim miljard dollar nodig Bereid tot onderhandelen Vietcong op twintig km. van Saigon Ons weekeind- bijvoegsel Generaal Ky wilde Hitier niet prijzen Verliefde cassière hielp bankrover HOFNAR Boeren zitten aan de grond GRATIS Beatle-film „HELP" verbazend <loed TOM OKKER dit najaar nog in militaire dienst Oplossingen (ïoalnetpuzzel MORRIS Suede en Nappa kleding Ook in Brazilië een VIJFLJNG GETUIGE IN PROCES-ANASTAS IA Kleermaker Hooiwagen CITR0ËN HOOGEVEEN Kinderen redden drenkeling, terwijl ouderen toekijken (ykorxdcrcfadumJc echte bakker ZUID-VIETNAM: Enkele opklaringen DONDERDAG 29 JULI 1965 89ste JAARGANG No. 32110 MODEHUIS WASHINGTON 29 juli (AFP, Reuter) President Johnson heeft gisteren op een persconfe rentie bekendgemaakt, dat de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam zal worden opgevoerd van 75.000 tot 125.000 man. Hij deelde voorts mee, dat het aantal dienstplichti gen, dat elke maand onder de wa penen wordt geroepen, zal wor den verhoogd van 17.000 tot 35.000 man. De versterking van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam tot 125.000 man kan vrij wel onmiddellijk worden verwe zenlijkt. „Later zullen nog meer troepen nodig zijn en die zullen worden gezonden. Uitbreiding van het communisme in Zuid-Vietnam zou het vertrouwen van de vrije wereld in de bescherming van de VS verzwakken en de veiligheid van de Verenigde Staten zelf in gevaar brengen", aldus Johnson. President Johnson tijdens zijn persconferentie. Prinses Anastasia, zoals ze in 1908 werd gefotografeerd. caramels jLlJilÉ- TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE 't is zeker en gewis dat breod van een 't smakelijkst is i Zaterdag 31 juli sluit de in zendingstermijn voor oplos singen van onze grote goal- netpuzzel uit de Sportbijlage van maandag 12 juli. Gezien de grote hoeveelheid inzendingen kunnen wij op lossingen die na de sluitings datum binnenkomen niet meer laten meedingen. BUftEAW: 8MEOE8TRAAT S WA'ARtEW Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. S. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. ven der Katten Algemeen hoofdredacteur: Albert Wetting. Adjunct hoofdredacteur: Paul Kropman. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AOVUtfENTISTAR4ËF 30 cent per nxttkneter- hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf ven redenen te weigeren. ABONN5MENTSPRI7S 80 cent per week. 3,46 per maand, 10,30 per kwartaal Voor klachten over de becorging 's avonds tussen 530 en 7 uur, teiefoon 20600. JOHNSON: ZWAKHEID BRENGT GEEN VREDE SAIGON, 29 juli Een Amerikaan se militaire woordvoerder heeft meege deeld, dat Zuidvietnamese militairen zich uit een van hun buitenposten voor de bewaking van Saigon hebben terug getrokken. Deze buitenposten zijn in de afgelopen dagen het doelwit geweest van hevige aanvallen van de Vietcong. Dinsdag werd Ba Ta, ongeveer 20 ki lometer ten zuidwesten van de hoofd stad, verwoest. De Zuidvietnamezen gaven deze post prijs na zware verlie zen te hebben geleden. Hoewei de guerillastrijders hoe lan ger hoe dichter in de buurt van de hoofdstad komen ruiten in het cen trum van de stad rinkelen soms van de ontploffingen verwachten de au toriteiten geen grootscheepse aanval op Saigon. Algemeen is men van oordeel, dat de Vietcong op het ogenblik niet in staat is de stad te veroveren. Gisteren is een „Skyraider" van de Amerikaanse marine tijdens een bom- bardementsvlucht boven Noord-Vietnam verongelukt. De pidoot, die het toestel tijdig per valscherm kon verlaten, werd gedurende een uur vanuit de lucht ge dekt door een ander vliegtuig, dat met raketten en machinegeweervuur Noord- vietnameze patrouilles op afstand hield. De piloot werd tenslotte door een Ameri kaanse helikopter opgepikt- (Advertentie) Barteljorisstr., Haarlem, tel 13439 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 Amsterdam Is Hitlers Arendsnest een reliek voor de Nazi-geesten? Zijn het pelgrims of toeristen die het paviljoen van 1 de fiihrer, boven op de top van de Kehlstein in het Zuidduitse bergland, bezoeken? Het huis op de Alpentop was het enige, dat niet getroffen werd door de bommen, in april 1945 uitgeworpen door geallieerde vliegtuigen, op het Na zi-villapark in Berchtesgaden. Voor de lift, waarmee het laatste gedeelte van de weg naar dit Alpennest wordt af gelegd, verdringen zich thans bezoe kers van verschillende nationaliteiten. Maar er heerst een veelzeggend zwe gen rondom dit berghuis. Op pagina 1 van Plus deze week een artikel over het Arendsnest. Voorts in dit Plusnummer: Pag. 2: Dwars door de Groene Hel (vervolg verhaal door Wim Hornman). Souvenir van keizerlijke houthakker. Pag. 3: Echtpaar Boesman wil ballonvaren over de Zuidpool Studie over wakkere slaapwandelaars Hebt u dat gelezen? Pag. 4: In de filmsterrekjjker Tekenpuzzel Moderne paalwoning Paus ontvangt dagelijks 500 tot 1000 brieven Techniek speelt ook rol in verzorgend beroep Poppen geven godsdienstles De maaltijd „te velde" Draaitafel-dekje. Pag. 6: Schaken, dammen, klaverjassen, bridge, aquarium, tuin, puzzelen en piekeren. Pag. 7: Wat komt er straks over de dam naar Ameland? Zwijgen rond Hitiers Arendsnest (ver volg van pag. 1). Pag. 8: Speelplaats (pagina voor de jeugd). De president verklaarde dat de on langs gevormde „vliegende divisie" die In Georgia is gelegerd, naar Zuid- Vietnam zal worden overgebracht. Mo menteel is het niet noodzakelijk reser vetroepen onder de wapenen te roepen. Als dat nodig mocht worden, zal het Amerikaanse *volk worden ingelicht. De president herhaalde dat zijn regering bereid is op elk moment, waar en met welke regering dan ook, onderhande lingen te beginnen over de crisis in Zuid-Vietnam. Johnson zei dat elke bijdrage van de Verenigde Naties of van een van de 114 lid-staten tot een eervolle vre de door de VS zal worden verwel komd. De nieuwe Amerikaanse am bassadeur bij de VN, Goldberg, heeft fisteren secretaris-generaal Oe hant gevraagd alle hulpmiddelen van de volkerenorganisatie te baat te nemen om aan de agressie in Viet nam een einde te maken en de vre de daar te laten terugkeren. De president las een brief voor van een Amerikaanse vrouw, waarin zij hem vraagt waarom Amerika oorlog voert in Vietnam. Hij zei, antwoor dend op deze vraag, dat de VS uit het verleden hebben geleerd, dat „terug trekken geen veiligheid verschaft en dat zwakheid geen vrede brengt". „Het centrale punt is dat dit werkelijk een oorlog is, geleid door Noord-Viet nam en aangestookt door communis tisch China. Het doel is het zuiden (van Vietnam) te veroveren, de Ame rikaanse macht te verslaan en het ge bied onder communistische heerschap pij in Azië uit te breiden. Er staan daar belangrijke zaken op het spel". De president betoogde dat de meeste niet-communistische landen in Azië niet op eigen kracht „de groeiende macht en de inhalige ambities van het Aziatisch communisme" kunnen weer staan. Een Azië. dat door communis tische overheersing wordt bedreigd, brengt zeker de veiligheid van de VS in gevaar. „Wij hebben het niet ver kozen om wachter aan de poort te zijn, maar er is niemand anders. Nu kun nen wij niet ons woord breken en ons aan onze verplichtingen onttrekken. Wij kunnen hen, die in ons geloven en ons vertrouwen, niet overleveren aan de terreur, onderdrukking en moord die zullen volgen. Dat is de reden waar om wij in Vietnam zijn", aldus John son. DEN HAAG, 29 juli De Zuidviet namese regering heeft in een officieel antwoord aan de Nederlandse regering doen weten, dat aan generaal Ky, toen {Ml als commandant van de luchtmacht in een gesprek met journalisten aan Hitler refereerde, daarbij alleen de ge>- dachte voor ogen heeft gestaan, dat Vietnam voor alles behoefte heeft aan leiderschap en een gevoel voor disci pline teneinde de misdadige agressie der communisten te kunnen weerstaan. RIO DE JANEIRO, 29 juli (UPI) Wanneer het Braziliaanse blad „O Glo- bo" gelijk heeft is er ook in Brazilië een vijfling geboren. Het blad meldde gisteren dat een vrouw in het dorp Milagres in de deelstaat Bahia het le ven heeft geschonken aan een viifling. De geboorte, die verscheidene 'ïagen geleden zou hebben plaatsgevonden, is volgens „O Globo" zonder noemenswaar dige complicaties verlopen. Moeder en kinderen maken 'iet uitstekend en het blad voegt er nog aan toe dat de moe der, die niet met name is genoemd, al weer haar dagelijkse werk heeft her vat. Het gezin, dat plotseling met vijf nieuwe kinderen is verrijkt, zou het armste zijn van de streek. STOCKHOLM, 29 juli (UPI) De politie van Stockholm heeft gisteren twee personen gearresteerd, die een bank in de Zweedse hoofdstad hebben beroofd voor een bedrag van 560.532 kronen (ongeveer 450.000 gulden). Beide verdachten, een 21-jarig meisje, dat als cassière bij de bank werk zaam was, en de 25-jarige Westduit ser Jochen Zanger, die vijf jaar ge leden naar Zweden kwam, hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij hadden elkaar enkele maanden ge leden in een restaurant ontmoet. Het meisje werd verliefd op Zanger. Na enige dagen kwam het beroep van het meisje ter sprake en ontstond het plan voor de roof. Op 16 juli huurde Zanger onder de naam Claus Bourgeau bij de bank (Advertentie) een kluis. Maandagavond deponeerde de cassière haar ontvangsten van die dag in de door Zanger gehuurde kluis. Dinsdagmorgen kwam Zanger naar de bank. Hij vroeg tot zijn kluis te mogen worden toegelaten. Binnenge komen werd hjj ongeveer 50 minuten alleen gelaten. Daarna verliet hij vlug het gebouw met het geld. Toen de cassière. zoals was afgespro ken, een half uur te laat op haar werk verscheen, „ontdekte" zij de diefstal. Al spoedig kwam de politie tot de conclusie dat de dief een hand langer moest hebben gehad onder het bankpersoneel, omdat de kluis van de cassière ongemoeid was gelaten. Na zeven uur ononderbroken ondervra ging legde ^fle cassière een bekentenis af. Daarop werd Zanger gisteravond door rechercheurs in burger aange houden, toen hij een huis in Stock holm verliet, dat door de politie in de gaten was gehouden omdat een van zijn vriendinnen er woont. Hij was in het bezit van bijna al het geld. Het was de op een na grootste bankdiefstal in de geschiedenis van Zweden. In 1954 werd een bank in Linkoeping, in Midden-Zweden, voor een bedrag van zeven miljoen Zweed se kronen beroofd. Verwachting geldig tot vrijdagavond: Enkele opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, maar aan de kust aan vankelijk nog harde of stormachtige wind, ruimend van zuidwest naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. VRIJDAG: zon: 4.58-20.34 maan: 7.13-22.08 Dochter van de Tsaar overleefde slachting HAMBURG, 29 juli (UPI) In de dertig jaar dat de 64-jarige Anna An derson nu al probeert de rechtbanken er van te overtuigen dat zij prinses Anastasia is, dochter van de vermoor de Tsaar aller Russen, is nog nooit een voor haar zo gunstige verklaring afgelegd als gisteren voor de recht bank in Hamburg. Een kleine, vat ver legen kleermaker getuigde lat destijds een van de dochters van de Tsaar werd gered toen de familie Romanov door de Bolsjewieken werd vermoord. De Weense kleermaker, Heinrich Kleibenzetl, vertelde met „achte stem dat hij in 1918 een Duitse krijgs gevangene was in Jekaterinenburg in Rusland, toen daar de Tsaar en zijn familie werden vermoord. Eén g-> wonde prinses werd echter verborgen in zijn kamer in een huis in de buurt van de plaats van executie. ,lk zag een vrouw in mijn bed. Ik geloof dat het een van de vier dochters van de Tsaar was", aldus Kleibenzetl. Klei benzetl zei liiet dat hij Anna Ander son kon identificeren als de prinses, die in zijn kamer een schuilplaats had gevonden. Maar voor het eerst in het proces is er nu het woord van een getuige, dat een prinses de slachting heeft overleefd. Het was doodstil in de zaal toen Kleibenzetl vertelde dat hij gedwongen was als kleermaker te werken voor de Bolsjewieken, die de keizerlijke fami lie in Jekaterinenburg gevangen hiel den. Op 16 juli 1918 steeg de opwin ding ten top in het huis waar de Tsaar en zijn familie gevangen werden ge houden. f: 'v'.^SSi - Omstreeks half tien 's avonds ging Kleibenzetl naar het huis. „Ik ging naar het vertrek van de bewakers, omdat zij me als hun kleermaker ken den. Zij hadden het over de familie van de Tsaar. Op de binnenplaats be neden kon ik soldaten bevelen horen geven. Ik ging naar de binnenplaats. Ik hoorde schoten en de stem van een vrouw: Mama... mama-.." ,Ik werd bang en verborg me ach ter een stapel Idsten. Toen de opwin ding voorbij was, ging ik naar de ach terdeur en zag ik de soldaten ets het huis uitdragen, dat in een deken was verborgen. Ik vertrok... Toen ik thuis kwam (bij de familie Borodin waar Kleibenzetl als krijgsgevangene was in gekwartierd) waren de Borodins nog wakker. Zij waren erg opgewonden". „Mevrouw Borodin vertelde me: in je kamer is een dochter van de Tsaar. Zij is gewond aan één voet en in haar gezicht. Drie nachten heb ik niet in mijn kamer geslapen. Mevrouw Boro din nam mjj mee naar hoven om haar te helpen de persoon in mijn Kamer te verplegen. Ik heb toen de vrouw in mijn bed als een van de prinsessen herkend. Ik had de dochters van de Tsaar heel wat keren gezien als ik voor de bewakers zat te werken." Kleibenzetl zei dat een soldaat en een burger de prinses op 21 iuli 1918 hadden meegenomen. Zij was in een hooiwagen verborgen. Anna Anderson heeft altijd beweerd dat zij ;n een hooi wagen uit Jekaterinenburg is ontsnapt. Zij heeft littekens die volgens haar zeggen dfkomstig zijn van de wonden, die mevrouw Borodin zou hebben be schreven. De Duitse familie van de Tsaar, die de aanspraken van Anna Anderson aan vecht, beweert dat zij een Poolse boe rin is en dat de littekens afkomstig zijn van een ongeluk in een munitie fabriek. Op het spel staat het miljoe- nenvermogen van de Tsaar, vastgezet op Londense banken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 juli Bij het Land bouwschap stromen de brieven met noodkreten van voornamelijk grasboe- ren, die financieel geheel aan de grond dreigen te raken, met tientallen bin nen. De wateroverlast, die vooral de bedrijven treft welke langs rivieren en beken zijn gelegen, dreigt hen financi eel fataal te worden. Doordat hun land onder water is komen te staan, waar door het vee niet meer kan grazen, het gras verrot en er geen hooi geoogst kan worden, zijn zij genoodzaakt ge weest duur krachtvoer te kopen. De volgende stap is veelal geweest dat zij een aantal van hun koeien hebben moe ten verkopen, met welk geld het gezin en de rest van de veestapel in leven gehouden moeten worden. Wanneer aan deze ontwikkeling geen eind komt, en niets wijst er op dat dit spoedig ge beurt, zullen deze boeren steeds meer op hun bezit interen om straks zonder vee en zonder geld te zitten en geheel opnieuw moeten beginnen, voor zover ze daarvoor nog de moed kunnen op brengen. Zoals gemeld heeft het Landbouw schap de minister van Landbouw en Visserij gevraagd de schade te inven tariseren om daarna passende schade- vergoedingsregelingen te treffen. Het Landbouwschap wil hierover ook op korte termijn een gesprek hebben met de bewindsman. Men is er zich intus sen wel van bewust dat met zo'n scha devergoedingsregeling grote moeilijkhe den bij de praktische_ toepassing wor den opgeroepen. Dat is bij soortgelijke gevallen in het verleden wol gebleken. (Advertentie) (Advertenties) HAARLEM ZIJL WEG 26 HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 21 HET IS JAMMER. NJ DAT U HEM NIET EIKE rooo kilometer HEBT LATEN NA KIJKEN! HIJ /SEEN f MAAR IK 3EETJEOUDJ VJEETZEKER DAT <j HEM KUNTMAKEN maar niet duur wel heerlijk (Van onze correspondent) DEN HELDER, 29 juli Aan het dappere optreden van twee kinderen heeft de familie Arends uit Eindhoven het te danken dat deze vakantie voor hen geen tragisch einde heeft gekre gen. Toen het aeht-jarig zoontje Hans in een duinmeer bij het Noordhollandse St. Maartenszee was geraakt en als een levenloze pop ronddreef, zwom de acht jarige Arie Keuken uit Amsterdam naar hem toe en wist hem naar de kant te krijgen. De levensgeesten ble ken reeds .o ver geweken, dat mond- op mond beademing moest worden toe gepast. Hiermee belastte zich het vijf tienjarig meisje Hanny Klein Hagel- voort uit Deventer. Zij heeft twintig minuten lang werk gehad: toen kwam het water terug. Voor alle zekerheid is het jongetje opgenomen in het Cen traal Ziekenhuis te Aïkmr.ar.Meerde- re volwassenen bleven toekijken, toen Arie Keuken het water instapte. (Advertentie) bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) TOSTI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts l% vet. Fris en pittig von smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! (Advertentie) De nieuwe film van de Beatles, ge titeld „HELP", is uitstekend ontvan gen in Londen. Critici prijzen de vier sterren uitbundig. „Verbazend goed", schrijft de Daily Express, „de test om een tweede goede film te maken hebben de Beatles triomfantelijk, zonder in spanning, nonchalant en bovenal vro lijk doorstaan". Het verhaal draait om een ring die Rlngo Starr draagt. Het is de ring die aan de vinger moet zitten van een man die de godin Kaili geofferd moet wor den. Voor het bezit ervan wordt Ringo zelf kandidaat voor het offer. Er volgt dan een wilde, uitbundige jacht die de Beatles de hele wereld door voert. De film puilt uit van vrolijkheid en grappen en van Beatleheid. De jon gens spelen zichzelf met overrompe lende natuurlijkheid, zegt de criticus van Daily Express, en geven je de indruk dat je zelf betrokken bent bij de grootte grap van de eeuw. HAAP-LEM, 29 juli De tennisser Tom Okker moet dit najaar nog in mi litaire dienst. Deze week ontving hij een afwijzend antwoord van de Raad van State op zijn verzoek om afstel. Daarmee staan alle plannen van Ne derlands tennistroef nummer één op los se schroeven. Hij wilde immers tijdens de wintermaanden in Australië en even tueel ook in Zuid-Afrika tegen sterke tegenstanders en in „harde" wedstrij den. de zo noodzakelijke ervaring op- den, om zijn talenten in ae toekomst beter te kunnen ontplooien. Zuid-Vietnam De regering van Zuid-Vietnam heeu de scheidende Ame rikaanse ambassadeur in Saigon gene raal Maxwell Taylor, de hoogste onder scheiding verleend: de nationale Orde Eerste klas.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1