Succesvolle schrijver op bezoek in zijn vaderland Stroom van publiciteit rond auteur van „Het Ziekenhuisr' m m m r o N Vrijstelling dienst voor vrijwilligers Hartinfarct tekenend voor huidige tijd V ermogensaan was- deling volledig en fel afgewezen HEATH BESTORMD DOOR DE FOTOPERS E Zeiler Fred Imhoff wint hoofdprijs bij F.D.-ers KEITH CARPENTER LAAT ..ZEKERE" ZEGE GLIPPEN Vakbonden teleurgesteld Mensonterende toestanden in stad in Texas 1 H Detailomzet De Spar f420 min DOOR WERKGEVERS a Plaatsingen juist in Brederode's tennistoernooi l Komt u het eens van dichtbij bekijken Het Ziekenhuis" Honkbalstadion Over de tong Sigaretten roken neemt weer toe Wind „plaag" van Nieuw Loosdrechtweek HANS VAN EEST IN ZIJN ELEMENT BIJ ZWAAR WEER Uitslagen Vragen over deel neming sportmensen uit communistische landen Kritiek PAARDENMARKT VOORSCHOTEN DONDERDAG 29 JULI 1965 PAGINA T j Jan de Hartog Dr. P. Kuin dward Heath, de nieuwe lei der van de Britse conserva tieven, poseerde gisteren bij het Lagerhuis voor een grote groep persfotografen. Later gaf Heath, die vrijgezel is, een pers conferentie, waarop een vrouwe lijke journalist hem vroeg wie, als hij premier mocht worden, ,JFirst Lady" zal worden in Downing- street no. 10, de ambtswoning van de Britse regeringsleider. Heath keek de journaliste schalks aan en informeerde: ,J)oet u mij een aanzoek?" DEN HAAG, 29 juli De werkgeversbonden zien geen heil in een vermogensaanwasdeling zo als die door de werknemersvak- centralen wordt voorgestaan. Wel menen ook zij, dat bezitsvorming in zo ruim mogelijke kring, met name onder werknemers, moet worden gestimuleerd. Daartoe achten zij echter andere middelen dan vermogensaanwasdeling ge- eigend. Voor de bezitsvorming moet niet in de eerste plaats ge dacht worden aan extra-inkomen maar aan besparing uit het lopen de inkomen. «fan de Hartog: Ik ben geen heilige (Door ARIE KUIPER) Jarenlang heeft hij, bij wijze van spreken, de bestsellers uit zijn mouw geschud. Toen hij twintig Jaar oud was lag zyn eerste ro man al in de boekwinkels. Ze kwamen aaarna snel, de een na de ander, en in W vestigde hij definitief zyn naam 2iet «.Hollands Glorie". Dit boek, door JV? officiële kritiek (wat dat dan ook yn mag) met zeer gemengde gevoe- as ontvangen, is bijna aan zyn veer- "gste druk toe. Men kan het vinden m duizenden huiskamers waar bijna «oen andere boeken komen. Een tweede succesroman, „Stella", schreef hij in net Engels;_ het werd verfilmd met niemand minder dan Sophia Loren in de hoofdrol. Daarna, sinds 1950, schreef hij dikwijls in het Engels en onderging de eigenaardige sensatie, nat hjj sommige van zijn werken pas m zijn moedertaal leest als een ander f?. heeft vertaald. Toneelschrijver is mj ook, en met niet minder succes. ..Het Hemelbed", dat hij voltooide in «31 („The Fourposter"), werd in New *ork bekroond als het opvallendste snik van het seizoen. Het is ook ver filmd en miljoenen hebben het gezien op de televisie. In Amerika wordt er mi een musical van gemaakt. En wel ke andere Nederlandse auteur kan er OP bogen dat een van zijn boeken tege lijkertijd wordt uitgegeven in Amster dam, Brussel, Parijs, Londen en New Fork, zoals gebeurde met „De Kleine Ark" in 1953? Jan de Hartog. Hjj ziet er precies zo uit als je, voordat je hem hebt ont moet, dénkt dat hij er uitziet. Een gebruind gezicht, niet zomaar wat zo- merbruin, in een paar weken opgepikt aan de Rivièra, maar het byna-ge- bronsde van iemand die jarenlang heeft gevaren. Intelligente, levendige ogen die, in combinatie met de rest van zijn gezicht, een sfeer van open hartigheid en vriendelijkheid uitstra len. Hij is een Quaker en dat kun je nauwelijks goed zijn als je nors, hu meurig bent. In ons gesprek is ook opvallend zijn lichte zelfspot, een zweem van ironie. „Iedereen in Ne derland die beweert dat ik geen lite ratuur schrijf heeft natuurlijk gelijk." Hjj is nu 51 jaar en heeft geen zin meer zich op te winden. Maar jaren lang dat is bekend genoeg heeft het hem danig geërgerd, dat velen weigeren hem voor vol aan te zien. De Hartog, die in Amerika woont als hij niet over de wereld zwerft, is mo menteel op bezoek in zijn vaderland. H(j bewoont met zijn Engelse vrouw Marjorie een luxueuze suite in het Am sterdamse Parkhotel. Zijn verblijf in Ne derland tot 11 september heeft een ware stormvloed van publiciteit rond hem losgeslagen, iedereen is bij hem ge weest. David Koning interviewt hem zon dagavond een half uur lang voor de NCRV-televisie. Tot in de radiogidsen toe wordt daarom over hem geschre ven. Handtekeningenjagers zitten achter hem aan en de receptionist van het Parkhotel moet de ene bezoeker na de andere naar kamer 112 laten brengen. (Advertentie) Komt u alle mogelijkheden In telelenzen en voorzetlenzen bij ons eens van dichtbij bekijken. Kijkt u eens wat een hulpstuk ken er zijn voor uw eigen c „jacht-carriera". [n||| De Soïleveld Service Groep kijkt met u mee! Amsterdam Damrak 13-15, Tel. 249742- Kinkerstr.193 Tel. 185899 - Linnaeusstr. 78, Tel. 742863 Slotermeerlaan 125a, Tel. 134893 Apeldoorn: Hoofdstr.2,Tel. 05760-12289 1 2 KRUISWOORDRAADSEL A 0 10 9 10 m m *t> ie CD S Pm Horizontaal: 1. letsel; 2. kienspel, beken de opera; 3. tonen; 4. vent, vogel; 5. vreemde munt, watergeul, k-oe-t; 6. hon derdjarig; 7. afschrift; 8. vaartuig, schreeu wen; 9. lawaai, id est; 10. bedbedekking. hoeveelheid; 11. dun, monster. Vertikaal: 1. afsluiting met oorlogssche pen, lichaamsdeel; 2. gebladerte, voorstad van Brussel; 3. gast, Belgisch politicus, 4. voorwerp om zeis te scherpen, oude vrouw; wie naar een betrekking dingt; 6. meis jesnaam; 7. woede, orchideeëngeslacht; 8. bezitter, meetstok; 9. dichtheid; 10. ge bouw, dierenverblijf. Oplossing van 28 Juli: 1. schotel; 2. kleverig; 3. elevator; 4. Hongarije; 5. konstabel; 6. Madrid; 7. doel man; 8. Brandaris. Op de streepjes: College van Rijksbe middelaars. Gelukkig hangt Jan de Hartog niet de internationaal succesvolle globetrot ter uit, die wat beredeneerde schimp scheuten weggeeft over de burgerlijk heid van het kleinsteedse Holland. „Hier voel ik me thuis", zegt hij, ,,he- leméal. In de toekomst ga ik zeker weer in Nederland wonen en het zal niet lang duren voor het zo ver is." Nieuwe romans heeft hij ook op sta pel staan, dat wil zeggen, hij speelt met allerlei ideeën. „Het molentje moet nu eenmaal draaien." n mei verscheen bij Elsevier (Amster dam-Brussel) De Hartogs jongste boek „Het Ziekenhuis", geschreven en eerst verschenen in de Verenigde Staten. Over dit boek hij noemt het zelf een „pamflet" is al zóveel te doen geweest, dat het nauwelijks nog een in troductie behoeft. Het is het schokken de verslag van zijn werk, tweeëneenhalf jaar lang, in het Jefferson Davis-zie- kenhuis m Houston, de befaamde hoofd en oliestad van Texas, van de schrik barende toestanden die hij daar aantrof, de verwaarlozing van de patiënten, de vervuiling, de gevallen van mensen die crepeerden in hun eigen drek zonder dat er iemand naar hen omkeek, omdat er geen personeel voor was. Het verslag ook van de politieke konkelarijen tus sen het gemeentebestuur van de stad Houston en de autoriteiten van Harris County, de „provincie" die samenvalt met de stad. City en County beweren van elkaar dat de ander voor het zie kenhuis verantwoordelijk is en zo ge beurt er niets, al 50 jaar lang niets. Door een toeval kwam Jan de Har tog in dat ziekenhuis terecht. Hij was in Houston gaan wonen om er colleges te geven en om er rustig te kunnen werken. Het leek zo'n vriendelijke stad. Houston is een metropool met ander half miljoen inwoners, waar tienduizen den heentrekken om er in een paar jaar fortuin te maken in de olie-industrie. Er is enorm veel migratie (de gemid delde leeftijd van de inwoners is 27 jaar!), het klimaat is er vergelijkbaar met dat van Calcutta, broeiend, druk kend. De Hartog ontdekte al gauw dat het géén vriendelijke stad is. „De maatstaf daar is de dollar. Tallozen wonen er niet langer dan twee jaar en trekken daarna weer weg." Toen Marjorie, zijn vrouw, had ge zien welke mensonterende toestanden heersten in het J.D.-ziekenhuis en er ook haar man, die eerst danig tegen stribbelde, mee had geconfronteerd, be gon de grote verandering in het leven van Jan de Hartog. „Ik ben geen hei lige, bewaar me, waarachtig niet, maar als je dat hebt gezien, dan kun je niet goed met jezelf verder leven als je er niets aan doet. Mijn vrouw en ik zijn er dus maar gewoon aan begon nen. Het is ons vergaan als de kikker in het glas met melk, hij spartelt en spartelt, zonder dat hij het weet karnt hij de melk en nu staat hij, gered, op een klontje boter." mdat hij een rasschrijver is, hoe men verder ook over hem oor deelt, is het verslag dat Jan de Hartog van alle gebeurtenissen rond dat ziekenhuis heeft geschreven een aangrijpend relaas. Hij vertelt veel over de weerstanden die hij heeft ont moet. Het heeft hem moeite gekost de publieke opinie te mobiliseren, hij werd bijna gemangeld tussen de politieke touwtrekkerij. Houston is een krankzinnige stad. Er is veel gigantische rijkdom. Dit jaar is er het grootste overdekte honkbal stadion ter wereld voltooid. Dat stadion, gebouwd van publieke gelden, heeft 31 miljoen dollar gekost. Alleen al het elektronische scorebord, een wonder van techniek, kostte twee miljoen dol- lar. Maar om de een of andere reden konden de twee miljoen dollar, die no dig waren om het J.D.-ziekenhuis te mo derniseren, niet op tafel komen. Dat kan nu nóg niet. Nog steeds weigeren City en County te doen wat gedaan moet worden. Maar toch, de scherpe pen van Jan de Hartog heeft veel losgeslagen. In het ziekenhuis werken nu 620 vrijwil ligers acht uur per week. Zijn vrouw was leidster van deze vrijwilligersbri- gade Jan de Hartog zelf heeft ge werkt in de „Emergency Room", de afdeling spoedopname, waar b.v. alle slachtoffers van verkeersongeluk ken in de stad worden binnengedra gen. Hij vertelt het allemaal in zijn boek patiënten die onverzorgd blij ven liggen, spoedoperaties die dagen lang worden uitgesteld, een afschuw- lijke toestand. En wat misschien het schokkendste is, omdat baby's nu eenmaal baby's zijn en vertedering wekken: men vindt er zuigelingen die niet worden verzorgd, die onafgebro ken huilen van de honger, in een omge ving die spot met alle termen van hygiëne, totdat er eens 21 stierven aan een besmettelijke darmziekte, die he lemaal niet nodig was geweest. u staat Houston, dank zij Jan de Hartog, onder internationale druk. Van „The Hospital" wer den in Amerika in korte tijd 24.000 exemplaren verkocht, en dat in de dure uitgave. Binnenkort komt een goedkope pocket op de markt, in een frote oplaag. In Nederland wordt „Het iekenhuis" (vertaling: Alfred Pleiter) goed verkocht, ondanks de hoge prijs 16,90). Jan De Hartog hoopt dat er spoedig een goedkope editie van komt. Hij vindt de prijs te hoog, dat heeft hij ook tegen de directie van Elsevier gezegd, maar die zei; „Ach, zolang de mensen het nog kopen..." Jan de Har tog lacht breeduit als hij zegt :,,Het is daar net de Oost-Indische Compagnie." „Het Ziekenhuis" is ook uitgegeven in Engeland en nog dit jaar komt het op de markt in Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, Zweden en Denemarken. Dat is fijn voor het J.D.-ziekenhuis en voor de Quakers, aan wie De Hartog in tegraal de opbrengst van zijn boek af draagt. Het is natuurlijk niet zo fijn voor de autoriteiten van Houston en Har- ris County en voor de olie-bourgeoisie van de stad. Hun eigen Houston gaat in de halve wereld over de tong. „Misschien dat die keiharde lui daar om eindelijk geld op tafel zullen leg gen", zegt Jan de Hartog. Houston is bijvoorbeeld Amerikas eerste ruimte- stad, „first harbor of outer space". Het enorme ruimtevaartcentrum van de NASA is er gevestigd en de Amerikaan se Gemini-astronauten hebben er hun basis. „Het is vreemd", zo schreef on langs het toonaangevende Amerikaan se weekblad Newsweek, „dat juist deze stad, deze eerste haven van de ruimte, van een vreemdeling uit Nederland moet horen hoe mis het is met zijn zie kenhuis." De (weinige) blanken en de (vele) ne gers, die worden „verpleegd" in het ar- menziekenhuis van Houston, mogen de dag prijzen waarop de Nederlandse auteur Jan de Hartog er, nog niets ver moedend, binnenstapte. En wat De Hartog zelf betreft, het zal hem niet meevallen terug te keren tot de gewo ne orde van de dag hef schrijven van nieuwe succesromans. Vietnam. Bulgarije heeft besloten Noord-Vietnam bijstand te verlenen in de vorm van ondergoed, kinderkleding, textiel en linnen. (UPI) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimnmiimiiiiiiiiiiiiiiiin (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 juli. De samenvoe ging van het werk van de overheid en particuliere jeugdorganisaties stelt mi nister Bot, de bewindsman voor Ont- wikkelingszaken, en zijn vroegere staatssecretaris van OKW, drs. Van de Laar, thans directeur van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, in staat het zenden van jonge vrijwilligers naar de ontwikkelingslanden beter aan te pak ken. „Het wordt hoog tijd, dat alle jonge lui, meisjes zowel als jongens, het een vanzelfsprekende zaak vinden om na hun 21e jaar enige tijd naar de ont wikkelingslanden te gaan om daar hun vakkennis ter beschikking te stellen. Zij worden er zelf beter van wanneer zij deze moderne vorm van ontwikkelings hulp mee leren aanpakken. Zij kjjken eens over de grens. Er wordt boven dien voor gezorgd, dat er een spaar pot van 2700 gulden voor hen klaar ligt als zjj na twee jaar terugkomen. Zij verdienen ter plaatse een behoorlijk be drag om te kunnen leven", aldus de mi nister op een persconferentie, waarin nadere gegevens werden medegedeeld over het werk van de nieuwe Stichting. Hy somde tal van beroepen op, die voor dit werk geschikt zijn: technici, zo wel als jonge boeren, handwerkers, ver pleegsters an meisjes die over huis- houdkennis beschikken. Van belang is dat zij in een team kunnen werken en dat zó beschikken over de gave om hun kennis aan anderen over te dragen. Minister Bot is in bespreking met zijn ambtgenoot van Defensie, om niet alleen uitstel, dat altijd vlot wordt gegeven, maar ook vrijstelling van militaire dienst voor de jonge vrij willigers gedaan te krijgen De minister wil door de meer effi ciënte opzet van de hulpverlening be reiken, dat ook de ouders vertrouwen krijgen in de uitzendingen. Er zal voor al gezorgd worden voor een goede se lectie, het opbouwen van teamspirit bij het werk en een behoorlijke opvang van de jongeren in het land waar zij gaan werken. AMSTERDAM, 29 juli De detail- omzet van De Spar is in het jaar 1964, blijkens het jaarverslag, tot 420 mil joen gestegen. De loonkosten namen echter met tenminste 20 procent toe. Voor de kruideniersbranche moet, al dus het verslag, worden vastgesteld, dat de gerealiseerde omzetstijging on voldoende is geweest om de kostenstij ging geheel te compenseren. De Spar- organisatie toont, dank zij een gemid deld hogere omzetgroei een minder on gunstig beeld. De groothandelsomzet van De Spar nam in 1964 toe met 10,4 pet. tot f 262,5 min. De Internationale Spar- organisatie telde in 1964 ruim 35.000 winkeliers en 258 grossiers. De detail- omzet bedroeg hier 6,8 miljard. De directie zegt in haar verslag be grip te hebben voor het verlenen van prioriteit aan de woningbouw. Echter geen begrip kan zij opbrengen voor de omstandigheid, dat tot voor kort voor verbouwingen in de sector handel en nijverheid die de 10.000 overschrijden een Rijksgoedkeuring vereist is ter wijl voor industriële projecten de ge meenten vergunningen tot een maxi mum van 50.000 mogen afgeven. Ruimtevaart De Europese organi satie voor de ontwikkeling van lanceer- inrichtingen (E.L.D.O.) zal begin 1968 haar eerste volledig met instrumenten uitgeruste kunstmaan van de basis Woomera in Australië afschieten. De satelliet zal in een baan om de aar de worden gebracht met behulp van een ELDO-A-raket. (Rtr.). AMSTERDAM, 29 juli „Hartinfarct blijkt tekenend voor het huidige cul tuurpatroon: dat van harde werkers, die in geval van moeilijkheden te snel gas geven en bij het wegvallen van moeilijkheden te vlug minderen. Het komt daarom steeds voor by mensen met deze bepaalde karakterstructuur, juist omdat dezen in onze maatschap pij sociaal sterk gewaardeerd worden", dit verklaarde prof. J. Bastiaans, hoog leraar in de psychiatrie aan de Leidse universiteit gisteren tijdens een pers conferentie in het RAI-gebouw alhier, betreffende het verloop van het beslo ten internationaal congres van psycho analytici. De hartinfarct is op het congres be handeld tijdens een colloquium over psycho-somatische ziekten (lichamelijke ziekten die sterk onder invloed staan van neurotische spanningen en conflic ten, zoals rheu". a). Volgens prof. Bas tiaans zijn lijders aan psycho-somati sche ziekten mensen die „dwangmatig normaal moeten zijn, omdat zy niet gek willen zijn. Zij schijnen naar buiten toe volkomen normaal en volwassen, maar in hun diepste innerlijke zijn zij nog kind gebleven". DEN HAAG, 28 juli Het sigaretten- verbruik in ons land neemt geleidelijk weer toe, zo blijkt uit vandaag door het ministerie van financiën gepubliceer de gegevens over de opbrengst van de tabaksaccijns. In mei bedroeg deze op brengst 54 miljoen gulden of 12 miljoen gulden meer dan in mei van het vorige jaar. (Van onze zeilmedewerker) NIEUW-LOOSDRECHT, 29 juli Opnieuw waaide de zuid-wester giste ren zo stevig, dat in de middag een aantal klassen in de Nieuw Loosdrecht week twee uur uitstel kregen. Maar ook daarna kapseisden de lichtere scheepjes om de haverklap. De ophaal dienst kwam schepen tekort en moest door privé-bootjes worden geholpen. De omstandigheden beletten de FD- zeiler Fred Imhoff niet om met een grote voorsprong zyn laatste rak in te (Van onze tennismedewerker) SANTPOORT, 28 juli De Canadese tenniskampioen Keith Carpenter moest zijn nederlaag even verwerken. Wezen loos stond hy enige tyd voor zich uit te staren, nadat hy in de tweede ron de van het internationale tennistoernooi van Brederode de zege tegen de als nummer vier geplaatste Venezolaan Ivo Pimentel als het ware uit handen had gegeven. Carpenter liet de laatste en beslissende set in gedachten de revue passeren: een voorsprong van 5-3 en 30-0, dus nog twee slagen van de over winning af. Toen kwam die hoge bal die hy gemakkelijk kon smashen, waar door hy op matchpoint zou komen. De Canadees miste, maakte daarna nog meer fouten en verloor de set met 6-8 en daarmee de party. De profetie van de organisatoren bleek wat de heren betreft juist te zijn, want de laatste acht, zyn ook de ge plaatste acht. Tom Okker klopte zyn dubbelspelpartner van Wimbledon, de Amerikaan Bill Hoogs met 6-3 en 6-1. Okker was met Ken Fletcher (no. 1) en Stubbs (no. 8) de enige die met slechts twee sets de tweede ronde door kwam. Toch had Fletcher opmerkelijk veel moeite met de Engelse jeugdspe ler Bluett. Hy moest hem zelfs een lange eerste set (7-5) toestaan. Bob Hewitt gedraagt zich nog steeds alsof hy het toernooi als een vervelend kar weitje beschouwt en kon ook pas na drie sets van de Zuid-Afrikaan Jack Saul winnen. De Columbiaan Bill Al varez deed zijn reputatie van lastpost weer eer aan. De pratende en voortdu rend show verkopende Columbiaan be reikte met zyn gemopper zelfs dat de scheidsrechter op de stoel werd vervan gen door de voorzitter van het toernooi. Nederland is in het dames-enkel niet meer vertegenwoordigd. De Au stralische Caroll Sheriff verstoorde de illusie van Joyce Sluijter om in de der de ronde tegen July Tegart op de baan te mogen staan. Ook haar zusje Ellen werd uitgeschakeld, namelijk door de Zuidafrikaanse Vivien Wiggill. Bij de dames sneuvelden twee geplaatsten. Pat Diepraam, moest de overwinning laten aan de Zweedse Madeleine Pe gel (6-2, 6-2) en Jetty Baars vertegen woordigt haar tennisnatie Amerika nu in de derde ronde, doordat zij de als nummer drie geplaatste Gloria Swan de weg naar de kwartfinale af sneed. HEREN. Enkel: Fletcher (Austr) -Bluett (GB) 7-5, 6-3; Stubs (Austr)Brebnor (Z-A) 6-2, 6-4; Pimentel (Ven)Carpenter (Can) 6-2, 4-6, 8-6; Werksman (VS)Sanderlin (VS) 6-1, 7-5; Hewitt (Austr)—Saul (Z-A) 6-4, 3-6, 6-3; Alvarez (Col)Stone A us tri 6-1, 5-7, 6-3; Okker (Ned)—Hoogs (VS 6-3, 6-1; Mukerlea (Indië)— Phillips (Z-A) 3-6, 6-3, 6-2. DAMES. Enkel; Judy Tegart (Austr)— Koosje de Jongh (Ned) 6-0, 6-2; Carol Sher- rlff (Austr)Joyce Sluijter (Ned) 7-5, 7-5; Madeleine Pegel (Zw)mevr. Diepraam (Z-A) 6-2, 6-2; Pat Walkden (Rhodl—Lily ter Metz (Ned) 6-0, 6-1; Gall Sherriff (Austr) —Ellen Sluijter (Ned) 6-1, 6-0; mej. Morris (Rhod)—Vivian Wiggell (Z-A) 8-6, 6-0; Jet ty Baars (VS)Glenda Swan (Z-A) 9-7, 6-4; UUa Sandulf (Zw)Esme Emanuel (Z-A) 7-5, 6-4. Gemengd dubbel: Morris-HoogsTegart- Fletcher 4-6, 7-5, 6-3; Emanuel-Stubs—Wi- gill-Van Eysden 6-3, 7-5; Gail Sherriff-Ok- kerCarol Sherritf-Mukerjea 6-3. 6-4; Diep- raam-Werksman—Ellen Sluijter-Alvarez 4-6, 6-2, 6-4; Hewitt-Hewitt—De Jongh-Higgins 6-4, 3-6, 6-3. gaan. 'Dank zij de fraaie zege in de slotrace stond Imhoffs hoofdprijs vast. Ook Hans van Eist, die liefhebber van zwaar weer is, greep zijn hoofd prijs in de klasse der FinnjoUen. Een voorsprong, die hij al in het eerste kruisrak had opgebouwd, bracht hem de zege. Met aanzienlijk puntenver- schil veroverde K. Swieringa de twee de prijs. Egon Rolf von den Baumen, die aan zijn startpunten ruim voldoen de had voor de hoofdprijs by -de Val ken, werd nu op zijn gemak vierde ach ter W. Steenland, B. Staartjes en H. Kirkenier. De Stieepjachten leverden tegen de achtergrond van dreigende buien een imposant schouwspel. Pas in het laatste kruisrak zeilde Jan Visser zich naar een definitieve voorsprong op Joop de Ruijter, Bart Ooms en Jan van Rietschoten. Visser won de derde prijs achter Van Rietschoten, die hem met 125 punten de baas bleef. Met in totaal 4343 punten 778 meer dan Van Rietschoten won De Ruijter een verdiende hoofd prijs. Voor zover in hun klassen de laatste race vandaag plaatsvond, werden de overige winnaars: in de Sharpyklasse Ch. van Swol met 2441 punten, gevolgd door D. Kuin jr. (2265); bij de Solo's: F. Beek (4364) met op de tweede plaats B. Fock (4188); in de Spanker- klasse C. Kuiper (2361) en de gebroe ders Bobeldyk (1993); in de Pampus- klasse O. Besseling met 3591 punten, gevolgd door L. de Wit (3068) en in de FJ-klasse A. Siebeles (411r) met J. Kersbergen (3341) op de tweede plaats. In de overige klassen vallen de beslis singen op de in reserve gehouden laat ste dag. DEN HAAG, 29 juli Het Tweede- Kamerlid mr. G. H. Slotemaker de Bruine (PSP) heeft minister Luns ge vraagd of het hem bekend is dat de Ko ninklijke Nederlandse Motorrijders Ver eniging (KNMV) op een daartoe gege ven aanwijzing geen bekendheid heeft mogen geven aan de deelname vanuit de Duitse Democratische Republiek aan de motorraces, die zondag zyn verreden in Bergharen. Het Kamerlid wil weten welke eisen aan de KNMV zijn gesteld, en of het juist is dat de gebruikelijke vlaggen- parade bij het begin niet kon worden gehouden, en dat bij de presentatie van de deelnemers uit de Duitse bonds republiek en uit de DDR alleen de na tionale sportorganisaties zijn genoemd. Tot slot vraagt dit Kamerlid of de minister bereid is voorzieningen te treffen, zo dat voortaan de internatio nale sportwereld in Nederland niet meer gehinderd wordt door daden vein landen of installaties, die geen Neder landse souvereine rechten bezitten. (Van onze Haagse redactie) De werkgeversverbonden stellen de volgende middelen tot bezitsvorming voor: Winstdelingsspaarregelingen, zoals de wet die kent, en andere winstde- lingsregelingen met daaraan gekop pelde bezitsvormende elementen. Periodieke uitkeringen zoals presta tietoeslagen en tantièmes, eveneens met daaraan verbonden elementen van bezitsvorming. Premiespaarregelingen, maar dan liefst met verruiming van de mogo lykheden die de wet op het ogenblik kent. De werkgeversverbonden geven hun opvattingen weer in een honderd pagi na's tellend rapport („Wegen naar be zitsvorming"), dat door een uitgebreide commissie onder voorzitterschap van dr. P. Kuin, lid van de raad van be stuur van Unilever n.v. is samengesteld. Het rapport is bedoeld als antwoord op het vorig jaar juli verschenen rapport van de drie vakcentralen: „Bezitsvor ming door vermogensaanwasdeling". Onder vermogensaanwasdeling werd in laatstgenoemd rapport verstaan het de len door de werknemers in de toene ming van het ondernemingsvermogen voor zover die toeneming ontstaat ten gevolge van niet uitgekeerde overwinst. Het werkgeversrapport wil een basis zyn voor verdere discussie; het beoogt geen „panklaar recept voor bezitsvor ming" te bieden. In zoverre als het een reactie is op het werknemersrapport plaatst het zich naast het in februari uitgebracht rapport van het Centraal Planbureau. In de toekomst zal min stens nog één beredeneerde opvat ting zich daaraan toevoegen: die van de SER, want in het begin van dit jaar heeft minister Veldkamp de SER om advies gevraagd over vermogensaan wasdeling en investeringsloon. Dat bezitsvorming wensely'k is staat bij de werkgevers voorop zo zei dr. Kuin in een toelichting op het rapport maar zy menen dat de werknemers vry moeten zyn om te sparen of niet, en dat wie spaart het moet doen op een meinier die m zyn geval de meest ge- eigende is. Het werkgeversrapport be ziet de zaak uit de gezichtshoek van ds ondernemers, niet uit die van de ver in ogensbezitters. Voornaamste zorg is derhalve een goede functionering van d« onderneming en de verzekering van haar voortbestaan De kritiek van de werkgevers richt zich het hevigst tegen de gevolgen van een eventuele vermogensaanwasdeling. Toepassing daarvan zon, aldus het rap port, de financiering van de onderne ming ernstig bemoeilijken. „Oude" aan deelhouders zonden, wat de dividend- rechten betreft, niet mogen worden achtergesteld bij de werknemers. Het nominaal aandelenkapitaal zon moeten worden vergroot met als gevolg een voortdurend stijgende dividendlast voor de onderneming. Bovendien zou de sta biliteit van de bedrijfsresultaten wor den verkleind omdat er geen gelegen heid zou zijn voor de vorming van „schommelfondsen". Een ernstig bezwaar acht de com missie, dat de ondernemer zou ko men te staan tegenover machtige blok ken aandelenbezit in hemden vem werk nemers, wier speciale doeleinden niet altijd accorderen met het onderne- mingsdoel. De werknemersorganisa ties zouden een nieuwe sleutelpositie erbij krijgen en aldus een onevenre dig grote invloed gaan uitoefenen. Me dewerking aan zo n dubbelrol van de vakcentralen kan men niet van de on dernemers verlangen. UTRECHT, 29 juli Het Nederlands Katholiek Vakverbond is, bij de eerste indruk die het heeft gekregen van het rapport „Wegen naar bezitsvorming" van de Raad van Nederlandse Werkge versverbonden zonder meer teleurge steld. Het NKV betreurt het ten zeer ste dat in het rapport van de werk geversorganisaties tegenover de vermo gensaanwasdeling geen ander alterna tief wordt gesteld dan de reeds jaren bestaande mogelijkheden van gepre mieerde spaarregelingen en winstde- lingsregelingen. Het NKV is eveneens teleurgesteld over de wijze waarop in het rapport gesproken wordt over de beperking van de bestedingsvry'heid van de werkne mers, zoals die in het rapport van de vakcentralen werd voorgesteld. Bijzonder teleurstellend acht het NKV de angst die op verschillende plaatsen in het rapport tot uiting komt voor een te grote invloed van de vakbewe ging op net beleid van de onderneming. Het NKV meent dat deze vrees niet in overeenstemming is met de samen werking zoals die zich in Nederland tussen werkgevers- en werknemersor ganisaties heeft ontwikkeld. VOORSCHOTEN, 28 juli Loco-bur gemeester G. Schrama heeft vanmor gen de uit de elfde eeuw stammende Voorschotense paardenmarkt geopend. Alle showaanvoer van paarden, werd dit jaar geweigerd. Men wilde een handelsmarkt. In totaal werden aangevoerd 209 paar den en pony's, twee ezels en een geit. De aanvoer is iets minder dan vorig jaar, een der oorzaken is de zoge naamde paardengriep. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7