Snelle gn [>ei van gebouwen< jomplex Va n ach ter de schermen va n 9,Merlijn99 vermaken ze de jeugd Weinig interesse van notaris voor veilingen in achterzaal in „De Witte Zwaan" te Lisse HBG-veilingen na veertig jaar ontmoetingscentrum nationale bollencultuur Bouw van houten loods uit eigen zak betaald Rikkie en Slingertje in Haarlem ongekend populair Permanent Witte Zwaan Rien en Maaike Baartmans hebben alles wat hun - artistieke harten begeren Een veelbelovende baan Trekpleister Kruisverenigingen gaan samen werken SLEUTEL WEC? GROEN Co. De veilingen, die elk voorjaar op het land door de HBC worden ge organiseerd, blijken voor velen on misbaar. Eeuwen geleden reeds werden zogenaamde buiten- veilingen gehouden. Exporteurs stellen zich in de vei- lingloodsen terdege op de hoogte van de kwaliteiten van het vloeibare goed. Gegevens voor dit artikel wer den ontleend aan het vakblad voor het bloembollenbedrijf „Kwekerij en Handel", een uitgave van de Coöp. Bloembollenveilingvereni ging (G.A.) H.B.G. te Lisse. LISSE, 31 juli In de ruime, riant ingerichte veilingzaal hangt een grijs-blauwe nevel van siga renrook. Honderden bollen-expor- teurs zitten er dicht opeen gepakt in de smalle banken, die, traps gewijze oplopend, het grootste deel van de veilingruimte vullen. Met minutieuze aandacht, voor over leunend op de kleine lesse naar en met de vinger in de buurt van de electrische drukbel, hou den de gegadigden de vliegens vlug draaiende wijzer van de vei- iingklok in het oog. Onderling ge fluister, monotone opsommingen door de veilingmeester vóór in de zaal en dan plotseling, als afge sproken, massale hilariteit om een onverwachte fluctuatie in het prij- zenverloop. Beneden in de uit staal, beton en glas geconstrueer de opslag- en expositieloodsen de tienduizenden tot aan de rand met bollen gevulde veilingmanden. Naar soort en kwaliteit gerang schikt in onafzienbare rijen. Ge ruisloos draaien de ventilatoren. De mechanische, toonloze stem van de telefoniste door de luid spreker. Gedisciplineerde bedrij vigheid tot in de verste hoeken van het complex. De aanvoer met behulp van modern los-materiaal van nieuwe koopwaar. Manden uit alle delen van ons land. Dat is het beeld van een drukke droge' veilingdag in het indrukwekkende gebouwencomplex van de jubile rende 40-jarige Coöp. Bloembol lenveiling H.B.G. te Lisse. De modern ingerichte veilinghal in het HBC-complex. Sinds kort beschikt men over een computer, waardoor tal van administratieve werkzaamheden kunnen worden geautomatiseerd. artistieke hart begeert. Voor de achtste maal vermaken ze in de Vleeshal tijdens de schoolva kantie de jongens en de meisjes vanachter de schermen van „Mer lijn"; er zullen maar heel weinig kinderen in Haarlem zijn, die Rikkie en het aapje Slingertje, de hoofdpersonen uit de ,Merlijn'- avonturen, niet kennen. Vooral het kleine aapje heeft een onge kende populariteit. „Er zijn kin deren, die op hun verjaardag een aapje als Slingertje vragen", ver telt Maaike Baartmans glunde rend, „de keren dat zij in de Vleeshal hun aap laten kennis maken met de echte Slingertje zijn voorstellingen apart." CENTRALE VERWARMING „DUIKER" OLIEBRANDERS „DUIKER" AARDGASKETELS „DE SLEUTELSPECIALIST" ZAADHANDEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN Rien en Maaike Baartmans denken er niet aan uit Haarlem weg te gaan. Haarlem is de stad waar ze ge boren zijn, waar ze op het idee kwamen om getweeën het Poppen theater „Merlijn" op te zetten en waar ze nu alles hebben wat hun ■3 a .wT-y?: -v V* 3**^ eenzijdig zou behartigen, nu geen be staansmogelijkheid meer hebben. In 1924 werden de veilingen van het lHollands Bloembollenkwekers Ge nootschap, waarvoor van heinde er. ver re belangstelling bestond, permanent ge maakt in de stichting van de Coöpera tieve Bloembollen Veiling Vereniging ,,H.B.G.". Aanvankelijk lag het in de bedoeling het veilingwezen onder de Al gemene Vereniging voor Bloembollen cultuur te brengen, eveneens in de vorm van een Coöperatieve vereniging. Het Hollands Bloembollenkwekers Ge nootschap. dat reeds in 1915 oen veiling reglement had vastgesteld, was hier fel tegen. Het plan van de Algemene Ver eniging werd getorpedeerd. Met name Krelage was van mening, dat de Alge mene Vereniging een onherstelbare fout had begaan om het veilingwezen niet onder haar hoede te nemen. Hij ver meldt dat in zijn ..Drie eeuwen bloembol lencultuur". W. Krelage constateert bij de veilingen alleen winstbejag", maar hij vergat, dat dit alleen mogelijk was, wanneer één particuliere veiling zich een monopoliepositie had .veten te verwer ven. En dat was beslist niet het g- val. Behalve enkele kleinere veilingen ontwikkelden zich twee grote veilingen in Lisse en één in Bovenkarspel. Elk met een eigen bedrijfsvorm. De veilingen zetten alles op alles om dienstverlenend te zijn tegen z.o laaft mogelijke kosten. „Het veilingbe drijf is een service-bedrijf. Zijn beteke nis als zodanig is in de afgelopen veer tig jaar niel alleen ruimschoots bewe zen. maar z.elfs aanzienlijk toegenomen. Het gaat er niet simpel meer o koper en verkoper op le veiling tot el- kaar te brengen. De service, die wij on ze clientèle te bieden hebben bestaat uit een vlotte aan- en afvoer, een uit stekende accomodatie, vakkundige be handeling van de producten en een zo goed mogelijke informatie" aldus d* directie van het H. B. G. haar naam dankt, was de afschaffing van een aantal verouderde kortingen, bekend als „toetal" en „potgeld", die aanvankelijk alleen golden voor de hya- cinthenhandel, maar later door de bol- lenexporteurs als aftrek bij iedere leve ring toegepast werden. De strijd tegen In het oprichtingsjaar van de coöpe ratieve veiling werden de veilingen nog gehouden in een zaal van de „Witte Zwaan" te Lisse. Het veilen gescniedde toen onder leiding van dé Lisser notaris, die er overigens „weinig interesse" voor had. Weldra kreeg men gebrek aan ruimte. Van 's morgens vroeg 'ot soms laat in de avond balanceerden Warmer dam. Raaphorst en van den Burg, de eerste veilingmeesters, tussen de opeen gestapelde partijen door. Er werd een houten loods opgericht op het huidige terrein aan de haven. De bouwkosten werden door het driemanschap uit ei gen zaak voorgeschoten. En datzelfde deden zij voor de aankoop van nieuw veilingfust. Met de nogal heterogene den in het voorjaar van 1657 een groene veiling, waarvoor men veel waardering aan de dag legde. De groene veiling van thans wordt bepaald niet uit tradi tie in stand gehouden. Elk jaar weer blijkt hoe deze veiling, waarbij de vak mensen urenlang met keurend oog tus sen de bedden door lopen, de handel beïnvloedt. De organisatie van een groe ne veiling brengt voor de veilingdirc-ctie, die thans bestaat uit de heren P. S. van Leeuwen te Noordwijkerhout en C. J. Segers Jr. uit Lisse, v.eel extra werk met zich mee. Zeer belangrijk is de da tum en die hangt weer van de weers omstandigheden af. Het seizoen van de groente veilinge 's maar zeer kort. Daarom wekt men soms op één dag di verse plaatsen af, waar men een duide lijke indruk van de oogst kriigt. nauwkeurig wordt ieder detail ver* zorgd; kleding en décor. Wanneer Rikkie en Slingertje een bezoek af leggen aan een Indianenopperhoofd, of een Afrikaanse negerstam, of een Chinese keizer, zijn alle uitheemse -.zetstukken" echt. Rien Baartmans, die etnologie studeerde, zal voor geen goud schilderingen, maskers of to tempalen gebruiken, die alleen maar Afrika-aehtig en China-achtig aan doen. Misschien dat juist daardoor de kinderen, en ook de vele oprecht geboeide volwassenen, geen enkele reden zien om niet te geloven dat het allemaal waar is, wat daar achter het „theatervenster" gebeurt. Maaike en Rien leren geen tek sten uit het hoofd. Ze weten hoe de avonturen van hun twee helden gaan verlopen, al het an dere komt vanzelf, al naargelang hun humeur of al naargelang de stemming bij hun kijkertjes. ..De kinderen maken eigenlijk zelf het stuk. ze stimuleren ons", zegt Maaike Baartmans. „we vinden het jammer dat we niet altijd kunnen ingaan op de reacties van de kinderen. De akoustiek drijft hun op merkingen altijd in de tegenovergestel de richtiijg van cms toneeltje". Zelfs tevreden mensen als Maaike en Rien Baartmans bleken nog wensen te hebben. Voor heel gelukkige dagen zal er misschien ooit nog eens een eigen Poppentheater „Merlijn" in zitten. Iede re middag, om half drie, behalve op zondag, vertonen Rikkie en Slingertje zich in een ander avontuur. Zou het inmiddels overleden drie manschap: Zacharias van den Burg, Piet Warmerdam en Arie Raaphorst, die zoveel jaar geleden met velerlei activiteiten de stoot gaven tot de ontwikkeling van het Lissese veiling wezen, de huidige omvang van de coöperatieve veiling, die in ons land nauwelijks haar weerga kent, voor realiseerbaar hebben gehouden? Het befaamde drietal stond in de gehele bollenstreek bekend om zijn vooruit ziende blik. Maar was een dergelijke toekomstverwachting, gezien de toenmalige krappe behuizing en de gemoedelijke wijze van werken, waar efficiency en het strikt-zake- lijke af en toe ver te zoeken waren, De H.B.G.-veilingen zijn strikt geno men al begonnen omstreeks het begin van deze eeuw, toen de nationale bol lencultuur nog in haar kinderschoenen stond. Er werd toen geveild onder aus piciën van de afdeling Lisse van het Hollands Bloemboliehkwekers Genoot schap, dat in 1895 opgericht vas. De allereerste doelstelling van het Genoot schap, waaraan de jubilerende veiling niet erg vermetel? Met name na de laatste wereldoorlog nam de ont wikkeling van het Lissese veiling bedrijf een ongekende vlucht, die men enkele decennia terug nooit voor mogelijk had gehouden. In novem ber van het afgelopen jaar was het veertig jaar geleden, dat de Coöp. Bloembollenveiling H.B.G. gesticht werd. Dit jaar zou, na het enerveren de bollenseizoen, het veertigjarig jubileum met gepaste feestelijkheid worden herdacht. Tengevolge van het plotseling overlijden van een van de directieleden, de heer P. Oosterveer uit Sassenheim, die sedert kort na de oorlog aan de Co- operatie verbonden was, zijn de ju bileumfeestelijkheden evenwel af gelast. Rien en Maaike Baartmans kwa men acht jaar geleden plotseling in het vak na een wedstrijd voor poppenspelers in Leiden, die zjj tot hun verwondering met hun minimum aan ervaring in de klasse „gevorder den" wonnen. Direct gaven zij hun ca baret- toneel- en studie-aspiraties op en wijdden alle artistieke krachten aan theater „Merlijn" De gemeente Haar lem gaf hun een kans in de Vleeshal en sindsdien zijn Rien en Maaike volmaakt gelukkig. Ruim honderdvijf tig poppen hebben ze nu. alle zelf ge maakt. ..We maken voor ieder type dat in onze stukken voorkomt een andere pop. die ook trouw in dezelfde rol ge bruikt wordt. We hebben geen poppen die voor hetzelfde geld ook in andere avonturen kunnen optreden. Daarvoor zijn ze ons te echt. Het gekke is dat wanneer je een pop op je hand zet. je onmiddellijk weer weet. welke stem je bij hem of haar moet op zetten". Theater „Merlijn" geeft zoveel mo gelijk echt poppenspel. „Het gaat ons om de poppen en de tekst", zegt Rien Baartmans, „je moet er vooral voor zorgen dat je theater niet ontaardt in een lichtspel, waarin de gekleurde lampen nog be langrijker zijn dan de poppen". De poppen van „Merlijn" vertonen geen artistieke slordigheid. Uiterst (Advertentie) O VERVEEN TELEF. 54855 o o UTRECHT, 30 juli De landelijke kruisverenigingen zijn onlangs een ge sprek begonnen over een meer georga niseerde en gerichte samenwerking, al dus het maandblad van het Wit-Gele Kruis. De dagelijkse besturen hebben op een studiedag enkele concrete on derwerpen aan de orde gesteld, te Me ten de vorm van samenwerking, ge meenschappelijke aktiviteit en een ge zamenlijke medische adviesraad. De samenwerking zal een passende naam krijgen. Om de imago van de kruisverenigingen te versterken wil men voorts de public relations gezamenlijk behartigen. De vorming van gemeen schappelijke medische diensten is nog een studie-object dat de aandacht krijgt. (Advertentie) LANGE VEEBSTRAAT 10 - TEL. 1149» (Advertentie) SPEKSTKAAT 5 TELEF. 16061 de kortingen duurde tot 1918, in welk jaar de korting voor de nyacinten en het jaar daarop voor alle artikelen af geschaft kon worden. Het Genootschap was dus ee'n organisatie, die de bolilen- kwekers in bescherming nam tegen de exporteurs. Vanzelfsprekend zijn er thans ong diverse belangentegen stellingen tussen kwekers en exporteurs. Maar de onderlinge strijd, die indertijd leidde tot de oprichting van het Genoot schap, is allang de wereld uit. Boven dien zou een veiling, die óf de belangen van de kweker óf die van de exporteur verzameling manden, zakken en andere verpakkingsmaterialen van de kwekers zelf yiel moeilijk te werken. Gedurende de bezetting ging het Genootschap ge luidloos ter ziele. Het had geen enkele zin om de vereniging na de bevrijding weer nieuw leven in te blazen. Men was er in geslaagd een coöperatieve veiling op te zetten. Na de oorlog beschikte men slechts over een stenen gebouw op de hoek van de haven en de Tuipenstraat. Daarnaast stonden twee houten lood sen en een beperkte kantoorruimte. Vijftien jaar geleden werd het com plex drastisch gemoderniseerd. De hou ten gebouwen verdwenen, er kwam nieuwe kantoorruimte en men creëerde een monumentale veilinghal. In de plaats van de houten Bloemlusthal. die door brand geheel verwoest werd, kwam eveneens een nieuw gebouw, dat het complex van de H.B.G.-veiling completeerde. Tot voor enkele laren waren deze uitbreidingen voldoende, maar de ruimte in de veilinghallen bleek uiteindelijk toch te krap. Op een terrein aan de overzijde van de ring weg kwam daarom de Clusiushal. waarbij ruime parkeergelegenheid aanwezig is. Naast deze hal is onlangs de zogenaamde Darwinhal versche nen de laatste nieuwe uitbreiding van het veilingcomplex. De totale opslagruimte in de ceilir.g- hallen bedraagt op dit ogenblik 5.600 vierkante meter. Toch gebeurt het nog dikwijls dat, het parkeerterrein als pro visorische opslagruimte moet worden gebruikt. Nieuwbouw verrees ook '.n Breezand, waar de nieuwe ruimte ook als tentoonstellingsgebouw zijn bruik baarheid al enige malen bewezen heeft. De administratie van de veiling kwam onlangs in het bezit van een computer, waardoor een groot deel van ie kan toorwerkzaamheden kan worden geau tomatiseerd. (Advertentie) De H. B. G. organiseert niet alleen „droge" (binnen)-veiling. maar gedu rende het voorjaar ook de zogenaamde „groene" (buiten)- veilingen, die vooral bij gunstig weer voor vele kwekers en exporteurs een trekpleister zijn. De stem ming is er meestal wat gemoedelijker dan op de veilingbanken. Er is het regel recht contact van man tot man. Reeds eeuwen geleden kende men de veilingen buiten op het bollenland. Zo kende Lei- Voor onze woninginrichting zoeken wij enige jongens - liefst met U.L.O.-opleiding - doch diploma niet vereist. Zij zullen een kans krijgen om het interessante woning inrichtersvak terdege te leren. Wij zullen een en ander in een persoonlijk gesprek gaarne toelichten. STOUTENBEEK WONINGINRICHTING Breestraat 74-84, te Beverwijk, telefoon (02510) 23641.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3