vooruit.' GELD MOET G-R-O-E-l-E-N: Vierde zitting concillie wordt deze week De Kerk MOEILIJK WOORD DOMINEES VROUWEN DUBBELE IMPASSE Chanel was niet klaar Zenuwarts De Wind na congres: Concentratiekamp-letsel erg moeilijk te genezen Aanvankelijk vrees voor heroproepen van emoties bij ex-kampgevangenen [- pa Marathon A.N.W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Vooraan beginnen Een bloemetje Door rector D. Coppes Hulp een gezicht Om nooit te vergeten... MARTINI NIEUWE WINTERMODE IN PARIJS De opvoeding Pakken we kinderen te zacht aan? Trainen In gebreke c.v. J. KRAA1JENHAGEN Co. Liturgische week kalender REPRESAILLE ZATERDAG 31 JULI 1965 PAGINA S Hoofdkwartier voor uw beleggingen Driekoningenstraat 4 Amsterdam Tel. 020-63011 Het onsympatieke woord „Schema" wordt op het Concilie gebruikt voor de teksten, die ter goedkeuring aan de „Vaders" (een zeer sympatiek woord) worden voorgelegd. Na goedkeu ring en na bekrachtiging door de Paus, worden ze de officiële teksten van het Concilie en kun nen ze „gepromulgeerd" worden: öat wil zeggen: kunnen de kon- fcfekwenties van die teksten voor C® praktijk genomen worden. PgmIU kmm «dËSÉ Muziek laten klinken en Martini drinken. Zo creëert men sfeer. Zo worden leuke momenten verbonden aan de goede smaak van Martini. Gekoeld? Met soda? "On the rocks"? Een avond met Martini is altijd onvergetelijk. MARTINI - iets bijzonders bij elke gelegenheid! Kijken, kieken en gauw terugzien Advertentie) marathon der Vaders ï'oor het zover is dat zo'n schema op tafel komt, en wat er dan daarna nog allemaal kan gebeuren aan ver anderingen, omwerkingen, soms tota le afwyzing... iedereen herinnert het zich uit voorgaande zittingen. De vierde zitting begint over ruim een maand en aan de orde komen nog elf schema's, waarvan er nu vijf gereed zijn en reeds aan de bisschop pen toegezonden ter bestudering. Het zijn de schema's over Gods dienstvrijheid (deze week was er een schrijven van de Wereldraad van Ker ken, waarin bij het Concilie nu al wordt aangedrongen op positieve ver klaringen over die godsdienstvrijheid); over het lekenapostolaat; over het priesterambt; over de missionering; over de taak van de kerk in de we reld van vandaag. Steeds meer insiders vragen zich af of het mogelijk zal zijn vóór Kerst mis met die elf schema's klaar te komen. In het blad voor het Aartsbisdom „Op de Hoogte" van vorige week schrijft dr. L. Alting von Geusau, die recteur van het Documentatiecentrum voor het Concilie te Rome: „Sommigen menen, dat men in drie maanden niet klaar zal komen en dat een vijfde zitting nodig zal zijn. Anderen geloven dat doorgewerkt zal worden tot alles klaar is, ook al zou men met Kerstmis in Rome moeten blijven." Het lijkt er dus op dat de vaders een marathon tegemoet gaan. En dan... Er zullen talloze kwesties overblijven en nieuwe zullen er ont staan. Wat ons zo hevig interesseert is de vraag of er na het Concilie een permanente adviesraad zal blijven, waarin bisschoppen van heel de we- I reld vertegenwoordigd zullen zijn. We moeten het afwachten. In het nieuwe schema over de mis sionering komt een oude kwestie tot uitdrukking: het verschil tussen mis sie en zielzorg. Onder missie verstond men doorgaans het apostolaat dat ge richt was op het stichten van de Kerk, waar zij nog niet bestaat; on der zielzorg het apostolaat, dat uit geoefend wordt, waar de Kerk reeds voldoende is gevestigd, over de nor male middelen beschikt, zoals vooral een eigen clergé en episcopaat. Een vijftiental jaren geleden was iiiMmiimiiiiiiiiHiiiiiimiimimiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiih Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdienst in Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van 8 tot 22 uur. DENEMARKEN Theodoor J. Kort uit Amserdam in blauwe Opel Rekord JR-36-85 in Denemarken, Esbjerg of Hirtshols. A. Verhoef uit Rotterdam in gele Opel TG-37-57 van Kopenhagen op weg naar Goetenberg. NEDERLAND Mej. A. van Heu- kelom met mej. E. Kooistra uit Dor drecht in DKW junior, gebroken wit FT-17-97 in Nederland reizend langs hotels. BENELUX, ZWITSERLAND, DUITS LAND, FRANKRIJK C.M.D de Lang uit Amsterdam in eremekleuri- ge Citroën Ami GG-38-33 vanuit Luxem burg naar het zuiden.. DUITSLAND Echtpaar M. Zuider- wijk uit Delft in witte Opel Olympia TP-90-99 naar Nederland vanuit Duits land. Echtpaar Van der Hoek-Threel en T. Resoort-Van der Hoek uit Schie dam in gele Renault RU-08-12 in Zuid- Duitsland op camping. DUITSLAND, ZWITSERLAND Echtpaar W. A. Remkes uit Rotter dam in Morris Oxford, gebroken wit Mh-36-23 in Zuid-Duitsland of omge ving Bazal. ZWITSERLAND, OOSTENRIJK, ITALIË Echtpaar A. Eelman uit Amsterdam in blauwe Opel caravan AP-59-07 door Zwitserland, Ttalie en Oostenrijk. ITALIË Echtpaar J. Versnel uit Amsterdam in Fiat, lichtcreme JS-08-70 vanaf camping Cangerongio bij Oser- raio'elba vertrokken. Pieter van Dijk uit Amsterdam Z in Ford Taunus, blauw FF-26-47 vertrok ken van camping Roese Tormeletto- Lago Maggiore op terugreis. SPANJE, FRANKRIJK W. Porten gen uit Amsterdam in Volkswagenbus- le, zeegroen met gebroken wit kente ken onbekend van Spanje naar Neder land. FRANKRIJK Echtpaar W. J. v d. Moosdijk uit Rotterdam in grijze Tau nus 12 M EÜ-95-35 in hotel in Bretagne. H. G. Levelink uit Pijnacker in blau we Taunus 12 M JR-81-10 in midden 1 rankrijk. DUITSLAND, FRANKRIJK Me vrouw Rika Humme-Brouwer uit Am sterdam in blauwe Opel stationwagen kenteken onbekend in Duitsland of Frankrijk kamperend. de discussie het felst, toen namelijk in Frankrijk het woord missie ge bruikt ging worden voor het apostolaat in de ontkerstende gebieden. De in stituten die daartoe werden opgericht kregen de naam: Mission de ^rance, Mission de Paris. En de gedachten van o.a. abbé Godin (La France, pays de Mission?) ter verdediging van het gebruik' van die naam vonden veel weerklank. De bestaande zielzorgme thoden, vooral vanuit de parochies be reiken in feite niet meer de mensen, gaan er totaal langs heen; dus moeten er totaal nieuwe gevonden worden en kun je niet meer over een al gevestig de kerk spreken. De discussie bleek allerminst louter theoretisch te zjjn. Men schreef de daling van de belangstelling voor de „verre" missies toe aan dit signale ren van de missies „vlak bij" en men had veel moeilijkheden met de voor rang die er gegeven moest worden aan de verschillende missionaire activi teiten. Nu is het wel zeker dat ei nog heel andere situaties zijn dan deze twee extreme van „dichtbije" en „veraffe" missies en dat je bijna nooit met één woord een situatie kunt aanduiden. Daarom is het verhelderend wat pater Congar o.p., die een groot aan deel heeft gehad in de samenstelling van het schema, daarover zegt m een interview vorige week met J. Felis- sier: „Soms komt de Kerk in streken, waar het evangelie nog onbekend is; zij moet dan helemaal vooraan begin nen. Een andermaal werkt zij waar de Blijde Boodschap reeds lang is ver kondigd, maar waar de middelen ont breken om de Kerk tot volle bloei te brengen (bijvoorbeeld Latijns-Ameri- ka, C.). Elders is het zo goed als onmogelijk formeel het evangelie te verkondigen; toch mag zij zich nooit van pogingen daartoe ontslagen ach ten (b.v. landen achter het ijzeren gordijn C.). Weer op een andere plaats is de Kerk stevig gevestigd en heeft een bloeiend leven, maar er zijn toch ook grote belangrijke groe pen mensen, die Jesus Christus niet kennen (b.v. Frankrijk, C.). Dit al les kan men verstaan als de éne mis sionaire of zendingstaak van de Kerk die telkens een andere gedaante krijgt naargelang het gebied waar gewerkt moet worden." Het is goed dat men het zo stelt. In het schema wordt over „Missies" gesproken in de strikte zin van het woord, dus de situatie, waarin de Kerk met haar werk begint. Daarnaast echter ook over jonge Kérken", die hun volwassenheid nog niet hebben bereikt. We mogen verwachten dat deze en andere duidelijke taal in het missie schema verheldering zal brengen en nieuw élan. In Het Parool van 23 juli j.l. haalt Jac. Roos, de samensteller van de m.i. uitstekende rubriek .Nieuws uit de Kerken" een lang citaat aan van een domineesvrouw, Mary Woodhall, uit het weekblad van de Kerk van Engeland „Church Times", waaruit het volgende „Nee, we hebben geen vakvereni ging voor domineesvrouwen en we hebben ook nog niet gedreigd !n sta king te zullen gaan, maar laat nie mand onder u denken dat we daar geen reden toe zouden hebben „Een groot deel van je tijd moet je spenderen om van de telefoon naar de deur te rennen, formulieren uit te reiken, bijzonderheden op te nemen en hulp te bieden bij de uitgebreide correspondentie. Je hoort in allerlei comité's te zitten, moet helpen bij het organiseren van acties, moet klaar staan voor op bezoek komende ambts dragers en altijd met een goed ver zorgd uiterlijk en een glimlach voor iedereen, ook al ben je bekaf. Steeds moet je ook klaar staan om een even wichtig en onpartijdig oordeel te kun nen geven over allerlei problemen in de gemeente, speciaal van de vrouwe lijke helft... En toch niettegenstaande al deze zaken wil niemand van ons haar tele type vdp rb tijd Marathon der V leven ruilen. Als ik terugzie op een ervaring van 26 jaar huwelijk met een predikant, denk ik aan vele goede vrienden die we gekregen hebben en aan het grootste geluk dat we deelden, soms tegelijktijdig mét het bitterst verdriet. Och, wilt u zo nu en dan eens aan ons domineesvrouwen denken? Wij zijn heel gewone mensen die proberen ons best te doen. Een bloemetje en een paar bemoedigende woorden tijdens ons leven zijn meer waard dan een lijkwagen vol kransen en vele redevoeringen bij onze begra fenis." Voor katholieke lezers een merk waardig citaat. En wel leerzaam, voor als het waar mocht worden wat ze in de kloosterfamilie van frater Venan ti us zeggen: „Dat komt nog wel, na het Concilie". Het thema van morgen- „Maakt u vrienden door middel van de onrecht vaardige mammon", doet mij denken aan een dubbele impasse ten aanzien van het ontwikkelingswerk, waarva. in het nieuwe schema over de Mis sie niet of nauwelijks gewag gemaakt wordt. Een paar berichten van de 'aatste weken kunnen ter illustratie dienen: Minister Bot schijnt het na lang praten gelukt te zijn overeen stemming te bereiken t.a.v het Jon geren Vrijwilligersprogram. Daar zit heel wat achter. Van de ene kant waren er de particuliere organisaties, die aan ontwikkelingshulp deden en door de overheid gesteund wilden worden. Van de andere kant was er het eigen initiatief van die overheid, die ook op eigen verantwoordelijkheid jongeren wilde uitzenden. Enorm ge harrewar over competenties heeft in de afgelopen jaren remmend gewerkt op de daadwerkelijke hulp." Bij gelegenheid van het 40-jarig jubileum gaat de KRO een plan van jaren her uitvoeren: het oprich ten van een sterke radio-zender in Afrika, ten dienste van het ontwik kelingswerk. Alhoewel de zender niet alleen katholieke belangen zal die nen is het een katholiek initiatief. Soortgelijke initiatieven zjjn er van protestants-christelijke zijde, ook in Afrika, a] eerder genomen an ter ondersteuning daarvan hield de NCRV vorig jaar, bij haar 40-jarig jubileum een grote financiële actie. Deze en vele soortgelijke berichten duiden op die dubbele impasse, die in de ontwikkelingslanden zeer scherp wordt aangevoeld en die de argwaan tegenover het cristelijke westen doet voortleven. Op de eerste plaats is ei het onver mogen van het welvarende westen om tot een hulp te komen, die zo sterk is dat daardoor de spanningen tussen oost en west kunnen verminderen. En dat welvarende westen is overwegend christelijk. De christenen van vele kerkgenootschappen zjjn in de parle menten en regeringen van de landen der welvaart sterk vertegenwoordigd. Er is te weinig coördinatie tussen de ontwikkelingsactiviteiten van die kerkgenootschappen en van de rege ringen en samen komen ze tot onvol doende resultaten. Op de tweede plaats zjjn de ont wikkelingsactiviteiten van de verschil lende christelijke kerken nog steeds gescheiden. Zowel in het moederland ais in de ontwikkelingsgebieden zelf wordt er los van elkaar geopereerd, alhoewel er plaatselijk tussen Dredi- kanten en zendelingen en hun aan hang vaak spontane samenwerking voorkomt. We weten al lang dat de onderscheiding in kerkorde en belij denis niet hoeft te verhinderen dat we in het gewone helpen één gezicht kun nen vertonen: dat van de evangeli sche naastenliefde, waarover geen misverstanden en geen verschil van opvatting bestaat. En toch gebeurt het niet. Het lijkt heel goed om deze ïmpas- see als een dringende gebedsintentie „aan te zetten" tegen het evangelie van morgen, waarin ons wordt verwe ten dat we niet slim genoeg om gaan met ons geld. Op grote schaal kunnen wij per soonlijk niet zoveel doen aan deze we reldwijde problematiek. Maar de be langstelling van ieder afzonderlijk daadwerkelijke steun aan de bestaan de acties en interesse, ook voor de po litiek op dit punt zal op den duur toch van onder af het élan naar de top moeten doorgeven. Heel de benarde wereldsituatie anno 1965, met inbegrip van het afschuwe lijke drama in Vietnam is één grote illustratie van de op de 8ste zondag na Pinksteren vermelde „stommiteit" van de kinderen van het Licht. (Advertentie) ui™ EULA1 tHl BRB&OZfWG ROSSO, BIANCO EN EXTRA DRY </l R« f7.» V: fle» f 3.7S (Door ANNE BIEGEL) PARIJS, 31 juli Twee dingen zijn mislukt. Chanel liet voor haar show verstek gaan omdat ze niet klaar was, zodat alle verslaggeefsters die met een kaart voor de première naar oinnen wilden, konden afdruipen. Zoiets kan men van die grillige oude dame ver wachten. Zij is een lastige tante en elk stuk van de collectie controleert ze persoonlijk. Bevalt iets haar niet, dan legt ze haar hand op de manne quin, neemt de schaar en rukt alle naden los. Zij heeft het programma van menigeen nu danig in de war ge schopt want elke dag zit al „vol". Maar groot nieuws is er in haar shows toch niet. Het zijn alleen de details die zich wijzigen. De tweede mislukking voor ons was een ontvangst in het enorm kostbaar ingerichte huis van Helena Rubinstein, die een half jaar geleden is gestorven. Haar zaakwaarnemers hadden de pers uitgenodigd op een koud buffet. Maar er barstte een zondvloed los boven Parjjs en er was geen taxi te Krijgen, want gisteravond was de grote ir'ttocht voor de vakantie, waarbij Parijs leeg stroomt en taxi's zich beladen met kof fers alleen naar de grote stations spoe den. Te voet naar de metro-halte wa den, nadat de wolkbreuk de hele dag was neergeplensd, was niet te aoen. Op de shows van Cardin kwamen terwijl het buiten goot sommige jour nalisten binnen in spierwitte lakjassen, het nieuwste, of in half-wit, hal (zwart lak, jassen die we hebben zien han- Advertentie Ontwikkelen en afdrukken moet goed en gauw gaan! Dat mag u verlangen. Dat mag u eisen. De Solleveld Service Groep garan- deert u goed en gauw. fpgj! Dat is altijd al zo ge-' weest. Amsterdam Damrak 13-15, Tel. 249742- Kinkerstr.193 Tel. 185899 - Linnaeusstr. 78, Tel. 742863 Slotermeerlaan 125a, Tel. 134893 Apeldoorn: Hoofdstr. 2, Tel. 05760-12289 AMSTERDAM, 31 juli „De psychi sche gevolgen van eer. verblijf in een concentratiekamp zijn in het algemeen zeer moeilijk te genezen." Dit vertel de tijdens de laatste persconferentie van het 24ste internationale psychoana lytische congres de Amsterdamse ze nuwarts E. de Wind. „De psycho-analyticus heeft in het algemeen te maken met ziektebeelden, waarin normale gevoelens van verdriet bij de patiënt een rol spelen. In deze gevoelens kan de psychiater zich ver plaatsen, hetgeen de eerste voorwaarde voor een succesvolle behandeling is. Bij een patiënt, die in een concentratie kamp heeft gezeten, is er geen sprake van normale gevoelens van verdriet en ellende," aldus de heer De Wind. Dat is ook aanvankelijk de reden ge weest dat tot zeker tien jaar na de oor log maar weinig ex-concentratiekamp gevangenen, die psychische moeilijkhe den kregen, werden behandeld. Men nam aan, dat 'n poging tot genezing zo wel bij de patiënt als bij de psycho-ana lyticus te grote emoties te weeg zou brengen", aldus de heer De Wind. Hij zei voorts dat in deze visie wijziging is gekomen door de wetten voor schade loosstelling van slachtoffers van 't nazi regime. „Er werden toen van onze kant rapporten gevraagd en zo ontstond een hernieuwde belangstelling voor dit pro bleem." De heer De Wind weet waarover hij spreekt want hij heeft zelf anderhalf jaar in het concentratiekamp Auschwitz doorgebracht. „Een groot probleem bij de behandeling van deze gevallen is, dat de patiënt liever niet wordt gecon fronteerd met de ergste kampervarin gen. In het begin vertelt hij alleen de grappen die in het kamp de ronde deden. Pas aan het einde van de be handeling komt de patiënt voor de dag met de meest schokkende gebeurtenis sen, zo leert mijn ervaring. Dat leidl dan vaak tot het opwellen van zeer heftige gevoelens van verdriet en woe de. En dan pas kan genezing volgen." Hij vertelde iets over „aanpassing" van de kampgevangenen. „Als valide Joodse jongemannen in het kamp voor slavenarbeid werden gebruikt, vroegen zij aan de reeds te werk ge stelde gevangenen, waar hun familie en bekenden eigenlijk waren geble ven. Het antwoord was dan: dat ruik je toch (aan de verbrandingslucht uit de crematoria). En als z;i dan vroe gen, wat er met hen zou geschieden, kregen zij te horen: misschien een week, misschien twee weken, dan ver gaat het jou net zo. Het schokeffect dat dit veroorzaakte kon alleen worden opgevangen door plotseling weer kind te worden, d.w.z. van minuut tot minuut te leven, niet vooruit te denken, een vegetatief be staan te lijden. De weinigen, die het overleefden, hebben daardoor een totaal veranderde levensinstelling gekregen. Toen zjj in de gewone maatschappij terugkwamen, was een heraanpassing noodzakelijk. Sommigen zijn daar moeilijk in ge slaagd, anderen minder moeilijk, maar er zijn er ook die er nooit in zullen slagen", aldus de heer De Wind. Prof. dr. J. Bastiaans, hoogleraar in de psychiatrie aan de Leidse Universi teit, heeft gisteren een samenvatting van de slotrede van Anna Freud, doch ter van Sigmund Freud gegeven. „De psycho-analyse ontwikkelt zich snel. Vroeger werd zij gelijkgesteld met mensbeschouwing. Thans weten wij dat het in de eerste plaats een wetenschap is." Wat de dwangneurose betreft had Anne Freud erop gewezen, dat er on derscheid dient te worden gemaakt tus sen de dwangmatige persoonlijkheid en de dwangneurotische persoonlijkheid. Volgens prof Bastiaans komt de eerste in Nederland vrij veel voor: iedereen beleeft wel eens na een periode van ziekte, dat hii wat besluiteloos in de wereld staat. De dwangneuroticus wordt gekenmerkt door een totale besluiteloos heid. Anne Freud merkte in haar rede op, dat de persoonlijkheidsontwikkeling vroeger eenzijdig werd belicht. Haar vader had zijn aandacht uitsluitend ge richt op de libido-ontwikkeling. Later werd meer aandacht besteed aan de structuur van het ik (de totale persoon lijkheid). Zij meent dat de mens voor drie grote dilemma's werd geplaatst: liefde of haat: activiteit of passiviteit en man-zijn of vrouw-zijn. gen in het winkeltje van YehYeh-kle- ren in de Rue de Sèvres. De opening van de Cardinshow was wel in stijl met het weer buiten. Zijn opening is altijd een shock. Enige man nequins stroomden binnen als mars mannetjes, in korte witte tunieken met donkere zig-zag bontrand, de lange spil lebenen in donkere tricot-slobkousen, vóór op het hoofd een strakke vierkante bont-baret. Het gaat bp Cardin altijd als een wervelwind: ruiten tunieken bo ven hoge ruiten benen, in wijde geplis- seerde zwarte lak-regenmantel, niet doorgeregen rode ceintuur boven hoge zwarte lak-benen. Een rode tuniek met brede zwarte bontrand waaron der zwarte kant-kousen. Cardin smijt zijn duizend-en-een ideeën voor bet pu bliek met een adembenemende vaart. De rokken zijn een stukje boven de knie, de kousen, voorzover licht, ge zien in de kleur van de matte make up. Wat er aan kleren zit tussen knie en kin is met een col verlengd, maar de col voor winter 1965 moet een beetje afstaan van de hals. De mantels heb ben ook dat hoge, een col die is te ruggeslagen en een kraagje vormt, dat van voren is weggesneden. De mouwen in de mantels zjjn heel strak. En om dat Cardin zijn stof bij voorkeur dia gonaal neemt geeft dat bij de kimono- inzet brede plooien. Interessanter dan de pakjes in rib- belstoffen in vreemde verschoten kleu ren zijn de jurken van slappe crêpe, mouwloos, weggesneden tot bijna aan de hals, ook met col. Hij kan er niet genoeg van krijgen en maakt ze, ook in die ongedecideerde, soms afstotende kleuren met enorme ruche-rand aan de zoom of een glinsterende rand van kraaltjes of struisveer. Voor de avond zijn het lange slappe hemden met ho ge col waarop middenvoor een lang sieraad, samengesteld van brokken ro de koraal. Of hij heeft middenvoor etn verticale reeks flinke gaten in de jurk geknipt, waaromheen stralen van kraal tjes zijn geborduurd. Jonge kleren zijn het niet, ai zijn ze volstrekt niet geposeerd. Maar het zijn harde jurken voor vrouwelijke spionnen, voor een Jeanne Moreau als ze nog eens een (betere) Mata Hari-film moet spe len. Of voor James Bond-vrouwen die met messen in hun schoenen lopen. Een vrouw kan een keihard wezen zijn, ook in het raffinement van ijle chif fon met struisveren! leanne Moreau, de speciale vriendin van Cardin was er niet; zij schijnt ergens te filmen op het ogenblik. Maar ze lijkt als film ster de collectie wel geïnspireerd te hebben. Hoe dieper men in de mode-week komt hoe moeilijker 't wordt om ook maar enigszins te zien waar het naar toe gaat. Een totaal ander genre is Bijvoor beeld de collectie van Patou. De ont werper Goma is duidelijk geïnspireerd door Courrèges, en geeft een prachtig staaltje van vervrouwelijkte Cour règes. Met pastelkleurige pak jes, met trechter-rok waarbij een witte col-trui en witte kabelkousen. De korte jasjes met dubbele stiksels en witte voering zijn ook omkeerbaar te dragen. ZONDAG 1 AUGUSTUS: 8e zondag na pink steren; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid - groen - MA: H. Alfonsus Maria Ligori, bisschop, be lijder en kerkleraar; eigen mis; 2e geb. H. Stefanus - wit - Dl: mis v. d. 8e zondag na pinksteren - groen - WO: H. Dominicus, belijder; eigen mis - wit - DO- O L Vrouw ter Sneeuw: mis Salve: prei v d. H. Maagd Maria - wit - VR: Gedaanteverandering des Heren; eigen mis: 2e geb. HH. Xystus en Gezellen; cre do - wit - ZA: H. Cajetanus, belijder: eigen mis: 2e geb. H. Donatus - wit - ZONDAG 8 AUGUSTUS: 9e zondag na pink steren; eigen mis; credo; pref. v. d. H. Drieëenheid - groen - fc&> HU Tegenwoordig hoort men nogal eens zeggen, dat de opvoeding, zeals die door de moderne pe dagogen wordt voorgestaan, veel te zacht is. De kinderen wor den in de watten gelegd, zo vindt men. Bijna alles wat ze doen wordt goed gevonden. Op school zou het ook al zo zijn. Daar wordt niet meer gewerkt, zoals vroeger, er wordt veel te veel aandacht aan andere onderwerpen besteed. Daar tegen over wordt dan als ideaal gesteld een hardere opvoeding, een training voor het leven, vooral door het doen van onaangename dingen. We zullen deze opvattingen eens nader bekij ken. In de eerste plaats moeten we stellen, dat de moderne pedagogen helemaal niet een zachte opvoeding voorstaan. Misschien lijkt het er af en toe wel een beetje op, maar dat komt doordat ze meer begrip willen kweken voor het kind. Ze zijn heus niet van plan het kind altijd zijn zin te geven of altijd alle moeilijkheden weg te nemen. Dat zou regelrechte verwennerij worden en daar is nie mand bjj gebaat. De gevolgen van verwennen hebben we al 'ens eer der besproken. Ze zjjn bekend en niemand wil er graag zijn kinderen de dupe van laten worden. Wel willen we eens wat verder in gaan op wat de anderen, die niet tevreden zijn over de opvoeding met begrip, dan wel willen. We noemen ze wel eens de ..flinkheidspedago gen". Wat ze bedoelen is heel goed; ze willen hun kinderen tot flinke mensen in de maatschappij maken, gehard tegen tegenslagen, gewend aan tegenvallers. Dat is prima, daar valt niets op te zeggen, maai het gaat er nu maar om. hoe dat tot stand gebracht wordt. Tegen de ma nier waarop hebben we bezwaar. Ik heb eens van een vader ge hoord, die zijn zoon beloofde sa- 1 men uit vissen te gaan op de eerstvolgende vrije dag. Wat een heerlijk vooruitzicht voor die jon gen, want hij hield veel van vis sen. En dan nog wel met zjjn va der. Maar toen de dag was aan gebroken kwam de vader zonder meer vertellen, dat het niet dooiv ging. U begrijpt de teleurstelling. Waarom handelde die vader zo? Och, hij was er van overtuigd, dat hij zijn zoon teleurstellingen moest leren verwerken Dat was goed voor later. Dat zou hem te pas komen. En daarom dan maar zo. Het leven is ook zo leuk niet. U vindt natuurlijk met mj een dergelijk onpedagogisch optreden zon der meer belachelijk. Je kun1 je trainen in sport, maar op het ge bied van teleurstellingen en verdriet moet het anders gaan. In de loop der geschiedenis zijn er steeds vol keren geweest, die een dergelijk op voedingssysteem in praktijk brach ten. Harden en trainen in ontberin gen om zo het jonge geslacht sterk te maken. Wij geloven daar niet in. Maar nu' een vraag: moeten wjj onze kinderen dan niet meer leren verdriet, teleurstelling en tegenval lers te dragen? Natuurlijk moeten we hun dat wel leren, maar op een heel andere wijze. Niet door expres beroerde situaties voor hen te schep pen. Weet u watdaarvan komt? Wrok en misschien zelfs wel afkeer. Kin deren vragen om begrip, liefde, be scherming. Wanneer het dan gaat om teleurstellingen, dan moeten we als opvoeders, die helpen dragen. Opvoeding is immers hulp tot de vol wassenheid. Ze moet werkelijk hulp zijn. Dat betekent ook dit: ze niet in de kou laten staan als er een tegenvaller komt. Zoals b.v. het ge val was met Jan (16). Die mocht met een paar vrienden kamperen. Hij vond het fantastisch. Maar door plotselinge omstandigheden kon het niet doorgaan. Zijn ouders bleven tamelijk koel en nuchter reageren. „Zo is nu eenmaal het leven." zei zijn vader. Jan stond alleen met zjjn verdriet. Hier bleef de opvoeding in gebre ke. Veel beter zou het zijn geweest, wanneer hij met begrip was toeg> sproken en wanneer er misschien een ander verzetje voor hem als pleister op de wond in het vooruit zicht was gesteld. Op die manier zou Jan geholpen zijn, en gelooft u mij: door het opvangen in geval van teleurstelling krijgen uw kinde ren een veel betere levensles dan door ze in hardheid en koelheid al leen er mee te laten zitten. Wie in het huisgezin geholpen is, staat later veel sterker. Zijn ouders hebben hem geleerd te dragen en te verwerken. Wie daarentegen het regiem van de „opvoeding tot flink heid" heeft moeten ondergaan, komt, hoe goed deze ook bedoeld is, tekort en misschien herinnert zo iemand zich zijn hele leven door zijn ouders als mensen, die het goed bedoelden, maar die je niet opnamen in de warmte van hun beschermende lief de. Dat zouden ouders hun kinde ren moeten besparen. AGNES VAN VESSEM LONDEN, 31 juli (AFP) Enge land heeft de tweede secretaris van de Russische ambassade in Londen, Vita- ljj Bojarov, tot „ongewenst persoon" verklaard. Hij moet zo spoedig moge lijk het land verlaten, zo heeft het Brit se ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5