PENSELEN EN PIJPE KRULLEN STAATSMIJNEN GROEIEN UIT HUN NAAM en antwoord Arbeidsrecht Inkomsten belasting I Inkomsten belasting II Inkomsten- belasting III Successierechten Busaansluitin Onbewoonbaar verklaarde woning Studiebeurs en kinderaftrek Verzetstrijders NIEUW ARCHIEF Nederland wint zeven plakken op olympiade voor jonge vaklieden iJl ZATERDAG 31 JULI 1965 PAGINA 7 fflilll! O Beige opmaak Creatie „Komeet" pijpekinTlen Wat is het verschil tussen het leven van ons en het leven van overgrootvader? Sommigen zeggen: niets. Ook hij at met mes en vork, ook hij be minde overgrootmoeder, ook toen groei den de bomen omhoog. Toch zijn er verschillen. Kleine. Een nylon (op caproiactam-basis) overhemd, een witte (ureum) 'ilefoon, een piastic (polyetheen) knijpflacon Kleine verschiller» jazeker, maar te zamen maken zij dat overgrootvader ons dagelijkse 20ste eeuwse comfortabele leven niet eens meer zou herkennen. Hoe komt dat? Omdat wij intelligenter zijn? Vermoedelijk niet. Komt het door de mannen in de witte jassen, door de technologie, door de research? Mis schien een beetje. In ieder geval is zeker dat wij nu soms systematischer kunnen zoeken en daardoor vinden, en dat we nu in ernst met atomen en moleculen kunnen spelen. En dat we daardoor anders den ken en anders doen. Met minder tradities en minder historische banden. De nieuwe manier van denken kristalli seert zich op allerlei manieren in de we reld. Bijvoorbeeld in Limburg: bij chemie van Staatsmijnen. En opmerkelijk is de driehoek die daarbij in Nederland bezig is te ontstaan: Slochteren, Rotterdam, Staatsmijnen. Een driehoek van pijplei dingen. Aardgas- en benzine-pijpleidin- gen komen samen in Limburg. Zij voeren linea recta, in letterlijke zin! naar de research en de produktie van grond stoffen voor de duizend dingen van onze dagelijkse dag. En we mogen wei bedenken dat dit alle maal nog maar een begin is. Een begin waar achterkleinkinderen (als ze dit zouden lezen) wellicht welwillend om zullen glimlachen. Vragen voor deze rubriek rlehte men aan de Redactie van ons blad (met In de llnker-bovenhoek der enveloppe „Vragenrubrlek"). De beantwoording geschiedt gratie. Men houde er nog rekening mee, dat men 14 dagen op antwoord kan moeten wachten. UlllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllilllllll VRAAG: Mej. C. v. d. H. te R.: Ik werk in een textielzaak (detailhan del), ik ben 21 jaar. Mag ik van U weten of ik recht heb op snipperda gen? Mijn werkgever zegt van niet. Mag ik tevens van U weten noeveel Ik mag verdienen en of het voor schrift is dat er een arbeidslijst in de zaak hangt? ANTWOORD: Volgens Uw opgave valt U in loongroep 1 voor de Detailhandel. Voor U geldt dan een minimumregeling loon van 175. per maand buiten de 2 Procent verhoging van 1 jan. 1965. Hier bij geldt voor U een provisieregelirg. In hetzelfde reglement voor de Detail handel worden de snipperdagen gere geld: tw 1% dag voor iedere maand dat U in het bedrijf werkzaam bent over het loonjaar van juni tot en met mei van het volgende laar. Krachtens deze regeling hebt U recht op 15 snip perdagen per jaar. Blijft Uw werkge ver weigeren U het recht op snipperda gen toe te kennen, dan kunt U zich ver staan met de looncontroledienst in Uw Woonplaats. Het plaatsen van een arbeidslijst is ver- Plicht. 1. VRAAG: De hr. S. P. L.te R- Ik ben 72 jaar en ontvang A.O.W. ik heb tevens pensioen van een bedrqf waar ik werkte. Moet ik nu belas ting betalen over A.O.W. -*n drijfspensioen? Dat vind ik vreemd want iemand die alleen het A.O.W.- Pensioen ontvangt hoeft toch geen belasting te betalen? Hoe zit dat. ANTWOORD: Pensioen of looninKomen. Voor de fiscus blijft dit gelijk. Komt men nu boven de grens dan moet men inkomstenbelasting betalen over het ne- veninkomen. Blijft men met het hoofd- mkomen beneden de grens, dan hoeft men geen inkomstenbelasting te beta len. Dit is het geval met. een noofdin- komen A.O.W. zonder andere bron van inkomsten. Bij U doet het gevai zich voor dat U haast het hoofdinkomen A.O.W. nog een heveninkomen hebt san twee pensioe nen. Van dit neveninkomen is 10. Vrij, over het meerbedrag moet be lasting betalen. Wat U tweede vraag betreft: Over 1964 betaalt U als niet gehuwde aah belasting in groep 2 over een in komen van 43.43, 252. Over 1965 betaalt U als niet gehuwde aan belasting in groep 2, mét verreke ning van de halve bejaardenaftrek 351., aan belasting 160. VRAAG: Ik ben gehuwd, 77 jaar oud. In 1963 genoot ik aan pensioen en AOW/AWW-uitkering 7.095,09 bijverdiensten 1.267,39 8.362,48 Kosten van verwerving 1000, Vakbond 7, Ouderdomsaftrek 702, Blijft 7.553,48 Aanvraag vermindering wegens buitengewone lasten 1.026,25 Ingehouden loonbelasting 581,43 Voorlopige aanslag inkomstenbelasting 61, Hoeveel inkomstenbelasting moet ik nog betalen over 1963? Moet ik verzoeken om een aanslag inkomstenbelasting? Over 1962 vroeg ik aftrek voor een zelfde bedrag wegens buitengewone lasten, doch de Inspecteur stond slechts 903,— toe. Aldus verzocht ons W.M. te H. Antwoord: Waarschijnlijk vermin derde de inspecteur de door U opge voerde buitengewone lasten tot 903, omdat hij van mening was, dat niet alle door U opgegeven kosten als zo danig waren aan te merken. In de hiernavolgende berekening houden wij ons veiligheidshalve ook voor 1963 aan het bedrag van 903, Onder de kosten van verwerving wordt o.m. verstaan de contributie van vakbond. Nu U het bedrag van 100, in mindering brengt mag U niet deze contributie nogmaals aftrekken. Het inkomen verminderd met de kosten van verwerving, vakbondscon tributie en ouderdomsaftrek bedroeg 7.553,- Correcti e vakbondscontrib. 7, 7.560,- 903, Buitengewone lasten Tariefsinkomen 6.657,— Verschuldigde belasting naar tariefgroep II f 654, Ingehouden loonbelasting ƒ582,— Voorlopige aanslag 61,— 643,— Nog te betalen Indien door U een aangifte inkomsten belasting over 1963 werd ingezonden, volgt de definitieve aanslag automatisch. VRAAG: N.A.B. te H. schrijft ons: Mjjn bruto loon bedroeg in 1963 6.431,30 De kinderbijslag bedroeg 1.622,40 Het werkgeversaandeel Z.F. verminderd met het werk nemersaandeel Z.W. en W.W. bedroeg 57,67 Bezorgloon van mijn vrouw (geen inhoudingen) 8.111,37 1.202,33 Kosten van verwerving 5 pet regeling, dus A.O.W./A.W.W.-premie ingehouden 9.313,70 465,68 8.848,02 502,66 Zuiver inkomen ƒ8.345,36 Aan loonbelasting werd ingehouden nihil, het aantal kinderen voor kin deraftrek bedraagt 6. De definitieve aanslag inkomstenbelasting over 1963 luidde: Zuiver inkomen 8.345,ver mindering echtgenote 500,ver schuldigde inkomstenbelasting 80, De definitieve aanslag premieheffing luidt: Premieinkomen 7.224,premie 722,—; ingehouden premie 503,—; door werkgever verschuldigde AKW- premie 118,te betalen 101, Zijn deze aanslagen juist opgelegd? Antwoord: Het zuiver inkomen vol gens Uw gegevens en de aan slag luidt 8.345,— Vrijstelling gehuwde vrouw (minimaal) 500,— 7.845,— U hebt kinderaftrek voor 5 kinderen vermeerderd met een extra kinder aftrek voor 1 kind, ouder dan 16 jaar. Deze extra kinderaf trek bedraagt 780, Tariefsinkomen 7.065, De verschuldigde belasting naar ta riefgroep III, met 5 kinderen bedraagt hierover inderdaad 80,—, derhalve werd de aanslag inkomstenbelasting juist opgelegd. Het zuivere inkomen bedraagt 8.345, De kinderbijslag bedraagt „1.622,— (1.623,—) AOW/A WW-premie Premie-inkomen ƒ6.722,— (6.722,—) 503,— 7.225,— Hierover is 10 pet. verschuldigd of 722, Ingehouden AOW/ AWW-premie ƒ503, Door de werk gever verschul digde AKW- premie 23,4 pet. van 502,118, 621,— Nog te betalen 101, Ook deze aanslag werd dus juist oi legd. VRAAG: De hr. H. O. P. te A.: Kunt U mij zeggen hoe groot de er fenis moet zijn voor men successie rechten moet betalen? Er zijn vijf kinderen, allen getrouwd. In de on verdeelde boedel is nog een woon huis van 12.000.^ Als dit woonhuis wordt verkocht, is dan over deze opbrengst ook successierecht ver schuldigd? ANTWOORD: Primair is alles belast wat in een nalatenschap aanwezig is. Voor ieder kind is 3.000. vrij van successierechten, waarbij ieder kind be neden de 21 jaar nog eens f 750. extra vrij heeft boven de f 3.000 voor ieder jaar dat het kind jonger is dan 21 jaar. Voor gehuwde en volwassen kinderen blijft dit bedrag 3.000. Wat het huis betreft geldt dat successierecht verschul digd is over de verkoopwaarde van het huis. Het doet hierbij niet terzake of het huis voor of na het overlijden is verkocht, daar ofwel het bedrag m con tanten, ofwel het huis in de boedel aan wezig moet zijn. Een en ander overeenkomstig een vrij ingewikkeld reglement. U kunt daar om het beste de notaris raadplegen die de nalatenschap regelt. O VRAAG: A. J. v. d. H. te B.: Mag ik van U vernemen of cr een bus aansluiting is van Rotterdam naar Numansdorp en zo ja, mag ik dan van U d© tijden weten van <Je ver- binding die aansluiting geeft op de veerdiensten, Numansdorp-Willem- stad? ANTWOORD: De bussen van de R.T.M. (Rott. Tramweg maatschappij) geven de aansluitingen die U wenst. De vertrektijden uit de Rosestraat zijn: 7.10 uur; 8.25 uur; 8.45 uur: 10.15 uur en 13.15 uur. De reis naar Numansdorp duurt onge veer één uur. Voormelde vertrektijden geven aansluiting op de veerdienst naar Willemstad. VRAAG; b. a. v. te H.: Sinds 22 maanden bewonen wij een onbewoon baar verklaarde woning. Met toe stemming van de huisbaas. De huur is ƒ5.60 per week. Mag de huis baas zoveel huur vragen en kan hij ons uit het huis zetten als we de huur niet betalen? Ook betalen we rioolbeiasting aan de gemeente, dat is 30. per jaar. Mag de Ge meente dit vragen? De huur is al tijd zo geweest. ANTWOORD: De huur van een on bewoonbaar verklaarde woning of een krotwoning is de huurprijs die gold op 31 december 1950, Deze huurprijs is de basis huur van 1940 zonder dal er huur verhogingen werden toegepast. Bent U het niet eens met de huur die U be taalt, dan kunt U contact opnemen met de huuradviescommissie in Uw woon plaats. Te zeggen hoe te handelen met de riooi- belasnng is niet mogelijk. In veie ge vallen verrekent de gemeente deze be lasting met de huiseigenaar, terwijl het ook weer voorkomt dat men rechtstreeks aan de gemeente betaalt. De huurad viescommissie handhaaft in voorko mende gevallen de uitspraak van de kantonrechter. U doet er goed aan ook deze zaak aan de huuradviescommis sie voor te leggen. VBAAG: De heer E. H. M. te R.: Mijn kleindochter is op 8 juni j. 1. 18 jaar geworden. Onlangs haalde zij het einddiploma M. M. S. Nu gaat zij een cursus volgen voor bibliotheekassistente. Komt zij nu nog in aanmerking voor dubbele kin deraftrek en kwam zij in voorgaan de jaren in aanmerking voor dub bele kinderaftrek? Kunt U mij te vens zeggen of zij in aanmerking komt voer een studiebeurs? ANTWOORD: De vraag naar de dub bele kinderaftrek hangt samen met de vraag of deze kleindochter geheel in Uw gezin is opgenomen en hoelang U de .verzorging voor dit kind al hebt zon der dat U een vergoeding voor deze ver zorging ontvangt. In het algemeen geldt dat men een dubbele kinderaftrek geniet voor studerende eigen kinderen en pleegkinderen afhankelijk van de ge zinssamenstelling en de inkomsten van dat gezin. Ons ontbreekt dus het be langrijkste gegeven. Voor de vraag over de studiebeurs geldt: Als Uw kleindochter gaat stu deren op een cursus die gegeven wordt door de Centrale vereniging voor Open bare Leesbibliotheken, dan kan zij in aanmerking komen voor een studie-toe- lage. Het verzoek om deze toelage dient U echter te doen vóór februari van het jaar waarin de studie aanvangt. U dient zich dan te wenden tot het Ministerie van Onderwijs te Den Haag. VRAAG. N. Th. A. W. te R.: Kunt U mij de adressen verschaffen van de ondertekenaars van het protest tegen de verloving van H.K.H. Prin ses Beatrix en de heer Claus von Amsberg? Ik ben zelf oud verzet strijder en zou graag met de heren willen corresponderen. ANTWOORD: Bijgaand de namen en het huidig domicilie van de onderteke naars. Voor nadere informatie naar het adres kunt U zich wenden tot het bureau voor oorlogsdocumentatie te Amster dam. Siern: de voormalige commandant B.S. te Utrecht: De provincie Utrecht en de Betuwe. Is S. P. P. de Man. Wonend te Laren. Leopold: de voormalige sabotage com mandant voor het gehele land Is prof. J. W. Duif. Wonend te Amsterdam. Ad: de voormalig districtssabotage- commandant Utrecht tevens K.P.-lei- der Utrecht. Is A. Hazevoet. Wonend te Hilversum. Oom Piet: de voormalig K.P.-ieider Westland. Is P. Doelman uit Naaldwijk Hes: de voormalig districtleider L.O. Commandant Nederlandse Strijd krachten. Is J. Kaminniga Zeist. Peter: de voormalig K.P.-leider Hilver sum; is P. van den Heuvel. Hilversum. UTRECHT, 31 juli Het gemeente bestuur heeft besloten een nieuw ar chiefgebouw te laten bouwen dat gesi tueerd zal worden aan de Alexander Numankade op een aan het rijk toe behorend terrein. (Door ANNE BIEGEL) PARIJS, 31 juli De nieuwste make-up methode van Hubard Ayer ver eist bij alles het penseeL De nieuwe tint is beige. Met een penseeltje van marter- haar moet de beige oogschaduw op de oogleden wordt uitgestreken, waardoor het oog groter lijkt en helderder. Behalve de reeds bekende penseeltjes om de oogranden zwart aan te lijnen, om de lippen kleur te geven en de zwachte kwast van Russische eek hoorn-haar om de poeder gelijkma tig over het gezicht te verdelen, is er nu ook nog een stevig kwastje bij ge komen dat dient om met compact- poeder de wangen zó te bewerken dat ze smaller lijken. Make-up heeft dan ook alles met „opschilderen" te maken. Kapper Alexandre probeert de jeugc weer te winnen voor de doodgewone pijpekrullen. Maar de jonge mannequin die we ermee zagen lopen miste het lieve gezichtje, waar ze omheen horen te dansen. Kapper Guillaume toonde een creatie die hij „Komeet" noemt Het haar wordt naar achteren gebor steld en moet blijven zitten door de kunstige bewerking. De korte ïekharen worden in kleine, platte krullen gelegd. DEN HAAG, 30 juli De winnaars van de nationale beroepen wedstrijden die in juni in Nederland werden gehou den, hebben goede resultaten bereikt in Glasgow op de „Olympische spelen voor jonge vaklieden", waar zij uitkwa men tegen tweehonderd jeugdige vaklie den uit Ierland, België, Denemarken, Engeland, West-Duitsland, Italië, Oos tenrijk, Luxemburg, Portugal, Spanje, Zwitserland en Japan. Zij wonnen drie gouden en vier bronzen medailles. Een gouden plak wonnen B. .J Nenner uit Amsterdam (stukadoren) G. G. C. Roskam uit Assendelft (lood gieter) en A. G. A. M. van Rooij uit Eindhoven (gereedschapmaken). Bronzen medailles kregen J. J.H. M. Kluijtmans uit Nuenen (steenhouwen), H. P. M. Vos uit Tilburg (huisschil deren), A. Plugge uit Den Haag (goudsmeden) en B. D. van de Steeg uit Hengelo (modelmaken). Eervolle vermeldingen kregen F. A. Damen uit Terheyden (machinebankwerken) en Th. C. Verschuren uit Sluiskil timmeren-bouw) Het Nederlands comité voor natio nale en internationale beroepenwedstrij- den is uitgenodigd de olympiade het volgend jaar in Nederland te organi seren. Het comité heeft dat verzoek in beraad genomen. Staatsmijnen produceren en leveren - via verachiUende ver kooporganisaties vele produkten, zoele bijvoorbeeld! ammoniak (watervrlj, technisch) - ammoniakwater 25 (tech nisch, chemisch zuiver) ammoniumsulfaat - antraceen 40 benzeen - bitumineuze verf - caproiactam - creosootolie eumaron-indeenolia - cyclohexaan - cydohexanol - cycio- hexanon - fenantreen - fenol - formaline - fosfaatammon- salpeter - kaliumferrocyanide - kalkammonsalpeter - kalk' salpeter - lysine melamine - naftaline 78 - NP-meststoffen NPK-meststoffen - oleum - picoline - pyridine (zuiver) pyridinebaeen 90/160 en 90/180 polyetheen (hoge druk) polyetheen (lage druk) - propeen - salpeterzuur 60 (technisch, chemisch zuiver) - salpeterzuur 53% 36° Bé (technisch) solvent nafta stikstof tolueen - ureum water stof xyleen zuurstof - zwavelzuur 66° Bé (technisch en arseen vrij) ged. handelsmerk STAMIFERT ged. handelsmerk STAMYLAM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7