Amerikaanse atleten Strijd Strijd om wegtitel in vogelvlucht... Vreu Nederlander Van Geel eervol vierde Oranjeploeg ontluisterd in Rusland Voor tweede maal wegkampioen van Nederland LAK AAN Janssen overwerkt AFSPRAAK VAN RIVALEN P. „SPORT" VERSCHIJNT ALS MAANDAG-BIJVOEGSEL VAN DE NIEUWE DAG, HET NIEUWE DAGBLAD, DE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT EN HET KENNEMER DAGBLAD Ronde Zuïd-Slavië Geniepig Oplaag 61.000 MAANDAG 2 AUGUSTUS 1 Na vele schermutselingen is 1 het sterkste kwartet geformeerd: Jo de Koo (op kop), Peter Post 1 (in tweede positie), Arie den 1 Hartog (in derde positie) en Leo 1 Knops (foto links boven). In de j§ laatste ronde probeerden Post en 1 Den Hartog ieder voor zich weg 1 te komen. De Roo pareerde de 1 aanvallen en lanceerde zelf en- 1 kele uitlooppogingen. Ook De 1 Roo kwam echter niet alleen §f vooruit. S De laatste klim moest de be slissing brengen. De Roo voelde zich echter oppermachtig. Vér voor de Adsteeg dwong zijn fel le aanzet Post reeds tot de capi tulatie. Knops waaierde er toen ook spoedig af. Eén bleef er over: Den Hartog. Uiteindelijk klopte De Roo ook Arie deri Hartog met lengten. Op de foto hiernaast het mo ment van de triomf. Een intens gelukkig kijkende Jo de Roo veroverde zijn tweede rood-wit- blauwe trui. Later, na wat op gelapt te zijn, straalde Jo de Roo in de ere-krans, de kampioens trui om de schouders, een plaat selijke miss bij de hand voor het gebruikelijke ceremonieel (foto onder). Zie pagina drie En toen dit karwei gedaan was en Jan Janssen, tegelijk een vóór- en achterband lek reed, stapte hij af. Zonder wrok en zonder spijt wellicht. Denkend aan het con tract, dat hij dinsdag al weer in het Franse land moet nakomen. We hebben het reeds eerder ge zegd: de regenboogtrui is een zwaar juk, slechts verguld door de financiële voordelen, die Jan Janssen volledig wil uitbuiten. Een Nederlandse titel maakt Janssen niet duurder, want de waarde van het kampioenstricot is gerekend naar Franse maat staven onbetekenend. Complot Frans Nypels Peter Post Den Hartog BEEK, 2 aug. Kees Pelle naars, de anders zo zelfverzeker de Kees Pellenaars, was bang. De dikke sigaar in zjjn mond schoof van links naar rechts. Hij stond op de „Adsteeg", dat venij nige klimmetje, waar bedrijvige jury-leden wat nerveus een ha gelwit lint op de weg prikten. Een snerpende fluittoon voerde de spanning ten top. De duizenden rekten hun halsen. Dick van Rijn gilde de naam van Jo de Roo door de microfoon. Kees Pellenaars hoorde het niet. Hij was seconden geleden weggeijld, zich tussen twee auto's verstoppend, de han den voor z'n gezicht geslagen. Pas later, minuten daarna, rende Pellenaars naar een groepje jui chende toeschouwers Het mid delpunt van die kring vormde Jo de Roo, de 28-jarige Zeeuw, win naar van befaamde klassiekers, die gisteren voor de tweede maal m&m. BEEK, 2 augustus Onder ideale omstandigheden, niet té warm, niet té veel wind, droog en zonnig weer, begonnen zondagmorgen elf uur 57 profs en onafhankelijken aan de 255 kilometers lange strijd om de kampioenstitel van Nederland. 0 Wim van Smirren waagde zich het eerst buiten het peloton. BELGRADO, 2 aug. De Bredanaar Jan van Geel heeft in de zondag gereden 13de etappe van de ronde van Zuid- Slavië een eervolle vierde plaats ver overd. Van Geel was met de Rus Sepely, die de etappe zou winnen, de Zuidslaviër Skerlj en de Belg Hoskens ontsnapt uit het peloton. Het viertal veroverde uiteindelijk een winst van 1.15. In de spurt speelde Van Geel geen rol. Het peloton kwam in deze rit van Kragujevatz naar Nich (142 km.) in gesloten formatie binnen. In het alge meen klassement heeft de Zuidslaviër Boltezar nog steeds de leiding. Zijn voor sprong op de Italiaan Bollasina, die tweede is, bedraagt 56 seconden. In de ploegenrangschikking leidt Rusland voor Zuid-Slavië. Na 26 kilometer werd Huub Harlngs door Kees Pellenaars als bewaker naar voren gestuurd. Het peloton reageerde zeer traag en liet beiden tot bijna twee minuten uitlopen. Onder aanvoering van Peter Post en Jan Janssen werd het duo echter weer opgeslokt door het peloton. 0 Pellenaars' afmattingstactiek demon streerde zich. Bart Zoet dook in de vrije ruimte, in zijn spoor Kees van Amster dam. Veertig seconden, verder kwamen zij niet. Jan Janssen bemoeide er zich mee, hij kreeg vijf mannen van Pelle naars aan het wiel, maar hij sleurde niettemin het peloton naar de koplopers. Die ontsnapping leidde in feite toch de ontknoping in. Toen Janssen, geassisteerd door Peter Post, die allengs meer werk ging verzetten, het tempo opvoerde, brak het peloton in drie stukken. 0 Voorop een groep van achttien: de achtmannen van Televizier. t.w. Van Dongen, Groeneweg. Haast, Harings, Wouters, De Roo. Zoet en Nijdam, voorts Den Hartog, Post, Knops. Drummen, Mesters, Van der Ven, De Wit, Beckers, de iets later bijgekomen Rentmeester en Tolhoek. 0 Nijdam ontsnapte en begon aan een solo, die 25 kilometer zou duren. 0 In die periode kwamen Jos van der Vleuten en Martin van Ginniken de kopgroep versterken. 0 Het gat groeide tot 3.15 minuut, zak te wat terug (2.50) maar bleek voor aUe andere favorieten te groot, temeer daar de overige Televizieren prachtig af stopten. 0 In de laatste fase bleven slechts vier man op kop: De Roo, Post, Den Hartog en Knops. 0 Cees Lute begon toen aan een een zame rush om zich alsnog tussen de kopstukken te plaatsen, een poging die ten slotte helemaal niet lukte 0 Jan Janssen stapte af (vier ronden voor het einde), terwijl tegen het einde alle verslagenen praktisch de fiets voor de auto verwisselden. 0 De uitslag luidt: 1. en Nederlands kampioen Jo de Roo (Kruiningen), 255 km in 624,212. Arie den Hartog (Zuidland) z.t.; 3. Leo Knops (Spekhol- zerheide) z.t; 4. Peter Post (Amstelveen) 6.24,30; 5. Bart Zoet, (Sassenheim) 6.25.04; 6. Piet Rentmeester) Vitoria, Spanje) z.t.; 7. Cees Haast (Rijsbergen) z.t; 8. Gerrit de Wit (Dubbeldam) z.t; 9. Dick Groeneweg (Numansdorp) 6.25,09; 10. Rik Wouters (Baarie-Hertogt z.t.; 11. Henk Nijdam (Zundert) 6.25.13; 12. Leo van Dongen (Made) 6.25.34: 13. Huub Harings (Scheulder) 6.28,01; 14. Jos van der Vleuten (Mierlohout) z.t.; 15. Jef Drummen (Bemelen) z.t. BEEK, 2 aug. Een zeer sterke ploeg gaat, onder leiding van de nationale wielercoach Joop Middelink, deelnemen aan de ronde van de provincie Luxem burg in België, die van 7 tot en met 1# augustus zal worden gehouden. Deze wed- srijd geldt als selectie voor het wereld kampioenschap voor amateurs, dat op 4 september in San Sebastian plaats vindt. De ploeg bestaat uit Harrie Steevens (Elsloo), Wim Schepers (Stein), Eddy Beugels (Sittard), Riny Wagtmans (Sint Willibrord), Daan Holst (Amsterdam) en Wim du Bois (Waarschoot). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiii» Jo de Roo genadeloos JAN JANSSEN regenboogtrui: zwaar juk in successie wegkampioen van Nederland werd. De nuchtere Zeeuw Jo de Roo kuste daar aan de meet in Beek, na 255 slo pende kilometers, allereerst zijn vrouw. Hij voelde zich gelukkig, dolblij met deze grootse triomf. Het volgende mo ment draaide hij zich woest om, scho ten zijn ogen vonken, toen een suppor- ter aan zijn door Kees Pellenaars haas tig tevoorschijn getoverde petje wrie melde. Een seconde later lachtte De Roo weer beminnelijk naar de came ra's. Was hij plots de gentleman, iaatst in Frankrijk uitgeroepen tot 's werelds best geklede wielrenner. Vertelde hij ook, hoe hij had gedemarreerd. Hoe hij in die laatste kwellende kilometers had moeten zwoegen om de gebundelde aanvallen van de „buitenlanders" (ren ners die voor een buitenlands fabrieks merk rijden) Post en Den Hartog te pareren. Schaterde hij tenslotte, dat hij al zijn triomfen het liefst tweemaal achtereen wil beleven, zoals al die na- jaarsklassiekers, die hij in het verleden reeds op zijn naam schreef. Wat Jo de Roo niet vertelde, was gis teren interessanter. Wat de goede ver staander gisteren tijdens dat kampioen schap van Nederland links en rechts uit vele monden kon optekenen, waren boeiende onderdelen van een legpuzzel, die, samengesmolten tot een geheel, de beeltenis van Jo de Roo vormden. Daar was allereerst het gerucht van het complot, de afspraak tusse.. vijf sterke, niet voor Televizier rijdende knapen. Dat gerucht, reeds voorspeld door de insiders, sloop als gif door Pellenaars gelederen. On eer romantisch Limburgs plekje, een bochtige bult, waarop een wrakke oude molen voor de sfeer zorg de, de verzorgingsplaats voor de ren- ne's, werden vijf namen met ontzag gefluisterd. Peter Post, koning der win ter banen, Jan Janssen, de niet in zijn glorie bevestigde wereldkampioen, Arie den Hartog, ontluisterde hoop, Ab Gel dermans, de uitgebluste troef uit vroe ger glorietijden en Cees Lute, een bru tale mus, die uit alle ruifen wil pik ken, sloten een pact, een monsterver bond, om Televiziers „azen" in te to men. Op die venijnige bult hoorden wij Pellenaars brallend lachen. „Ik weet het, natuurlijk weet ik dat. Wat dan nog? Ik heb niet stil gezeten. Mijn stra tegie is daar juist op afgestemd". Pel- lemaars' hoongelach stierf weg, de stil te die volgde werd overstemd door het geschreeuw der gladiatoren, „Thee', siste Jo de Roo. „Cola", brulde Peter Post. „Water", zuchtte Jan Janssen. „Vruchtensap" riep Arie den Hartog. Bedrijvig renden de soigneurs naar hun auto's om de orders stipt uit te voeren. Bij het aanreiken van de bidons vlo gen aanwijzingen over en weer. Weer teruggezakt m het gras kwamen daar na dan de beschouwingen, de analyses én de prognoses. Werd Televizier onder de loep ge nomen. Die 14 man sterke formatie, die het koersbeleid volkomen beheerste. Werd Pellenaars afmattingstaktiek be sproken. gewikt en gewogen. Al die kleine schermutselingen wezen naar Jo de Roo. die zich opvallend en voorbeel dig rustig hield. Die al zijn ploegmak- kers in de slag zag gaan en dan ge niepig grijnsde als hij zag hoe het ver zamelde pact kostbare energie moest verspillen om het steeds aanwezige ge vaar te keren. De slag viel halfkoers. maar «oen was Jo de Roo paraat en zat hij, samen met acht kornuiten, in de voorste gelederen. Toen begon het spel opnieuw. Plaag stootjes van al die onuitblusbare Tele- viezieren gevolgd door inspanningen van de „buitenlandse" kanspaarden Post en Den Hartog. In die allerlaatste klim naar de top van die op een mierenhoop gelijkende Adsteeg sloeg Jo de Roo ge nadeloos toe. Legde hij al zijn gram schap over die kleine „interne inciden ten" met zyn ploegleider in zijn zwie pende benen. Dacht Jo de Roo niet meer over „weggaan" by Televizier, maar schotelde hy de angstige Pelle naars een nieuwe glanzende triomf voor. Pellenaars verzuchtte later, dat hy vooral ook bang was geweest, dat Peter Post in dit adembenemend ge vecht nog wel wat reserves achter de hand had gehouden Jo de Roo tekende toen al een do:r Pellenaars' vriend Toon Simons voor geschoteld kontrakt a raison van hon derd daalders om diezelfde avond op Breda's Botermarkt een uitbundige hul diging te ontvangen Georganiseerd ter gelegenheid van Breda's Bierfees ten door de plaatselijke melkfabriek. Het pact viel dus m snippers uiteen. En toch had Peter Post zÜn ambities op een vrij hechte basis gegrondvest. Maar ook Post moest toegeven, dat teven Pellenaars' bent èn met een Jo de Roo in topvorm niet viel te knok ken. Post heeft formidabel gereden. Als een duivel zelfs. Maar Post had m zijn ijver om zich met „knechten" te omringen één man over het hoofd gezien: namelijk Leo Knops, een vrij buiter, die in de beslissende fase pre cies het juiste wiel had gekozen. Dui delijk teleurgesteld verdween Peter haastig van het terrein toen hij de meet als vierde passeerde. Al zijn zwoegen, al zijn voorbereidingen ga ven hem niet die beloning die hij zich. zelf had toegewenst: het kampioen schap van Nederland. Diezelfde droom, een wens in feite, koesterde de Zuidlander Arie den Har tog. Hij was zaterdag reeds vroeg naar Limburg vertrokken. Hij kende daar een dokter, met wie al z'n lichamelijke moeilijkheden besproken dienden te worden. Het werd een lang bezoek Arie den Hartog kwam er als herboren vandaan. Zijn conditie, zo had de arts ver klaard, was perfect. Zijn hart klopte nog even ontstuimig als weleer. Zijn bloed, waarmee Den Hartog nu reeds maanden sukkelt, vloeide in de beste s~~en .ciimg door zijn aderen. Kortom Arie den Hartog was weer helemaal de oude. Een grappen verkopende, ambi tieuze vedette, nerveus en geladen tot in z'n vingertoppen. Arie sloot zich maar wat graag aan bij het pact. Zijn enige kans om de Televizieren eens ge ducht de les te lezen. En tot de aller laatste kromming op het moeilijke Ad- steegcircuit geloofde ook Den Hartog nog m een glanzende come-back, na zijn teleurstellende debuut in de Tour, dat als een kwade droom aan zijn ze nuwen had gevreten. Maar Den Hartog kreeg in die laatste stygende meters, zijn ideale jachtterrein, de korte klim naar de top van de bult, last van kramp. „Zonde", sputterde hy. „Ik heb ook altijd wat". Rest ons nog een beeld van Jan Jans. sen, de wereldkampioen en groene trui drager uit de Tour. Jan Janssen zag er moe en afgetobt uit. „Kan niet an ders". fuisterde zijn verzorger Piet Lie- brechts. ..Hij werkt zich kapot". Woens dag pakte Jan Janssen in Chaam een buikgriep op. Vrijdag reed hij niette min in een heet Marseille, gevolgd door een baancriterium in het kletsnatte Bordeaux. Zaterdagnacht kwam Jan Janssen in Ossendreeht, met maar ma tige belangstelling voor het titelge vecht in het Limburgse Beek. Zijn griep was bestreden, maar Jan Jans sen was er door verzwakt. Geen won der dus, dat Jan Janssen zich bepaalde tot het uitstippelen der taktiek. PELLENAARS strategie uitgestippeld

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 7