tijd voor wettelijke maatregelen Zelf vullen van gasflessen is levensgevaarlijk Bis mm l/c// de kan overal dealers terecht Technische specialisten landmacht voor taxi-c ha uffeurs als bescherming tegen overvallers Uitvinding van arts uit Heemstede verslaat debat in Wilson Heath Maudling heter op dreef dan nieuwe partijleider Molyneux blijft zichzelf MEERZWARTDANWIT IN ZIJN COLLECTIE J 1 EL J A.N.W.B.-0PI10EPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Monument voor Soekarno Abbé Pierre wil communiteit in ons land stichten TUMULT IN LAGERHUIS NIEUWE WINTERMODE IN PARIJS Wat kinderen ervan zegden Complimenteus Connys zingen in Polen Met één aandeel 'Vereenigd Bejitjrw 1894' de voordelen van een uitgebreide aandelenportefeuille H Op de plaats waar hij in 1930 terecht stond Speling in contract Actie voor Algerijnse stad aangekondigd Liefhebberij Zendertje Radar-camera H IB DINSDAG 3 AUGUSTUS 1965 PAGINA 5 w~m v:m§* Versgevangen visjes bakken buta-gas. bouw- en meubelplaat Op de camping de maaltijd klaar maken met gas. KAPITEIN" MOLYNEUX. m (Advertentie) mf&<MW "Af VU* (Van onze verslaggever) DEN HAAG, 3 aug. „Het wordt hóóg tijd, dat er wettelijk wordt in gegrepen. Het z.g. zelf-vullen van bu- ta-gas-flessen kan levensgevaar lijk zijn. Op de apparatuur is scherpe controle door het stoomwezen, maar daarna kan ledereen met een slange tje gaan prutsen en vullen. Met alle risico's, die daaraan zijn verbonden." Dit zegt de heer N. Pimentel, die als administrateur van Camping-Gaz toe geeft dat het zelf-vullen veel goedko per is. Maar ook véél gevaarlijker. Als er teveel vloeibaar butaan m iimuiimiimiiiiiimiiiiiimtmifiiHmiNMiiiinuiuiimim* Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de ANWB-oproepdienst 'n Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks Van 1 tot 22 uur. DENEMARKEN A. Verhoef uit Rotterdam in gele Opel TG-37-57 van Kopenhagen naar Götenberg. NEDERLAND Mej. A. van Heu- kelom en mej. E. Kooistra uit Dord recht in DKW junior kleur gebroken Wit FT-17-97 in hotels. BENELUX Echtpaar B. van Schrauwen uit Rotterdam-Z. op motor jacht „Wilpau" in Gelderland of Over ijssel. Echtpaar P. Schwartz-Takkenberg Uit Amsterdam in grijze Citroën Ami HJ-78-58 tussen Frankrijk en Neder land. T LUXEMBURG Echtpaar G. J. Langes uit Amsterdam in witte DAF GG-53-16 in Luxemburg kamperend. OOSTENRIJK Echtpaar J.G.H.B. Christiaans uit Amstelveen in witte Volkswagen 1500 GH-44-63 in omgeving Innsbruck. ZWITSERLAND, DUITSLAND C. J. de Wijs uit Santpoort in donder- grjjze VW 1200 GG-35-01 in Zuid-Duits- land. ZWITSERLAND Echtpaar vV. A. Zalm uit Haarlem in lichtbeige Ford Taunus 12 M FV-79-18 in Zwitserland. A. van Oostveen uit Baarn in beige ^ord Taunus 17 M HT-65-37 aan Vier- Woudstedenmeer of in Brunnen. -, ZWITSERLAND, FRANKRIJK, LU XEMBURG G. J. Post uit Heem stede in staalgrijze Simca 1500 met crèmekleurig dak onderweg naar Lu xemburg. ZWITSERLAND, OOSTENRIJK, ITALIË A. Eelmen uit Amsterdam !n blauwe Opel karavan AP-59-07 bij drielandenpunt bij Resia. ZWITSERLAND, ITALIË Echt paar P. Anema uit Bennekom in beige wpel Kapitan kenteken onbekend in om. geving Meer van Genève. ITALIË Echtpaar Le Maitre uit Hilversum in Ford Consul Cortina JF- "4-58 aan Gardameer. H. de Ruiter uit Schiedam m zil vergrijze Cortina kenteken onbekend op camping in Savona. SPANJE Echtpaar Klapwijk Boe- Uendonk uit Rotterdam in lichtgroene .Pel Record met alpenkreuzer kente- gen onbekend in pyreneeën of aan bPaanse kust. t FRANKRIJK Mevr. L.A.M. de ëruyn-Kater uit Amsterdam in grijze 'at 1100 kenteken onbekend aan Fran se Riviera. Ko Griep uit Bussum in staalblauwe Volvo met Zweeds kenteken O 999 6/5 "aar Riviera. J. H. G. Levelink uit Pijnacker in lichtblauwe Taunus 12 M JR-81-10 in midden Frankrijk. -Echtpaar W. J. v. d. Moosdijk uit Rotterdam in grijze Taunus 12 M ■EU-95-35 in hotel in Bretagne. T KELGIE, DUITSLAND Fam. v,; A. c. Schenkeveld uit Delft in oiauw grijze Peugeot XX-34-46 trek kend langs campings. de flesken wordt gedaan en er geen bovenlaag van gas aanwezig is, kan de spanning in de flessen enorm op lopen. Elke graad verhoging van tem peratuur doet de spanning in een vol ledig met vloeistof gevulde fles met maar liefst 15 atmosfeer toenemen het spreekt vanzelf, dat daar brok ken van kunnen komen. Bij vakkun dig vullen door de fabriek of een er varen vakman, wordt altijd met een „elastisch gas-kussen" rekening ge houden. Verwarming van de fles (bij voorbeeld door de zon) levert dan he lemaal geen gevaar op. De fles met gas, die, zoals wjj gis teren berichtten, op een camping bij Barcelona is geëxplodeerd, en waar bij een Nederlandse jongen levensge vaarlijk werd gewond, kan, volgens de heer Pimentel, verkeerd zijn ge vuld. (Het is overigens niet bekend, van welk merk de fles was). Het is ook mogelijk, dat de fles heeft gelekt. Het gas is zwaarder dan luclit, en kan zich, als er geen uitweg is. beneden verzamelen en samen met de buiten lucht een brandbaar mengsel opleve ren. De ANWB adviseert daarom, Buta-gasflessen nooit in afgesloten ruimten te bewaren. Het gebruik van gas door kampeer ders is de laatste jaren enorm toege nomen. Volgens schattingen van de ANWB kookt tachtig procent van de kampeerdeis op gas. Gevaarlijk is dat beslist niet, mits men zich maar aan de instructies van de fabrikant houdt. Een van die instructies is: laat de tank door onze officiële dealers vullen. We hebben 80.000 dealers, aldus Cam ping Gaz, men kan overal terecht. Het uit Frankrijk afkomstige Camping Gaz wordt door ongeveer drie-kwart van de Nederlandse gas-consumenten gebruikt. Ook de andere leveran ciers staan erop, dat er vakkundig wordt gevuld. Maar „zelf-vullen" is veel en veel voordeliger. Wie een middelgrote tank leeg inlevert en een volle mee naar huis neemt, moet voor de vulling een paar gulden neertellen. Toch zit er maar voor een paar dubbeltjes gas in zijn tank. Zou hjj zelf een grote tank hebben gekocht, dan zou hij. door zelf-vullen, wel tien keer een kleinere tank kunnen bijvullen voor praktisch dezelfde som als hij kwijt is voor één „officiële" vulling van die klei nere tank. Waarom men vier en een halve gul den moet neertellen om „voor een paar dubbeltjes" gas te kunnen kopen? Wel, zegt Camping Gaz: de fles moet naar het vulstation worden opgestuurd moet daar zeer zorgvuldig met mo derne apparaten worden gecontro- Ieerd, moet worden gevuld, moet wor den gespoten, moet weer worden te ruggebracht naar de dealer. Daar gaat het geld in zitten. Het is, in tegen stelling tot hetgeen vaak wordt ge dacht, géén lucratieve bezigheid, maar een service, die overigens noodzakelijk is, terwille van de vei ligheid. „Nu is het zo", aldus de heer Pi mentel, „dat iedereen een paar grote flessen kan kopen en de campings kan afgaan om „vullingen" te slijten. Daarop is geen enkele controle. Ja, er zjjn zelf-vullers die zorgvuldig te werk gaan, maar hoe hebt u die zeker heid. Het wordt tijd, dat er in dit op zicht wettelijke voorschriften komen. Hoe veilig het gebruik van gas kan zijn blijkt wel uit het feit dat wij in Nederland nog nooit bij onze verzeke ring hebben behoeven aan te kloppen omdat er een claim tegen ons was in gediend." Advertentie BANDOENG, 2 aug. (ANP; De bur gemeester van Bandoeng, Priatnakoe- soemah, heeft voorgesteld het gerechts gebouw in zijn stad op West-Java, waar president Soekarno 35 jaai geleden door de Nederlandse autoriteiten tot vier jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens opruiing tegen het Neder landse gezag, tot nationaal monument te verklaren. Volgens de burgemeester zou het gebouw de naam „Indonesia Menggugat" (Indonesië klaagt aan) moeten krijgen, de titel van het plei dooi van Soekarno tijdens zijn proces. In zijn suggestie aan de wetgevende districtsraad van Bandoeng verklaarde burgemeester Priatnakoesoemah dat „Indonesië klaagt aan" niet alleen een groot historisch feit is in de strijd" voor de onafhankelijkheid van het In donesische volk tegen de Nederlandse kolonialisten, maar tevens een bron van inspiratie is voor de Indonesische re volutie". (Vervolg van pagina 1) beginnen. Ook de Denen werken met een vakopleiding. Denemarken heeft dit sys teem destijds gekozen onder druk van het parlement dat sterk aandrong op diensttijdverkorting. Over een mogelijke diensttijdver korting in ons land laat kolonel Berg- huijs zich niet uit. Zijn punt van uit gang is door te streven naar slagen van het plan de Staten Generaal ge noegdoening te geven. Diensttijdver korting zou dan niet uitgesloten zijn, ofschoon een verkorting van de dienst tijd toch weer de nodige problemen zou meebrengen. Een van de faciliteiten die men de toekomstige vrijwilligers had willen ge ven is bij het overleg met werkgevers en werknemers gesneuveld. Deze facili teit was, dat de vrijwilliger na afloop van het contract met de landmacht ge garandeerd een baan in de burgermaat schappij zou krijgen. Het bezwaar tegen deze „faciliteit" kwam van de kant van de werknemers, die van mening zijn dat bij de huidige conjunctuur een jon geman het een blok aan zijn been zal vinden als hij na zjjn contract bij de Landmacht gebonden is aan een nieuwe overeenkomst met een werkgever in de burgermaatschappij. Het aangaan van een contract met Defensie als vrijwilliger betekent ove rigens nog niet dat de vrijwilliger- on middellijk gebonden is aan de over eenkomst. Op aandringen van de werk nemersorganisaties kan hij nog zes maanden van zijn contract af. Deze proeftijd is wederzijds want ook De fensie kan binnen zes maanden de over eenkomst verbreken. Na het gunstige eerste overleg met de verschillende organisaties in de bur germaatschappij wordt het overleg thans voortgezet met als doel te komen tot een overkoepelende instantie die het contact tussen Defensie en het bedrijfs leven voor goed verzekert. SITTARD De vijftienjarige P. Jan sen uit Hoengen bij Aken is hier gis teren in het ziekenhuis overleden aan de zware verwondingen die hij zondag avond had opgelopen, toen hij als duo- zitter op een bromfiets betrokken werd bij een botsing met een auto op de rijks weg Brunssum-Koningsbos. BUSSUM, 3 aug. Abbé Pierre wil in Nederland een communiteit stichten, waarin vrijwilligers kunnen worden op geleid voor de strijd tegen geestelijke armoede hier en elders. De Franse priester besprak dit plan gisteravond persoonlijk op een bijeenkomst in Hil versum, waar hij tevens een grote ac tie van de stichting Emmausvrienden Nederland aankondigde ten behoeve van de vervallen Algerijnse stad Dje- mila. Sprekend over zijn communiteitsplan zei hij, dat ook in het welvarende Ne derland nog een categorie hulpzoeken den is, „mensen die ondanks hun wel stand geen raad meer weten, grote za kenmensen soms, voor wie de druk, de verantwoordelijkheid of de gang van zaken in hun bedrijf te zwaar is ge worden" en die psychologische hulp no dig hebben. Hiervoor moeten vrijwilli gers gekweekt worden, wier ervaring straks eveneens van onschatbare waar de zal zjjn in de onderontwikkelde lan den, als ook daar, nadat in de eerste materiële nood is "oorzien, psycholo gische hulp nodig zal zijn. De actie voor Djemila zal worden gehouden op 25 september. Dan zullen tweehonderd vrachtauto's en vier- tot vijfhonderd vrijwilligers nodig zijn voor het ophalen van oud papier, lom pen en metalen. De opbrengst daarvan is bestemd voor de uitvoering van een opbouwplan voor Djemila. Ongeveer dertigduizend mensen leven daar zeer armoedig in zelfgemaakte hutten rond de ruïnes van de oude stad, in een ge bied dat totaal ontbost is. Abbé Pierre heeft gezorgd voor vrijwilligers en er is een herbebossingsprogramma ont worpen in samenwerking met interna tionale organisaties. De gemeente Hil versum heeft volledige medewerking toegezegd bij deze actie voor Djemila. „KWIK-PET" (Van onze verkeersredacteur) ROTTERDAM, 3 aug. Een pet, met daarin verborgen twee kleine buisjes met kwik, kan in de toekomst wel licht bescherming bieden voor de vaak bedreigde taxi-chauffeur. Hij behoeft er slechts voor te zorgen, die pet op het hoofd te hebben. Neigt zjjn hoofd, al dan niet tengevolge van een klap, naar voren of naar achteren, dan verbreken de kwikbuis jes het contact van de ruststroom, en de claxon van de auto gaat loeien. Deze „kwik-pet" is uitgevon den door de arts W. Steensma uit Heemstede, die gisteren voor enkele Rotterdamse poUtie-autoriteiten en taxi-chauffeurs een demonstratie gaf. Erg enthousiast waren de afgevaardig den uit het taxi-bedrijf overigens niet. „We dragen niet altijd een pet," zeiden ze. „Zet 'm dan alleen op, als je onbetrouwbare passagiers gaat vervoeren," stelde de uitvinder voor, maar de taxi-chauffeurs meen den, dat je aan iemands uiterlijk nóóit helemaal zeker kunt zien, of hij tot het overvallers-type behoort, een ietwat cynische wijsheid, die echter zeer aannemelijk klinkt. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 3 aug. De conservatieve motie van wantrouwen over het eco nomisch beleid van de Labourregering werd gisteravond verworpen met 303 tegen 290 stemmen. De liberalen, die oorspronkelijk hadden aangekondigd dat zij tegen de motie zouden stemmen, besloten op het laatste ogenblik zich van stemming te onthouden. Indien de conservatieven in het Lagerhuis hadden gehoopt en zelfs verwacht dat hun nieuwe leider, Heath, wiens leiderschap eerder op de dag werd bevestigd in een vergadering van achthonderd promi nente conservatieven, in volle wapen rusting de draak aan de overkant zou verslaan, zijn zij diep in hun verwach tingen teleurgesteld. (Door ANNE BIEGEL) PARIJS, 3 aug. „Kapitein" zoals hij zich is blijven noemen. Molyneux, stond hevig kauwgummend, de vele handen te schudden die hem na zijn show gisterochtend werden toegesto ken. Hjj is 75; en dat is aan zijn stram me figuur niet, maar aan zijn hoofd wel te zien. Want naar dat hoofd is in de twintiger jaren heel wat roem gestegen toen hij als zeer bezocht mo de-ontwerper de meest beroemde vrou wen van Europa kleedde. Net als Cha nel is hü op bejaarde leeftijd weer be gonnen, maar zijn heroptreden het vo rig seizoen werd door de mode-critici niet erg gewaardeerd. Toch heeft hü blijkbaar zo goed verkocht dat hjj heeft doorgezet en ditmaal is zijn col lectie heel wat beter. Hij laat zich bij het ontwerpen door een jongeman as sisteren en dat verklaart ook dat de in spiratie van de modellen nogal ver schillend is. „Het pakje waarmee de show opent is voor de vlotte moderne vrouw: een kolossale pied de poule-ruit, (die er in iedere collectie is) voor de gegeerde rok diagonaal, voor het korte jasje recht, een hoedje van dezelfde stof. Maar de pakjes van effen donker ma teriaal die wat stijf aandoen met twee zakjes op de rok en twee op het man teltje, zijn typisch uit een tijd die ach ter ons ligt, toen het a tout prix accen tueren van je persoonlijkheid, ook als je die niet hebt, nog niet zo'n religie was. De rok met echt geknoopte plooi op zij, de wijde zwaaiende swaggers, sttjf staande trechterjurken voor de middag met heel ruime zakken laag op de heup, het mantelpak met de rok in etages, de tweedmantels met leren ceintuur, het heeft een eigen charme en is aanvaardbaar voor de vróuw die niet per se als een modern wezen wil opval len. En dat zijn er ook nog heel veel. Zeker nu de vrouwen om een heel ouderwetse uitdrukking te gebruiken zo lang goed geconserveerd blijven. Molyneux heeft meh zijn come-back de tjjd dus wel mee. Had hij het vorig seizoen veel te lange rokken, nu zijn ze opgetrokken tot het algemene korte peil. Zijn effen wollen mantel pakken hebben soms de verfijning dat er een blouse bij gedragen wordt van anders geweven materiaal van hetzelf- 1 de garen. Hij zet graag grote zakken opzij van de rok en zjjn mouwen met normale inzet zijn nauw. Maar dat zijn ze overal. Een zwart ensemble van japon met mantel voor een grote vrouw is gevoerd met langharige ro de teddy. Er zijn in deze collectie meer zwarte wollen middagpakjes dan bjj de andere couturiers. Want de tendens is overal door de invloed van Courrèges. wit en nog eens wit. Maar daarvan distanci- eert Molyneux zich. In zekere zin ver tegenwoordigt zijn collectie het anti- avant-gardisme. Zijn dinerjurkjes zijn van klokkende mousseline met brokaat jasje of van zware zwarte zij met gepijpte rand of lampekapfranje aan de zoom. Tegenover ons zat kennelijk een oude getrouwe. Een uitgedroogde ketting rookster met enorme briljante ringen in een ver over de kuit vallende soep jurk met opgestikte kanten biezen, die ongetwijfeld betere dagen gekend had. Misschien ook had zü hem antiquarisch opgevist. Want de oude Molyneux-kle- ren zjjn in Parijs kortgeleden een rage geweest. Met de show van Molyneux op maan dagochtend is het mode-nieuws vrijwel afgesloten. Yves Saint Laurent toont vrijdag, maar dan zijn de meeste ver slaggeefsters naar hun land terugge keerd. Hij laat, met het kiezen van die datum, ook wel duidelijk merken hoe weinig hjj op de pers gesteld is. Foto's van de nieuwe mode mogen pas aan het eind van deze maand ge publiceerd worden, tegelijk met het verschijnen van de modetijdschriften. Men zal dan zelf kunnen constateren hoe de mode nog veel heviger dan an ders gedifferentieerd is. Iemand sprak van de „mode-storm" die er ditmaal in Parijs gewoed heeft. De verschillen de tendenzen lopen wijd uiteen. Maar het is logisch dat de mode net zo in zichzelf verdeeld is als de moderne vrouw het is. Er moeten kleren zijn voor elke rol die zü kan spelen. En dat zijn er nog al wat. Annekes moeder (42) vindt, dat ze er nog best mag zijn. Ze maakt zich altijd keurig op, weel zich goed te kleden en is inderdaad een aardige verschij ning. Op een middag bekijkt haar dochtertje bewonderend een foto van Jacqueline Kennedy. „Wat ziet ze er leuk uit hé mam", zegt ze. „Ja, Anneke, tien jaar geleden zag jouw mamma er ook zo uit." Anneke: „Och, wat jammer voor Jacky, dat ze er over tien jaar ook zo uitziet als jij nu." Het was Heath die gisteren het on derspit dolf. Het was een vrij smade lijke nederlaag. Deze nederlaag was des te meer ironisch, omdat ex-kan selier Maudling, die door Heath werd verslagen in de strijd om het partij leiderschap, gisteren tegen het eind van het debat een veel indrukwekken der en veel steekhoudender rede hield dan zijn partijleider. Het debat eindigde met een rede van verweer van Harold Wilson en met een dusdanig kabaal dat het de Speaker niet mogelijk was de Kamer gedurende de laatste minuten in bedwang te hou den. Beide fracties loeiden als koeien. Het grootste lawaai begon toen Wilson aan het eind van zijn rede opnieuw, en voor de zoveelste saaie maal, de zon den opsomde van de vorige regering. Hij werd herhaaldelijk onderbroken door het geschreeuw van de oppositie. De Speaker moest ingrijpen en gebood kalmte. De kalmte keerde terug gedu rende een enkel ogenblik. Doch dit ogenblik was voldoende voor Wilson om zijn degen neer te werpen en een handgranaat te gooien naar de oppositie. Wilson zei dat hij had ont dekt. dat de conservatieven, die in hun verkiezingscampagne hadden ontkend dat er sprake was van een kritieke economische toestand in het land, in werkelijkheid reeds plannen gereed hadden liggen voor het heffen van op centen op de invoer en voor het invoe ren van invoerbeperkingen door middel van het quota-stelsel. Wilson vroeg Heath of hij het bij het juiste einde had. Heath zweeg en Wil son legde het dreigend uit als een be kentenis. „Antwoord!", brulden de le den van Labour. De Speaker moest wederom tot kalmte manen. Heath sprong op en zei temidden van het tu mult zoiets als dat de vorige regering aan haar ambtenaren opdracht had ge geven elke mogelijkheid te onderzoe ken. Hjj verweet Wilson driftig dat het karakteristiek was voor hem om aan het einde van het debat twee belang rijke en aanvechtbare punten naar vo ren te brengen. Het lawaai nam toe. De Speaker maande opnieuw en tever geefs tot kalmte. Het debat eindigde op het voorge schreven uur in mets anders dan la waai, waarboven zich niemand ver staanbaar kon maken. Het was een wei nig fraaie truc van Wilson om de dood slag toe te dienen op het laatste ogen blik, aldus aan zjjn tegenstander de kans ontnemend om zich te verweren. Maar zo wordt het spel gespeeld. Het was gisteren een slechte dag voor Heath en zjjn eigen openingsrede was minder dan middelmatig. AMSTERDAM, 3 aug. De Neder landse zangeressen Conny van Bergen en Conny van den Bos, zjjn gisteren van Schiphol naar Polen vertrokken om Nederland in de Poolse badplaats So pot bij twee verschillende festivals te vertegenwoordigen. Conny van den Bos zal op het „internationale festival van lichte muziek", dat van 5 tot en met 8 augustus onder auspiciën van de Poolse radio en televisie wordt gehouden, uit komen met drie liedjes. Aan dit festival zal worden deelgenomen door een 12- tal andere Westerse landen en de lan den van het oostelijk blok. Het „inter national festival of light music songs" zal in de Belgische badplaats Knokke daarna worden voortgezet en besloten als concours onder de naam „charme van het chanson" en tevens als onder deel van het Noordzeefestival. Tijdens dit slotconcours, dat drie dagen duurt (13 tot en met 15 augustus), zal Con ny van den Bos de drie in Polen gezon gen liedjes ten gehore brengen. Conny van Bergen treedt tijdens het eveneens in Sopot te houden platenfes- tival (7 tot en met 9 augustus) als gast op. Na het festival zal Conny van Ber gen een tiendaagse tournee door 14 gro te steden van Polen maken. Dr. Steensma knutselde de pet overi gens uit pure liefhebberij in elkaar en is niet van plan er octrooi op aan te vragen. „Waar het om gaat," zegt hp, „is een beveiliging te vin den voor de taxi-chauffeur. Er is een alarmering nodig, die ook door de bewusteloze man in werking kan worden gesteld. En wel, dat is de pet. Doordat het hoofd van houding verandert, gaat het alarmsignaal werken. De kwikbuisjes zijn te stel len, zodat men een al dan niet rui me marge kan kiezen." „Maar we moeten altijd omlaag kij ken naar de taxi-meter. Die zit in de meeste auto's bijna op de grond," zeiden de taxi-chauffeurs. „Maak dan even het contactje los," adviseerde de uitvinder. „Dat is wel een handeling meer, maar het is te leren. Het gaat om uw eigen veiligheid, heren." Ten behoeve van die veiligheid moe* de taxi-chauffeur tevens geen be zwaar hebben tegen het draadje, dat, als bij een gehoorapparaat, van zijn pet naar beneden loopt. Hoewel: hier is iets aan te doen. Dr. Steensma onderzoekt de mogelijkheden van een klein radio-zendertje, dat in de pet kan worden verborgen hij heeft zelfs al een proefmodel en dat ook het alarmsignaal (de claxon) in werking kan stellen. Alleen, dit zen dertje is duurder. Dr. Steensma schat de beveiliging in de „kwik-pet" op circa 25 gulden en de kosten van een pet-zendertje op 100 gulden. Natuurlijk: er zijn nog andere moge lijkheden, zoals het uit Amerika af komstige „plakstripje", dat (geca moufleerd) tegen de auto kan wor den bevestigd. De chauffeur behoeft er alleen maar even tegenaan tt drukken, om alarm te maken. Maai dit stripje is aan een plaats gebon den, terwijl de pet met net zendertja bescherming biedt in de auto èn daarbuiten, tot op een paar meter afstand van de auto. Dit kan van be lang zijn, omdat taxi-chauffeurs ook wel eens worden aangevallen, terwijl zij bijvoorbeeld achter de auto hel pen bjj het uitladen van bagage. Het knutselen zit dr. Steensma in het bloed. Naast deze zojuist ontwikkel de „kwik-pet" ontwierp hij al een in genieus systeem om radar-signalen op het scherm niet aan te tekenen, maar te fotograferen met een poly- roid-camera, die na tien seconden al de foto geeft. Alle bewegingen zou den zo feilloos en duurzaam kunnen worden geregistreerd. Bovendien had hij de hand in de verbouwing van een autobus tot een rijdende operatie kamer. Zijn eigen auto bevat ook een leuke vinding. Op het semafoon-toe stel, dat, zoals bekend, na telefoni sche oproep een klein lampje laat branden, zodat de ontvanger wéét, dat hjj (volgens eigen afspraak) een bepaald nummer moet bellen, heeft dr. Steensma een elektrische cel ge monteerd, die de impuls van het lampje doorgeeft aan een op of in de wagen geplaatste sterke lamp. Zo kan hii op grote afstand van zijn auto al zien „of er voor hem gebeld is". Een beetje verlegen vertelt hü over a! deze vindingen. „Och. het is maar een hobby van me", zegt hij. Maar op het gebied van interessant knut selen gaat er maar weinig boven zijn speciaal voor deze demonstratie ge leende scheepvaart-pet. MAASTRICHT, 3 aug. De achtja rige John Bessems is gistermiddag. tei> wijl hij aan het spelen was op de Eli sabeth Strouvenlaan met zijn fietsje on der een auto gekomen en op slag ge dood. KRUISWOORDRAADSEL 1 2 9 10 Horizontaal: 1. land in Afrika, opdracht; 2. gepeupel, windrichting; 3. huiswachter, larve; 4. daar, vrucht; 5. altijddurend; 6. voorzetsel; 7. ziek, rivier in de Verenigde Staten; 8 symbool tin, deskundige; 9. ver siering. kathedraal; 10. Duitse stad. grond slag; 11 Frans lidwoord, botsen Vertikaal: 1 grillig, vallei 2. beet, plaat» m Zeeland; 3 bijgebouw; 4. oude vesting stad, gewicht; 5. wanneer, uitbouw; zangstem, body odour; 7. snelheid, voeg woord; 8. schitterend slottoneel; 9. ge bergte ln Amerika, afgod der heidens* Saksen: 10. fris. teengewas. Oplossing van 2 augustus: L cypres; 2. prestige; 3 5 kadaver: 6. vernis. genua; 4 afrika;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 5