PARADE in een nieuwe, modern geoutilleerde studio Wij knoeien zo graag met bandrecorders Tom Poes en Ollie 6. Bommel in Bloemendaal E B D JULES DE en zinët in Botsing in avondlijk duister werd veertig jaar geleden aanleiding tot oprichting Dorpsvereniging Vijfhuizen kocht zelf straatlantaarns Lantaarnopsteker had vrij bij volle maan Waai Met mijn lied wil ik zeggen wie ik ben Succes dag en Over drie SLEUTEL WEG? Knoeien GROEN St Co. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1965 PAGINA 3 ÜÜK Luisteraars, goedenavond. Dit is PARADE." Patiënten in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem kunnen deze aan kondiging vanaf hun bed horen. Zij is namelijk afkomstig van de PAtiënten RAdio DEo, die, zonder zich iets aan te trekken van het veelbesproken en veel-gewraakte omroepbeleid van de regering, avond aan avond een enige uren vullend programma voor de zieken van de Deo verzorgt. PARADE wordt gemaakt door een vijftiental jongelui, merendeels leerlingen van het Triniteits- en Lorentzlyceum. Zij hebben sinds kort de beschikking over een ruime, moderne studio in de nog niet geheel voltooide nieuwbouw van de Deo. En het enthousiasme is daardoor zo mogelijk nog groter geworden. Zij hebben grootse plannen voor de uitbreiding van hun liefdadigheids werk. Vanaf 1 september aanstaande gaan zij ook rechtstreeks programma's verzorgen voor de patiënten in het Diaconessenhuis. De PTT is thans al druk bezig met het aanleggen van een directe lijnverbinding tussen het Diaconessenhuis en de PARADE-studio in de Deo. HAARLEM7 aug. Over drie dagen op woensdag 11 augus tus komen Tom Poes en Ollie B. Bommel, de bekende stripfigu ren van Marten Toonder, naar het Bloemendaalse Openluchttheater Zij beleven daar weer een van hun spannende avonturen met professor Sickbok, commissaris Bullebas, bediende Joost en Bul Super. Onze jeugdige lezers kun nen van die avonturen gaan mee genieten en wel op zeer voorde lige wijze. Onze directie stelt nl. voor abonnees van ons blad kaar ten tegen gereduceerde prijs be schikbaar. Zij kunnen die voor vijftig cent per stuk krijgen bij ons bureau, Smedestraat 5 te Haarlem. De nieuwe studio van PARADE, de ziekenomroep van de Deo. Wm Jules de Corte aan de piano met rechts zijn gastvrouw Cobi Schreijer. vereniging De heer C. A. de Koning, de ÊpJ*. «gg"'|rg£ï*5S Vijftien jmr was hij secretaris huizen" en in dit jubileumjaar bo^™> Z°TJetZ^ Een markant beeld van Vijfhui zen van weleer: de driesprong Spieringweg-Vijfhuizerweg. Links de wagenmakerij van Dirk Metz, waar landbouwwagens werden vervaardigd. De persoon op de voorgrond is Piet van Tol, de kleermaker die destijds een be kende dorpsfiguur was. Op de plaats van de bomen rechts op de foto staan nu de hervormde pastorie en de nieuwe kerk. „DUIKER" OLIEBRANDERS „DUIKER" AARDGASKZTELS CENTRALE VERWARMING „DE SLEUTELSPECIALIST" ZAADHANOEL JAN ROOZEN ALLES VOOR UW TUIN ie 21 Gel- Sa van i. De allen, vi. Tot Bvierd. it een tor de Staver- 13863. 14141. iienst. Ziekenomroep van de Deo verzorgt programma's voor Diaconessenhuis f n vrijwel alle Nederlandse zieken huizen heeft men tegenwoordig wel de beschikking over een huis omroepinstallatie. Die wordt in de meeste gevallen echter slechts ge bruikt voor het doen van medede lingen en in katholieke en pro testants-christelijke ziekenhuizen b voor het avondgebed of de dagslui ting door rectoren of dommees. Soms gebeurt het dan wel eens, dat de huisinstallatie wordt aangesloten op een radiotoestel, zodat de patiënten via hun koptelefoon, oorschelp of luisterkussen kunnen luisteren naar de zender die de een of andere attente verpleegster 's morgens bij het stof fen van de radiokamer toevalliger wijs heeft aangezet. En in enkele heel gunstige gevallen worden er zon dags nog wel eens een plaatje ge draaid. Zo gaat het in de meeste zieken huizen en zo is het jarenlang ook in de Deo gegaan. Heel vaag weet men zich daar nog te her inneren dat ene Joop van Zijl, nu ra dio-reporter bij de AVRO, in 1952 of '53, toen hij nog leerling was van het Triniteitslyceum, wel eens een pro grammaatje voor de zieken van de Deo maakte. Maar dat ging altijd met veel technische moeilijkheden gepaard de artsen, verpleegsters en broeders braken in de gangen herhaaldelijk bij na hun nek over de snoeren, die door Joop voor zijn programma waren uit- felegd. Dat kon Joop overigens niet elpen. Hij moest improviseren en hij deed zijn best. Maar het bleef toch bij deze individuele actie en toen Joop van Zijl het liet afweten, kwam ook een eind aan deze eerste schuchtere poging om in de Deo een ziekenom roep te stichten. r werd jarenlang niet meer over gesproken tot op oudejaarsavond 1961 Jan Steeman, toen een 16- jarige wat voorlijke leerling van het Triniteitslyceum thans student in de filosofie op bezoek ging bij zijn oom, die in de Deo was opgeno men. „Mijn oom is een vaste Deo- klant. Ze hebben er hier al bijna alles van hem uitgehaald. Op de avond van mijn bezoek zou de rector van het zie kenhuis een oudejaarsoverdenking hou den. Wij hoorden stemmige muziek, toen een hele tijd niets en daarna weer muziek. Later bleek, dat de broeder, die de omroepinstallatie bediende, de knoppen verkeerd had gezet, waardoor de toespraak van de rector nergens in het ziekenhuis te horen is geweest. Ik dacht: daar hebben ze iemand nodig." Toen Jan Steeman de kleine studio van de Deo binnenstapte zal hij, ge zien zijn leeftijd, wel met met open ar men zijn ontvangen. Maar nadat hjj had verteld van zijn interesse voor de radiotechniek kreeg hij toch zijn kans. Onder supervisie van een broe der mocht hij plaatjes draaien en de installatie bedienen. Maar hij wilde meer. Hij wilde eigen programma's maken: verzoekplatenprogramma's zo wel als reportages. Dat kon hij. naast zijn studie, natuurlijk onmogelijk al leen doen. Eerst werden nog verpleeg sters als omroepsters ingeschakeld, maar later werden andere vrijwilligers van buiten het ziekenhuis ingescha keld. PARADE beschikt thans over vijf tien medewerkers. Daaronder zijn vier „technici". De vaste staf de z.g. progammaraad wordt ge vormd door broeder Matthias, Jan Steeman, Frans Veen en Ton Kors. Zij beslissen over wat er „uit" gaat en zij zijn ook verreweg de gerouti- neerdste. ij ons bezoek, begin deze week aan de nieuwe studio van PARA DE, hebben wij een rechtstreekse reportage zien en horen uitzenden over de opening van de „Stuif Stuif", het vakantie-evenement voor de Haar lemse Jeugd in de Badmintonhal. En wij hebben versteld gestaan over de technische zowel als de journalistieke verzorging van dit programma. Uit niets bleek de amateuristische opzet, terwijl hier toch in feite schooljongens aan het werk waren voor wie de ra diotechniek slechts een hobby is. En het meest opvallende is, dat zij erin slagen elke avond van zeven uur tot half tien een verzorgd programma te bieden. Drie avonden per week is er een verzoekplatenprogramma van an derhalf uur en voorts wordt het pro- gramma gevuld met reportages van plaatselijke gebeurtenissen, zoals de Stuif-Stuif, met culturele programma's, boekbesprekingen en lezingen en met wedstrijden tussen de patiënten van verschillende afdelingen. Y vorig jaar is PARADE begonnen niet de uitzending van een sport programma op zondagmiddag. Verslagen van voetbalwedstrij den van plaatselijke clubs werden door de sportmedewerkers-leerlingen van het Lorentzlyceum en verenigingsbe stuurders telefonisch doorgegeven en rechtstreeks uitgezonden. Dat wil men dit jaar weer doen, maar het is vrij moeilijk daarvoor mensen te vinden. Men hoopt op de medewerking van be stuursleden van verenigingen. Technisch kan men de zaak nu heel goed aan. Dank zij de medewerking van de directie van het ziekenhuis be schikt men over een ruime, goed ge outilleerde studio, waarbij het kleine, benauwde hokje waarin men jaren heeft moeten werken, schril afsteekt. De nieuwe studio heeft drie bandrecor ders en twee draaitafels voor grammo foonplaten. Genoemde apparaten zijn ingebouwd in een speciale, door de timmerman van het ziekenhuis ver vaardigde tafel. Voor de omroeper is er achter glas een speciale om- roepcel. De hele inrichting is door de medewerkers van PARADE zelf ver zorgd. Jan Steeman, de initiatiefne mer (student filosofie!) maakte zelf het verdeel- en schakelapparaat, dat het hart vormt van de studio en de technische apparatuur daarin. it kun je natuurlijk onmogelijk allemaal doen als de drijfveer alléén is het bieden van ont spanning aan de patiënten", zei Jan Steeman. „Het is ook leuk voor ons zelf. We knoeien allmaal graag met bandrecorders en dergelijke." Ge lukkig maar'. J. van Hoof HAARLEM, 7 aug. In de onverwoest bare Waag aan het Spaarne in Haarlem, waar iedere steen naar geschie denis ruikt, kunnen de fijn proevers van het Hollandse lied de komen de week kij ken en luiste ren naar Jules de Corte. Deze ^persoonlijke11 WAAG taveerne haarieM' voordracht is voor een serie avonden de gast van Cobi Schreijer in haar Waagtaveerne. „Cobi en ik kennen elkaar al heel lang. We hebben samen vaak program ma's verzorgd voor de radio-uitzending Zonnebloem." vertelde Jules de Corte ons toen wij naast hem plaats namen op een van die karakteristieke ruw houten banken in de Taveerne. „Drie weken geleden vroeg Cobi mij of ik er zin in had om met haar en Dick Poons voor het voetlicht te treden en ik zei meteen ja." Want Jules de Corte is er de man niet naar om in grote con certzalen en theaters het publiek zijn ..boodschap" te brengen. Daar leent zich trouwens ook het genre dat hij brengt minder voor. „Het liefst treed ik voor een kleine groep mensen op en die hoeven dan nog niet eens naar mij te luisteren. Als men op een gegeven ogenblik lie ver wat praat dan houd ik mij rustig op de achtergrond." Als men met deze troubadour van gedachten wisselt, dan valt het aller- VIJFHUIZEN, 7 augustus Wan neer er een monument zou moeten worden opgericht ter herinnering aan het ontstaan van de Vereniging „Dorp Vijfhuizen", dan zou dit gedenkteken moeten worden geplaatst op het trot toir tegenover Spieringweg no. 321. In het verleden tot mei 1964 was daarin het postkantoor gevestigd en tot 1955 liep ervoor een sloot. De verbinding tussen de openbare weg en het postkantoor bestond uit een houten bruggetje. Nu gebeurde het op een donkere en stormachtige nazomeravond in 1915 dat twee Vijfhuizenaren de heer O. van der Weij, hoofd van de chris telijke school en manufacturier J. Kemp ongeveer tegelijkertijd naar de post gingen. In die jaren was er in Vijfhuizen geen straatverlichting. Daarom was het raadzaam bij het postkantoor eerst op de tast de leu ning van het bruggetje te zoeken en deze leuning vast te houden. Zowel de heer Van der Weij die naar de brievenbus ging als de heer Kemp die zijn brief al had gepost, deden dit. Zij vatten dezelfde leuning en botsten midden op het bruggetje tegen elkaar op. Beide dorpelingen hebben daar een hartig woordje met elkaar gespro ken over de wantoestanden in het dorp. Want hoe kon het bestaan, dat Haarlem via Vijfhuizen had laten lopen, bouwde de dorpsvereniging in het cen trum een wachthuisje voor de buspas sagiers. vrijwel alle gezinnen als lid. Ook nieuwe ingezetenen melden zich aan. Het is bij voorbeeld opmerkelijk, dat de bewo ners van de verleden jaar bebouwde Dat dergelijke activiteiten vaak veel Zwarteweg die allen van buiten het i -i .ji.—f:A V>tiio aan hnic 1 i H tror. financieel overleg vergden, is begrijpe. lijk wanneer men weet dat de inkomsten bestaan uit de contributie van één gul den per lid (gezin) per jaar. Van de oprichting af tot in 1956 heeft de vereniging Dorp Vijfhuizen steeds te kampen gehad met problemen, die in feite gelijk bleven. Immers, het dorp is in die jaren weinig uitgebreid. Slechts hier en daar kon er een huis worden bijgebouwd, omdat het vol was. Uitbrei ding was niet mogelijk. Het moest maar zo blijven. Ja, er is zelfs in die jaren een wethouder geweest, die in de ge meenteraad van Haarlemmermeer de opmerking plaatste, dat men met Vijf huizen niet goed raad wist; „eigenlijk kon het maar beter uitsterven", zei hij. Hoe dit uitsterven in zijn werk zou gaan, wisten de Vijfhuizenaars na een dag al te vertellen. „Het wordt de ver drinkingsdood in de plassen op de we gen", zeiden ze. Er was namelijk geen riolering in het dorp. Na een fiks regen buitje stonden er weldra plassen, die de weg van de ene tot de andere berm vol- dorp komen huis aan huis lid wer den. Momenteel bestaat het bestuur uit twee veteranen. Voorzitter is de heer C. A. de Koning (die populair-waarde- rend in Vijfhuizen de burgemeester van het dorp wordt genoemd). Hij is vijf en veertig jaar bestuurslid, waarvan hij dertig jaar de voorzittershamer han teert. De heer L. Tanis, commissaris, is van 1946 af lid van het bestuur. De heren Th. van der Putten (penning meester) en P. Klaassen (secretaris) hebben tien dienstjaren, terwijl de heer B. Buis enkele jaren geleden de gelede ren kwam versterken. Het is geen wonder dat de bijeenkom sten van de Vereniging Dorp Vijfhuizen druk worden bezocht. Temeer ook. daar men weet dat er bij voorbeeld bij de gemeente Haarlemmermeer altijd een gewillig oor wordt verleend, wanneer de dorpsvereniging met een verzoek of een wens komt. Het zal zeker ook niet aan belangstel ling ontbreken, wanneer het gouden ju bileum in augustus wordt gevierd. Dit 19 en 20 augustus) en een volle dag (zaterdag 21 augustus) in beslag nemen. er m Vijfhuizen geen enkele straat- m(mkt hij Zijn dertigste jaar als verlichting was? „Dit kan zo niet van dpzp blijven; daar moet wat aan gedaan voorzitter van aeze worden!", riep de heer Van der Weij v°b uit. Er werd wat aan gedaan. Daarom is eigenlijk het bruggetje bij het postkantoor de geboorteplaats van de Vereniging Dorp Vijfhuizen. De heer Van der Weij besprak zijn plannen met andere ingezetenen van Vijfhuizen, die er allen meteen warm voor liepen. Kort daarna kregen de be woners van het dorp een oproep om een openbare vergadering bij te wonen, die op 17 september 1915 zou worden gehou den in Café Beers (nu: De Die le Clercq). Op deze vergadering werd besloten tot oprichting van een dorpsvereniging, die immers, het was de mobilisatietijd, de naam Vereniging „Dorp Vijfhuizen" waarin nu eens geen petroleum te krij- kreeg. Het actiecomité werd gekozen gen was en dan weer de katoentjes pro als definitief bestuur: „Meester" Van Blemen opleverden, der Weij, kantoorhouder der P. T. T., Tot in 1921 hebben de lantaarns dienst W. Drooger, schilder Jan Metz, wagen- gedaan. Toen kwamen er elektrische maker Dirk Metz en graan- en fourage- lampen in het dorp. handelaar Joh. Ziere. Intussen werden ook andere dorpsaan- Het eerste dorpsprobleem dat de nieu- gelegenheden behartigd. Vaak waren ze ledig onzichtbaar maakten. Opeens, in 1956, kwam er verande- feest zal drie avonden (18, „burgemeester van Vijfhuizen", en rioleringen. De gebrekkige straat- VCM de VeveniCjmg yyDovp Vijf- door nieuwe mogelijkheden voor de Daarbij is het trouwens niet geble ven. Vijfhuizen breidde verder uit. De zaken, die de dorpsvereniging te behan delen kreeg, veranderden navenant van karakter. Want wie had bijvoorbeeld tien jaar geleden durven vermoeden, dat er vanuit Vijfhuizen het verzoek aan de gemeente Haarlemmermeer werd ge richt (en ingewilligd) om in de toe komstige dorpsuitbreiding een dorps plein te creëren voor het houden van grootscheepse manifestaties? De Vereniging Dorp Vijfhuizen telt nu we vereniging aanpakte, was de straat verlichting. Weldra bleek, dat de Vijf huizenaars zélf deze zaak moesten op lossen. Er werden gebruikte straatlan taarns gekocht van de gemeente West- zaam. Het bestuurslid Drooger ging er heen om te handelen. B. en W. van West- zaan waren juist in vergadering bijeen, toen hij daar kwam. De heren waren bereid hun vergadering voor enige tijd op te schorten en gingen met hem mee naar de gemeentebergplaats om een overzicht te krijgen. Men werd het eens voor de prijs van drie gulden per stuk. De dorpsvereniging liet de lantaarns plaatsen. De dorpsbewoner Manus Edel werd een belangrijke figuur, want hij kenmerkend voor de tijd, zoals in de eerste wereldoorlog, toen Vijfhuizen zon der brandstof zat en er bij de gemeente Haarlemmermeer werd geïformeerd of er „van al die treinen met turf, die uit Haarlem langs Vijfhuizen naar Hoofddorp reden niet eens één in Vijf huizen zou kunnen stoppen". Steeds was er contact met de over heid: de gemeente Haarlemmermeer hte bestuur van de Haarlemmermeerpol der, de provincie; ook met de A.N.W.B. het P.E.N. en andere organisaties. Verscheidene voorzieningen, die om een of andere reden niet door de over heid werden getroffen, nam de vereni ging zelf ter hand. Zo was destijds de werd lantaarnopsteker in dienst van de Zwarteweg, een straat met leuke hui- dorpsvereniging tegen een honorarium zen, een landweggetje van de Spiering van één gulden en later 1,50 per dag. weg naar de Vijfhuizerdjjk. 's Zomers Op winderige avonden klom hij op de was het één en al stof en in de regen- ladder, deed een grote zak over de lan- tijd een moeras van koolasgruis en taarn en over zijn hoofd om in de luwte modder. De dorpsvereniging verzorgde te trachten de lamp aan te krijgen. In het dichten van de kuilen en de gaten nachten met volle maan had de lan- in het wegdek, een tamelijk hopeloze taamopsteker vrijaf. Dan zorgde het he- taak omdat naast de oude prompt nieu- mellichaam voor verlichting. Overigens we kuilen kwamen. Nadat Maarse en liep het verlichtingspad niet over rozen: Kroon een buslijn van Hoofddorp naar eerst op dat deze man, ondanks zjjn succes, met beide benen stevig op de grond staat. „Ik zie mijn werk op de eerste plaats als een manier om een eerlijk stuk brood te verdienen. Je loopt in dit werk zo gauw het gevaar dat je de zin voor de werkelijkheid uit het oog verliest. Dat gevaar wordt nog groter als je als een bromtol in je eigen (artistieke) kringetje blijft draai en. Je bevindt je dan als het ware in een kleine wereld met de blinden dicht." In een gelegenheid als de Waagta veerne komt het talent van De Corta het best tot zijn recht. Hij zegt er zelf van: „Je kunt hier fjjn los en ont spannen zingen en spelen." Hij heeft dan ook geen apart programma voor de taveerne samengesteld; de om standigheden zjjn bepalend voor zijn keuze. Jules de Corte schrijft, zoals bekend, de teksten voor zijn liedjes zelf. „De enige bedoeling van mijn compositie® is „zeggen wie je bent". Ik houd er niet van om de mensen te schokken of te krenken, voor mij ook geen lied jes met hoogdravende teksten." Over zijn bedoeling om zich door zijn zang aan het publiek bekend te ma ken heeft hij eens een artikel geschre ven in de periodiek G3. Hij vergeleek daarin zijn intentie met een man die in een volle trein roept: „Is daar iemand?", maar geen antwoord krijgt. Naar aanleiding van dat stukje kreeg Jules de Corte een brief van een meisje, dat schreef: „Ik was er wel, maar u hoorde mij niet" „Dat is dan 'n reactie waar je koud van wordt, want dan blijkt dat dat meisje je helemaal doorziet." Dergelijke confrontaties heeft de troubadour van het Hollandse lied maar zelden. „Maar ik leef er naar toe," zegt hij. „Vooral omdat het maar zo zelden gebeurt is het een evenement in je carrière." Hij heeft succes met zijn liedjes. Dat weet hij, maar het tekent de figuur van De Corte dat hij dat niet aan zijn eigen verdiensten toeschrijft. „Ik wa» de enige en de eerste die dit soort liedjes bracht en het publiek accep teerde ze." Zoals bij de meeste ar tiesten zijn het niet de beste produk- ties, die goed op de platenmarkt wer den verkocht. Het liedje „Waarom zijn de bergen zo hoog?", dat er bij het Nederlandse volk inging als gesneden koek. dankt naar de mening van Jule® de Corte, zijn succes aan zijn onper soonlijkheid. „Niemand krijgt een on behaaglijk gevoel als hij de vraag hoort stellen: „Waarom zijn de men sen zo moe?", maar ik vraag me af hoe de plaat gelopen had als ik had gezongen: „Waarom ben jij zo moe?" Overigens mag men van de liedjes van Jules de Corte denken wat men wil: „Mjjn waarheid is vrijblijvend," zegt hij zelf. Van II tot 14 augustus is Jules da Corte 's avonds in De Waag te ba- luisteren. De liefhebbers kunnen, ga- nietend van een glas rode wijn, ook genieten van het spel van de trouba dour, want in de taveerne zal hij zich vooral als pianist laten horen. (Advertentie) O VER VEEN TELEF. 54855 (Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 (Advertentie) SPEKSTRAAT 5 TELEF. 16061

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3