FOKKER dan in V.S. of Frankrijk Politie sabelt provo's uiteen Meijer Hamel overleden Twee auto's door botsing te water: vijf mensen dood DOCHTER VAN NASSER HUWT AMBTENAAR Paus over Hiroshima Dag van schande Lottgermg Echtpaar Arnhem op Terschelling Zwaar gewonde bereikt de wal KONINKLIJK PALEIS WORDT BEWAAKT MORRIS modieuze Regenkleding Neuswiel van DC-4 klapt op Schiphol ineen Papandreou geen premier - geen verkiezingen Iets warmer Aan zee: ZUID-AFRIKA Bantoe-leraar mag niet op beurs in Utrecht studeren MAANDAG 9 AUGUSTUS 1965 89ste JAARGANG No. 32119 De auto waarin vijf personen omgekomen zijn wordt uit de Lutterhoofdwijk getrokken. inp T t oda, de negentienjarige ƒ-ƒ dochter van president *- Nasser van Egypte, is zaterdag in het huwelijk getre den met de 27-jarige ambtenaar Hatem Sadek. De president zijn dochter en zijn schoonzoon ziet men hier bijeen tijdens het huwelijksdiner. PAUS PAULUS schanddaad" c ATHENE, 9 aug. (UPI) Koning Constantijn van Grieken land heeft gisteravond Stephen Stefanopoulos verzocht een nieu we regering te formeren. Daar mee stuurt hij aan op een open lijke breuk met oud-premier George Papandreou. De jonge vorst had de 77-jarige Papan dreou eerder op de avond ten paleize ontboden en hem meege deeld dat hij hem geen mandaat voor de vorming van een nieuw kabinet zou geven. Inplaats daar van vroeg hij Papandreou's steun voor de vorming van een kabinet met een andere persoon als pre mier. Twee uur na het onderhoud met Papandreou ontving de ko ning Stefanopoulos, aan wie hij het mandaat gaf. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. IJmulden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredacteur: Albert Welling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week- 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. Londen belet uitvoer van motoren voor Friendships Advertentie) met duur wei heerlijk (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 9 aug. De politie is zaterdagnacht krachtdadig opgetre den om aan een door zogenaamde pro vo s veroorzaakte rel bij het Lieverdje °P het Spui een einde te maken. Een twintigtal agenten dreef de menigte met sabel en gummistok uiteen. Er Werden zeven arrestaties verricht we gens straatschenderij, verzet tegen de politie en belediging. Iedere zaterdagavond na middernacht worden er bij het beeldje zogenaamde happenings gehouden, waarbij het vuur een voorname rol speelt. Hoewel wij in de regel aan deze manifestaties niet al te veel aandacht besteden, was de ordeverstoring zaterdagnacht van dien aard, dat er wel ingegrepen moest Worden," zo werd van de zijde van de politie verklaard. Het was op het Spui veel drukker dan anders en de jonge lieden gedroegen zich baldadiger dan ooit. Stapels kranten rond de sokkel van het Lieverdje werden in brand ge stoken, voetzoekers vlogen in het rond, fietsen werden naar de agenten gegooid en de pet van een van hen werd in het vuur gesmeten en later op het hoofd van het beeldje. Toen de politie haar actie begon sloten café's en broodjeswinkels op het plein (tijdelijk) hun zaak. Een verzoek per mobilofoon aan het samengedromde publiek, waar onder veel vreemdelingen, om zich te verspreiden had geen effect. Surveil lance-auto's reden toen met grote snel heid op de menigte in, terwijl een twintigtal agenten het Spui met behulp van sabel en gummistok schoon veeg de. Er werden rake klappen uitgedeeld. Na een half uur was de rust op het Spui weergekeerd. LONDEN, 9 aug. (Rtr. UPI) De Britse regering heeft Nederland mee gedeeld, dat zij geen toestemming zal geven voor de uitvoer van Rolls Roy- ce-motoren, bestemd voor Fokker- Friendships die aan Indonesië gele verd worden, zo heeft Reuter van •mctionarissen in Londen vernomen. Engeland is bang, dat deze toestellen gebruikt zullen worden voor militaire doeleinden tegen Maleisië, zoals voor het vervoer van parachutisten. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag deelde naar aanleiding van dit bericht mee, dat van Britse zijde nog geen officiële bevestiging omtrent de ze beslissing is ontvangen. De reactie bij Fokker was, dat men zich, a,ls Indonesië definitief besluit Friendships aan te kopen, genoodzaakt zal zien de motoren daarvoor elders te bestellen, bijvoorbeeld in Frankrijk of Amerika. Zowel de woordvoerder in Den Haag als die bij Fokker legden er de nadruk op, dat de twintig Friendships die Indonesië overweegt in Neder land aan te schaffen, bestemd zijn voor civiel ^ebruik. Mocht het bericht omtrent de Britse beslissing juist zijn, aldus de Haagse woordvoerder, dan staat nu reeds tst, dat die be slissing door de Nederlandse regering ten zeerste zal worden betreuru en in Nederland niet zal worden begre pen. De Nederlandse ambassadeur in Londen heeft opdracht gekregen om opheldering te vragen. De woordvoer der van Fokker wees erop dat de twintig Friendships bestemd zijn voor de modernisering en uitbr' 'ding van de vloot van de Indonesische burger luchtvaartmaatschappij Garoeda, die nu nog vliegt met oude Convairs en Dakota's. Indien Indonesië een mili tair toestel nodig zóu hebben, dan zou het bij ons wel de speciale versie besteld hebben van de Friendship in ,,troopsbip"-uitvoering, aldus de woordvoerder. AMSTERDAM, 9 augustus. Meijer Hamel, directeur van de Hoofdstad Operette, is zaterdag in zijn vakantie verblijf te Bergen (N.H.) op zeventig jarige leeftijd overleden. De heer Ha mel werd getroffen door een attaque. In 1945 richtte Meijer Hamel de Hoofdstad Operette op. De laatste jaren werd de strijd tegen de steeds hogere exploitatiekosten en tegen de opkomst van nieuwere vormen van ontspanning als televisie moeilijker. Daaronder heeft zijn constitutie zwaar geleden. HARDENBERG, 9 aug. Zondag ochtend omstreeks kwart over zeven zijn hier vijf mensen om het leven ge komen als gevolg van een verkeerson geval. Zij verdronken nadat hun auto was aangereden door een andere war gen en te water was geraakt. Een zes-persoonshuurauto, die be stuurd werd door de eigenaar, de heer D. J. Schottert uit Oud-Lutten, 55 jaar oud. was met vijf personen afkomstig uit Gramsbergen en Oud- Lutten op weg naar de katholieke kerk in Slagharen. De heer Schot tert, die deze rit iedere zondagoch tend maakte, moest op de T-kruising van de provincialeweg, de zogenaam de Coevorderweg en de Sommelinks- dijk, voorrang verlenen aan een per sonenauto, bestuurd door de heer H. Arends, 23 jaar, uit Coevorden. Hij merkte deze auto echter te laat op, w. v Licht tot half bewolkt en droog Weer. Zwakke tot matige wind tussen hoordoost en zuidoost. Tamelijk koude lacht, morgen overdag iets warmer dan vandaag. Dinsdag: zon: 5.15—20.14 maan: 19.58—2.40 Rustig weer met flinke perioden van zonneschijn. Overdag 20 tot 22 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: weinig wind, vrij zonnig en goed strand weer. waardoor hij in de bocht van achte ren werd aangereden. Beide auto's raakten te water in de diepe gutter- hoof d wijk. De heer Arends zag kans ondanks zijn twee gebroken benen uit zijn auto te komeii en zich op de kant te hijsen. Hij is inmiddels opgenomen in het zie kenhuis in Gramsbergen. Uit de andere auto wist alleen de 20-jarige H. J. M. Hudepohl uit Oud-Lutten zich via een portierraampje te bevrijden. Zij sloeg onmiddellijk alarm op een nabijgelegen boerderij. Bij haar terug komst was de auto reeds gezonken. Omstanders slaagden er in de bestuur der, die in het water dreef, evenals mevrouw G. A. M. van Leur-Hudepohl geboren in 1915 in Oud-Lutten, op het droge te trekken. Ondanks het toepas sen van mond-op-mond beademing luk te het echter niet hen weer bij bewust zijn te brengen. De andere drie slachtoffers, mevrouw G. M, Th. Varweg-Hudepohlgeboren in 1927, uit Oud-Lutten, mevrouw W. A. Lenker-Schrijver, geboren in 1906, uit Gramsbergen en de 67-jarige wedu we M. A. Bruins-Kohrman uit Grams bergen werden drie kwartier na het on geval toen de auto door een takelwa gen op het droge was gebracht leven loos in het voertuig aangetroffen. KAAPSTAD, 9 aug. (Rtr) Een Bantoeleraar aan een middelbare school in Elsies River, een noordelijke voorstad van Kaapstad, krijgt van de Zuidafrikaanse regering geen paspoort om op een beurs in Utrecht te gaan studeren. De leraar, de 29-jarige ongehuwde James Ra veil, had in februari bericht gekregen, dat hem een beurs van onge veer 250 gulden per maand was ver leend voor een voortgezette studie aan de universiteit van Utrecht. In maart vroeg hij een pas aan. Vrijdag werd hem verteld, dat zijn verzoek was af gewezen. Een reden werd niet opgege ven. Zelf zei Ravel] een vermoeden te hebben, dat de afwijzing iets te maken heeft met zijn vertaling van Bertrand Russels „Waarom ik geen christen ben" in het Afrikaans. Griekse vorst drijft crisis op de spits CASTELGANDOLFO, 9 aug. (KNP, UPI) Paus Paulus heeft gis teren, tijdens een massa-audiëntie in zijn zomerverblijf te Castelgandol- fo, op een felle manier het Ameri kaanse atoombombardement op Hiro- sjima (vrjjdag twintig jaar geleden) veroordeeld. De Paus noemde het bombardement een „slachting van menselijke levens, een schanddaad tegen de beschaving" en „een infer nale slachtpartij, een dag van schan de". Hij zei echter ook dat de Ame rikaanse leiders van twintig jaar ge leden naar vrede streefden en sprak de hoop uit dat het nooit tot herha lingen zal komen. Hij riep de leiders van de wereld op de aanmaak, op slag en verspreiding van kernwa pens „unaniem en loyaal te verbie den" en zei dat ware broederschap, vrede en liefde slechts van Christus kunnen komen. De Paus herinnerde eraan dat de hele internationale pers aan de Hirosjima- herdenking aandacht heeft geschon ken, hetgeen wel bewijst dat de eer ste atoombom de mensheid heeft ge schokt en nu nog de mensen met angst vervult. Hij zei dat hem, was opgeval len dat men de herdenking in de mo dem gebouwde stad Hiroshima welbe wust buiten de politiek en de polemiek heeft gehouden. Verder zei de Paus getroffen te zijn door een foto, waar op een groep personen stond afge beeld, knielend en biddend: ten eerste om de slachtoffers van deze dolle moord te eren en ten tweede om God te bidden dat zulk een hoon aan de beschaving nooit meer mag voorko men. NAGASAKI, De burgers van Naga saki herdenken vandaag het feit dat ook hun stad twintig jaar geleden door een atoombom werd getroffen, waarbij 74.000 slachtoffers vielen. Voor een reusachtig stenen beeld in het vredespark werd de jaarlijkse herden kingsdienst gehouden, waaraan meer dan 30.000 personen deelnamen uit alle delen van Japan en uit andere landen. Het grootste deel van de be volking van 420.000 zielen bleef echter thuis en nam daar één minuut stilte in acht. (Advertentie) MODEHUIS Barteljorisstr., Haarlem, lel. 13439 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 94 - Amsterdam Sovjet-Unie De kustgebieden in het oosten van de Sovjet-Unie worden vol gens berichten uit Vladivostok door he vige regen geteisterd, waardoor over stromingen zijn ontstaan en verbindin gen verbroken. (Tass). (Advertentie) Kwaliteitsreinigen STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 84373 Vrouw (34) ontvoerd en in polder mishandeld (Van een verslaggever) ROTTERDAM, 9 aug. Twee man nen hebben een 34-jarige vrouw hier zaterdagnacht meegesleurd in hun au to en naar het poldergebied in de om geving van Hoek van Holland gebracht, waar zij haar mishandelden en zich aan haar vergrepen. Daarna lieten zij de vrouw aan haar lot over en namen haar kleren mee. Het slachtoffer wist een boerderij in de omgeving te bereiken, van waaruit de politie en een dokter werden gewaarschuwd. Nadat haar eer ste hulp was verleend werd zij met ver wondingen aan de ogen en een ge kneusde arm opgenomen in het Dijk- zigtziekenhris i„ Rotterdam. De politie was inmiddels al enige tijd in actie. Zij was gewaarschuwd door een vriendin van het slachtoffer, die van de ontvoering getuige was geweest. De twee dames hadden een café in Schiedam bezocht, waar de twee man nen tevergeefs contact met haar hadden gezocht. Na sluitingstijd reden de da mes per auto naar Rotterdam. De twee mannen wigden haar en toen zij bij een nachtclub de auto verlieten, werd een van hen meegesleurd. Op aanwijzingen van een vriendin wist de politie vrij snel na het gebeurde een 25-jarige Schieda: se veehouder in zijn woning te arresteren. Zijn metge zel, een 23-jarige koopman, eveneens uit Schiedam, was niet thuis, maar werd later aangetroffen op een adres, waar hij vaker verbleef. Beiden zijn ingesloten. (Vein onze verslaggever) SCHIPHOL, 9 aug. Een D.C.-4 van Martin's Air Charter met 75 personen aan boord, de bemanning inbegrepen, heeft gisteravond bij de landing op Schiphol een defect opgelopen aan het neuswiel en is met de staart omhoog tot stilstand gekomen. Geen der inzit tenden, allen van vakantie op Mal- lorca terugkerende passagiers, heeft hierbij letsel opgelopen. De landing verliep aanvankelijk nor maal tot op het uiteinde van de baan bij geringe snelheid het neuswiel, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak lang zaam naar binnen klapte. De gezagvoer der wist het toestel zonder al te ernstige schade tot staan te brengen: de neus- wieldeuren en twee propellers werden licht beschadigd. De passagiers verlie ten, geassisteerd door leden van de brandweer en ambulancedienst van Schiphol ongedeerd het toestel. Bij Martin's Air Charter stelt men een grondig onderzoek in naar de oor zaak van dit gebeuren. Het toestel wordt zo vlug mogelijk hersteld. KUK D/EN/COT/NE VLEKKENEENS. HOE KRUG IK DIE ERAF? OH. HEEL EEN- VOUDIG.' DR/EMAALPERDAGJE HANDEN INAFWASWAT5R HOUDEN/ Papandreou, wiens ontslag vier we ken geleden aanleiding was tot ernstige ongeregeldheden, heeft inmiddels het voorstel van de koning onomwonden van de hand gewezen in een later op de avond uitgegeven verklaring. Papandreou had de koning vrijdag een soort ultimatum gesteld: óf mij tot premier benoemen óf nienwe verkiezin gen uitschrijven. Wat de volgende stap op het poli tieke toneel zal zijn weet waarschijn lijk niemand, maar de politie neemt geen risico. Het koninklijk paleis in de binnenstad van Athene is onder specia le bewaking gesteld. Het parlements- febouw, enkele honderden meters ver- er, wordt eveneens bewaakt. Enkele blokken van het paleis staat het stadion, waar gisteravond onge veer 70.000 mensen een militaire para de bijwoonden. Deze parade werd ge houden om de overwinning van het Griekse leger op de communistische guerrilla's in de burgeroorlog van de veertiger jaren te vieren. De koning zou ook komen, maar liet het op het laatste moment afweten. Volgens zegs lieden uit de omgeving van het Hof hadden 's konings adviseurs hem de raad gegeven niet te gaan. (Van onze correspondent) HARLINGEX, 9 aug. Het echtpaar Nuninga uit Arnhem, waarnaar ruim een week is gezocht, is gevonden. De 33-jarige heer Okke Nuninga en zijn 42-jarige echtgenote Aaltje Gerritje Xu- ninga-van der Meer verbleven sinds 16 juli op het kampeerterrein Dellewal bij Midsland op Terschelling. Zij wa ren van plan daar tot 24 augustus te blijven. De heer en mevrouw Nuninga wa ren half Juni op vakantie gegaan. Vo rige week werd de huiseigenaresse, die boven het echtpaar aan het Goe man Borgesiusplein in Arnhem woont, ongerust over het lange wegblijven van de heer en mevrouw Nuninga. Sinds hun vertrek had zij niets meer vEtn hen vernomen. Toen de vrouw contact opnam met de vader van de heer Nuninga, bleek ook die taal noch teken van zijn zoon en schoon dochter te hebben vernomen. Hij maakte zich dermate ongerust, dat hij de politie op de hoogte bracht. Toen begon een grootscheepse speur actie door heel Nederland. Het bleek dat het echtpaar op 16 juni in Sneek een zeilboot had gehuurd, die dezelf de dag alweer was teruggebracht. Waar het echtpaar sindsdien was ge bleven was onbekend. Het vinden van de heer en mevrouw Nuninga werd plotseling zeer dringend, toen donderdag de vader van de heer Nuninga aan een hartverlamming over leed. Een buschauffeur van de LAB bracht de politie opnieuw op het goede spoor. Hij meende op 16 juli twee pas sagiers naar Harlingen te hebben gere den, die aan het signalement voldeden. Korte tijd later kreeg de politie in Am- hem een tip van twee dames uit die plaats. Zij meenden de beide gezoch- ten tijdens hun vakantie op Terschel ling te hebben gezien. Een se speuractie op dit eiland ter niets op. Zaterdag las de kampbeheerder H. de Hek van het vakantieoord Dellewal, dat de beide gezochten vermoedelijk op Ter schelling Kampeerden. Toen hij zijn ad ministratie nakeek bleek het echtpaar inderdaad op zijn camping te zjjn ge registreerd. Hij bracht de politie daar van op de hoogte. Deze lichtte op haar beurt de heer en mevrouw Nuninga in, dat hun thuiskomst dringend was ge wenst in verband met het overlijden van de heer Nuninga Sr. Het echtpaar is vandaag naar huis teruggekeerd, om morgen de begrafenis te kunnen bij wonen. Op de camping hield het echtpaar zich zeer afgezonderd. De man en de vrouw spraken zelden met iemand. Ze luisterden nooit naar de radio en la zen geen kranten. Toch moet een van hun kennissen of familieleden elders in het land van hnn aanwezigheid op Ter schelling op de hoogte zijn geweest, want kampeerders hebben gezien dat de heer Nuninga pakketpost ontving.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1