WEINIG EMIGRANTEN VER WOERD-POLITIEK .Demonstraties zijn werk van extreme groepering" OM TERUG Singapore zelfstandig HEET VAN DE NAALD kkn pa VELE DODEN in het verkeer Nederlanders in Zuid-Afrika meer materieel dan politiek in „Apartheid'' geïnteresseerd A.N.W.B.-OPROEPEN AAN TOERISTEN IN BINNEN-en BUITENLAND Uit Federatie Maleisië Drie kruisen bij vijver in Bussum Scheepsdrama voor de kust van Florida 1mm Jeannette van Zutphen wint Nieuwe Oogst ËÊ&mmZm Voor 20 mille vernield aan beeldhouwwerk Vier kinderen uit brandend huis gehaald Opnieuw een kind verdronken „Modderkruiper" levert prijs in KRO - competitie Wat kinderen ervan zeggen Roodkapje W onder ontm oet' Boeiende show op zondagavond Amsterdamse in ravijn gestort IN LONDEN Explosie in een fabriek4 doden Oud-ivethouder van Beverivijk over leden IBl MAANDAG 9 AUGUSTUS 1965 PA - svISfl- WÊÊÊmM- Het onlangs overleden stam hoofd Sigcau linksen stam hoofd Sandile (rechts) op de foto in het gezelschap van de Zuidafrikaanse minister van Bantoe-administratie en -ontwikkeling" De Wet Nel waren krachtens hun functie lid van de regering van Transkei. Transkei is het ge bied dat door de Zuidafri kaanse regering is bestemd voor de Bantoes. Men hoort er zowel kritiek als lofprij zingen over. De grond is on vruchtbaar" klagen vele Bantoes. Maar de Zuidafri kanen wijzen er op dat er tot nu toe nog niets door de Bantoes is gedaan tegen de corrosie en dat men heeft na gelaten de ter beschikking ge stelde landbouwconsulenten te raadplegen. De Bantoe regeerders is een soort grondwettelijke bestuursvrij- heid geschonken maar het is onvermijdelijk dat de Zuid afrikaanse ambassadeur Abraham er veel te vertellen heeft, daar hij kan beschik ken over Zuidafrikaanse hulp, financiën en tech nische deskundigen, over af zet- en vervoersmogelijkhe den en dergelijke. De ravage na de explosie in de fabriek. Drie van de vier man nen die iverden gedood bevon den zich bij de vernielde vracht auto op de voorgrond. Dit vlotte gebreide wollen pakje komt heet van de naald (in meer dan één betekenis) uit Italië. Het is een ontwerp uit de nieuwe col lectie van Castillo. Rok en jasje rijn chocoladebruin, het lijfje is wit, evenals de horizontale biezen op de rok. mmmm. i!itl (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 9 aug. „De demonstraties van Nederlandse emigranten in Zuid-Afrika tegen De Ton van Luns zijn op touw gezet, door mensen die roomser zijn dan de paus, oftewelaparter' dan Verwoerd," zo is de stellige overtuiging van drs. D. H. Hof- meijer, de directeur van de Ne derlandse Emigratiedienst. Hij is dan ook niet geneigd uit de pro testen en demonstraties af te lei den dat de meerderheid van de ongeveer 35.000 Nederlandse emigranten van harte de poli tieke inzichten van de regering- Verwoerd deelt. De heer Hofmeijer meent deze con clusies te mogen trekken uit de tal loze gesprekken die hij onder meer gedurende een zesweekse reis (vorig jaar oktober-november) heeit gevoerd met Nederlanders in Zuid-Afrika. Hij heeft voortdurend gemerkt, dat de meeste Nederlanders politiek liever afzijdig bljjven, zolang niet recht streeks hun materiële en wellicht geestelijke belangen worden aange tast. Wel echter wenst de heer Hof meijer zjjn opinies te nuanceren. Hij meent bijv. dat het nergens goed voor is met publiciteit eri boycot maatregelen het conflict tussen de regering-Verwoerd en de ,,rest van de wereld" op de spits te drijven. Het is ook ziin persoonlijke overtui ging dat de bewuste ƒ100.000 Neder landse bijdrage aan het Defence and Aid Fund in psychologisch opzicht een erg ongelukkig gebaar is. Bovendien vindt hij, dat de meeste Nederlan ders hier wel erg gauw met hun me ning over de apartheids-politiek klaar staan. ,,Wat zouden wij doen, als wij met de Zuidafrikaanse situatie te ma ken hadden. En, nog veel sterker, is er misschien iemand die de goede oplossing heeft voor hetgeen werke lijk een probleem in Zuid-Afrika is? Ook de Zuidafrikaanse oppositiepar tij, die fel genoeg tekeer gaat, heeft in haar programma niet zichtbaar de sleutel voor de oplossing." Daar wil hij wel bij aangetekend zien, dat ook in zjjn ogen de regering- Verwoerd „grote bokken" schiet, en toch op zfln minst wat meer water in de wijn zou kunnen doen. „Men denke zich echter het drama in. Zuid- Afrika ontwikkelt zich in een enorm tempo. Het is een rijk en mooi land, en omdat het vele mensen goed gaat, is er ook groot vertrouwen in de toekomst. De vastberadenheid van Ver woerd wekt bij de opportunisten en bij de blanke kleine burgerij vertrou wen, evenals bij een groot deel van de behoudende, gezeten burgerij. Er is in Zuid-Afrika goed geld te verdie nen, en zo lang het nog allemaal goed gaat, blijven daar ook de emigran ten van profiteren." Aannemend dat adspirant-emigranten niet onkundig zullen zijn van de gevoerde politiek in Zuid-Afrika, meent de heer Hof meijer dit land nog steeds als emi- gratieland voor Nederlanders te kun nen aanbevelen. „De kans op geweld dadig verzet van de Bantoes is ver moedelijk minder groot dan wel eens wordt verondersteld. De niet-blanke bevolking immers heeft het mate rieel aanzienlijk beter dan in de mees te andere gebieden van Afrika." Tot 1960 vestigden jaarlijks duizen den Nederlanders zich in Zuid-Afrika. Toen kwam de tragische schietpartij van Sharpeville, waarna de emigra tie vanuit Nederland terugviel tot even meer dan honderd personen per jaar. In de jaren daarna is dat geleidelijk weer opgelopen en in 1965 zullen naar schatting weer zo'n 1200 Nederlanders llllllllllilllllllllIHlIlllllllllllllllllilllllllllllllllliiiiiiliiniiiiiH Wegens familie-omstandigheden wor den de volgende personen verzocht zich te melden bij de AN W B-oproepdienst in Den Haag, tel. 070-814381, dagelijks van 8 tot 22 uur. BENELUX: F. Bruyn uit Amster dam, in groene Opel Rekord. LUXEMBURG: Echtpaar F. Bruyn- Roeland uit Amsterdam, in blauw groene Opel Rekord, op camping in St. Vith. Aad van Dijk sr. uit Delft, in licht- gryze Ford Taunus combi, AD 28 11 in Benelux. DUITSLAND: Echtpaar Bemar- dus Odjjk uit Vlaardingen, in grijze Opel Rekord, ET 29 72, op camping in Wup- pertal. DDITSLAND-ZWITSERLAND: Fam. J. Haverlach uit Amsterdam, in rode Taunus 12 M, FF 53 06, van Zwitser land naar Nederland. T DUITSLAND, OOSTENRIJK, ITA LIË: Echtpaar Schoemaker-Brou- wer uit Amsterdam, in blauwe DKW 93 met wit dak, TT 43 17, in Zuid- Duitsland, Oostenrijk of Italië. OOSTENRIJK: Rudolf J. H. Heikens ec^§enote uit Hilversum, in Simca 1000, MR 05 49, op camping a.d. Wör- thersee Kaemten. Gerard Metjs uit Amsterdam, in wit te Taunus 1200, FF 55 25, in Ka- nnthie op camping (waarschijnlijk) Plescherken Keutsachersee. ITALIË: Jacobus Faber uit Amster dam, in grtjze Trabant, HJ 16 99, op camping. v FRANKRIJK-BELGIEEugène van Blommestein uit Heemstede, in donker blauwe Peugeot 403, DG 64 18, van Spanje naar Nederland. FRANKRIJK-ZWITSERLAND: Jo- han Lodewijk Salm uit Naarden, in blauw-groene 2 CV, FX 91 94, Vogezen of Noord Zwitserland. MAROKKO: Echtpaar Hans Voorbij uit Amsterdam, in witte Ford Taunus M 17 super, GU 93 38, kamperend in Marokko. naar Zuid-Afrika emigreren. Het aantal emigranten dat uit onvrede met het regiem of uit materiële teleurstel ling terugkomt, is volgens de heer Hofmeijer zeer gering. In de afgelo pen tien jaar dus met inbegrip van „Sharpeville" zijn het er in totaal enkele tientallen geweest. En dan was het motief meermalen: angst voor de onafwendbaar lijkende cata strofe. Van onrust of angst onder de emi granten is zeker nog wel sprake. Maar men gaat er van uit dat een even tuele catastrofe, enigszins in de or de van het Congo-drama, zichzelf ze ker maanden vooruit aankondigt. „Wij wachten wel af...," zo denken vele emigranten, en het is begrijpe lijk dat juist degenen die dit menen hun Nederlanderschap nog maar niet ruilen voor de Zuidafrikaanse natio naliteit. Gevraagd naar een (desnoods ru we) schatting zegt de heer Hofmeijer te geloven dat misschien zo'n vijftig procent van de Nederlandse emigran ten aldaar in meer of mindere ma te, maar meestal met veel reserves, de politiek van Verwoerd deelt om dat men meent dat er geen betere weg is. „Er zjjn natuurlijk fanatieke lingen die roepen dat ze bereid zijn tot de laatste kogel voor de apart heid te vechten. Maar hun aantal is gering. Daarom vind ik het ook te betreuren dat men zo iemand als de heer Frits Bourquin naar Neder land heeft gestuurd om tegen De Ton van Luns te protesteren. Hij behoort bij de extremen en zal eerder de zaak kwaad dan goed doen". SINGAPORE, 9 aug. (Rtr„ UPI) Sinds gistermiddag maakt Singapore geen deel meer uit van de Federatie Maleisië, maar is het een zelfstandige staat geworden. Dit blijkt uit een ge zamenlijke verklaring van de Maleisi sche premie. Toenkoe Abdoel Rach- man, en de eerste-minister van Singa pore, Lee Koean Jew, die gisteren voor radio Singapore is bekendgemaakt. Het uittreden werd ook vermeld in de staatscourant. De eerste-minister van Singapore heeft verklaard, dat Maleisië afstand heeft gedaan van zijn soevereiniteit en rechtsbevoegdheid ten aanzien van Singapore. Hjj verklaarde voorts, dat de twee landen een gezamenlijke de fensieraad zullen vormen, terwijl Ma leisië het recht zal krijgen tot hand having van zjjn militaire bases en an dere militaire faciliteiten. Zowel op politiek als op economisch gebied zullen beide landen samenwerken. Ook Engeland ral zijn uitgestrekte ba ses op Singapore mogen gebruiken „zo lang dit nodig wordt geacht om Singapore en Maleisië te verdedigen." In een verklaring voor het Maleisische parlement heeft Toenkoe Abdoel Rach- man verklaard dj afscheiding van Sin gapore een „pijnlijke en hartbrekende beslissing" te hebben gevonden. Wij had den echter slechts keus, aldus de Toen koe, tussen actie tegen de leiders van Singapore of afscheiding. In het belang van de vrede en de eendracht hebben we het laatste gekozen. De Toenkoe heeft de wet, die de afscheiding van Singapore een feit maakt, vanmorgen bij het Maleisische parlement ingediend. Het staat nu al vast dat de wet wordt aangenomen omdat Rachman's partij over een nood zakelijke tweederde meerderheid be schikt. Het zelfde geldt voor de partij van „Volksactie" van premier Lee Koean Jew in het Parlement van Singapore. Leden van het corps diplomatiek heb ben" vanmórgen (plaatselijke tijd) be zoeken afgelegd aan premier Lee Koean Jew. De diplomaten hebben laten weten niet tevoren van de stap op de hoogte te zijn gesteld. <s ■'M i l it ZANDVOORT, 9 aug. In zee is hier gistermiddag bewusteloos drijvende aangetroffen de 43-jarige Duitser Bern- hard Schlrmachter, kriminal-kommis- sar te Gelsenkirchen. Politie en red dingsbrigade zijn een uur bezig ge weest om de levensgeesten op te wek ken. De doodsoorzaak bleek achteraf een hartverlamming te zijn. M Hl f- AMSTERDAM, 9 aug. De jonge Amsterdamse beeldhouwer Joeq Jutte heeft gistermiddag bij de politie aan gifte gedaan dat drie door hem ver vaardigde beelden, een groot en twee kleinere, staande op san braakliggend terrein op de hoek Vijzelstraat-Prinsen gracht, door onbekenden totaal zijn vernield. De schade die hjj daardoor lijdt, schat de beeldhouwer op zeker 20.000 gulden. De heer .Tutte had van de eigenares se van het terrein toestemming gekre gen daar in de openlucht gedurende drie maanden te werken. Ruim één maand van deze tjjd was verstreken. Vrijdagmiddag was hij voor het laatst op het door èen schutting omgeven ter rein geweest. Zondagmiddag, toen hij verder wilde werken, trof hij de rava ge aan. Het grote beeld, in gips uitge voerd. bjjna drie meter hoog en een vogelfiguur voorstellend, lag in stuk ken over het terrein verspreid. Ook de kleinere beelden waren kort en klein geslagen, waarschijnlijk met het gereed schap dat de beeldhouwer bij zjjn werk gebruikt. De beelden had hij in op dracht van een particulier vervaardigd. De daders zijn vermoedelijk over de schutting geklommen, want het hang slot, waarmee de deur in de schutting wordt gesloten, was nog Intact. Een haakje, dat zich aan de binnenkant van de deur bevindt, hadden de vandalen op slot gedaan, kennelijk om te voor komen, dat iemand hen bij hun werk zou storen. ZOETERWOUDE, 9 aug. (ANP) Vanmorgen, half tien, is brand uitgebro ken in een woonhuis aan de Hogerijn- dijk, bewoond door de familie Verhagen. Buren ontdekten de brand en hielpen de heer Verhagen zijn vier kinderen, in leeftijd variërend van twee tot zeven jaar uit het huis te halen. De brandweer van Leiden Zoeterwoude heeft zelf geen brandweer bestreed het vuur aanvankelijk met twee stralen en kon om tien uur meedelen dat het naastlig gende huis kan worden behouden. (Van onze correspondent) BUSSUM, 9 aug. Zaterdagmiddag is de zesjarige Petertje Bouwmans in de Bijlstraat verdronken in de vijver bij het viaduct aan de Ceintuurbaan. Een zevenjarig vriendje had liet jon getje aan de rand van de vijver zien wandelen en hem vervolgens zien val len. Een veertienjarig meisje dat de handjes van het kind boven liet water zag uitsteken sloeg onmiddellijk alarm en een dame aan de. Lange Heul heeft het kind onmiddellijk op het droge ge bracht. Een uur lang is nog kunstmatige ademhaling toegepast maar het mocht niet meer baten. Het stoffelijk over schot is naar het Sint Gerardus Ma- jellahuis gebracht. Het is het derde verdrinkingsgeval dat zich de laatste drie jaar in deze vijver heeft voorgedaan, buiten het aantal kinderen dat er met een nat pak is afgekomen. De verslagenheid in de buurt, die bijzonder kinderrijk is, is zo groot, dat men drie kruisen heeft geplaatst in het plantsoen bij de vijver. Zij vormen een aanklacht, omdat en kele jaren geleden de oewoners van de Lange Heul aan het gemeentebestuur hebben verzocht een afrastering te maken bij de vijver. Toen dat niet ging is gevraagd, tenminste naar het voor beeld van andere gemeenten in binnen- en buitenland op korte afstand onder het wateroppervlak een stalen rooster aan te brengen, zodat de kinderen dan nooit diep kunnen vallen. Tot nu is er echter mets gebeurd. Daarom komen de bewoners van de Lange Heul en het Vijverpark in café de Harmonie bijeen. Er zal een actie comité worden opgericht dat opnieuw zal trachten de zaak bij het dagelijks bestuur van de gemeente door te druk ken. Dramatisch steken de drie krui sen omhoog. Dit wordt nog geaccen tueerd door het feit dat de vader van het verdronken jongetje de wacht houdt, opdat zjj niet zullen worden verwijderd. KEY WEST (FLORIDA), 9 aug. (UPI) Een kotter van de Amerikaanse kust wacht is op weg naar Key West met een schip op sleeptouw waarop zich slechts doden bevinden. Op het schip, de „Seven Seas", bevindt zich het stoffelijk over schot van de kapitein, de eerste stuur man en een varensgezel, die waarschijn lijk door muitende bemanningsleden zijn vermoord. Een zeeman is levend en wel aan boord van de kustwachtkotter ge stapt. Aangenomen wordt dat een vijfde zeeman is doodgeschoten en over boord gegooid, terwijl drie van de acht be manningsleden met een sloep zijn ver dwenen. Vanmorgen zijn vliegtuigen van de kustwacht begonnen met de opsporing van de vermiste reddingsboot. Volgens de kustwacht vertrok de „Seven Seas" zaterdag met acht man aan boord uit Miami naar Tampa om daar in dok te gaan. Zondag werd het sehip volkomen stilliggend opgemerkt door een vliegtuig van de kustwacht, dat geen teken van leven bespeurde. De kustwachtkotter „Shoalwater" werd naar het schip ge zonden en praaide het, waarna een man aan dek verscheen en riep dat de kapi tein en de stuurman waren vermoord. LONDEN, 9 aug. (Rtr.) Een zware ontploffing in een grote meelfabriek in Londen heeft zaterdag aan vier mensen het leven gekost. Er werden 41 men sen gewond. De omgeving zag er na de explosie uit als na een bombardement. Van de fabriek werden een deel van het 'dak en een zijmuur weggeblazen. De oorzaak is nog onbekend. ZUIDWOLDE, 9 aug. De heer S. Coelingh, oud-wethouder Beverwijk en diens veertienjarige zoon zijn zaterdag avond bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De auto van de heer Coelingh werd bij het oversteken van de autosnelweg bij Zuidwolde in de flank aangereden door een personen auto die met een snelheid van onge veer 120 kilometer per uur uit de rich ting Hoogeveen naderde. De heer Coe lingh en zijn zoon waren op slag dood. Beide auto's werden totaal vernield. De vier inzittenden van de andere auto lie pen geen noemenswaardig letsel op. GRONINGEN Zaterdagavond om elf uur is het echtpaar Riepma-Kui- pers, 57 en 56 jaar oud, op een ver keersweg bij Uithuizen om het leven gekomen. Beiden liepen na een bezoek aan de plaatselijke kermis aan de lin kerkant van de weg. Op het moment dat zjj werden gepasseerd door twee bromfietsers, naderde uit dezelfde rich ting een personenauto, bestuurd door een 32-jarige man uit Wehe. De auto mobilist zag de voetgangers niet. Zij werden over het dak van de auto in een droge sloot geslingerd en op slag gedood. ANNECY (AFP) In St. Jorioz bij Annecy in Frankrijk zijn twee jeugdi ge Nederlandse vakantiegangers door een auto aangereden en gedood. Het Franse persbureau AFP geeft de namen van de zeventienjarige slacht offers als Adriennne Heins uit Zaan dam en Johannes Krom uit Den Haag. Het tweetal kampeerde ter plaatse met hun ouders. BAKEL Op de weg Oploo-Rips on der Bakel is zaterdagmiddag bij een verkeersongeluk de 5-jarige Wilma de Bruijn uit Vortum-Mullem bij Vierlings beek gedood. Twéé personen werden ernstig gewond. INNSBRUCK (APA/ANP) De 57- jarige heer C. Kromwijk uit Woerden is zaterdagmiddag nabij Oberau, in Oostenrijks Tirol, door onbekende oor zaak met zjjn auto van de weg ge raakt. in een dertig meter diep ravijn (Van onze radio- en tv-redacteur) HILVERSUM, 9 aug. De organi satoren van de landelijke viswedstrijd van de KRO, de Kanjer-Koning-com- petitie registreren dagelijks de meest vreemde vangsten. Zo had sportvisser N. Oostendorp uit Doornenburg (G) zijn hengeltje uitgeworpen op een on dergelopen weiland aan de Waal. Met een worm als aas ving hij een vis zoals hü er nog nooit eerder een had gezien. Bij onderzoek bleek het een grote modderkruiper te zijn. Het dier was 27 centimeter lang, wat volgens deskundigen een forse maat is voor een modderkruiper. Deze vissoort is een bewoner van wateren met een zachte modderbodem, waaruit hij zijn voedsel pleegt op te woelen. Voor zo ver bekend is er nooit eerder een aan de hengel gevangen, hetgeen te verkla ren is uit net feit, dat de modderkrui per nagenoeg alleen 's nachts actief is. Hij komt in Nederland bovendien zeer weinig voor. De heer Oostendorp hield zijn vangst in leven voor wetenschappelijk onderzoek door de biologen van het Rijksinstituut voor Visserij-onderzoek, die zitting hebben in de jury van de competitie. Hij ontving de weekprijs in de categorie voor spectaculaire vangsten. Loes (3) heeft het verhaal ge hoord over Roodkapje en de wolf. Kort daarna is ze op vi site bij een dame, die een baby venvacht. „Oh, zegt ze heel ver baasd, „heb jö Roodkapje opgege ten?" Polen De Poolseluchtvaartmaat schappij „Lot" zal een geregelde ver binding tussen Warschau en Frankfort a.a. Main (West-Duitsland) openen. Er zal tweemaal per week worden gevlo gen met IL-18-toestellen. (AFP). LETTERGREEPRAADSEL vertikaal gestort en na overbrenging naar het ziekenhuis in Woergl aan zijn verwon dingen overleden. De drie mede-inzittenden, zijn 48-ja- rige echtgenote, zijn 19-jarige zoon en de 73-jarige mevrouw De Vries-De Wit, eveneens uit Woerden, werdpn licht ge" wond. OOSTBURG De 22-jarige P. J- Bax uit Terheijden (N.Br.) is zaterdag in de gemeente Retrachement veron gelukt. Samen met twee vrienden uit Breda was hij op weg om een week einde op een camping door te bren gen. Bij een inhaalmanoeuvre raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt, waardoor de auto enkele malen over de kop sloeg. De twee Bredanaars werden gewond. SCHIEDAM In de nacht van za terdag op zondag is in de Groenelaan alhier de twintigjarige Schiedammer A. van der Drift met zijn bromfiets frontaal ingereden op een hem tege moetkomende personenauto. Hij was op slag dood. APELDOORN Op de Zutphense- straatweg alhier sloeg zaterdagmiddag de zestigjarige bromfietser H. M. Keij- zer zonder op het verkeer te letten de weg over. Hij werd aangereden door een passerende auto. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overle den. Horizontaal en woorden invullen. 1 houding - 2 wijsgeer - 3 plaats ln Egypte - 4 bijeenkomst van cowboy's - 5 zangspel - 6 meetinstrument. Oplossing van 6 augustus. I aalt - 2 aria - 3 lima - 4 taag - 5 aard - 6 aloe - 7 rose - 8 deeg - 9 abel - 10 bode - 11 eden - 12 leng - 13 aden - 14 dame - 15 emoe - 16 neef. (Van onze radio- en tv-redacteur) UTRECHT, 9 aug. Jeannette van Zutphen (15) heeft zaterdag goede za ken gedaan in haar piepkleine maar gezellige bloemenwinkeitje aan de Saf fierlaan. De meeste klanten kwamen niet alleen bloemen kopen, maar maak ten tevens van de gelegenheid gebruik Jeannette te feliciteren en haar hand tekening te vragen. Sommige vaste klanten namen zelfs geschenken mee, zoals taarten, bonbons en stukken zeep- Dit alles uit bewondering voor wat het meisje vrijdagavond in Leeuwar den presteerde: met bet liedje ,Ik heb een wonder ontmoet" behaalde «ij het hoogste aantal Hinten en daarmee de wisseltrofee in het AVRO-televisiepro- gramma „Nieuwe Oogst". Jeannette zingt al vijf jaar. De eer ste tijd trad zjj met een bandje op voor verenigingen en kleine gezelschap pen. Dit jaar heeft ze echter weinig gezongen, want zij had zo haar best gedaan dat zij haar stembanden for ceerde. Nu heeft zij "en vaste bege leider: Harry Stafhorst. Zjj heeft haar bescheiden podiumwerk tot nu toe voor at als studie beschouwd. „Maar ik wil zo gauw .mogelijk voor mijn beroep gaan zingen. Ik- vecht voor mijn suc ces," verklaart ze resoluut, terwijl ze ons haar eerste grammofoonplaat laat zien: een opname van enkele liedjes, waarmee zjj een .talentenjacht in Am sterdam won. BUSSUM, 9 aug. Door een bijzon der goede cameraregie kregen wij gis teravond op Nederland 1 een aantal in drukwekkende beelden te zien van het Concertgebouworkest in volte actie. In dringend was vooral de weergave van het Petruschka-ballet van Strawinsky- Hoe profanerend het misschien ook klinkt. Bernhard Haitink weet van de vertolking van een dergelijk muziekwerk een boeiende show te maken, waardoor het ontbreken van de bijbehorende cho reografie ten volle wordt gecompen- seerd. Tevoren zagen wij in de serie „Vrou wenlevens" Enny Meunier als „De on bestorven weduwe" van Carlo Terren. Hoewel dit programma vorig jaar reeds op Nederland 2 was uitgezonden, kwa men wij nauwelijks in de verleiding over te schakelen op een western op het andere net. In een overtuigende voor dracht gaf Enny Meunier gestalte aan de verbitterde vrouw, wier leven pas zin krjjgt wanneer dat van haar man, een beroemd geleerde, volkomen zinloos schijnt geworden. Een sterke monoloog, waarin men niet de indruk kreeg van overdrijving, toen Enny Meunier aan het eind verklaarde: „Ik spreek u' naam van miljoenen andere zwakke, gewone vrouwen, zoals ik." KRO's „Zomercarrousel" vanuit Casino in Knokke bleek te bestaan uw een tamelijk fantasieloze nresentatie van een aantal overbekende Weense liedje»' waarbij de ondanks haar leeftijd nog ove een krachtige stem beschikkende Gre"; Keiler, nauwelijks kans kreeg zich nes eenmaal waar te maken. p GRAZ, 9 aug. (APA) In het z,'®" kenliuis te Schladming in Oostenrijk de 29-jarige verpleegster Jannie man uit Amsterdam met ernstige v<\ wondingen aan het hoofd opgenonicw De jonge vrouw was tijdens een beT» tocht uitgegleden en 70 meter omIa®£ gestort. Redders brachten haar na een plek. waar een hel'kopter kon 1* den, die haar vervoerde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 4