Agenda voor Haarlei en omgeving Derde net Singapore Tom Poes komt morgenmiddag Vakantiefeesten in Haarlem Brand ver woest V en D in Tilburg Wisselbeker van Gladiolenvereniging voor fa. Konijnenburg Mark Jubileumvarken versierd met strikjes en rozen van crêpe-papier Fraaie bloemenschat Geen discriminatie huis-, tuin- en keukenrassen Honden gaven de toon aan op speeltuin Frans Hals in het Ki Ziekenauto en lijkwagen aangereden Felie maakte 10.000 rond elagehuis Feest in bebloede slachthuishal In Bloemendaals Openluchttheater haarlems matrassenhuis Bij verstek veroordeeld wegens belediging van ex-echtgenote 20 miljoen schade Woensdag 11 aug Parkeren aan Kruisweg Jongen (18) met f 1650 van ouders verdwenen DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 PAGINA 3 Films Cabaret Tentoonstellingen Hillegom Noordwijk Leiden HAARLEM, 10 aug. Morgen het «over. Dan komen Tom ^oes, OUie B. Bommel, Bul Super, Professor Sickbok, commissaris Bulle Bas en bediende Joost naar het Bloemendaalse Openlucht theater. Daar kan de jeugd van Haarlem ook heen en de kinde- ren van onze lezers zelfs op uiterst Voordelige wijze. Zij kunnen aan °ns bureau, Smedestraat 5 te Haarlem, namelijk kaarten krij sen a vijftig cent per stuk. Voor Piet-abonnees bedraagt de toe gangsprijs vijfenzeventig cent. Zij kunnen kaarten verkrijgen bij Haarlems Bloei (VVV), Stations- Plein 1 en bij de kassa van het Openluchttheater. De voorstelling *p het Openluchttheater, verzorgt door Roberti's Jeugdtoneel, begint Woensdagmiddag om half drie. Het theater is te bereiken vanaf het Haarlems station met lijn 3 van NZH. Zorg dat je er bent en dat je op tijd bent. Dit mag je Piet missen. nw matras te dun of versleten iaat het ons even weten prijsopgave aan huis morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis Me houtstraat 103 Haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie f 10,- tot f 25,. voor uw oude spiraal of ledikant Burenruzie TILBURG Een zeer felle brand in het warenhuis Vroom en Dreesman aan de Heuvelstraat in het centrum heeft vannacht voor ongeveer twintig miljoen gulden schade aangericht. Van het vijf jaar geleden geheel verbouwde en gemoderniseerde drie verdiepin gen tellende gebouw van 100 bij 30 meter staan nog slechts muur- resten overeind. Gistermorgen mochten de Stuif- Stuif-organisatoren in de badmin- tonhal in de 7-jarige Felie Gelsing het tienduizendste stuivertje ver welkomen. Felie werd met f eest sjerp en dl op het podium gezet, waar zij hartelijk werd toegezon gen. Daarna mocht zij een vreug desprong maken op de trampoline. Winnaar van de hondenshow in de speeltuin aan de Schotersingel werd Jan Severing met zijn hond Blacky. De maandagse keuring in het Krelagehuis te Haarlem was gis teren nagenoeg geheel gewijd aan de gladiolen, die in vele kleuren en variëteiten aanwezig waren. CINEMA PALACE: Dagelijks 2, 4.16, 7, 9.16 uur: Moeder wat een broeder, ai. FRANS HALS: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur, dl. 8 uur: Geheim agent 007 contra Dr. No, 18 jaar. LIDO: Dagelijks 2 en 8 uur: How the West was won, 14 jr. LUXOR: Dagelijks 2, 7, 9.15 uur: OM Shat- terhand, 14 jr. REMBRANDT: Dagelijks I, 4.15, 7, 9.15 uur: Goldfinger, 18 j. Elke ochtend beh. zo. 10.30 uur: In het palels van de water- koning, a.l. ROXY: Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: Tareans verborgen schat, 14 j. Dagelijks t.m. wo. 2.30, 7, 9.15 uur: Kruitdamp, 14 jaar. STUDIO. Dagelijs 2.15, 7, 9.16 uur: Moord voor het voetlicht, 14 jaar. MINERVA. T.m. wo. 2.30 uur: Robin Hood en zijn schelmen, a.l. T.m. wo. 8.15 uur: Geef er de brui(d) aan, al MUZIEK: Dinsdag 10 augustus Grote of Sint Bavokerk 8 uur. Orgelcon cert door Piet Halsema. DIVERSEN: Woensdag 11 augustus Rotonde, Zandvoort 10 uur: Vuurwerk. Vleeshal, 2.30 uur: Uitvoering van het Poppentheater Merlljn. Openluchttheater, Bloemendael 2.80 uur: Kindervoorstelling van Tom Poes en Ollie B. Bommel. Waagtaveerne, Damstraat: Overdag demon straties oude ambachten, 's Avonds na 8 uur: Cobl Sebreijer met volksliederenprogram- ma. tot 15 aug. Medewerking van Jules de Korte en Dick Poons met eigen liedjes. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 82) Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' meester werken. Zaterdagavond geopend van 20.30- 22.30 u„ met kaarslicht en klassieke muziek. Tot en met 4 september. Teylers Museum (Spaame 16)Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16dc eeuw tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. C m q ui us Museum: Historische stoom machines en grote maquette van Nederland met waterstand-"- en overzicht overstro mingsramp 1953. Geopend dag. van 9 12.30 ea 1.30 5 uur Zondags van 1 5 uur VlshaL Grote Markt: „De landman en de muze". Expositie van prenten, schilderijen en aquarellen in het kader van het Gouden jubileum van de KX.T3. Dagelijks van 10 5 uur Zondag van 1 6 uur Llnnaeushof, Benaebroek Openlucht- tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen. Tropentuin en tninicorso. Geopend dagelijks van 9 18 uur (t/m oktober). In t Goede Uur, Korte Houtstraat: De maand augustus expositie van tekeningen van Evert Neuteboom Dag. 10-6 uur en 8-10 uur. Prentencablnet, Groot Heiligland 62: Ex positie van Poolse grafiek van 38 jonge grafici. Tot 26 september, da. Tan 10 tot 5 uur en zo. van 1 tot 5 uur. Stadskweektuin, KleverlaanBezichtiging van de kweektuin met on. tropische be planting. schooltuin en boomkwekerij. Tun. 8 augustus. Gemeenschapshuis, Tramstraat, Zandvoort: Expositie van beeldhouwwerken, schilderij en en tekeningen van mevr. Joosten-Eerd- mans, mevr. Beerthuis-Roos, Ruth Brouwer Jorien de Kruiff van Dorssen en Sonja Toebes. Tun. 14 augustus. Da. 2-4 uur en 8-10 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 76: Oude religieuze kunstschilderijen en middel eeuwse beeldhouwwerken. Geopend van 10 12.30 en 1.30 5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, KI. Hout weg 103: Het voormalige woonhuis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy. Ge opend donderdags van M 1230 en 1330 7 uur Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Museum Het Huis ran Looy, Jug. Kam perlaan: Fototentoonstelling „De Muggen". Dagelijks van 10-5 uur. Zo. 1-5 uur tun. 15 aug. Kunstcentrum „De Ark", Nw. Heiligland: Expositie van schilderijen en grafisch werk van Jan Michels. Da. 10-8 uur; di. gesloten. 2e etage: 100 ambachten, van Jan Luyken. Dag. (behalve dinsdag) van 8-1130 uur. Artlficia, Binnenweg 95: Tentoonstelling van gouaches van Kees Hak en beeldhouw werken van Liesbeth Sayers. Geopend Dag. van 9.30-8 uur. Tot 2 september. FILMS: CITY-THEATER, Di. ®n wo. 8 uur: Vogel vrij verklaard, 14 jaar. FILMS: ROYAL-THEATERDi. en wo. 8 uur: Haar verzwegen verleden, 16 jr. Do. 8 uur: West-side story, 14 jaar. LIDO-THEATER. Di. en wo. 8 uur: In de greep van Dr. Mabuse, 18 jaar. FILMS: LIDO. Dagelijks 230. 7, 9.1S uur: Incident op Cyprus, 18 jaar. LUXOR. Dagelijks 2.30, 7, 9.15 uur: Stan Laurel and Oliver Hardy bij de Lucht bescherming, a.l. REX. Dagelijks 2.30, 7.16 uur: De klokken luider van de Notre Dame, 14 jaar. STUDIO. Dagelijks 2.30, 7. 9.15 uur: Lieve. lieve John. 18 jaar. TRIANON. Dagelijks 2 en 8 uur: 't Is een gekke rare, dolle, dwaze wereld, 14 jaar. CAMERA. Dagelijks: Te rijk om los te lo pen, 14 jaar. Dagelijks 2.30 uur: Toto en de stropers, al TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum voor Volkenkunde, Steen straat 1: „Univlsie '65". Beeld van het da gelijkse werk van de Leidse Universiteit. Gem. Museum „De Lakenhal", Oude Singel: Tentoonstelling van de resultaten van de fotowedstrijd van de universiteit te Leiden. Hortus Botanicus, Rapenburg 73, „Tijds beeld *65". Openluchttentoonstelling van hedendaagse Nederlandse Beeldhouwkunst. Geopend van 10.00-21.00 uur (tot 6 sept.) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: „Opgravingen in bijbels: grond" (tot september). ®rie kinderen hebben in de loop van enkele jaren de dood gevonden in een gevaarlijk diepe Bussumse vijver (in leite een open riool met een sterk «ellende glooiing). Hoewel buurtbe woners aj jaren geleden aan de plaat selijke overheid verzocht hebben een beveiliging aan te brengen, is daar weinig slagvaardig op gereageerd. De burgemeester wijst trouwens iedere verantwoordelijkheid voor de verdrin- kingsgevallen af, ook al zijn in de loop van enkele jaren niet minder dan kinderen te water geraakt, waarvan er, goddank, 5 gered konden worden. Nu de getergde buurtbewoners heb ben gedemonstreerd tegen de gemeen telijke laksheid, heeft de burgemeester vanBussum niets beters weten te doen uan opdracht te geven tot ingrijpen van de politie en wel op een wijze Welke uitmuntte in volslagen gebrek uan tact en begrip. Het gezag van de overheid moest gered worden. Soms zou men wensen, dat ook in Nederland burgemeesters door de Plaatselijke bevolking gekozen wer den. Drs. Schmelzer heeft ooit de onver getelijke uitspraak gedaan, dat radio- Veronica voorziet in een behoefte. Dat sul voorlopig nog wel zo blijven ook, want de start van het derde radio-net (de officiële concurrent van Veronica) Wordt steeds twijfelachtiger. Oorzaak? Gebrek aan geld. Men zou wel licht eens bij Veronica kunnen informeren hoe met weinig geld een veelbeluisterd programma op de been te brengen is. Moet misschien een ver hoging van de luistergelden uitkomst brengen? Waarom laten we eigenlijk niet al les bij het oude? Door het uittreden van Singapore Uit de Maleisische federatie is niet ulleen het begin van het einde geko men aan een politieke constructie van Britse herkomst, maar ook aan rust in dit gedeelte van Zuid-Oost- iN'b- Het lijkt er veel op, dat de stap van tje regering van Singapore én Bood-China én Indonesië aardig in de kaart speelt, terwijl de premier van Malakka, Toenkoe Abdoel Rahman met de zwarte piet blijft zitten. De Toenkoe heeft in het verleden veel van zich doen horen als bemiddelaar in conflicten tussen de oude en de jonge landen. Het ziet er nu naar uit, dat hij in de naaste toekomst zelf voor de grootste moeilijkheden zal komen te staan. Zal het westen zich dan nog zijn rol willen herinneren? (Advertentie) h. de graaH Fabrieksarbeider wilde „liederlijkheden" van officier niet aanhoren HAARLEM, 10 aug. ,Jk voel er niets voor om naar de liederlijkheden van de officier van justitie te komen luis teren", schreef de 52-jarige fabrieks arbeider H. K. uit Koog aan de Zaan aan de Haarlemse politierechter voor wie hij gisteren moest terecht staan wegens belediging van zijn ex-vrouw. Hij was er dan ook niet, maar dat was geen beletsel om de zaak te behandelen, hoewel de officier „dat heerschap gr"ag even had willen spreken". Maar de fa brieksarbeider had daar kennelijk er varing mee. In ieder geval had hij reeds een respectabel strafblad op het gebied van mishandeling en smaad. „Het is een hele pagina", zei de politierechter. „Een vreemd figuur", zei de officier. „Hij is niet helemaal normaal. Hij controleert zijn ex-vrouw steeds in haar doen en la ten." De officier wilde nog niet zover gaan om gevangenisstraf te eisen, temeer daar hij, naar hij zei, overweegt de ten uitvoerlegging te vragen van een voor waardelijke straf, die de fabrieksarbeider enige tijd geleden voor een ander delict is opgelegd. Hij eiste f 75,boete en de politierechter oordeelde conform. Twee jenevertjes en vijf glazen pils had de 61-jarige graanhandelaar H.H. uit Landsmeer gedronken toen hij op 11 mei over de Westzaanerdijk reed, „Behoorlijk slingerend", naar ooggetui gen verklaarden. Toen hij ook nog in verboden richting reed, werd het een andere automobilist te bar. Hij ging de graanhandelaar achterna en toen hij hem had ingehaald en de graanhande laar stopte, nam hij zijn contactsleutels af. Dat kon gemakkelijk, want H. lag suffig voorover op zijn stuurwiel. Suf fig gedrag, een onzekere gang en een alcoholpromillage in het bloed van 2,40 pro mille constateerden vervolgens de politie en een arts. „Mijn bloed is niet in orde, misschien dat het alcoholpromil lage daardoor zo hoog is", verontschul digde zich de verdachte. Maar bij de officier van justitie ging dat er niet in. „Goed of niet, maar uw bloed produ ceert toch zeker geen alcohol", zei hij. Acht jaar na zijn vorige veroordeling wegens drankmisbruik, had de graan handelaar zich kunnen beheersen. Maar nu was het weer mis gegaan. „En goed mis", constateerde de officier. Hij eis te één maand gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Gezien de leeftijd van verdachte, maak te de politierechter er twee weken ge vangenisstraf en één jaar ontzegging van. De verdachte verliet snikkend de rechtszaal. Een burenruzie was aanleiding tot de trap, die de 39-jarige mevrouw B.D. uit Zaandam haar buurman had gegeven. „Ik word altijd begluurd en ik hoef me toch niet te laten slaan", zei de vrouw. De officier van justitie wilde „gezien de toestanden in die buurt" volstaan met een geldboete van 50,-. waarbij hij aanhaalde, dat de vrouw al eerder wegens mishan deling is veroordeeld. De politierech ter oordeelde conform. De vrouw ver liet verongelijkt de rechtszaal. Drie jeugdige Amsterdammers, vrien den, stonden terecht, omdat ze op 17 mei bij het station Koog Bloemwijk elk een fiets hadden gestolen. De laatste trein naar de hoofdstad was al weg en zij hadden reeds blaren op de voeten van het vele lopen. „Het „lenen" van een andermans voertuig is tegenwoordig ge woon een sport", zei de officier, die er bij zijn eis rekening mee hield, dat de fietsen niet waren weggenomen met het oogmerk ze te verkopen. Elk van de verdachten werd conform de eis veroordeeld tot een geldboete van 60,-. De 19-jarige machinist F.H. uit Assen delft stond terecht omdat hij op 6 april in de trein tussen Zaandam en wor- merveer iemand een klap op het ge zicht had gegeven. Met het slachtoffer en nog een aantal anderen was de ma chinist naar de keuring voor militaire dienst geweest en zij hadden die „mijl paal" in hun leven besloten met een feestje. Op weg naar huis was de groep in een benevelde, baldadige stemming. Tijdens die „feestrit" kreeg de ander de tik op zijn gezicht, waardoor hij een bloedende lip bekwam. Wegens mishan deling eiste de officier van justitie 50,- boete. De raadsman van verdachte vond het onsportief van het slachtoffer om het feest met een aangifte te besluiten. De politierechter kennelijk ook wel een beetje. Hij veroordeelde verdachte al thans tot 30,- boete. Tegen half vier werd de brand ont dekt. Toen de brandweer kort nadien ter plaatse verscheen, woedde het vuur in alle hevigheid op de eerste etage, angstig dichtbij door een amper twee meter brede straat gescheiden hnizen, waar het voor de brandweerlieden ten gevolge van de uitslaande vlammen en het springen van ruiten gevaarlijk was. Met weergaloze snelheid verspreidde het vuur zich aanvankelijk over deze etage. De brandweren van de AABE- fabrieken, die van 's-Hertogenbosch, Kaatsheuvel, Dongen, Waalwijk, Oister- wijk en Breda werden te hulp geroepen. Naar de oorzaak kan men slechts gis sen. Niet onmogelijk is het, dat de orand is ontstaan tijdens een bezoek van inbre kers aan het warenhuis. In een venster bank dichtbij het totaal vernielde pand, werd namelijk een pakket chocolade en andere 'goederen gevonden, die moge lijk van V en D afkomstig lijn. In het bedrijf zijn vijfhonderd per sonen werkzaam. V en D beschikt in Til burg nog over twee andere vestigingen. SPREEKUUR B. EN W. De bur* gemeester van Haarlem houdt donder* dag om half elf weer spreekuur. Wet houder D. J. A. Geluk is voorlopig verhinderd spreekuur te houden. J.(eugd) V.(akantie) H.(aarlem) STUIF STUIF kinder-speel- en werk plaats met meer dan 30 aktiviteiten voor kinderen van 6 tot 15 jaar in de Badmintonhal aan de Kleveriaan. En tree 30 cent (film inbegrepen). Haarlems Speeltuin Verbond. UITGAANSDAG naar de LINNAEUS- HOF voor kinderen van 6 tot li jaar van alle afdelingen. Vertrek van elke tuin om 9 uur. Brood en drinken mee nemen. Kosten 1,75. Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin. Speeltuin KINDERVREUGD: KLEU TERDAG: voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar. Bezoek aan speeltuin NOORDER VREUGD en aan de KINDERBOER DERIJ. Vertrek om 9.30 uur. Brood en bekertje meenemen. Kosten 30 cent. Speeltuin NOORDERVREUGD: KLEUTERDAG voor kinderen van 4 tot en met 6 jaar. Vertrek van de tuin om 10 uu. Brood meenemen. Kosten 50 cent. Speeltuin ZAANENOORD: spelen op de tuin. Speeltuin ELBA: BUSTOCHT naar GROENENDAAL voor kinderen van 6 tot en met 8 jaar. Vertrek van de tuin om 10 uur. Kosten 35 cent. Speeltuin HOF VAN EDEN: POP- PEKASTVOORSTELLING op de kleu tertuin. Aanvang 2.30 uur. Kosten 25 et. HAARLEM, 10 aug. Op de speel tuin Frans Hals aan de Schotersingel gaven de honden gistermiddag de toon aan. Het waren niet allemaal rasechte poedels, terriers of spaniels, want het grootste gedeelte van de deelnemers aan de hondenshow van het Haarlems Speeltuin Verbond waren doodgewone en gezellige huis-, tuin- en keukenhon den. Ruim veertig van deze keffertjes waren met hun baasjes en bazinnetjes uit alle hoeken van Haarlem naar de Schotersingel gekomen om te strijden om het hoogste aantal punten. Het ging nu eens niet om de collie met de mooiste vacht of om de herders hond met de duui-ste stamboom, maar om de beste combinatie kind en hond. De dierenarts J. P. Westerman uit Bloe- mendaal had met de organisatoren han den en ogen tekort om de levendige schare buiten de piste te houden en om te beoordelen welk kind met welke hond het hoogste aantal punten in de wacht zou slepen. De jongens en meisjes hiel den hun Beertjes, Rexy's, Saskia's en Keesjes stevig aan de touwen, om te voorkomen dat de dieren elkaar in de lange of korte haren zouden vliegen. Intussen was dokter Westerman ijverig bezig met punten geven. De twee hoogst geklasseerden werden beloond met koek en voor de honden was er een stevige voorraad halsbanden, hon denbrood en natuurlijk ook kluiven. De organisatoren waren over de op komst best tevreden. Er waren meer deelnemers dan verleden jaar. De stem ming was puik en het jeugdige publiek was vrij rustig, voorzover een kind met zijn hond in de vakantie rustig kan zijn. HAARLEM, 10 ang. De fonkelnieu we wisselbeker van de Ned. Gladiolen- vereniging gaat opnieuw naar Noord- wijk. In 1964 legde de fa. H. J. Salm en Zn. beslag op de zilveren bokaal en in de keuringszaal van het Krelagehuis kon gistermiddag om kwart over een de jury melden, dat de blauwe gladiool HAARLEM, 10 aug. Gisteren zijn op de Delftlaan een ziekenwagen en een lijkwagen bij n aanrijding betrok ken geweest. Om kwart voor zes gis teravond reed de lijkwagen tegen een voor hem rijdende personenauto, die stond te wachten voor het rode ver keerslicht. De achterste chauffeur trap te per ongeluk op het gaspedaal en reed tegen de auto aan. Er ontstond alleen materiële schade. De 41-jarige chauffeur B. O. van een ziekenwagen is gistermorgen met zijn eigen wagen naar het Grote Gasthuis gebracht, nadat hij in botsing was ge komen met een vrachtwagen. Het onge val gebeurde omstreeks kwart over elf op de Delftlaan. De chauffeur kan na in het ziekenhuis te zijn behandeld naar huis terugkeren. HAARLEM, 11 augustus. In ver band met de werkzaamheden aan de Parklaan is er tijdelijk minder parkeer gelegenheid beschikbaar. Om hierin te voorzien is het parkeerverbod op de Kruisweg tussen Parklaan en Kenau straat-Lange Molenstraat voor de duur van de werkzaamheden opgeheven. K en M's Blue van Konijnenburg en Mark te Noordwijk het hoogste r.antal punten had behaald en dat de beker dus opnieuw een jaar in de bloemenbad- plaats mag pronken. Deze uitslag kwam vopr deskundigen niet als een verras sing, omdat deze variëteit op de proef tuin zeer hoog was gewaardeerd. Deze speciale gladiolenkeuring werd voor een groot deel een Noordwijkse aangelegenheid, want ook de fa. H. 3. Salman behaalde met verscheidene aan winsten schitterende resultaten. Zo werd First Lady uitverkoren als de beste donkerrose gladiool van 1965, Elyssée werd de beste lichtros©, Muscadette de beste roomkleurige, Robert Koch de beste purperen, Domino de beste paar se, Memorandum de beste lila, Little Rock de beste zwartrede en Polaris de beste gevlekte. Negen gladiolen van de fa. Salman werden uitverkoren in hun kleurklasse. Konijnenburg en Mark behaalden be halve de hoogste onderscheiding met K en M's Blue, de titel voor de beste kleur met Toulouse Lautrec (de beste abri- kooskleurige) en Paul Pfitzers Memory (de beste helderblauwe). De andere bekroningen waren: de beste rode was Rotterdam, de beste zalmkleurige gladiool Pastorale, de beste smooky Stranger, de beste witte White Superior, de beste gestreepte My Love en de beste donkerrode Feurzau- ber, allemaal aanwinsten van de fa. Preijde uit Breezand. Verder behaalde de fa. Visser uit Bovenkarspel met West Point de titel van de beste gele gladiool van 1965 en werden de volgende gladio len van de fa. P. Visser uit St. Pancras bekroond: Victoria (de beste oranje), Forest Fire (de beste oranjerode) en Page Boy (de beste gerande). Het duurde geruime tijd voor de der tien man sterke jury de beslissingen be kend maakte. Tegen elf uur was men begonnen mfet het keuren en het punten geven en om kwart voor één kon men zich gaan schrap zetten voor de laatste ronden: de beste kleuren waren aange wezen en uit de crème de la crème moest nu de bekerwinnaar komen. Het werd na lang wikken wegen dan tenslot te K en M'sBlie, een fraaie, best ge bouwde, diepblauwe gladiool. Het is niet de eerste keer dat Konij nenburg en Mark de beker winti We trof fen maandagmorgen In de keuringszaal van het Krelagehuis ook de nijvere se cretaris van de Nederlandse Gladiolen- vereniging, de heer Vink en de voorzit ter van de NGV, de heer L. Krouwel. En zij vertelden ons dat nu voor de achttiende keer de wedstrijd om de wis selbeker werd gehouden. In 1948 werd hij gewonnen door de fa. Salman met de rose General Eisenhower, in 1949 door dezelfde inzender met dezelfde gla diool, in 1950 legde de fa Preijde beslag op de cup met de forse Northern Queen, in 1951 verhuisde de beker naar St. Pancras: de fa. Kooy won hem toen met Palet en in 1952 kon de fa. Salman hem weer mee naar Noordwijk nemen, want toen behaalde Alfred Nobel de top- prijs en een jaar later prijkte de beker in Overveen, toen de fa. Bijvoet met Willema Hageman het hoogste aantal punten behaalde. In 1954 legde Konij- nenburg en Mark er weer beslag op met de gele Flower Song en in 1955 was het de purperen Mabel Violet van de fa. Salman, die als de gladiool van het jaar werd uitverkoren. Een jaar later prijkte de beker weer in het kantoor van de fa. Konijnenburg en Mark, toen opnieuw Flower Song als de beste gla diool werd uitverkoren. Summer Pearl van Salman was in 1957 triomfator en het jaar daarop Flaming Fire van de fa. Wigehert uit Santpoort. In 1959 ver huisde de beker voor de variatie maar weer eens naar Noordwijk: naar de fa. Salman, die met Scarlet Keader veel furore maakte. In 1960 bleef de wissel- prijs waar hij was: de fa. Salman be haalde toen opnieuw met Summer Pearl het hoogste aantal punten. In 1961 gooi de Konijnenburg en Mark de hoogste ogen met Oscar, in 1962 de fa. Salman met Sweepstake, in 1963 de fa. Salman en in 1964 ook de fa. Salman met Pre sident Kennedy. Vorig jaar werd de fa. Salman definitief eigenaar van de wis selbeker door hem voor de derde maal achtereen te winnen. En nu staat het nieuwe exemplaar in de prijzenkast van Konijnenburg en Mark. HAARLEM, 10 aug. De heer N. P. van Leeuwen is voor de meeste sla gers van Haarlem en omstreken geen onbekende. Hij koop per jaar meer dan 20.000 varkens in en onherstelbaar beschadigd verkoopt hij deze dieren dan weer.De heer N. P. van Leeuwen is grossier. Hij is dat al vier en een half jaar en maandagmorgen om acht uur werd het honderdduizendste varken dat hij gekocht had geslacht. Het dier had slechts acht maanden mogen leven. Om elf uur hing het, in de lengte doorgesneden „zwijn", aan een haak te bengelen, de krul was uit de staart, maar om de koude, weke var kenspootjes hingen fleurige strikjes. De verkoophal, waar het gehalveerde beest hing, was versierd met slin gers en ook de lotgenoten van het varken waren ondanks hun geenszins te benijden positie, behangen met crêpe-papieren rozen. Onder luid ge juich werd het dier door middel van juich werd het dier door middel van het bekende „handje-klap" verkocht aan de heer Piet van Oerle, slager te Haarlem. De heer Van Leeuwen volgde in 1961 zijn vader op als grossier, die, aanvan kelijk begonnen in Nieuwe-Brug aan de Rijn bij Bodegraven verhuisde naar Haarlem. De grossier, die twintig man perso neel werkzaam heeft, koopt de varkens op de markt in Utrecht of rechtstreeks van boeren. Het jubileumdier was af komstig van de heer Van Es ui tVinke- veen, die ook bij het varkensfestijn aan wezig was. Grossier Van Leeuwen, die zestig procent van de Haarlemse sla gers van varkensvlees voorziet, is van plan zijn produktie binnen afzienbare tijd te verdubbelen en zodoende de ex port buiten Haarlem te vergroten. De vrij zeldzame gebeurtenis was voor de heer C. A. Meyer aanleiding t het organiseren van de plechtigheid in de ruime, met bloed besmeurde hallen van het Gemeentelijk Slachthuis. HAARLEM, 10 aug. Bij de Haar lemse politie is aangifte gedaan van vermissing van 1.650. Het geld is ge stolen uit een geldkistje ten nadele van de ouders van de achttienjarige plaat werker J. de B. uit Haarlem, die er met dit bedrag vandoor is gegaan. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 3