2.000.000ste T.V. in Schagen V ietcong wint slag Griekse vorst wil coalitie Vader van Tom Poes naar Ierland Vliegen naar West f 900.- goedkoper dan varen VAKANTIE IN SPANJE 9% weet van 2000 verkeersdoden raketsilo 53 doden Landingsboot Sigaretten kwartje duurder? Vijfvoudige moord op bananenboot dader in arrest Scheepskok onvindbaar De Paus Kampwinkel met gasflessen explodeert 18 jaar onschuldig gevangen ging te ver Vit raam van brandend hotel gesprongen tii. -.1) Overwegend zonnig Vanavond op scherm Aan zee: Paniek OP IJSSELMEER 12 militairen gered Washington Star: Schade: anderhalve ton WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1963 89ste JAARGANG No. 32121 tommyJi Koning Boudewijn van België is ook met vakantie gegaan, en wel in het vaderland van koningin Fabiola, Spanje. In het stadje Zarauz werd hij omringd door een groep Belgische toeristen en in woners van Zarauz, toen hij aan boord ging van zijn jacht Avïla. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 11 aug. De enorme tariefsverlaging van de KLM op de vluchten naar de West heeft in de Nederlandse scheep vaartwereld het nodige rumoer veroorzaakt. De KNSM, de enige Nederlandse rederij die nog op Suriname en Curagao vaart, is op zijn zachtst gezegd bijzonder te leurgesteld over deze forse verla ging en met zorg vervuld voor de toekomst. De KNSM zal, zo ver namen wij, in deze tariefsverla ging voorlopig zeker niet mee kunnen gaan. Elvin Burywaise (links), die de moordpartij aan boord van de (Seven Seas" overleefde door zich te verbergen in de bak van de ankerketting. niet duur wei heerlijk MftffgM «kt pr„ WAARSCHIJNLIJK IN JE SPEELGOEDKAST, HET WAS EEN SPEEL GOEDKAST, NU IS HET EEN WAPEN- ARSENAAL- MAAK JE 1 EEN GRAPJE Ti WAAP IS MIJN MACHINEGEWEER IONTBOL Weersverwachting tot donderdag avond. opgemaakt te 11.15 uur Droog en overwegend zonnig weer met een zwakke tot matige oostelijke wind en hogere temperaturen dan vandaag. Donderdag: zon: 5.1920.10 maan: 20.494.51 BURSAL»: 3M6DE9TRAAT 5 - HA'A'RLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredaateur: Albert Welling NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 30 cent per millimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week- 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, telefoon 20800. DEN HAAG, 11 aug. Bij de Dienst Luister- en kijkgelden in Den Haag is vanmorgen het tweemiljoenste TV-toe- stel officieel geregistreerd. Bij de re gistratie van de binnengekomen aangif teformulieren werd het toestel, aange geven door de heer C. Bouterse, Com. Bokstraat 25 te Schagen als het twee miljoenste aangewezen. De heer Bou terse (49) is assurantieassuradeur. Het gezin, dat drie zoons telt, had nog niet eerder TV. De heer Bouterse kocht zijn toestel op 26 juli en meldde zich on middellijk als kijker aan. De directie van de NTS heeft het gezin uitgeno digd vanavond om zeven uur in de TV-studio aanwezig te zijn voor een speciaal programma dat vanavond in verband met het bereiken van de mijl paal van 20.20 tot 21.35 uur op Neder land 1 zal worden uitgezonden. In verband met deze ingelaste uit zending heeft de VARA haar pro gramma moeten wijzigen. De na het NTS-joumaal aangekondigde program ma's komen te vervallen met uit zondering van de filmdocumentaire over het oude en het nieuwe Rome waarbij de actrice Sophia Loren als gastvrouw optreedt. De vara zendt dit programma nu uit van 21.35 tot 22.25 uur. daarna volgt nog het twee de NTS-joumaal. Uit een overzicht over het aantal go registreerde televisietoestellen de laat ste acht jaar in Nederland blijkt, aat «ar 1 januari 1957 99.466 toestellen waren. 1 januari 1961 801.448 en 1 januari 1965 1.836.474. In Amsterdam waren op die data geregistreerd resp. 12.914. 93.212 en 170.501 toestellen; in Rotterdam resp. 14.365, 84.836 en 144.935; in Den Haag resp. 7.431, 59.919 en 114.285. Het aantal geregistreerde televisietoe stellen per 1000 huishoudens lincl. al leenstaanden) bedroeg op 1 januari 1957: 34 toestellen, 1 januari 1958 79, 1 januari 1959: 128, 1 januari 1960: 189, 1 januari 1961: 253, 1 januari 1962 324, 1 januari 1963 383. 1 januari 1964 467, 1 januari 1965 538. DOEC CO, 11 aug. (Reuter) De Vietcong heeft gisteren in Zuid-Vietnam in de slag om de strategisch belang rijke post Doec Co een groot succes be haald. Door een reeks hinderlagen wis ten de guerrillastrijders 's nachts een groot Zuidvietnamees konvooi met ver sterkingen. dat oprukte vanuit de pro vinciehoofdplaats Pleikoe, tot staan te brengen. Toen zij bij het aanbreken van de dag verdwenen, bleven op de weg de rokende wrakstukken achter van ver scheidene tanks en vrachtauto's, terwijl twee 105 mm-hounitsers waren vernield. Met Amerikaanse helikopters werden de doden en gewonden naar Pleikoe ge bracht. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon waren de verlie zen aan de zijde van de Zuidvietname- se eenheid matig, gezien het grote aan tal militairen dat erbij betrokken was. Er werden 153 lichamen van Vietcong- strijders gevonden. De Vietcong-troepen hadden een sterkte van naar schatting twee a drie bataljons. ATHENE, 11 aug. (UPI) Volgens betrouwbare zegslieden zal koning Con- stantjjn van Griekenland waarschijnlijk pogingen ondernemen een coalitie-rege ring te doen vormen. De jonge t orst zon hierin de enige mogelijkheid zien om oit de ernstige impasse te gera ken, die in een politieke strijd mei ex- premier George Papandreou is uitge lopen. Men neemt aan dat de koning zal blijven weigeren Papandreou pre mier te maken of verkiezingen ni' te schrijven. (Van een onzer verslaggévers) AMSTERDAM, 11 aug. De gees telijke vader van vele stripverhalen, het meest bekend ais de maker van de succesvolle Tom Poes-serie, Marten G. Toonder gaat zich met zijn gezin in Ierland vestigen. Eén van zijn zoons woont daar al twee jaar, verbonden aan de produktie van reclame-spots voor de Ierse televisie. In het najaar gaan nu de heet en mevr. Toonder met een zoon en doch ter, Blaricum verlaten, om zich in de omgeving van Dublin te vestigen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de heer Toon der de leiding van zijn bedrijven geheel uit handen geeft. Voor een groot gedeel te geldt dit we] de dagelijkse zakelijke bemoeienissen met Toonderfilm en Toonders tudi os. Marten Toonder is van mening, dat hij in de aangename rust van zijn nieu we omgeving prettiger aan zijn creaties kan voortwerken. In ieder geval is hij weg uit de remmende invloeden van de zakelijke sfeer, waaraan hij zich in zijn huidige woonplaats niet kan onttrek ken. KNSM ONTSTEMD OVER VERLAGING KLM-TARIEVEN Zonnig en mooi strandweer. Zwakke wind tussen oost en zuid. Overdag 22 tot 24 graden, zeewater 17 graden. Voor uitzichten: nog enige stijging van tem peratuur met het tot nu fraaiste strand weer van deze zomer. HILVERSUM, 10 aug. Van de hon derd Nederlanders weten slechts negen dat het verkeer in het afgelopen jaar meer dan 2000 doden heeft geëist. Dit blijkt uit een recent steekproef-onder- zoek dat het bureau Intomart (Insti tuut voor toegepast marktonderzoek) heeft verricht voor het Verbond van Veilig Verkeer. De bromfietser wordt door 67 pet van de ondervraagden gezien als de gene die de meeste ongelukken in het verkeer veroorzaakt. Hij stop eer der voor een knappe jonge vrouw die een zebra oversteekt, dan voor kinderen en bejaarden, meent 49 pet van de ondervraagden. Het onderzoek dat mede verricht is om televisie verkeersfilmpjes van het verbond te testen, heeft verder uit gewezen dat deze verkeersinstructie op maandagavonden na NTS-joumaal en hoofdfilm tot de meest geziene pro gramma's behoort. SEARCH!', 11 aug. (UPI) Red dingsploegen hebben tot dusver de li chamen van 53 technici geborgen, die het slachtoffer zijn geworden van de explosie in een onderaardse raketsilo in Searchy, Arkansas (VS). Gisteren zijn 30 deskundigen op de plaats van de ramp aangekomen om met het on derzoek naar de oorzaak te beginnen. Kapitein Douglas Wood, het hoofd van de voorlichtingsdienst van de vliegbasis van Little Rock, waaronder Searchy valt, ejde mee dat het „zeer waarschijnlijk" genoemd moet worden dat het dodencijfer niet boven de 53 zal stijgen. Twee technici hebben het ongeval met veel moeite en geluk over leefd. De zwartgeblakerde ruimte waar de explosie zich heeft voorgedaan is qua ruimte te vergelijken met een gebouw van 15 verdiepingen. De atoomkop van de Titan-raket in de silo was vorige maand verwijderd voordat de werklie den in de ruin.te afdaalden. De ont snappingsmogelijkheden uit de silo zijn beperkt. Vanaf de bodem loopt een brandladdertje naar de tunnel, die toe gang geeft tot dt nooduitgang. De overlevenden vertelden dat iedereen na de explosie in paniek naar de ladder rende, waardoor het voor niemand mo gelijk was deze te beklimmen. STADSKANAAL, 11 aug. In Nlenw- Buinen is in de afgelopen nacht hotel Dik door brand verwoest. De bewoner de heer J. Jansen en zijn twee kinderen moesten in nachtkleding uit het raam springen om zich in veiligheid te brengen. Van de inboedel kon niets worden ge red. De oorzaak van de brand is onbe kend. Eigenaar en bewoner waren te gen brandschade verzekerd. Gisteren is een langdurig gesprek ge voerd tussen de directie van de KLM en de directie van de KNSM. Dit heeft aan de beslissing van de KLM echter niets veranderd. De directie van de KNSM heeft in een communiqué onder meer ver klaard: „Luchtvaart en scheepvaart hebben elk hun problemen op het ge bied van rentabiliteit en liquiditeit en het lijdt geen twijfel, dat dergelijke drastische tariefsverlagingen een schadelijke invloed zullen hebben op de rentabiliteit van het geregelde lijn vervoer, zowel door de lucht als over zee. Bij de sterk gestegen exploitatie kosten van haar passagiersschepen is het de KNSM onmogelijk haar tarie ven aan die van de KLM aan te pas sen." Dat betekent dat men straks met de KLM naar de West ongeveer 900 gulden goedkoper reist dan met een passagiers schip. De KLM heeft haar tarieven tot 1.500 gulden verlaagd. De retourprijs was 2.700 gulden in het laagseizoen en 3.000 gulden in het hoogseizoen. Op een verlaging van liefst 50 procent bq een maatschappij, die de laatste jaren met grote zorgen kampt, had de KNSM in de verste verte niet gerekend. De gemiddelde retourprijs per schip naar Suriname kost 2.200 gulden en naar Curasao 2.400 gulden. De over tocht duurt vijftien tot zestien dagen. De KNSM verwacht dat passagiers die op hun gemak willen reizen het schip boven het vliegtuig verkiezen. Een voordeel van de reis per schip is in ie der geval dat men meer dan dertig kilo bagage mag meenemen. De KNSM vaart om de drie, respec tievelijk vier, weken op Suriname en ERMELO, 11 aug. Een landings boot, bemand met twaalf zwaar bepak te militairen van de Jan van Schaffe- laarkazerne alhier is dinsdagmiddag op het IJsselmeer voor de kust bij Putten gekapseisd. De militairen kwamen diep in het water te staan. De positie was vrij hachelijk al droegen de mannen zwemvesten. Enkele van hen waren de zwemkunst niet machtig, en er dreigde enige paniek. Een sportinstructeur sprak de mannen moed in. De eerste die vrij snel hulp bood was de Puttenaar S. Schaftenaar, die met zijn spanker in de buurt zeilde. Hij kon twee man aan boord nemen, voer naar Nulde aan de kust en vond daar zijn plaatsgenoot Kombrink be reid om opnieuw uit te varen om nog wat jongen.; uit hun moeilijke po sitie te halen. Het water was koud en de golfslag nogal vinnig. Ook een Nijkerkse boot nam wat jongens op. De redding duurde ongeveer Vis uur. Schipper G. Kedde van het reddings wezen uit Nijkerk voer met een schuit van de Zuiderzeewerken. Hij zocht te vergeefs enige uren naar de gekantel de boot. Die werd wel gevonden door de heer E. Rootselaar uit Nijkerk, die met zijn snelle boot vlugger door het water kon. De landingsboot is later ge licht en naar de haven van Nijkerk ge sleept. De militairen waren op een zo genaamde oorlogsoefening. Er was nog een landingsboot uitgevaren, maar daar zijn geen moeilijkheden mee geweest. Curagao. De Oranje Nassau, de Prins der Nederlanden, de Willemstad en de Oranjestad onderhouden deze lijndienst op de West. Er varen ook vrachtsche pen met passagiersaccommodatie op de West. De KNSM is ook verbaasd over de tariefsverlaging omdat de regering nóg onlangs bij monde van minister Suur- hoff van Verkeer en Waterstaat heeft laten weten dat de Nederlandse passa giersvaart haar bijzonder ter harte gaat. Deze heeft de laatste jaren al zware klappen moeten incasseren. De Stoom vaart mij Nederland en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd waren genoodzaakt hun passagiersvaart te staken. De „Jo- han van Oldenbarnevelt", de „Willem Ru'ys" en de „Oranje" werden aan Italiaanse reders verkocht. DEN HAAG, 10 aug. Van over- heidszijde is gepeild hoe de tabakshan- del zou reageren op een prijsverhoging op de sigaretten en de shagtabak met circa 25 percent. Dit schrijft de algemeen secretaris van de Nederlandse Algemene Bond van sigaren-winkeliers, de heer H. Hendriks in het augustus-nummer van de „sigarenwinkelier". Men houdt rekening met een verhoging voor sigaretten van 1,25 tot 1,50. MIAMI, 11 aug. (Reuter) Zestig mijl ten zuiden van Miami, in de Ame rikaanse staat Florida, heeft een Duits vrachtschip gisteren de reddingsboot van de bananenboot „Seven Seas" aan boord genomen. In de boot bevond zicb de man, een zekere Robert Ramirez, die in het afgelopen weekeinde vijf van de acht bemanningsleden van de „Se ven Seas" heeft vermoord. Slechts twee mannen overleefden dit afschuwe lijke drama op volle zee: de 17-jarige leerling-mrtroos El vin Burywaise en de scheepskok Gerald Davidson. Zondag liet Ramirez de reddingsboot zakken. Bijna twee voile dagen heeft hij op zee rondgezwalkt voor het Duitse schip hem aan boord nam. Hij is overgege ven aan de Amerikaanse kustwacht in Miami Beach. Ramirez heeft de vijfvoudige moord bekend. Het drama was al eerder bekend geworden, nadat de „Seven Seas" zondagavond was ge- enterd door een schip van de Ameri kaanse kustwacht. Tevoren had een patrouillevliegtuig geconstateerd dat er niemand aan boord was. De man nen van de kustwacht vonden alleen de dodelijk bevreesde Elvin Bury waise op het schip. Hij vertelde dat hjj met eigen ogen had gezien, dat Ramirez zaterdagavond de eerste stuurman in diens hut met een revol ver doodschoot. De jongen was daar na naar de brug gerend, waar hij het lijk van d kapitein vond. Hjj snelde naar het voordek en verborg zich in de bak van de ankerketting. De ge hele nacht en een deel van de zondag hield hjj zich daar verborgen, totdat de kustwacht kwam. Wat er met de scheepskok is ge beurd is nog een raadsel. Ramirez heeft meegedeeld dat hjj vijf beman ningsleden heeft vermoord, maar Da vidson niet. Diens lijk werd ook niet door de kustwacht gevonden, maar wel de stoffelijke overschotten van vier andere bemanningsleden, terwijl een bloedspoor er op wees, dat de moordenaar het lijk van de kapitein overboord had gezet. „Het is een mys terie voor ons waar de kok is", aldus een woordvoerder van de kustwacht. Uit de ondervraging van Burywaise is gebleken, dat Ramirez de eerste stuurman met drie schoten vermoord de, terwijl deze lag te slapen. Daarna waren de kapitein, de eerste en de tweede machinist en een matroos aan de beurt. Twee van de vermoorden wa ren Cubanen, de derde een Hondurees. De kapitein en de stuurman waren Amerikanen. Volgens Burywaise had zich niets voorgedaan dat als motief voor de moordpartij iu kunnen gelden. Er was geen ruzie geweest, er was niet ge dronken en er waren ook geen klach ten over het optreden van de kapitein. De Amerikaanse autoriteiten onder zoeken of de moorden zijn gepleegd in de Amerikaanse territoriale wateren en wie gerechtigd is een vervolging tegen Ramirez in te stellen. (Advertentie) (Van onze correspondent) CASTRICUM, 11 aug. - Op een kampeerterrein aan de Zeeweg in Bafe- kum waar dagelijks ongeveer zevendui zend mensen verblijven in caravans, tenten ert zomerhuisjes is gistermiddag een kampwinkel met olie- en gasfles sen geëxplodeerd. Hoewel honderdvijf tig gasflessen ontploften en over dë camping vlogen bleef het aantal slacht offers beperkt tot een: het vijftien jarig hulpje in de winkel, D. Bodewes. Met brandwonden aan beide benen werd de jongen naar een ziekenhuis in Alkmaar overgebracht. De ontploffing ontstond toen de jon gen flessen vulde en een vonk over sprong. De kampwinkel vatte meteen vlam en brandde tot de grond toe af. Ook een grote loods werd prooi der vlammen toen een brandende gasfles op het rieten dak terecht kwam. De kam peeruitrustingen in de loods konden be nouden blijven. De Castricumse brand weer die het vuur met dertig stralen bestreed had de brand binnen enige uren bedwongen. Vier tenten en een zomer huisje waren verschroeid of zodanig be schadigd dat de bewoners in hotels moesten worden opgenomen. De kam peerders van wie de meesten aan het strand verbleven beschreven de ont ploffing als een bombardement. De schade wordt op anderhalve ton ge schat. De eigenaar van de camping is verzekerd. KEMPTEN, 11 aug. De 83-jarige Lettenbauer uit Füssen in West Duits land heeft achttien jaar lang gevangen gezeten voor moorden die hij niet heeft begaan. De rechtbank in Kempten sprak hem gisteren officieel vrij. In 1947 werd Lettenbauer veroordeeld tot levenslang wegens moord op zijn 24 jarige dochter en haar tweejarige zoontje. In april van dit jaar werd echter de 38 jarige Man- fed Jung gearresteerd die bekende de moorden op zijn geweten te hebben. De oude Lettenbauer werd onmidde- lijk vrijgelaten uit de inrichting waar hij verbleef. In totaal heeft hij tien jaar in een tuchthuis doorgebracht en acht jaar in verschillende inrichtingen. Bi) zijn rechtzaak in 1947 herriep hjj zjjn eerder afgelegde bekentenis, die hij onder dwang zou hebben gedaan. De rechtbank hechtte geen waarde aan zijn verklaring. Latere verzoeken om gratie werden afgewezen. TOULON, 11 aug. (Rtr.) Twee bos branden die dinsdag in de omgeving van de Zuidfranse havenstad Toulon uitbra ken, blijken zich uit te breiden, ondanks de krachtsinspanningen van duizend man van het leger, de brandweer en de politie. Er is in het betrokken gebied harde wind voorspeld. De voornaamste vuurhaard ligt tussen de dorpen Cabas- se-Flassans en Le Luc. Ook woedt een bosbrand bij Le Broussan, ten noord westen van Toulon. WASHINGTON, 11 aug. (Reuter) Het dagblad „Washington Star" vindt, dat Paus Paulus „te ver is gegaan" door te zeggen dat de atoombomaan val op Hirosjima twintig jaar geleden een „schanddaad jegens de bescha ving" was. Het blad schrijft in een hoofdartikel: „Dat de Paus het nodig vond in on matige bewoordingen een oordeel te vellen over de Verenigde Staten voor hun gebruik van het kernwapen boven Hirosjima in 1945 is verbazingwekkend". Het wordt zo voorgesteld „alsof het be sluit om de atoombom te gebruiken in een vacuüm genomen werd, volstrekt los van de omstandigheden en keuze mogelijkheden die er toen waren." „In werkelijkheid bekortte het bom bardement op Hirosjima onbetwist een oorlog, die de Verenigde Staten was op gedrongen en die de mensheid een on eindig veel groter en helser bloedbad bezorgde dan dat, waardoor Hirosjima werd geteisterd", zo schrijft de „Wash ington Star."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1