ening vis op 1 juni valt samen met verkiesingen. Daarom misschien Beleg van Doec Co doorbroken HOFNAR REACTOR CENTRUM Nederland kan nu atoomschip maken Zware strijd in Kasjmir Duitser dood na gevecht met vader ex-verloofde LA GALLAS OP HET STRAND MR. GRIEZEL draagt ring van Dracula Bijna 200.000 clandestiene kijkers Duitser wilde hier blijven 'izn MORHIS CITR0ËN HOOGEVEEN Hoofdingenieur wil teveel verbouwing zelf bijpassen modieuze Regenkleding Troffel op hoofd chceclacletfacmZ BOLO Onregelmatigheden hij O.W. in Haarlem Troffel echte bakker warmer Iets </EEF MIJ MAAR DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1965 89ste JAARCANC No. 32122 STEMMEN VISSEN O end tabak AMSTERDAM, 12 aug. De gemeenteraadsverkiezingen in '66 vallen op de datum 1 juni. Dat is vanouds de dag waarop het vis- seizoen begint en daarom heeft de minister van Landbouw en Visserij in overweging genomen de vissers eerder de hengel te laten uitwerpen. Het dilemma „vissen of varen" zal de verstokte hengelaars dan worden bespaard. Een Indische korporaal leidt twee geblinddoekte Pakistaanse „infiltranten" aan een ketting weg na hun aankomst op het vliegveld van New Delhi. De mannen werden gevangen genomen in het Indische deel van Kasjmir. (Telefoto). WÈÊrn- Tot de duizenden die hun vakan tie doorbrengen aan het zonnige Middellandse Zeestrand behoort ook de prima donm Maria Callas die hier met luchtbed onder de arm een steiger nabij het strand van Monaco afkomt. 't IS zeker en gewis dat brood van een 't smakelijkst is! 3» caramels BUREAU: SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Groenelaan 3, tel. 24790 Bijkantoor en Red. lümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Hoofdredacteur: Albert Welling NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT advertentietarief 30 cent per miiiimeter- hoogte. Omroepers 20 cent per mm hoogt*. De administratie behoudt zich het recht voor advertenties eventueel zonder opgaaf van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 80 cent per week- 3,45 per maand, 10,30 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.50 en 7 uur, telefoon 20800. A^AAAAAAA^/SAAAAAA^A^ Volgend jaar eerder vissen PLEIKOE, 12 aug. (UPI) Een krachtige Zuidvietnamese troepenmacht heeft contact gemaakt met Zuidvietna- niese parachutisten, en het beleg van het Amerikaanse kampement in Doec- Co doorbroken, alsdus is vandaag mee- Kedeeid door een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon. De kolonne was al eerder in tweeën gesplitst. De ene voerde wegzuiverings- operaties uit, de andere trok op naar het belegerde kampement. Aanvankelijk was bericht dat de Vietcong een wig had gedreven in de kolonne. Of de Vietcong het beleg van Doec n a"u zal hervatten en het zal laten va ^men °P een slaS <T'e de grootste van de oorlog in Vietnam zou kunnen worden, of dat het zal worden opge geven, is nog niet te- zeggen. f Advertentie) (Van een onzer verslaggevers) PETTEN, 12 aug. Het is technisch Zeker mogelijk op grond van het tot nu Toe verrichte werk in Nederland een nucleair schip te bouwen. Onder de hui dige omstandigheden zou dit schip ech ter nog niet rendabel exploiteerbaar zij li. Niettemin zou de ervaring, ver kregen bij de bouw en het bedrijf van een scheepsreactor, van grote waarde Voor de Nederlandse uidustrie zijn en ook, als inderdaad de Koninklijke Ma- rine een aantal schepen met nucleaire aandrijving wil laten bouwen, voor de hatïonale economie. Dit wordt gezegd in het jaarverslag over '64 van hel Reactor Centrum Ne derland. Het gaat hier om de ontwikke- ling van een drukwater-reactor voor scheepsvoortstuwing, bekend onder de haam NERO-project. De vorderingen Haarlem, 12 augustus, Hoofdin genieur ir. F. H. P. Schiitz van de at'de- yJ'K grondbedrijven van de gemeente Haarlem heeft zich bereid verklaard "pt bedrag dat de verbouwing van zijn Woning Schalkwijkerweg 125 meer heeft Rekost dan het door de gemeente daar voor uitgetrokken krediet van 15.000 telf hij te passen. Hoewel het onderzoek deze zaak nog gaande is, is naar •hen vermoedt voor de verbouwing J 750 teveel uitgegeven. De hoofdinge- "teur heeft het bedrag reeds aan de ge beente overgemaakt. „Tk wil niet dat voor de gemeente enig nadeel uit deze zaak ontstaat", aldus de heer Sehtz. „En mijn bereid heid te betalen gaat verder dan die f 750. Daardoor laad ik natuurlijk de schijn op mij, dat ik toch van de on- hegeimatighede nheb geweten. Dat is heslist niet waar. Maar het spreekt vanzelf dat ik alle extra kosten voor toijn rekening neem". Zoals bekend zijn in verband met de vermeende onregelmatigheden bij de verbouwing van het pand Schalkwijker weg 125 twee ambtenaren van de ge meentelijke dienst voor Openbare Wer- *en geschorst. Zij zouden het voor de erbouwing beschikbaar gestelde kre- hiet hebben overschreden en de meer kosten op andere rekeningen van hef grondbedrijf hebben geboekt. In verband met het onderzoek blijft de schorsing van de ambtenaren voorlopig gehand- waren zodanig, dat met de bouw van een prototype op een terrein in Petten een aanvang zou kunnen worden ge maakt. Dit prototype, waarvan de bouw onder de naam Proteus door de direc tie van het Reactor Centrum is voorge steld, kan aan wetenschap en industrie de gelegenheid bieden verdere kennis en ervaring op te doen met het ont werpen en bouwen van een reactor. En dat het een moeilijke keus zou worden staat vast, zeker als de maxi mum-boete op het overtreden van de opkomstplicht van vijf gulden tot vijftien gulden wordt verhoogd (en bij herhaling dertig gulden!, zoals voor gesteld wordt door minister Smallen- broek van Binnenlandse Zaken. Aldus blijk uit zijn memorie van ant woord aan de Tweede Kamei over de wij ziging van kieswet en gemeentewet. De minister zegt verder dat voor de ge meenten die dit wensen misschien reed", voor deze verkiezingen stemmachines aanwezig zuilen zijn. De kosten van overschakeling op deze machines ko men geheel op rekening van de ge meenten die ze gebruiken. Hoe hoog die kosten zullen zijn is nog niet be kend. De twee grootste Amerikaanse pro ducenten van stemmachines zijn al bezig met het ontwikkelen van een stemmachitie voor Nederlands ge bruik, en ook in Nederland bestaat hiervoor belangstelling van de zijde van de industrie. In Amerika worden stemmachines, die meer dan 50 jaar geleden werden gemaakt, nog tot vol le tevredenheid van de kiezers ge bruikt. Men mag dan ook met een levensduur van rond 50 jaar van deze machines uitgaan, aldus de be windsman. Een suggestie om de mogelijkheid van kiezerslegitimatie uit te breiden zal aan de kiesraad worden voorge legd om op haar uitvoerbaarheid ge toetst te worden. ^WWVWW»AAAAA/V>A/V (Advertentie) CHAMONIX, 12 aug. (AFP) We gens vermoeidheid en de mist die rond de berg hing, heeft de blinde Neder landse alpinist Henri van den Bergh de beklimming van de Grepon op veer tig meter van de top moeten opgeven. Hij is met zijn twee metgezellen naar Montenvers teruggekeerd, waar hij dinsdagavond Iaat aankwam, 19 uur nadat hij het bivak op de Morene van Nantillons had verlaten, waar hjj de nacht had doorgebracht. MODEHUIS Barteljorisstr., Haarlem, fel. 15332 Leidrestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam NEW DELHI. 12 aug. (AFP, Reuter, UPI) In verbitterde gevechten, die sinds maandag zijn geleverd in het In dische deel van Kasjmir, zijn Pakis taanse „infiltranten" 48 tot 72 kilome ter opgedrongen, zo is meegedeeld door een Indische regeringswoordvoer der. Nabij de bestandslijn zouden nieu we gevechten zijn uitgebroken. De woordvoerder zei dat 86 Pakistani wa ren gesneuveld en 150 anderen verwon dingen hadden opgelopen. Weer 22 an deren werden gevangen genomen. Aan Indische zijde zijn 29 doden en 29 ge wonden te betreuren. De „vrijheidsstrijders" in Kasjmir lieten gisteren via hun radiostation, „de stem van Kasjmir", weten dat zjj twaalf wegen hebben afgesneden, brug gen hebben opgeblazen en een aantal munitiedepots van het Indische leger hebben veroverd. Zij krijgen volgens het radiostation volle medewerking van de plaatselijke bevolking. (Van onze Limburgse redacteur) KERKRADE, 12 aug. Een acht tienjarige jongeman uit de Duitse grensplaats Kohlscheid, Walter Grieff, is een vechtpartij met de vader van zijn vroegere hier woonachtige verloof de noodlottig geworden. De jongeman is gisteren in een ziekenhuis te Aken aan de bij de vechtpartij opgelopen verwondingen overleden. Op 31 juli vervoegde de Duitse jon gen zich bij de woning van zijn ex- verloofde in de buurtschap Spekholzer- heide om er een aantal bezittingen op te halen. Daarbij zou, aldus de vader van het meisje, de Duitser tegen hem een hoge toon hebben aangeslagen, met als gevolg een fikse woordenwisseling. De vader wond zich op een gegeven moment zozeer op dat hij Grieff met een troffel op het hoofd sloeg. De jon geman, hoewel reeds gewond, zette het handgemeen nog even voort en strom pelde naderhand hevig bloedend naar kennissen. Zij waarschuwden een dok ter en de ouders van de jongen. De hoofdwond werd gehecht en de Duitser keerde met zijn ouders naar huis te rug. Zijn toestand verergerde evenwel, waarop de jongen in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Daar con stateerde men een schedelbasisfractuur aan de gevolgen waarvan Grieff is over leden. Terzake mishandeling is de va der van het meisje onlangs dopr de po litie aangehouden. Na voorgeleid te zpn voor de officier van justitie te Maas tricht en na verhoor door de rechter commissaris werd hij weer op vrije voeten gesteld. De ernstige gevolgen van de wat zich aanvankelijk als een ordinaire vechtpartij liet aanzien, zul len bij de berechting van deze mishan delingszaak wei als een verzwarende omstandigheid worden aangemerkt maar hebben de justitie geen aanlei ding gegeven om de man opnieuw in arrest te stellen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 12 aug. In het Ste delijk Museum werden gistermiddag Ne derlandse films rondom het thema science fiction vertoond. Dit ter gele genheid van het bliksembezoek van de 48-jarige Amerikaan Forrest J Acker- man, specialist op 'iet gebied van science fiction en aanverwante zaken. Mr. Ackerman is een mistige, gedis tingeerde verschijning. Opvallend zijn echter de vele speldjes van science fic tion-clubs op zijn revers en een grote ring aan zijn rechterhand, de originele ring uit de film Dracula. Op negenja rige leeftijd begon zijn kennismaking met de science fiction. Hetzelfde jaar begon hij literatuur over dit onderwerp te verzamelen: zijn bibliotheek bestaat nu uit zo'n dertigduizend boekdelen. Een definitie van science fiction kon de heer Ackerman moeilijk geven. „Sinds 31 jaar hebben wij in Los Ange les een science fiction-club en al die (Advertentie) (Advertenties) HAARLEM Z1JLWEG 2h HEEMSTEDE RAADHUISSTRAAT 21 Verwachting geldig tot vrijdagavond: (opgemaakt 11.15 uur) Droog en zonnig weer met een over wegend matige oostelijke tot zuid oostelijke wind. Iets warmer. VRIJDAG: zon: 5.20-20.08 maan: 21.08-6.02 Op de wadden tijdelijk enige bewol king. Elders overwegend zonnig. Zwakke wind tussen oost en zuid. Overdag 20 tot 22 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Mooi strandweer, zon nig en weinig wind. ALLEMAAL VARENDE MAAR JALOERS ELKAAR f ELK RUIS IN DEZE STRAAT IS tijd wordt er naar een goede .definitie gezocht. Een woordenboek uit 1946 geeft daarvoor: fictie gebaseerd op weten schap. Het is eigenlijk een bepaalde ma nier van kijken naar de wereld. Science fiction begint met iets dat bekend is en gaat dan dóór zoals het zou kunnen zijn." Hij wil verschil maken tussen fantasie en science fiction, zonder dit helemaal duidelijk te maken. Behalve science fiction heeft mr. Ackerman be langen bij monsters en andere grie zelelementen. Hij is hoofdredacteur van twee tijdschriften ..Famous Monsters" en „MonsterWorld", naar aanleiding waarvan hij zelfs reacties krijgt ui' Hongkong en Egypte ..Dit is de com mercial view", zegt hij onmiddellijk. Ook is hij literair agent voor wel vijf tig auteurs van science fiction- en hor ror-verhalen. Zijn reis door Europa maakt mr. Ackerman geheel voor eigen rekening. Hij bezoekt science fietion-congi essen en -festivals en vult de tussentijd met bezoeken „overal waar science fiction aanwezig is." Het antwoord of hij ook de realiteit bijhoudt wat betreft bijv. ruimtevaart wordt gegeven door mrs. Ackerman: „Voor werkelijke science fiction-aanhangers is de werkelijkheid eigenlijk al geschiedenis." (Vein onze radio- en t.v.-redactie) DEN H.AAG, 12 aug. Uit het jaar verslag van de P. T. T. over 1964 blijkt, dat één op de 9,3 bezitters van een t.v.- toestel dit niet heeft iaten registreren bij de Dienst van Luister- en Kijkgel den. Dit zou betekenen dat ons land bui ten de thans geregistreerde twee mil joen toestelbezitters, ook nog een kleine 200.000 clandestiene kijkers telt. Con troleurs van de Dienst Luister- en Kijk gelden hebben in het afgelopen jaar 12.000 kijkers bekeurd, die hun 'öestcl niet hadden aangegeven, of die niet op tijd hun kijk- of luistergeld hadden be taald. Hoewel in de beginjaren van de tele visie het percentage clandestiene ke kers aanmerkelijk lager lag, is dit de laatste jaren vrijwel constant geoieven. In 1963 werden 7.000 bekeuringen uitge deeld. De snelle stijging tot 12.000 „alt tc verklaren uit een in 1964 van kracht ge worden bepaling in de wet op het Luis ter- en Kijkgeld, waarin ook degenen, die niet op tijd hun luister- of kijkgeld hebben betaald, strafbaar vorden ge steld. De Dienst Luister- en Kijkgelden van de P. T. T. heeft ruim honderd con troleurs in dienst voor de opsporing van niet geregistreerde t.v.-toestellen en het optreden tegen wanbetalers. BONN, 12 aug. Ambtenaren van het Westduitse ministerie van Defensie zijn er na lang praten in geslaagd een voormalige referendaris van het bu reau van de gevolmachtigde voor de strijdkrachten. Franz Engst, te bewe gen uit Nederland naar Bonn terug te keren. De referendaris en een drietal colle ga's hadden na meningsverschillen met de nieuwe gevolmachtigde, Hoogen, overplaatsing naar het ministerie van Defensie aangevraagd. Enkele dagen later kreeg de politie in de Bondsre publiek van haar collega's in Roer mond het bericht dat de referenda ris zich in Nederland bevond en het voornemen te kennen had gegeven er voorgoed te blijven. Hij was in het bezit van documenten van zgn vroe gere werkgever. De minister van Defensie heeft intus sen de directe chef van Engst, bonds dagpresident Gerstenmaier, gevraagd diens overplaatsing naar zijn depar tement ongedaan te maken. Dr. Ger stenmaier heeft de referendaris ten slotte opgedragen zich door een ze nuwarts te laten onderzoeken. (Advertentie) niet duur wel heerlük Advertentie Een verrukkelijke chocolodedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smook. Tosti lest de dorst, is Jekker luchtig ©f» eerbiedigt de slanke lijnl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1965 | | pagina 1